forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 ČAROBNA KNJIGA PREDSTAVLJA - BESMRTNA GV. PESNICA

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Melusine Posted - 25/09/2019 : 15:11:45
NAJBOLJE PRIČE O GVOZDENOJ PESNICI

„BESMRTNA GVOZDENA PESNICA 1–2“ na LETEĆEM STARTU I SALONU STRIPA po ceni od 1.340 dinara

Kompletan Brubejkerov i Frekšnov rad na Gvozdenoj Pesnici, koji je redefinisao tog superheroja.


Format: 23,5x16,5
Br. str.: 240

Nakon što je u detinjstvu ostao siroče i odrastao u izgubljenom gradu K’un-Lunu, Danijel Rand se vratio u Ameriku kao mistični majstor borilačkih veština Gvozdena Pesnica – ali ni sve njegove kung-fu veštine ne mogu mu pomoći da nađe svoje mesto u savremenom svetu. Dok ga vlasti progone u ulozi Gvozdene Pesnice, a multimilijarderska korporacija koju je nasledio zadaje mu glavobolje kao Deniju Randu, mladi ratnik muku muči ne samo da se spase već i da pronađe sebe – a ta dvojaka potraga postaje još opasnija kada Deni sazna da viševekovna zaostavština Gvozdene Pesnice krije više tajni no što je mogao i da nasluti.


Format: 23,5x16,5
Br. str.: 256



Spajajući brzu akciju vlastitog Kapetana Amerike s veštim poznavanjem priča o borilačkim veštinama, scenarista Ed Brubejker udružio se s mladim scenaristom u usponu Metom Frekšnom i crtačem Davidom Ahom kako bi nam ispričali sasvim novu priču o Gvozdenoj Pesnici – priču punu legendi i bajki, magije i avantura, koja se proteže vekovima unazad kroz istoriju.

„BESMRTNA GVOZDENA PESNICA 1–2“ je na Letećem startu u striparnici „Čarobna knjiga” u Dečanskoj 5 u Beogradu, striparnici „Alan Ford” na Novom Beogradu, na Salonu stripa u SKC-u, u Klubu čitalaca Čarobne knjige „Bulevar Books” u Novom Sadu i na našem sajtu, po ceni od 1.340 dinara, od četvrtka, 26. septembra, do nedelje, 29. septembra. Posle Letećeg starta, cena u našim klubovima čitalaca i na sajtu iznosiće 1.500 dinara, a u ostalim knjižarama 1.999 dinara.

24   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
pcoro Posted - 30/06/2022 : 14:44:54
quote:
Originally posted by Paka01
Ne znam, ja sam odrastao na Tekkenu, Mortal Kombatu, Karate Kidu, filmovima Brucea Leeja, itd... Možda mi zato ovo tako dobro leži.




Ja sam isto odrastao na tim stvarima i rekao bi da mi ovo baš zato ne leži
Paka01 Posted - 30/06/2022 : 14:40:43
quote:
Originally posted by alexts

Odlično pamtim ovog Iron Fista, iako nisam baš skoro čitao. Jednostavno, scene, radnja, crtež i opšti utisak su ostali upamćeni.




To je to, identična stvar i u mene. Baš mi je puno scena ostalo urezano u sjećanje.
Paka01 Posted - 30/06/2022 : 14:38:05
quote:
Originally posted by pcoro

Mene je smetalo što sve počinje od sredine, znači usred akcije i sad treba pohvatati ko je glavni junak, kakve moći ima, ko su prijatelji, ko neprijatelji, pa priča skače u prošlost, pa se pojavi drugi Gvozdena pesnica, pa Hidra, pa onaj neki crnački ulični superheroj Cage ... puno makljaže između likova o kojima ne znam ništa i onda je to dosadno. I kad sam pohvatao ko su svi ti likovi, opet nije postalo zanimljivije.

Po meni ovo nije frendly enter point za tog.. Pesnicu.



Zanimljivo, valjda je to stvar nekakvog osobnog dojma (kao i sve ostalo, naravno ). Meni je ovaj serijal bio prvi dodir sa svim ovim likovima i nije mi bilo teško pohvatati šta se događa, čak štoviše, sve te nedoumice su mi samo produbile interes da o likovima otkrijem što više novih stvari.

