forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: ORKA 44 - Colt Frontier

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 17/09/2019 : 14:57:50


Sergio Toppi (11. listopada 1932. – 21. kolovoza 2012.) slavni je talijanski crtač, scenarist i ilustrator, no prije svega – virtuozan umjetnik. Bio je samouk crtač koji je, stjecajem okolnosti, zbog nekonvencionalna stila i urođena otpora prema strogim pravilima ostao lišen formalne akademske naobrazbe. U mladenačkim danima bio je predodređen za studij medicine i nikada nije čitao stripove u djetinjstvu, no slučajno zamijećen svezak „Asso di Picche“ na uličnom štandu u Bologni odvest će njegovu karijeru u potpuno suprotnom smjeru. Od tog prijelomnog trenutka do posljednjih dana, strip će ostati Toppijeva jedina ljubav i strast.

Nakon „Kolekcionara“, „Sharaz-de“ i “Solitudinus Morbus”, Fibra vam s ponosom predstavlja još jedno Toppijevo remek-djelo: omnibus od sedamnaest novih, dosad neobjavljenih priča iz autorove prebogate karijere koje će nanovo potvrditi ono što svi ljubitelji stripa jako dobro znaju: Sergio Toppi nenadmašan je majstor kista i pera.

Orka 44 • Colt Frontier • 400 stranica • C/B + Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Sergio Toppi • Crtež Sergio Toppi • Prijevod Mirna Šimat • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 17.9.2019. • Cijena 200 Kn

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/orka-44-colt-frontier/589/
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
netkotreci Posted - 03/03/2024 : 18:48:06
quote:
Originally posted by Macon

Solitudinis je još bolji. Likovno je sve na vrhunskom nivoju ali tamo su strašno jake priče.


To volim čut! Prevelik mi je zalogaj trenutno radi obaveza, nije ni Colt bija u planu. Solitudinis kupljen i odma posuđen prijatelju a on meni Colt u ruke i rekoh 'ajde daj, ako išta bar je 200 str manje'

A svakako i dobar povratak u normalu nakon ispaljenog 22. albuma Komikaza.
Macon Posted - 03/03/2024 : 18:28:49
quote:
Originally posted by netkotreci

quote:
Originally posted by Markos

Ove godine idu neki drugi autori/junaci, vidjet ćemo idućih godina ako bude prostora i novaca za majice. Skup je to hobi. Ali, priznajem, zabavan!


Znam da izvlačim temu iz naftalina i nadam se da možemo na 'ti', da li si razmišljao o konkretnoj suradnji za majice (ali i ostali merch) s nekim lokalnim shopom poput Lumer Shop? Koliko znam, povoljan je i ima široku paletu proizvoda na koje se može (ili ne mora) tiskati pojedini dizajn.

Pitam ne samo radi majice s detaljem Toppijevog rada, već i radi raznih potencijalnih drugih majica. Pretpostavljam da želiš održati visok nivo kvalitete kod majica, kao i kod stripova. Ipak, mislim da bi dodatni merchandise u stalnoj postavi s printovima na razne stvari naišao na pozitivan odaziv, a tebi olakšai logistiku ako ide preko takvog vanjskog webshopa, te nas itekako usrećio.

_______________


Apropos ovog izdanja:

Čitam Colt Frontier, Solitudinis ostavljam za kasnije. Toppi mi je otkriće. Čovjek je tako vladao svojim stilom kako u crno-bijelom tako i koloru, da se ne mogu zasititi.
Spoj tankih, oštrih skoro pa crosshatch sjenčenja, naglašavanja debljim linijama, korištenje praznog prostora i prožimanje istog van klasične stilske forme (radi koje je valjda i ostao lišen akademskog obrazovanja), te sloboda u 'šaranju' kroz prozore i stranicu mi je savršeno sjela. Kreativnost na najjače, unikatan izričaj, ilustracije od kojih skoro pa svaka zaslužuje veliki format i stavljanje na zid. Naravno, to je moj subjektivan dojam kao i same kvalitete pisanja i priča.

