forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: KOLORKA 136 - Atar Gull

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 19/06/2019 : 22:00:06


1830., crna Afrika. Atar Gull, izuzetan rob, utovaren je na brod kapetana Benoîta kako bi bio prodan na Antilima. Cijena mu je visoka: sin je kralja plemena, izvanredno snažan, ratnik… Njegova će nas priča povesti od potpalublja broda za prijevoz robova do Jamajke, od sajmova crnog roblja do samih plantaža…

Fabien Nury i Brunö potpisuju nevjerojatno upečatljivu sagu, začuđujuću pustolovinu kilometrima udaljenu od melodramatičnih klišeja, izvanredan album od 88 stranica koji će vas proganjati dugo nakon što okrenete posljednju stranicu.

Kolorka 136 • Atar Gull ili sudbina uzornoga roba • 88 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Fabien Nury • Crtež Brüno • Prijevod Željka Somun • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 19.6.2019. • Cijena 120 Kn

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-136-atar-gull-ili-sudbina-uzornoga-roba/516/
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
naker Posted - 23/12/2022 : 19:59:27
Osveta se služi dok je hladna, ali ako se degustira pre nego što se dobro skuva zna izazvati suze, suze tuge jer je izgubljen smisao postojanja. Fenomenalan završetak ove priče o osveti, robovlasništvu i ljudskoj prirodi generalno govoreći.

Ovo je bilo prijatno iznenađenje, odličan je Atar Gull
pcoro Posted - 14/04/2021 : 12:52:09
Ha, a opet se može zamjeriti i da je takvog "osviještenog" pripovijedanja u zadnje vrijeme puno i da se prevelikim forsiranjem teme može postići i kontraefekt i nametanje krivnje nama koji smo nevini i nikad nismo imali nikakvu koloniju niti roblja nego smo uvijek trpili pod jarmom ugnjetača.
vukozec Posted - 14/04/2021 : 11:47:51
quote:
Originally posted by pcoro

Nažalost, još jedan upis neprijateljske ekipe s američkog podforuma kojoj je cilj omalovažiti stripove s "francuskog" foruma tj. izdavačkog izloga. Kao i u briljantnom ČKJUCK i ovdje Nury gađa metu koji naši "amerikanci" moraju braniti pod svaku cijenu: američki imperijalizam pod krinkom borbe za slobodu (u ovom slučaju slobodu kapitala). Tako se iz arsenala izvlače riječi kao banalno, prosjek, bezvezno, nezanimljivo i mošnje, odigra se kratki napad i onda povratak u sigurnost rova!!

Naravno, Atar Gull nije najbolji N&B, možda je čak najlošiji ali opet je tema robovlasništva obrađena promišljeno i korektno. Nije se išlo na prvoloptašenje nego je u uvodnom dijelu stripa prvo dan prikaza tadašnjeg svijeta - ratovi plemena, gusarski napadi, nasilje, surovost, ljudski život malo vrijedi. drugoj polovici stipa se vidi i tko je na vrhu hijerarhije u tom svijetu - veleposjednik, poduzetnik. Kulturan, prosvijećen, na riječima za slobodu i jednakost, ali svijet je takav kakav je, posao ne smije patiti. Onda reakcija potlačenog, stravična, sveprožimajuća mržnja koja i kad joj biva udovoljeno ostavlja pustoš.

Taj odnos roba i gospodara i čin osvete su po meni kvalitetno izdramatizirani na. Poruka je jasna, a opet nije pravoloptaška, a strip ima i dovoljno akcije da bude zanimljiv i da ga ne pojede propovijedanje.

Može se reći da je riječ o jednom kvalitetnom povijesno akcijskom političkom stripu koji ima svoju originalnu viziju. Nije to ni ekspoloatacija jednog Benjamina Marre niti Sloboda ili smrt Zagorovština ali ne treba je zato obezvrijediti.




Ako zanemarimo uvodni nasrtaj džonom na "neprijatelja" (odnosno ako ga uzmemo kao zajebanciju kako sam ga i ja shvatio), ostatak pcorovog posta je prvorazredni kontraudar.

