forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Kate Evans "Niti života" (Fabrika knjiga, 2019)

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Manny Posted - 12/08/2019 : 13:38:37
Fabrika knjiga objavljuje novi strip Kejt Evans (autorke "Crvene Ruže") "Niti života. Priče iz izbegličke krize." o životu ljudi iz izbegličkog kampa Džungla u Kaleu, prevela Slobodanka Glišic, izdanje Fabrike knjiga i Non-Aligned Books 2019.






















Veći zavir na
https://pescanik.net/niti-zivota/

25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Peyo Posted - 14/08/2019 : 18:49:26
quote:
Originally posted by anto

mada su i Čiko i Zagor jako sumnjivi!



Tarzan barem ima Jane, a ne Mugambija, iako tko zna što je bilo prije Jane, pa i prije Mugambija.
anto Posted - 14/08/2019 : 17:09:55
mada su i Čiko i Zagor jako sumnjivi!
ivanl Posted - 14/08/2019 : 16:30:31
quote:
Originally posted by cerichus

quote:
Originally posted by ivanl

quote:
Originally posted by jaki

quote:
Originally posted by anto

za migrante i žene i nekako,ali zabole me da čitam o pederima i lezbejkama,i da jadikujem nad njihovim nesrećnim sudbinama.Dovoljno mi je što ih danas proturaju u skoro svim stripvima.Samo još da ih vidim i u boneliju i da sam sebi šinem šamarčinu.


Legs W.,Je li Julia ili su to moje mastarije?


Vec u prvim epizodama Julija je to odmah obavila u pecini, s nekim njoj privlacnim epizodnim tipom. Pa se stoga moze smatrati 'strejt' kako je to politicki korektno, uobicajeno kazati.


Ali je, koliko se sjećam, glavna negativka Mirna lezbejka.


Nije receno...nije bilo niposto kazano...
No da ne kontaminiramo topic pa da se ljudi vrate na ovu prilicno osjetljivu temu.
jaki Posted - 14/08/2019 : 15:58:50
Ahhhhh:)
Niam bija daleko.
cerichus Posted - 14/08/2019 : 15:31:46
quote:
Originally posted by ivanl

quote:
Originally posted by jaki

quote:
Originally posted by anto

za migrante i žene i nekako,ali zabole me da čitam o pederima i lezbejkama,i da jadikujem nad njihovim nesrećnim sudbinama.Dovoljno mi je što ih danas proturaju u skoro svim stripvima.Samo još da ih vidim i u boneliju i da sam sebi šinem šamarčinu.


Legs W.,Je li Julia ili su to moje mastarije?


Vec u prvim epizodama Julija je to odmah obavila u pecini, s nekim njoj privlacnim epizodnim tipom. Pa se stoga moze smatrati 'strejt' kako je to politicki korektno, uobicajeno kazati.


Ali je, koliko se sjećam, glavna negativka Mirna lezbejka.
ivanl Posted - 14/08/2019 : 08:46:38
quote:
Originally posted by jaki

quote:
Originally posted by anto

za migrante i žene i nekako,ali zabole me da čitam o pederima i lezbejkama,i da jadikujem nad njihovim nesrećnim sudbinama.Dovoljno mi je što ih danas proturaju u skoro svim stripvima.Samo još da ih vidim i u boneliju i da sam sebi šinem šamarčinu.


Legs W.,Je li Julia ili su to moje mastarije?


Vec u prvim epizodama Julija je to odmah obavila u pecini, s nekim njoj privlacnim epizodnim tipom. Pa se stoga moze smatrati 'strejt' kako je to politicki korektno, uobicajeno kazati.
DiSkAcH Posted - 14/08/2019 : 08:39:19
quote:
Originally posted by jaki

quote:
Originally posted by anto

za migrante i žene i nekako,ali zabole me da čitam o pederima i lezbejkama,i da jadikujem nad njihovim nesrećnim sudbinama.Dovoljno mi je što ih danas proturaju u skoro svim stripvima.Samo još da ih vidim i u boneliju i da sam sebi šinem šamarčinu.


Legs W.,Je li Julia ili su to moje mastarije?



