forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Batman 12 - Prokleti

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 08/11/2019 : 19:48:31


Joker je mrtav.
U to nema sumnje. Ali još je misterij je li mu Batman konačno slomio štrkljavi vrat ili je to učinila neka druga zlokobna sila u Gotham Cityju.
Problem je što se Batman ne može sjetiti… I što više uranja u taj zakučasti slučaj, to više sumnja u sve što otkriva.
Dakle, ima li bolje osobe da ga izvede na pravi put od… Johna Constantinea?
Problem je u tome što John voli dobar misterij, ali još se i više voli poigravati ljudskim umovima.
I tako će, uz Johnovu “pomoć”, njih dvojica zaroniti u odbojno podzemlje Gothama, dok jure prema zapanjujućoj istini o tome tko je ubio Jokera.

Batman 12 • Prokleti • 176 stranica • Kolor • 240 x 307 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Brian Azzarello • Crtež Lee Bermejo • Prijevod Nikola Pezić • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 12.11.2019. • Cijena 150 Kn

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/batman-12-prokleti/594/
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
naker Posted - 05/10/2021 : 21:39:08
Damned se direktno nastavlja na Jokera od istih autora koji se završio padom sa mosta gde nije bilo izvesno ko se zapravo sunovratio, Joker ili Batman, i ovde pratimo ekipu iz DC univerzuma koja se urotila da uzme ono najvrednije - Batmanovu dušu. U stripu se između ostalih pojavljuju Boston Brand, Zendaya, Enchantress, Spectre i kao apsolutni pobednik Swamp Thing i ovo je tip stripa koji zahteva određeno predznanje o ovim likovima da bi priča legla kako treba, i na kraju sve je začinjeno sa pakleno-deliričnim narativom koji vodi niko drugi do baraba John Constantin. Strip retko kada nudi konkretne odgovore već samo naslućuje i nagoveštava brojne mogućnosti i igra se sa Batmanovom psihom i grižom savesti na donekle sličan način kao i Arkham Asylum

Ako bih birao najinteresantniju scenu iz stripa onda bi to bio momenat kada je Batmanu dopizdilo da sluša Constantinova brbljanja i laži i uradio nezamislivo - oteo mu cigaru iz ruke i na jedan jednostavan način pokazao ko ima veći, a kad se već spominje ko ima veći šteta što se podigla tolika fama oko ovog cenzurisanog dela što je izazvalo negativne reakcije i od strane samih autora i više se pričalo o cenzuri i kreativnoj slobodi negoli o samom stripu. A Bermejov crtež zaslužuje da se priča o njemu i ovaj strip je brzo rasprodat verovatno najviše zahvaljujući njemu jer zaista je nerealno kako je fantastično nacrtan ovaj strip

Prve dve celine fino funkcionišu ali onda nastupa pad u trećem delu i ni posle drugog čitanja nisam siguran kako je napravljen prelaz između drugog i trećeg dela i stiče se utisak da ovde fali bitan komad priče. Sam kraj je diskutabilno najslabiji deo stripa gde su autori pokušali da žongliraju između kraja koji bi bio povezan sa radnjom ovog dela, sa krajem koji bi vukao reference na neke ranije Batmanove naslove, kao i kraja koji bi otvorio mogućnost za objavljivanje trećeg, završnog dela ove priče. Rezultat toga je da se po netu može pronaći desetak mogućih tumačenja kraja ovog stripa, a finalni odgovor će se moći dobiti kada i ako se pojavi završni deo trilogije i nadam se da nećemo čekati predugo kao što smo čekali na ovaj strip koji je izašao više od deset godina posle Jokera
Kerempir Posted - 29/07/2021 : 14:53:00
Pa samo na početku stavi upozorenje na spoilere i to je to. Moraju nekako postojati rasprave o radnji.
PijaniPatak Posted - 29/07/2021 : 13:54:09
E, da, koliko se sećam, ovo je izdanje rasprodano, je li? Mislim, toliko je dugo već vani da smemo da pišemo bez opominjanja na spojlere?
PijaniPatak Posted - 29/07/2021 : 13:46:32
A, koliko sam pohvatao sa intervjua, gomila sitnih poenti se izgubila u cenzuri. Obrisani pimpek u prvom delu nije ništa srednjeg dela koji je pretrpeo više cenzure nego Grunfove majice u doba Jugoslavije. Navodno je Bermejo doslovce morao da ponovo nacrta ceo strip, a Azarelo da menja buljuk scena. Iz originala je opstala jedino scena sa Harli Kvin na krovu kao najbliža originalnoj zamisli, ali je pretrpela blagu cenzuru jer niko u DC-u ne želi da vidi kako lujka uspešno siluje drugog najbitnijeg lika cele izdavačke kuće (a ne smeta im oskrnavljeno raspeće u crkvi. Budale.)
Uglavnom, gomila ideja se usput pogubilo i tona poentica je upropašteno. Kao i pripovedni kvalitet, jer je toliko moralo da se menja i toliko puta da više nije bilo govora o tome šta je pisac hteo da kaže.
doom Posted - 29/07/2021 : 13:35:23
Mozda je problem bas u tome sto je sve prepuno neke simbolike, posveta i referenci na neke dogadjaje i mjesta sa kojima vecina nije upoznata. A i cija je vaznost upitna. Kada sam citao pogovor na kraju husha, nisam mogao vjerovati kojim se trivijalnostima loeb bavio dok je pisao scenarij; stalno neke posvete na neke  zgrade koje su se vidjele u izdanjima prije 40 godina, dizajni ovoga i onoga. A karakterizacija i zaplet naravno stekaju, ali to nije uopce bitno. Bitno je da pisac nama pokaze svoju opsjednutost likom i tim svijetom. Mislim da su loeb, azarello i snyder komotno mogli napisafi filozofsku knjigu umjesto nekih svojih radova na batmanu.