Ne znam, ja sam odrastao na Tekkenu, Mortal Kombatu, Karate Kidu, filmovima Brucea Leeja, itd... Možda mi zato ovo tako dobro leži. Ne doživljavam ga toliko kao superherojski strip, već više kao akcijski strip o borilačkim vještinama. Likovi su mi zanimljivi i dobro karakterizirani, priča je dovoljno duboka i lijepo je razrađena, o crtežu da i ne govorimo...

Međutim, moram definitivno preporučiti da uz ovo pročitate i Bendisove runove na Daredevilu i Alias, pošto se neke stvari iz sva ova tri stripa međusobno nadovezuju jedna na drugu. Ta tri naslova su mi takoreći biblija Marvelovog "street level" pripovijedanja.
jagodanbg Posted - 30/06/2022 : 14:36:51
E bas tako, delim tvoje misljenje :)
pcoro Posted - 30/06/2022 : 14:21:48
Mene je smetalo što sve počinje od sredine, znači usred akcije i sad treba pohvatati ko je glavni junak, kakve moći ima, ko su prijatelji, ko neprijatelji, pa priča skače u prošlost, pa se pojavi drugi Gvozdena pesnica, pa Hidra, pa onaj neki crnački ulični superheroj Cage ... puno makljaže između likova o kojima ne znam ništa i onda je to dosadno. I kad sam pohvatao ko su svi ti likovi, opet nije postalo zanimljivije.

Po meni ovo nije frendly enter point za tog.. Pesnicu.
jagodanbg Posted - 30/06/2022 : 12:16:28
Hm...sta znam, meni nije ostavio neki utisak..stavise bio mi je i pomalo naporan...mada iskreno tada sam bio u teskoj zivotnoj fazi, mozda bolje da sam citao samo Mikijeve zabavnike :D
Hajde ponecu ga na more sad pa probati ponovo da ga procitam na plazi uz Niksicko Gold :D
alexts Posted - 30/06/2022 : 11:51:23
Odlično pamtim ovog Iron Fista, iako nisam baš skoro čitao. Jednostavno, scene, radnja, crtež i opšti utisak su ostali upamćeni.

S druge strane, otada sam pročitao i solidan broj stripova iz "Bonelli baze" i dobar deo njih, čak i zabavno-čitljivih, ispari iz sećanja po zatvaranju poslednje strane (sutradan ne znaš šta si pročitao).

Toliko o poređenju.
pcoro Posted - 30/06/2022 : 10:45:34
Ma čitam i ja amere, samo razdvajam žito od kukolja, kao što bi to vjerovatno učinili i Patak i King... s druge strane, nekom ko puno čita amere i izložen je stvarima kao npr. Green Lantern ili Hulk, Imortal Iron Fist se može činiti boljim nego što zapravo je. Jer iako je on vjerovatno prihvatljiv u odnosu na takve naslove, ipak zaostaje za ponudom kakva je trenutno na kioscima i u knjižnicama.

Mislim, drago mi je da je iron Fist objavljen zbog Ajinog crteža i kung fu tematike, ali nekako - kad kažeš na glas - ovo crta Aja i radi se o kung fuu nekako bi očekivao nešto jače, bolje, konkretnije.
Mr. Bushido Posted - 30/06/2022 : 10:31:31
quote:
Originally posted by pcoro

Potaknut dobrim kritikama bio sam kupio prvu knjigu ČK ali strip je prilično dosadan. Kasnije sam se sjetio da sam ga pokušavao čitati i na skenu pa odutao nakon par brojeva. Nemam šta puno reći, strip jednostavno odiše nebitnošću i zaboravljivošču. Može biti prihvatljiv Američkom dijelu foruma ali nama koji imamo jaku Bonelli bazu nema šta ponuditi.


