forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Film & TV
 THE TWILIGHT ZONE

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Mairosu Posted - 21/02/2012 : 13:22:01


Evo, posto smo ranije nesto pricali na drugim threadovima, da i ovde generalizujemo stvari.

ORIGINALNI TWILIGHT ZONE (1959-1964)

The Twilight Zone originalni je koncept Roda Serlinga, dramaturga koji se proslavio scenarijima za drame Patterns i Requiem for a Heavyweight (ova druga je cak i filmovana kod nas kao TV film sa Batom Zivojinovicem i Borom Todorovicem, pod nazivom "Rekvijem za teskasa"). Serling je bio jedan od pionira televizije kao medijuma, i u ono doba - srednje do kasne 50te - smatrao je da na TVu ima premalo naucne fantastike, horora i misterije. Tako je nastala Twilight Zone, koje se izborila za svoje mesto pod suncem medju gomilom westerna i sapunjara/komendija.

Prva ikada Twilight Zone episoda zove se The Time Element, i prikazana je kao 'gostujuci program' u dramskom programu Westinghouse Desilu Playhouse, 10. novembra 1958. Prica o coveku koji se nepoznatim fenomenom vraca kroz vreme i prisustvuje napadu na Pearl Harbour bila je dovoljno popularna da Serlingov koncept bude odobren do statusa pune serije.

Usledila je pilot epizoda "Where is Everybody?", o coveku koji hoda kroz napusteni grad (vise puta prikazana kod nas). Posle pilota, serija je pocela u punom sjaju, i trajala citavih pet sezona, kada je ugasena zbog palih rejtinga. Kroz tih pet sezona, Serling i njegov kreativni tim ostavili su u nasledje pravo blago moderne televizije, i disertaciju na temu "misterija u pola sata". Mnogi TZ komadi su danas sa pravom veliki klasici, a valja spomenuti i da je puno glumaca i rezisera peklo zanat na ovoj seriji. Evo samo nekoliko imena : Charles Bronson, Lee Marvin, Lee van Cleef, Martin Balsam, Jack Klugman, William Shatner...a medju piscima, veliko ime je sigurno veteran fantasticne proze Richard Matheson, koji je uradio puno scenarija za ovaj program.

TWILIGHT ZONE : THE MOVIE

Serling je bio mrtav vec 10tak godina kada je grupa hollywoodskih rezisera izrazila zelju da oda pocast majstoru sa bioskopskim izdanjem ovog koncepta. TZ : The Movie je omnibus film koji se sastoji od cetiri price (+ wrap prica sa Danom Aykroydom i Albertom Brooksom), od kojih su tri remake originala, a jedna, tj. prva, koju je rezirao John Landis, autorski original (ostale tri rezirali su Steven Spielberg, Joe Dante i George Miller). Nazalost, TZTM ostace vise zapamcen po velikoj tragediji koja se desila na setu, kada se zbog neumesnosti majstora za specijalne efekte helikopter sa kamerom srusio i brutalno usmrtio glavnog glumca Vica Morrowa i dvoje maloletne dece. Ovaj incident ujedno je i drasticno promenio smisao prve price (objasnicu dodatno ako nekog zanima). TZ the Movie, dakle, ostaje mutni deo TZ istorije, koliko god zabavan film bio.

PRVI REVIVAL 1985-1989

Film, kakav-takav bio, ipak je zainteresovao nove generacije za ovaj koncept, pa je televizijska kuca CBS obnovila Serlingovu licencu i pocela sa novom produkcijom. Revival TZ je poceo odlicno - kreativni tim, vodjen Alanom Brennertom, Harlanom Ellisonom, George R.R. Martinom i Rockne S. O'Bannonom izbacivao je proverene hitove po staroj formuli, a epizode su kao reziseri potpisivali Wes Craven, Joe Dante, Peter Medak, John Milius, dok su se u glumackim rolama nasli Bruce Willis, Helen Mirren, Andrew Robinson, Morgan Freeman i mnogi drugi. Ipak, serija je izgubila ritam i publiku sredinom druge sezone, a CBS je prodao prava kanadskoj producentskoj kuci koja je na brzinu osljarila jos jednu sezonu kako bi serija usla u syndication package, i zavesa je tu ponovo pala. Kolor TZ je, da se ovako izrazimo, pasija mog zivota, i posvetio sam joj jedan ozbiljan web projekat, a mozete procitati malo vise na tu temu na adresi http://postcardsfromthezone.blogspot.com

ROD SERLING'S LOST CLASSICS

1994. izasao je TV film sa dve originalne Serlingove price, koje je neko izbunario i resio da ekranizuje. OK glumacka ekipa, OK price, ali rezultat nije ispao bogznakakav, sto se mene tice, moglo je i da ostane u bunkeru.

