forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Danas je posljednji dan...

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 13/05/2016 : 20:26:59


Autobiografski ep Danas je posljednji dan ostatka tvog života plod je više od četiri godine rada Ulli Lust. Ta Austrijanka koja živi u Berlinu, poznata po strip-reportažama ("Fashionvictims, Trendverächter") i erotski mitološkim stripovima ("Airpussy", L'employé du moi), ovim je stripom napravila dosad najdužu slikovnu priču na njemačkom jeziku.

"Strip je senzacija. Ne zato što je tako opsežan, već zato što je Ulli Lust ispričala nenadmašnu priču." - Andreas Platthaus, Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Dvomjesečno putovanje sedamnaestogodišnje Ulli i njezine prijateljice, nimfomanke Edi, bez novca i dokumenata, samo s jednom vrećom za spavanje i jednom rezervnom majicom, vodi ih iz Beča, preko Alpa, Verone, Rima i Napulja do Sicilije. U jednom trenutku djevojke se razdvajaju, sreću narkomane, ulične slikare, ezoteričare natopljene talijanskim mačizmom, maloljetne mafioze i odrasle glave obitelji, koji svi za djevojke iskazuju uznemirujuće mnogo zanimanja unatoč mafijaškim ratovima u Palermu. Ulli brzo shvaća da insistiranje na elementarnim osobnim pravima u svijetu prastarih vrijednosti i običaja nalikuje rovovskom ratu pod stalnom paljbom.

Za Danas je posljednji dan ostatka tvog života Ulli Lust je dobila brojna priznanja: nagradu ICOM za najbolji njemački strip, nagradu publike Max und Moritz na konvenciji u Erlangenu, nagradu Artémisia, Ignatz i nagradu za mladu nadu na festivalu stripa u Angoulêmeu.

Orka Specijal 25 • Danas je posljednji dan ostatka tvog života • 464 stranica • C/B • 170 x 240 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Ulli Lust • Crtež Ulli Lust • Prijevod Tatjana Jambrišak • Lektura i redaktura Josip Sršen • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 15.5.2016. • Cijena 200 Kn
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Jerry Krause Posted - 11/10/2021 : 21:58:19
Iznenađujuće dobar strip koji me je pozitivno iznenadio. Nisam ovo uopće mislio nabavljati iako sam ljubitelj autobiografskog stripa, ali nakon odličnog popusta nisam imao dileme.

Što reći o maloljetnoj Ulli i njenom dvomjesečnom orgijanju po Italiji s ultratupavom prijateljicom Edi? Iako se na prvu čini kao jedan nemoralan i nerazuman tinejdžerski čin ipak ga se ne smije osuditi. Jedan buntovnički postupak koji je donio nevjerojatno teško iskustvo koje čovjek, a pogotovo roditelj ne može ni zamisliti.

Mene je u svemu ovome najviše šokirao način na koji je Ulli preživljavala svaku noć u Italiji. Talijani kao stereotip macho muškaraca kojima se diže u svakom trenutku, pogotovo kad naiđu na bespomoćnu egzotičnu Germanku i njenu nimfo frendicu. Ono što je Ulli proživljavala na Siciliji je baš horor i taj dio mi je najmučniji i baš sam jedva čekao da se otrgne od svega onog mafijaškog miljea.

Sve u svemu jedno obavezno štivo kako za tinejdžere tako i za roditelje da uvide koliko je tanka crta koja jedno klasično buntovništvo može odnijeti na krivi put.
Crtež ništa posebno, ali se brzo naviknemo na ovakav stil.

8.8/10
Peyo Posted - 18/09/2021 : 23:14:56
quote:
Originally posted by naker
I za kraj parafraziraću iz stripa jedan od depresivnijih citata koje sam imao prilike da čujem: "šta je najsporije samoubistvo? kada se rodiš i čekaš da se život završi" :/



Kostja Gatnik je to kvalitetnije obradio (bilo bi sjajno da netko objavi kolekciju njegovih radova):




naker Posted - 18/09/2021 : 21:59:20
Svideo mi se ovaj strip iako iz potpuno pogrešnih razloga zbog kojih bi zapravo trebao; nemam puno toga lepog za reći na ceo taj način života mladih devojaka koje život punim plućima doživljaju kroz seksualno oslobođenje i raniji komentari na temi su grubo, ali tačno opisali dve protagonistice jer koliko lakoveran možeš biti? Ako neko siđe sa austrijskih brda da istražuje svet bez kofera, prebijene pare, klošareći se tokom celog putovanja i sve to sa drugaricom koja je de facto nimfomanka zar je stvarno iznenađenje što je Ulli zadesilo sve što joj se desilo?