Prema ovome što si napisao, svi su Bonellijevi stripovi bitni i pamtljivi?
naker Posted - 30/06/2022 : 09:29:57
Pa ne bih rekao da su te dve stvari međusobno isključive. Forumaši kao npr King Warrior i Patak su zagriženi fanovi Bonelija, a redovno čitaju i uživaju u stripovima sa američke scene
pcoro Posted - 30/06/2022 : 08:56:49
Potaknut dobrim kritikama bio sam kupio prvu knjigu ČK ali strip je prilično dosadan. Kasnije sam se sjetio da sam ga pokušavao čitati i na skenu pa odutao nakon par brojeva. Nemam šta puno reći, strip jednostavno odiše nebitnošću i zaboravljivošču. Može biti prihvatljiv Američkom dijelu foruma ali nama koji imamo jaku Bonelli bazu nema šta ponuditi.
naker Posted - 29/06/2022 : 20:31:41
Previše je ovo dobar strip pa da tema ima toliko mali broj osvrta pa kopiram par:


Spoj Fractionovih ludosti i Brubakerovog pulpa/krimića je jedan od razloga zašto je ovaj serijal tako dobro funkcionirao. Kroz 16 regularnih i još nekoliko specijalnih brojeva, ova na dva autora izvrću svijet Iron Fista, produbivši mu mitologiju i razbijajući status quo. Saznajemo da Danny Rand nije jedina osoba koja je nastupala pod tim imenom, već da je nekoć davno postojao cijeli niz osoba koje su se zvale Iron Fist. Sve se naravno komplicira kad u priču upada Orson Randall, Iron Fist s početka 20. stoljeća. Nakon tog susreta praktički pratimo nekoliko priča u raznim vremenskim periodima koje Brubaker i Fraction odlično vode. U sadašnjosti naravno pratimo Dannyja koji skupa s Orsonom i još nekim prijateljima (ponajviše s Lukeom Cageom) vodi borbu protiv Hydre i mogućeg uništenja mističnog grada K'un L'una. Druge dvije priče se odvijaju u prošlosti, te u jednoj od njih pratimo Dannyjevog oca Wendella u pokušajima da postane Iron Fist, njegovo djetinstvo i učenje od stranje Orsona Randalla koji je također protagonist treće priče, možda i najtragičnije. Veteran Prvog svjetskog rata, nakon što je vidio sve užase ubijanja i nasilja, odlučuje se ostaviti svoje baštine i napušta ime Iron Fist. Naravno, nije sve tako jednostavno...

Kako se kraj približava, sve tri priče dolaze na svoje mjesto i svi detalji sjedaju kako treba. Ono što mi se još sviđa je i upotreba raznoraznih specijalnih brojeva koje autori koriste kako bi ispričali događaje iz prošlosti u kojima su sudjelovali neki drugi Iron Fistovi, ali i kako bi proširili mitologiju i priču Orsona Randalla, možda i najzanimljivijeg lika cijelog serijala.

David Aja je fenomenalan, baš kao i kasnije kad je s Fractionom radio Hawkeyea. Međutim, nerijetko znaju upadati i drugi crtači koji sami po sebi nisu loši, no daleko je to od kvalitete kojom Aja ilustrira planine, snijeg, mistične turnire, noćne scene gradova... Njegove table je jednostavno divota gledati. Dok je u Hawkeyeu išao na nešto jednostavniji pristup, u Iron Fistu mu je stil naprosto raskošan i predivan.

Sve u svemu, mišljenja sam da ovaj strip ni ponovnim čitanjem nije ništa izgubio na kvaliteti i stoga ga vrijedi zadržati na polici. Veselim se nekom budućem čitanju.


Paka

............

1970-ih, u Marvelovoj produkciji stripa, još uvek je postojala žanrovska raznovrsnost. Pored dominirajućeg superherojskog stripa, objavljivani su i sci-fi, horor, mač i magija, adaptacije klasičnih avanturističkih romana i uspešnih filmova, pa i vesterni (reprizno). Tada je bio popularan i zastupljen i tzv. "martial arts" (kung-fu, karate...) (pod)žanr, pa su Marvelovi junaci - Kvang Če, Sinovi Tigra, Beli Tigar, Gvozdena Pesnica, Šang Či (i par DC-jevih: Ričard Dragon i Karate Kid), slučajno ili namerno, dospeli i u ex-YU stripovsku ponudu. Šang Či se jedini duže zadržao (kao i u USA), ali ni Gvozdena Pesnica/Iron Fist (posebno u crtačkom izvođenju Rudija Nebresa) nije bio nezapažen. Kung-fu stripovi su (kao i skoro sve kod Marvela) bili umiksovani sa superherojskim žanrom, manje ili više (Gvozdena Pesnica jeste super-heroj), ali su ipak imali poseban "šmek".