Replika pogađa u sridu zašto priča u Ataru valja. Nije to scredrapajuća umivena priča o ropstvu na koje smo navikli: o robovima potlačenim anđelčićima i sadističkim gospodarima koje motivira isključivo urođena zloća. Naprotiv, Nury trezveno navodi što je pravi motiv robovlasništva, a pcoro to dobro prepoznaje: kapital, ekonomija, biznis, profit. Ali onda dolazimo do poante, to bezuvjetno klanjanje svetom kapitalu oduzima ljudskost, i onima na vrhu i onima na dnu (i onima između naravno: ako prihvatimo da priča ne govori samo o nekom prošlom-svršenom vremenu, onda shvatimo da smo to mi). Sve to u, kako pcoro kaže, dinamičnom kraćem akcijskom stripu atrativnog crteža, kud ćeš više?
pcoro Posted - 14/04/2021 : 11:42:56
Eto, odmah napad ad hominem

Inače, Atar Gullom Nury mijenja onu klasičnu postavku - rob protiv zlog robovlasnika. Uvijek to bude tako, robovlasnici su zli, zato su i bili robovlasnici, a čitatelj je dobar i prosvijećen, na strani je roba.

Ovdje robovlasnik nije zao, samo je običan čovjek. Ok, običan imućan čovjek. Običan imućan čovjek koji djeluje na tržištu, po zakonima koja na kraju krajeva nije pisao on, nego drugi i šta drugo može nego radit kao i svi ili propast i bit gladan i žedan. Tu sad ipak imamo novi moment, pomalo Jelena Veljača moment, gdje bi čitatelj trebao pogledati duboko u sebe i shvatiti da nije toliko različit od zlikovca iz stripa i gdje bi onda s grižnjom savjesti pojeo svoj mango.

Nije ta paradigma sad nešto revolcionarno, zapravo je dosta "in" zadnjih godina ali nije ni skroz banalna.
Paka01 Posted - 14/04/2021 : 11:08:38
quote:
Originally posted by pcoro

Nažalost, još jedan upis neprijateljske ekipe s američkog podforuma kojoj je cilj omalovažiti stripove s "francuskog" foruma tj. izdavačkog izloga.

...

ovdje Nury gađa metu koji naši "amerikanci" moraju braniti pod svaku cijenu: američki imperijalizam pod krinkom borbe za slobodu (u ovom slučaju slobodu kapitala).

...

...odigra se kratki napad i onda povratak u sigurnost rova!!



Života ti, koji si ti pacijent
pcoro Posted - 14/04/2021 : 10:49:01
Nažalost, još jedan upis neprijateljske ekipe s američkog podforuma kojoj je cilj omalovažiti stripove s "francuskog" foruma tj. izdavačkog izloga. Kao i u briljantnom ČKJUCK i ovdje Nury gađa metu koji naši "amerikanci" moraju braniti pod svaku cijenu: američki imperijalizam pod krinkom borbe za slobodu (u ovom slučaju slobodu kapitala). Tako se iz arsenala izvlače riječi kao banalno, prosjek, bezvezno, nezanimljivo i mošnje, odigra se kratki napad i onda povratak u sigurnost rova!!

Naravno, Atar Gull nije najbolji N&B, možda je čak najlošiji ali opet je tema robovlasništva obrađena promišljeno i korektno. Nije se išlo na prvoloptašenje nego je u uvodnom dijelu stripa prvo dan prikaza tadašnjeg svijeta - ratovi plemena, gusarski napadi, nasilje, surovost, ljudski život malo vrijedi. drugoj polovici stipa se vidi i tko je na vrhu hijerarhije u tom svijetu - veleposjednik, poduzetnik. Kulturan, prosvijećen, na riječima za slobodu i jednakost, ali svijet je takav kakav je, posao ne smije patiti. Onda reakcija potlačenog, stravična, sveprožimajuća mržnja koja i kad joj biva udovoljeno ostavlja pustoš.

Taj odnos roba i gospodara i čin osvete su po meni kvalitetno izdramatizirani na. Poruka je jasna, a opet nije pravoloptaška, a strip ima i dovoljno akcije da bude zanimljiv i da ga ne pojede propovijedanje.

Može se reći da je riječ o jednom kvalitetnom povijesno akcijskom političkom stripu koji ima svoju originalnu viziju. Nije to ni ekspoloatacija jednog Benjamina Marre niti Sloboda ili smrt Zagorovština ali ne treba je zato obezvrijediti.
Paka01 Posted - 14/04/2021 : 10:15:06
quote:
Originally posted by Shaner

Još jedna priča o osveti s (po meni) pogrešno postavljenim fokusom u prvom dijelu i bezveznim epilogom.



