forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Alan Ford "Ultimate" Topic

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
makikatalinic Posted - 07/04/2005 : 20:08:51



Alan Ford - tekst o junaku

Alan Ford - recenzije





http://www.munix.it/421-430/430/af430s.jpg

Je li to Sir Oliverov kraj ??? Vidjet cemo ...

"Velikoušnost bez premca"
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
bero7 Posted - 19/03/2024 : 09:08:31
quote:
Originally posted by Jozzinelli

quote:
Originally posted by AleksandarN

quote:
Originally posted by Dusxan

Mislim da će cena padati , baš kao što mislim za polovne vinile , i , naročito za stare igrice. Samo to se neće desiti tako brzo , pa će to videti oni dugovečniji.



Cene padaju za ploce? Za stare igrice?
Mislim da nisi dobro obavesten... Cene ploca su otisle u nebesa.



Čitaj sa razumevanjem, nije rekao da PADAJU, nego da MISLI DA ĆE PADATI, i da se to NEĆE TAKO BRZO desiti.

Znači, za još najmanje 20 godina sigurno neće padati cene, a dokle će tačno to trajati - videćemo! Ko bude živ...



Odredjeni glabenici će uvijek imat neku nišu novih obožavatelja medju novim naraštajima. Ne znam da li se to dogadja sa Alanom Fordom.
alexts Posted - 19/03/2024 : 07:10:05
quote:
Originally posted by wintermute



Auh znaci ludilo vinila je doslo i tamo. Ja isto to ne razumem.



Ko drži do sebe, kupuje ploče. Kako bi jedan "digitalac" mogao da razume?
Jozzinelli Posted - 19/03/2024 : 05:29:49
quote:
Originally posted by AleksandarN

quote:
Originally posted by Dusxan

Mislim da će cena padati , baš kao što mislim za polovne vinile , i , naročito za stare igrice. Samo to se neće desiti tako brzo , pa će to videti oni dugovečniji.



Cene padaju za ploce? Za stare igrice?
Mislim da nisi dobro obavesten... Cene ploca su otisle u nebesa.



Čitaj sa razumevanjem, nije rekao da PADAJU, nego da MISLI DA ĆE PADATI, i da se to NEĆE TAKO BRZO desiti.

Znači, za još najmanje 20 godina sigurno neće padati cene, a dokle će tačno to trajati - videćemo! Ko bude živ...
nikotin Posted - 19/03/2024 : 00:48:21
wintermute Posted - 18/03/2024 : 23:54:07
quote:
Originally posted by AleksandarN
Cene ploca su otisle u nebesa. Balasevic, Haustor i slicne gluposti se prodaju za neverovatne iznose, pa cak i ona izdanja koja imaju ogromne tiraze.



Auh znaci ludilo vinila je doslo i tamo. Ja isto to ne razumem. Ali mnogi ne razumeju moje Vjesnik Alan Fordove stare 40-50 godina i to je u redu -- o ukusima ne treba raspravljati... Ako nekoga veseli stari vinil meni je drago, ima mnogo stvari u zivotu i svetu koje nas cine tuznim i ako nadjemo nesto sto nas licno veseli to je jedna pobeda.
AleksandarN Posted - 18/03/2024 : 18:38:14
quote:
Originally posted by Dusxan

Mislim da će cena padati , baš kao što mislim za polovne vinile , i , naročito za stare igrice. Samo to se neće desiti tako brzo , pa će to videti oni dugovečniji.



Cene padaju za ploce? Za stare igrice?
Mislim da nisi dobro obavesten... Cene ploca su otisle u nebesa. Balasevic, Haustor i slicne gluposti se prodaju za neverovatne iznose, pa cak i ona izdanja koja imaju ogromne tiraze. A tek igrice!! Hajde nadji igrice za Nintendo ili Segu za niskim cenama.
Ista prica za stare stripove - Vjesnik, LMS, ZS.
Dusxan Posted - 18/03/2024 : 18:07:38
Mislim da će cena padati , baš kao što mislim za polovne vinile , i , naročito za stare igrice. Samo to se neće desiti tako brzo , pa će to videti oni dugovečniji.
ivanl - pa što stavi te navodnike, pozdrav iz braCkog N.S.! !
nikotin Posted - 18/03/2024 : 16:22:40

