forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: KOLORKA 132 - Veliki mrtvac

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 19/06/2019 : 21:56:33


Trebao je to biti tjedan posvećen učenju! Jadna Pauline! Računala je na izolaciju u prijateljičinoj vikendici duboko u Bretanji kako bi se spremila za diplomski ispit iz ekologije. Ali kad je na bretonske šume pala noć, njezinom "spačeku" ponestalo je benzina baš ispred Erwanove kuće, dvadeset kilometara od najbližeg sela. Erwan je mulat smirene naravi, samotnjak koji živi jednostavnim životom, okružen neobičnim predmetima. Prijateljski joj ponudi da kod njega nešto pojede i prespava. Situacija je takva da Pauline nema druge i mora pristati. Dok ona jede, on čita stari grimorij koji opisuje takozvani "mali narod". Njoj su takve "djetinjarije" smiješne, ali nije ni svjesna da će za nju ovaj susret biti polazna točka prema drugoj dimenziji, drugom prostor-vremenu koje će stubokom promijeniti njezin cijeli život i sva njezina načela. Posljedice te pustolovine osjetit će ona, ljudi koji je okružuju, ali i cijelo čovječanstvo...

Kolorka 132 • Veliki mrtvac • 488 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Regis Loisel • Jean-Blaise Djian • Crtež Vincent Mallié • Prijevod Petra Matić • Lektura i redaktura Tomislav Jurić • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 19.6.2019. • Cijena 350 Kn

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-132-veliki-mrtvac/549/
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
igor23 Posted - 27/07/2023 : 15:00:42
Pitko 7.6/10..Svaki brod koji i malo drži do sebe ,tribal bi pod kuvertu imat makar jednu Blanš za svakodnevnu višekratnu upotrebu!
Peyo Posted - 31/05/2023 : 12:55:06
Imalo je potencijala, ali je ostao neiskorišten.

Slažem se s nakerovim osvrtom.
naker Posted - 31/05/2023 : 07:50:12
@DiSkAcH: Samo film!
Renky Posted - 30/05/2023 : 22:20:23
Ovo je odlično, taman toliko da sve ( eventualne ) zamjerke gurne u drugi, treći plan. Nigdi nisan zapeja i ima nedoumica. Za mene, punokrvni BD klasik.
DiSkAcH Posted - 30/05/2023 : 17:42:35
Pročitao sam Mrtvaca napokon i tako sam pročitao sve Loiselove stripove koje je Fibra izdala.
Pa za početak da kažem da se meni ovaj strip svidio. Ima da nelogičnosti i malo je razvučen, ali sve u svemu je dosta dobar.
Crtež je odličan, priča za zericu slabija od crteža, ali tjera na daljnje čitanje.
E sada hajde da se osvrnem na Nakerov osvrt (pun intended ;)).
Ko nije čitao neka ne čita dalje zbog mogućih spojlera.
Npr to šta Blanche spominje stalno da je gladna i autor nam objašnjava da je nesposobna da se sama pobrine za to je bit zašto je ovisna o Erwanu.
Pa to je doslovno dio priče kasnije(dio sa nogama i plinom). Slažem se da su pretjerali sa time da Erwan svima radi djecu i nitko se ne buni.
Frajer je pravi rasplodni konj. :)
Slažem se i da uopće nije objašnjena povezanost malog i našeg svjeta. Pogotovo ovo što je više vas spomenulo, da je aporpos apokalipse trebalo biti neko sranje i u malom svjetu...a ono ništa.
No dobro, neki put je možda i bolje da nešto ostane misterija, pogotovo ako autor nije u mogućnosti dati neko kvalitetno objašnjenje. Tu najbolji posao odrađuje naša mašta.

EDIT:@Naker: Ako te razočarao kraj tj Blancheina sudbina...nemoj nikako čitati knjigu Paklena Naranča(knjiga je odlična BTW). Ups...možda blagi spojlerčić.

I za kraj top lista. Ptica mi je naj serijal, pa može Mrtvac, a Petar Pan je debelo na zadnjem mjestu jer mi bio čisti prosjek. Kreće odlično i onda se sve razodni u sekundi. Trgovinu sam isto posudio u knjižnici, biće osvrt samo da pročitam.
naker Posted - 20/06/2022 : 23:28:00
Čitalo se ovo svojevremeno u Stripoteci, a sad ga konačno dovrših u Fibrinom integralčiću, ali kakav se kraj dobio mogao sam poštedeti sebe muka... Početni albumi su budili nadu da će ovo biti fantasy strip, samo što ovde magijskih elemenata ima previše malo, ali zato ima pregršt vožnje motorima, spačekom, potrage za gorivom itd što strip pretvara u postapokaliptični urbani survival. Sve vreme čekam da se nešto više otkrije o Malom svetu, ko je zapravo Veliki mrtvac, zašto njegov skelet izgleda kao da je reč o divu kada su svi ostali putnici normalne visine, na koji način su zapravo povezani Veliki i Mali svet i koja je to uzročno-posledična veza između njih, zbog čega je toliko bitno da se uništi Veliki svet da bi Malom svetu bilo bolje, ali autor ne nudi nikakva objašnjenja, kao da su to stvari koje se podrazumevaju i koje ne trebaju da se dovode u pitanje.

