forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Fibrarijum - samo dobri stripovi (tm)

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

-  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.

T O P I C    R E V I E W
Mairosu Posted - 30/07/2011 : 19:36:20
Cesto osecam da se na ovom sajtu, donekle, zapostavljaju Fibrina izdanja (koliko god ovo apsurdno bilo). Dok za svakog SBE junaka mozete ocas posla citati recke na sajtu i milion komentara, doci do informacija o Fibrinim izdanjima cesto ume biti prilicno problematicno. Valja kopati po forumu "Izdavacki izlog", juriti clanove ovako ili onako za misljenja, i tako dalje i tako blize. Stoga, iz najbolje namere, otvaram thread u kojem ce korisnici moci da diskutuju o Fibrinim albumima (znaci, akcentujem ovo - ne da pitaju Markosa koliko je zenskog stripa ostalo na lageru ili da ga pitaju ka'ce Magicni Vetar i tome sl.). Nadam se da ce ova ideja naici na odziv publike, a ako ne ne naidje, uvek imamo katanac.

Slobodno pisite recenzije, duge utiske, krace utiske, malo duze, malo krace, kako god...ja cu otvoriti sezonu sa mojim pregledom biblioteke Orka, najistrajnije Fibrine edicije. Ocene su od * do ***** i predstavljaju, naravno, apsolutno subjektivno misljenje autora tj. mene u ovom slucaju.

Let's get it on.

OR1 - Bosanske Basne ... morbidno duhovit prikaz recentnog ratovanja je prvi u nizu Lavricevih bisera koje nam Fibra priredjuje. Price su uglavnom "bittersweet", negde vise jedno, negde drugo. Standout omnibusa : vinjeta o metalcima u rovovima. **** / *****

OR2 - Presveto Srce ... Jodo, po obicaju, tuce u establishment na svoj nacin, Moebius prati solidnim crtezom. Prica pocinje obecavajuce, iz lagane psihologije prelazi u satiru koje se drzi do kraja, ali tempo je neujednacen i poslednja trecina albuma malo "ispada" iz ritma po meni. Ipak, vredi procitati. ***1/2 / *****

OR3 - Tom's Bar ... Berardi/Milazzo a nije Ken Parker, prvi u nizu ovakvih izdanja u biblioteci Orka. Setne price o bivsem "heavyu" koji u penziji drzi kafanu, generalno zanimljivo stivo uz poslednju pricu u knjizi (onu sa bivsom ljubavnicom) koja udara u srce jako. Lepo. **** / *****

OR4 - IvanPiire ... posedujem, ali je jos na backburneru. N/A.

OR5 - Glista u bijegu ... relativno zabavan ali minor album od Lavrica, prica o sitnom kriminalcu koji upada u krupne probleme. ***1/2 / *****

OR6 - Pakao ... nemam. Jedina Orka koju nemam. Z'inat necu citam na Engleskom dok Markos ne uradi reprint :D N/A

OR7 - Detektiv Marvin : Slucaj Marion Colman ... i ovo je na backburneru. N/A

OR8 - Che ... medju Argentincima se vec duze vreme provlaci anekdota da je Oesterheld zavrsio onako kako je zavrsio zbog svog vise-nego-simpateticnog portreta Ernesta Che Guevare u stripu. Breccia x2 svojim tamnim, mracnim crtezom odlicno docaravaju zivotopis velikog revolucionara, a scenario se trudi da bude imparcijalan...koliko uspeva, zavisi od vasih politickih uverenja. Nezahvalno je oceniti ovaj strip ali od mene cetvorka, jer sam ipak blizi levom spektrumu. **** / *****

OR9 - Lucin Pogreb ... prilicno intrigantan naslov koji se odigrava slicno nekoj bizarnijoj Twilight Zone epizodi, uz lep, mastovit crtez i pricu kratkoj na scenariju ali dugoj na razmisljanju koje indukuje. Srdacna preporuka. ****1/2 / *****