nikotin Posted - 18/03/2024 : 16:20:48
Album fotografija - Magnus/Roberto Raviola
Slike preuzete s interneta, s raznih sajtova








nikotin Posted - 18/03/2024 : 16:14:47
Album fotografija - Max Bunker/Luciano Secchi
Slike preuzete s interneta, s raznih sajtova



nikotin Posted - 18/03/2024 : 16:11:24
https://imgur.com/YBrcXTY

nikotin Posted - 18/03/2024 : 16:10:54
nikotin Posted - 18/03/2024 : 16:10:22
Tehnika: Marker
Autor: Giovanni Romanini

nikotin Posted - 17/03/2024 : 20:52:36
wintermute Posted - 17/03/2024 : 18:40:13
Genijalno, to je to.

Evo ga i Vjesnik, prvo izdanje ovog stripa:

nikotin Posted - 17/03/2024 : 18:29:33
Originalni broj 65, table 75 i 110
Marker na papiru, rad Magnusa

nikotin Posted - 17/03/2024 : 18:27:47
Autor: Omar Pistolato

wintermute Posted - 17/03/2024 : 18:26:09
quote:
Originally posted by ivanl
A da se opet osvrnem, (pisao sam davno o tome), na famozne kartonce i njihov status.
...Prvo, em sto su te tako neobicne a tako lijepe knjizice...
...Tko god ima u ruci lijepo ocuvane kartonce zna...
...Pa papir na kojem su tiskani, to je cudo i fantazija...
...kad stvoris dobar temelj, prilicno jednostavan nacin za slaganje vrhunske kolekcije.
...kupio u Biogradu za tisucu Eura okruglo... 4+...prodao u Kanadu za 700 Eura.



Sve se apsolutno slazem za kartonce. I mogu ti se samo klanjati i zavideti (sto i radim ). Taj voz je medjutim za mene prosao. Najgore je imati pa nemati a ja sam sve te kartonce nekad imao i znam vrlo dobro o cemu pricas. Ali prodadoh ih davno uludo i evo sad patim u tudjini bez kartonaca

Sto se "upgrade"-a kolekcije tice samo postarina do mene odande za pojedinacni strip je $20-$30 tako da kada bih sa nekim menjao drugo izdanje za kartonca uz doplatu (cak i kada bi neko hteo a nece niko) to je u startu za mene dve postarine vise (jer nece niko da placa jos i postarinu zato sto ja ne zivim tamo sto je moj problem) sto je $50-$60 dodatno po jednom stripu... I to za inkrementalnu dobit malo bolje stampe kartonaca od drugog Vjesnikovog izdanja (koje je ne zaboravimo i dalje fantasticno). Meni licno taj inkrement ne vredi tog novca. Dobro ajde i korice su bolje i drugacije. Da zivim tamo mozda bih i razmisljao u tom smeru i njuskao (pun intended), ali ovako, ja smatram moje skupljanje Alan Fordova zavrsenim.

Ti si za samo jedan upgrade sa 4+ na 5 dao €300 -- respect, to je ozbiljno kolekcionarstvo! Mada ja i dalje mislim da ce tim stripovima cena u jednom trenutku krenuti da pada jer ljudi kojima je stalo do njih nece vise biti zivi a nove generacije ne mare za to. Ne mare za Brixy onomatopeje, ne mare za stampu... nisu odrasli sa tim i to njima nema nikakvu nostalgijsku vrednost. Oni mozda i hoce da se zalude Alan Fordom ali ce kupovati ova nova ultimate i ostala izdanja. A sustinsku (intrinsic) vrednost pop art nema -- cak i oni koji smatraju da je Magnusov crtez prava umetnost ce ulagati u originalne italijanske table a ne Vjesnikovu verziju jos uz to osakacenu prevodima onomatopeja...
nikotin Posted - 17/03/2024 : 18:25:38
wintermute Posted - 17/03/2024 : 18:01:51
Ima mnogo mnogo upecatljivijih primera recimo kultno ŽBAK ŽBAK stapom broja jedan -- to ŽBAK i SPECIJALNO to Ž daju (licno za mene) neverovatan smek i kontekst stripu. Opet, kazem, ko to nije osetio odmah sada kada cita SMACK ili sta vec pise on to i ne zna a ako i sazna nije mu tako vazno kao nama veteranima