Tako su mi i priče odlično sjele. Nisu nešto vele komplicirane, a bude mi nostalgiju na formulaične serije poput Zone Sumraka, Dosjea X i sličnih. Toppi često dijeli pravdu, životne lekcije, čeprka po povijesti Zapada i Jugozapada i ne mari previše za nekom točnošću koliko za stvaranjem atmosfere, likova, mikrokozmosa. Pojma nemam kako mu je mentalni sklop radio, jeli imao običaj prvo sjesti i smisliti priču, pa izvući likove 'iz ničeg' i tako ih dobro karikirati, dizajnirati, uklopiti u stranice i cjelinu, ili obrnuto? Kako bilo, meni je majstor. Jedva čekan da Solitudinis dođe na red, a jednog dana i Sharaz-De te Kolekcionar. Inače nisam nešto za vesterne i povijesne, ali Toppi mi tematiku čini jako čitkom i svaki put kad uzmem njegov album u ruke, osmijeh na licu.





Solitudinis je još bolji. Likovno je sve na vrhunskom nivoju ali tamo su strašno jake priče.
netkotreci Posted - 03/03/2024 : 14:12:54
Ok, poštujem :) Vrlo malo ima takvih stvari i van naše države - bar u 'službenom' obliku pa mi je zato bilo zanimljivo kao prijedlog.
Markos Posted - 03/03/2024 : 13:39:21
Ne znam, nije mi to nešto posebno zanimljivo. Ne bih prodavao majice i ostalo, neka ostanu kao poklon jednom godišnje i gotovo.
netkotreci Posted - 03/03/2024 : 12:59:29
quote:
Originally posted by Markos

Ove godine idu neki drugi autori/junaci, vidjet ćemo idućih godina ako bude prostora i novaca za majice. Skup je to hobi. Ali, priznajem, zabavan!


Znam da izvlačim temu iz naftalina i nadam se da možemo na 'ti', da li si razmišljao o konkretnoj suradnji za majice (ali i ostali merch) s nekim lokalnim shopom poput Lumer Shop? Koliko znam, povoljan je i ima široku paletu proizvoda na koje se može (ili ne mora) tiskati pojedini dizajn.

Pitam ne samo radi majice s detaljem Toppijevog rada, već i radi raznih potencijalnih drugih majica. Pretpostavljam da želiš održati visok nivo kvalitete kod majica, kao i kod stripova. Ipak, mislim da bi dodatni merchandise u stalnoj postavi s printovima na razne stvari naišao na pozitivan odaziv, a tebi olakšai logistiku ako ide preko takvog vanjskog webshopa, te nas itekako usrećio.

_______________


Apropos ovog izdanja:

Čitam Colt Frontier, Solitudinis ostavljam za kasnije. Toppi mi je otkriće. Čovjek je tako vladao svojim stilom kako u crno-bijelom tako i koloru, da se ne mogu zasititi.
Spoj tankih, oštrih skoro pa crosshatch sjenčenja, naglašavanja debljim linijama, korištenje praznog prostora i prožimanje istog van klasične stilske forme (radi koje je valjda i ostao lišen akademskog obrazovanja), te sloboda u 'šaranju' kroz prozore i stranicu mi je savršeno sjela. Kreativnost na najjače, unikatan izričaj, ilustracije od kojih skoro pa svaka zaslužuje veliki format i stavljanje na zid. Naravno, to je moj subjektivan dojam kao i same kvalitete pisanja i priča.

Tako su mi i priče odlično sjele. Nisu nešto vele komplicirane, a bude mi nostalgiju na formulaične serije poput Zone Sumraka, Dosjea X i sličnih. Toppi često dijeli pravdu, životne lekcije, čeprka po povijesti Zapada i Jugozapada i ne mari previše za nekom točnošću koliko za stvaranjem atmosfere, likova, mikrokozmosa. Pojma nemam kako mu je mentalni sklop radio, jeli imao običaj prvo sjesti i smisliti priču, pa izvući likove 'iz ničeg' i tako ih dobro karikirati, dizajnirati, uklopiti u stranice i cjelinu, ili obrnuto? Kako bilo, meni je majstor. Jedva čekan da Solitudinis dođe na red, a jednog dana i Sharaz-De te Kolekcionar. Inače nisam nešto za vesterne i povijesne, ali Toppi mi tematiku čini jako čitkom i svaki put kad uzmem njegov album u ruke, osmijeh na licu.