Pored iskrene autobiografske priče ovaj strip se može opisati i kao autostoperski vodič kroz Italiju i Koza Nostru posmatran iz ženske perspektive i koliko god prikaz italijanskih muškaraca ne može biti stereotipniji na momente mi je bio poprilično komičan Ullin portret italijanskih muškaraca kao trećerazrednih Kazanova koji non stop ponavljaju jedno te iste fraze kako bi ženu odvukli u krevet da bi se potom sam čin snošaja poprilično ekspresno završio.. "Jako si lepa, imaš lepe oči, kao more"

Inače Andreas je najjači lik u stripu i jedini glas razuma tokom cele ove avanture i da je Ulli imala bar malo mozga u glavi da ga sasluša možda ni ne bi prošla tako loše kao što je prošla. Dobro obratiti pažnju na njegove savete, svaka rečenicu mu je zlatna

Koliko god to kontradiktorno zvučalo uzimajući u obzir kroz šta je sve autorka prošla u ovom stripu mislim da bi mlađe ženske osobe trebale pročitati ovaj strip kako ne bi previše naivno uletale u nemile prilike, autentično je ovde prikazan ceo taj klošarski underground punk stalež germanske subkulture koji podseća na Mi djeca sa kolodvora Zoo i ova dva dela nose sa sobom značajnu edukativnu vrednost za tinejdžere

I za kraj parafraziraću iz stripa jedan od depresivnijih citata koje sam imao prilike da čujem: "šta je najsporije samoubistvo? kada se rodiš i čekaš da se život završi" :/
lwood Posted - 18/09/2021 : 08:56:40
Ovo je skroz zanimljiv i ok strip.
Jozzinelli Posted - 18/09/2021 : 04:26:08
quote:
Originally posted by NESVRSTANI

quote:
Originally posted by Peyo

U knjižnici je pored kolorke specijal 16.



Možda i lisac voli jako mlade dečke😁.


Pa i lisac je u velikoj meri prožet feminizmom.
U celom kokošinjcu nigde nijednog petla, kokoške vode glavnu reč, sile se nad liscem, pa kasnije čak i nad vukom,
a pilići se iz jaja izležu verovatno uz pomoć Svetog Duha.
Macon Posted - 17/09/2021 : 21:38:28
quote:
Originally posted by Peyo

Jimmy Corrigan naj depra baby ...

Fun home još nisam čitao. Imam osjećaj da “preporučuješ”?



JC je laganac protiv Building Stories.
NESVRSTANI Posted - 17/09/2021 : 20:54:33
quote:
Originally posted by Peyo

U knjižnici je pored kolorke specijal 16.



Možda i lisac voli jako mlade dečke😁.
Peyo Posted - 17/09/2021 : 20:26:22
U knjižnici je pored kolorke specijal 16.

To su ti sadržaji unaprijed rezervirani za nagrade:

Fun Home has been both a popular and critical success, and spent two weeks on the New York Times Best Seller list. In The New York Times Sunday Book Review, Sean Wilsey called it "a pioneering work, pushing two genres (comics and memoir) in multiple new directions." Several publications named Fun Home as one of the best books of 2006; it was also included in several lists of the best books of the 2000s.It was nominated for several awards, including the National Book Critics Circle Award and three Eisner Awards (winning the Eisner Award for Best Reality-Based Work). A French translation of Fun Home was serialized in the newspaper Libération; the book was an official selection of the Angoulême International Comics Festival and has been the subject of an academic conference in France. Fun Home also generated controversy, being challenged and removed from libraries due to its contents.[
In 2013, a musical adaptation of Fun Home at The Public Theater enjoyed multiple extensions to its run, with book and lyrics written by Obie Award-winning playwright Lisa Kron, and score composed by Tony Award-nominated Jeanine Tesori. The production, directed by Sam Gold, was called "the first mainstream musical about a young lesbian." As a musical theatre piece, Fun Home was a finalist for the 2014 Pulitzer Prize for Drama, while winning the Lucille Lortel Award for Outstanding Musical, the New York Drama Critics' Circle Award for Best Musical, and the Obie Award for Musical Theater. The Broadway production opened in April 2015 and earned an even dozen nominations for the 69th Tony Awards, winning the Tony Award for Best Musical

