forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: KOLORKA 145 - Texas Cowboys

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 22/10/2019 : 08:23:01


U gradiću Fort Worthu na Divljem zapadu isprepliću se mnoge sudbine. Harvey Drinkwater, bostonski novinar, poslan je onamo kako bi napisao reportažu o Hell's Half Acreu, najzloglasnijem zapećku Amerike, gdje je „najgori ološ zapada zbijen na prostoru veličine muhina šupka“, kao što to živopisno kaže njegov šef dok se raduje izvještajima o tučnjavama, dvobojima i linčevima koji će njegovo čitateljstvo bacati u trans... Harvey je pak već u sebi odlučio napustiti novinarstvo, ali kani iskoristiti putovanje kao priliku da se osveti bivšem mužu svoje majke, obogati se i pronađe ženu. Međutim, nije on prvi žutokljunac koji stiže u taj „grad goveda“ kako bi okušao sreću. Osim toga, kao što kaže Ivy, lokalac kojega je Harvey zaposlio kao svojevrsnog vodiča, ne može se doći na Zapad radi osvete, bogatstva i ljubavi. To je previše. Valja izabrati.

Kolorka 145 • Texas Cowboys • 320 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Lewis Trondheim • Crtež Matthieu Bonhomme • Prijevod Mirna Šimat • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 22.10.2019. • Cijena 250 Kn

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-145-texas-cowboys/565/
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
bisley Posted - 16/07/2023 : 08:53:57
Preporuka za Maggie, šteta samo da nije malo veći format.
matori paraliticar Posted - 15/07/2023 : 19:58:57
Sa Trondhajmom sam se upoznao preko svih Zekana i ovim stripom (ovo zadnje je prica o jednom danu u zivotu jedne muve/muhe, prica je prvo radjena za magazin Lapin i radjena je bila na cetri stranica, neki japanski izdavac se javio i hteli su da Trondhajm uradi duzi strip za japansko trziste od te ideje, medjutim kada je vec bio ulozio dosta vremena i truda japanci odustaju ali umesto njih strip izlazi kod nekog francuskog izdavaca 1995, verovatno vas ne iznenadjuje da je strip bez reci cini mi se)

Kakve veze ovo ima sa teksaskim kaubojima, pa nikakve, dobro ima scenarista je isti :).

Imam i Maggie i Esteban ali nisu stigli na red za citanje ti stripovi jos. Astronaute/kosmonaute buducnosti takodje imam ali su mi za sada pokusaji da ih procitam prosli neuspesno.

Crtac Bonom mi je poznat iz dva albuma Talicnog (Čovek koji je ubio Taličnog Toma i "Wanted Lucky Luke" iliti Traži se Lucky Luke. Ne volim nesto narocito njegov stil ali je prepoznatljiv i dosta efikasan.

Zasto sam nabavio ovu debelu kolorku tek sada da li zbog sada zaista povoljne cene po kojoj se sada prodaje (17 evra = 1950 dinara) pa mi se nije cinilo rizik uzeti ovo uprkos cinjenice da od Vesterna bezim kao djavo od krsta zadnjih 7-8 godina.

Bilo kako bilo sada kada sam procitao mogu samo da se slozim sa Antom
quote:
Originally posted by anto
Pitki,nepretenciozni i inteligentni vestern,koji će izmamiti od vas iste one osećaje zadovoljstva kad ste kao klinci čitali Zagora,Kita Telera ili šta vam je već tamo nekad bio omiljeni kaubojac.

One lepe emocije koje (manje ili više) matori bonelijevci bezuspešno pokušavaju da ožive čitajući razne naslove SBE kuhinje (ali mahom stripove svoje mladosti) koje su oooodavno prerasli (iako oni to sami ne vide,samoobmnajujući se glupostima tipa "Zagor je religija","Boneli je zakon"...) - čitate li ovo Voriru Kinže,Velkiša i ostala bratijo??



Nedavno sam citao i Gusa od Fibre koji mi se takodje svideo tako da u principu uz Gusa i Teksas kaubojse mislim da bi mi bilo sasvim dovoljno u kolekciji da od vesterna imam to + pet dobrih zagora + pet dobrih teksa + Fanta(st) Ciko. Zaboravih Bluberija ali tu mi je dovoljan samo Rudnik ludog Nemca.

