forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: KOLORKA 147 - Posljednji pogled

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 22/10/2019 : 08:24:43


“… Za sve postoji posljednji put, zar ne? Tvoja posljednja tableta, tvoja posljednja cigareta. Tvoj posljednji gutljaj vode… Tvoj posljednji dobar poljubac.”

Posljednji pogled objedinjuje epsku trilogiju Charlesa Burnsa – Prekrižen, Košnica i Šećerna lubanja – u jedinstvenu sagu o krivnji iz noćnih mora, razotkrivajućem stvaralaštvu i emocionalnom užasu. To je priča o Dougu koji, kako ga upoznajemo, luta od stvarnosti do halucinantnoga sna koji podsjeća na jasno ocrtan Hergéov svijet isprepleten zastrašujućim vizijama Williama Burroughsa i Davida Lyncha. Na početku priče on se oporavlja od razarajuće traume i pokušava povezati što se dogodilo. To je i priča o Dougovom prisjećanju na zaljubljivanje u Saru, briljantnu, ali brigama opterećenu studenticu umjetnosti koja se naizgled smrtno boji nečega – ili nekoga – tko vreba tik iza ugla. Ili, još gore, tik na ulazu u zgradu, gdje zvoni na portafon. Na kraju Doug mora odlučiti hoće li priznati svoje pogreške i suočiti se sa svojom prošlošću ili odabrati proživjeti je iznova, iznova i iznova…

Kolorka 147 • Posljednji pogled • 176 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Charles Burns • Crtež Charles Burns • Prijevod Nikola Pezić • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 22.10.2019. • Cijena 180 Kn

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-147-posljednji-pogled/578/
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Aco Posted - 12/09/2023 : 08:41:17
Moj 1. odnosno 1,5-i BUrns pošto Crnu rupu nisam uspio pročitati do kraja.

Dio sa Tintinom, rađanje onih crveno-bijelih jaja, mrtvi fetusi raznih životinja - to nisam shvatio jer nisam dovoljno inteligentan.
Inače se čita ok - Doug klasični papak, bavi se nekim performansom na koncertima, kao predgrupa očito. Odabire curu koja ima neke čudne poglede na umjetnost, fetiše i sklonosti (te ljubomornog bivšeg dečka ), napravi joj dijete i onda se ustrtari, pa popije batine od bivšeg dečka. I tako. Izrazito iritantan lik.

Crtački ovo nije loše a i boje su dobre - na papiru koji je u ovoj kolorki odlično dolazi do izražaja.
don_draper Posted - 24/10/2022 : 17:50:48
Možda ulazim u ovo djelo bez nekog konteksta pošto nisam čitao Burnsovo najpoznatije djelo Crna rupa. Ovo je u biti trilogija koja prati neobična zbivanja u životu naoko običnog (i bezveznog) lika. Burns ovdje, baš kao i neka epohalna književna djela, u prvi plan stavlja rezigniranog, eskapistički nastrojenog i indiferentnog lika. Do kraja stripa većina njegovih postupaka i mišljenja neće izazvati nimalo simpatija.
Strip odaje dojam jako psihodeličnog i anksioznog djela. Naravno da je to slučaj, ali scenarij je dosta pristupačan i uz koncentrirano čitanje se može shvatiti bit. Jako je slojevit strip, s puno detalja podložnih interpretaciji i teško da može biti dosadan za čitanje. Ne mogu reći da sam svaki detalj najbolje razumio, ali u suštini mi je ostao kao dosta jasan strip.
Ipak, subjektivan dojam nije baš skroz izvrstan. Strip nije tako mučan i depresivan kako se čini, premda neki prizori su nepotrebno degutantni. Cijela ta pompa neke anksioznosti, opasnosti i sl. su mi nekada pale na neplodno tlo. Premda je jako promišljeno konstruiran strip i funkcionira na više razina, često mi se čini kao previše "try hard", čak kada i to nije potrebno. Ne mogu reći da Burns na silu pokušava uvoditi neke emocije i atmosferu, ali imam osjećaj da je strip često u nedoumici kakve emocije želi komunicirati s čitateljem.
Grafički i vizualno je izvanredan strip i tu nema puno za prigovoriti. Okej, odabir nekih scena je dvojben, ali Burns je to jako dobro nacrtao.
Posljednji pogled je u najmanju ruku zanimljiv strip. Ne bih ga preporučio baš svakome, ali onaj tko traži malo poigravanja sa stvarnošću i percepcijom svakako da je ovo dobar izbor. S obzirom na ambiciju oko priče, očekivao sam uvjerljiviju i sveobuhvatniju atmosferu. Ovako je to dosta brzo proletjelo, ali nema nekog trajnog otiska na umu.
3.5/5
Shaner Posted - 19/06/2022 : 14:18:06
Potaknut vukozečevom (odličnom) recenzijom, odlučio sam se ponoviti Posljednji pogled. Iako je prošlo skoro tri godine od prvog čitanja, sjećao sam se više-manje svega pa sam se ovaj put mogao prepustiti polaganom, detaljnom čitanju i proučavanju. Nakon što sam ga po drugi put zaklopio, postalo mi je jasno da je u pitanju strip koji neizbježno ostavlja udarac, bez obzira na protok vremena i ponovljena čitanja.

