forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Martin Mystère

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

-  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.

T O P I C    R E V I E W
DeeCay Posted - 15/11/2011 : 02:02:15
Martin Mystère

Džentlmen arheolog

Ovaj topic ni izdaleka nije dovršen!!!
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Tonka24 Posted - 11/09/2019 : 22:43:13
quote:
Originally posted by wesskowaz

Evo je:
https://www.stripovi.com/recenzije/martin-mystere-mm-lms-106-107-otrovni-okean/496/

Hvala ti puno.
Tražio sam da ostavim ocjenu i komentar, mislim da je to jako dobro za svaku recenziju.
wesskowaz Posted - 11/09/2019 : 22:21:43
Evo je:
https://www.stripovi.com/recenzije/martin-mystere-mm-lms-106-107-otrovni-okean/496/
Tonka24 Posted - 11/09/2019 : 22:16:28

Napokon pročitao.
Tema koja mene jako zanima, zagađivanje prirode, točnije mora.
Svježa mi je bila jako reminiscencija na ovaj strip kada sam ga čitao još kao dijete u doba izlaska u izdanju SD, pročitao sam prvi dio a drugi nisam nikada i zato sam ovaj Martin nabavio među prvima.
Odlični crteži prirode, mora i životinja, odlična tema i završetak, ipak očekivao sam malo bolje s obzirom na to da me je toliko dojmilo kada sam čitao prije više od 15 godina, upečatljive su mi bile one scene otrovanih u selu.

91 %

Da li ima recenzija, ne mogu pronaći ?
zlatan bihac Posted - 09/09/2019 : 09:07:40
vjerovatno greska u tipkanju u recenziji ambisa zla, kod godine izlaska junaka ochio cupo, u zanimljivostima...1948 je u pitanju...
wesskowaz Posted - 06/09/2019 : 16:47:35
Enrico Bagnoli

solar Posted - 03/09/2019 : 21:14:03
Evo nam još jednom DeeCaya...

https://www.stripovi.com/recenzije/dylan-dog-martin-mystere-ddmm-supb-12-ponor-zla/2269/
Curunir Posted - 03/09/2019 : 21:06:45
Dobar je ovaj MM Protokol Levijatan.
I ja sam se vratio u davne dane, ne sjećam se kad sam posljednji put čitao Martija.
Ali molim vas nemojte se približavati Ludensu. Daleko je još dotle, no ipak, nije dobro...
Ima previše pogrešaka svih vrsta. Neću o tipfelerima ni izvornim pogreškama autora.
Npr. čas su Anasazi a čas Anasaziji (!!!), pa imamo različie deklinacije.
Brkaju se posvojne (prisvojne) zamjenice.
Koristi se obratnica, na srpskom je pravilno povratnik.
Stalno koriste ono tja, kao i Dok tjah... kakva glupa „riječ“ kad se tako namnoži.
Jedna je od sličica na posljednjoj strani (tekst na kraju) preskočena (sve ostale imaju objašnjenje).
Brka se gde (nepravilno) i kuda (pravilno).
I tako... to mi prvo pada na pamet.
Šlag na kraju: zašto Navahoa?? Izgovor je "Nava,ho" a ne "Nava'ho" (silazni na kraju, nije uzlazni kao u V. Hugo).
Dakle mora biti Navaha, kad već nisu dobri stari Navaji koji bi riješili sve probleme.
Delboj smatra da bi najbolje bilo koristiti "iz plemena Navaho".
Time se izbjegava pravopisna nepravilnost, a zadovoljava se osnovna forma.
Valjda je to uistinu najpametnije.
solar Posted - 30/08/2019 : 17:23:20
quote:
Originally posted by Korg

Nastavak pomlađenog Martya u boji izlazi za festival Lucca comics u listopadu ove godine. Postavio bih par slika, ali sam na telefonu

