forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 Art Špigelman: M A U S

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
KOMIKO Posted - 17/08/2019 : 09:31:25



Poštovani čitaoci,
sa velikim zadovoljstvom predstavljamo vam jubilarnu, 25. knjigu u našoj centralnoj ediciji "Prvi izbor" - jedan od najboljih grafičkih romana svih vremena - MAUS Arta Špigelmana. Ovaj biografski roman o životu autorovog oca smatra se temeljem čitavog medija i delo je nagrađeno najprestižnijim priznanjima, uključujući i Pulicerovu nagradu, što je presedan koji nikada nije ponovljen. MAUS je prvobitno objavljen u dva toma, a naše izdanje je integralno u jednoj knjizi, u tvrdom povezu i izuzetnom prevodu Ane Uzelac.

Knjigu očekujemo u narednih nedelju dana, a budući da nije bila u pretplati možete je kupiti u ovom pretprodajnom periodu po povlašćenoj ceni od 1400 dinara, što uključuje i troškove slanja na teritoriji Srbije.

Uplatu možete izvršiti na račun ID Komiko, Kosovska 20, 21000 Novi Sad; br. računa: 250-2060000245780-39, posle čega je potrebno da nam na info@komiko.rs pošaljete adresu za slanje.

O knjizi

„Izuzetno delo, čudesno po svojoj zamisli i izvedbi... u isto vreme iroman i dokumentarac, i memoari i strip. Briljantno, jednostavno briljantno.” — DŽULS FAJFER

„Vrlo retko se naiđe na knjigu koja je onoliko hrabra i vredna koliko je svi hvale. Ovo je takva knjiga.” – ESQUIRE

„Nenametljiv trijumf, osećajan i jednostavan - nemoguće ga je tačno opisati i nemoguće bi ga bilo postići u bilo kom mediju osim stripa.” – WASHINGTON POST

„Zbog Mausa postajemo svedoci na jedan nov način - sama površinska nestvarnost omogućava nam da vidimo stvarnost kojuprikazuje.” – NEWSWEEK

*********

Tehnički podaci

Art Špigelman: MAUS
Biblioteka Prvi izbor
Prevod: Ana Uzelac
Strana: 292
Štampa: crno-belo
Povez: tvrdi
Format: B5
Cena u pretprodaji: 1400 dinara
Predviđeni datum izlaska: 24. 8. 2019.
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Gil-galad Posted - 17/02/2022 : 16:09:15
Osvrt na aktuelnu situaciju vezanu za Mausa...
https://www.beforeafter.rs/drustvo/o-mausu-arta-spigelmana-ili-kuda-vode-zabrane/
anto Posted - 06/03/2020 : 20:26:51
Šta reći??
Jedan od najboljih stripova svih vremena.Prvi put sam ga pročitao pre više od deset godina u Fibrinom ruhu,i bilo je samo "u hebote,kako je ovo dobro!!!".Tako da je ova odluka Komika da ga uradi u luksuznom HC izdanju možda i potez godine.

Priča oca Arta Špigelmana o holokaustu koga je doživeo i preživeo,koja se prepliće sa sadašnjošću u kojoj Art opisuje svog oca i život sa njim,je nešto najpotresnije i najdramatičnije što sam pročitao u stripu.Možda se crtež neće dopasti svima,ali način na koji autor vodi priču je besprekoran;i dobijanje Ajznerove nagrade je potpuno zasluženo.

Samo Komikovo izdanje je sjajno,jedina mala zamerka bi možda išla na način na koji je Ana Uzelac prevodila Vladekov iskrivljeni engleski;Jambrišakova je to nešto bolja odradila.Ali to je stvarno sitnica.
Po meni,Maus je totalni masthev,izdanje 2019.godine i jedan od najboljih i najupečatljivijih stripova ikad!


5+/5
Macon Posted - 06/10/2019 : 12:34:36
quote:
Originally posted by sawitch

Mislim da ima Rus na jednom mestu i da je svinja kao Poljak. Ali mrzi me sad da idem po strip i listam.



Rus je medved.
KOMIKO Posted - 06/10/2019 : 08:36:23
quote:
Originally posted by Vlaadisha

je l' ostalo anja u srpskom prevodu? mislim da art majčino ime izgovara bliže đ ili dž...



Anja, da.