DRUGI REVIVAL 2002-2003

Za sada poslednji pokusaj da se ozivi Twilight Zone ubelezen je 2002., kada je televizijska kuca UPN odstancovala jednu sezonu nekada popularnog programa. Rejtinzi su doduse bili dovoljno losi da do druge sezone nikad ne dodje, a o kvalitetu ne mogu da govorim puno jer ne pogledah ni jednu epizodu (mada imam Boxset vec godinama). Treba doduse spomenuti da je tradicionalno mesto narratora koje je godinama drzao Serling za ovu priliku uzeo Forest Whitaker.

SLICNO, ALI NE BAS...

Pojava Twilight Zone inspirisala je mnoge druge autore i televizije da probaju sa svojim sf/horor tematizovanim omnibusima. Ja cu izlistati nekoliko najuspesnijih, po mom skromnom misljenju :

THE OUTER LIMITS, serija vise fokusirana na naucnu fantastiku nego horor/fantaziju. Slovi za program koji je inspirisao Star Trek, inicijalno ignorisan ali godinama posle priznat kao kultni TV program.

AMAZING STORIES, pet projekat Stevena Spielberga, vrlo slican Twilight Zoneu. Mnogo poznatih rezisera ucestvovalo (Scorsese, Eastwood, Kershner, Hyams, Zemeckis...)

TALES FROM THE DARKSIDE, fokusiran cisto na horor, mnogo dobrih momenata ovde, islo na nasoj televiziji.

NIGHT GALLERY, Serlingov post-TZ projekat, fokusiran isto vise na horror, solidno ali nepopularno. Pilot epizoda tj. film od tri price prikazivan kod nas.

**

Ajd, pa da krenemo u neku diskusiju... :D
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
motorista Posted - 21/08/2020 : 02:28:06
Nekako sam ovu temu smetnuo s uma, valjda zato što je gledanje prvo odloženo pa onda i razvučeno na nekoliko meseci.

Pogledao sam sve preporučeno i komentarisano ovde, i još dosta više. Bilo je vrlo zabavno.

U odnosu na prethodni post, od pre oko godinu dana, moram da napomenem i jednu manu: ne baš tako retko je autorima zafalilo veštine u poentiranju. Možda se ovo najviše... u stvari ovo se stvarno najviše odnosi na "To Serve Man" - jedna od mojih dražih naučnofantastičnih kratkih priča koju sam pročitao u "Politikinom zabavniku" krajem osamdesetih (napisana 1950.) je u adaptaciji za "Zonu sumraka" dobila sklepan kraj.

Nisam sada našao prevedenu priču, evo originala:

http://perrylocal.org/mostova/files/2010/10/To-Serve-Man.pdf

Generalizovano, skoro sve ostalo u seriji je baš vrlo dobro. Naročito mi se dopalo što su stvari izvedene jasno, na takav način da se ne dobija utisak prenatrpanosti, a opet su često srazmerno kompleksne ideje lepo zaokruživane u minijature od po 25 minuta.

Preporuka!
fandango Posted - 14/06/2019 : 08:06:54
Peta epizoda nove Zone sumraka, The Wunderkind. Ovu epizodu strasno dize John Cho. Osim sto toliko bolno ocito samara Trumpa - toliko o suptilnosti - glavninu potke smo vec vidjeli u trecoj epizodi druge sezone Black Mirrora, The Waldo Moment, samo sto je takva potka 2013. djelovala daleko nezamislivije od ovoga. Fora kraj, ali epizoda preduga. I ako vec nisam rekao, John Cho.