Baš sam htio napisati za Legs, ali Anto nije još čitao Nevera...
A ja nisam Juliju. :)
stinky Posted - 13/08/2019 : 19:20:21
quote:
Originally posted by Macon

Meni niko ne smeta kao ljudsko biće, smeta mi kad postane manjinska pozicija (lgbtq, migranti, religiozni i ideološki ekstremisti) politični program koji traži specialni novac (privilegij) od društva.



dosta dobro govoriš, makar može se tu dodati štošta

u osnovi, SVI traže, kako ti kažeš, "specialni novac": od udruga za kopanje nosa do strip-izdavača, ako baš hoćemo

to je u skladu sa PRAVILIMA IGRE, Macone. tako to ide, nije toliko važno što je uistinu, nego prikazati perspektivu koja otvara pogled pod kojim se dotična zainteresirana grupa ili pojedinac pokazuje kao ono što je društvu potrebno ili nešto što poboljšava društvo ili žrtva i slično

uglavnom,
nisu sve privilegije iste, pa tako ni tebe NE SMETAJU neke privilegije (dok druge da)

općenito svako društvo priznaje heroje (branitelji, ratne zasluge), vrhunski pojedinci (sportski, kulturni, znanstveni, državnici)

e, tu se pokušavaju ugurati kojekavi, pa tako i ove gluposti koje si dobro opisao, a u koje spadaju sentimentalne pričice o imigrantima, manjinama, obespravljenima itd. itd. i ta "produkcija" je najobičnija koruza, većina toga je smeće. bolje gledati neke lajt ljubavne romanse, nego taj "žanr" alternativnih lajfstajlova i žrtava društva ili svijeta.
jaki Posted - 13/08/2019 : 18:53:52
quote:
Originally posted by anto

za migrante i žene i nekako,ali zabole me da čitam o pederima i lezbejkama,i da jadikujem nad njihovim nesrećnim sudbinama.Dovoljno mi je što ih danas proturaju u skoro svim stripvima.Samo još da ih vidim i u boneliju i da sam sebi šinem šamarčinu.


Legs W.,Je li Julia ili su to moje mastarije?
lwood Posted - 13/08/2019 : 18:37:08
Strip je baš ono,prepolitički.
Macon Posted - 13/08/2019 : 17:54:16
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by Macon

Pročitaj strip i onda kaži ako ima. Jesi li ga pročitao?

Ja sam ga i za mene je to očito. Nisam upotrebljavao ovakvog osvrta kod drugih stripova (Perzepolis, Arapin budučnosti) koji su isto na prvi pogled politično korektni jer jih shvaćam kao značajne umetničke radove i taj aspekt mi je u njima važan.


Problem je u tome što - kada čitam komentare na ovoj temi, ali i drugdje - imam dojam da nekim ljudima općenito smetaju stripovi koji progovaraju o problemima migranata, žena, LGBT osoba, itd. Bez obzira na umjetničku vrijednost ili kvalitetu samih stripova.



Smeta mi vulgarna eksploatacija kvazi humanizma. A o vrijednosti i kvaliteti sam dosta napisao. Prića je predvidljiva i linearna. Autorica se je podružila sa migrantima koji su uglavnom super ljudi, nasilja nema, pitanja šta uopšte traže tamo takođe ne (osim, da jim je zapadno društvo nešto dužno).

Sacco i Delisle (Jeruzalem) shvačaju različite poglede i tako rade stripove, ovdje toga nema.

Meni niko ne smeta kao ljudsko biće, smeta mi kad postane manjinska pozicija (lgbtq, migranti, religiozni i ideološki ekstremisti) politični program koji traži specialni novac (privilegij) od društva.
manhunter Posted - 13/08/2019 : 17:01:19
quote:
Originally posted by anto

za migrante i žene i nekako,ali zabole me da čitam o pederima i lezbejkama,i da jadikujem nad njihovim nesrećnim sudbinama.Dovoljno mi je što ih danas proturaju u skoro svim stripvima.Samo još da ih vidim i u boneliju i da sam sebi šinem šamarčinu.



Muchacho je stripčina, hteo ti ili ne.
A inače, ova izjava ti je tipa "nemam ništa protiv migranata/muslimana/srba/hrvata", samo neka ostanu što dalje od mene.
Mr. Bushido Posted - 13/08/2019 : 16:56:40
quote:
Originally posted by anto

za migrante i žene i nekako,ali zabole me da čitam o pederima i lezbejkama,i da jadikujem nad njihovim nesrećnim sudbinama.Dovoljno mi je što ih danas proturaju u skoro svim stripvima.Samo još da ih vidim i u boneliju i da sam sebi šinem šamarčinu.