A Art bi, uveren sam, i ime Minja izgovarao kao Mindža...
Vlaadisha Posted - 05/10/2019 : 19:31:14
je l' ostalo anja u srpskom prevodu? mislim da art majčino ime izgovara bliže đ ili dž...
Gil-galad Posted - 04/10/2019 : 23:59:39
lwood Posted - 12/09/2019 : 11:07:18
https://www.express.hr/life/auschwitz-istoka-mucili-su-i-bebe-stare-tri-dana-18977
VALTER Posted - 09/09/2019 : 07:59:48
quote:
Originally posted by swamp thing

Problem je što je lektira u školi vezana za pritisak, stres, svakakve nastavnike, profesore. Tako hrpa ljudi koje bi se moglo navući na čitanje stvore averziju. Oni koji vole, oni počinju sa čitanjem prije škole i čitaju mimo škole. Ja sam pročitao možda 5 knjiga lektire kad su bile na "repertoaru" u školi, ali sam većinu pročitao prije ili poslije toga. Gadno je kad ti neko nametne da nešto čitaš tad i tad, i da ti je za to još vezana ocjena.



Upravo tako. Kad gledam prijateljevog desetogodišnjeg sina kako "po zadatku" tijekom školskih praznika čita, pod nadzorom majke, određeni broj stranica romana Zlate Kolarić-Kišur, obavezne lektire u narednoj školskoj godini, potpuno mi je jasno da je taj mali izgubljen za samostalno čitanje.

sawitch Posted - 09/09/2019 : 07:14:42
Mislim da ima Rus na jednom mestu i da je svinja kao Poljak. Ali mrzi me sad da idem po strip i listam.
Vlaadisha Posted - 09/09/2019 : 01:51:40
quote:
Originally posted by Markos

quote:
Originally posted by sawitch

quote:
Originally posted by Markos
Plus, da se mene pita, bio bi obavezna lektira u osnovnoj školi, u sedmom-osmom razredu.



Nakon procitanog stripa mislim da je ovo komentar koji bih ja dao. Maus stvarno treba da bude obavezna lektira u 8-om razredu. Tada se, mislim uci DSR.

Shvatam metaforu sa mackama i misevima ali sam pri stavu da je steta sto ova prica nema realistican crtez. Tesko mi je bilo da probavim takvu stilizaciju ali nisam se pokajao. Tako da za moje standarde crtez ostaje kao jedini minus ovom izvanrednom delu. Ne da nece ici na bubanj vec ce biti stvarno jedan od bitnih delova kolekcije i nesto sto ce se i te kako kupovati kao poklon prijateljima.

Ne znam da li jos nekog podseca ali meni ima isti miris kao Zivot je lep.


Znaš u čemu je trik s miševima i mačkama? Ti na ta životinjska lica "projiciraš" neka svoja lica. Pa u nečijem sinu, bratu, ženi, majci... vidiš SVOG sina, brata, ženu, majku.

Lepo receno. Ne samo sto su zivotinjska - lica su krajnje stilizovana, sto pomaze identifikaciju sa likovima. (Slicno kao u Persepolisu, gde su ljudi svedeni na emotikone.)

Medjutim, kad sam se prvi put susreo sa Mausom, mene je Spigelmanov izbor zatekao. Dobro, asocijacija je jasna; strip se uostalom zove Maus a ne Mouse, znaci Jude a ne Jew. (Dodatnu nelagodu stvaraju reference iz popularne kulture: Krazy Kat, Miki i Daba, Tom & Dzeri. Prvo, funny animals ovde uopste nisu funny. Drugo, obicno je mis taj koji provocira macku, ne? Opet paralela sa nacistickom propagandom.)

Ali zasto su onda Nemci macke? To je promena ugla, ne? Sa stanovista nacista, Nemci su ljudi. Spigelman voli da kaze da je Mausa pisao zajedno sa Hitlerom, pa smo dobili igru macke i misa kao metaforu. (Ne secam se ima li Rusa? Ko zna kako bi njih prikazao, ili nedajboze Srbe i Hrvate. Jedino mi je Gypsy Moth slabo resenje, vise igra reci nego bila sta drugo.) Jos jedna paralela sa naci propagandom: lanac ishrane kao prirodni poredak.

No zanimljivije od izbora metafore mi je njena razrada. Spigelman etnicke grupe slika jednim potezom: svi Nemci su macke. Kako gorepomenuti vojnik koji je ubio dete, tako i seljanka koja je Vladeka uhvatila u kradji odela. Nemci snose kolektivnu krivicu, u najmanju ruku kao “Dobri Nemci.” Moguci izuzetak je logoras koji tvrdi da nije Jevrejin, ali je nacrtan kao mis jer mu niko ne veruje.

To je nova tangenta: etnicitet kao socijalni konstrukt. Recimo, Vladek stavlja svinjsku masku u vozu kako bi izbegao granicare. Pa onda meta-narativ o nastanku stripa, u kom je Spigelman covek sa maskom misa.

