forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: KOLORKA 59 - Časni ljudi

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 23/06/2016 : 23:14:09


http://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-59-casni-ljudi/383/

Danas Philippe slavi rođendan. Već su mu 53 godine. Kuća mu je udobna, djeca su mu odrasla, majka mu je brbljava, novi bicikl mu je divan. Lijepa slika iz života, u svojoj jednostavnosti, iskrenosti. Ali onaj koji će pokvariti rođendansku tortu je Philippeov šef, kada mu obznani da je otpušten. Neizravna žrtva globalizacije, Philippe tone. Gubi sve, čak i krov nad glavom. Ali to će mu poniranje u središte samoga sebe omogućiti da otvori pogled prema ostalima. Kod časnih ljudi ništa nije obično.

Časni ljudi, kronika tragikomedije svakodnevnog života, označava susret dvojice autora koje spaja nježnost koju osjećaju za svoje likove. Jean-Pierre Gibrat, scenarist, i Christian Durieux, crtač, znaju kako jednoglasno učiniti da nedjeljiva čestica stvaranja – ljudskost – zatreperi.

Kolorka 59 • Časni ljudi • 268 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Jean-Pierre Gibrat • Christian Durieux • Crtež Christian Durieux • Prijevod Jelena Prtorić • Lektura i redaktura Josip Sršen • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 24.6.2016. • Cijena 250 Kn
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
don_draper Posted - 13/12/2021 : 18:47:41
Još jedna od ljetnih nabavki na popustu, a također je dugo vremena bio u razmatranju.
Sa Gibratovim radom nisam bio prethodno upoznat. Od ovog stripa sam očekivao jedan ugodni, mirni i tečni slice of life.
Nakon prvog albuma dojam o smjeru stripa je skroz drukčiji od onog što sam dobio na kraju. Ispočetka glavni lik je jako iritantan i zasigurno ne pobuđuje nekakvu empatiju bez obzira na tešku situaciju.
Kasnije se Philippe budi iz svoje letargije i strip mijenja smjer i unosi dašak svježine u pomalo ishlapjeli scenarij, ali ne na moje oduševljenje. Upoznajemo jako puno živopisnih likova, ali svi su oni nekako slični i predvidljivi. Gotovo pa neizostavno u modernom BD-u su suptilne (i one manje suptilne) političke poruke i aktivizam na što zažmirim kad je ovako plitko i jednostrano kao ovdje.
Cijeli taj koncept građanina srednjeg sloja koji je izgubljen i osjeća da je uspjeh zamka kapitalizma i državne mašinerije je dosta provučen kroz razne medije i nije inspirativan u ovom okruženju tako da nije izazvalo nikakve posebne reakcije od mene. Strip je najbolji kada fino krstari ruralnom Francuskom, spontano okuplja obitelj i nalazi romansu u malim stvarima. Ali, ti trenuci su često naprasno prekinuti raznim poezijama, pijančevanjima i hrpom retrospektivnih dijaloga te putešestvijama koje se dosta labavo uklapaju u cijeli strip.
Ono što sam htio od ovog stripa je koherentni i cjeloviti prikaz i perspektiva glavnog lika dok čini nešto da se izbori u svijetu i pokaže da je "časni čovjek". No, glavni lik, baš kao i strip često luta i gubi se, pa naprasno stane i prkosi, bude kontraproduktivan da bi se potom opet vraćao istim putem. U nekom trenutku postane jednostavno prezamorno da bih obraćao neku značajnu pozornost. Osrednje.
2.5/5
Kerempir Posted - 15/10/2021 : 10:58:19
quote:
Originally posted by Beva

Ja sam, između ostalih, Jerryju preporučio Sandmana koji mi je osobno najdraži strip. Ako su mu se svidjeli Watchmen, ne vidim zašto ne bi i Sandman. Crtež je nešto grublji i ekspresivniji, ali meni ne smeta ni najmanje.

Mooreov Swamp Thing mi je super, cijeli trk, uz par WTF epizoda, ali strip u kojem se eksperimentira i koji pomiče granice medija.

Od ostalih nabrojanih, mislim da su Skalpirani siguran pogodak. Ja ne volim krimi žanr (zato još nisam pročitao ni Kriminal), pa obožavm Skalpirane. Dobrim dijelom je do Gere, vrhunski crtež.