Ti imaš djecu, zar ne?

Na primjer, ako se za njih ispostavi da je riječ o LGBT osobama, hoćeš li se i prema njima tako postaviti? Hoćeš li im reći: "Možda ste moja djeca, ali zabole me za vas"?
anto Posted - 13/08/2019 : 16:45:06
za migrante i žene i nekako,ali zabole me da čitam o pederima i lezbejkama,i da jadikujem nad njihovim nesrećnim sudbinama.Dovoljno mi je što ih danas proturaju u skoro svim stripvima.Samo još da ih vidim i u boneliju i da sam sebi šinem šamarčinu.
Red Marquis Posted - 13/08/2019 : 16:35:10
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by Macon

Pročitaj strip i onda kaži ako ima. Jesi li ga pročitao?

Ja sam ga i za mene je to očito. Nisam upotrebljavao ovakvog osvrta kod drugih stripova (Perzepolis, Arapin budučnosti) koji su isto na prvi pogled politično korektni jer jih shvaćam kao značajne umetničke radove i taj aspekt mi je u njima važan.


Problem je u tome što - kada čitam komentare na ovoj temi, ali i drugdje - imam dojam da nekim ljudima općenito smetaju stripovi koji progovaraju o problemima migranata, žena, LGBT osoba, itd. Bez obzira na umjetničku vrijednost ili kvalitetu samih stripova.


To je nažalost, činjenica.
Mr. Bushido Posted - 13/08/2019 : 16:09:35
quote:
Originally posted by Macon

Pročitaj strip i onda kaži ako ima. Jesi li ga pročitao?

Ja sam ga i za mene je to očito. Nisam upotrebljavao ovakvog osvrta kod drugih stripova (Perzepolis, Arapin budučnosti) koji su isto na prvi pogled politično korektni jer jih shvaćam kao značajne umetničke radove i taj aspekt mi je u njima važan.


Problem je u tome što - kada čitam komentare na ovoj temi, ali i drugdje - imam dojam da nekim ljudima općenito smetaju stripovi koji progovaraju o problemima migranata, žena, LGBT osoba, itd. Bez obzira na umjetničku vrijednost ili kvalitetu samih stripova.
Red Marquis Posted - 13/08/2019 : 15:51:57
quote:
Originally posted by ziro

quote:
Originally posted by Red Marquis

quote:
Originally posted by anto

tema da se zaključa a manny i red markiz banuju.


Podrška. Mi strejt beli muškarci ne možemo da dišemo na forumu od ovakvih.


Veoma jeftina i neinteligentna provokacija koja nema apsolutno veze ni sa čim što je pisano ovde.


Isto kao ni antoanov komentar na koji sam se nadovezao.
manhunter Posted - 13/08/2019 : 15:47:44
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by manhunter

quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by manhunter

quote:
Originally posted by Macon

Priča je prilično glupa i crtež je prosječan (klišejska stilizacija, dosta ukočena figura, manjak scenografije, kolor isto nije nešto- ogromno praznih sivina), loša je ilustratorska montaža (hrpe teksta oko centralno pozicioniranih crteža). Imam englesko izdanje kao uzorak prosječne lijeve gluposti.

Sve u fazonu: jadni migranti, jadni lgbtq, jadne feministke, jadni crnci i dole bijelci. To je receptura, ima toga dosta i u mediju stripa. To se naplaćuje i za to te nagrađuje sistem (mediji, kultura).



Nažvrljaš "stip" o crncu geju izbeglici i njegovoj arapskoj prijateljici lezbejki i dobiješ finansijsku pomoć od više vladinih i nevladinih organizacija. I još te označe kao umetnika i socijalno angažovanom osobom.


Čekaj malo, pa na koga se odnosi tvoje upozorenje o smirivanju hormona?



Na sve.
Ali to ne znači da ne smemo da komentarišemo, već da ne idemo ad hominem, ništa drugo. I da ne idemo baš mnogo u klasičnu politiku.


Ok, ali nisam siguran da je tvoj prethodni komentar u skladu s time.



