forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Buddha 7 i 8

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 08/11/2018 : 20:26:30


Hvaljeni pripovjedni genij Osamua Tezuke, besprijekorna vještina njegova vizualnog izražavanja i topla humanost u potpunosti su procvjetale u ovom epu u osam knjiga o Siddharthinu životu i svijetu. Tezuka dokazuje svoje duboko razumijevanje teme kontekstualizirajući Buddhine ideje; naglasak je na pokretu, akciji, emociji i sukobu dok princ Siddhartha bježi od kuće, putuje kroz Indiju i propituje hinduske običaje poput asketskog samoozljeđivanja i ugnjetavanja kasti. Tezukin Buddha ne preporučuje rezignaciju i pasivnost, već propovijeda prosvjetljenje kad prepoznamo povezanost svega, preporučuje suosjećanje s patnjom i razumno uređenje naših života. Filozofski segmenti utkani su u međuljudske situacije uz revolucionarnu vizualnu dinamiku zbog koje umjetnik nikad ne gubi pažnju čitatelja. Tezuka je bio više humanist nego budist, a njegov magnum opus nije propagandni pokušaj. U tom smislu može se usporediti s romanom Hermanna Hessea ili Bertoluccijevim filmom; Tezukin pristup zapravo izražava blago nepoštivanje religije jer uključuje ono što zapadni komentatori često izbjegavaju, a to je humor.

Buddha 7 • Princ Ajatasattu • 416 stranica • C/B • 150 x 210 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Osamu Tezuka • Crtež Osamu Tezuka • Prijevod Tatjana Jambrišak • Lektura i redaktura Josip Sršen • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 9.11.2018. • Cijena 120 Kn


Buddha 8 • Jetavana • 360 stranica • C/B • 150 x 210 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Osamu Tezuka • Crtež Osamu Tezuka • Prijevod Tatjana Jambrišak • Lektura i redaktura Josip Sršen • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 9.11.2018. • Cijena 120 Kn

http://www.fibra.hr/katalog/izdanja/buddha-7-princ-ajatasattu/532/
http://www.fibra.hr/katalog/izdanja/buddha-8-jetavana/533/
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Paka01 Posted - 26/04/2022 : 12:35:45
Manje više bih se složio s navedenim, samo što je meni dojam zadnje knjige možda nešto bolji nego tebi. No kad se sve zbroji i oduzme, Buddha mi je bio i ostao jedan od najboljih stripova koje sam pročitao u životu, strašno me se dojmio. Kupovao sam i čitao Fibrine knjige kako su izlazile i svaki put kad bi došle nove iznenadio bih se koliko uživam u njima.
don_draper Posted - 24/04/2022 : 23:30:06
Jetavana

I evo ga, konačni kraj ovog epskog serijala je ovdje.
Ne mogu reći da mi nije drago što se ovaj serijal završio jer ipak prirodni tijek radnje i starenje likova su već u prošlom dijelu nagovjestili da je vrijeme za spuštanje zastora. Ipak, kada se pristupa završavanju serijala koji se proteže na 8 knjiga i otprilike 3000 stranica onda definitivno autoru nije lako. Tezuka je pripovjedni genij i to sam naglasio već više puta, ali ne mogu reći da me oduševio krajem.
Iako su se stvari primicale završetku u ovoj knjizi je ubačeno jako mnogo događaja i skačemo na brojna mjesta radnje te se pokušava svemu i svakome naći prigodan kraj. Dogode se i neke velike i značajne stvari koje u ovoj bujici događanja ipak ostanu nerazrađene i nedovoljno osvještene. Uvijek sam tvrdio da je Buddha najjači u pauzama između događaja, u svojim promišljanjima i naučavanjima, u pronalaženju novih pravaca i mudrosti. Ovdje je sve kao da je Tezuka upalio "fast forward". Ne znači da nema i onih istinskih kvaliteta serijala, standard nije značajno opao, ali u odnosu na prethodnike ipak slabije opipljivo oduševljenje.
Sami završetak bi po logici stvari morao biti nešto spektakularno i veliko, ali Tezuka ipak se odlučuje za nešto mirnije i manje razduljeno rješenje. Sviđa mi se ta odluka, iako je možda pak premalo težine dodano skali događaja na samom kraju. Ipak je to bio kraj velikog i sadržajnog epa koji se dugo kovao.
Na samom kraju, ovo sporo, ali uspješno putovanje kroz serijal je vrijedilo svake minute i kune. Ni u kojem trenutku serijal ne pada u beznačajnost i jeftinoću, već nudi neklasičnu stripovsku temu u klasičnom manga formatu uz poštivanje svih nepisanih pravila stvaralaštva. Buddha kao serijal ima potencijal svakoga ponešto naučiti, izmamiti osmijeh na lice, dati čovjeku materijala za razmišljanje i želju za ponovnim čitanjem. Kad se sve to zbroji i stavi na stol, previše je to kvaliteta da bi išta prevagnulo nasprem toga.

