forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Naslovnice stripa u istoj pozi

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

-  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.

T O P I C    R E V I E W
ninel Posted - 14/03/2016 : 10:02:38
Pre dve godine je Bane Kerac na fejsu postavio naslovnicu Nika
Rajdera te naše naslovnice albuma sa sličnim pozama junaka.
Kako se ono negde zagubilo, a prava je šteta, pošto je bilo
puno sjajnih slika, odlučio sam da ovde postavim još jednom.

Za početak najpre Nika Rajdera i naše naslovnice:

25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Vlaadisha Posted - 28/12/2019 : 05:15:16
pitanja legalnosti i legitimnosti se namecu kroz ceo ovaj topic (iako bih ja radije pricao o tehnikalijama, al ajde), pa evo jos jedan nedavni primer:

https://www.bleedingcool.com/2019/07/10/arthur-suydam-killing-joke-homage-cover-swipe-claims/?fbclid=IwAR3azRF6dL1ucew8G50mXSYFbRZmjL9imZVpjDD0ruefeuleLAYEJYmJDHs
Vlaadisha Posted - 28/12/2019 : 05:12:26
na drugom topicu dotakli smo se roja liktenstajna i srodne teme aproprijacije

tad sam branio meni inace nesimpaticnog umetnika

quote:
Originally posted by Vlaadisha

Sto se tice Liktenstajna, mislim da ga ne treba porediti sa stripom na taj nacin. To me podseca na onu anegdotu kad mu je rodjeni sin rekao: "Kladim se da ti ne mozes da crtas ovako dobro, a tata?", pokazujuci na strip o Mikiju Mausu. Nisam neki ljubitelj Liktenstajna, ali mislim da je on bio zainteresovan za strip na drugi nacin, kao deo popularne kulture, opsednut vise formom i tehnikom stampe nego sadrzajem. Mislim da se njemu cak dopadala ta estetika, te cetiri boje, raster, onomatopeje i ostalo. Ima tu i humora i ironije, isticanje elemenata kica i sunda u stripu - ali i samoironije, jer nije on ni sebe shvatao ozbiljno: "Sta god da je ovo, nije bitno za umetnost." Ceo taj pop-art i sve te konzerve supe su duhovit odgovor na apstraktnu umetnost koja se otudjila od obicnog coveka.

Mozda nije morao da kopira postojece kadrove, ali to je bila uobicajena praksa pripadnika tog pravca (Vorhol nije izmisljao novi dizajn koka-kole ili se trudio da sam nacrta realistican portret Elvisa, recimo). Ide to jos u nazad, do onog "ovo nije lula" ili, jos bolje - do pisora u galeriji. Nikom nije ni palo na pamet da je to Disan sam izvajao, a kamoli da ga kao vajara poredi sa, ne znam, Mikelandjelom. U pitanju je vise manifest, umetnost koja u zizu stavlja ideju a ne vestinu. Ima tu dosta i zajebancije.

quote:
quote:
Originally posted by cat claw

''Isticanje elemenata kica i sunda u stripu'' je jadan izgovor posto elementi koje je on koristio nicim ne ukazuju na sund i kic.
Samo cu objasniti sta sam time mislio (posto se u ostalom slazemo). Ako pogledate njegove slike inspirisane stripom, videcete da je birao kadrove kojima dominira melodrama i akcija. Upravo ta dva elementa su neke od odlika kica, odnosno sunda; drugim recima, u pitanju su scene koje odisu preteranom sentimentalnoscu, bez umetnickih pretenzija, s namerom da zabave citaoca. Realno, stripovi koje je precrtavao, pogotovo ovi ljubici, ekvivalent su petparackih romana i latinoamerickih sapunica. Druga je stvar sto smo mi skloni da to previdimo zbog nase ljubavi prema crtacu, zbog dubljeg poznavanja medija ili prosto nostalgije. Mi imamo i znanja i zelje da nadjemo korene jednog velikog crtaca u tim ljubicima, da neke druge kadrove precizno smestimo u istoriju stripa i damo im novi znacaj - da vidimo "veliku sliku". Po linkovanim primerima jasno je da Liktenstajn nije bio bog zna kakav crtac, ali opet, nekako se on ni ne bavi samim crtezom - nego stripom kao proizvodom. Vidim i ja potcenjivacki stav prema mediju, ali budimo iskreni - comic books kojima se on uglavnom bavio nisu ni zasluzile mnogo vise (Marvel je tek pocinjao, Kramba nema ni na vidiku). Indikativno je da se on ne dotice novinskih klasika ili Evropljana - oni nisu deo potrosacke kulture poput koka-kole ili zvaka.

