forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA predstavlja: Orka 10 - Autocesta sunca

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!
Note: Reply doesn't exist.

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 04/11/2008 : 11:10:25


Karim ima 22 godine i lošu reputaciju. Priča se da masno zarađuje na kartama, da prodaje drogu i da ima AIDS, ali da mu ni jedna žena ne odolijeva i da spava samo s najbogatijima, za novce. Alexandre Barbieri ima sedamnaest godina, ne karta se, ne drogira se i ne spava s bogatim ženama, ali bezuvjetno obožava Karima. Štoviše, spašava ga od lokalnog političara koji ga zatiče u krevetu s njegovom ženom i tada kreće njihova nevjerojatna pustolovina koja će ih odvesti niz francusku Autocestu sunca. U tom bijegu od poludjelog fašiste i njegovih fanatika susreću obespravljene i bijesne radnike i emigrante, kamiondžije, dilere, kriminalace, pandure, konobarice, razmaženu curicu, njenu majku rospiju i tatu kurvara u suludom vrtologu događaja što ih prijeti progutati...

Autocesta sunca je prva europska manga nastala po narudžbi japanskog giganta Kodanshe te Baruovo najuspješnije i najznačajnije djelo, okrunjeno Grand Prixom festivala u Angoulemeu 1995.

Preview (91 stranica!): http://www.fibra.hr/download.asp?ID=24
Detalji o izdanju: http://www.fibra.hr/index.asp?cat=6&SeriesID=3&TitleID=75
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
naker Posted - 25/09/2023 : 20:33:48
Manga na evropski način urađena u fazonu road stripa gde uz obilje humora, seksa i nasilja pratimo suludu jurnjavu belaca, crnaca i arapa po francuskim putevima besa i rasizma.. Ništa više i ništa manje od ovoga, ali strip je ultra zabavan za čitanje. Slažem se sa Cortom da je Kobilin format bolji. Voleo bih čitati još nešto od Barua.
Gil-galad Posted - 23/09/2023 : 21:52:43
Prelep strip, a koliko je dugo trebalo da se rasproda... I ja sam mu se nedavno vratio posle bukvalno 14-15 godina i savršen utisak, pročitao u dahu kao i prvi put. Od Baruovih dela mi je samo Razjaren bolji. (Doduše, ne i draži.)

Beše i ovaj tekstić...
https://www.stripovi.com/index.asp?page=column-view&ColumnID=96
corto33 Posted - 23/09/2023 : 18:36:31
Po meni bolje je izdanje Besne kobile na originalnom malenom formatu. Ovdje su table premontirane na veći format.
Aco Posted - 23/09/2023 : 18:10:31
Nakon 15 godina palo je 2.čitanje i dojam je sad puno bolji. U maniri Taxija od Luc Bessona ali malo ozbiljnije. Rolerkoster što bi se reklo, od prve do zadnje stranice. Ima svega - smijesnih, tuznih, brutalnih trenutaka. Tokom čitanja i Karim i Alexandre postanu simpatični, zavole se ti likovi..
Crtež je malo problematičan
don_draper Posted - 22/06/2021 : 17:09:01
U zadnji čas nabavljeno, kasno pročitano, ali nema žaljenja.
Uz zanimljiv povijesni kontekst (prva europska manga!) ovaj strip mi je jako prirastao srcu. Od samog početka se kreće filmski uz brzo upoznavanje glavnih aktera, a onda kreće akcija iz jako bizarne situacije i proteže se na cijeli strip. Jako je malo trenutaka za uzeti predah jer na putu iz svog gradića ovaj duet susreće nevolju za nevoljom. U maniri filmova ceste osim što se pejzaži izmjenjuju, pojavljuju se svakojaki novi ekscentrici i razne lokalne političke prilike koje Baru vješto dokumentira.
Na momente je bilo teško pratiti tko je tko, prije svega zbog Baruovog crteža koji je dosta simplističan, ali funkcionalan u ovakvom stripu. Vrlo dobrog ritma, pun zanimljivih zapleta i s dva glavna aktera koja s vremenom samo rastu u očima čitatelja te brojnim ekscentričnim antagonistima ovaj strip me stvarno ugodno iznenadio i držao me prikovanim za čitanjem koje je proletjelo brzo, ali s užitkom.
U konačnici, nedostaje nekoliko finesa za najvišu ocjenu i možda se u pojedinim trenucima mogla naći bolja rješenja za neke situacije, ali to su sve dosta sitni prigovori.
4.5/5
Jocko Posted - 26/08/2017 : 17:02:38
quote:
Meni se vise svidjela Kitaja, ovo mi nije blisko, tako je "frajerski", a ja se ne znam frajerisati.
U Kitaji znam da imam posla s luzerima, a ovo su neki nadrealno kul momci, cak i kad to nisu.
Moram uzet jos tog Razjarenog pa mi se mozda poslozi i ova Autocesta.