don_draper Posted - 19/10/2022 : 11:14:49
Četvrta kolekcija Toppija. Moram priznati da možda nije idealan ovaj tempo kojim dovršavam majstorije ovog Talijana. Možda bi primjerenije bilo odmjereno i povremeno uzeti u ruke te stripove i guštati, ali eto ponijela me kvaliteta.
U ovoj zbirci kao lajtmotiv se nameće el dorado u svojim raznim varijantama. Bilo kao kolonijalizam, bilo kao klasično iskopavanje zlata, u većini priča neko blago je cilj. Samim time većina radnji je smještena u dvjema Amerikama. Moram priznati da se dosta priča ovdje činilo nalik drugima i da je u mnogima izostajao neki punch i posebnost da bi ih izdvojilo. Naravno, ima onih jačih priča koje dulje ostanu s čitateljem, mahom su to u pitanju one duljeg broja stranica. Dok je u Solitudinisu kao motiv bila otuđenost, izolacija, uz obilje mistike i fantazije, ovdje se slične teme provlače, također uz podosta mitova i tradicija. No, SM je meni sjeo puno bolje, vrlo vjerojatno jer Colt više vremena i pažnje posvećuje gradnji neke avanturistične i dinamičnije priče, što često razvodni Toppijeve glavne pripovjedačke vještine. Pod time smatram da je Toppi majstor kratke forme i latentne, ali djelotvorne jeze i unutarnjeg stanja uma likova isprepletenih sa sudbinom, legendama i prokletstvima. U Coltu su stvari nekako više prilagođene pitkoći štiva i uobličavanju u pripovjedno prihvatljiviji oblik.
Colt frontier je daleko od nekog prosječnog djela jer i dalje postoji ta natprosječna sinergija crteža i naracije po kojoj je Toppi vrhunski. No, odabir priča i motiva te njihovo stavljanje u perspektivu mi je bilo manje privlačno negoli širok, ali direktan spektar u Solitudinisu i Sharaz-de. Stoga, ovom stripu dajem i dalje vrlo visoku ocjenu, uz misao da bih se ovome trebao u nekoj skorijoj budućnosti ponovno posvetiti jer imam osjećaj da nudi još koji sloj kvalitete ispod svega. Nije takva ocjena iz moje subjektivnosti prema Toppijevom opusu, već uistinu CF nudi obilje kvalitete, zanimljivih priča, bogatstvo izričaja i običaja. Samo što sada znam da postoje i bolji Toppijevi uraci.
4.5/5
Jocko Posted - 11/05/2022 : 15:07:34
Momotaro (Toppi, 2001)

Duža Topijeva priča (otprilike standardni BD album), objavljena u Francuskoj kao zaseban album, a u SAD-u u sklopu Topijevih Japanskih pustolovina.
Priču otvara starac Ichiro koji živi sam u šumi, i koji sticajem okolnosti usvaja dete. To dete se zove Momotaro i kad malo poodraste, odlazi u beli svet, u avanturu. Ova priča je smeštena u srednjevekovni feudalni Japan, ali za razliku od nekih drugih Topijevih japanskih priča (Sato, Kimura, Povratak Ishija), ova ima obilje fantastičnih elemenata: demoni, čudovišta.. na kraju krajeva, dečak priča sa životinjama, a najbolji prijatelj mu je pričajuća lisica. Naracija je, kao i često kod Topija, vrlo jednostavna ali i bajkovita, bez suvišnih reči i kadrova. Priča poseduje bajkovitu i gotovo detinju naivnost (na kraju krajeva glavni lik je dečak), te pozitivnu završnicu, po čemu se ova priča umnogome razlikuje od, recimo, mračne završnice Ogarija.
anto Posted - 19/07/2020 : 11:50:49
da,Topi sam radi farbanje.
corto33 Posted - 19/07/2020 : 09:01:28
quote:
Originally posted by naker

Da li neko poseduje informaciju da li je autor bio direktno uključen u proces kolorisanja?




Koliko je meni poznato, Toppi je uvijek sam kolorisao svoje stripove.
naker Posted - 19/07/2020 : 07:40:09
Samouki talijan je još odavno otkrio u čemu je dobar i drži se toga
A dobar je kada crta:
- tugu u očima američkih indijanaca
- pohlepu za zlatom u očima belaca
- dekadenciju inka i astečke civilizacije
- misticizam veštaca
- omaž pričama iz istočnjačkih kultura, ovaj put se dotakao legende o Momotaru

Obožavam kako ovaj čovek prikazuje sunce, povlači linije kao šestarom, i oblačići su mu u tom obliku, kao da utiskuje reči na sunčeve pege
Serđo voli da se igra sa krugovima

Zanimljivo da smo ovaj put dobili tri epizode u boji, usudio bih se reći da super izgleda, ništa se ovde nije izgubilo kolorisanjem, majstor je majstor u obe varijante

Da li neko poseduje informaciju da li je autor bio direktno uključen u proces kolorisanja?