Doduse druzenje sa Teksas kaubojsima mi nije krenulo bas nesto najbolje, nisam bio spreman na sva nelinearna desavanja pa sam se dosta mucio da drzim koncentraciju na visokom nivou i vracam se povremeno dosta strana unazad da ne bi promasio neke vazne detalje da bi prica imala smisla. No vremenom sam se navikao i kad je zavrsio prvi od dva albuma bio sam prezadovoljan dobrim delom bas zbog tog nelinearnog vodjenja price.
Da sam dobio samo taj prvi album bio bi sasvim zadovoljan ali tu je bio i drugi. Drugi deo mi je takodje bio dobar ali je on cini mi se vise linearan nego prvi i cini mi se da je manje truda ulozeno u njegov nastanak.
Prevelik deo price je o onom liku koji nema jednu ruku i o onom koji izaziva svakog zivog na tucu :) znam to je sve u svrhu opisivanja vestern zanra (dime novela zapravo) ali ipak nekako repetitivno.

Sveukupno odlicno, voleo bi koristiti one izraze koje anto voli granitna devetka ili desetka ali necu ipak.

Dok sam tako zadovoljno zatvarao zadnje stranice i razmisljao o nabavljanju dodatnog primerka kog bi da uvaljujem unucima onih koji su preskocili ovaj strip... prvo sto se desilo je da sam strip nezgodno polozio i bum, trash, crash :))) medjutim desilo se cudo i kaubojci su ostali neosteceni :) nije me stigla zasluzena kazna.. barem ne za sada

Odlican retro papir, boje, slova velicine da i polu-coravci kao ja mogu da citaju bez problema.

Slusajte preporuke anta i mene i uzimajte ovo dok jos ima u prodaji

Sut u D* udruzenju koja je ucinilo nabavku ovog stripa u Srbiji sada komplikovanu, malo morgen ce ovo nekada ugledati svetlost dana na srpskom.

naker Posted - 26/05/2023 : 19:48:26
Nema se tu mnogo toga dodati što kolege već ranije nisu spomenule; ali western & kaubojac strip u formi kratkih priča, ali sa modernim dijalozima odrađen kao omaž starim petparačkim pričama sa Divljeg zapada i nelinearnim, skoro pa tarantinovskim načinom pripovedanja. Crtež takođe podražava ceo taj retro fazon koji strip fura, zaključno sa sjajnim naslovnicama svakog poglavlja. Super su Texas Cowboysi

I da, druga polovina stripa mi je jača jer tamo debituje Butch La Framboise kao najluđi lik u stripu, i super mi je running gag fora sa onim matorim koji za piće uvek na drugačiji način prepričava kako je izgubio ruku, ali nikada ne ispriča ono što se stvarno desilo
Chui Posted - 30/08/2022 : 17:29:52
Nakon dugo vremena ponovo pročitao, i opet u dahu. Čisto uživanje.
lwood Posted - 30/07/2021 : 10:20:01
Odličan western i vrlo čitljiv. Svakako dosad najbolje od Trondheima.
DzekDenijels Posted - 18/04/2021 : 19:11:59
Moj drugi susret sa Trondheim-om (Kosmonauti budućnosti) i Bonhomme-om (Esteban).
Oba stripa ovih autora koja sam pročitao su ostavila dobar utisak na mene.
Od kombinacije sam očekivao nešto još bolje.

Sama ideja zbirke kratkih “petparačkih” priča o Divljem Zapadu, sadržajno ali ne i hronološki povezanih mi se u startu svidela.
Jedan novi, drugačiji, a ipak tipičan prikaz života stanovnika tog legendarnog razdoblja, obrađen je na izuzetan način.
Trondheim nas lagano uvodi u (kompleksnu) priču, sklapajući je iz delova kao nekakav mozaik.
Upoznaje nas sa glavnim likovima, njihovim životima, stavovima, pričama, snovima.
Istovremeno uvodi gomilu sporednih likova kroz čije će postupke i karaktere napraviti odlične zaplete i razvijati priču u željenom pravcu.

Nema ovde ničeg novog i revolucionarnog.
Ali sve ono što treba da bude u jednom delu o Divljem Zapadu je baš tu.
Kauboji, odmetnici, lažovi i prevaranti, lutalice željne slave, pokeraši, šerifi, žene sumnjivog morala, pa čak i Indijanci.
Tu su pljačke, obračuni, napadi na diližanse, lov na begunce.

Nekom će možda izgledati kao “western” kliše, ali ovo je puno više od toga.
Taj specifičan način pripovedanja, detaljno razvijanje radnje i likova, njihovi dijalozi daju neki poseban šmek ovom stripu.
Stvaraju jednu izuzetnu atmosferu.

I upravo je Bonhomme-ov crtež kao stvoren za ovo.
Dinamičan, jasan i precizan, sa odličnim facijalnim ekspresijama koje toliko govore o samim likovima.
Baš mi se dopao.

Odličan i veoma zabavan strip koji je jednu univerzalnu temu obradio na specifičan i izuzetno zanimljiv način.
Apsolutna preporuka za čitanje.
Ostaje u kolekciji.
Chui Posted - 14/12/2020 : 12:59:01
:))))

quote:
Originally posted by Markos

quote:
Originally posted by vukozec
PS: kopka me nick, da se ne krije iza njega onaj stripofil što svira o Eternautu i Moebiusu?