OR10 - Autocesta Sunca ... road strip u pravom smislu te reci, Baruov magnum opus je saga o dvojici mladica iz razlicitih zivotnih sfera koje nevolja tera na avanturu diljem francuske niz cuveni "Autoroute du Soleil" (tj. A7/E15 Lyon-Marseille). Jedan od onih stripova koji je gresno poceti citati pred spavanje, jer spavanja onda nece biti. Dragulj. ***** / *****

OR11 - Biljeske za ratnu pricu ... antiratna shtorija iz pera coveka koji je rat video na TVu automatski izaziva prezir kod nas Balkanaca (koji smo svi videli rat na neki nacin i to jako blizu), ali opet, kako sam naveo vec drugde po forumu, ima neku jaku dozu iskrenosti i dubokih osecanja. Pola zvezde manje zbog skaradnog crteza, inace vredi odraditi. ***1/2 / *****

OR12 - Tiki ... eco-basna iz pera Berardija (crtez by, da ne poverujete, Milazzo) koju sam cini mi se vec procitao samo pod Mr. No firmom. Lep crtez, ali prica je za jedno popodne. Meni nista specijalno. *** / *****

OR13 - Evropa ... krvava odiseja Srbina Zileta, koji 90tih odlazi u EU kako bi kriminalnim radnjama izbrisao ratna secanja i popravio svoj ekonomski stadijum, remek je delo ex-SFRJ, i zasto ne reci, svetskog stripa. Lavric pazljivo balansira stereotipe sa stvarnim licnostima, preplice sudbine vise gastarbajtera i slika gorku, oporu sliku nekad skladnog drustva u poodmaklom stadijumu raspada. Mucno, gorko, fantasticno, obavezno. ***** / *****

OR14 - Mali Blues sa Zapadne Obale ... jos jedan francuski "road trip", ali ovaj put mnogo cinicniji i ozbiljniji nego Baruov. Manchette i Tardi uzimaju klasican hitchcockovski "pogresan covek na pogresnom mestu u pogresno vreme" hook i uvlace nas u mali privatni pakao glavnog protagoniste. Fantastican album ***** / *****

OR15 - Mort Cinder ... serijal koji pamtim po dobru jos iz stripoteke nije izneverio u svom integralnom izdanju, mada, kvalitet prica je neujednacen i nisam odusevljen bas bas svime. Vredi ga procitati jos jednom, dotle **** / *****

OR16 - Fulu ... Trillo/Risso i zanimljiva, ali predugacka i malo isforsirana prica o mladoj crnoj robinji koja ima neke "magicne" kvalitete. Prelep crtez, ali me prica nije odusevila koliko sam mozda zeleo. ***1/2 / *****

OR17 - Sharaz-De ... nisam procitao. Samo prelistao. Crtez je wow, ali moram procitati pre ocene. N/A

OR18 - Altai & Johnson ... Sclavijevi scenaristicki poceci i pitka kolekcija one-note viceva o dvojici smotanih privatnih detektiva iz San Francisca, svojevrstan kontra-homage Dirty Harry filmovima. Kvalitet opada kako album odmice, doduse. Zabavna razbibriga, nista vise. ***1/2 / *****

OR19 - Hodocasnik Zvijezda ... svojevrstan exploration-era Star Trek i kolekcija eklekticnih pricica o jedrenjaku koji plovi kosmosom. Neke price bodu u centar, ali vecina mi je nekako besciljna, bas kao i sam jedrenjak. Nedostatak bookending price takodje smeta - meni barem. *** / *****

OR20 - Welcome to Springville ... jos ne procitah. N/A

OR21 - Balada o Halo Jones ... tek kupio. N/A

OR22 - Light & Bold ... Trillo i Bernet se zezaju na temu hladnog rata i superspijunskih filmova, ali rezultat je mlak i prosecan. Par dobrih gegova ali ne na nivou koji bi opravdao potpisane. **1/2 / *****

OR23 - Kolekcionar ... izuzetno misticna i intrigantna prica iz pera Sergia Toppija, Kolekcionar je omnibus prica o coveku cudnog hobija i jos cudnijih kvaliteta. Obozavam sve u vezi ovog stripa - od aure misterije koja okruzuje sve likove, do Toppijeve umetnosti. Ne ostavlja ravnodusnim...nikako. ***** / *****

Eto toliko od mene. Uskoro cu se pozabaviti i Kolorkom, i drugim izdanjima. Uletite i vi, pripomognite.

