forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Manga
 Akira opet

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Raymond Posted - 03/01/2010 : 09:14:58
Akira opet u USA izaslo dvije od 6 knjiga vec. Kodansha izdavac je preuzeo natrag Akiru od Dark Horse comicsa...
http://www.amazon.com/Akira-1-Katsuhiro-Otomo/dp/1935429000/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=books&qid=1262506101&sr=1-1

Ovo bi bilo najs imati u luksuznom izdanju kao one Orke od Fibre...
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
jaki Posted - 18/08/2022 : 14:02:17
Ima li još sta pametno u tom avenue molu osim Duha u oklopu za 600 kuna i onih art of...knjiga?
fler Posted - 18/08/2022 : 13:52:56
Haha, tako nekako, da..

Kako god, treba energiju trošiti na pritisak gazde glede Akire,
a ne ga daviti s cjepidlačenjem oko dizajna kutije
jaki Posted - 18/08/2022 : 13:38:47
To kad Fibra izda bit će 500 kunića..
fler Posted - 18/08/2022 : 13:03:04
Nije ni sad puno skuplji (na Amazonu),
a na Wordery.com 150E ukupna cijena.
Nabijem Menart

Uglavnom, još ga nisam uspio iskombinirati, al stalno pogledavam
i uletjet će kad-tad
corto33 Posted - 18/08/2022 : 12:11:53
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by corto33

Koja je cena?


https://www.menartshop.hr/hr/knjige/226156849-katsuhiro-otomo-akira-35th-anniversary-box-set



Hvala, znači 1699 kn. Ja sam 2019. g. platio 125 EUR na Amazonu za box set sa oštećenom kutijom koju mi je onda izdavač besplatno zamijenio.
emirem Posted - 18/08/2022 : 11:59:16
Ovaj Ghost jos ima za kupiti na BDu i Amazonu, Akira je pretjerano skup, bit ce sigurno za 40tu godisnjicu nesto i to puno jeftinije. Ovo neko prodaje pod suho zlato i lovi zadnji vlak da neki naivac naleti.
Mr. Bushido Posted - 18/08/2022 : 11:20:04
quote:
Originally posted by corto33

Koja je cena?


https://www.menartshop.hr/hr/knjige/226156849-katsuhiro-otomo-akira-35th-anniversary-box-set
corto33 Posted - 18/08/2022 : 11:17:53
Koja je cena? Inaće ovaj box set je iz 2017. g.
vukozec Posted - 18/08/2022 : 10:17:33
Fanovi kutija mangi, lo and behold. U knjižari u Avenue Mallu su se pojavile neka deluxe engleska izdanja mangi, između ostalog ovo:



naker Posted - 28/03/2022 : 19:45:40



Akira (Dark Horse #1-6)

Rekao bih da je jedan do najvećih atributa ovog stripa u neku ruku i njegova mana, u Akiri akcija praktički ne prestaje. Ovaj strip je čistokrvna non-stop SF cyberpunk akcija, gas do daske tempo gde da ulice po kojoj šibaju futuristički motocikli mogu da pričaju imale bi šta da kažu na činjenicu koliko adrenalina stvara ovaj strip. Lagao bih ako ne bih priznao da sve to zna da zamori ako se ne degustira umereno. Akira je počeo da izlazi davne '82 i neki drugi radovi u stripu i drugim medijima iz ovog žanra kao što su Neuromancer, Blade Runner, Ghost in the Shell itd će takođe biti krcati akcijom, ali će ipak imati malo drugačiji balans između akcije i drame, usporavaće tempo, ubacivati više filozofskih misli, činiti delo raznovrsnijim i intelektualno izazovnijim. Nije ovo velika zamerka, ali u svakom slučaju umerenost je uvek poželjna.

Lepe devojke? Jedna od stvari koje gotivim kod japanskog stripa je crtež lepih devojaka, ali gde su se sakrile devojke u Akiri. Kei je nacrtana kao androgina devojka što je ruku na srce česta pojava u SF, tu je jedna baba, bebisiter Akire koja je videla bolje dane, mutante da ne računam, dok izgled Kiyoko bolje da ne komentarišem. I to bi otprilike bile sve, mislim da sam nabrojao celokupan ženski rod koji se pojavljuje u ovom stripu. Budućnost nije svetla ako je ovo sve što je preostalo od lepšeg pola

Ono što mi je fascinantno kod ovog stripa je što autor predviđa da će se Olimpijske igra u Japanu odigrati 2020. godine i da će biti otkazane.. Majku mu Katsuhiro, ajde još nekako mogu da pređem preko verovatnoće da se pogodi tačna godina kada će njegova zemlja dobiti čast da bude domaćin igara, ali kako je uspeo i da pogodi da će one biti odložene. Kakav prorok