I samo graficko resenje opravdava upotrebu antropomorfnih zivotinja: misevima uglavnom ne vidimo usta. Pricaju non-stop, ali im ne vidimo usta. Jedan od izuzetaka je kad umiru.
swamp thing Posted - 08/09/2019 : 21:23:20
Problem je što je lektira u školi vezana za pritisak, stres, svakakve nastavnike, profesore. Tako hrpa ljudi koje bi se moglo navući na čitanje stvore averziju. Oni koji vole, oni počinju sa čitanjem prije škole i čitaju mimo škole. Ja sam pročitao možda 5 knjiga lektire kad su bile na "repertoaru" u školi, ali sam većinu pročitao prije ili poslije toga. Gadno je kad ti neko nametne da nešto čitaš tad i tad, i da ti je za to još vezana ocjena.
vice Posted - 08/09/2019 : 21:08:23
quote:
Originally posted by VALTER

quote:
Originally posted by sawitch

quote:
Originally posted by Markos
Plus, da se mene pita, bio bi obavezna lektira u osnovnoj školi, u sedmom-osmom razredu.



Nakon procitanog stripa mislim da je ovo komentar koji bih ja dao. Maus stvarno treba da bude obavezna lektira u 8-om razredu. Tada se, mislim uci DSR.




Evo, opet smo papagajski krenuli s lektirom. Zar je moguće na nekome nije jasno da bi to bila najveća antipropaganda za strip, koji bi u tom slučaju pročitalo još manje djece!? I to čak nema veze s popisom lektire, nego je čitanje na taj način - pod svojevrsnom prisilom - mrsko i onima koji zavole čitati. A da ne govorimo da dio svog šarma strip duguje tome što nije dio 'službene' kulture. Kosa mi se diže na glavi kad pročitam da bi neki strip trebao biti dio lektire.



Nisi u pravu.

Lektira ima kontraefekt samo kod onih koje čitanje ni ne privlači, i vjerojatno nikad neće. Takvi zaspu kad vide crno slovo na bilom papiru.

Ljubav prema lipoj i zabavnoj književnosti, populistici i umjetnosti slova nosiš u sebi (i istina, neki će neovisno o lektiri bit privučeni policama mekoukoričenih i tvrdoukoričenih divota, ili će ih možda zavoljeti jer im roditelji vole čitat, il baka i djed, stariji brat/sestra il sl.), ali i stječeš upravo kroz tu "prisilu".

Uostalom, stripovi zaslužuju bit dio lektire, a pogotovo strip poput Mausa.
anto Posted - 08/09/2019 : 20:13:31
quote:
Originally posted by sawitch

Tesko mi je bilo da probavim takvu stilizaciju ali nisam se pokajao. Tako da za moje standarde crtez ostaje kao jedini minus ovom izvanrednom delu. Ne da nece ici na bubanj vec ce biti stvarno jedan od bitnih delova kolekcije i nesto sto ce se i te kako kupovati kao poklon prijateljima.

Ne znam da li jos nekog podseca ali meni ima isti miris kao Zivot je lep.


quote:
Originally posted by anto

quote:
Originally posted by sawitch


Prelistao pre dosta godina kod Ponkija i crtez kao i obicno odbio ali sada cu podrzati Vuka i kupiti strip. Ako ne legne znam koga cu obradovati.


ako izdržiš i pročitaš strip do kraja,oduševiće te,u to ne sumnjam.
Onda možda i promeniš mišeljenje o stripovima sa nekonvencionalnim crtežom,te još nekom daš šansu.Za početak Pinokiu,Iz pakla ili Parkeru.

Red Marquis Posted - 08/09/2019 : 19:52:48
Ti klinci kad im nakon smaračke epike i zbirki poezije ponudiš Mausa, ima da polete da ga pročitaju, i bio bi im osveženje, a ne nešto što bi izbegavali.
sawitch Posted - 08/09/2019 : 19:23:33
Nesreca je sto ljudi zaduzeni za uvodjenje lektire u skole razmisljaju kao ti.

Pa koliko si knjiga kao lektiru pod prisilom citao i svidele su ti se?

Hoces osnovnu skolu samo:

- Vlak u snijegu
- Bela griva
- Robinzon Kruso
- 20.000 milja pod morem
- Orlovi rano lete
- Carobni samarcic

Itd.
VALTER Posted - 08/09/2019 : 16:11:47
quote:
Originally posted by sawitch

quote:
Originally posted by Markos
Plus, da se mene pita, bio bi obavezna lektira u osnovnoj školi, u sedmom-osmom razredu.



Nakon procitanog stripa mislim da je ovo komentar koji bih ja dao. Maus stvarno treba da bude obavezna lektira u 8-om razredu. Tada se, mislim uci DSR.