Za 8.knjigu dajem 4/5, a za serijal u potpunosti 4.5/5
don_draper Posted - 06/04/2022 : 15:06:27
quote:
Originally posted by going going

Zbog tvojih entuzijasticnih dnevnika citanja i iskrenog odusevljenja Budom, sam odlucio da nabavim prve dve knjige ovog serijala, done draperu!
Javljam utiske u odgovarajucim temama kada procitam. Je l 8.knjiga i poslednja?



Drago mi je da sam potaknuo na nabavku. Vec prve dvije knjige udaraju kvalitetom tako da vjerujem da ces uzivati od pocetka do kraja.
Ja sam isprve bio skeptican prema tematici i radnji zbog manjka predznanja i interesa, ali jako privlacno je to Tezuka kreirao.
naker Posted - 06/04/2022 : 08:04:53
the end posle osme
going going Posted - 05/04/2022 : 23:17:17
Zbog tvojih entuzijasticnih dnevnika citanja i iskrenog odusevljenja Budom, sam odlucio da nabavim prve dve knjige ovog serijala, done draperu!
Javljam utiske u odgovarajucim temama kada procitam. Je l 8.knjiga i poslednja?
don_draper Posted - 05/04/2022 : 12:24:41
Princ Ajatasattu

7.knjiga ovog epskog serijala nastavlja na visokom nivou kvalitete na koji sam već navikao kad uzimam Tezukinog Buddhu u ruke.
No, ipak me Tezuka malo razmazio pa ovdje nisam doživio stripovski ekvivalent prosvjetljenju.
U ovom dijelu veliki fokus radnje pada na princa iz naslova djela, a ta priča od ranije mi je već pomalo zamorna te se ovdje na silu odigravaju konstantni konfilkti i sučeljavanja različitih učenja.
Volim kad ima dinamike i događanja, ali ovaj serijal mi je bio najjači u tome kad likovi evoluiraju, nađu sebe ili neki dio sebe koji ih oplemeni te Tezuka to pripovjedno potkrijepi.
U ovoj knjizi je puno više onih pravocrtnih i nasilnih sukoba, neprestanih smicalica i malo me tu umorilo.
Također treba prihvatiti da nakon nekih zbivanja, Buddha je ostario i više nije tako mlad i agilan propovjednik kao ranije te se njegovi potezi i poimanja sukladno tome postaju mirnija i pragmatičnija.
Sve te promjene u odigravanju i zakuhavanju pred kraj su logične i nužne, ali možda se mogao skresati broj stranica za to prikazati.
Ovaj dio je među najduljima u serijalu i čitajući osjetio sam tu duljinu, što i nije super stvar. Svejedno s punom zanimacijom i entuzijazmom idem na zadnju knjigu.
4/5
Shaner Posted - 30/07/2020 : 17:33:12
Salingera nemam nikakvu želju ponovo čitati, ali tu Hesseovu Igru ću u nekom trenutku reprizirati. Tamo nekad, s 18-19 godina, to mi se činilo kao izuzetno veliko i važno djelo. Javim dojmove kad se to dogodi na za to predviđenoj temi. Ovdje smo baš otišli u off topic. stripadzija, ti si nas nekako izvukao spominjanjem Siddharthe, ali bolje da ne pretjerujemo.

Red Marquis Posted - 30/07/2020 : 16:39:34
Jesam ponovo probao, desetak godina kasnije Demijena koji mi je bio njegovo najbolje delo. Utisak isti kao i sa Sellingerovim Lovcem u žitu koji sam isto s velikim vremenskim odmakom ponovo probao. Ne radi me više i čak me iritiralo na momente.
stripadzija Posted - 30/07/2020 : 15:57:55
quote:
Originally posted by Shaner

quote:
Originally posted by Red Marquis

quote:
Originally posted by Shaner

quote:
Originally posted by Red Marquis


Meni je ovo najviše u fazonu knjiga Hessea. Pa ako ti Stepski Vuk, Sidarta, Igra staklenih perli nisu ko meni samo štivo za adolescente koji se još traže, onda da.


Meni je Hesse bio super kad sam bio adolescent. Već neko vrijeme razmišljam kako bih trebao ponovo uzeti Igru staklenim perlama da vidim jesam li se pomakao.



Ti mi i deluješ Shaneru ko osoba koja se još traži Bio je dobar i meni, al onda sam jednog davnog dana završio gimnaziju


Život je potraga.