25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
stripadzija Posted - 15/07/2020 : 11:33:15
quote:
Originally posted by stripofil
Ja imam problem sa Coseyem, koji je isto hvaljen, ali meni ništa njegovo do sada nije sjelo. Užasno mi je površan i sve priče su mu prekratke, jednostavno im nedostaje dubine i dužine. Očekivao sam puno od Jonathana i ostao hladan na priču, do sada mi je od njega najbolje sjelo Putovanje u Italiju.

Meni Cosey neviđeno leži. Crtež, boje, usporenost radnje, njegovi radovi su mi prava meditacija u stripu.
Markos Posted - 15/07/2020 : 09:33:43
quote:
Originally posted by KuntaKinte

Još jedno pitanje za Marka u vezi pripreme: kad dobiješ pripremu od izdavača, da li dobiješ slike sa unetim tekstom (tekst je pikselovan, pa moraš da "čistiš" same slike) ili dobiješ InDesign fajl sa pripremom i fontovima

30/70
sumohrvat Posted - 15/07/2020 : 09:26:16
quote:
Originally posted by CortoMaltese

Bez određenog redoslijeda:

Atentat
Odgoda
Aldebaran
Gospodari ječma
Orao bez kandži
Bilo jednom u Francuskoj
Kililana song
Diplomatske kronike
Jedna noć u Rimu
Zlato i Krv

Dalo bi se tu ugurati još bar 5-6 među prvih deset :)

Ovaj tvoj izbor top 10 kad bolje razmislim više odgovara mojem top 10 izboru od onog kojeg sam ja napisao 😂😂😂😂😂😂😂
KuntaKinte Posted - 15/07/2020 : 09:21:34
Još jedno pitanje za Marka u vezi pripreme: kad dobiješ pripremu od izdavača, da li dobiješ slike sa unetim tekstom (tekst je pikselovan, pa moraš da "čistiš" same slike) ili dobiješ InDesign fajl sa pripremom i fontovima ili nešto treće?
GGG Posted - 15/07/2020 : 00:02:28
Isto bez redosljeda

Aldebaran/Betelgeuse/Antares
Odgoda/Potkazivač
Ubojica
Diplomatske kronike
Dieter Lumpen
Putovanje na samotne otoke
Potraga za pticom vremena
Sami
Čovjek Koji nije volio...
Moja mama je u Americi...
CortoMaltese Posted - 14/07/2020 : 12:18:18
Bez određenog redoslijeda:

Atentat
Odgoda
Aldebaran
Gospodari ječma
Orao bez kandži
Bilo jednom u Francuskoj
Kililana song
Diplomatske kronike
Jedna noć u Rimu
Zlato i Krv

Dalo bi se tu ugurati još bar 5-6 među prvih deset :)
kasper Posted - 13/07/2020 : 11:04:50
quote:
Originally posted by Red Marquis
Tek sad? Odličan. Bio mi je na granici za top 10, i čini mi se jedna od onih nedovoljno cenjenih Kolorki.

jok, drugo citanje je ovo. svima peporucujem ovu kolorku
Peyo Posted - 12/07/2020 : 22:47:00
Kloni se ti kaspera.

Koliko je samo djece on iskvario, ne zna im se broj !
going going Posted - 12/07/2020 : 20:28:36
quote:
Originally posted by anto

goinže,čitamo li se redovno???