Transmetropolitan mi na prvu nije baš sjeo jer sam očekivao nešto "realističnije", ali mi je zato na drugo čitanje bio super zabavan jer sam točno zno što čitam. Taj strip je čisto pretjerivanje i satirizacija svega i svačega, pa tko voli...



Mogu samo reći, padne mi na grudi

Inače očito ću morati dati šansu sagi

P.s., Jerry ja sam sandmana prvi put počeo sa Belom putom ( i darkwoodom) imam 7 knjiga, ali toliko mi se dopalo fibrino izdanje pa sam isto i nabavio a ovo bih ti poslao pa procitaj, zadrži, proslijedi, što god.
Beva Posted - 15/10/2021 : 07:29:59
Ja sam, između ostalih, Jerryju preporučio Sandmana koji mi je osobno najdraži strip. Ako su mu se svidjeli Watchmen, ne vidim zašto ne bi i Sandman. Crtež je nešto grublji i ekspresivniji, ali meni ne smeta ni najmanje.

Mooreov Swamp Thing mi je super, cijeli trk, uz par WTF epizoda, ali strip u kojem se eksperimentira i koji pomiče granice medija.

Od ostalih nabrojanih, mislim da su Skalpirani siguran pogodak. Ja ne volim krimi žanr (zato još nisam pročitao ni Kriminal), pa obožavm Skalpirane. Dobrim dijelom je do Gere, vrhunski crtež.

Transmetropolitan mi na prvu nije baš sjeo jer sam očekivao nešto "realističnije", ali mi je zato na drugo čitanje bio super zabavan jer sam točno zno što čitam. Taj strip je čisto pretjerivanje i satirizacija svega i svačega, pa tko voli...
Jerry Krause Posted - 15/10/2021 : 07:09:56
quote:
Originally posted by anto

Savovi su britanski strip,a Kule od peska svajcarski,u stvari BD.


Lapsus, mislio sam na Kući po mraku. A nabavio i Kule od peska.
Mr. Bushido Posted - 15/10/2021 : 00:30:59
quote:
Originally posted by anto

Savovi su britanski strip,


Hm, odakle ti to? Šavovi su američki strip.
anto Posted - 14/10/2021 : 23:58:46
Savovi su britanski strip,a Kule od peska svajcarski,u stvari BD.
Jerry Krause Posted - 14/10/2021 : 21:53:24
quote:
Originally posted by Kerempir

1. E za planetary sam ti odmah mogao reći da nije za tebe. Zanima me samo što svrstavas pod amerikance? Samo superheroje?

2. Recimo watchmen je po meni obavezno štivo i toplo preporučam.

3. Cudesni, supermeni, betmeni, hellboy, daredevil nisu za tebe.

4. Ali recimo čudovište iz mocvare je fascinantno kako se strip od petparackog horrora pretvara u poeziju. Ne znam bih li ti preporučio ako možeš li, barem ga pisudi, ali recimo Sandman je pak od početka, na momente pretenciozna ali sjajna poezija.

5. Amerikanci su i nesuperherojski, primjerice skalpirani, kriminal, transmetropolitan i mislim da bi trebao dati šanse tom ovome.

6. Ljudi se pak kunu u sagu, po svemu sudeći to jeste za nas obojicu, ali ja se nešto skanjujem, sve ovisi kakav ti je stav prema y ili ex machina.

7. Ima još nekih naslova koji su mi dobri ali mislim da ti ne bi legli pa ih nisam ni spominjao


1. E da si mi prije javio. ;) Ma to je možda malo ispala pregruba riječ za Amerikance, mislio sam samo na superherojski opus Fibre.

2. Watchmen je čudo, nevjerojatno djelo izvan svih mogućih stripovskih formi.

3. Neee, svakako nisu za mene.

4. Za ova dva već su me nagovarali da pokušam, pogotovo Sandman, ali nikako da dam šansu.

5. Ne, nikako me ovo još nije privuklo iako vidim da je riječ o vrlo dobrim serijalima. Možda jednog dana...

6. Vaughna sam zavolio. Y je jedan od prvih serijala iz Fibrina opusa koje sam odmah nabavio. Iako nije do kraja ispunio moja očekivanja i dalje je to ispao vrlo dobar serijal. Saga mi je također jako draga. Nedavno sam nabavio 3. dio, čeka na čitanje.

