forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Šta se dešava sa Darkwoodom, očito nije dobro?

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

-  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.

T O P I C    R E V I E W
maelstrom Posted - 24/05/2019 : 15:47:51
Vidim da se na svim forumima ljudi boje da konkretno potegnu ovu temu i da se ozbiljno debatuje po tom pitanju, pa ću eto ja to uraditi ne plašeći se pritom da li će neko na mene da "baci drvlje i kamenje".U suštini, nikakav ja stav ne iznosim već samo konstatujem stanje stvari i postavljam pitanje šta sledi u narednom periodu?

Očito nešto nije u redu jer sem Stripoteke trenutno ništa ne izbacuju iz štampe, a sada kada je prošao i njen jubilarni broj, videćemo kakav će i tu tempo biti.U suštini, posle sajma knjiga, sem Stripoteke i još par izdanja koja su već bila u pripremi ništa nisu izdali, a to je već ozbiljan vremenski period.
Da stvar bude gora, nedavno su imali veliku rasprodaju gomile njihovih izdanja po izuzetno povoljnim cenama, to se obično radi kada je neko očajan i sprema se da zatvori firmu (iskreno se nadam da to nije slučaj).
Takođe, Darkwoodova izdanja su se iznenada u velikom broju pojavila i u velikim supermarketima, takođe pretpostavljam radi rasprodaje.

Ono što je možda najgori pokazatelj situacije jeste činjenica da i sama striparnica funkcioniše gore nego ikada od početka njenog rada što je bilo poprilično davno.Uvoz je nikada ređi, a kada se i uveze nešto to je u sve manjem broju, plus dosta izdanja tu i nedostaje.

Takođe, imali smo pre izvesnog vremena i onu neprijatnu situaciju između Darkwooda i Čarobne knjige, tada su svi listom stali na stranu Darkwooda, a eto vidimo šta se sada dešava sa Darkwoodom, dok Čarobna knjiga radi punom parom.

Iskreno se nadam da je samo reč o trenutnoj krizi koja će biti prevaziđena jer je Darkwood jedan od stubova strip scene kako u Srbiji, tako i na području bivše SFRJ i učinili su u proteklom periodu zaista mnogo dobrih stvari.Izdanja su im kvalitetna sa sasvim pristojnim, često i veoma povoljnim cenama.
No, vučeni su i neki pogrešni potezi, to se dešava svima, neka moja zamerka jeste što su sve na neki način pokušavali da gurnu pod tepih, opravdaju i da negiraju postojanje bilo kakvih problema, a sada kada to ne mogu više da urade, jednostavno samo ćute.

U svakom slučaju, želim iom sve najbolje i da se izvuku iz ove nezgodne situacije i da nas uveseljavaju novim izdanjima još dugo.Ne mora to biti više u takvom obimu i sa tako povoljnim cenama kao ranije, ali bitno je da budu prisutni (pritom ne bih voleo da postanu novi Beli put ili System Comics jer je to puko bitisanje na krajnjem minimumu).

Šta ostali misle o ovoj temi?
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
velka031 Posted - 15/07/2019 : 21:00:49
Bilo bi super da ČK preuzme JDJP i Juliju, to su predobri stripovi da bi ostalo na ovome, a kad vidim što se sve nalazi na kioscima srce me zaboli da ovako nečega kvalitetnog nema... Više nema... Dobro, nije ni išlo na kioske, ali kužite poantu...
Red Marquis Posted - 15/07/2019 : 14:01:18
quote:

Ako izuzmemo Marka i Fibru, sa svim izdavačima je komunikacija loša, moraš bacati bob da bi video da li će se neko izdanje pojaviti ili ne.

Kad pogledaš svi su izdavači nekad bili aktivni i samo jedan po jedan dizali ruke.