Jesi ga uopće probao čitati poslije?



Zanimljiv komentar. Hese mi je ostavio moćan pečat u pogledu na svet, a čitao sam ga u ranim 20-im godinama.
I dan danas kad razmišljam o najboljim knjigama koje sam pročitao sva njegova najpoznatija dela (Sidarta, Stepski Vuk, Narcis i Zlatousti, Demijan i Igra staklenih perli) su mi u užem izboru. Ali zaista se od tada nisam vraćao Heseu.
Dobro pitanje - kako bih ga danas doživeo?
Bar što se tiče Sidarte, koja mi je nekako najsvežija u sećanju, čini mi se da bi utisak bio sličan. Možda grešim :).
Shaner Posted - 30/07/2020 : 15:43:05
quote:
Originally posted by Red Marquis

quote:
Originally posted by Shaner

quote:
Originally posted by Red Marquis


Meni je ovo najviše u fazonu knjiga Hessea. Pa ako ti Stepski Vuk, Sidarta, Igra staklenih perli nisu ko meni samo štivo za adolescente koji se još traže, onda da.


Meni je Hesse bio super kad sam bio adolescent. Već neko vrijeme razmišljam kako bih trebao ponovo uzeti Igru staklenim perlama da vidim jesam li se pomakao.


Ti mi i deluješ Shaneru ko osoba koja se još traži Bio je dobar i meni, al onda sam jednog davnog dana završio gimnaziju


Život je potraga.

Jesi ga uopće probao čitati poslije?

Red Marquis Posted - 30/07/2020 : 14:20:00
quote:
Originally posted by Shaner

quote:
Originally posted by Red Marquis


Meni je ovo najviše u fazonu knjiga Hessea. Pa ako ti Stepski Vuk, Sidarta, Igra staklenih perli nisu ko meni samo štivo za adolescente koji se još traže, onda da.


Meni je Hesse bio super kad sam bio adolescent. Već neko vrijeme razmišljam kako bih trebao ponovo uzeti Igru staklenim perlama da vidim jesam li se pomakao.


Ti mi i deluješ Shaneru ko osoba koja se još traži Bio je dobar i meni, al onda sam jednog davnog dana završio gimnaziju
Shaner Posted - 30/07/2020 : 06:29:44
quote:
Originally posted by Red Marquis


Meni je ovo najviše u fazonu knjiga Hessea. Pa ako ti Stepski Vuk, Sidarta, Igra staklenih perli nisu ko meni samo štivo za adolescente koji se još traže, onda da.


Meni je Hesse bio super kad sam bio adolescent. Već neko vrijeme razmišljam kako bih trebao ponovo uzeti Igru staklenim perlama da vidim jesam li se pomakao. Što se Buddhe tiče, nije još došao na red, ali Tezuka je to, sumnjam da može biti loše.

borg Posted - 30/07/2020 : 01:38:20
Serijal koji je Fibra izdala u 8 knjiga, tehnički- prava bombona. Najveća mana- zauzimaju skoro trećinu metra (31.5cm) :-)

O Tezuki ne treba puno pisati. Sjajan autor. Priča o Budi je ovde ispričana na mnogo strana. A opet ju je lako čitati, nekako brzo prođe tih 300 i kusur strana i bez zamora ili pauze se hvata nova knjiga. Ovako čitanje, u cugu, mi se čini najlakše. Likova ima dosta, vremenskih skokova, gradova, događaja. Mislim da čitanje sa većim vremenskim razmakom između priča postaje komplikovano.

E, sad, zašto je tako lako čitati je?
Veliki deo slika je bez teksta ili sa veoma malo teksta. Reči i detalja na slikama ima tačno onoliko koliko treba da se ispriča priča. Nema višeslojnosti, skrivenih simbola, nigde se nećete pitati šta je pisac hteo da kaže. Ono što je hteo to je i rekao. Znači brutalno jasna, uproštena, sažvakana priča o Budi da je shvati svako od 10 do 100 godina.

Humor koji se pojavljuje mi je delovao takođe uprošćen i primeren nižem uzrastu.

E, sad... Da je na ovoliko strana opisan budizam ozbiljnije, na filozofski način, verovatno bih ga batalio nakon par knjiga. Više mi deluje da je autor hteo japanskim klincima da olakša razumevanje verskog učenja a strancima da malo približi budizam i da strip bude triger, da krenu dalje sa upoznavanjem ove religije.

Utisak na mene je ostavila jedna prepiska sa nekog engleskog strip sajta tipa:
-Strip je odličan, vrlo poučan, informativan, stavio sam ga koju policu niže.
-Zar u tim godinama ne bi trebao pročitati ozbiljniju knjigu na tu temu?
- Naravno, ali sam odlučio sačuvati strip, ne bi li ga moja ćerka pronašla!