Nisam imao taj osećaj tokom čitanja Autoceste.. Arapin jeste kul, ali nekako prirodno, to mu leži, takav je tip, ima harizmu šta li.. Ali onaj ćoravi plavušan uopšte nije kul, štaviše baš je šonja tokom najvećeg dela stripa.
Meni je sama radnja stripa i jurnjava bila kul, ali likovi su mi, svi osim Arapina, bili baš tragikomični - npr ćelavi negativac se trudi da bude kul ali to nije. Onaj čova što je jedini stanovnik u selu je isto ne-kul, čak i oni narkodileri su prilično smotani. Pa i onaj švaler kicoškog izgleda s početka je sve samo ne kul.
To je i velika razlika između američkog i francuskog stripa, pa i filma generalno - u američkim se likovi trude da budu kul i šmeksi i u akcionim komedijama a naročito krimićima, dok kod francuza i kad ima jurnjave to se okrene na šalu (Reno, Depardije, Clavije, Taxi...) i likovi ispadnu više tragikomični nego nadrealno kul.
Tako i ovde. Baš u maniru francuskih akcionih (tragi)komedija sa primesama drame.
PS. Ali sam strip jeste baš onako muški, papučica gasa do daske.
anto Posted - 26/08/2017 : 16:38:35
quote:
Originally posted by Mrkva


Znam, ali to vec zahtijeva citanje izmedu redova, razmisljanje...
Javim ti se za dva mjeseca kad skuzim sto si mislio :)




quote:
Originally posted by Poli


Uf, Kitaja bolja od ceste!? Sto jos necu procitati ...


To je zato što ne čitaš između redova

quote:
Originally posted by Mrkva


Moram uzet jos tog Razjarenog pa mi se mozda poslozi i ova Autocesta.


Razjarenog obavezno!!!
Poli Posted - 26/08/2017 : 14:34:11

Uf, Kitaja bolja od ceste!? Sto jos necu procitati ...

A Razjaren razbija samo tako.


Peyo Posted - 26/08/2017 : 13:38:15
quote:
Originally posted by Mrkva

Meni se vise svidjela Kitaja, ovo mi nije blisko, tako je "frajerski", a ja se ne znam frajerisati.
U Kitaji znam da imam posla s luzerima, a ovo su neki nadrealno kul momci, cak i kad to nisu.
Moram uzet jos tog Razjarenog pa mi se mozda poslozi i ova Autocesta.



Razjaren je isto više "frajerski".
Mrkva Posted - 26/08/2017 : 13:21:25
quote:
Originally posted by anto

glede oduška,već sam ga dao



Znam, ali to vec zahtijeva citanje izmedu redova, razmisljanje...
Javim ti se za dva mjeseca kad skuzim sto si mislio :)
anto Posted - 26/08/2017 : 13:12:42
glede oduška,već sam ga dao
anto Posted - 26/08/2017 : 13:09:33
quote:
Originally posted by Mrkva

quote:
Originally posted by anto

quote:
Originally posted by Mrkva

Meni se vise svidjela Kitaja, ovo mi nije blisko...


ovakav penal se obično ne propušta,ali zadnji put imam utisak da sam ipak preterao,pa ću se sada suzdržati.



Srce, daj si oduska, imas imunitet, a i naslucujem da me ceka nesto zabavno :)

P.S. Zekani su na cekanju, nisam te zaboravila :)


Kraljice!!!!!
Mrkva Posted - 26/08/2017 : 13:07:58
quote:
Originally posted by anto

quote:
Originally posted by Mrkva

Meni se vise svidjela Kitaja, ovo mi nije blisko...


ovakav penal se obično ne propušta,ali zadnji put imam utisak da sam ipak preterao,pa ću se sada suzdržati.



Srce, daj si oduska, imas imunitet, a i naslucujem da me ceka nesto zabavno :)

P.S. Zekani su na cekanju, nisam te zaboravila :)
anto Posted - 26/08/2017 : 13:05:27
quote:
Originally posted by Mrkva

Meni se vise svidjela Kitaja, ovo mi nije blisko...


ovakav penal se obično ne propušta,ali zadnji put imam utisak da sam ipak preterao,pa ću se sada suzdržati.
Mrkva Posted - 26/08/2017 : 12:59:21
Meni se vise svidjela Kitaja, ovo mi nije blisko, tako je "frajerski", a ja se ne znam frajerisati.
U Kitaji znam da imam posla s luzerima, a ovo su neki nadrealno kul momci, cak i kad to nisu.
Moram uzet jos tog Razjarenog pa mi se mozda poslozi i ova Autocesta.
Peyo Posted - 13/07/2017 : 07:54:14
Čitao sam Kitaju.