Evo, opet smo papagajski krenuli s lektirom. Zar je moguće na nekome nije jasno da bi to bila najveća antipropaganda za strip, koji bi u tom slučaju pročitalo još manje djece!? I to čak nema veze s popisom lektire, nego je čitanje na taj način - pod svojevrsnom prisilom - mrsko i onima koji zavole čitati. A da ne govorimo da dio svog šarma strip duguje tome što nije dio 'službene' kulture. Kosa mi se diže na glavi kad pročitam da bi neki strip trebao biti dio lektire.
sawitch Posted - 08/09/2019 : 12:51:46
quote:
Originally posted by NESVRSTANI
Meni se čini da bi sa realnin crtežon ovo bilo prebrutalno.
Zamisli samo onu scenu kad njemački vojnik razbije glavu diteta o zid.
Takvo nešto sa realnin crtežon bi bilo za povraćanje. I ovako je poprilično mučno.



Najmucnija scena. Ali stvarno najmucnija. No, jebiga, ja mislim da bi bilo bolje.
Chief Warhead Posted - 08/09/2019 : 12:27:08
quote:
Originally posted by stinky

Mister No sluša Basin Street Blues u Amazoniji.



I to frišku verziju
NESVRSTANI Posted - 08/09/2019 : 12:25:55
quote:
Originally posted by sawitch

Znam foru sa mackama i misevima. To sam odmah skontao. Ali i dalje razmisljam kako bi izgledalo sa pravim realisticnim crtezom.


Meni se čini da bi sa realnin crtežon ovo bilo prebrutalno.
Zamisli samo onu scenu kad njemački vojnik razbije glavu diteta o zid.
Takvo nešto sa realnin crtežon bi bilo za povraćanje. I ovako je poprilično mučno.
Chief Warhead Posted - 08/09/2019 : 12:19:22
quote:
Originally posted by sawitch

Znam foru sa mackama i misevima. To sam odmah skontao. Ali i dalje razmisljam kako bi izgledalo sa pravim realisticnim crtezom.



Izgledao bi ovako nekako:
sawitch Posted - 08/09/2019 : 11:34:06
Znam foru sa mackama i misevima. To sam odmah skontao. Ali i dalje razmisljam kako bi izgledalo sa pravim realisticnim crtezom.
Markos Posted - 08/09/2019 : 11:15:30
quote:
Originally posted by sawitch

quote:
Originally posted by Markos
Plus, da se mene pita, bio bi obavezna lektira u osnovnoj školi, u sedmom-osmom razredu.



Nakon procitanog stripa mislim da je ovo komentar koji bih ja dao. Maus stvarno treba da bude obavezna lektira u 8-om razredu. Tada se, mislim uci DSR.

Shvatam metaforu sa mackama i misevima ali sam pri stavu da je steta sto ova prica nema realistican crtez. Tesko mi je bilo da probavim takvu stilizaciju ali nisam se pokajao. Tako da za moje standarde crtez ostaje kao jedini minus ovom izvanrednom delu. Ne da nece ici na bubanj vec ce biti stvarno jedan od bitnih delova kolekcije i nesto sto ce se i te kako kupovati kao poklon prijateljima.

Ne znam da li jos nekog podseca ali meni ima isti miris kao Zivot je lep.


Znaš u čemu je trik s miševima i mačkama? Ti na ta životinjska lica "projiciraš" neka svoja lica. Pa u nečijem sinu, bratu, ženi, majci... vidiš SVOG sina, brata, ženu, majku.
sawitch Posted - 08/09/2019 : 10:45:56
I samo jedno pitanje, koja je fora sa onom disleksijom kod Vladeka?
sawitch Posted - 08/09/2019 : 10:44:35
quote:
Originally posted by Markos
Plus, da se mene pita, bio bi obavezna lektira u osnovnoj školi, u sedmom-osmom razredu.



Nakon procitanog stripa mislim da je ovo komentar koji bih ja dao. Maus stvarno treba da bude obavezna lektira u 8-om razredu. Tada se, mislim uci DSR.

Shvatam metaforu sa mackama i misevima ali sam pri stavu da je steta sto ova prica nema realistican crtez. Tesko mi je bilo da probavim takvu stilizaciju ali nisam se pokajao. Tako da za moje standarde crtez ostaje kao jedini minus ovom izvanrednom delu. Ne da nece ici na bubanj vec ce biti stvarno jedan od bitnih delova kolekcije i nesto sto ce se i te kako kupovati kao poklon prijateljima.

Ne znam da li jos nekog podseca ali meni ima isti miris kao Zivot je lep.
KOMIKO Posted - 05/09/2019 : 08:31:47

Maus se u pretprodaji može poručiti do kraja ove nedelje, onda kreće redovna prodaja.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000