NESVRSTANI Posted - 17/09/2021 : 19:53:52
quote:
Originally posted by Peyo

Jimmy Corrigan naj depra baby ...

Fun home još nisam čitao. Imam osjećaj da “preporučuješ”?


Je.
Velika "preporuka".
Spoilat ću ti.
Nakon 15 stranica će ti bit jasno da autoričin otac voli jako mlade dečke. Do kraja stripa se više ne dešava ništa, ali nan je autorica još 10 puta rekla da joj tata voli jako mlade dečke.
Baš usporedba ova 2 stripa(DJPDOMŽ I FH), i njihovih autorica mi je interesantna.
Dok jedna prihvaća odgovornost za svoju "sjebanost", druga je ispljuvala cilu obitelj iako joj za to šta je "sjebana" nije kriv niko osin nje same. Iznila je prljavo rublje svoje obitelji zbog vlastite koristi
Da ostanemo u tonu topica, iako autorica FH nije promiskuitetna ka Ulli, ja bi reka da je veća kurva.
Peyo Posted - 17/09/2021 : 19:07:37
Jimmy Corrigan naj depra baby ...

Fun home još nisam čitao. Imam osjećaj da “preporučuješ”?
NESVRSTANI Posted - 17/09/2021 : 18:17:08
quote:
Originally posted by Peyo

Pročitat ću ga ziher pa ću ostaviti utiske.

Vjerujem da je ovo za jedno čitanje i nikad više pa me tim više čudi rasprodanost (namjerno nisam naglašavao knjižnice da nikoga ne iziritiram).

Jedini strip od Fibre koji me je odbio od čitanja (nakon 70 do 80% pročitanih Fibrica) je zasad J.C (i to do daljnjega, dat ću mu još jednu šansu).


Šta je J.C?
Jesi čita Fun home?
Peyo Posted - 17/09/2021 : 17:12:09
quote:
Originally posted by izivko

Peyo, nije ovo za old white men.



Nisam old nego u najboljim godinama .

Radim kao crnac, a od sunca i pocrvenim tako da sam višebojan iako mi je "konda" uslijed korone oslabila .

Ali kako su mi se zdebelili prijatelji za njih sam "Twiggy" .
izivko Posted - 17/09/2021 : 16:42:37
Peyo, nije ovo za old white men.
Peyo Posted - 17/09/2021 : 16:34:27
Pročitat ću ga ziher pa ću ostaviti utiske.

Vjerujem da je ovo za jedno čitanje i nikad više pa me tim više čudi rasprodanost (namjerno nisam naglašavao knjižnice da nikoga ne iziritiram).

Jedini strip od Fibre koji me je odbio od čitanja (nakon 70 do 80% pročitanih Fibrica) je zasad J.C (i to do daljnjega, dat ću mu još jednu šansu).
NESVRSTANI Posted - 17/09/2021 : 15:45:23
quote:
Originally posted by Peyo

Mene više zanima iz kog razloga je ovaj strip rasprodan.

Da li to znači da se kod nas formirala publika koja voli ovakve stripove i spremna ih je kupiti ili su neki drugi razlozi.

Naime, puno vrjedniji i kvalitetniji stripovi još nisu rasprodani ili su se duže prodavali.

P.S. Ako je riječ crnac uvredljiva, onda je uvredljiva i riječ bijelac.