Da budemo iskreni po ovim strip forumima i grupama ima toliko bolida, ljudi koji postavljaju glupa pitanja o izdanjima koja samo njih interesuju, ljudi koji troluju, ljudi koji bi se svađali samo svađe radi, ljudi koji misle da imaju pravo da im izdavač polaže sve račune...da se na svako relevantno pitanje nekog normalnog forumaša pojavi barem 10 glupih i suvišnih. Čak ni Marko sa svojom transparentnošću nije bio pošteđen malicioznih komentara.

A ako izdavač odgovori samo nekom, onda se sjati brdo lešinara sa svojim pitanjima, i vrzino kolo kreće. A očekivati da izdavač jasno i glasno kaže "ugasili smo ovo izdanje" - pa to ti niko neće reći.

maelstrom Posted - 15/07/2019 : 11:01:54
Dobro, nisam mislio na direktnu komunikaciju tipa odgovaranja na mnoga pitanja već više na njihovo samoinicijativno obraćanje kupcima i ažuriranje podataka.
Svakako da bi se u ovom pomenutom segmentu mogli popraviti, no većina izdavača tu baš nije previše aktivna (tako je kako je), a sve i da jesu kao recimo Veseli četvrtak preko njihove fejsbuk stranice, vidimo da od toga ima u neku ruku više štete nego koristi ma koliko to čudno zvučalo.
Manny Posted - 15/07/2019 : 10:04:45
quote:
Originally posted by maelstrom
i solidnu komunikaciju sa kupcima i što je najbitnije, isti kupci se u njih mogu pouzdati što je veoma bitna stvar.

Ovo se ponavlja tako često da sam ipak odlučio da prokomentarišem jer jednostavno nije tačno.
Komunikacija sa ČK je nikakva, postavio sam im na raznim mestima pitanja, nikad nisu ništa odgovorili.
Ne znam ni to koliko se mi kao kupci možemo pouzdati u njih - evo ja čekam već dve godine da se pojavi nova Saga, pa ništa. Niti odgovaraju o nastavku, po forumima se spekuliše kako neće nastaviti sa Sagom, kakva je pozdanost? U čemu je recimo tu razlika između ČK i Darkvuda?

Ako izuzmemo Marka i Fibru, sa svim izdavačima je komunikacija loša, moraš bacati bob da bi video da li će se neko izdanje pojaviti ili ne.
maelstrom Posted - 15/07/2019 : 05:08:36
quote:
Originally posted by Red Marquis

quote:

Kao prvo, Čarobna knjiga je već preuzela tuđe nedovršene Bonelli serijale, pa Dagda je izdavala Skriveno Lice i Jana Diksa.Verovatno će i Šangaj Devila uskoro izdati.Dakle, itekako su našli neki svoj interes u tome.

Sve kraći serijali koje oni pametno brzo guraju i završavaju umesto da otvore frontu na sto mesta. Poenta je da nema vajde od sveski i dužih serijala koji moraju na kioske. Nigde nisam napisao da je neisplativ Boneli već da od onakve Julije i JDJP nema vajde.
A malo si i preterao za leteći start, Asteriks 1 prvi tiraž je planuo u Bulevar Booksu prvog dana.

Ne čitam ništa od Bonelijane, ali su mi ta izdanja ČK odlična i praktična, ne razumem taj prigovor oko dimenzija. Sad što si ti kaspere navikao na određeni format od mladosti je jedno, ali ne crtaju tamo Kordej, Gimenez ili Uderzo pa da zahteva veći format

Naravno, potpuno se slažem u vezi ovoga.Totalno bi bilo bezveze da ponove greške Darkwooda i šire se na sve strane.
Sasvim su pametno uradili vezano za ove kraće serijale, e sad stvarno ne znam koliko su oni bili isplativi Dagdi i zašto su tu stvari pukle, nemam nekih informacija, činjenica je da ne možemo otvoreno da kažemo ni da su generalno isplativi ili nisu.Jedino ako nas neko sada upozna sa nekim novim informacijama.
Stvar je i u tome da Čarobna knjiga veoma dobro gura, vuku odlične poteze, izdanja su im lako dostupna, imaju svoj website, striparnicu i solidnu komunikaciju sa kupcima i što je najbitnije, isti kupci se u njih mogu pouzdati što je veoma bitna stvar.