Krivi topic:

http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=47250
Korg Posted - 30/08/2019 : 17:11:40
Nastavak pomlađenog Martya u boji izlazi za festival Lucca comics u listopadu ove godine. Postavio bih par slika, ali sam na telefonu
Kontrast 2 Posted - 28/08/2019 : 20:10:14
Onda je greška.
Nisam gledao kartu, već razmišljao na osnovu onoga što je napisao Dwejn.
emirem Posted - 28/08/2019 : 18:05:45
A onda bi i Albuqurque bio vise Santa Fea na toj invertiranoj karti.
Kontrast 2 Posted - 28/08/2019 : 14:31:58
Ovde i nisu nacrtane granice država, a pogled je "odozgo" (sa severa), tako da je logično da je sve inverzno.
Ne sećam se šta je činjenica - ako ovo neko pokazuje nekom drugom kao auto-kartu - onda je sve OK, a ako je karta ilustracija teksta koji ide - onda nije u redu.
Dwayne_Looney Posted - 28/08/2019 : 12:10:40
Samo da kažem da sam ja tražio krivca između scenarista i crtača tako da se VČ nije trebao osjećati prozvanim (i nadam se da nije) a zbog mnoštva grešaka u drugim serijalima vjerujem kako ih tu i tamo ima i u Martyju, gdje bi najmanje smjelo.
delboj Posted - 28/08/2019 : 10:18:10
quote:
Originally posted by prozirna senka

Prastajte ako mozete.

Prvi komentar poslije 12 godina! Nedostaju mnogo tvoje recenzije.
Beva Posted - 28/08/2019 : 07:16:56
Sad sam pogledao na kartu, Alessandrini je nacrtao autoceste umjesto državnih granica, možda ga je zbunilo to što su granice na tom mjestu potpuno ravne.
prozirna senka Posted - 28/08/2019 : 04:27:22
quote:
Originally posted by Dwayne_Looney

Opaske:

- U zadnje vrijeme Marty je previše skeptičan. U 328. epizodi originalne serije i nakon ostalog proživljenog u specijalima, maxijima i almanasima mi taj pesimizam izgleda kao neka reforma njegovog lika. To mi je posebno zasmetalo u epizodi "Nebeska zavjera".
- SPOJLER: U Karen sam sumnjao od njenog pojavljivanja. Marty je, naime, ranije spominjao da je već kontaktirao poznanike u Osaki koji će mu pomoći u misiji ali onda se "ukazala" Karen, samo tako "otpilila" izvjesnog profesora Fusakija (koji je Martyjeva veza/poznanik) i stavila se na čelo misije.
- Na kraju sam pomislio sreća što nema Atlantide i/ili ljudi u crnom ali postojanje i dug životni vijek ovakvog čudovišta bi možda najbolje bilo objasniti kao ostatak neke borbe iz ondašnjih vremena. Marty nije vele mozgao ni kako je uspjela ostati tako velika ako nije djelovala od 1944. godine donedavno ni koliki joj je zapravo životni vijek.
- Karta sa prve vinjete 45. stranice nema veze s vezom, velika greška, nemar, nazovite kako hoćete. Prvo, Novi Meksiko i Arizona su južno a ne sjeverno od Utaha i Colorada. Zatim, Arizona je zapadno (lijevo) od Novog Meksika, shodno tome Utah zapadno od Colorada. Međutim, čak i da se to mogne progutati najveća je greška što je na karti prikazano da je grad Albuquerque u Coloradu iako su i Albuquerque i Santa Fe u Novom Meksiku. U tekstu nema spora da je Albuquerque u Novom Meksiku jer vidimo (str. 42) da kad dolaze u Albuquerque da je napisano kako je to Novi Meksiko. Tako da je zanimljivo tko je kriv. Alessandrini inače vrlo dobar u epizodi.

Ja sam kriv.