Jeste. Nikoga nisam vređao, samo sam karikirao političku ispravnost u umetnosti ovih dana. Ništa drugo.
Mr. Bushido Posted - 13/08/2019 : 15:38:29
quote:
Originally posted by manhunter

quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by manhunter

quote:
Originally posted by Macon

Priča je prilično glupa i crtež je prosječan (klišejska stilizacija, dosta ukočena figura, manjak scenografije, kolor isto nije nešto- ogromno praznih sivina), loša je ilustratorska montaža (hrpe teksta oko centralno pozicioniranih crteža). Imam englesko izdanje kao uzorak prosječne lijeve gluposti.

Sve u fazonu: jadni migranti, jadni lgbtq, jadne feministke, jadni crnci i dole bijelci. To je receptura, ima toga dosta i u mediju stripa. To se naplaćuje i za to te nagrađuje sistem (mediji, kultura).



Nažvrljaš "stip" o crncu geju izbeglici i njegovoj arapskoj prijateljici lezbejki i dobiješ finansijsku pomoć od više vladinih i nevladinih organizacija. I još te označe kao umetnika i socijalno angažovanom osobom.


Čekaj malo, pa na koga se odnosi tvoje upozorenje o smirivanju hormona?



Na sve.
Ali to ne znači da ne smemo da komentarišemo, već da ne idemo ad hominem, ništa drugo. I da ne idemo baš mnogo u klasičnu politiku.


Ok, ali nisam siguran da je tvoj prethodni komentar u skladu s time.
ziro Posted - 13/08/2019 : 15:37:14
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by ziro

quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by ziro

Pa to je čovekovo viđenje stripa, šta mu sad, treba zabraniti da misli?
Jel greh i nešto negativno što je uočio širu sliku koja prati strip? Umetnost ne može da se izoluje od spoljnih faktora (to nisam rekao ja, već veliki istoričari umetnosti).
Samim tim, ovaj strip je politički angažovan, loše bi bilo da nije uočio tu širu sliku, aj da se opet tako izrazim i prokomentarisao je u svom osvrtu na strip.


Nisam na to ciljao.

Moj se komentar odnosio na to da Macon govori Mannyju kako ne želi s njime ulaziti u političku debatu, makar je Macon taj koji je tu istu debatu pokrenuo.


Ja sam ipak mišljenja da je debatu pokrenuo sam postavljač teme o stripu koji je sam po sebi politički angažovan.
Logičan sled je da neko prokomentariše nešto u političkom smislu.


Stripovi ne postoje u nekakvom vakuumu, te je za očekivati da će pokrivati brojne aspekte ljudske svakodnevnice.

Treba ih čitati i o njima raspravljati. Ali isto tako ne treba odmahivati rukom kada jednom kreneš raspravljati, jer ti se ne sviđaju argumenti sugovornika.


Tu se možemo složiti.
ziro Posted - 13/08/2019 : 15:35:38
quote:
Originally posted by Red Marquis

quote:
Originally posted by anto

tema da se zaključa a manny i red markiz banuju.


Podrška. Mi strejt beli muškarci ne možemo da dišemo na forumu od ovakvih.


Veoma jeftina i neinteligentna provokacija koja nema apsolutno veze ni sa čim što je pisano ovde.
Poli Posted - 13/08/2019 : 15:34:51

Sjetio sam se jos jednog slicnog angazinarog stripa, a crtao ga je nas autor (sa ovih prostora). Neka majka Madaya u vezi rata u Siriji i kako su "umjereni pobunjenici" jadan narod kojeg zli Assad zdere za dorucka i slicne budalastine. Ok, moze bit i toga - jadna familija, nikome nista zeljeli, nisu se druzili sa bradonjama, nisu isli na prosvjede a dobili po tintari. No, kad bi takvu temu upotrijevio, to bi odma' znacilo plasiranje na celu populaciju, kao planet u malom, ono, takva je situaciju z zemlj. Slicno kao da napravi strip u vezi WW2 i prikazes zle Ruse kako siluju i ubijaju jadan radnicki narod Njemacke. Pa, desilo se i to... No, svaka stvar ima svoj uzrok, pa samim time i posljedice. Tako i ovdje (recimo u Francuskoj, u Calaisu) mozemo naci prave izbjeglice, a i hrpu ekonomskih migranata koji su presli nekoliko drugih drzava, nisu se tamo zaustavili i odmorili od "rata" (jer hej, ima puno sjevernoafrickih drzava u ratu trenutno, jelda), nego su dosli do Francuske.