Što se tiče dužih serijala, eto imaće određeni upliv i tu jer će krenuti polako i sa Nejtanom Neverom, videćemo kako će tu stvari stojati.A sa Nejtanom je pokušala i Arkona, no doduše njih ne mogu smatrati za baš ozbiljnog izdavača tako da ćemo tek videti koliko je Nejtan isplativ.
Julija i JDJP svakako neće ni doći pod skute Čarobne knjige pa je o tim serijalima u ovom slučaju izlišno pričati, to je i dalje tema za Darkwood.Nažalost, mislim da je sa time gotovo, a da li će jednoga dana opet biti kod nekog izdavača na tapetu, to ćemo videti najranije možda za nekoliko godina.

P.S.- Što se tiče letećeg starta Asteriksa, prvu knjigu sam uzeo prvog dana tako da tu nisam imao neku predstavu kako ide prodaja, ali ostale sam uzimao na kraju letećeg starta i bilo ih je još u prodaji određeni broj.Dakle, neka druga knjiga Skrivenog lica bude neki grub reper, mada izdanja svakako nisu za poređenje niti mi je bio cilj da poredim jedno sa drugim iako sam to spomenuo.
Red Marquis Posted - 14/07/2019 : 19:39:28
quote:
Originally posted by Jozzinelli

quote:

Poenta je da nema vajde od sveski i dužih serijala koji moraju na kioske. Nigde nisam napisao da je neisplativ Boneli već da od onakve Julije i JDJP nema vajde.

Sad te nisam najbolje razumeo, šta ti znači to "onakve"?
Kakvi bi Julija i JDJP trebalo da budu?

Mislio sam na izdanje. Sveske. Jer to bez kioska ne može da ima prođu kakvu treba.
Jozzinelli Posted - 14/07/2019 : 16:13:35
quote:

Poenta je da nema vajde od sveski i dužih serijala koji moraju na kioske. Nigde nisam napisao da je neisplativ Boneli već da od onakve Julije i JDJP nema vajde.

Sad te nisam najbolje razumeo, šta ti znači to "onakve"?
Kakvi bi Julija i JDJP trebalo da budu?
Red Marquis Posted - 14/07/2019 : 15:53:45
quote:

Kao prvo, Čarobna knjiga je već preuzela tuđe nedovršene Bonelli serijale, pa Dagda je izdavala Skriveno Lice i Jana Diksa.Verovatno će i Šangaj Devila uskoro izdati.Dakle, itekako su našli neki svoj interes u tome.

Sve kraći serijali koje oni pametno brzo guraju i završavaju umesto da otvore frontu na sto mesta. Poenta je da nema vajde od sveski i dužih serijala koji moraju na kioske. Nigde nisam napisao da je neisplativ Boneli već da od onakve Julije i JDJP nema vajde.
A malo si i preterao za leteći start, Asteriks 1 prvi tiraž je planuo u Bulevar Booksu prvog dana.

Ne čitam ništa od Bonelijane, ali su mi ta izdanja ČK odlična i praktična, ne razumem taj prigovor oko dimenzija. Sad što si ti kaspere navikao na određeni format od mladosti je jedno, ali ne crtaju tamo Kordej, Gimenez ili Uderzo pa da zahteva veći format
Dwayne_Looney Posted - 14/07/2019 : 15:19:36
Meni se sviđaju trpanja više brojeva u jednu knjigu, čitam stripove a ne divim se naslovnicama. Npr. Jan Dix je savršeno odrađen, bar primjerci koji su mene 'zapali'. Ako se Skriveno Lice dobro prodaje sve super.
kasper Posted - 14/07/2019 : 15:11:33
ck boneli je bulja, onakve dimenzije su dno dna. a opet poslovna politika im je (ocigledno) odlicna. pritom ne ne nastavljaju 'tudje' serijale nego sve rade od pocetka svoja. i tako treba!
maelstrom Posted - 14/07/2019 : 14:58:19
Stoje neke izrečene stvari, ali mislim da pojedinci malo neke svoje (ne)afinitete pokušavaju da proguraju kao neku realnost u poslovanju Čarobne knjige, što možda baš i nije tako.