Dobro, krivi su Italijani koji ocigledno pojma nemaju o geografiji (i ne samo njoj), ali mi se u VC trudimo da njihova baljezganja tipa Apalaci na zapadnoj obali (kako stoji u originalu, a kod nas Stenovite planine, MM 46 Smak sveta) uredimo kako treba. Nisu samo u pitanju geografski pojmovi, ima peglanja istorijskih, naucnih i inih fakata. Ne zelimo da nas MM bude Zona Sumraka ili Balkan Info, vec da se, koliko je to moguce, barata sa pravim cinjenicama. Ali, da ne gnjavim, u ovom konkretnom slucaju, kad je mapa "Four corners" stigla kod mene na proveru, ocigledno je samo ovlas prosla, jer sam samo dao uputstva da se prevedu toponimi na srpski, uopste ne obracajuci paznju na polozaj drzava, koji je mirror image istog. A sto je najgore, ja sam bio i u Santa Feu, i u Albukerkiju, i u Koloradu i Arizoni... Ne mogu me ni Gradac ni Kolubara oprati.

Prastajte ako mozete.
Sarghan Posted - 27/08/2019 : 22:00:28
quote:
Originally posted by djukak

quote:
Originally posted by plavi

Odličan ovaj 50. MM od veselog. Na stranu fenomenalni Alesandrini, ovaj novi scenarista Bandino radi sasvim pristojan posao. Priča ima jasan početak, sredinu i kraj i dobar tempo. I što je najvažnije, odgovara na sva pitanja koja čitalac sebi postavlja u glavi tokom čitanja, što znači da je scenarista ipak uložio malo više truda nego većina njegovih kolega...

Slažem se. Juče sam ga pročitao i baš mi je fino sjeo. U duhu ranijih MM. Sve preporuke.

+1
Dwayne_Looney Posted - 27/08/2019 : 21:55:24
Da, dosta dobar debi Sergia Badina, za današnje doba dosta dobra i zanimljiva epizoda. Autor se potrudio. Što se tiče mog komentara, možda je bolje da ga ne čitaju oni koji nisu, a namjeravaju, strip.

Protokol "Levijatan" (VČ 50)
P: 7, S: 7, C: 8, N: 8

Nakon što se, pričajući o fantastičnim bićima iz morskih dubina, Martin u svojoj emisiji dotakne nedavnih nesreća koje su se dogodile kod otoka Guam skeptično ocijenivši mišljenja kako su prouzrokovana djelovanjem džinovske lignje ili nečeg sličnog umirovljeni poručnik Hector Premude odluči pozvati našeg detektiva nemogućeg u starački dom u kojemu je smješten. Premude tvrdi Martyju da operacija osvajanja Marijanskih otoka 1944. godine nije bila toliko lagana kako nam službena povijest govori i da su Japanci prvi veći napad odbili uz pomoć velikog morskog čudovišta koje je, između ostalih, uništilo i nosača aviona "Star" na kojemu je s Premudeom bio i Navajo Indijanac Hodajući Talas ili, službeno, Tom Wokatonk s kojim je Premude još uvijek u kontaktu. Nakon što Premude, silno uzbuđen zbog nedavno zabilježenih nesreća, nastojeći iznuditi Martyjevo obećanje da će pokušati uništiti morsku neman umre, Marty odluči potražiti Wokatonka u Novom Meksiku. Wokatonk/Talas Martyju priznaje kako sadrži nadnaravne moći kojima je 1944. godine, pri njenom novom pokušaju napada na američku mornaricu, uspio morsku neman vratiti u ponor ali i ističe kako je tada vodio veliku psihološku borbu s drugom stranom koja se "uvukla u um" nemani i tako je kontrolirala. Smrt prijatelja Premudea i činjenica da je Martyja uputio k njemu uvjerava Talasa da je vrijeme za odlazak u Japan i novu borbu sa zlim.

Opaske:

- U zadnje vrijeme Marty je previše skeptičan. U 328. epizodi originalne serije i nakon ostalog proživljenog u specijalima, maxijima i almanasima mi taj pesimizam izgleda kao neka reforma njegovog lika. To mi je posebno zasmetalo u epizodi "Nebeska zavjera".
- SPOJLER: U Karen sam sumnjao od njenog pojavljivanja. Marty je, naime, ranije spominjao da je već kontaktirao poznanike u Osaki koji će mu pomoći u misiji ali onda se "ukazala" Karen, samo tako "otpilila" izvjesnog profesora Fusakija (koji je Martyjeva veza/poznanik) i stavila se na čelo misije.
- Na kraju sam pomislio sreća što nema Atlantide i/ili ljudi u crnom ali postojanje i dug životni vijek ovakvog čudovišta bi možda najbolje bilo objasniti kao ostatak neke borbe iz ondašnjih vremena. Marty nije vele mozgao ni kako je uspjela ostati tako velika ako nije djelovala od 1944. godine donedavno ni koliki joj je zapravo životni vijek.
- Karta sa prve vinjete 45. stranice nema veze s vezom, velika greška, nemar, nazovite kako hoćete. Prvo, Novi Meksiko i Arizona su južno a ne sjeverno od Utaha i Colorada. Zatim, Arizona je zapadno (lijevo) od Novog Meksika, shodno tome Utah zapadno od Colorada. Međutim, čak i da se to mogne progutati najveća je greška što je na karti prikazano da je grad Albuquerque u Coloradu iako su i Albuquerque i Santa Fe u Novom Meksiku. U tekstu nema spora da je Albuquerque u Novom Meksiku jer vidimo (str. 42) da kad dolaze u Albuquerque da je napisano kako je to Novi Meksiko. Tako da je zanimljivo tko je kriv. Alessandrini inače vrlo dobar u epizodi.

djukak Posted - 26/08/2019 : 15:39:37
quote:
Originally posted by plavi

Odličan ovaj 50. MM od veselog. Na stranu fenomenalni Alesandrini, ovaj novi scenarista Bandino radi sasvim pristojan posao. Priča ima jasan početak, sredinu i kraj i dobar tempo. I što je najvažnije, odgovara na sva pitanja koja čitalac sebi postavlja u glavi tokom čitanja, što znači da je scenarista ipak uložio malo više truda nego većina njegovih kolega...

Slažem se. Juče sam ga pročitao i baš mi je fino sjeo. U duhu ranijih MM. Sve preporuke.
solar Posted - 26/08/2019 : 15:36:14
Priče iz baze Drugdje #22
Scenarij: Carlo Recagno
Crtež: Antonio Sforza
Naslovnica: Giancarlo Alessandrini

https://www.sergiobonelli.it/martin-mystere/2019/08/06/albo/l-uomo-che-scopri-il-segreto-di-leonardo-1005058/

table:
https://www.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1565105990364.jpg--.jpg?1565105990000
https://www.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1565105990673.jpg--.jpg?1565105991000
https://www.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1565105991003.jpg--.jpg?1565105991000
https://www.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1565105991272.jpg--.jpg?1565105991000
Korg Posted - 23/08/2019 : 15:00:39
Kronološki popis epizoda Martina Mysterea autora Paola Moralesa:

1 – Il sarcofago di pietra (n.187-189)
2 – Operazione Gengis Khan (n.198-199)
3 – L’albero della Vita (Gigante n.5)
4 – D’improvviso una notte (n.217-218)
5 – Furia Omicida (n.228-229)
6 – Mister Jinx ritorna! (Almanacco Mistero 2002)
7 – Incubo tra i ghiacci (n.251)
8 – Gli adoratori di Kalì (n.253-254)
9 – I Predatori (n.264)
10 – L’angelo del male (Gigante n.10)
11 – Doppia personalità (n.277-278)
12 – Il demone della giungla (Almanacco Mistero 2006)
13 – L’ultimo viaggio di Amelia Earhart (n.289)
14 – Le dieci piaghe (Gigante n.12)
15 – Emoticon 🙁 (n.290)
16 – Java, addio! (n.296-297)
17 – L’uomo senza memoria (n.298)
18 – La città proibita (n.304)
19 – L’ultimo convoglio (n.305)
20 – Polvere d’oro (n.307)
21 – Il tesoro di Didone (n.308)
22 – L’orizzonte degli eventi (n.311)
23 – L’uomo che visse nel futuro (n.313)
24 – Il verdetto di Cassiopea (n.316)
25 – La terza stirpe (n.318)
26 – Progetto Cyborg (n.321)
27 – Gli abitatori del sottosuolo (n.327)
28 – Il risveglio di Tiamat (n.332)
29 – I predatori della foresta sacra (n.334)
30 – Tantra oscuro (n.336)
31 – La caccia selvaggia (n.342)
32 – Nomoli (n.357)

