forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Komesar Ricciardi

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
solar Posted - 07/04/2017 : 22:33:09
Komesar Ricciardi (Il Commissario Ricciardi u originalu) Bonellijev je serijal u boji koji je krenuo 2017. godine.
Ipak, ovo je malo drugačiji projekt jer je Komesar Ricciardi glavni lik pisanih krimi-romana koji se od 2006. godine objavljuju u Italiji, a njegov tvorac je popularni pisac Maurizio De Giovanni, znači u pitanju je adaptacija već postojećeg djela u strip formu.
Mjesto radnje je Napoli 1930-tih godina, a sam serijal izlazi četiri puta godišnje ali prvo u HC izdanju za knjižare i striparnice pa tek onda u klasičnom kiosk formatu.

Kod nas serijal objavljuje izdavačka kuća Čarobna knjiga.



Komesar Ricciardi - recenzije

Komesar Ricciardi - facebook

Komesar Ricciardi - Sergio Bonelli Editore
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Quebrasco Posted - 11/05/2023 : 08:58:45
Izdanje za kioske
#9

Priča: Maurizio de Giovanni
Scenarij: Sergio Brancato
Crtež: Alessandro Nespolino
Kolor: Giovanni Preziosi
Naslovnica: Daniele Bigliardo



https://shop.sergiobonelli.it/commissario-ricciardi/2023/05/10/albo/serenata-senza-nome-1023089/

Table:
https://shop.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1683728676460.jpg--.jpg?1683728676000
https://shop.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1683728676999.jpg--.jpg?1683728677000
https://shop.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1683728677581.jpg--.jpg?1683728678000
https://shop.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1683728678091.jpg--.jpg?1683728678000
djukak Posted - 08/04/2023 : 07:47:43
Odgledao prvu sezonu (6 epizoda) i jako sam zadovoljan.

Mislim da su dosta dobro pogodili i atmosferu, kostime, a i priča je potpuno vjerna knjigama/stripovima.

Iskreno jedva čekam drugu sezonu da pogledam.
Dwayne_Looney Posted - 07/04/2023 : 16:09:13
quote:
Originally posted by night

Odgledao sam drugu epizodu i mnogo sam zadovoljniji. Nije mi tako sterilan enterijer, muzika je baš odgovarajuća a i glumci su se malo opustili, i sad to ide sasvim solidno.



Slažem se. Polako su uhvatili dobar ritam, a u odnosu na strip samo bih ponovio da mi je dojam kako je ovdje veći udio tog privatnog života pa mi se radnja čini "razvodnjenom". Ali, dobro, nisam ni očekivao Herculea Poirota. Inače, večeras četvrta, meni sveukupno dosad (u stripu) najbolja epizoda "Dan mrtvih". Ima dosta likova, baš me zanima kako će to izgledati.

Također, ovo što Poli kaže. Sigurno da nedostaje i prava neizvjesnost kad sam već čitao stripove, ali doći će i one za koje stripovi (bar u nas) još nisu izašli pa ćemo vidjeti. Inače, gdje je zaglavilo?

@dd fan, hvala na obavijesti, ali ja sam nekako više starinski nego mi kaže rodni list, draže mi je gledati petkom u 22:00.
Poli Posted - 25/03/2023 : 23:38:49

Pogledao keca za sada (mozda 2. pade sutra) i isto mi je bilo sasvim ok za takvu seriju. Ima malo "starog sarma", i muzika i scenografija je na nivoju, no nema tu skandinavsku realnost da tako kazem, ali to se (valjda) i nije ocekivalo.
Mozda i nije isto posto sam stripove vec citao pa su mi price poznate nego da sam prvo gledao seriju, ali ono najvaznije - moze se uzivati.