Kao drugo, leteći start prve knjige Skrivenog lica barem koliko sam ja video u Novom Sadu u knjižari Bulevar books je bio neverovatan.Isti još nije bio istekao, a ja sam uzeo bukvalno pretposlednju knjigu, bogami sam se u prvi mah bio i zabrinuo jer sam ih jedva uočio zbog smanjene brojnosti.Naravno da su posle dobili nove količine, ali takvu situaciju nisam primetio barem u Novom Sadu ni sa Asteriksom koji se isto dobro prodaje.

Kao treće, a ovo je moj lični stav isključivo, knjige Bonelli junaka sa tvrdim koricama su nešto najbolje što je Čarobna knjiga mogla da napravi.Jednostavan dizajn, a opet su lepe, neosetljivije na raznorazna oštećenja nego bilo koja slična izdanja konkurentskih kuća i dobiješ dosta stranica za odličnu cenu.Meni se izuzetno sviđaju, a verujem da nisam jedini.To što se nekom drugom ne sviđaju, njegova stvar, ali dajte nemojte da zbog toga što se to vama ne sviđa izvodite neke opšte zaključke, ima itekako onih kojima se to sviđa.

Samo neka Čarobna gura i dalje kako je započela, jedni su od retkih kojima nemam ama baš nijednu zamerku da istaknem.
Dwayne_Looney Posted - 14/07/2019 : 14:49:23
quote:

Čarobna nije blesava pa da puca sebi u nogu i preuzima tuđe serijale koji nisu dobro išli. Mislim to što neko voli Juliju i slično je jedno, ali zna se šta može da prođe a da DW drži...A tek sveske i kiosk, čisti suicid.

Pa po tome im nijedan nije dobro išao ako su stali...
Navodno se i rasprodalo ne znam koliko početnih brojeva (10+) JDJP, ne znam tko je to pisao, ali kad ni sam ne znaš ritam pa ni sve šta izdaješ, od Japana do Italije, onda ima čitatelja koji prekriže izdanje.
Ne znam kako je Čarobna onda zaključila da joj je isplativo Skriveno lice. Ali dobro... ni ne zanima me, valjda gubitci koji će tu imati neće utjecati na Komesara, Mercuria i Asterixa.
Red Marquis Posted - 14/07/2019 : 14:17:01
Čarobna nije blesava pa da puca sebi u nogu i preuzima tuđe serijale koji nisu dobro išli. Mislim to što neko voli Juliju i slično je jedno, ali zna se šta može da prođe a da DW drži...A tek sveske i kiosk, čisti suicid.
Jozzinelli Posted - 14/07/2019 : 13:03:01
quote:
Originally posted by Dwayne_Looney

E sad ne znam kako su se plaćali serijali koji u Italiji još traju poput Julije ili JDJP ali na kraju bi Čarobna možda sve mogla okrenuti na svoju formulu da stavi 2 ili 3 broja u 1 izdanje i to gura u tiražu koji smatra najprimjerenijim.

Onda bolje da ne izlaze nikako... Za Juliju i JDJP samo dolaze u obzir pojedinačni brojevi, sa zasebnim naslovnicama i mekim koricama.
Po mom mišljenju, naravno.
Ovo što Čarobna knjiga objavljuje Boneli junake 3-4 u 1 sa sve tvrdim koricama ne dopada mi se ni najmanje.
Sva sreća pa me ni ti serijali ne privlače, Merkurio Loj i šta ti ja znam...
Jedino Jana Diksa planiram da uzmem a i to je pitanje kad ću.
Hoću da kupim određenu epizodu koja me privuče u određenom trenutku i za koliko para trenutno imam,
a ne da kupujem u paketu 2 epizode koje me zanimaju i 2 koje mi se neće svideti. (To pogotovo važi za JDJP.)