Strip je de facto predugačak i ovde ima praznog hoda na izvoz, likovima je trebalo nekoliko albuma da pređu odredište između dva grada kao da putuju u realnom vremenu, a ne u stripskom. Kada autor želi da veštački produži neki strip pa počne često da skida odeću sa svojih ženskih likova kako bi čitaocu održao pažnju sa kadrovima obnaženih devojaka onda to nikada nije dobar znak. Repetitivnost je isto jedan od problema ovog stripa, ne znam jel ste primetili ali Blanche zna biti gladna, super što je autor smatrao da je potrebno da to spominje bukvalno po nekoliko puta u svakom albumu. Karakterizacija i odluke koje likovi donose u ovom stripu su za kolutanje očima, da mi je neko dao ovaj strip, a da nije navedeno ime autora rekao bih da je ovo pisao Leo, a ne Loisel.

Poslednji album drastično srozava kvalitet ovog stripa jer ni u kakvoj meri ne nagrađuje čitaoca što je pročitao osam albuma da bi saznao kraj priče. Sve se na kraju rešilo u pet minuta bez ikakve pompe, kao da je najobičnija stvar na svetu. Dve devojke najbolje drugarice dele jednog muškarca iako Erwan tokom celog stripa odbija udvaranja Gaelle da bi joj na kraju napravio dete, a Pauline se ponaša kao da je to nešto najnormalnije na svetu. Iako je Gaella trudna ona se zaljubi u drugog muškarca i tom momku ne smeta što otac deteta živi sa njima u istoj kući. Uf što obožavam ovakve stripove modernih shvatanja.. A šta tek reći za Blanche, kroz ceo strip kao neki manijak ubija svakoga ko joj se ne sviđa da bi na kraju prošla bez ikakvih posledica i dobila srećan kraj doživeći duboku starost okružena decom i unučadima? wtf

Početna ideja je OK, ali realizacija je iskreno poprilično razočaravajuća. Ovo je samo jedan lepo nacrtani light fantasy & survival strip koji je pitak zato što je plitak. Za ne poverovati da ovo delo potpisuje isti autor koji nam je podario Petra Pana

...............

Pored vizuelnog dela jedino što mi je ovde vredno pamćenja je nešto što i nije toliko bitno za sam strip; u poslednje vreme svi putevi imigranata i izbeglica vode ka Evropi, ali u ovom postapokaliptičnom svetu gde su okeani potopili mnoga ostrva i druge zemlje, u jednom momentu je spomenuto kako Afrika postaje luka spasa. Nakon što smo pratili na vestima kako se oni nesrećnici utapaju u Sredozemnom moru pokušavajući da dođu do Evrope jeziva mi je pomisao da je situacija obrnuta i da Evropljani brodovima beže ka Africi. Kako se ostatak sveta kroz istoriju sa svojom kolonijalnom politikom odnosio prema crnom kontinentu kakva bi to ironija bila da na kraju svi putevi vode u Afriku.. Upitno da li bi nas dočekali raširenih ruku
Poli Posted - 16/10/2021 : 13:43:38

Dobro znati gdje ne ici kod zubara. :D

Kerempir Posted - 16/10/2021 : 07:48:31


Dobro ja zapravo zajebem sa čupanjem krivog zuba ali poanta ostaje
anto Posted - 15/10/2021 : 21:24:59
ma kakav autogol,Pejo je provalio o čemu se radi - smer za jake struje ,o tome se radi.Tu mozak mora da radi 100 na sat,mala greška i ćao zdravo.Toj frekvenciji paše strip poput Petra.

ovo što je odokar,dal neko programiranje,elektronika,telekomunikacija i slično je drugi fazon.
Ili kerempir koji je u medicini - zezneš se sa dijagnozom ili zaboraviš gazu u pacijentu tokom operacije,koga briga.

ali kad se baviš visokim naponima,e tu mora bsve da štima.
Peyo Posted - 15/10/2021 : 13:19:25
Anto je valjda htio reći da je on završio usmjerenje za jaku struju za razliku od od dotičnih !
Poli Posted - 15/10/2021 : 13:11:33
quote:
Originally posted by Odoakar

quote:
Originally posted by anto

ne pricam o elektrotehnicarima srednjoskolcima,vec o diplomiranim inzenjerima.







E pa upravo to i jesam. Diplomirani inženjer elektrotehnike, Zagreb ETF.

A uostalom, kakve to veze ima s ičim...što ljudi sa srednjom školom nisu kompetentni čitati i ocjenjivati stripove?


Mozda si zavrsio krivi faks?

Sorry Anto, moram , naguzili te momci. To jest, pao je autogol.