7. Ima tu Amerikanaca koji su mi baš dragi. Craig Thompson mi je dobar, da ne spominjem Kirkmana i kultne Žive mrtvace. Nedavno sam nabavio od Davida Smalla Šavove i Kule od peska-jako mi se svidjelo. Tu je i Daniel Clowes i sigurno ću iskopati još kojeg Amerikanca iz ovakvog opusa.
Jerry Krause Posted - 14/10/2021 : 21:51:58
quote:
Originally posted by Markos

Jerry obožava Nathana. Kako onda Planetary nije za njega!?


Ma malo sam možda pretjerao s Planetaryjem. Nikako stići, s obzirom na veliki broj Fibrinih knjiga koje sam pročitao u zadnje dvije godine, na drugo čitanje, pa ću možda ublažiti svoj sud.

Ali kolega Kerempir je u principu objasnio dijagnozu ovoga. Previše se Planetary vezuje za američku superherojštinu što mi nikako ne odgovara, iako je središnja nit priče o multiverzumima jako dobra i po tome je slična Nathanu. Ali Nathan je puno realniji lik i zato sam uz njega jako vezan.
Markos Posted - 14/10/2021 : 11:14:53
Čudno.
vukozec Posted - 14/10/2021 : 11:13:21
quote:
Originally posted by Markos

Jerry obožava Nathana. Kako onda Planetary nije za njega!?



pa sam je rekao da mu se nije dopao

A Planetary je u prvom redu krosreferenciranje strip i pop kulture. Koje će neiniciranim biti konfuzno. Premda se Nathanove epizode često temelje na poznatim SF klasicima, Nathan ipak nema veze sa takvom meta interpretacijom, čita se straightforward.
Kerempir Posted - 14/10/2021 : 10:42:06
Nebo i zemlja.

Planetary se direktno nadoveže na američke superherojske stripove koji očito ne leže jerryju, svoju inspiraciju crpi upravo iz njih dok je nathan daleko od bilo kakve superherojstine. Bila je doduše jedna epizoda sa navodnim superjunakom ali to je tako losa epizoda da je mi nathanovci ignoriramo
Markos Posted - 14/10/2021 : 10:26:08
Jerry obožava Nathana. Kako onda Planetary nije za njega!?
Kerempir Posted - 14/10/2021 : 09:49:27
L&R nisam siguran za preporuku, dobar je inače, a opet vidim da Jerry pocinje šarati sa zanrovima.

No mislim da Jerry nema problema sa orkama a posebice kolorkama pa nisam ni izdvajao neke naslove otuda.

Y, imam problem sa padom u sredini gdje se to pretvara u sapunicu, a opet, i živi mrtvaci budu sapunica.

Da Vendetta, mislio sam da sam ga napisao ali sad vidim da ga ispustio iz prethodnog posta.

Ovo za amerikance više sam mislio gdje su objavljeni a ne odakle je autor.
vukozec Posted - 14/10/2021 : 09:35:12
Y je bolji od Sage.

Amerikanci su i Love & Rockets, Asterios Polyp. Maus, Crna rupa, Dekica, Ofucani holivudski film, Stranci u raju, Jimmy Corrigan, Calvin & Hobbes, I Kill Giants, i drugi, recimo to tako, autorski, nezavisni stripovi. Ne treba sve (američke stripove) trpati u isti koš rekao bi gosp. Bushido.
Od navedenih Jerryju bi se sigurno neki svidjeli, neki ne, no njemu kao velikom ljubitelju Nathana bih od Amera prvo preporučio... baš Y čini mi se. Preporučio bih mu i Alana Moorea, premda nije Amerikanac, najbolje sa V početi. Y i V, ima smisla :)
DiSkAcH Posted - 14/10/2021 : 09:03:14
I Saga je vrhunska!
Općenito je Vaughn vrlo čitljiv autor da se tako izrazim, tako da tople preporuke od mene za bilo što njegovo, ali Saga mi je vrh!
Kerempir Posted - 14/10/2021 : 08:55:33
quote:
Originally posted by Jerry Krause

quote:
Originally posted by Peyo

Nešto slično je napisao i Paka.

