forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Arapin budućnosti 4

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 16/04/2019 : 19:24:46


Ova knjiga donosi istinitu priču o dječaku koji je sve manje plavokos, o njegovoj francusko-sirijskoj obitelji i o državnom udaru njegova oca.

Arapin budućnosti 4 • Odrastanje na Bliskom istoku (1987. - 1992.) • 284 stranica • Kolor • 170 x 240 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Riad Sattouf • Crtež Riad Sattouf • Prijevod Željka Somun • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 16.4.2019. • Cijena 180 Kn

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/arapin-buducnosti-4-odrastanje-na-bliskom-istoku-1987-1992/559/
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Paka01 Posted - 03/04/2021 : 09:33:41
Četvrta knjiga nastavlja udarno i usudio bih se reći da je do sada i najbolja. Majka konačno pruža pravi otpor ocu i puno češće vidimo njena razmišljanja i strahove. U ovoj se knjizi radnja također više dijeli između Francuske i Sirije tako da paralelno vidimo Riadove stavove i o jednima i o drugima. Zanimljivo je to što Riad ne štedi ni francuze i dobro oplete po njima kad treba. Sami kraj knjige je uff... Zajeban cliffhanger, jedva čekam kad ću se dočepati petog nastavka da vidim kako se to sve razrješilo. Odličan serijal!
Markos Posted - 28/10/2020 : 07:31:53
Prevodi se.
cerichus Posted - 28/10/2020 : 07:16:40
Pohiti Markose :)
Red Marquis Posted - 27/10/2020 : 23:57:15
Red Sunce Ko Ozeblo Markiz Čeka.
anto Posted - 27/10/2020 : 22:16:05
https://www.bedetheque.com/BD-Arabe-du-futur-Tome-5-Une-jeunesse-au-Moyen-Orient-1992-1994-405149.html



evo i petice
pcoro Posted - 07/10/2020 : 09:09:00
Ponovio sam nedavno ovu četvorku. Kad sam je čitao pred godinu dana ostavila mi je nešto slabiji dojam od prva tri pa sam htio provjeriti zašto je to tako. Očigledno je bio u pitanju loš dan. Ili teret očekivanja jer je i ovaj broj sjajan kao i oni prethodni. Odrastanje, neuklapanje, stari pomalo ludi, mater bolesna.. sve prikazano humoristično, a vjerodostojno. Možda mi fali uloga braće.. on kao da ne postoje. Ili Riad na njih nije obraćao pažnju u tim godinama.

I dalje je ovo jako zabavan strip sa tom veličanstvenom figurom oca. Da njega nema sve bi ovo bilo lako zaboravljivo, ali taj nevjerovatni otac i pažnja kojom ga Riad crta diže strip u nebesa. Otac i ti zatucani Arapi, način na koji te okolina oblikuje. Ono zbog čega mi je Arapin draži od Persepolisa je to što je u Arapinu prikazan lik koji se želi uklopiti i uspjeti, a žalosno faila, dok je u Persepolisu glavna junakinja inteligentna i samosvjesna i ne da se ukalupiti. To poštujem, ali meni kao sinjem kukavici su interesantniji likovi iz Arapina.
Jerry Krause Posted - 27/09/2020 : 18:50:05
Apsolutni hit u ovoj mojoj još uvijek skromnoj Fibrinoj kolekciji! Nisam uopće vjerovao da ću dati priliku ovom serijalu, a kamoli da ću se ovako navući (hvala Bogu na 50 i nekom mjestu na ljestvici kviza tako da nisam imao izbora već uzeti 1. broj, a odmah nakon njega sam zbavio i preostala 3).

Sve je već rečeno kroz topice ovih izdanja, a ja mogu samo ponoviti da je serijal iz broja u broj sve bolji, priča je, istina, sve mučnija, ali se ne možeš odlijepiti od sudbine Riadove obitelji. Od sudbine dječaka iz mješovite obitelji čije odrastanje nije bilo nimalo lako i u kojem je morao naći svoje mjesto pod suncem u ovom svijetu. Tu Sattouf razgolićuje do srži i svoju obitelj i dvoličnost obiju podneblja u kojima se nalazio.

Lik oca...pufff...nevjerojatan. Karikaturni crtež vrhunski, kako samo dobro Sattouf prikazuje raznolikost likova pazeći na detalje.