Hrpa likova se koristi kao potrosni materijal da bi se kroz pricu polako dokazivala zacrtana filozofija koja je uglavnom skrivena ispod raznih hiperbola i alegorija. Da je bar to zapakirano sa nekom ljepotom jezika kao u sandmanu, ali kod batmana je slucaj da pisci pokusavaju svako malo probijati granice sa tim dubokoumnim tumacenjem dogadjaja da jednostavno pretjeruju. I naravno da je onda za ocekivati da se nerazumije poanta i sto se dogodilo kad je unutra nakrcano svega i svacega; batman u prosjeku na 150 stranica izmlati citavu plejadu neprijatelja, pa onda jos stigne ispropovijedati sve to kao svecenik iz ispovjedaonice. I onda se pitamo sto je doslovno, a sto preneseno znacenje relativno za neki broj iz 1975.-te.

Ali svakako ne namjeravam odbaciti ove batmane samo zato jer mi nisu sjeli na prvu. Valjda ce jednom isplivati na povrsinu njihova vrijednost ako je ima da bude shvacena.
PijaniPatak Posted - 29/07/2021 : 13:34:52
Zvučaću krajnje egoistično i drsko, ali, možeš ti da ceniš ili ne ceniš koliko ti duša ište, sto posto sam siguran da je tako. Čisto sumnjam da su dve takve, a očite paralele stavljene tek onako, fan-servicea radi.

SPOJLERI

Momenat Džokerovog rođenja/viđenje Gothama u onomatopeji smeha:

https://pbs.twimg.com/media/EdqvvG_UYAEvbFD.jpg

Dok gradska svetla Betmenovog Gothama vuku na paklene vatre (daklem, zločini, gresi, bludništva, moralna posrnuća...sve ono šta je Džokeru HA-HA odnosno đavolska zabava i šegica) :

https://batmanprojekt.files.wordpress.com/2019/09/batman-damned2-page2.jpg

A tačka polaska Aleja zločina, gde je Betmen rođen:
https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/A1dyMMCsPnL.jpg
pa i Thomas i Marta Wayne pride

(a, da, kao i izranjanje iz vode...kao što će džoker kasnije)

Priča o njegovoj odiseji "gothamom" kreće sa elektrokardiogramom u klasičnoj formi, ali vizuelno se poklapa sa Betkovim šiljatim ušima odnosno gornjom linijom njegovih očiju (jasno naglašena vizuelna paralela)

https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/81OVHg091cL.jpg

A kao poslednju sliku imamo elektrokardiograhahahahahahaha

Stvarno, ali stvarno, kada ovako postaviš te "slučajne" paralelizme, jbno je očito.

Tačka rođenja alter-ega (Betmen i Džoker) kao polazna tačka
Vizuelni paralelizam kod kariograma
"Pakao" kao Gotham koji se prilagođava percepciji i jednoga i drugoga.
naker Posted - 29/07/2021 : 11:46:08
Ceni se pokušaj Patak ali ipak ostajem pri svojoj verziji događaja

Šteta što Sarghan nije detaljnije objasnio svoje viđenje kraja
PijaniPatak Posted - 29/07/2021 : 07:25:45
Sto ljudi, sto ćudi. Meni crtež održava pažnju
Shaner Posted - 29/07/2021 : 00:45:43
Ne znam baš za ovo "traži dosta mozganja". Možda prije "omogućava dosta mozganja". Problem je samo što mene na to mozganje ne potiče (za što je vjerojatno glavni krivac Bermejo).