Od prvog pojavljivanja u Marvel Premiere #15 (1974.) Iron Fist je na matičnom tržištu izlazio prvo u posebnom izdanju, a potom u duetskom (sa Power Man-om), sve do sredine '80-ih. Posle toga, pojavljivao se uglavnom kao gostujući junak u raznim serijalima, u par mini-serija ili kao deo "Heroes for Hire" tima.

Sve do prve redovnije, nove serije - The Immortal Iron Fist, započete 2007-e, od scenarističkog dvojca Ed Brubaker & Matt Fraction i crtača Davida Aje, koji je bio vodeći u početku. U dva (prva) toma koje je izbacila Čarobna knjiga, nalazi se prvih 16 brojeva ovog serijala, uz par specijalnih brojeva/ godišnjaka. Obzirom da serijal o ovom junaku nije do tada bio previše izrabljen, koncept nije istrošen i scenaristi su uspeli da mu udahnu nove kvalitete i svežinu i da ga nadograde. David Aja je odgovoran za lavovski deo tog uspeha, jedan od ne tako brojnih crtača (u američkom stripu) koji crtanje na računaru izvodi na fenomenalan i prirodan način (možda zato što je Španac?). On je crtao najveći deo glavog toka priče, dok su za prepričavanja, fleš-bekove, istorijsko-biografske događaje iz prošlosti i dr. uskakali razni drugi crtači, među kojima je bilo veoma dobrih koji rade različitim stilovima (i poneki manje dobar, ali na znatno manjem broju strana, srećom).

The Immortal Iron Fist (u ovim epizodama) je serijal koji kombinuje superherojski kung-fu, akcionu avanturu, sa istočnjačkom mitologijom, fantastikom i istorijskom fikcijom. Sve to na kreativan način, na zanatski zavidnom pripovedačkom nivou i sa dozom humora, koji se pokazuje kao najčešće zanemaren (a neophodan) sastojak u novijem američkom komercijalnom stripu. A dela koja sebe smatraju preozbiljnim i nemaju ironijski odmak, kad je pop-kulturno štivo u pitanju, često ispadnu nenamerno smešna (čast izuzecima).


****1/2

Aleks

..........

Gvozdena pesnica mi je stvarno bila nepoznata i prijatno sam iznenadjen, pogotovo prvim tomom. Crtež mi je većim delom bio zaista dobar. Ne toliko impresivan ali stvarno korektan sa mnogo zanimljivih rešenja, najviše u vezi sa kadriranjem. Prijale su i česte promene stilova, prilikom prepričavanja i flashbackova, kada su na scenu stupali crtači sa klupe za rezervne igrače. Generalno zanimljiva mešavina kung fu akcije, izmaštane mitologije i fantastike... Veoma solidno.

soldžer

........

Mrzelo me da tražim dalje pa ko je čitao nek se sam upiše
naker Posted - 29/06/2022 : 20:24:35
E ovo je bilo prijatno iznenađenje i baš mi je dobro legla ova origin priča o Iron Fistu uz obilje kung fu akcije i mitologije sa dalekog istoka. Pomalo složena priča, ali odlično ispričana uz Ajin crtež koji nikada ne odbijam. Umesto onog zajeba od Netflix serije ne znam zašto seriju nisu bazirali na ovoj verziji Iron Fista

Jedini "problem" sa ovim Immortal Fistom je što mi je ova vožnja od #1-16 tolika bila dobra da sam nastavio sa čitanjem i ispratio serijal do kraja #17-27 - a bolje da nisam. Ovo je jedna od retkih situacija gde je Čarobna uradila mudar potez što nije izbacila sve brojeve jer tuga u šta se ovaj serijal pretvori kada tezgu napuste i Brubaker i Fraction i Aja. Jedva čitljivo, a crtež katastrofalan na momente.