Priča je zanimljiva, iako bismo mogli reći da je nekako "obična". No adut ovog stripa ipak nije priča (iako je i ona važna, naravno) već način na koji je ispričana, a on je itekako neobičan. Na prvu je možda i nejasno što se tu točno događa, no uz pažljivo čitanje postaje očigledno da Burns itekako zna što radi i vrlo sigurno gradi priču kombinirajući realno i nadrealno. Za konačan dojam je, očekivano, uvelike zaslužan i Burnsov specifičan vizualni izričaj koji je u savršenoj sinergiji sa scenarijem.

Posljednji pogled je bezvremensko remek-djelo koje govori o mnogo toga: o površnosti i dubini u umjetnosti i izvan nje, o međuljudskim odnosima i njihovoj istovremenoj jednostavnosti i kompleksnosti, o našim nesigurnostima, pogreškama i traumama i, možda najvažnije, o tome da moramo naučiti živjeti s njima. Strip kojem ću se sigurno još puno puta vraćati.

going going Posted - 16/06/2022 : 20:58:46
Recenzija u pravi cas! Taman posto sam procitao strip. I to odlicna recenzija i nadam se prva od mnogih vukozecovih.
Deers Posted - 16/06/2022 : 12:40:10
quote:
Originally posted by drogsy

Odlična recenzija, taman me potaknula na kupovinu. Još!



+1
drogsy Posted - 15/06/2022 : 09:12:59
Odlična recenzija, taman me potaknula na kupovinu. Još!
naker Posted - 15/06/2022 : 07:34:17
@vukozec, odličan izbor naslova za prvu recenziju
Spock Posted - 15/06/2022 : 06:49:20
Vukozečeva premijerna recenzija na sajtu:

https://www.stripovi.com/recenzije/strip-album-kolorka-147-posljednji-pogled/2846/
going going Posted - 13/06/2022 : 04:34:40
Volim ovakve stripove. Odavno mi je na listi Posljenji pogled, od kako je izasao, i bio sam presrecan sada kada sam ga nabavio u poslednjoj turi kupovine i odmah sam se bacio na citanje.

Manje-vise sam saglasan sa svim pozitivnim komentarima iznad. Tokom citanja Burnsov stil, odnosno vise nacin kadriranja i upotreba boja i cela ta atmosfera me je neodoljivo podsetila na radove Frederika Peetersa, najvise na Aamu i Pahiderm. Verovatno je Peeters bio pod uticajem Burnsa donekle.

Od uticaja i namigivanja drugim autorima i delima na koje se Burnsov strip poziva izdvajaju se francusko-belgijski strip klasik Tintin, cuveni predstavnik bit pokreta Vilijam S Barouz i kultni reditelj Dejvid Linc. Nisam citao Tintina do sada ali mislim da nije preterano tesko skapirati reference i da sam ih ispravno pohvatao i uocio. Kao sto nisam citao ni Barouza iako mi je film Naked Lunch odavno na spisku (isto vazi i za knjigu). Od bitnika sam citao samo On the Road Dzeka Keruaka i slusao poeziju Majkla Meklura uz klavirsku pratnju velikog, pokojnog Reja Manzareka iz Doorsa (https://www.youtube.com/watch?v=fqiHIMO5oOM&ab_channel=FromTheVaultswithToasterDementros).
Ali sam zato pogledao skoro sve filmove Dejvida Linca i obozavam njegov rad.

Ono sto bi mi bila zamerka ovom stripu jeste to sto je na kraju sve previse jasno i u potpunosti razjasnjeno a taj sam kraj me nije toliko emotivno oduvao kao sto sam ocekivao da hoce.
A kako tumacite poslednji kadar? - Tako da Dag ostaje zarobljen u svojoj nocnoj mori krivice i konstantnom prozivljavanju tog sudbonosnog trenutka kada se javio na interfon i cuo glas svog tepača?

Nadam se da cu imati priliku da nekako nabavim Crnu rupu bilo u Fibrinom bilo u americkom izdanju i da je procitam. I kao sto vazi i za Peetersa, sto vise Burnsa u domacoj ponudi i ja ga sigurno nabavljam. Moram da nabavim i Strpljenje u izdanju Komika, a svima preporucujem Grad od stakla.