Ova zadnja knjiga: 10/10

Cijeli serijal: 9/10
brko17 Posted - 26/03/2020 : 07:59:30
Lud, luđi, ............ stari Sattouf :-)
ordell Posted - 14/02/2020 : 18:08:22
Strip je vrhunski. Apropos crteža, pa to je genijalno, ne mogu zamisliti bolji. Toliko duhovit, maštovit i dinamičan da imaš osjećaj kako autor doslovno u svakom kadru uz najmanji napor servira svoje uspomene, i to je pojam majstorstva. Prava suprotnost od nekog sterilnog crteža, koji može biti uz čitavu paletu boja doteran u najsitnije detalje.
Samo su mi scene sa životinjama teško pale, inače sam osjetljiv po tom pitanju pa sam morao par puta da odložim čitanje.
Poli Posted - 12/02/2020 : 15:49:15

Broj 5 ce biti jos tezi ocekujem, mracniji... I pitanje do kuda cemo doci u 5. knjigi, mislim i kronolosko, do koje godine.


Kerempir Posted - 12/02/2020 : 13:01:37
Pročitao Arapina u šutu sva 4 broja.

Crtež nije nešto ali sam se navikao.

Što se tiče priče, očito je glavni lik Riadov otac. Sviđalo mi se pratiti tu genezu od nekog ajmo reći panarapskog sekularista do zadrtog vjernika. Zapravo cijelo vrijeme sam nazrijevao što će se desiti jer sam na žalost čuo tih priča sa prostora bivše juge gdje bi dolazili studirati ti arapski studenti, tako šarmantni, egzotični, cool, upoznao sam ženu kojoj je tako jedan muž oteo dijete kada je išao u posjet roditeljima, tada kada sam pričao s njom sina nije vidjela oko 20 godina, itd.

Imam još takvih primjera, ali da ne bi bilo kako je svojstveno samo islamskoj svijetu, imam i u obitelji jednog šogora, tak je cool, moderan, (meni je doduše oduvijek bio preserator i nikad se nismo kliknu li dok se nismo namrtvo posvađali) a što su godine prolazile, počeo je sve više poticati vjersku priču, ali onu netolerantnu. Isto kao i Riadov otac ima o sebi neku sliku kao da od Boga poslan itd.

U svakom slučaju ovo je mučna priča, čak mi nije nelogična majčina pasivnost na početku, (recimo na gornjem primjeru nikad nisam očekivao od jedne emancipirane šogorice da će početi gutati svakojaka muževa sranja koja joj dotični servira), ali kako priča ide dalje majka definitivno odlučuje promijeniti život a onda onaj završetak uh.. Jedva čekam nastavak.

zarmix Posted - 11/02/2020 : 00:32:11
Ovaj serijal postaje sve bolji. Čini mi se da je četvrti dio najkvalitetniji. Arapin budućnosti mi spada u gornji dom Fibrinog kataloga. Strip od kojega ne očekuješ mnogo, ali strip koji te pozitivno iznenadi. Insiderski pogled u arapsku, ali i francusku kulturu i modernu svakodnevicu. Pitko, duhovito i pametno ispričana priča o odrastanju između istoka i zapada. Grafički na visokoj razini, upotreba monokromatskog kolora (reče li se tako?) funkcionalna, crtež karikaturalan, no dokumentaran. Sve u svemu, jako dobro.
Red Marquis Posted - 10/02/2020 : 16:59:59
quote:
Originally posted by cerichus

Ka'će više petica?


Riad je najavio peticu za negde oktobar-novembar 2020...
cerichus Posted - 10/02/2020 : 16:32:51
Ka'će više petica?
vukozec Posted - 10/02/2020 : 13:16:03
Sa ovom 4. knjigom Arapina su mi konačno stvari sjele na svoje mjesto.

Epizoda koja nosi najjači emocionalni naboj i na više razina pojačava dojam prethodnih epizoda. Sa njom postaje jasno da je ton svake pojedine epizode specifičan zato što nam se priča iznosi kroz naratora koji je u svakoj od njih u različitoj fazi odrastanja, te emocionalnog i mentalnog sazrijevanja. U početnim epizodama nam mali pripovjedač Riad prenosi naivni svijet ranog djetinjstva, kojeg obilježavaju razigranost i znatiželja, nekritičko upijanje svijeta oko sebe, samodovoljnost i kratkoročne dječje emocije. Zato su i drugi likovi u tim epizdoama takvi kakvi su, npr. samozatajna majka za koju su se mnogi bunili da kao da nema mišljenja o ničemu. U četvrtoj knjizi upravo majka dolazi u prvi plan, na vidjelo dolaze njene želje, misli i osjećaji. Majka se vjerojatno nije puno promijenila, samo četverogodišnjak ne primjećuje na isti način ljude oko sebe kao klinac na pragu puberteta.