I ja sam takvog utiska. Da se radi o tinejdž literaturi, koja može biti zabavna i starijima.

quote:
Originally posted by Red Marquis

Meni je ovo najviše u fazonu knjiga Hessea. Pa ako ti Stepski Vuk, Sidarta, Igra staklenih perli nisu ko meni samo štivo za adolescente koji se još traže, onda da.



+1
Red Marquis Posted - 29/07/2020 : 23:01:43
quote:
Originally posted by AleksandarN

Da li bi ste preporucili Budu nekome ko ne voli klasicne mange a gotivi Taniguchi-ja (da kreditijem Antu za to!)? Da dodam da me Budizam ne zanima kao ni druge religije ali ponekad mi se da procitati nesto na tu temu.


Volim Taniguchija, ne volim klasične mange. Nijedna religija me ne interesuje generalno, ali mislim da to ovde i nije problem.
Meni je ovo najviše u fazonu knjiga Hessea. Pa ako ti Stepski Vuk, Sidarta, Igra staklenih perli nisu ko meni samo štivo za adolescente koji se još traže, onda da.
AleksandarN Posted - 29/07/2020 : 22:02:20
Da li bi ste preporucili Budu nekome ko ne voli klasicne mange a gotivi Taniguchi-ja (da kreditijem Antu za to!)? Da dodam da me Budizam ne zanima kao ni druge religije ali ponekad mi se da procitati nesto na tu temu.
fandango Posted - 30/04/2019 : 11:09:12
Da cestitam i na dovrsenju Bude, jos jedan izvrstan strip u mojoj kolekciji i u izvrsnom izdanju.
Deers Posted - 29/04/2019 : 11:14:08
Epski!
Tezuka je majstor pripovjedanja i zapravo ne bi trebalo biti iznenađenje da je jednu takvu priču uspio ispričati na tako epski način. pa opet te iznenadi. Čitanje ravno katarzi kao što je netko već jednom napisao.
ivanl Posted - 12/11/2018 : 04:56:54
Ja osobno nisam znao da ima toliko dobrih, lijepih mangi, dok Fibra nije pocela s njima. Jako sam se ugodno iznenadio. Nisam se dirao u japanske stripove, ali ovaj Tezuka je odlican. Adolfa sam ispio u cugu. Genijalno. Ali dojmili su mi se i ostali autori, koje sam iscitao u Fibri i nesto malo kod Darkwooda. Bio sam u Japanu i tamo svi po metrou, ulici i na klupama u parku citaju mange. Nisam ih tada uzimao u obzir, jer me odbijalo nerazumljivo pismo, cudan crtez i 'citanje' od straga... ali danas vidim, jako lijepa i bitna djela iz tog svijeta.
anto Posted - 11/11/2018 : 16:18:46
i tezuke normalno
kasper Posted - 11/11/2018 : 16:12:16
quote:
Originally posted by anto

a u narednim godinama bi bilo videti još ....



tezuke, anto, tezuke
anto Posted - 11/11/2018 : 16:04:08
a u narednim godinama bi bilo videti još nekog Tanigučija.
https://www.bedetheque.com/serie-32083-BD-Furari.html
https://www.bedetheque.com/serie-14009-BD-Un-ciel-radieux.html
https://www.bedetheque.com/serie-11275-BD-Terre-de-reves.html
https://www.bedetheque.com/serie-13185-BD-Homme-de-la-Toundra.html
https://www.bedetheque.com/serie-21773-BD-Sky-Hawk.html
Aco Posted - 09/11/2018 : 22:54:45
Čestitke na objavljivanju kompletnog Buddhe.

Ali posao naravno (još) nije završen.

Grijeh bi bio ne objaviti Dororo, Black Jack te naravno Phoenix i Astro-boya. Zadnja dva naslova jesu malo duža ali polako, još si mlad i ima vremena :-)
Poli Posted - 09/11/2018 : 22:20:28

Pa cak i Rat-Man je isao i u HC verziji. ;) :D


ivanl Posted - 09/11/2018 : 17:28:23
quote:
Originally posted by DiSkAcH

quote:
Originally posted by anto

pa Buda je u HC-u!



Mislim da je on to konstatirao gornjom rečenicom.
Koliko ja znam (a ne znam baš), jedino je Fibrin Rat-Man SC, sve ostalo tvrdo da nemore bit tvrđe


100% proff.
ivanl Posted - 09/11/2018 : 17:27:21
Naravno. Boze, pa imam ih... A i svaki slijedeci novitet, Let there be in HC! Kao ovo slijedece sto prizivas.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000