Sve u svemu nema dileme da je Akira obavezna lektira japanskog stripa, sjajno SF ostvarenje sa obiljem jurnjave, pucnjave i likovima čije se mentalne i psihičke moći otrgnu kontroli. Za crtež nemam šta posebno dodati što već nije rečeno, vrhunsko kadriranje akcijskih scena i nerealno detaljan prikaz Neo-Tokija u fazi raspadanja, Akira je pravi vizuelni slatkiš nakon što prođe obavezni početni grejs period raspoznavanja ko je ko od likova. Uticaj koji je ovaj strip izvršio na cyberpunk je praktički nemoguće izmeriti, kultno delo koje zaslužuje deluks box set domaće izdanje

.............




U međuvremenu pogledah i anime koji je izašao par godina pre nego što je manga dovršena, pa očekivano ima dosta razlika. Anime odličan naravno, iako drugačiji, prva polovina je praktički copy/paste mange, ali kasnije dolazi do baš velikih razilaženja. Miyako igra bitnu ulogu u stripu, dok se u filmu pojavi na samo 3sek, Chiyoko takođe izostaje, najveća razlika je što se Akira u stripu pojavljuje još u ranoj fazi, dok se u filmu praktički ni ne pojavi do samog kraja i to u nekom skroz drugačijem obliku, epilog je takođe drugačiji. Meni lično se više sviđa manga, jer dok se u filmu desi samo jedna velika mega eksplozija na samom kraju, u stripu ih ima nekoliko i fali mi taj postapokaliptični setting kada nastupi vremenski skok i distopija zavlada u Neo-Tokiju. Ali i film je odličan, skraćena i uprošćena verzija mange.

Nakon što sam paralelno overio i strip i film mogu da razumem zašto je autor prestao da piše stripove i prešao na drugi medij, njegova vizija u neku ruku i prevazilazi koncept stripa, ali ipak šteta što mu je Akira praktički poslednja samostalna duža manga koju je napisao. Mada čitam na netu da je autor 2018. godine potvrdio da uveliko radi na novom stripu pa držimo fige da će uspeti završiti taj projekat i da će biti vredan čitanja
don_draper Posted - 25/01/2022 : 20:05:33
Završnica- 5. i 6.knjiga

Ove knjige stavljam zajedno jer sam ih bez nekog većeg razmaka munjevito pročitao, bilo je previše zanimljivo

U 4.knjizi sam imao blago razočaranje u tijeku serijala, ali već u sljedećoj knjizi serijal se vratio na ispravan smjer. Ponovno je akcija zanimljiva i ne potpada pod banalnost i repetetivnost. Ovaj dio me jako podsjetio i na početke serijala, što je možda bio i cilj. Svaki lik ovdje ima neku svoju svrhu i svakoga je bilo užitak pratiti.
Uz dodatak još nekih novih aktera, ovaj serijal je dobio dodatnu dimenziju te metafore o ratnim sukobima, stradavanjima te poveznice s 2.svjetskim ratom su ovime još dodatno učvršćene. Fascinira i dalje Otomova kreativnost, njegov cyberpunk stil te izuzetno dobro ocrtan stil s ruševinama Neo Tokyja.

Zadnja knjiga je većinom akcija te se svodi na veliko finale svega do sada. Kulminacija se proteže na više desetaka stranica, no ni u jednom trenutku nije dosadno. U ovoj knjizi se još jednom demonstrira prava snaga Akire i Tetsua te se vidi kakve sve slojevite posljedice destruktivna snaga nosi sa sobom. Osim monumentalnih sukoba, u zadnjoj knjizi dobivamo i mnogo emotivnih momenata kojima serijal dobiva još jednu dimenziju. Sami epilog je također sjajno odrađen te je isto otvoren za brojne interpretacije kao i finalni sukob.

Gledajući serijal skupno, ovo je bilo ludo, dinamično i napeto putovanje kroz distopijski Tokyo. Otomov uradak je na više razina utjecajan i značajan te se jasno vidi i zašto. Izuezetno bogata mašta, temeljito i brižno prenošenje ideja na papir, akcija do maksimuma uz sjajnu režiju te mnogo velikih ideja i pitanja umotanih kao alegorija na rat, stradavanja te pitanje zrelosti. Serijal se jako puno naslanja na japansku povijest iz 20.stoljeća, ali izlazi i iz gabarita čiste ratne i apokaliptične destruktivnosti kako bi progovarao o konceptu moći, snage i odgovornosti koju to sve nosi. No, isto tako govori o mladenačkom duhu, oduzetim prilikama za odrastanje te prijateljstvu. Na toliko razina ovaj serijal sjajno funkcionira te ovaj blend SF-a, akcije, politike, distopije i emocija umotanih u fenomenalan crtački stil zaslužuje biti prozvan jednim od najbolji strip serijala ikada. Epiteta mi ponestaje, ali afirmativno tvrdim da sam ovim serijalom oduševljen te da se radujem ponovnim susretima u nadi da ću steći još koju novu perspektivu na stvari koje se ovdje odvijaju.