PijaniPatak Posted - 28/07/2021 : 21:36:17
SPOJLERI za kraj, poveden raspravom na topicu za Fibrino izdanje Jokera.

Džoker je isto mrtav na kraju.
Betmenu se Gotampakao prikazuje iz betmenove perspektive: leglo zločina, prevrata, čemera, krvavog ludila. A prva tačka sa koje stupa u pakao je ulica u kojoj je rođen: aleja zločina.
Džoker se domogao obale nakon pada iz reke i smeje se Killing Joke style. Umesto onomatopeja smeha iz Killing Jokea po celoj pozadini, iza njega vidimo svetla grada (Gotama)...ali, da li? Ako pogledate malo bolje ta svetla, primetićete da i ona imaju oblik HA-HA-HA-HA odnosno kako Džoker doživljava Gotam (zabava i "poente" na svakom ćošku) iz čega zaključujemo da je grad izmenjen u njegovu ličnu percepciju grada tj. i njega samog čeka isti put iskupljenja kao i Betmena. A odakle je krenuo taj put kroz pakao? Baš kao i Betmen: odande gde je u Killing Jokeu prikazano da je rođen (stoga i tako direktna referenca na taj momenat iz Murove priče).

Sad, je li posredi Pakao ili čistilište, pitanje je. Ima još gomila sitnih simbolika po celom stripu. Zato ga obožavam: traži dosta mozganja
Shaner Posted - 11/01/2021 : 20:53:16
Mislim da o mom doživljaju ovog stripa nabolje govori činjenica da sam čitajući ga - zaspao. Sama ideja je zanimljiva, ali izvedba je koma. Uvođenje Swampya, Etrigana i ostalih je potpuno nepotrebno. Dojam je kao da Azzarello time želi usložniti zapravo prilično jednostavnu priču i dati joj na važnosti (neuspješno). Crtež je kao i scenarij, izuzetno pompozan i nikako nije po mom guštu, a kolor mu samo odmaže i čini mi strip vizualno odbojnim. Zapravo šteta, jer je bilo tu potencijala. Mogli smo recimo gledati Brucea Waynea kako pokušava živjeti pod pritiskom spoznaje da je počinio ubojstvo. E to bi bilo nešto za mene.

PijaniPatak Posted - 17/12/2020 : 08:51:58
quote:
Originally posted by sawitch

quote:
Originally posted by sawitch

Procitao strip i definitivno ovo nije za mene. Crtez je stvarno remek delo. Ja ovo nisam puno puta video za sve godine koje citam stripove ali prica je tezak promasaj. Steta.



Posle godinu dana opet isti utisak. Neverovatan crtez!!!! Ja bih ovom coveku dao svaki Betmen da crta ali da se ne zajebava sa formatom. Ali je prica tesko djubre! Ko ovo shvati taj je za Arkam.


Pobegao bih k'o s posla
going going Posted - 16/12/2020 : 01:52:18
quote:
Originally posted by Chui

Meni ovo uopće nije loše, crtež je vrhunski, priča i cijela ideja mi je isto zanimljiva, jedina zamjerka mi je naravno pretecniozna spika. Uglavnom bolje mi je od Jokera koji nije pretenciozan ali mi je putpuno besmislen.




Potpis!
Chui Posted - 15/12/2020 : 11:46:34
Meni ovo uopće nije loše, crtež je vrhunski, priča i cijela ideja mi je isto zanimljiva, jedina zamjerka mi je naravno pretecniozna spika. Uglavnom bolje mi je od Jokera koji nije pretenciozan ali mi je putpuno besmislen.
sawitch Posted - 15/12/2020 : 10:49:28
quote:
Originally posted by sawitch

Procitao strip i definitivno ovo nije za mene. Crtez je stvarno remek delo. Ja ovo nisam puno puta video za sve godine koje citam stripove ali prica je tezak promasaj. Steta.



Posle godinu dana opet isti utisak. Neverovatan crtez!!!! Ja bih ovom coveku dao svaki Betmen da crta ali da se ne zajebava sa formatom. Ali je prica tesko djubre! Ko ovo shvati taj je za Arkam.
Aco Posted - 16/05/2020 : 21:44:23
Manje-više klasični Azzarello. Dakle vrti se u krug , pa opet i opet, ali na kraju fali ono nešto. Dobro je što nema toliko teksta koliko zna biti u njegovim stripovima i dialoga koji ne vode ničemu.
Sam strip i nije tako loš , može se pohvatati. Vrhunac je kad Batman ulazi u noćni klub usred žurke ;-). Constantine, Deadman, Zatanna - nikad čitao njih pa nemogu komentirati njihovo pojavljivanje, ali možda se moglo i bez njih.
Crtački vrlo raskošno, ali na momente malo previše kiča. Scene sa Swamp thing na groblju su vrh.