Sesta epizoda nije losa. Konacno smo se rijesili politike koja nam je servirana preplitko i dobili vrlo solidnu SF-epizodu, koja, ruku na srce, zavrsava jako, jako slicno kao sto zavrsava (SPOILER ALERT) roman Man Plus Frederika Pohla. Ali ova epizoda nije toliko losa.

Ostatak sezone sam zaboravio da postoji. Cu da gledam.

fandango Posted - 14/06/2019 : 07:57:59
Da stavim i sto sam napisao o novim epizodama:

quote:
Originally posted by fandango

quote:
Originally posted by DiSkAcH

Izašle prve dvije epizode Twilight Zone-a. Gledao već netko?



Gledao sam ja i kao veliki fan Zone sumraka, ne mogu rec da sam bas jako zadovoljan. Prve dvije epizode nisu tolko lose, al ne mogu rec ni da su bas nekaj senzacionalno. CBS All Access je u pitanju pa se ciljana publika poklapa s ciljanom publikom Discoveryja i filmova Jordana Peelea. Nekome je to ok (meni), nekome nece bit.

Prva epizoda je faustovska varijacija i ideja je tipicna za Zonu sumraka, ali je epizoda sama po sebi malcice prerazvucena. Kumal Nanjiani je dosta dobro to odglumio, vjerojatno se inspirirao vlastitim iskustvom.

Druga epizoda je remake klasicne epizode Nightmare on 20,000 Feet s Williamom Shatnerom, koja je bila preradjena i za omnibus kino-film s Johnom Lightgowom. Samo sto su je ovdje modernizirali, na tragu Peeleovih filmova, vjerojatno da bi postavili pitanje tko ili sto je na kraju balade zapravo cudoviste. Mislim da nisu uspjeli, ali pohvale za pokusaj, jer ne mora bas svaki remake biti doslovno vjeran originalu. Drugacije jest, ali meni se bas nije svidjelo.

Uskrsnja jaja u obje epizode, reference na originalnu seriju.

Jordan Peele kao narator super solidan. Spica malo anakrona, cini mi se da citaju originalni tekst iz 1950-tih, ali vidi se da ne pase danasnjem vremenu.

Sve u svemu, petica za pokusaj i za zalaganje, ali trica iz izvedbe. Tipicna Zona sumraka je ili dobra ideja ili socijalni komentar, cesto i oboje. Zasad smo u prve dvije epizode dobili ovo prvo, a u ovome drugome je (zasad) bolji Black Mirror.



quote:
Originally posted by fandango

Treca epizoda Zone sumraka dosad najlosija. Dobra ideja i potencijalno jako dobra poruka, koje su nazalost procerdane u predugoj, prerazvucenoj epizodi s banalnim krajem nalik na politicki pamflet.

Stara Serlingova Zona sumraka je zasluzila svoj status jer je svoje poante donosila suptilno i skriveno. Poanta ove epizode je bila suptilna ko slon u staklarni ili Donald Trump na svjetskoj politickoj sceni. Ocekivao sam da ce serija krenuti nabolje, ali zasad mi je prosjecna prva epizoda jos i najbolja u uvodnom tercetu.



quote:
Originally posted by fandango

Cetvrta epizoda Zone sumraka, A Traveler: konacno jedna dobra epizoda, iako jos uvijek ne i izvrsna. Scenarist je iskusni Glen Morgan (Dosjei X) pa je to valjda zato. Ima humora, odise nekim duhom originalne Serlingove Zone, ali po meni nije nekako kompaktna - da je desetak minuta kraca, bila bi super. Ali od dosad prikazanog kvarteta je najbolja.

Sve u svemu, da se malo vise paznje posvetilo scenarijima i da se ne forsira format od 45 minuta, serija bi bila za dva koplja bolja. Ovako je poluproizvod.

fandango Posted - 14/06/2019 : 07:55:55
Iz druge sezone (1960-1961):