Aha, debeli mi je bolji u stripu, ovdje je malo tog, drven.


night Posted - 25/03/2023 : 08:16:51
Odgledao sam drugu epizodu i mnogo sam zadovoljniji. Nije mi tako sterilan enterijer, muzika je baš odgovarajuća a i glumci su se malo opustili, i sad to ide sasvim solidno.
dd fan Posted - 20/03/2023 : 16:39:33
Ima da se skine na torentima cela prva sezona (6 epizoda).
night Posted - 20/03/2023 : 15:04:47
Na prvom gledanju sam umesto 20 minuta ipak odspavao dobrih sat vremena, i izgleda da sam propustio malo više. Sad imam malo potpunije informacije.

Odgledao sam ovu prvu epizodu, ili bolje reći film, i moram da se složim da je rano za zaključak. Ono što sam za sad primetio je da je dosta verno stripu (knjige nisam čitao), i da je taj prelazak na veliki ekran bio apsolutno dobar. Ne mogu a da ne primetim da mi je nekako dosta toga sterilno, kao da gledam engleske serije. Stvarno bih voleo da ima više autentičnog, Napuljskog. U stripu se to oseća kroz sporedne i slučajne likove, prikaz veša kako visi iznad ulica i još puno toga. Nedostaje mi i više muzike.

Videćemo, mislim da ide jednom sedmično i da već u petak u 22.00 ide nova epizoda.
night Posted - 19/03/2023 : 22:22:15
quote:
Originally posted by Dwayne_Looney

quote:
Originally posted by night

Meni je sve bilo ok, osim što mi je sam glumac koji tumači komesara (ne mogu da prihvatim ovaj prevod "inspektor", ostao mi je termin "komesar" još od Hobotnice i Korada Katanija, eh...) malo stariji nego što sam ga doživeo u stripu. Moram negde uhvatiti reprizu jer sam otkunjao nekih 20-ak minuta, kriv sam.



Sutra u 12:20 je repriza.



E super, hvala ti.
Dwayne_Looney Posted - 19/03/2023 : 21:16:53
quote:
Originally posted by night

Meni je sve bilo ok, osim što mi je sam glumac koji tumači komesara (ne mogu da prihvatim ovaj prevod "inspektor", ostao mi je termin "komesar" još od Hobotnice i Korada Katanija, eh...) malo stariji nego što sam ga doživeo u stripu. Moram negde uhvatiti reprizu jer sam otkunjao nekih 20-ak minuta, kriv sam.



Sutra u 12:20 je repriza.
night Posted - 19/03/2023 : 21:10:14
Meni je sve bilo ok, osim što mi je sam glumac koji tumači komesara (ne mogu da prihvatim ovaj prevod "inspektor", ostao mi je termin "komesar" još od Hobotnice i Korada Katanija, eh...) malo stariji nego što sam ga doživeo u stripu. Moram negde uhvatiti reprizu jer sam otkunjao nekih 20-ak minuta, kriv sam.
Dwayne_Looney Posted - 19/03/2023 : 20:03:00
Gledao sam prvu epizodu i rano je za ocjenu. Kako film, po meni, pruža priliku za bolju adaptaciju, a nisam čitao knjige, moj je zaključak samo to da je kroz strip odrađena odlična adaptacija jer je tu skoro sve iz filma. Ako je igdje manjak, onda je to u dijelu koji se tiče komesarova i Maioneova privatnog života, što mi uopće ne smeta jer zaključujem da tako strip nije "razvodnjen". U filmu kao da je pola otpalo na ono što je bitno za rješavanje slučaja, a pola na privatne živote i dijaloge nebitne za istragu.
Što se tiče likova, treba još vidjeti, ali recimo da mi se nekako u stripu Ricciardi čini manje drzak i odlučan nego u seriji. Ali, to govorim općenito, za detaljniju analizu bih trebao još jednom pročitati prvu epizodu.