Kerempir Posted - 15/10/2021 : 10:34:18


Ubuduće dok posuđujem svoje stripove, tražit ću diplome na uvid
Odoakar Posted - 15/10/2021 : 09:20:01
quote:
Originally posted by anto

ne pricam o elektrotehnicarima srednjoskolcima,vec o diplomiranim inzenjerima.








E pa upravo to i jesam. Diplomirani inženjer elektrotehnike, Zagreb ETF.

A uostalom, kakve to veze ima s ičim...što ljudi sa srednjom školom nisu kompetentni čitati i ocjenjivati stripove?
KuntaKinte Posted - 15/10/2021 : 08:05:24
Potraga i Petar Pan.
anto Posted - 15/10/2021 : 00:03:51
quote:
Originally posted by KuntaKinte

U bre, gde mene nađe? Nisam ti ja neko koga treba ta pitaš o vrancuzima.
Al ajde, i meni je Trgovina No1, Potraga i Ptica tu negde, pre svega zbog te nostalgije i sećanja na prva čitanja od pre 20-30 godina, a Mrtvaca nisam baš nešto zgotivio. Pre potrage nisam čitao.


Potraga i Ptica kao Potraga i Petar?
anto Posted - 15/10/2021 : 00:02:47
ne pricam o elektrotehnicarima srednjoskolcima,vec o diplomiranim inzenjerima.


Odoakar Posted - 14/10/2021 : 20:01:12
Ja sam primjer elektrotehničara kojem se Petar Pan nije svidio.

Priča je u suštini klasični Petar Pan, sve teme koje se koriste su dobro poznate i utvrđene, a sve čime Loisel naginje nekakvom depresivnom, dark&gritty Panu mi se čini isforsirano. Crtež i scenarij je na trenutke ugušujući, na nekim panelima ima previše svega (prvenstveno kad se ostatak djece pojavi u nedođiji) i jednostavno se ne čita ugodno, a neke scenarističke odluke oko sudbine dvoje najstarije djece i Zvončice mi jednostavno ne pašu i ne čine mi se dobro isplanirane.

Knjiga počinje dobro, sviđa mi se Dickensovski uvod, ali putem dosta vrluda, a pokušaj otvorenog kraja je po meni ostao samo na pokušaju. Jasno je da Petar nije Jack i jedino o čemu se da raspravljati da li je on ubio majku ili ne. Naginjem da je to ipak bio on, a ostala ubojstva nemaju previše veze s njim.
izivko Posted - 14/10/2021 : 19:25:36
Ima Loisel i lošijih stripova od Mrtvaca.
Evo ovaj najnoviji: https://www.bedetheque.com/serie-64931-BD-Un-putain-de-salopard.html
KuntaKinte Posted - 14/10/2021 : 19:15:44
U bre, gde mene nađe? Nisam ti ja neko koga treba ta pitaš o vrancuzima.
Al ajde, i meni je Trgovina No1, Potraga i Ptica tu negde, pre svega zbog te nostalgije i sećanja na prva čitanja od pre 20-30 godina, a Mrtvaca nisam baš nešto zgotivio. Pre potrage nisam čitao.
anto Posted - 14/10/2021 : 17:39:49
recimo,za neki moj intelekt,koji je mogu reći "inženjerski",i lakše guta konkretne nego apstraktne stvari,Petar Pan je sjajna stvar - ovakve glavolomke koje su u njemu prisutne su moj fah.Ali dobro,nisu svi elektroinženjeri,matematičari,mašinci,građevinski inženjeri...pa stog i nije čudo da tu i tamo nije prihvaćen.
Samo me interesuje da li je i Kuntakinteu na zadnjem mestu Loazelovih stripova.
Shaner Posted - 13/10/2021 : 10:21:49
Potragu sam čitao sad već nekoliko puta i svaki put jednako uživao, a Petra sam čitao samo jednom i nije ispunio moja (visoka) očekivanja. Svakako ću ga čitati ponovno pa ćemo vidjeti kakvi će onda biti dojmovi.

anto Posted - 13/10/2021 : 00:06:18
quote:
Originally posted by Shaner

1.Trgovina
2.Potraga za pticom vremena
3.Veliki mrtvac
4.Prije potrage
5.Petar Pan




da me je neko pitao kako ćeš da glasaš za Loazela,zakleo bih se da ćeš staviti Petra na drugo a Potragu na peto mesto.
risbozg Posted - 09/10/2021 : 09:31:08
quote:
Originally posted by Shaner

1.Trgovina
2.Potraga za pticom vremena
3.Veliki mrtvac
4.Prije potrage
5.Petar Pan






isto +1
Shaner Posted - 09/10/2021 : 06:40:47
1.Trgovina
2.Potraga za pticom vremena
3.Veliki mrtvac
4.Prije potrage
5.Petar Pan

anto Posted - 09/10/2021 : 01:29:46
1.Trgovina
2.Petar Pan
3.Pre potrage
4.Veliki mrtvac
5.Potraga za pticom vremena

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.12 seconds. Snitz Forums 2000