Da izlaze pojedinačne epizode, pa još da se mogu naći na kiosku, za mene bi bilo idealno.
Ali, Darkvud nije želeo da svoja Boneli izdanja šalje na kioske, iz raznih razloga,
možda zbog načina postupanja sa njima, da ne bi došlo do oštećenja primeraka, ili toga što se stripovi ionako na većini kioska
i ne vide u izlogu,
a verovatno je najveći razlog problem naplate od distributera, što su naveli i u vezi Stripoteke,
rekli sa da je ona u stanju da samu sebe otplaćuje od prodaje, ali distributeri ne isplaćuju svoja dugovanja.
Dwayne_Looney Posted - 14/07/2019 : 10:33:43
Jedini optimizam je da sa sobom neće odnijeti sve u provaliju već ponuditi Čarobnoj (ne vidim nikog drugog u Srbiji sad) da preuzme neke serijale. Naravno, imaju brojke prodaje, Čarobna svoj način rada i možda bi tu ljudski do nečeg moglo doći.
E sad ne znam kako su se plaćali serijali koji u Italiji još traju poput Julije ili JDJP ali na kraju bi Čarobna možda sve mogla okrenuti na svoju formulu da stavi 2 ili 3 broja u 1 izdanje i to gura u tiražu koji smatra najprimjerenijim.
wesskowaz Posted - 14/07/2019 : 10:24:32
Dajte malo optimizma. :)
lwood Posted - 14/07/2019 : 09:18:00
Nema toga više u nas. Svuda uvuku fast food.
zeljko Posted - 14/07/2019 : 09:04:44
Znate ono po gradu
Zatvoreno zbog renoviranja
I tako 12 godina stoji
Peyo Posted - 13/07/2019 : 22:07:06
Po meni je ova šutnja loš znak u smislu da će teško doći do oporavka.

Pa ih je možda strah da bi iskrenost još više smanjila prodaju nedovršenih serijala.

Ali to su samo pretpostavke i nadam se pogrešne.
alexts Posted - 13/07/2019 : 20:58:55
quote:

Ja bih istakao da cela ova situacija, a i neke ranije sa drugim izdavačima koji su upali u probleme, treba da posluži nama kupcima za nauk.
Nisu izdavači svete krave pa da ne sme nijedna kritika da im se uputi, pogotovo ka onima koji su prisutni na forumu ili čiji je forum.A većina nas se strašno boji da uradi tako nešto, ne znam zašto.A i ako nema straha tu je onda ono što bi im se zamerao, nije li bolje da im budem omiljen, tako lepo popričamo ponekad.......
Ako se baviš nekim poslom, valjda je sasvim normalno da budeš spreman da primiš kritike za kvalitet i obim istog.To je tako u svim drugim branšama, zašto ne bi bilo i kada su stripovi u pitanju?
Ali realnost je da se predstavnici izdavača ponašaju kao uvređene mlade na bukvalno svaku kritiku, još onda kreću u kontranapad.Naravno da ne treba kritikovati bez potrebe i zarad raznih sitnica u vezi već izašlog izdanja, ali svaka dobronamerna kritika treba da bude dobrodošla.

Eto, i u slučaju Darkwooda kao što je bilo ranije i sa drugima, sve donedavno nam je od njihovih predstavnika prikazivano kako je sve u savršenom redu.Za sve su nalazili opravdanje, i to ne u smislu zašto nešto ide slabije nego u fazonu kako ništa nije usporeno, kako samo menjaju neke prioritete jer su kupci tako tražili, kako od ničega nisu odustali (biće uskoro najave...) i slično.
A kada su stvari postale naravno jasne tokom ove godine, usledio je isto očekivani zid ćutanja.Viđeno mnogo puta do sada i kod drugih izdavača u sličnoj poziciji.