The Man in the Bottle
Nervous Man in a Four Dollar Room
A Thing About Machines
Eye of the Beholder - klasik
Nick of Time
The Lateness of the Hour
A Most Unusual Camera
The Night of the Meek - klasik
The Whole Truth
A Penny for Your Thoughts
Long Distance Call
A Hundred Yards Over the Rim
The Rip Van Winkle Caper
Will the Real Martian Please Stand Up?
The Obsolete Man
fandango Posted - 13/06/2019 : 09:04:51
Meni je Zona sumraka opcenito jedna od omiljenih serija i nema dugo da sam opet pogledao cijelu staru. Zato mi je ova najnovija, od koje sam do sada pogledao sest epizoda, poprilicno razocarenje. Ono sto su Serling te najvise Richard Matheson i Beaumont radili bila je suptilno promisljanje suvremenih drustvenih kretanja maskirano u televizijsku fantastiku. Ova nova je sve samo ne suptilna. A mozda su samo moja ocekivanja bila prevelika.

Inace, u zadnje vrijeme se opcenito okrecem odnosno vracam filmskim i televizijskim klasicima jer mi ove sve nove serije ne stimuliraju dovoljno. Da se razumijemo, ovo novo je sve dobro napisano, dobro snimljeno i rezirano, nista tim filmovima ne fali, ali nekako sam poslije odgledanih Netflixa ili kina zeljan necega sto mi samo klasici tipa Zone sumraka, starih vesterna, Golog grada ili Kurosawe mogu pruziti.

Zeljko, pa di si ti nestao? Sto se, sramis? Sad cu se malo igrati vraca-pogadjaca, ali imao sam i ja tu fazu prije godinu-dvije godine da se nisam mogao koncentrirati na stare filmove. Onda sam prelomio i skuzio da sam non-stop na mobitelu, kompu, stalno nesto kao fol trazim, gledam, napajam se bezvezarijama. Onda sam jednom testirao. Ugasio mobitel i posvetio se filmu, neki Hitchock je bio. I jest, bilo je to sporije nego ova eksplozivna i biti nervozna moderna montaza s freneticnom promjenom kadrova i scena, ali kad sam se strpio i koncentrirao, gledateljski uzitak mi je bio daleko veci.
zeljko Posted - 13/06/2019 : 07:30:29
quote:
Originally posted by Paka01

Lako je skinit, triba pogledat.


Gledam je ravno 10 godina i mucim se sa skoro svakom epizodom
motorista Posted - 12/06/2019 : 21:45:16
Hvala. :)

Pogledao sam do sada - da ne prevodim po svom - sledeće:

- Where is Everybody?
- The 16mm Shrine
- Time Enough At Last
- The Hitch-Hiker
- The Monsters Are Due on Maple Street
- A World of His Own
- The Incredible World of Horace Ford
- The Trouble with Templeton
- Walking Distance


- poslednje tri preko reda jer sam nedavno pomenuo "Obesite ih bez milosti" pa sam se setio Peta Hingla (a i Inger Stivens je u "Stoperu"), posle me je i tema nostalgije zainteresovala.

Ja volim spretno izveden treš koji je bio čest u američkoj industriji počevši od tridesetih, ali "Zona sumraka" - do sada - deluje kao da je svojom pojavom stvarno podigla nivo: dobra je a nije dosadna, i/ili/iliti zabavna a nije treš (uglavnom). Videćemo da li će mi takav utisak ostati i dalje...

fandango Posted - 10/06/2019 : 08:13:09
quote:
Originally posted by motorista

Može još neka preporuka?

Postoji li neki spisak žanrovske podele po epizodama? Horor, futurizam, stimpank... ?

-

http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=35403



Kad nitko nece, budem ja.

Gore u uvodnom tekstu imas informacije o epizodi "The Time Element", koja je trebala biti pilot, ali stjecajem okolnosti nije. Obavezno pogledati.

Iz prve sezone:

Where is Everybody?
The 16mm Shrine
Time Enough At Last
The Hitch-Hiker
The Last Flight
Mirror Image
The Monsters Are Due on Maple Street
A World of Difference
A Stop at Willoughby
Mr Bevis
The After Hours
A World of His Own

Cak i da pogledas cijelu prvu sezonu, neces fulati. Nastavit cu izdvajat svoje favorite, ako bude interesa.
motorista Posted - 08/06/2019 : 22:19:47
Može još neka preporuka?

Postoji li neki spisak žanrovske podele po epizodama? Horor, futurizam, stimpank... ?