Uz serijal takođe dolazi popriličan broj bonus priča:
- Annual 1
- Immortal Iron Fist: Orson Randall and the Green Mist of Death 1;
- Immortal Iron Fist: The Origin of Danny Rand 1;
- Civil War: Choosing Sides 1
- Immortal Iron Fist: Orson Randall and the Death Queen of California 1
- Immortal Weapons 1-5

Svih pet Immortal Weaponsa su sjajni, Queen of California me je uspela nasmejati i ima šmekerski kraj, sve ostalo je bilo gubljenje vremena što se mene tiče
kasper Posted - 05/11/2019 : 10:50:16
ne znam da li ja nemam srece sa ck ili je to obrnuto , sta god da objave nesto fali. ili fali stripu, ili fale kako uradise. a ono sto urade kako valja to me i ne interesuje. izuzetak neki ovde je asteriks, al ja sam vezam za stari asteriksov zabavnik.

glede superheroja, mnogo mi vise odgovara princip 1 superheroj (mozda tu i tamo neko usput da se pojavi) 1 strip. i najbolje sto sam citao od marvela su mi milerov daredevil i freksnovo oko sokolovo. sad taj isti freksin i taj isti crtac aja su koautori na gvozdjanoj pesnici.

dve knjige smrtonosne pesnice, su dve krajnosti. prva predstavlja nesto novo, nove ideje i sto se tice scenarija i sto se tice crteza. a kad se tu okupe veliki autori rezultat ume da bude vrhunski. sa blagim primesama humora, sa fantasticnom akcijom, sa pricom koja uzdize gvozdenu pesnicu, sve to ide u prvom delu. i tamo negde pred kraj, imam ono sto sam oduvek zeleo da imam - arenu, kung fu i magiju!
kako sam otvorio drugi knjigu, a ranije sam citao prvih 6 epizoda, sve, al doslovno sve ode ukurac. price necitljive, crtez ogavan, besmisao, beznadje. aje u zavrsnici, kad je najpotrebnije nema. brubaker se povukao sa scenarija, verovatno ga bilo blam da se potpisuje. takodja se aja povukao i sa naslovnica. ukratko svinjarija.
sad ima ta epizoda #16, nesto kao zakljucak, freksn & aja, sve je to ok, al dzaba.
sta se to desilo sa epizodama 11-14, ovo ko da je bila neka bozja kazna u pitanju?
jaki Posted - 25/09/2019 : 23:05:43
quote:
Originally posted by IGMAN2

quote:
Originally posted by jaki

Čelićna pesnica,Rudy Nebres,stari EKS?



Čelična je bila Kandža, Pesnica je Gvozdena

going going Posted - 25/09/2019 : 22:15:31
Ovo mi deluje bas interesantno!
IGMAN2 Posted - 25/09/2019 : 22:03:23
quote:
Originally posted by jaki

Čelićna pesnica,Rudy Nebres,stari EKS?



Čelična je bila Kandža, Pesnica je Gvozdena
mpavin Posted - 25/09/2019 : 20:59:51
Ima li neki preview?
Peyo Posted - 25/09/2019 : 20:15:32
Nebresov crtež se pamti. Čini mi se da i priča nije bila loša.
jaki Posted - 25/09/2019 : 18:13:15
Čelićna pesnica,Rudy Nebres,stari EKS?
Ernie Pike Posted - 25/09/2019 : 18:07:49
Junaka se ni ne sjećam iz Eksa, ali Brubakerovo ime je dovoljna garancija.
Pretpostavljam da ove dvije knjige pokrivaju izdanje "The Immortal Iron Fist: The Complete Collection Volume 1".
kasper Posted - 25/09/2019 : 17:49:00
superica
anto Posted - 25/09/2019 : 17:19:25
deluje kao my cup of tea.
alexts Posted - 25/09/2019 : 16:16:31
40-ak godina od poslednjeg objavljivanja ovog junaka.

Kad pre prođoše?

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.14 seconds. Snitz Forums 2000