Mrzi me sada da trazim sve ali kada opet budem citao postavicu verovatno neke meni najbitnije.
zviznemte Posted - 17/03/2024 : 17:02:02
A i kad čitaš drugačije zvuči wwwwweeeee čitaš VUI što u glavi ti odmah zvukovno dođe sirena A UUUEEE mi ne zvuči na sirenu kad čitam. Isto tako nije fris nego je friš taj Š daje taj zvuk slici i njegovom trljanju. A može se čitati i frish kako i piše, isto dobro zvuči.

Renky Posted - 17/03/2024 : 11:42:02
quote:
Originally posted by alexts

Pogledajte poslednju sliku i videćete dva razloga zašto je loše prevoditi onomatopeje.

Kad je iz Frish izbrisano h, umesto njega mora nešto da se doda. Najčešće se docrtava pozadina. Dakle, neko ko mnogo lošije crta od Magnusa, a često i uopšte ne zna da crta, nešto docrtava i brlja po maestrovom crtežu.

Ovde je to urađeno amaterski, pa se h na prvom zvučnom efektu i dalje vidi.

Drugi razlog vidimo u slučaju, kad su slova "na belom" i nema pozadine za docrtavanje i precrtavanje.
Tu nam opet treba neko ko zna da crta/piše lepa slova, u stilu originala. Na drugom kadru su "WWWWW" pretvorena u "UUUUUU". Ali su slova U ružnjikava i nisu na nivou originalnih W i ostalih. Mada može i gore.

Danas, kad se stripovi slažu u lejerima, pa je odvojen lejer za crtež, za tekst u oblačićima i za onomatopeje, mogu da se vrše izmene bez brljanja po crtežu. A zvučni efekti se uglavnom ispisuju računarskim fontovima, ne ručno, pa je moguće koristiti ili napraviti isti, pri prepravci.



Apsolutno se slažem... neki upisi onomatopeja totalno su nagrdili originalni crtež. Tu nema zbora.
Na drugu stranu, stvarno su neke prevedene onomatopeje "ušle u uvo" da ih znaju i oni koji nisu baš redovni čitatelji AF dok suprotno, ne vidim ništa ephalno u promini Frish, Frosh u Fris(š), Fros(š).
A i na datim primjerima ni Vjesnik nije ima standardiziranu praksu jer onda nebi ostalo Bark.
Kako god, meni je draže da ostane original ako se već ne angažira netko da iskopira originalni upis u novoj verziji. Ali i to traži, kao što je alexts rekao, znanje.
Opet, nekome je to djelić odrastanja, nostalgije, magije pa dozvoljavam da mu se sviđa i nezgrapni upis.
Fer inaf.
bero7 Posted - 17/03/2024 : 10:31:25
quote:
Originally posted by alexts

Pogledajte poslednju sliku i videćete dva razloga zašto je loše prevoditi onomatopeje.

Kad je iz Frish izbrisano h, umesto njega mora nešto da se doda. Najčešće se docrtava pozadina. Dakle, neko ko mnogo lošije crta od Magnusa, a često i uopšte ne zna da crta, nešto docrtava i brlja po maestrovom crtežu.

Ovde je to urađeno amaterski, pa se h na prvom zvučnom efektu i dalje vidi.

Drugi razlog vidimo u slučaju, kad su slova "na belom" i nema pozadine za docrtavanje i precrtavanje.
Tu nam opet treba neko ko zna da crta/piše lepa slova, u stilu originala. Na drugom kadru su "WWWWW" pretvorena u "UUUUUU". Ali su slova U ružnjikava i nisu na nivou originalnih W i ostalih. Mada može i gore.