5.knjiga 5/5
6.knjiga 5/5
cjelokupni serijal 5+/5
don_draper Posted - 23/01/2022 : 22:24:33
4.knjiga

Nakon prilično radikalnih događaja u prijašnjoj knjizi, ovdje serijal doživljava svojevrsni reset i građenje novih radnja i uvođenje novih likova. Iako je vrlo zanimljivo vidjeti što nas čeka u drugoj polovici serijala, ipak se čini kako otvaranje novih poglavlja nije tako lako i treba pozamašno vremena da radnja dobije smisleni tijek.
Ustvari, konačni ishod nakon ove 4.knjige je relativno lošiji u odnosu na visoki standard koji je serijal držao do sada. I dalje je to sve dosta dobro i ima taj sjajan distopijski šmek, ali osjeća se manjak inspiracije i dosta cirkularan pristup zapletima.
Otomo i dalje njeguje brižno svoj crtački stil i u tom pogledu Akira drži gotovo pa kultno mjesto.
U novoj dinamici stvari vidimo puno toga zanimljivoga i širi se radnja. Usput, u ovoj knjizi najviše toga čujemo o događajima koji su prethodili serijalu. No, uza sve te pluseve, ipak nedostaje ta lakoća stvaranje radnje i zapleta te ovdje nekako kao da kotačići ne idu tako glatko te bi ih trebalo podmazati u zadnja 2 dijela kako bi dobili izuzetno kvalitetnu završnicu.
4/5
don_draper Posted - 19/01/2022 : 14:35:00
3.knjiga

Ne treba naglašavati da i ovdje sve se brzo nadovezuje na prošli dio i da je akcija gotovo pa instant. U biti cijeli serijal se čini kao jedna duga knjiga isprekidana na 6 dijelova.
Nakon dugotrajnih potjera između Pukovnika i Kanede/Tetsua, ovaj put u igru se upetljava jedan novi sudionik i preuzima na sebe ulogu negativca. Vojske ima s jedne i s druge strane te nitko nikoga ne štedi u ovom klasičnom all-in obračunu. Kaneda i Kei dobiju zanimljivog suputnika i na momente su između dvije vatre i pod prijetnjom da postanu kolateralne žrtve.
Na momente je bilo i teško pratiti tijek akcije budući da je ovo najbliže ratu što smo došli. Otomo ovdje prikazuje najsuroviju stranu režima dosada, ali i čuva određene karte za nastavak.
Malo sam se i zasitio non-stop akcije s početka ove knjige, ali pred kraj slijedi veliko finale i velike stvari koje nikoga neće ostaviti ravnodušnim.
Vjerujem da je bilo zahtjevno umjetnički konstantno prikazivati obračune, ali pravi pothvat dolazi na samom kraju gdje svjedočimo majstorskim prizorima i kompleksnom, brižno izrađenom crtežu primjerenom ovom distopijskom stripu.
Pitanje je samo što je Otomo priredio za drugu polovicu serijala. Namjeravam to ubrzo i saznati.
5/5 i dalje
don_draper Posted - 13/01/2022 : 17:03:43
2.knjiga

Nakon dramatičnog i adrenalinskog kraja 1.dijela, od početka su ovdje karte posložene i spremne za još jednu akciju. Jednom kad krene potjera, nema duugo stanke i teško je uhvatiti predah. Sve što je bilo na razini od prvog dijela ostaje i ovdje.
Što se tiče kvalitete, nimalo ne zaostaje za 1.dijelom. Ovdje je nešto više fokus na akciju i međusobne okršaje negoli inače pa se nađe pokoji klišej i stvari koje neće svima pasati. Ali neporecivo je da serijal jako dobro gradi misterij i ima taj osjećaj veličine cijelog tog sukoba.
U ovom dijelu se otvaraju neke značajne misterije i stvara se zaplet kakav ne bih očekivao ovako rano u serijalu tako da držim da do kraja predstoji još puno sličnih uzbuđenja.
5/5
naker Posted - 09/01/2022 : 20:51:17
Vidiš dobro si me podsetio baš nešto vagam kada sam se poslednji put družio sa Akirom mogla bi da padne obnova gradiva
don_draper Posted - 08/01/2022 : 00:18:08
1.knjiga