Jedan od razloga je sigurno i to šta su ovaj naslov otkupile kljižnice. Ne virujen baš da su se po knjižarama ljudi tukli za svoj primjerak.
Ovaj strip definitivno nije za tebe.
Poprilično san siguran da ćeš ako ga ikad pročitaš ostavit negativan komentar.
Još san sigurniji da autoricu nećeš nazvat glupon kurvon.
prop_ovednik Posted - 17/09/2021 : 13:55:46
Ovaj je, koliko pamtim, bio i dosta reklamiran, Ulli je imala i veliki intervju u jutarnjem (ako griješim, ispravite me). Možda je to diglo popularnost. Nije ovo nešto loše, ali daleko mi je od top kvalitete. Pročitao jednom, više neću.
Peyo Posted - 17/09/2021 : 13:44:55
Mene više zanima iz kog razloga je ovaj strip rasprodan.

Da li to znači da se kod nas formirala publika koja voli ovakve stripove i spremna ih je kupiti ili su neki drugi razlozi.

Naime, puno vrjedniji i kvalitetniji stripovi još nisu rasprodani ili su se duže prodavali.

P.S. Ako je riječ crnac uvredljiva, onda je uvredljiva i riječ bijelac.
Kerempir Posted - 17/09/2021 : 13:21:01
Ne znam odakle ova ostrascenost, a i ne kužim očito internu spiku o crnim tenisačima (btw slažem se da crnac nema pogrdnu konotaciju, više bi to bile rijeci poput crncuga, majmun i sl) niti me iskreno zanima pa ću se zadržati samo na svome dijelu.

Prvo, nigdje nisam vidio kroz strip spike o girl power i sl., samo dvije pankerice koje u svojoj mladosti-ludosti misle da je cijeli svijet njihov i dupeta im htjela vidjeti malo mora. Nikakve skrivene agende tu nema.

Drugo, što se tiče kurvanja ili nisam toliki moralni puritanac i sklon olako osuđivanju da ako jednom zajebes, zajebo si za cijeli život. Ulli je napravila greške, iskreno ih je razotkrila, ne s namjerom da se opravda, već da prizna da je radila gluposti i podvukla je crtu nakon toga i nastavila dalje ne dopuštajuci da je to determinira za ostatak života.

Uglavnom dalje ne mislim sudjelovati na ovom topicu s obzirom na trenutnu razmjenu uvreda, a i generalno strip mi je u najboljem slučaju tek ok kako sam i napisao u prvom postu i nije me toliko dirnuo, bilo pozitivno bilo negativno, da opravdavam svoje impresije. Naravno, vrijedi i obratno.
Macon Posted - 17/09/2021 : 12:55:32
Mi imamo jednog dj-ja sa imenom Jasmin Starwars.
NESVRSTANI Posted - 17/09/2021 : 12:36:00
quote:
Originally posted by Macon

Nemam pojma, šta ti to znači.


Čekaj, jesi Slovenac ili nisi?
Koga ti zajebavaš.
Koliko ja znan, svi Slovenci znaju jodlat, žene in se zovu Mojca, i svi znaju kompletan opus Jasmina Stavrosa.
Ti si biće onaj "Ja se kličem Meho" Slovenac.
Cromwell Posted - 17/09/2021 : 12:27:22
@Macon: ok, malo si se objasnio. Što ne znači da ti je isticanje autoričinog "kurvarluka" u prvi plan baš bogznakakav komentar budući da je to sastavan dio stripa. Ispada da bi ona bila manje kurva i strip bi bio još bolji da je izostavila eksplicitne dijelove.
A što se tiče moje gluposti- ovakav kao ja kaže OK
Macon Posted - 17/09/2021 : 12:20:04
Nemam pojma, šta ti to znači.
NESVRSTANI Posted - 17/09/2021 : 12:16:42
quote:
Originally posted by Macon

Koji kurac si ti?


Dok ne odjodlaš "Dao bi 100 Amerika", ili barem "Svega će bit al prijatelja neće" neću s tobon pričat.
Ajmo macone, jodlaj.
Macon Posted - 17/09/2021 : 12:04:28
Koji kurac si ti?
NESVRSTANI Posted - 17/09/2021 : 12:01:41
Odjodlaj nam "Dao bi 100 Amerika".
Umjetniče od kurca.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.14 seconds. Snitz Forums 2000