Zanima me kako će se tebi svidjeti.

Ja sam možda imao prevelika očekivanja ili mi jednostavno ta tematika ne leži.

Što naravno ne znači da je strip loš, naprotiv.
Jocko Posted - 13/07/2017 : 01:15:47
Hvala na preporuci,
nisam uzeo Razjaren (u okviru Komikove akcije) zbog tematike, ne volim boks ni u filmu pa nisam hteo da rizikujem sa kupovinom, mada kažu ljudi da je odličan.. a malo je falilo da uzmem Vrle ništarije.
Uzeo sam Kitaju bluz. Čini mi se da će biti sličan Autoputu sunca, isto se radi o mladićima, odrastanju itd..

Mada ako je svaki Baruov strip po kvalitetu bar donekle kao Autoput sunca, onda ću im svima pružiti šansu, pa i Razjarenom.
Peyo Posted - 12/07/2017 : 12:27:49
Jocko, preporučujem ti (ako nisi čitao) i Razjaren od Barua, izdavač Komiko.
Jocko Posted - 12/07/2017 : 01:26:08
Strašan strip! Odličan road-trip-strip, putovanje kroz srce Francuske, a tako ispričan i nacrtan da podseća na one legendarne Francuske komedije/drame sa Renoom i Depardijeom...
Crtež na prvi pogled nije nešto naročito lep, ali kad se čovek navikne bude bolji. Priča je mešavina zajebancije, dobrog evropskog humora, ali i drame, trilera... Sve u jednom! Čita se brzo ali sam ipak čitao u 3 dana, iz 3 dela.. Rađen je kao manga, nekada i jedna slika na dve strane, a često i slika po strani.

Kome se crtež ne svidi, neće mu se svideti ni strip, ali daleko da je crtež loš - jednostavno je specifičan, ali ide uz ovu opičenu rolerkoster priču. A priča mi je super osim suviše jednostavne završnice.
Da se razumemo - nema ovde mnogo filozofije, ali ima one specifične životne filozofije, ispunjenje jakim razočarenjima, gorkim saznanjima o teškim životnim istinama, kao i brojnim životnim usponima i padovima, a što je sve u sklopu odrastanja glavnih likova.

Uglavnom, van svog žanra a naročito u svom žanru, jedan od najboljih stripova koje sam pročitao!

Jer ne mora strip da se dotiče teških tema na ozbiljan način, može to činiti i nonšalantno, kroz sprdnju, kao što je to slučaj sa Autoputem sunca.

5/5
Shaner Posted - 07/03/2016 : 20:23:08
Istovremeno strip ceste (ako postoji film ceste zašto ne i strip?) i priča o sazrijevanju, Autocesta sunca govori o dva mladića koji prelaze pola Francuske u bijegu od poludjelog prevarenog muža i nemilosrdnih mafijaša i u potrazi za samima sobom. Njihov put je sadržajan i zanimljiv, kao i cijela galerija likova koje njime susreću. Zabavna je to vožnja praćena pri početku pomalo iritantnim, no kasnije čak simpatičnim crtežom, koja donosi i uzbuđenja i smijeh, pa čak i neku skicu društvenog stanja u Francuskoj, no ipak ne nudi nešto više. Ili bar ja to nisam uspio pronaći.

6/10

stbojan Posted - 17/04/2014 : 14:59:05
Totalno cool strip... odlicna zabava pa i vise od toga... krece sasvim lagano, a zatim kad ga "nagazi" i da mu gas... ubrzanje dostize svoj maksimum... prica se razvija prilicno dobro i brzo sa dosta obrta i apsurdnih situacija.. sve to uz odlican crtez... apsolutna preporuka za ovu "voznju"...
Mr. Bushido Posted - 11/10/2010 : 20:37:48
quote:
Originally posted by Lex No1

A u kom smislu "manga"? Kao stil crtanja ili sta?


Autocestu sunca je originalno izdao japanski izdavač Kodansha 1995. godine. Tek je kasnije izdano u Europi.

Sredinom 1990-ih godina Kodansha je imao veliko zanimanje za Europske autore, te im je dao priliku da po svojoj volji stvore djela bilo koje teme, stila i dužine. Jedan od tih autora je bio Baru, a rezultat ovog angažmana bila je Autocesta sunca.

Tehnički, Autocesta sunca je prva manga koju je Fibra izdala.
Lex No1 Posted - 11/10/2010 : 20:16:34
A u kom smislu "manga"? Kao stil crtanja ili sta?
il cattivo Posted - 11/10/2010 : 11:28:11
Pročitao konačno i to u jednom dahu, čita se kao da je noga non stop na gasu...
Road to heaven or hell...
bisley Posted - 10/10/2010 : 22:51:35
strip je stvarno čista petica, bar meni, kao i većina stvari u izdanju Fibre.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000