Apropo, nista pogresno ako covjek zeli bolji zivot za sebe pa ide da ga trazi u drugoj zemlji, ali valjda i ta druga zemlja moze slobodno birati koga ce uzeti za drzavljana a koga ne. Azil je nesto maglovito, cak ga ne podjeluju ni onima iz zemalja koje se nalaze u ratu. Sve zavisi kako okarakterises sta rat je. A pogotovo, zasto bi neka zemlja koja se nalaze tisuce kilometara od tog "zarista" trebala primiti tisuce ljudi koji su izgubili putovnice i kazu da se zovu Ahmed iz Alepa, a u pitanju je pastir koza iz Pakistana.

Naravno da ima i ono "what goes around comes around" pa se i ovdje moze do nemilosti pricati o tome sta je Murika napravila i da je ovo sada samo karma. Pa nek onda ti ljudi najezdu Muriku, ili nek idu u UK. Znamo ko ratuje i prodaje oruzje drzavama sumnjivih morala.


Uglavnom, otisao sam u off ali morao sam se izlajati... bzvz zapravo, bolje da nisam. :/


Mr. Bushido Posted - 13/08/2019 : 15:34:31
quote:
Originally posted by ziro

quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by ziro

Pa to je čovekovo viđenje stripa, šta mu sad, treba zabraniti da misli?
Jel greh i nešto negativno što je uočio širu sliku koja prati strip? Umetnost ne može da se izoluje od spoljnih faktora (to nisam rekao ja, već veliki istoričari umetnosti).
Samim tim, ovaj strip je politički angažovan, loše bi bilo da nije uočio tu širu sliku, aj da se opet tako izrazim i prokomentarisao je u svom osvrtu na strip.


Nisam na to ciljao.

Moj se komentar odnosio na to da Macon govori Mannyju kako ne želi s njime ulaziti u političku debatu, makar je Macon taj koji je tu istu debatu pokrenuo.


Ja sam ipak mišljenja da je debatu pokrenuo sam postavljač teme o stripu koji je sam po sebi politički angažovan.
Logičan sled je da neko prokomentariše nešto u političkom smislu.


Stripovi ne postoje u nekakvom vakuumu, te je za očekivati da će pokrivati brojne aspekte ljudske svakodnevnice.

Treba ih čitati i o njima raspravljati. Ali isto tako ne treba odmahivati rukom kada jednom kreneš raspravljati, jer ti se ne sviđaju argumenti sugovornika.
Red Marquis Posted - 13/08/2019 : 15:34:18
quote:
Originally posted by anto

tema da se zaključa a manny i red markiz banuju.


Podrška. Mi strejt beli muškarci ne možemo da dišemo na forumu od ovakvih.
Macon Posted - 13/08/2019 : 15:29:14
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by Macon

quote:
Originally posted by Mr. Bushido
Hm, ali ti si na ovoj temi prvi počeo s političkim komentarima.



Ne, pisao sam šta je bitno kod ovoga stripa.

Nisam imao osjećaj da je licemerje nego je autorica iskrena ali istovremeno glupa.

Sa sličnim očekivanjima sam išao čitati i Arapina bodučnosti ali sam tamo "pao u strip", priča mi je super i lik oca kompleksan i zanimljiv.


Kakve veze ovaj komentar dolje ima sa samim tripom?

quote:
Originally posted by Macon

Sve u fazonu: jadni migranti, jadni lgbtq, jadne feministke, jadni crnci i dole bijelci. To je receptura, ima toga dosta i u mediju stripa. To se naplaćuje i za to te nagrađuje sistem (mediji, kultura).





Pročitaj strip i onda kaži ako ima. Jesi li ga pročitao?

Ja sam ga i za mene je to očito. Nisam upotrebljavao ovakvog osvrta kod drugih stripova (Perzepolis, Arapin budučnosti) koji su isto na prvi pogled politično korektni jer jih shvaćam kao značajne umetničke radove i taj aspekt mi je u njima važan.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.14 seconds. Snitz Forums 2000