Nažalost, izgleda da su talijani već izbacili sve priče koje je napisao meni jedan od omiljenih SBE autora.
Korg Posted - 23/08/2019 : 14:57:28
Poduži tekst o pokojnom Paolu Moralesu: http://magazine.ubcfumetti.com/2018/07/il-martin-mystere-di-paolo-morales/
Spock Posted - 19/08/2019 : 17:51:21
quote:
Originally posted by Sarghan

quote:
Originally posted by Spock

Riječ je o komičnim avanturama u kojima su redovito glavni likovi Dee i Kelly kao klišeizirani, tupavi negativci i Angie - izazovna glupava striptizeta.
Meni su većinom simpatični i zabavni, ali uvelike variraju kvalitetom.

Oh God... Problem je što mi Castelijev (pokušaj) humor(a) teško pada na želudac. Ne ono kad ima par komičnih elemenata u priči, već kad je čitava priča komična.
Zbog toga prvenstveno i razmatram trebam li se baciti u skupljanje specijala ili ne...
Nekak mi se čini da su mi možda Alamanasi bolja opcija.

Da, moguće da bi ti almanasi bolje legli, posebno u izdanju Libellusa s tekstovima Krešimira Mišaka (Na rubu znanosti) vezanima za jednu od tema koje dvobroj obrađuje. Iako tu imaš 5 epizoda Doktor Mystera. Nedavno sam ih pročitao, pa moje osvrte imaš ispod naslovnica, kao i inače.

Link na prvi: https://www.stripovi.com/enciklopedija/strip/mm-mm-alm-1-nasa-tajanstvena-zemlja-iskra/23373/0/
Sarghan Posted - 19/08/2019 : 16:33:55
quote:
Originally posted by Spock

Riječ je o komičnim avanturama u kojima su redovito glavni likovi Dee i Kelly kao klišeizirani, tupavi negativci i Angie - izazovna glupava striptizeta.

Oh God... Problem je što mi Castelijev (pokušaj) humor(a) teško pada na želudac. Ne ono kad ima par komičnih elemenata u priči, već kad je čitava priča komična.
Zbog toga prvenstveno i razmatram trebam li se baciti u skupljanje specijala ili ne...
Nekak mi se čini da su mi možda Alamanasi bolja opcija.
Spock Posted - 19/08/2019 : 01:28:54
quote:
Originally posted by Sarghan

Martin Mystere specijali... čitao sam jako mali broj Strip-Agentovih (mislim da je bio Posljednji koncert i Mozartova tajna) kojih se više ne sjećam te jedan u okviru LMS edicije koji me uvrijedio koliko je glupo izveden (mislim da je bila neka scena s potjerom po krovu vlaka).

Pitanja glase: kakvi su specijali po kvaliteti u odnosu na npr. ciklus talijanskih misterija? Bolji? Lošiji?
Također, čuo sam da je veći dio njih "humorističan", ali me zanima jesu li po stilu i izvedbi u cijelini više naginju ka ova dva Strip-agenta ili ka ovom "glupom" iz dnevnikove ere?
I jel ima neki od njih da je važniji za kontinuitet kao određeni Gigant brojevi?

U globalu su važni za kontinuitet jer se tu pojavljuje baza Drugdje.
Ona 4 iz Dnevnikove ere (1. je objavljen u redovnoj Martijevoj seriji) su ozbiljniji i nisu na istu foru kao ovi kasniji, pa bih prednost dao kasnijima (Strip-agent).

Teško ih je usporediti s talijanskim misterijama koje su pretežito ozbiljnije, iako ima nekoliko epizoda na istu foru kao specijali.

Možda ti ovaj popis s linkovima na recenzije može pomoći.
https://www.stripovi.com/asp/mm_popis_td.htm

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.16 seconds. Snitz Forums 2000