Ovo je otprilike i moj dojam. Atar Gull mi je teški prosjek koji me skoro pa ni u jednom trenutku nije uspio zainteresirati do tog nužnog minimuma zbog kojeg bih me zanimalo kojim će smjerom ići priča. Nezanimljivi likovi, banalna radnja i jeftini prikazi nasilja koje me nije niti zgadilo niti mi je izazvalo ikakvu emocionalnu reakciju. Nije me bilo briga ni za Atara ni za robovlasnika niti za ikoga od drugih likova. Epilog mi je bezvezan, no veći mi je problem u tome što se već otprilike na polovici stripa moglo vidjeti kako će kraj izgledati.

Crtež s druge strane odličan. Svidio mi se u Tyleru, sviđa mi se i ovdje. Bruno je baš unikatan autor i izgleda da mi skroz leži. Šta se tiče Nuryja, nisam pročitao puno njegovih stripova, ali ovo šta jesam mi za sada baš oscilira po kvaliteti. Nenormalno zabavni Tyler Cross, vrlo dobri do odlični BJUF, nezanimljivo prosječni Atar Gull i bezvezna kalvarija Smrt Caru.
Chui Posted - 11/02/2021 : 20:55:06
Atar Gull mi je bio dosta dobar ali taj crtež mi je savršeno legao u autističnom Čovjek koji je ubio Chrisa Kayla dok sam u Ataru stalno imao neki osjećaj da mi guši emotivnu stranu priče. Al brijem da je to dosta individualni osjećaj.
lwood Posted - 11/02/2021 : 18:17:57
Odlična priča iako malo zbrzana. Moglo je to i na dupli broj strana. 8/10
Lukeruk Posted - 03/01/2021 : 17:44:21
Retko odvratan lik ovaj Atar Gull. Toliko odvratan, da sam strip doziveo kao pamflet sto propagira ili u najmanju ruku opravdava robovlasnistvo, da ne idem dalje od toga u ova "korektna" vremena. I ne, nije u pitanju osveta, u pitanju je sadizam.
don_draper Posted - 01/11/2020 : 10:45:47
Dosta mračna priča, iako teme ropstva i eksploatacije su same po sebi dovoljno mračne, ovdje ima još puno elemenata zbog kojih je ova priča mračnija.
Likovi koji se provlače ovdje su dosta beskrupulozni i svi imaju podosta elemenata da budu negativci. No, postoje brutalni i brutalniji, a među potonjima se ističe Brulart. Ipak kroz strip centralna figura postaje naslovni lik, a bogme i to je dosta veliki šok kad se vidi na koji način se on promiče u glavnog lika.
Brunov crtež još jednom šarmira, Nury je jako dobar scenarist, iako mi je možda falila još koja stranica u ovoj zanimljivoj priči. Nekako mi je na momente ispalo dosta kratko i zbrzano.
Sve u svemu, strip s mučnom pričom, strip koji nije ustuknuo pred uljepšavanjem priče, sve je vrlo realno i jednostavno tako kako je. Neće izazvati neki lijep osjećaj nakon čitanja. Kvaliteta je tako visoka, a opet kad to sve pročitam ostane neki grč u želucu, i onda ostane ona dilema da li reći da je ovo stvarno vrlo dobar strip ili poručiti da ostavlja neki loš osjećaj. Pa ipak ovo prvo.
4/5
Beren Posted - 09/08/2020 : 10:28:16
Brutalan strip, i bukvalno i figurativno.

U jednom trenutku mi je tolika brutalnost, iako zbog same teme i okolnosti moguća, bila teg koji priču vuče nadolje, ali kad se već autor odlučio na onakav kraj, onda je sva ta prethodno prikazana brutalnost i bezdušnost jasno bila u svrhu same priče i poente.

Sam scenario, iako na nevelikom broju stranica, je veoma efektan, dobro promišljen i razrađen. Ono što ne znam je koliko je to Nurijeva a koliko zasluga originalnog autora priče, koja mu je poslužila kao predložak.