Citamo se, citamo! Samo sam ovo za Hombrea prevideo! Ubedio si me i ubedili ste me. Nabavlja se Hombre Kolor u skorije vreme! Drago mi je da su duze price i da vidim to cudo od Ortiza u boji.
Aco Posted - 12/07/2020 : 13:31:49
Esteban
Potraga za Pticom vremena
NJujorški triptih
Indijansko ljeto
Zlato i krv
Stare prdonje
Tyler Cross
Ar-men,živi pakao
Katanga
Treći zavjet - Julije

Teško napravit listu jer za neke stripove mislim da ne bi ni trebali bit u Kolorci već zasebni serijali - tipa 7 života kopca i svi prequelli i nastavci...zatim stripovi koji još nisu završeni i imaju više nastavaka tipa Sami, Ubojica itd

Markos Posted - 12/07/2020 : 11:43:25
Nema problema, nagovorit ću te ja opet:)
NESVRSTANI Posted - 12/07/2020 : 11:26:12
quote:
Originally posted by Markos

quote:
Originally posted by NESVRSTANI
Pravin fanovima ovo nije kolorka.

Ja sam se malo kasnije priključio:(

Dan danas se sićan kako si me na Mafestu 2007 nagovara da uzmen ovaj strip.
Fala šta si me nagovorija.
Meni bi SB sigurno išla u TOP10 kolorki, ali je ne doživljavan ka kolorku.
Peyo Posted - 12/07/2020 : 09:50:19
Sinkopa sindrom !
lwood Posted - 12/07/2020 : 09:26:00
quote:

quote:

Markos Posted - 12/07/2020 : 09:16:54
quote:

Peyo Posted - 11/07/2020 : 23:48:41
quote:
Originally posted by kasper

ima tu i neki burton & cyb, obojeni ortiz. citao neko nekad, utisci?

quote:
Originally posted by izivko

Čitao, naravno. Imam 3 albuma. To mi je najbolje od Ortiza što sam čitao.

Priželjkujem taj integral.
Peyo Posted - 11/07/2020 : 23:47:02
quote:

Zaveo ga Darth Casper !
NESVRSTANI Posted - 11/07/2020 : 23:34:27
quote:

Hombre u koloru je takva vizualna poslastica, da je to nešto nevjerojatno. Ortizov već uobičajeno sjajan crtež obogaćen tim ručnim, bogatim kolorom meni osobno izgleda fantastično, iako ja nekako više naginjem crno-bijelom crtežu. Ali majstor je majstor.

A moja top lista Kolorki? Ha. Samo deset naslova. Kako da odaberem samo deset, majko mila?

Dobro. Mogu pokušati bar. U biti, da se ogradim, ovi naslovi nisu nužno najbolji, ali na mene su ostavili najjači emocionalni utisak, najviše su me dirnuli.

Zašto sam ubio Pierrea
Putovanje u Italiju
Papak
Bilo jednom u Francuskoj
Svagdanja borba
Sedam života kopca
Diplomatske kronike
Abelard
Indijansko ljeto
Come prima
Moj otac boksač
Stare prdonje
Dani što nestaju
Malaterre

Red Marquis Posted - 11/07/2020 : 22:55:56
quote:

quote:

quote:

aldebaran na drugom mestu

Stvarno. Jeste super BJUF, al nije bolji od Aldebarana

sad bas citam tozla i krv, meni je sad taj ispade bolji od bjuf-a

Tek sad? Odličan. Bio mi je na granici za top 10, i čini mi se jedna od onih nedovoljno cenjenih Kolorki.
izivko Posted - 11/07/2020 : 22:36:13
Čitao, naravno. Imam 3 albuma. To mi je najbolje od Ortiza što sam čitao.
kasper Posted - 11/07/2020 : 22:26:09
ima tu i neki burton & cyb, obojeni ortiz. citao neko nekad, utisci?
anto Posted - 11/07/2020 : 22:09:58
quote:
Originally posted by going going

Zar je Hombre kolorka, toliko bolji od onih prica iz Orke? Ja imam Orku i nisam se odusevio uopste, pa zato nisam nabavljao Kolorku. Ali ako se desio znacajan skok u kvalitetu same price (Ortizov crtez je uvek maestralan) onda bih mogao da nabavim i to.

quote:

Kao što spomenuh u svom osvrtu na crno/belu knjigu Hombrea ( http://forum.stripovi.com/topic.asp?whichpage=2&TOPIC_ID=46540#1863527 ),moj ponovni susret sa ovim stripom mi nije baš ispunio očekivanja - scenaristički,to nije bio onaj očekivani "udarac u glavu" kakav sam mislio da će biti,odnosno kakav mi je bio nekada.
Stoga se baš i nisam polomio da, odmah i sad, nabavim i obojenu knjigu Hombrea.