E to je ono što meni najviše smeta u celoj priči, budi čovek pa otvoreno reci neke stvari, onda ćeš naići na puno veće razumevanje svih.
Zbog svega toga svaki problem koji kod bilo kog izdavača uočimo ubuduće treba itekako odmah potencirati i ne nasedati na jeftina opravdanja.

Tačno je tako.
maelstrom Posted - 13/07/2019 : 18:57:15
Ja bih istakao da cela ova situacija, a i neke ranije sa drugim izdavačima koji su upali u probleme, treba da posluži nama kupcima za nauk.
Nisu izdavači svete krave pa da ne sme nijedna kritika da im se uputi, pogotovo ka onima koji su prisutni na forumu ili čiji je forum.A većina nas se strašno boji da uradi tako nešto, ne znam zašto.A i ako nema straha tu je onda ono što bi im se zamerao, nije li bolje da im budem omiljen, tako lepo popričamo ponekad.......
Ako se baviš nekim poslom, valjda je sasvim normalno da budeš spreman da primiš kritike za kvalitet i obim istog.To je tako u svim drugim branšama, zašto ne bi bilo i kada su stripovi u pitanju?
Ali realnost je da se predstavnici izdavača ponašaju kao uvređene mlade na bukvalno svaku kritiku, još onda kreću u kontranapad.Naravno da ne treba kritikovati bez potrebe i zarad raznih sitnica u vezi već izašlog izdanja, ali svaka dobronamerna kritika treba da bude dobrodošla.

Eto, i u slučaju Darkwooda kao što je bilo ranije i sa drugima, sve donedavno nam je od njihovih predstavnika prikazivano kako je sve u savršenom redu.Za sve su nalazili opravdanje, i to ne u smislu zašto nešto ide slabije nego u fazonu kako ništa nije usporeno, kako samo menjaju neke prioritete jer su kupci tako tražili, kako od ničega nisu odustali (biće uskoro najave...) i slično.
A kada su stvari postale naravno jasne tokom ove godine, usledio je isto očekivani zid ćutanja.Viđeno mnogo puta do sada i kod drugih izdavača u sličnoj poziciji.

E to je ono što meni najviše smeta u celoj priči, budi čovek pa otvoreno reci neke stvari, onda ćeš naići na puno veće razumevanje svih.
Zbog svega toga svaki problem koji kod bilo kog izdavača uočimo ubuduće treba itekako odmah potencirati i ne nasedati na jeftina opravdanja.
talicnitom Posted - 13/07/2019 : 17:52:27
@Red Marquis

Slazem se s tim sto si napisao. Da su isli na taj nacin i zavrsavali serijale + nastavljajuci edicije koje su zapoceli ne bi izgubili poverenje kupaca nego su sve poceli i sada vecina ostala nezavrsena. Da ne ispadne da sam general nakon bitke pa se javljam sada prvi put... iako retko pisem ja sam im to jos ranije napisao na forumu. Na kraju krajeva, ko sam ja da se mesam u necije poslovne planove, neka rade kako zele a ja cu odluciti da li cu i sta kupovati. Mnogo stvari su zapoceli i u velikoj vecini sam ih podrzavao kupovinom ali sam uvidom da odustaju od nekih serijala, odugovlacenjem i rasplinjavanjem na mnoge strane odlucio da i ja odustanem od kupovina.
Zelim im da se oporave i da nastave sa izdavanjem. Prvenstveno sa dovrsavanjem zapocetog.
Red Marquis Posted - 13/07/2019 : 14:11:22
quote:
Originally posted by talicnitom
I na kraju jos najavljuju Ridjobradog a libellus izbacio vise od 30 albuma .

Neka dupliranja izdanja i imaju smisla, pogotovo kad su u pitanju stripovi koji su dobrim delom rasprodati poput Riđobradog. A i integrali su praktičniji i jeftiniji za većinu kupaca. Tog Riđobradog na primer da izbaci ČK, a ne DW naravno jer bi ga izdavali 100 godina, integral sa po tri albuma, sa cenom ko za Asteriksa, to verujem da bi moglo da ima solidnu prođu.