Najbolje je pročitati knjigu iz knjižnice pa onda znaš gdje si u smislu moguće kupnje.

Ili da pokušaš prokužiti tko ima ukus blizak tvojemu što je upitna metoda.

Možda je ova knjiga ipak više za starije čitatelje.


Ide ovo u kolekciju bez obzira na ocjenu. Kolorka mi je najdraža edicija i većina koje imam imaju vrlo dobre ocjene.

Što se tiče Fibrina kataloga definitivno izbjegavam Amerikance i njihove superherojske knjige. Probao sam s Planetarijem, sad gledam da nekomu ovo uvalim.



E za planetary sam ti odmah mogao reći da nije za tebe. Zanima me samo što svrstavas pod amerikance? Samo superheroje?

Recimo watchmen je po meni obavezno štivo i toplo preporučam.

Cudesni, supermeni, betmeni, hellboy, daredevil nisu za tebe.

Ali recimo čudovište iz mocvare je fascinantno kako se strip od petparackog horrora pretvara u poeziju. Ne znam bih li ti preporučio ako možeš li, barem ga pisudi, ali recimo Sandman je pak od početka, na momente pretenciozna ali sjajna poezija.

Amerikanci su i nesuperherojski, primjerice skalpirani, kriminal, transmetropolitan i mislim da bi trebao dati šanse tom ovome.

Ljudi se pak kunu u sagu, po svemu sudeći to jeste za nas obojicu, ali ja se nešto skanjujem, sve ovisi kakav ti je stav prema y ili ex machina.

Ima još nekih naslova koji su mi dobri ali mislim da ti ne bi legli pa ih nisam ni spominjao
Peyo Posted - 13/10/2021 : 15:27:02
Outlaw koalicija protiv Časnih ljudi !
DiSkAcH Posted - 13/10/2021 : 15:21:45
I ja sam tu sa mišljenjem Jery-a i Pake. Samo sam ja ovaj strip posudio u knjižnici pred neko vrijeme.
Peyo Posted - 13/10/2021 : 11:28:14
Mora da je poznavao star-mlade Shanere !
Shaner Posted - 13/10/2021 : 10:18:40
Mudro je zborio Ujević.

Peyo Posted - 12/10/2021 : 22:53:36
quote:
Originally posted by Shaner

quote:
Originally posted by Peyo


Možda je ova knjiga ipak više za starije čitatelje.


Kakve starije čitatelje?! Ja sam u cvijetu mladosti!



Shaner Posted - 12/10/2021 : 22:32:12
quote:
Originally posted by Peyo


Možda je ova knjiga ipak više za starije čitatelje.


Kakve starije čitatelje?! Ja sam u cvijetu mladosti!

Jerry Krause Posted - 12/10/2021 : 20:56:11
quote:
Originally posted by Peyo

Nešto slično je napisao i Paka.

Najbolje je pročitati knjigu iz knjižnice pa onda znaš gdje si u smislu moguće kupnje.

Ili da pokušaš prokužiti tko ima ukus blizak tvojemu što je upitna metoda.

Možda je ova knjiga ipak više za starije čitatelje.


Ide ovo u kolekciju bez obzira na ocjenu. Kolorka mi je najdraža edicija i većina koje imam imaju vrlo dobre ocjene.

Što se tiče Fibrina kataloga definitivno izbjegavam Amerikance i njihove superherojske knjige. Probao sam s Planetarijem, sad gledam da nekomu ovo uvalim.
Paka01 Posted - 12/10/2021 : 19:56:09
Da, stvarno, Jerryjevo mišljenje je poprilično slično mome. Ovo za knjižnicu je dobra stvar, to sam prakticirao dok sam živio u Zagrebu, a sad ne znam kakva je situacija sa stripovima u Makarskoj knjižnici. Baš bi mogao otići provjeriti jedan dan.
Peyo Posted - 12/10/2021 : 19:53:33
Nešto slično je napisao i Paka.

Najbolje je pročitati knjigu iz knjižnice pa onda znaš gdje si u smislu moguće kupnje.

Ili da pokušaš prokužiti tko ima ukus blizak tvojemu što je upitna metoda.

Možda je ova knjiga ipak više za starije čitatelje.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000