Uglavnom, 400str topijevštine u vrhunskoj ambalaži za 20tak evra
Jedan od jačih odnosa cena/kvalitet iz Fibrine palete proizvoda

A najbolje od svega je što je Topi plodan umetnik, ima tu materijala za još par omnibusa
emirem Posted - 12/02/2020 : 20:17:45
Pffft, kako sam ovo propustio!😳 Imam sve od Toppija, a ovo sam falija,ajaj!
Brzo naruciti!🏃🏻
Aco Posted - 12/02/2020 : 18:43:25
I meni je ovo možda najbolji Toppi. Šteta što sam več glasovao za stripove godine, jer ovaj bi sigurno išao u top 3, ali nije došao na red na čitanje sve do sad.
Za razliku od prošlih Toppijevih radova (posebno SolitudinisM )scenaristički su mi dosta bolje, posebno one sa western tematikom. Od ostalih, Momotaro iskače dok mi u boji Toppi i nije nešto.
Crtački poezija. U fibrinom ruhu i na ovom papiru, u potpunosti dolazi do izražaja.
Hoćemo još Toppija. Objavit sve što se može.
Jocko Posted - 11/01/2020 : 14:26:48
Koliko ovo zapravo nije skup strip,
u Alan Ford knjižari sa standardnom popust-cenom izađe 2500 dinara, što je 21 euro.

A dobije se 7 albuma, od kojih su 4 sastavljena iz dve ili više kratkih priča. To je 3 eura po albumu! A poslednja dva albuma su u boji, koja kod Topija odlično radi posao, po meni podjednako dobro kao bez.

Chapungo - https://www.bedetheque.com/serie-44824-BD-Chapungo.html (3 priče)
Naugatuck 1757 - https://www.bedetheque.com/serie-46174-BD-Naugatuck-1757.html (3 priče)
Colt Frontier - https://www.bedetheque.com/serie-51198-BD-Colt-Frontier.html (6 priča)
Hypothèse 1492 - https://www.bedetheque.com/serie-60392-BD-Hypothese-1492.html (2 priče)
Momotaro - https://www.bedetheque.com/serie-55672-BD-Momotaro.html (1 priča)
La légende de Potosi - https://www.bedetheque.com/serie-6805-BD-Legende-de-Potosi.html (1 priča)
Le trésor de Cibola - https://www.bedetheque.com/serie-9633-BD-Tresor-de-Cibola.html (1 priča)



pcoro Posted - 15/11/2019 : 19:43:40
Meni možda i najbolji Toppi.
Sharaz De i Kolekcionar su mi bili vrlo dobri, a Solitudinus morbis mi se nešto manje svidio pa nisam puno očekivao od ovog omnibusa. Računao sam da će crtež biti sjajan, a priče ok, ali na kraju su mi bile najbolje dosad. Tu najviše mislim na one s divljeg zapada, kakvih je ovdje skoro pola. Kada radi fantastične priče, Toppi obično ide na vic ili na čudnovate, fantastične karaktere. To funkcionira, nekad bolje, nekad gore ali ovdje, u western pričama nema jeftinih trikova već su one jednostavne, pune atmosfere, divljine i ispričane odmjerenim tekstom i fascinantnim crtežom i skoro da hipnotiziraju čitaoca.
Najbolje su mi Samo jednom u životu i Strast za životom koje prikazuju čovjeka u divljini (makar, skoro sve prikazuju čovjeka u divljini ) i koje su takle moj planinarski nerv i natjerale me da zamišljam o dugačkim turama i noćima u skloništima i pod šatorima. Ova druga je nadmašila onaj precijenjeni film Povratnik za tri koplja. Ali skoro sve su mi vrlo dobre, možda su prve tri za nijansu slabije.. tekstom. Crtež je svugdje briljantan.
Zula Posted - 13/11/2019 : 12:22:12
Colt Frontier

Opet me Toppi opio i rastopio. A znao sam da će biti tako, i nikakva priprema mi nije pomogla. Što god da od njega čitam, uvijek isto, te godine mi je to jedan od 3 najbolja stripa. Ne mogu si pomoći.
Nitko ne crta tako kao Toppi (svidjelo se to nekomu ili ne). Toppi je neka skroz drugačija strip dimenzija. A priče… možda ponešto nalikuju pričama Alvara Mayora, ali nisu vezane isključivo za određeni prostor niti za isti lik. U Colt Frontier sve su mi priče odlične. Crtež iz tih priča kvalitetu više izvuče i mene u njih lakše uvuče.
I tako, zadovoljstvo je veliko. Iščitavajući ponovo ono što imam, čekam još… Još Toppija!