9,5/10
naker Posted - 15/11/2021 : 20:26:53
Burns odlično pogađa u svu tu tinejdž nesigurnost i angst kroz koju prolaze mlade osobe i glavni protagonista ovog stripa je previše opušten u svojoj zoni komfora i ne voli da izlazi iz nje čak i kada bi trebao, on je tip čoveka koji će se pre slomiti nego saviti tj. promeniti, ali griža savest mu ne da mira i njega opsedaju čudni snovi koji mu na podsvesnom nivou poručuju da iako nikada nije bio u dobrom odnosu sa ćaletom oni su zapravo veoma slični, oboje su dozvolili da izgube ženu koju vole i sin pravi iste greške kao i ćale i upućuje poslednji pogled pre nego što se kukavički okrene i ode.. A sam kraj je ono, a la Jimmy Corrigan tip kraja koliko je sve to tužno ispalo. Ako sam ja dobro povezao stvari Posljednji pogled je u suštini priča o strahu od očinstva

Fibra & Komiko imaju u svom arsenalu popriličan broj uvrnutih stripova i moram priznati da bih rado viđao još ovakvih "mindfuck" stripova krcatih nadrealnim momentima, ko god voli otkačene Lynchove filmove ili stripove tipa Clowesovo Strpljenje ili Petersove radove ovo je štivo za njega
Macon Posted - 28/08/2021 : 09:56:54
I priča se do kraja sasvim dobro posloži iako izgleda zamršena. Za mene je to vrlo dobar strip a likovno je brilijantan.

Sav Burnsov opus je u stvari o travmama adolescenta sa odraštanjem, u Crnoj rupi je to još više očito. I Clowes se je puno bavio sa tim.

Za mene je Burns dio američkog autorskog (alternativnog) kanona u koji se ubrajajo još Clowes, Ware, braća Hernandez, Woodring, Seth, Chester Brown, svi su se probili u devedesetima. "Otac" jim je najviše Crumb. Problem je, da u poslednjih dvadeset godina iz Amerike (USA i Kanada) nema nikoga sa tom širinom i dubinom kao ovi velemajstori. I likovno je svako žvrljanje postalo prihvaćeno.
corto33 Posted - 27/08/2021 : 23:51:45
quote:
Originally posted by AleksandarN

Vidi se da Burns gotivi Lynch-a. Odusevljen sam!



Vidim zašto bi neko mogao to pomisliti ali nije taj slučaj.
Burns navodi Crumba kao njegov največi utjecaj.

Inače ima ovdje jedan veoma opširan intervju sa Burnsom:
http://www.tcj.com/the-charles-burns-interview-by-darcy-sullivan/
AleksandarN Posted - 27/08/2021 : 21:05:25
Uveliko me mrzi da pisem utiske ali ovo delo sam morao da prokomentarisem. Predobar crtez, a prica... Cudna, zanimljiva, bizarna, prelepa! Vidi se da Burns gotivi Lynch-a. Odusevljen sam!
naker Posted - 14/08/2021 : 09:06:54
Ide na listu, hvala
anto Posted - 14/08/2021 : 00:39:45
quote:
Originally posted by naker

Da.. deluje idealno za mene


dopašće ti se sigurno Poslednji pogled.
naker Posted - 13/08/2021 : 23:44:05
Da.. deluje idealno za mene
Peyo Posted - 13/08/2021 : 22:59:06
Volim Burnsov crtež i neke njegove stripove, El Borbah npr., ali što se mene tiče ovo ne ide u kolekciju.

Ako si ti njegov fan vjerujem da nećeš biti razočaran.

Tim prije ako voliš stripove a la Jimmy Corrigan i slično.
naker Posted - 13/08/2021 : 22:38:29
Toliko dobro ili toliko loše? Upravo čitam Crnu rupu i planiram da nabavim Posljedni pogled ali sad me bacaš u nedoumicu!
Peyo Posted - 13/08/2021 : 18:06:07
Uhhh ...
Shuckey Posted - 02/05/2021 : 15:40:34
Nakon napaćenih neformiranih mladih ljudi iz Crne rupe dobijamo od Charlesa Burnsa još jednu krišku čemera. Ovaj put je pod mikroskopom odrastao muškarac, razbijen netom nakon što je koliko-toliko formiran. Burnsov kist je očekivano precizan i čist, a boje su odlične. Moram ispoštovati sigurnu ruku i održavanje visoke razine od prve do zadnje stranice kao i neshvatljivu vještinu detaljnog prikazivanja najodvratnijih odvratnoća a da ipak nisu same sebi svrha. Međutim, Posljednji pogled je ispod Crne rupe unatoč boljoj izvedbi. Nisam se informirao o stripu niti o autoru prije pisanja ovog osvrtića, nisam čak ni pročitao ovaj topic, ali se usuđujem pretpostaviti da Charles Burns nije doživio ovakvu groznu duševnu bolest iz prve ruke te mi je djelo na osnovu toga neiskreno i pretenciozno. Ali ostaje u kolekciji, ne samo iz poštovanja već me stvarno vuče na još jedno čitanje. Vjerujem da ću izvući još mnogo iz Posljednjeg pogleda tijekom drugog, upućenijeg i preciznijeg čitanja.
lwood Posted - 20/03/2021 : 19:10:37
Skroz ok,crtež odličan. 7/10
going going Posted - 16/12/2020 : 17:23:53
quote:
Originally posted by Poli