Kako bilo, hvala na obavijesti, night.
Poli Posted - 17/03/2023 : 14:45:39

Aha, izgleda da su odlucili da krenu isti dan za celi region. A kod nas pre 5 meseci vec odstampani TV programi, pa isto pisalo i sledece sedmice, te jos sledece... onda su maknuli iz programa jer je ipak isla neka druga modernija ITA serija, samo mi nije bio jasan razlog za pomicanje kad je vec bilo toliko reklame o seriji na sve strane.

night Posted - 17/03/2023 : 14:37:24
Da, videh i ja večeras u 22.00 časova ide dvosatna epizoda. Iz najave koju puštaju ne izgleda loše, ali da se prvo odgleda - nekad je jedino vredno samo tu najavu i odgledali.
Poli Posted - 17/03/2023 : 14:04:11
quote:
Originally posted by night

Vidim da na nekom od kablovskih kanala kreće serija. Da li je neko gledao i kakvi su utisci?


Kod nas krece tek veceras (na Fox Crime), mada su je trebali staviti vec oktobra prosle godine. Pogledam prvi dio ovih dana, ali koliko sam vidio feedback do sada, trebalo bi biti barem dobro.
https://tv-spored.siol.net/kanal/foxcrimehd/oddaja/detektiv-ricciardi/66004051137/datum/20230317

night Posted - 15/03/2023 : 23:39:31
Vidim da na nekom od kablovskih kanala kreće serija. Da li je neko gledao i kakvi su utisci?
Dwayne_Looney Posted - 26/12/2022 : 12:37:08
Četvrti Magazin, objavljen kao broj 10 Čarobne knjige, je najg.., hmm, najnezanimljivije izdanje dosad. U tri kratke priče fokus je na sporednim likovima: teti Rosi, fašističkom agentu Falcu i Liviji Lucani.
"Pravedni duh" mi je bila najzanimljivija priča jer saznajemo ono što nam u redovnoj seriji tek slijedi u idućem broju: da je teta Rosa nedavno umrla. Ipak, i na onom svijetu je još uvijek zabrinuta za Ricciardija, "mladog gospodina" kome je posvetila život i pati zbog njegove usamljenosti. Na Rosino mjesto dolazi njezina nećakinja Nelide, koju vidimo kao dostojnu nasljednicu svoje tete. Istovremeno, Ricciardi istražuje ubojstvo lokalnog mesara, ubijenog u svojoj radnji.
U epizodi "Čovjek bez imena", fokus je na prošlosti fašističkog agenta Falca kojeg viđamo često u serijalu kako špijunira Ricciardija i Liviju Lucani. Saznajemo kako je od vozača jednog profesora i glazbenog kritičara postao fašistički agent Falco (Sokol).
"Pjesma za Liviju".. Uh! Bezveze mi je i priča, odnosno njena svrha, a kad dodamo i Siniscalchijev crtež... Livia se prisjeća jedne turneje pokojnog muža u Americi gdje je upoznala glumca u nastajanju Williama Powella. U sadašnjosti, odlučuje pogledati jedan film sad već slavnog holivudskog glumca, ali počinje sanjariti i umjesto Powella zamišlja Ricciardija.

Idemo nastaviti redovnu seriju.
SlajeR Posted - 23/07/2022 : 21:37:12
serijal je i više nego dobar. nešto najbolje od Bonelli produkcije u novije vreme. vidim da su pojedini brojevi već easprodati tako da možda i nije tako malo zainteresiranih..
risbozg Posted - 23/07/2022 : 07:41:47
Jako dobar serijal sa začuđujuće malo zainteresiranih
Dwayne_Looney Posted - 22/07/2022 : 20:14:42
Sarghan, odlično. Nadam se nekoj recenziji, vidim da si u vrhunskoj formi.

Pročitao broj 9: "Otrovnica", inače 6. broj redovne serije, rađen po romanu "Otrovnica. Nema uskrsnuća za komesara Ricciardija" pisca Maurizia de Giovannija. Nešto bolji od prethodnog, ali ne mogu mu dati 8-icu kao epizodi "Dan mrtvih" jer je potonja bolja.