Da, zbilja je odabrao kriptičan nickname:)

Markos Posted - 14/12/2020 : 12:14:34
quote:
Originally posted by vukozec
PS: kopka me nick, da se ne krije iza njega onaj stripofil što svira o Eternautu i Moebiusu?


Da, zbilja je odabrao kriptičan nickname:)
Peyo Posted - 14/12/2020 : 12:09:00
quote:
Originally posted by Chui

Vezano za nick, haha, ne ja sam Bruce Wayne, odmah priznajem :)))))))))))))))))))))





Prije bih rekao Joker.
Chui Posted - 14/12/2020 : 11:49:23
Vezano za nick, haha, ne ja sam Bruce Wayne, odmah priznajem :)))))))))))))))))))))

quote:
Originally posted by vukozec

quote:
Originally posted by Chui

To mi je tek drugi Trondheim pa polako haha so far so (very)good ;) Pozdrav Anti, ljubiteljima Trondheima i svih ostalih stripova :)




Koji je prvi? Ako nije Maggy Garrison, obavezno nju na popis staviti.

PS: kopka me nick, da se ne krije iza njega onaj stripofil što svira o Eternautu i Moebiusu?

Chui Posted - 14/12/2020 : 11:04:31
Da prva je Maggy :)))
quote:
Originally posted by vukozec

quote:
Originally posted by Chui

To mi je tek drugi Trondheim pa polako haha so far so (very)good ;) Pozdrav Anti, ljubiteljima Trondheima i svih ostalih stripova :)




Koji je prvi? Ako nije Maggy Garrison, obavezno nju na popis staviti.

PS: kopka me nick, da se ne krije iza njega onaj stripofil što svira o Eternautu i Moebiusu?

vukozec Posted - 14/12/2020 : 10:41:00
quote:
Originally posted by Chui

To mi je tek drugi Trondheim pa polako haha so far so (very)good ;) Pozdrav Anti, ljubiteljima Trondheima i svih ostalih stripova :)




Koji je prvi? Ako nije Maggy Garrison, obavezno nju na popis staviti.

PS: kopka me nick, da se ne krije iza njega onaj stripofil što svira o Eternautu i Moebiusu?
Chui Posted - 14/12/2020 : 10:26:19
To mi je tek drugi Trondheim pa polako haha so far so (very)good ;) Pozdrav Anti, ljubiteljima Trondheima i svih ostalih stripova :)

quote:
Originally posted by anto

quote:
Originally posted by Chui

Meni se strip jako svidio, druga priča mi je bolja od prve, u prvoj se Trondheim možda malo prerazigrao odnosno raširio na previše likova od kojih su neki potpuno nepotrebni, u drugoj je pak puno fokusiraniji i sve sjeda savršeno na svoje mjesto. Vrlo jednostavno vas zaljubi u svoje likove.



tek prvi post,a već si mi prirastao za srce - prepoznajem u tebi pravog Trondhajmovca

dobro nam došao majstore!!!

AleksandarN Posted - 14/12/2020 : 07:44:50
quote:
Originally posted by Unngenant

Anto ne plaši čoveka...nemoj da si toliko tvrd...



Antu bude tvrd ceo dan kad neko pohvali Trondheim-a.
Unngenant Posted - 13/12/2020 : 23:00:34
Anto ne plaši čoveka...nemoj da si toliko tvrd...
anto Posted - 13/12/2020 : 21:36:46
quote:
Originally posted by Chui

Meni se strip jako svidio, druga priča mi je bolja od prve, u prvoj se Trondheim možda malo prerazigrao odnosno raširio na previše likova od kojih su neki potpuno nepotrebni, u drugoj je pak puno fokusiraniji i sve sjeda savršeno na svoje mjesto. Vrlo jednostavno vas zaljubi u svoje likove.



tek prvi post,a već si mi prirastao za srce - prepoznajem u tebi pravog Trondhajmovca

dobro nam došao majstore!!!
Chui Posted - 13/12/2020 : 21:17:09
Meni se strip jako svidio, druga priča mi je bolja od prve, u prvoj se Trondheim možda malo prerazigrao odnosno raširio na previše likova od kojih su neki potpuno nepotrebni, u drugoj je pak puno fokusiraniji i sve sjeda savršeno na svoje mjesto. Vrlo jednostavno vas zaljubi u svoje likove.
Peyo Posted - 13/12/2020 : 14:45:34
To mu je urođeno i nadograđivano u stimulativnom okruženju tih L'Association luđaka.

https://www.lassociation.fr/infos/
izivko Posted - 13/12/2020 : 14:04:28
quote:
Originally posted by Peyo


Trondheim ponovo zadivljuje lakoćom pisanja i inovativnošću kao prirodnim stanjem duha.