-

http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=35403
ordell Posted - 26/02/2012 : 20:06:24
quote:
Originally posted by Mairosu

Jel treba da pravim liste sa preporukama, ili cete skidate sve djuture ?



Danas pogledao pilot epizodu.
Atmosfera je stvarno super, mozda je prerano da je usporedjujem sa Hitchcockom ali
dugo nisam imao takav osecaj, ono kad svake sekunde
ocekujes sta ce se sledece desiti - jbt kako se moze
za male pare snimiti nesto dobro, a ne da se trose milioni
za svakve gluposti.
Jedino kraj > ocekivao sam vise fikcije i ne toliko logican zakljucak al ajde, moj problem:D

U svakom slucaju svidja mi se i nastavicu redom da gledam.

Mairousu jel moze neke best of 1.sezone po tvom izboru ?
Caleb Posted - 24/02/2012 : 13:44:57
quote:
Originally posted by Mairosu

Jel treba da pravim liste sa preporukama, ili cete skidate sve djuture ?



I'am sve, al ako moze neka preporuka epizoda?
Lord Vader89 Posted - 24/02/2012 : 09:51:23
Gold key, why am I not surprised :D
Mr. Bushido Posted - 23/02/2012 : 21:16:59
quote:
Originally posted by alanford




Jedan od prvih stripova Franka Millera. Ako ne i prvi.
alanford Posted - 23/02/2012 : 20:22:44
Ima i strip baziran na seriji.




YNWA Posted - 23/02/2012 : 19:53:39
Neka, naći će se vremena.
The Untouchables (4 sezone) je slijedeći za skidanje...
Paka01 Posted - 23/02/2012 : 19:50:41
Lako je skinit, triba pogledat.
YNWA Posted - 23/02/2012 : 19:48:30
Glede skidanja originalne serije, 130 down, 26 to go :)
Mairosu Posted - 23/02/2012 : 19:18:23
Pa nije neka lista, fali prilicno bitnih epizoda. I am the Night je glup izbor.
Paka01 Posted - 23/02/2012 : 02:35:07
Šta se mene tiče, ne triba, ima na internetu masu listi u kojima su navedene neke top epizode
Ja sam se vodija ovom: http://listverse.com/2009/11/11/top-10-must-see-episodes-of-the-twilight-zone/
Mairosu Posted - 23/02/2012 : 02:08:00
Jel treba da pravim liste sa preporukama, ili cete skidate sve djuture ?
Paka01 Posted - 23/02/2012 : 02:05:42
quote:
Originally posted by ordell

E Mairosu sad si me naterao da skinem TZ :)


I mene isto
Skinija san 10ak epizoda da se nađe, pa kad bude dosadno, upalit ću.
ordell Posted - 21/02/2012 : 22:18:09
E Mairosu sad si me naterao da skinem TZ :)
Vec mi se dugo vremena ta serija mota po glavi al nesto fali da me pogura.
Prvo origi 5 sezona a posle ce da vidimo.
Mairosu Posted - 21/02/2012 : 20:36:01
quote:
Originally posted by Caleb

Meni je najbolja, prva epizoda, cini mi se, sa onim likom sto je bio testiran u komori za putovanje na mesec. Istripovano skroz. A i ona sa vostanim figurama masovnih ubiva mi je uterivala strah u kosti kada sam bio mali.
Skinuh nedavno ceo serijal, pa povremeno pogledam.
Odlicna serija!



To je pilot, to sa komorom za mesec.
Caleb Posted - 21/02/2012 : 20:34:37
Meni je najbolja, prva epizoda, cini mi se, sa onim likom sto je bio testiran u komori za putovanje na mesec. Istripovano skroz. A i ona sa vostanim figurama masovnih ubiva mi je uterivala strah u kosti kada sam bio mali.
Skinuh nedavno ceo serijal, pa povremeno pogledam.
Odlicna serija!
Mairosu Posted - 21/02/2012 : 20:24:56
quote:
Originally posted by kosmajac

Ima i ona o coveku sa trubom..kakav jebeni dez od epizode..onaj navise klase...

Passage for a Trumpet. Dirljiva prica, zaista. Mozda je samo Walking Distance dirljivija.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.13 seconds. Snitz Forums 2000