Otrovnica (br. 9)
(P: 8, S: 7, C: 9, N: 7)


Scenarij: Sergio Brancato, po priči Maurizija de Giovannija
Crtež: Lucilla Stellato

U bordelu "Raj", u svojoj sobi, pronađena je mrtva Maria Rosaria Cenammo, poznata kao Otrovnica, inače po mnogima i najljepša prostitutka u gradu. Vlasnica bordela otkriva komesaru Ricciardiju da su njene najčešće, zapravo jedine, mušterije bili vitez Ventrone, trgovac sakralnim predmetima, i Giuseppe Coppolla, seljak koji bordel snabdijeva svojim povrćem, a koji je Otrovnici uputio bračni prijedlog. Je li Otrovnica o tome bila donijela odluku, što znače njene posljednje riječi "Moj biču" i s kojim motivom njena kolegica Lili odmah počinje davati lažne iskaze, samo su neka od pitanja na koja Ricciardi mora odgovoriti.

Jedine mušterije omiljene prostitutke dva čovjeka? Nepojmljivo, ali radnja traži pa... Iza dvije glavne mušterije, kao dva glavna osumnjičenika, se javljaju još po dvije osobe, sin viteza i brat seljaka, a motiv može biti i ljubomora, svojevrsno rivalstvo, tako da ubojica može biti i kolegica Lili.

Kao i uvijek, i dalje postoji prikaz siromaštva i Ricciardijeva osobna priča, ne mogu reći ljubavna jer se još libi učiniti nešto konkretno iako je Enrica shvatila da ona mora poduzeti prvi korak a Livia da ju ne voli.
Sarghan Posted - 14/07/2022 : 00:06:42
quote:
Originally posted by Dwayne_Looney

Čita li itko Komesara?



Pročitao svih 10 do sada izdanih brojeva (domaćeg izdanja).

I dalje mi je odličan serijal i redovno ću ga pratiti i dalje (planiram već neko vrijeme još neku recenziju nabaciti, ali trenutno mi nije izvedivo zbog nekoliko razloga), no kako vrijeme odmiče, sve mi više smeta što ČK objavljuje magazin i redovnu seriju u sklopu iste edicije, još više jer na hrptu nemaju naslove epizoda pa doslovno trebam vaditi strip da vidim koji je redovni, a koji magazin. Usprkos tome, spada mi u draži dio kolekcije.

quote:
Originally posted by Dwayne_Looney

Vrijeme baš leti, čini se da je od prethodne kompletne priče prošlo dvije i pol godine, a nakon tog su išla dva magazina s kratkim pričama.


Da, i mene je začudilo da su talijani redovno izdavali magazin jedno godišnje, a razmak između redovnih brojeva je bio 2 i pol godine. S druge strane, prošle godine su uz redovni magazin broj objavili i tri nova redovna broja (prvo knjižare, a zatim su i od kraja prošle i tijekom ove objavili i na kioscima), a idući mjesec izlazi novi broj za knjižare, tak da izgleda se i to malo stabiliziralo nakon te dvogodišnje suše redovnih brojeva.

quote:

Inače, u uvodniku izdanja Čarobne knjige netočno piše da se radnja odvija u dane Božića 1932. godine. ..... I, sad se mislim, prošlo je čak 13 mjeseci? Ne, prošlo je mjesec i pol, tipfeler ČK.




I meni je to zapelo za oko, al sam onda vidio na SBE stranici tog broja da isto navode 1931. godinu, tako da, istina, tipfeler u domaćem izdanju.

quote:
Originally posted by Dwayne_Looney

(Dan mrtvih, na koju još nema komentara u recenziji, khm)



U ovom slučaju sam dio "problema" jer ne volim ostavljati komentare ako prethodno (opet) ne pročitam strip prije nego napišem komentar. Još je problem što u zadnje vrijeme na dnevnoj bazi čitam puno stripova (i tu je Bonelli najmanje zastupljen) i nekad jednostavno umjesto da napišem komentar nakon pročitanog radije (za to vrijeme koliko mi treba da napišem malo opsežniji komentar) pročitam jedan dodatni strip. Ali potrudit ću se ostaviti komentar kad budem imao prilike doći do tog broja.
Dwayne_Looney Posted - 13/07/2022 : 00:16:12
Čita li itko Komesara?
"Svojeručno", broj 8 edicije, koji je par mjeseci u prodaji, je konačno strip u komadu, rađen prema romanu Maurizija De Giovannija "Svojeručno. Božić Komesara Ricciardija".
Vrijeme baš leti, čini se da je od prethodne kompletne priče prošlo dvije i pol godine, a nakon tog su išla dva magazina s kratkim pričama.