Interesantan dodatak na kraju. Scenarijo je vrlo površan reklo bi se. U smislu da puno slobode daje crtaču što mi se sviđe jer teško onima koji moraju crtati točno ono što napiše scenarista.
pcoro Posted - 13/05/2020 : 13:35:06
Pročitao i ovo. Priča, kao i većina dosad izdanih Batmana je neopisivi trash, ali kad nakon šoka prvog čitanja krene prelistavanje onda se može uživati u atraktivnom crtežu i lijepom izdanju širokog formata koje je stvarno fora.
Objektivno gledajući, nema se što prigovoriti ovom Batmanu. Kome je do priče, uvijek može uzeti neku od tisuća drugih izdanih 80togodišnjoj povijesti lika, a pravi obožavatelj Batmana može uživati u ovom neobičnom kičastom dragulju.
don_draper Posted - 16/03/2020 : 13:38:22
Ovo je bilo komplicirano, a opet nekako banalno i prilično nepotrebno zapetljano.
Mislim da ova rečenica dobro sumira ovaj strip, koji je osmišljen kao nastavak na Jokera istog dvojca (izdan je u isto vrijeme od Fibre). No, ako stilski i tematski gledamo ovo su dva uvelike različita stripa. Kod Jokera se čak dao naslutiti crtački smjer kojim će poći ovaj strip, ali ovdje u ovom raskošnom formatu to dobiva puni zamah i premda ja nisam odviše fan ovoga treba reći da je za svaku pohvalu ovakav trud. Kadrovi variraju od krupnih pa do sitnih i ima tu fantastičnih prizora koji su za svaku pohvalu. Scenaristički ovaj strip puno više polarizira od Jokera. Ne treba daleko ići da se vidi da ovdje nije u pitanju konvencionalna borba Batmana i gothamskog kriminala, već da ovdje dolazi malo mračnog fantasyja pojavom Constantinea.
Premda je sve to podosta pretenciozno i pompozno, na početku čak ima taj benefit of a doubt i funkcionira, no do 2.albuma sve to postaje razvodnjeno i jednostavno pretjerano. Osjetio sam kroz dobar dio stripa da fali suštine radnji, da se ovdje sve vrti u krug oko neke točke koja ne može opravdati 150 stranica. Pred kraj stvari postanu bolje, ali ostaje dojam da je ovo moglo i kraće i da je ovdje bio cilj stvoriti nešto drugačije i kontroverznije (u SAD-u glavna tema je bio jedan eksplicitan prizor iz Batcavea), ali bez pomnije promišljene radnje. Kao i kod Jokera zadnjih 5 stranica su efektne i uvelike spašavaju dojam stripa.
Sve u svemu, definitivno odmak od klasičnog Batmana, nešto totalno drukčije, ponekad funkcionira, ali kroz veliki dio nedostaje sadržaja. Da je na manje stranica ispalo bi još bolje, ovako ostaje sve na ponešto bljeskova i na pohvale za hrabar novi pristup. 2.5/5
going going Posted - 01/03/2020 : 16:36:45
Sinoc procitao Betmena Prokleti. Posto sam pre par godina citao Dzokera od istih autora i ostao u potpunosti razocaran, a i podstaknut kometarom kolege swamp thinga sa foruma, ocekivao sam da ce ovo biti los Betmen. Jos sam pre ovoga pre jedno mesec dana procitao Muk i ostao bas bas razocaran. Medjutim, ovde nije takav slucaj. Strip mi se bas svideo, mracno, atmosfericno, napeto, konfuzno, pomalo pretenciozno i u nekim trenucima kvazi-filozofski, ali svejedno mi se bas svideo strip i uzivao sam dok sam ga citao. Ima par scena bas za pamcenje, fino mi je selo pojavljivanje likova iz mracnog dela DC univerzuma (tu mislim najvise na Stvorenje iz mocvare i sve ostale likove koje smo videli na stranicama Murovog runa na tom stripu: dead man, etrigan), lepo je bilo videti Harli, nadogradjivanje Betmenove proslosti tj. detinsjtva mi je isto fino selo, Enchantress je jeziva. Sam kraj isto vrlo dobar. I poveznice i aluzije na Dzokera i na Ubistveni vic su mi fino legle.