Ovo je i najosobnija epizoda dosad, s obzirom da je naglasak na obiteljskoj drami, no upravo ta osobna prizma omogućuje snažniji doživljaj sukoba kultura i raznih načina kroz koje se manifestira, uključujući i one šire, povijesne i geopolitičke.
Cromwell Posted - 21/12/2019 : 11:07:57
Pa nije to ništa čudno, ja sam isto prvih nekoliko godina imao prilično svijetlu kosu. Sad mi je od toga ostalo tricolori boja po ostalim dijelovima tijela

A u sljedećoj knjizi bi moglo biti hevimetala. To su te godine Cant wait!
Poli Posted - 21/12/2019 : 03:46:33
quote:
Originally posted by Cromwell
https://www.youtube.com/watch?v=EdkV5h99bTY


Kako je on mogao nekada biti plavusan?

Ok, i ja sam se rodio sa crnom frizurom, ali nije to isto. Bas ga ne vidim kao tog klinca u stripu.


Cromwell Posted - 15/12/2019 : 15:53:28
Jao kakav kraj! Pa tko će sada dočekati sljedeći nastavak!

Autor zaista ima vrhunski dar za pripovjedanje i još uvijek mi je fascinantno kako je na takav simpatičan način uspio razgolititi ne baš zgodnu obiteljsku intimu
Stari puko skroz. Stara također a Riad na pragu puberteta. U petoj knjizi očekujem kuršlus epskih razmjera!

I ovaj nastavak me užasno podsjeća na knjigu Nikica koju sam obožavao kao klinac. Prilično sam siguran da postoji neka poveznica budući da ju je napisao legendarni Goschinny kojeg znamo iz zna se kojih serijala. Uopće me ne bi začudilo da je i Riad veliki fan.

A kad smo već kod fanovanja evo i Raining blooda! A vidi se i Tvrđa na polici! - > https://www.youtube.com/watch?v=EdkV5h99bTY
NESVRSTANI Posted - 12/06/2019 : 20:52:19
Ovo je sve bolje.
Tata je puko ko kokica.
Markos Posted - 09/06/2019 : 00:10:56
Trebalo je. Ali prodalo se preko 1.500.000 primjeraka prve tri knjige...
Red Marquis Posted - 08/06/2019 : 23:12:57
Četvrti deo, je zasad i najbolji u ovom, već inače fenomenalnom serijalu. Otac Sattoufa je naravno u Arabiji pokupio sve najgore, svo obrazovanje i sekularnost su konačno odleteli kroz prozor. Od svega, a ima toliko toga za odabrati, najporaznija mi scena u Siriji, otužna činjenica da ga sad u onoj njegovoj vukoj...kraj Homsa gde je odrastao, sad kad je postao veliki vernik, bio u Meki, citira non stop Kuran, počinju ceniti i gledati kao da je konačno nešto učinio od sebe u životu a ne zbog završene Sorbonne i toga što je profesor. I to što je takvom čoveku sa takvom biografijom i životnim iskustvom to i dalje toliko znači.

Kraj naravno, što već reče Anto, klifhenger do bola...

I Markose, zar ne beše 5 tomova da treba da bude? Ovde piše 6...http://www.toutenbd.com/actualites/article/l-arabe-du-futur-pourrait-compter
mikado Posted - 01/06/2019 : 19:00:39
Ko je izdavač?
edit: videh da je Lokomotiva, ali samo 1. broj.
anto Posted - 01/06/2019 : 15:50:45
I idemo dalje...Riad je napunio deset godina,sa majkom i braćom je u Bretanji,a otac je u Saudiskoj Arabiji,predaje na fakultetu.
I jedne kišne noći iznenada dolazi.Ovog puta,kao čovek koji je postao duboko verujući.I ovako je bio lud ko struja,a sad kad je pronašao Boga je tek žešća dalabu!!
I malo su u Francuskoj,pa malo u Siriji,pa opet u Francuskoj,pa ponovo u Siriji...Majka se razboljeva,Riad se zaljubljuje...a otac pravi festivale.Klifhenger na kraju knjige.

Šta reći,odličan serijal,preporuka za praćenje;postoji i srpsko izdanje,za informaciju.
cerichus Posted - 30/04/2019 : 22:24:15



Objavljeno u Behar: časopis za književnost i društvena pitanja, br. 143-144,2018/12.
don_draper Posted - 30/04/2019 : 20:04:21
quote:
Originally posted by lwood

Čudo da nije još rasprodan nijedan dio.



1 i 2 su bili reprintani koliko se sjecam

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000