Danas, kad se stripovi slažu u lejerima, pa je odvojen lejer za crtež, za tekst u oblačićima i za onomatopeje, mogu da se vrše izmene bez brljanja po crtežu. A zvučni efekti se uglavnom ispisuju računarskim fontovima, ne ručno, pa je moguće koristiti ili napraviti isti, pri prepravci.





Je*iga, ne slažem se. Usudio bih se reći čak da nisu prevodili i to, strip ne bi bio što je danas na ovim prostorima.


quote:
A da... najbolje da Alan Forda, pretvorimo u Zagora sa sto i jednim izdanjem...

Ultativno, super, de luxe, platinium, one and only, turbo, nemadjebivo izdanje!


Nije li već prekasno za to? Klasik, Super Klasik, Zlatni Klasik? I meni osobno najantipatičnije kolor izdanje sa 2 različite naslovnice. Srećom nije trajalo dugo.


quote:
A da se opet osvrnem, (pisao sam davno o tome), na famozne kartonce i njihov status.

Prvo, em sto su te tako neobicne a tako lijepe knjizice, zaista kvalitetne i za danasnje standarde, (a kamoli onda, jer uostalom pogledajte koliko krasnih primjeraka se i danas 50 godina poslije moze naci u savrsenom stanju), em je njihov tisak rekao bi; savrsen.

Tko god ima u ruci lijepo ocuvane kartonce zna o cemu pricam. Drzati ih u ruci pod svijetlom ili na suncani dan, pruza cisti uzitak pogleda na masni i jasni otisak, koji savrseno prezentira Maestrovu igru svijetla i sjene. Perfektno odrazavaju onaj carobni Robertov crtez.



Slažem se. Ima nešto čarobno u tim kartoncima. Djelić povijesti.
ivanl Posted - 17/03/2024 : 08:16:27
A da... najbolje da Alan Forda, pretvorimo u Zagora sa sto i jednim izdanjem...

Ultativno, super, de luxe, platinium, one and only, turbo, nemadjebivo izdanje!

Mada, sigurno je na postolju broj 2, odmah iza Patricka. Sto stvarno nije malo.

A da se opet osvrnem, (pisao sam davno o tome), na famozne kartonce i njihov status.

Prvo, em sto su te tako neobicne a tako lijepe knjizice, zaista kvalitetne i za danasnje standarde, (a kamoli onda, jer uostalom pogledajte koliko krasnih primjeraka se i danas 50 godina poslije moze naci u savrsenom stanju), em je njihov tisak rekao bi; savrsen.

Tko god ima u ruci lijepo ocuvane kartonce zna o cemu pricam. Drzati ih u ruci pod svijetlom ili na suncani dan, pruza cisti uzitak pogleda na masni i jasni otisak, koji savrseno prezentira Maestrovu igru svijetla i sjene. Perfektno odrazavaju onaj carobni Robertov crtez.

Ta, Romani i stripovi, Vjesnik tiskara mora da je imala prokleto mocne strojeve kad je 'izbacila' onakvo remek djelo roto stripova za siroke mase.

Pa papir na kojem su tiskani, to je cudo i fantazija, usporedivsi ih sa 'bracom i sestrama' iz Novog Sada i Gornjeg Milanovca, cije su tvornice snova takoder izbacivale ogromne kolicine jeftinih stripova za siroke mase, a patili su od groznog otiska i loseg papira. (Bas sam u fazi citanja Dnevnikovog Nik Rajdera od prije 35 godina i cudo jedno je koliko je to los otisak a o izguzvanom i losem papiru unutar korica da ne govorim, a stripovi su maksimalno ocuvani)

Pa i poslije kartonaca, slijedeci brojevi u novom ruhu tog doba, i dan danas sjaje jasnom upecatljivom i bjestavom crvenom bojom korica. To je nevjerovatni kvalitet otiska za ono doba. (Bas sam jucer opet prebirao po svojoj prvoj kolekciji i iznova se divio tim knjizicama)

Ti Fordovi onog doba zaista su prekrasno odradene knjizice. Upravo zbog toga, opet napominjem, dan danas mozete naci primjerke u ocjeni cista petica! (Za mene glanc ne postoji, glanc je nesto sasvim novo, 'jucer' izislo iz tiska)

Ne znam koliko sam primjeraka 'izhendlao' kroz godine... vjerovatno mi je proslo kroz kucu 5-6 punih kolekcija Vjesnika...