Da, na Elephant Man sam mislio, dok me Straight story jos ceka.




Kao sto napisah na nekom drugom topicu.
Lynch je ispricao jednu lepu, toplu, iskrenu i lucidnu pricu o starosti, porodici i najvaznije o oprastanju.
Odiseja Alvina Straighta i ljude koje usput upoznaje i predele kroz koje prolazi, vredi videti i doziveti sa njim, tako da apsolutno preporucujem ovaj film.
Poli Posted - 16/12/2020 : 14:56:13

Da, na Elephant Man sam mislio, dok me Straight story jos ceka.


going going Posted - 16/12/2020 : 02:12:37
quote:
Originally posted by vukozec



Apsolutno podržavam neobjašnjavanje stvari. Ali ne uvijek, mora se to dobro izvesti, ne smije to biti easy way out.

A ovdje mi to ne bi odgovaralo. U Posljednjem pogledu je baš sjajno što se taj onirički košmar na kraju posloži. I sad mi na um pada jedna filmska usporedba u kojoj imamo sličnu takvu košmarnu naraciju koja se na kraju posloži: Mulholland Drive.



Uf Vukozec nisi mogao da das bolju preporuku za strip! Nabavljam ga sto pre, prvom prilikom.
Mulholland drive mi je u top 3 najomiljenijih i najdrazih filmova kao sto sam i napisao na onom topicu u filmovi podforumu.
I kao sto ti kazes, apsolutno je sve jasno kad pogledas film. Genijalno je sve Lynch to poslozio! Maestralan film!
Potrebno je mozda vise od jednog gledanja, ali vrlo je jasno kad se skapira sve. Vrhuski film.
Ja preporucujem sve Lynchove filmove, nesto slicno ali blaze je uradio i u Lost Highwayu.

quote:
Originally posted by Poli


Ha ha ha, slusao sam i ja kako da je sve lijepo poslozeno, samo moras to promatrati kao snove i ovo ono... meni i dalje nije nesto pretjerano jasno. :D :D
Ali istina, i ja sam ga gledao samo tada kada je izasao. U principu mi ne leze previse Lnychevi filmovi, dok mi Eraserhead dize svu kosu i jedan od filmova gdje sam se doslovno mucio sa gledanjem i terao samog sebe da zavrsim film. Samo mi se Blue velvet dopa vec kao klincu. I cekaj cekaj... zar nije imao i neki normalan film... koji vec bese. :D :P

Ja se pak nadam da je strip nesto drugo, bolje. Iako je MD divota za gledati, no sklapanje kockica je kao kod pijanog Rusa.




Eraserhead jeste bas zajeban, i tezak za gledanje.
Jedina dva njegova ,,normalna" filma su mu Elephant Man i Straight story. Oba su prelepa i neverovatno emotivna, s odlicnim krajem. U oba filma mu je pristup linearan, pravolinijski i jasan. Bez apstrakcija, metafora, simbola na onakav nacin kakvi su mu u ostalim filmovima.
Poli Posted - 15/12/2020 : 20:35:55

Ha ha ha, slusao sam i ja kako da je sve lijepo poslozeno, samo moras to promatrati kao snove i ovo ono... meni i dalje nije nesto pretjerano jasno. :D :D
Ali istina, i ja sam ga gledao samo tada kada je izasao. U principu mi ne leze previse Lnychevi filmovi, dok mi Eraserhead dize svu kosu i jedan od filmova gdje sam se doslovno mucio sa gledanjem i terao samog sebe da zavrsim film. Samo mi se Blue velvet dopa vec kao klincu. I cekaj cekaj... zar nije imao i neki normalan film... koji vec bese. :D :P

Ja se pak nadam da je strip nesto drugo, bolje. Iako je MD divota za gledati, no sklapanje kockica je kao kod pijanog Rusa.




forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000