Ocjena: beskonačna, i izvan svakog vremena i prostora…
all_ba Posted - 01/11/2019 : 21:49:49
Istinsko remek-djelo!!!
Pohvala FIBRI i njenom uredniku za sve što je dosad objavio od ovog izvanrednog strip autora!
TOPLA PREPORUKA!
petarStripovi10 Posted - 09/10/2019 : 18:43:48
Ultimativno izdanje. Kao i prvi omnibus. Ako će biti još Toppija super.
Dr. Zistis Posted - 09/10/2019 : 12:56:53
quote:
Originally posted by kasper

quote:
Originally posted by sumohrvat

Ma majice samo nek budu i pokoji x više jer ima tu forumaša kojima 2XL taman prekriju sise 😂😂😂😂😂





ovaj, jedna zamolba za majce.. pa ako, mozda, mogu u srbiju da se salju sa sledecim izmenama:

umesto www.fibra.hr da ide www.stripovi.com

fala
(sigurica nista od ovoga, al eto da kazem...)



kasper Posted - 09/10/2019 : 12:09:04
quote:
Originally posted by sumohrvat

Ma majice samo nek budu i pokoji x više jer ima tu forumaša kojima 2XL taman prekriju sise 😂😂😂😂😂





ovaj, jedna zamolba za majce.. pa ako, mozda, mogu u srbiju da se salju sa sledecim izmenama:

umesto www.fibra.hr da ide www.stripovi.com

fala
(sigurica nista od ovoga, al eto da kazem...)
Shaner Posted - 09/10/2019 : 08:58:09
quote:
Originally posted by Markos

Ove godine idu neki drugi autori/junaci, vidjet ćemo idućih godina ako bude prostora i novaca za majice. Skup je to hobi. Ali, priznajem, zabavan!


To ti vjerujem.
U svakom slučaju, veselim se novim majicama i jedva čekam vidjeti ih.

Markos Posted - 08/10/2019 : 22:08:25
Ove godine idu neki drugi autori/junaci, vidjet ćemo idućih godina ako bude prostora i novaca za majice. Skup je to hobi. Ali, priznajem, zabavan!
Shaner Posted - 08/10/2019 : 21:37:04
Šteta. Ali dobro, šta je tu je, možda jednom opet bude. One prve godine kad su bile majice nisam bio u prilici doći do jedne i sad mi nema druge nego nadati se.

Markos Posted - 08/10/2019 : 21:16:34
Ne
Shaner Posted - 08/10/2019 : 21:14:24
Toppi je jedan od, za čitatelje, vrlo jednostavnih autora. Nakon što jednom pročitaš bilo koji njegov strip odmah znaš na čemu si. Naravno, u omnibusima poput ovog ima jačih i slabijih priča, ali budimo realni, Toppi pripada među one, izuzetno rijetke, autore koje ne čitamo zbog priča (koliko god to apsurdno zvučalo). Nekome se, naravno, autorov stil neće svidjeti i takvi će mirne duše preskočiti ovo izdanje, no ostali ne moraju strahovati. Colt Frontier još jednom pokazuje Toppija u punom sjaju, a tu su i tri priče u boji da nas podsjete koliko mu ona dobro stoji. Bez dileme jedno od najboljih Fibrinih ovogodišnjih izdanja.

P.S.
Marko, postoji li možda šansa da vidimo neki od Toppijevih radova na majicama ove godine?

jaki Posted - 28/09/2019 : 16:44:13
Nista narocito..Ali meni nijedan Toppi nije bija bolji od ove ocijene:)
Mozda da price citam u vecim razmacima tj.revijama,mozda bi bilo mrvicu bolje.
Pohvale za tehnicku izvedbu albuma kao sto smo i navikli od Fibre.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000