S druge strane, mozda tu ima i neke ljubavi prema obicnim, svakodnevnim stvarima kojih su elitisti gnusali ili ih ignorisali... Kao sto je Vorholu stvarno bila draga ona supa.

moram dodati jos jednu olaksavajucu okolnost:

liktenstajnove radove prvi put sam video uzivo nakon gornjih citata. priznajem da postoji jos jedan faktor na koji sam zaboravio, a to je velicina. tek u tom slucaju mozete da zaboravite na lose precrtane kadrove iz stripova.

vratio sam se na ovu raspravu jer ne mogu da oprostim recentan slucaj, kad je rad umetnika po imenu kaws prodat na aukciji za skoro 15 miliona dolara... rec je o simpsons, naravno:

nepotrebno je reci da je original (levo) tek najamni rad za nekoliko stotina dolara... s druge strane, ne radi se o kreatoru popularnih likova, a ne zaboravimo ni originalni omot legendarnog albuma... na kom verovatno isto tako nisu potpisani originalni fotografi...
Peyo Posted - 27/12/2019 : 19:57:43
quote:

quote:
Originally posted by Peyo

Ovog Bignottija sam već negdje vidio od nekog drugog crtača. Ne mogu se sad sjetiti, ali mislim da je dosta poznat.

ovo? bilo je na ovoj temi pre nego sto je tinypic izbrisao sve slike

Da, ali mi se čini i da je Bignotti to od nekog "posudio".
Vlaadisha Posted - 27/12/2019 : 19:48:40
quote:
Originally posted by Vlladimir

Francesco Francavilla

i ovo

Vlaadisha Posted - 27/12/2019 : 19:46:38
quote:
Originally posted by Peyo

Ovog Bignottija sam već negdje vidio od nekog drugog crtača. Ne mogu se sad sjetiti, ali mislim da je dosta poznat.

ovo? bilo je na ovoj temi pre nego sto je tinypic izbrisao sve slike

Peyo Posted - 27/12/2019 : 18:18:53
Vlaadisha Posted - 27/12/2019 : 16:39:24
quote:
Originally posted by Vlladimir

Francesco Francavilla je ''original sin'' radio 2014, i davno je na svom facebooku pominjao da je to omaž Ferriju, pošto voli maestra.

o, voli on i bignottija

Vlaadisha Posted - 27/12/2019 : 16:38:07
ferri vs ferri

Vlaadisha Posted - 27/12/2019 : 16:37:09
kirby vs buscema

King Warrior Posted - 12/07/2019 : 15:13:00
Odlično, hvala na informacijama. 👍🏼
Vlladimir Posted - 12/07/2019 : 12:06:06
Francesco Francavilla je ''original sin'' radio 2014, i davno je na svom facebooku pominjao da je to omaž Ferriju, pošto voli maestra.

S druge strane, kaubojac je rad američkog slikara Carl Hantmana, rođenog 1935.godine, i koji je poznat po oslikavanju divljeg zapada, Radio je u ulju, i osim slika, ilustrovao je gro petparačkih western romana, a poznato je i da u kolekciji osim oružja, kostima kaubojaca i indijanaca itd. ima i preko 5000 fotografija sa snimanja filmova, scenskih šotova itd. tako da je ako ne po live modelu poput Gil Elvgrena, ili fotki modela, radio, što kaže king po nekoj sceni iz filma koja je uslikana.

Ipak, očigledno je da je Ferri Hantmanovu ilustraciju koristio kao model. Inače, ova Hantmanova ilustracija iz 1967 za roman čiji naslov i piše na korici. Zato sam i pitao Kinga da li je na to mislio.
Poli Posted - 12/07/2019 : 11:34:49

Iz koje godine je ova naslovnica za Eye for an eye?

Ne znam zasto, ali izgleda mi (dosta nevjesto) precrtana.

A moguce da su obojica precrtavali tog kauboja. :D

King Warrior Posted - 12/07/2019 : 11:12:45
Najbolji dokaz da original ne postoji. Original je najvjerovatnije fotografija nekog kaubojca iz filma.
Vlladimir Posted - 12/07/2019 : 10:51:07
King Warrior Posted - 12/07/2019 : 10:01:52

Vlladimir Posted - 12/07/2019 : 08:17:03
quote:
Originally posted by King Warrior

Shvaćam. Ima bolja poza za tu naslovnicu, skoro pa 1:1.

Hm, misliš na ono, mountain raiders? m?
King Warrior Posted - 11/07/2019 : 19:08:06
Shvaćam. Ima bolja poza za tu naslovnicu, skoro pa 1:1.
Vlladimir Posted - 11/07/2019 : 17:51:33
quote:
Originally posted by King Warrior

Hehe nije ti to referenca za Tjeskobu.
Ima jedna jos bolja.

Ovde nisu u pitanju reference, već poze. svaćaš? u tom je štos.
King Warrior Posted - 11/07/2019 : 12:45:49
Hehe nije ti to referenca za Tjeskobu.
Ima jedna jos bolja.
Vlladimir Posted - 11/07/2019 : 10:30:40

Vlladimir Posted - 11/07/2019 : 10:01:44

Vlladimir Posted - 11/07/2019 : 09:45:29

Vlladimir Posted - 11/07/2019 : 08:15:20

Jozzinelli Posted - 25/06/2019 : 20:37:14
Opet nije u pitanju naslovnica, ali je još jedna odlično naslikana "noseća poza".
Mnogo bi lepša i upečatljivilja bila ova ilustracija da su je ubacili kao naslovnicu umesto one originalne.

Peyo Posted - 18/06/2019 : 14:20:30
Stradao zbog zlih jezika.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.22 seconds. Snitz Forums 2000