Svojeručno (br. 8)
(P: 7, S: 7, C: 9, N: 7)

Komesar Ricciardi i brigadir Maione istražuju slučaj ubojstva fašističkog centuriona Emanuelea Garofala i njegove žene Costanze. Emanuel je izboden veliki broj puta, dok je Costanzi presudio jedan potez. Je li ubojica razbijanjem figure svetog Josipa želio nešto poručiti? Komesar počinje istragu i otkriva da je Emanuele ucjenjivao ribare, a vrlo vjerojatno se i pozicije koju je obnašao dokopao zahvaljujući lažnim iskazima zbog kojih mu je prethodnik završio u zatvoru. Sumnjivaca ne manjka.

Nije loše, ali moram reći da sam rano pogodio tko je ubojica, nekako su detalji dijaloga bili toliko nebitni da su se svojom nebitnošću istakli. A, i da nije zbog jednog dijaloga, (spojler) valjda je sad baš popularno ocrnjivati Crkvu, njene službenike i vjernike općenito. Doduše, kad je strip rađen po knjizi, autor nema lak zadatak jer nebitan dijalog možeš sakriti u 4 stranice razgovora u knjizi, ali u stripu nemaš toliki prostor i baš "strši". Napravljen je zanimljiv prikaz Napulja pred Božić, tradicija pravljenja jaslica i nastojanje ljudi da se jedan dan zbliže s nadom u bolju budućnost.

Inače, u uvodniku izdanja Čarobne knjige netočno piše da se radnja odvija u dane Božića 1932. godine. To mi čak ne bi bilo sumnjivo da ne postoje, za radnju nebitne, poveznice s prethodnom pričom iz redovne serije (Dan mrtvih, na koju još nema komentara u recenziji, khm) koja se odvijala 1931. godine. Pošto je na kraju te priče završio u bolnici, Ricciardija ovdje pitaju kakva je zdravlja. I, sad se mislim, prošlo je čak 13 mjeseci? Ne, prošlo je mjesec i pol, tipfeler ČK.
Quebrasco Posted - 16/05/2022 : 21:29:35
Izdanje za kioske
#8

Priča: Maurizio de Giovanni
Scenarij: Claudio Falco
Crtež: Luigi Siniscalchi
Naslovnica: Daniele Bigliardo
Kolor: Giusy Ianniello, Giovanni Preziosi, Carmelo Zagaria



https://shop.sergiobonelli.it/commissario-ricciardi/2022/05/16/albo/anime-di-vetro-1021686/

Table:
https://shop.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1652704546563.jpg--.jpg?1652704547000
https://shop.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1652704547089.jpg--.jpg?1652704547000
https://shop.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1652704547607.jpg--.jpg?1652704548000
https://shop.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1652704548107.png--.png?1652704548000
Dwayne_Looney Posted - 10/05/2022 : 13:05:34
quote:
Originally posted by zlatan bihac

Izbacena je jedna prica, bas kao u proslom magazinu, ali ne od ricciardija vec od onih bastarda pizzofalconea..



A, da... to nije Ricciardi.
zlatan bihac Posted - 10/05/2022 : 12:33:12
Izbacena je jedna prica, bas kao u proslom magazinu, ali ne od ricciardija vec od onih bastarda pizzofalconea..
Dwayne_Looney Posted - 10/05/2022 : 11:15:00
quote:
Originally posted by karven

da, to je četvrti magazin



Nije ništa izbačeno?
Tu stoje 4 naslova:
https://shop.sergiobonelli.it/commissario-ricciardi/2022/04/26/albo/il-commissario-ricciardi-magazine-2022-1021610/

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.23 seconds. Snitz Forums 2000