Brunov crtež mi se na prvu nije baš svidio, ali je daljim čitanjem taj utisak blijedio i na kraju mi se čini da bi "realniji" crtež još otežao ovako tešku temu i skrenuo pažnju sa priče.

Sve u svemu, ovo nije strip koji se čita zabave radi.
Teška tema, koja prikazuje ono najgore kod ljudi, i ostavlja gorčinu.
Macon Posted - 07/08/2020 : 19:30:34
Baš sam nabavio i pročitao u jednom dahu.

Fantastičan rad i to sve: priča, ritam, crtež, kolor, početak i kraj. Stvarno iznimno. Drugi ste inače sve živo napisali.

Uklapa mi se u nešto slično Piratu Izaku Blaina ali je još brutalnije. 5/5.
going going Posted - 11/05/2020 : 22:57:00
Interesantno, nisam znao za ovaj podatak, ali vidim da ovde pise da se to izgleda odnosi samo na ljude na brodovima, svako ko je na brodu smatra se slobodnom osobom.

Ono sto je meni interesantno kod Sretenjskog ustava je da je u to doba bio medju najliberalnijim ustavima u Evropi (ugledao se na francuske ustavne povelje) i nazalost bio je na snazi svega 50 i nesto dana jer je pod pritiscima Turske, Rusije, Austrije i Pruske morao da bude suspendovan zbog svog slobodarskog duha i demokraticnosti.

Peyo Posted - 11/05/2020 : 21:56:16
quote:
Originally posted by going going

A sto se tice ukidanja ropstva, sigurno je Dubrovacka republika prva republika koja je ukinula ropstvo, ali ne znam koje je to godine bilo.




https://www.vecernji.hr/vijesti/dubrovacka-republika-prva-u-europi-zabranila-ropstvo-cak-400-godina-prije-sad-a-917387
going going Posted - 11/05/2020 : 21:16:31
quote:
Originally posted by vukozec

Pribojavao sam se da bi ovdje moglo biti jeftinog moraliziranja, no umjesto toga ton stripa je gotovo groteksno brutalan, što mi se dopalo, kao što mi je odlično legao i Brunov crtež. Odličan je negativac Brulart, oličenje samog đavla (sa sjenom u očima). Navijao sam se da, jednom kad Atar konačno krene u akciju, strip skroz krene osvetničkom blaxploitation rutom. Ono, Atar im j. mater svima dok ga mi bodrimo stisnutih pesnica, no umjesto toga i Atar je na kraju pretvoren u antijunaka, negativca (opet je lik Brularta bio ključan za tu antikatarzu). Možda je i bolje tako - netko je upotrijebio riječ "dehumanizirajuće". Da, to je prava riječ koja pogađa suštinu poruke. Strip je podsjetnik na to koliko je ropstvo - običaj koji je je u povijesti civilizacije bio puno duže društveno prihvaćen nego neprihvaćen - bilo dehumanizirajuće. Ljudskost je oduzimalo istovremeno i robovima i robovlasnicima.





Slazem se sa svime sto je napisao kolega vukozec. Bas sam se nadao da ce u drugoj polovini stripa Atar ici u osvetu u blaxplotation stilu i da ce biti krvi i mesa na sve strane i da cemo navijati za njega, nesto u fazonu Djangove osvete, medjutim dobili smo daleko tisi i potresniji i suroviji oblik osvete.
Razumem poentu koju je Nury hteo da nam prenese i razumem suze na kraju i to da je Atar sada izgubio svaki smisao kada mu je uskracena mogucnost za dalju osvetu, medjutim ovaj strip iako jeste dobar nije me toliko zabavio (kao fenomenalni Tajler Kros od istog dvojca) a nije mi ni u artistickom umetnickom smislu(ako je to bila zelja) ostavio dovoljno mesta za razmisljanje ili neku dublju filozofiju pa da bi me odusevio.

Svakako mi je drago sto sam nabavio i procitao ovaj stirp, mozda i vise zbog Brunovog crteza i kolora ciji sam postao veliki obozavatelj nego Nuryjevog scenarija. Nadam se da ce biti jos Brunovih stripova u Fibrinom katalogu.
Sad mi ostaje da se bacim na citanje Bilo jednom u Francuskoj, i da konacno nabavim Kako se obogatiti, Katangu i Zlato i krv.

quote:

Dubrovačka.