Realno, neka izdanja u startu je ličilo da neće biti komercijalno uspešna, ali nije ni u njima problem, nego konstantnom zatrpavanju sa novim novim novim. Lako je biti general posle bitke, ali zar nije logičnije da izguraš recimo Korta i Skalpirane. Pa onda počneš Tin Tina i Punisher recimo. Pa kad to zaokružiš kreneš nekog Konana i koznaštaveć. A ne sve istovremeno pokreneš jer si poodavno uzeo prava da ih slučajno neko drugi ne bi uzeo.
jaki Posted - 13/07/2019 : 14:00:10
Radili su ambiciozno kako i treba raditi a sad su tu gdje jesu.Nije vazno zbog cega nego samo hoce li se oporaviti i kako i koliko ce nastaviti izdavati stripove.
talicnitom Posted - 13/07/2019 : 12:40:32
Moje misljenje je da je Darkwood napravio vise gresaka ne samo u izdavackom nego i na menadzment i marketinskom planu. Hteli su dosta toga da pokrenu, da priblize strip i starijoj i mladjoj citalackoj publici i time stvore siroku bazu kupaca. Zamisao je bila dobra pogotovo sto su cene stripova bile sjajne ali to je s druge strane zahtevalo stampanje mnogo vise primeraka. Vremenom se ulozeni novac merio zarobljenom kolicinom stripova sto se relativno skoro pokazalo gde su se stripovi prodavali daleko ispod cene na akciji koju su imali u aprilu.
Idavastvom su otisli mnogo u sirinu, poceli su da stampaju stripove koji su susedi vec uveliko izdali pa cak i reprintovali. Mogu da razumem da se neki naslov izda ali oni su poceli da rade stripove koje je prvenstveno Fibra odavno izbacila (From Hell, Povratak zemlji, Spagetti brothers, Duga noc vjestica, Skalpirani, Punisher, Kolekcionar, Metalne godine i na kraju Ken Parker...) i koje su ljudi uveliko kupili. Ja prvi ne bih menjao Fibrine i Libellusove albume zato sto treba da izadje izdanje na srpskom jeziku. A verujem da ima jos dosta ljudi koji razmisljaju na isti nacin kao i ja. A oni koji se raduju na Darkwood forumu zbog izdanja na srpskom jeziku (a da nisu kupili hrvatsko izdanje) je toliko mali da je pravi pokazatelj upravo taj u kakvoj se situaciji nalazi izdavac.
I na kraju jos najavljuju Ridjobradog a libellus izbacio vise od 30 albuma .

Pored svega toga losa komunikacija na sopstvenom forumu gde se drze toga da najave ne objavljuju unapred, da za objavu za sajamske popuste saznas dan pred sajam i sl. im je veliki minus. A da ne pricam za trenutnu situaciju na koju se niko ne oglasava. Kartice za popust nisu zazivele iako to ne bi bio los potez da nisu navikli kupce na sajamske cene. S obzirom da zivimo u zemlji Srbiji odredjeni broj kupaca je bazirala svoj budzet prvenstveno za kupovinu na sajmu jer ih tamo stripovi izadju jeftinije nego sa popustima ostvarenih na kartici. Tako da je je potez sa karticama pomalo besmislen.
Za izdavanje drustvenih igara dok pojedini serijali stoje ne bih trosio mnogo reci.
I na kraju, nesto sto su trebali jos davno da urade sa pokretanjem foruma i sajta jesu aukcije. Bilo je reci jos mnogo ranije da ce kao na principu stripovi.com postojati i aukcije a to nikada nisu realizovali. Steta jer od provizije na prodate predmete bi imali dodatni vid zarade i eventualnog pokrica za neuspele izdavacke poteze.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.16 seconds. Snitz Forums 2000