Nabavio ovo u izdanju Kodansha Comicsa, iako sam se nadao potajno i domaćem izdanju, ali vidjevši to na polici nisam odolio.
Anime sam gledao relativno nedavno, ali pored njegove kompleksnosti i dosta zakukuljene glavne radnje, osjećao sam da će ovo proširiti perspektivu i razjasniti neke stvari.
Odmah u oči upada Otomov raskošan, vizionarski, znanstvenofantastični crtež i vrlo pedantan prikaz Neo Tokya. Oduševio me njegov distopijski stil, kao i dugačke akcijske sekvence koje su dinamične, ali i prilično jasne te sjajno dozirane. Vizualno, ovaj strip diže stil na jednu zavidnu i prilično visoku razinu.
Sama priča ne zaostaje za stilom i sjajno odmiče. Nema praznog hoda previše, tenzije su visoke, a u pozadini se kuha jedna intrigantna misterija s puno toga neotkrivenog.
Akira je, barem u ovoj prvoj šestini, pravi dragulj mange, ali i globalnog stripa. Sjajan blend priče i crteža te uistinu monumentalna vožnja distopijom i opakim, nadrealnim sukobima drži čitatelja prikovanim i pruža sve što ovakav cyberpunk SF/akcija treba pružiti. Što više tražiti? Ostale nastavke, naravno.
5/5
emirem Posted - 24/02/2021 : 19:18:34
Gledam onaj box set je rasprodan, nego gledam 40-godisnjica je slijedece godine,pa mozda ziher budu opet slicni kompleti.
Racunam u tom slucaju prvi put napraviti pre-order.
swamp thing Posted - 25/11/2020 : 17:06:27
Koliko sam ja u toku, dobijanje prava od Japanaca je ubij Bože.
nonchalant Posted - 25/11/2020 : 14:51:11
Koji je po vama razlog što se "jači" izdavači sa našeg područja ne upuštaju u izdavanje (popularnog/(?)isplativog) naslova kao što je Akira, koji zasigurno zaslužuje bolji tretman od onog Marketprinta? (koji je, doduše, sasvim ok i prostorno ekonomičan) Tačnije, je li problem u dobijanju prava kao sa Lone Wolf and Cub, manjak publike za mangu (mada koliko vidim dw shounen-i idu dobro, kao i Ghost in the Shell) ili nešto treće?
Shaner Posted - 08/10/2020 : 15:47:17
quote:
Originally posted by swamp thing

quote:
Originally posted by Shaner

quote:
Originally posted by swamp thing

Meni u top 2 animirana filma.


Koji je drugi?




Debelo kasnim s odgovorom, ali da ne ostanem dužan
Drugi mi je The Nightmare before Christmas, savršen


Čist račun, duga ljubav.

Odličan je Nightmare, slažem se.

swamp thing Posted - 08/10/2020 : 14:09:15
quote:
Originally posted by Shaner

quote:
Originally posted by swamp thing

Meni u top 2 animirana filma.


Koji je drugi?




Debelo kasnim s odgovorom, ali da ne ostanem dužan
Drugi mi je The Nightmare before Christmas, savršen
corto33 Posted - 15/09/2020 : 21:40:35
Imamo sličan ukus za anime. :)
I meni su Akira, GITS i Ninja Scroll u top 10.

A od Ghiblija su mi naj Totoro, Kiki's Delivery Service i potresni Grave of the Fireflies.
DiSkAcH Posted - 15/09/2020 : 20:07:29
quote:
Originally posted by Shaner

quote:
Originally posted by swamp thing

Meni u top 2 animirana filma.


Koji je drugi?





EDIT: Sada vidim da je napisao animirana, a ne anime-a.

Ghost In The Shell.
Ili meni još bolji a rekao bih podcjenjeni Ninja Scroll.
ALi pretpostavljam da je nešto od Ghiblija, ipak je Mijazaky jedan od najjačih redatelja.
A odmah i svima preporučam odlični Kimi No Wa (Your Name), odlična ideja ispričana tj nacrtana vrhunski.

Gledao sam Akiru, više puta (debelo prije nego sam pročitao mangu), šteta što je dosta kraći od mange (fali velik komad radnje), ali to je legendarni anime i smatra se da je on jedan od najzaslužnijih što su se animei popularizirali u USA.
Shaner Posted - 15/09/2020 : 19:45:22
quote:
Originally posted by swamp thing

Meni u top 2 animirana filma.


Koji je drugi?

swamp thing Posted - 15/09/2020 : 19:09:42
Ukoliko niste odgledali anime, obavezno. Meni u top 2 animirana filma. Savršena režija, animacija, muzika, i još se kraj razlikuje od mange, a opet je odličan.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.14 seconds. Snitz Forums 2000