A sto se tice ukidanja ropstva, sigurno je Dubrovacka republika prva republika koja je ukinula ropstvo, ali ne znam koje je to godine bilo.
Srbija odnosno Knezevina Srbija je jos 1835.godine nasim prvim ustavom, Sretenjskim ustavom, ukinula ropstvo i feudalne odnose.
Peyo Posted - 19/02/2020 : 22:33:24
Dubrovačka.
going going Posted - 19/02/2020 : 22:08:12
Koja?
vukozec Posted - 18/02/2020 : 23:16:28
Pribojavao sam se da bi ovdje moglo biti jeftinog moraliziranja, no umjesto toga ton stripa je gotovo groteksno brutalan, što mi se dopalo, kao što mi je odlično legao i Brunov crtež. Odličan je negativac Brulart, oličenje samog đavla (sa sjenom u očima). Navijao sam se da, jednom kad Atar konačno krene u akciju, strip skroz krene osvetničkom blaxploitation rutom. Ono, Atar im j. mater svima dok ga mi bodrimo stisnutih pesnica, no umjesto toga i Atar je na kraju pretvoren u antijunaka, negativca (opet je lik Brularta bio ključan za tu antikatarzu). Možda je i bolje tako - netko je upotrijebio riječ "dehumanizirajuće". Da, to je prava riječ koja pogađa suštinu poruke. Strip je podsjetnik na to koliko je ropstvo - običaj koji je je u povijesti civilizacije bio puno duže društveno prihvaćen nego neprihvaćen - bilo dehumanizirajuće. Ljudskost je oduzimalo istovremeno i robovima i robovlasnicima.

Besa za Nicka Cavea u prologu:



PS: za one koji žele znati više, znate li koja je prva evropska republika koja je zabranila trgovinu robovima?
Poli Posted - 18/02/2020 : 21:11:01
quote:
Originally posted by anto

još nisi pročitao Kako se obogatiti ...??


Upravo ga trazim po celom je*enom stanu!?

Ma... kapitalce si obicno pustim za malo kasnije, no sada trazim vec 2 stripa, a da nemam pojma kuda sam ih stavio. Iz iste ture mi je Happy Sex na stolu jer svake toliko procitam stran-dve, manje sam isto vec ili procitao ili spremio, ali gde mi je Nuri?


anto Posted - 18/02/2020 : 20:42:49
još nisi pročitao Kako se obogatiti ...??
Poli Posted - 18/02/2020 : 20:41:26

Dajte nama jos Nuryja i Brüna!

Krasno, ovaj tandem razbija i dalje. Mada... i meni je Tyler Cross bolji. Uf, sada me hvata neka nostalgija za njim, i rado bih nastavke.

Ali da, ovo je kratko ali bum! Jeste da sam zbog manjka vremena ga citao neke 3 dane, pa mi mozda i zbog toga malo pala koncentracija i atmosfera, ali mislim da cu ga obnoviti kad tad.

Svakako preporucujem da ga zavrsite u cugu, ako imate vremena (ipak je samo 88 stranica u pitanju).

A sad, vidim da sam zaboravio na jos jednog Nuryja u hrpi stripova koje kao moram procitati do kraja mjeseca - Kako se obogatiti u junu 1940. Idem da vidim gdje sam ga stavio.



Nury je vec stari lisac ali Brüno... masala!


anto Posted - 24/11/2019 : 17:27:17
quote:
Originally posted by Cromwell

Za to nisam ni znao da je izašlo. Colt i marketing
Da, po opisu podsjeća na Kelly's Heroes, zanimljivo definitivno 👍


da,da;ima nešto što malo baca i na Kelijeve heroje,jednog od meni dražih ratnih filmova.

obavezno ga overi!!
Red Marquis Posted - 24/11/2019 : 14:14:20
quote:
Originally posted by Cromwell

Za to nisam ni znao da je izašlo. Colt i marketing
Da, po opisu podsjeća na Kelly's Heroes, zanimljivo definitivno 👍


Overi obavezno. Je, baš tako, ko Kelly's Heroes, samo s više akcije.
Cromwell Posted - 24/11/2019 : 10:55:33
Za to nisam ni znao da je izašlo. Colt i marketing
Da, po opisu podsjeća na Kelly's Heroes, zanimljivo definitivno 👍

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.14 seconds. Snitz Forums 2000