Voleo bih da cujem Sarghanovo objasnjenje kraja epizode i jos neko tumacenje.

Do sad su mi najdrazi Betmeni kod nas izdati: Povratak mracnog viteza, Luda ljubav, Odmazda mracnog viteza i Dvor sova. Odmah ispod tih naslova bih stavio Damned i Gotiku. Dobar mi je bio i „Povratak Mračnog viteza – Poslednji pohod” objavljen u Stripoteci. Kult sam davno citao trebalo bi da se podsetim. Sta se zbilo sa Mracnim vitezom me je ostaivo ravnodusnim. Medjutim Muk i Ludnica Arkam i Dzoker su mi najveca razocarenja.

Jos me interesuje Earth One i Crno zrcalo. To moram da nabavim.
vope Posted - 22/12/2019 : 13:07:52
Genijalan strip. Citajuci prethodne postove bio sam i sam skeptican ali ovo je odlicno. Epska borba za Betmenovu dusu mracnim putevima izmedju zivota i smrti plus Dzon Konstantin kao narator. Crtez necu da komentarisem, izlisno je, ali mi je prica sjela samo tako. Mracno, demonski mracno i jebemu bas mi se svidja.
koze123 Posted - 15/12/2019 : 13:34:58
Ja sam sasvim razumeo poentu (i generalno volim takve priče, sa ovakvom idejom), ali ovaj strip je scenarijski veliko đubre. Fenomenalni crtež po strani, prvih 10 i poslednjih 10 stranica su odlične, ali sve između je majko mila... Toliko pretenciozno napisano, toliko besmislene filozofije (tj. kvazifilozofije a ustvari proseravanje), da mi je teško bilo da ga uopšte završim. Azarelo može mnogo bolje, a ovo je moglo komotno da stane na mnogo manji broj strana i da bude efektnije, jer ovako gledamo Betmena kako luta od jednog do drugog člana Justice League Darka, sa svakim proćaska (a ti dijalozi su tek krš), sve nabacano i onda puf, preokret i kraj. A tek onaj deo sa Enchantress .

Postoji mnogo boljih filmova/priča sa ovom tematikom, strip sam odmah obrnuo čim sam pročitao.
Sarghan Posted - 14/12/2019 : 18:51:24
Mene ustvari zanima koliko je vas shvatilo caku na zadnjih desetak stranica. To jest, scena s batmanon na četvrtoj stranici od kraja. To jest, tko je ustvari žrtva u ovoj priči. To je ustvari cijela poanta ove priče.

Mislim, namjerno je kraj u jednoj mjeri otvoren zbog potencijalnog nastavka (npr. scenarističko objašnjenje za predzanju stranicu, to jest kako se to tehnički odvilo), no kroz priču je od samog početka na nekoliko mjesta prikazano nekoliko hintova koji potvrđuju objašnjenje na zadnjih desetak stranica. Nekako mi se čini da dosta ljudi nije shvatilo glavnu caku/plot-twist cijele priče, prvenstveno jer ona nije izravno izrečena/prikazana (ponovno, zbog otvorenog kraja kako bi se eventualno mogao napraviti nastavak/završni dio triologije i lako se mogla previdjeti.
Zula Posted - 14/12/2019 : 12:40:26
Batman Prokleti

Joker vrlo dobar, Prokleti Batman još malo bolji…

Prokleto dobar crtež u prokletom Batmanu uz DC svemirske likove. Nisam baš poznavatelj tog svijeta, ali proguglam malo i saznam osnove svega i svih. Je, malo konfuzno djeluje u početku (pa i poslije početka), kao da idem za tragovima u nekom krimiću slažući krhotine nejasne priče… Na kraju je sve (ili skoro sve ) jasno. Dobro zaokruženo, iznenađujuća i neobična priča, izvrsno nacrtano.
Neodoljivo vuče na drugo čitanje.

Prokleto dobrih 8/10
sawitch Posted - 29/11/2019 : 07:22:29
Procitao strip i definitivno ovo nije za mene. Crtez je stvarno remek delo. Ja ovo nisam puno puta video za sve godine koje citam stripove ali prica je tezak promasaj. Steta.
ivanl Posted - 23/11/2019 : 16:27:44
Jucer mi je stiglo svih sest novih Fibrinih Batmana. Kako sam se spremao na put samo sam ih prolistao, citanje ide dogodine...
Ali ovaj crtez kad sam ga vidio, u ovom albumu je neprikosnoven. Fantastican. Nemam rijeci...

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.16 seconds. Snitz Forums 2000