Zato i ne cudi njihova cijena. Koja uzgred budi receno uopce ne pada. Rapidno raste. Uostalom bas sam iscitao cijeli topic u doba pandemije kojeg je postavio kolega vintermute, i ne mogu vjerovati da sam tada nudio jednu svoju kolekciju za 5 5000 Eura!!! To dobijem danas samo za prvih 100 brojeva. (I puno jace)

A kad smo kod cijena, pa recimo kad si stvorio dobar temelj onda mozes i mijenjati primjerke, poprilicno bezbolno i jednostavno funkcionira taj sistem. Na primjer, legendarni broj 1 Vjesnik u ocjeni 5, ja sam prije godinu dana, (mimo stripovi com, jer mi kolekcionari se vec dobro znamo), kupio u Biogradu za tisucu Eura okruglo. Koliko sutra sam svoj cetvrti primjerak u nekoj ocjeni 4+, (a moje su ocjene rigorozne), prodao u Kanadu za 700 Eura. Znaci prilicno sam bezbolno i jeftino dosao do skoro savrsenog famoznog broja 1!

I tako se to radi.

Zato stalno pricam isto, i tvrdim to odgovorno, uvijek se moze naci bolji primjerak! A da ne govorim kako i sama potraga te pravi primjerak donosi zadovoljstvo. Lagano, bez gubljenja zivaca, uvijek ima bolji i uvijek 'naide'. I to je dio jedne igre, i jedne strasti.

Na kolekciji mozes 'raditi' dok si ziv. Znam sto govorim jer negdje prije petnaestak godina kad sam se u Koreji dobro potkozio i po povratku doma izmjenio dobro svoju tada jedinu jedinu kolekciju, dosao sam na ideju da od viskova slozim i drugu. Pa opet od viskova i trecu. Za sinove. I tako je ta zabava trajala i traje. Pomalo i postojano. Mjenjas za bolje i skoro nikad nisi na gubitku. (Osim kad ti postar unisti Grupu TNT, ugurajuci je nogom u sanducic)

Ovo je jednom kad stvoris dobar temelj, prilicno jednostavan nacin za slaganje vrhunske kolekcije.

A po meni osobno Alan Ford to i zasluzuje. Sto po vaznosti samog stripa, koji je cista genijalnost devete umjetnosti, sto i po tome kako me je formirao u najranijem djetinjstvu.

Zato i imam, i Vjesnik, Strijela-Korpus-Borgis, Strip Agent, CPG, Libellus sve inacice, bas zbog svih mogucih razlika o kojima smo i popricali na ovom topicu.
wintermute Posted - 17/03/2024 : 02:29:28
Jeste, vidi se, naravno, ali ja licno vise volim da imam originalne i (meni) nostalgicne (i u mnogo slucajeva neverovatno smesne) Brixy onomatopeje (koje su za mene integralni, sustinski deo stripa) sa malim "brljotinama" nego onomatopeje na stranom jeziku koje mi ne znace nista i koje nisam nikada pre citao, makar i sa savrsenim crtezom i koje mi cak i "kvare" secanja na urezana prva citanja...

"Nije za svakog" -- stvar licnog ukusa...

> Danas, kad se stripovi slažu u lejerima, pa je odvojen lejer za crtež
> za tekst u oblačićima i za onomatopeje, mogu da se vrše izmene
> bez brljanja po crtežu. A zvučni efekti se uglavnom ispisuju računarskim
> fontovima, ne ručno, pa je moguće koristiti ili napraviti isti, pri prepravci.

Utoliko je cudnije sto nisu stavili i Brixy onomatopeje kada su se vec hvalili da je "ceo Brixy prevod zadrzan" (koliko se secam?) Ili mozda to vazi bas za nove stripove a stari Alan Ford je samo skeniran u jednom lejeru (?)


U svakom slucaju ovo "ultimate" izdanje nema Brixy onomatopeje, nema kolora u broju 100... eto sanse da neko izda PRAVO Ultimativno izdanje

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000