Ovo si dobro rekao: Inovativnost kao prirodno stanje duha.

Evo prenijet ću s one teme o Trondheimu anegdotu koja se zbila 2008 u Freiburgu prilikom druženja s fanovima i potpisivanja albuma.

„Na red je došao jedan mladić, poturio album Tvrđe i rekao da bi volio zmaja Marvina.
Trondheim pođe crtati, olovka je skakutala po papiru te nakon nekoliko divljih poteza nastade cjelina. Potom se okrenu iza sebe i zatraži zippo od Ulija (Uli Pröfrock prevoditelj).
Onda zapali stranicu na jednom mjestu i odmah je ugasi. Na trenutak se u zraku osjeti miris izgorjelog papira. Mladić se nasmija kad mu vrati album.
Na stranici je ostala rupa točno na onome mjestu gdje je Marvin bljuvao vatru. Možda je bilo bolje da je tražio patka Herberta.“

Kome bi ovako nešto u trenutku palo na pamet?
Evo i ovo me podsjetilo na tu inovativnost kao prirodno stanje duha.
Peyo Posted - 13/12/2020 : 13:26:56
Teško je bilo što dodatno komentirati, a da prethodnici već nisu napisali i obradili sa svih bitnih aspekata i sa njima se slažem kada su u pitanju pohvale.

Kao što je Aco napisao drugi dio mi je za nijansu slabiji od prvog, ali kao što i on kaže to je još uvijek jako dobar strip.

Bonhommeov crtež, boje i papir se dobro uklapaju u pulp for dime doživljaj.

Trondheim ponovo zadivljuje lakoćom pisanja i inovativnošću kao prirodnim stanjem duha.

Preporuka.
going going Posted - 21/11/2020 : 18:47:45
Jedva cekam da nabavim ovaj strip!
don_draper Posted - 21/11/2020 : 18:30:14
Nakon Mirisa gladnih dječaka dao sam westernu još jednu šansu u nadi da ću isprati mlaki okus spomenutog stripa.

Da ne duljim, ovo je bilo jedno vrlo zabavno čitanje. Premda 300 stranica djeluje podugačko, proletjeli su ovi kauboji svjetlosnom brzinom. Tjera na daljnje čitanje, vrlo je uzbudljivo i oku ugodno.

Vrlo dobro je odabran ovaj format, radnja isječena u više kratkih "romana", papir s malo retro štihom, vizualno prava poslastica. Bonhomme je na visini zadatka i sjajno crta kad je mirno i kad je akcija. Što se same priče tiče ona je dosta nekonvencionalno ispripovjedana, uz dosta vremenskih skokova, gotovo pa tarantinovski. Nije me smetalo što je radnja toliko vrludala kroz vrijeme, sve se na kraju spoji u jednu dobru i zadovoljavajuću cjelinu. Ustvari, nema puno mana ovaj strip, možda je ipak mogao biti malo napetiji ili čak i zapetljaniji. Valjda je taj dojam i zbog mojih vrlo visokih očekivanja. No, sve u svemu strip koji zaslužuje mjesto u kolekciji i vrlo visoku ocjenu, zamalo pa i najbolju. 4.5/5
anto Posted - 27/08/2020 : 01:08:19
vreme je da pređeš na ono najbolje od Trondhajma
AleksandarN Posted - 26/08/2020 : 21:55:58
Predugo sam odlagao kupovinu ovog stripa i konacno je dosao na red proslog vikenda. Juce sam poceo citanje i danas zavrsio. Malo je reci da sam odusevljen! Nikada nisam bio fan western tematike, u stripu mogu da citam, na filmu ne volim. Uprkos tome, Tekstaski kauboji su me odusevili. Zanimljiva i pitka prica, crtez jako zanimljiv, pomalo neuobicajen za ovaj zanr ali je savrseno legao i docarao atmosferu. Likovi su sjajno odradjeni, nekako realni. Trondheim na visini zadatka u svakom smislu. Strip bez zamerke sto se tice price i crteza ali i samog izdanja. Za godinu dana cu ga sigurno ponovo citati. Preporuka svima!

10/10
Unngenant Posted - 13/08/2020 : 10:14:17
Prvih par mini odeljaka u izdanju, mi je činilo da neće na dobro da izađe...imali su ta prebacivanja u priči koja iako su se kasnije uklopila nisu činili baš skladno...Kasnije je strip išao kao voda, sa zabavom sam pročitao u dahu oba albuma...Svideli su mi se i neki omaž tipa doktora iz Deadwood-a...Podseća me strip na Koenov film za msm Netflix The Ballad of Buster Scruggs...Kao i taj film ima svoj istančan šarm...

5/5

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000