Avaj,kakva greška - ova knjiga Hombrea je ono čemu sam se nadao u c/b albumu.
Da li je u pitanju sjajan Ortizov crtež fenomenalno obojen (definitivno ovo je najbolje obojeni strip kojeg sam držao u rukama) ili mi je trenutno raspoloženje bilo idealno za gstiranje ovako nečega ili su priče prilično bolje nego u prvoj knjizi (a najverovatnije je svo troje),ali Kolorni Ortiz me je prosto oduvao.

Samo gledanje Ortizovih grafičko-kolornih bravura u ovom stripu je priča za sebe.Sve i da je radnja sranje.
A ona to nije,čak naprotiv,priča mi je u odnosu na prethodnu knjigu prilično bolja.Verovatno je to i zbog toga što su ovde duže priče koje čine pet celina,a i one su manje-više povezane.Hombre ovde nije nije onaj amoralan lik bez imalo milosti i skrupula.Promenio se.Ostario i smekšao.Ali samo po pitanju milosrđa i emocija,u svemu drugom je i dalje žestok.

Od pet albuma,prvi mi je pravo malo remek-delo,počev od uvodnog kadra,od prve rečenice pa do zadnje izjave u ovom delu kad kaže "Živimo u čudesnom svetu".
I ostale epizode su sjajne,stvarno sjajne,i jako mi je žao što izdavač od koga je Fibra uzela materijale nije imao peti album (Hodočasnici iz pakla) sa originalnim Ortizovim bojama, i tu se tek vidi koliko dobar kolor može da bude bitan.

Hombre kolorka - totalna preporuka - 10/10
(s tim što su mi priče sa Atilom malčice slabije od prva dva poglavlja).
Definitivno će mi ovaj strip ući u sam vrh pri izboru za strip godine
(mada,kad pogledam Fibrinu novembarsku turu,neće mu biti lako)

corto33 Posted - 11/07/2020 : 21:27:06
Čudno mi je da nije više ljudi glasalo za Poslednji pogled, možda ga još nije puno ljudi pročitalo ...

Inaće Cosey mi je generalno dobar ali mi je njegov "učitelj" Derib bolji. Možda dočekamo nekada integral Buddyja Longwaya.
kasper Posted - 11/07/2020 : 21:18:02
quote:

quote:

aldebaran na drugom mestu

Stvarno. Jeste super BJUF, al nije bolji od Aldebarana

sad bas citam tozla i krv, meni je sad taj ispade bolji od bjuf-a
kasper Posted - 11/07/2020 : 21:16:01
quote:
Originally posted by going going

quote:

boze me sacuvaj, odakle ti ovo

Koje?

Ne znam, ja sam imao drugacija ocekivanja, prvo sam mislio da su price duze i povezanije i moram reci bolje. Segura i Ortiz su odlicni na Teksu po mom misljenju. Zato sam mislio da ce Hombre da pokida, ali me nije odusevio uopste. Nabavicu onda i Kolorku, pa na ponovno citanje i Orka i Kolorka, pa cemo videti kako ce mi leci.

hm, te kratke price su mi prilicno zaokruzene ljudske celine nabijene emocijama. fantastican crno beli crtez. a hombre u boji je na drugu foru, price su otegnute, islo se na avanturisticki sarm, nisam se nasao u njima. te price su svakako mnogo blize onom sto ce taj dvojac da radi u texu

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.23 seconds. Snitz Forums 2000