forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Družba iznimne gospode 1 i 2

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 08/11/2019 : 19:42:30


London, 1898. Viktorijansko doba bliži se kraju i nastupa dvadeseto stoljeće. Vrijeme je velikih promjena i doba stagnacije, razdoblje čednog morala i prostačkog kaosa. Ovo doba hitno treba junake. Allan Quatermain, kapetan Nemo, Hawley Griffin, Dr. Henry Jekyll, g. Edward Hyde i Mina Murray su takvi junaci, a zajedno čine Družbu iznimne gospode. Regrutirao ih je tajanstveni Campion Bond, po zapovijedi tajanstvenog “M”. Tih šest avanturista stupaju u službu svog carstva kad je to najpotrebnije. Suočavaju se s opakim Doktorom i njegovim zlim planom da pokori svijet. No, nije sve baš onako kako se doima; u igri su i drugi elementi, neki tajanstveni, neki tjelesni. Počinje iznimna drama.

Družba iznimne gospode 1 • Knjiga prva • 208 stranica • Kolor • 212 x 320 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Alan Moore • Crtež Kevin O'Neill • Prijevod Tatjana Jambrišak • Lektura i redaktura Darko Vrban • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 15.11.2019. • Cijena 180 Kn

Izmučeni je London 1898. godine jedva imao vremena procijeniti svoje rane zbog nedavnih požara u siromašnim četvrtima kad je stigla nova prijetnja, padajući iz gornje atmosfere u gargantuovskim metalnim cilindrima za koje vodeći znanstvenici tvrde da su doputovali s Marsa! I opet britanska vojno- obavještajna služba šalje poziv nevjerojatnoj skupini prvaka: Družbi iznimne gospode. Allan Quatermain, kapetan Nemo, Hawley Griffin, dr. Henry Jekyll, gospodin Edward Hyde i gospođica Mina Murray su ti prvaci i moraju priskočiti u pomoć domovini, riskirajući živote i zdravlje, zanemarujući osobnu imovinu i interese. Ali, hoće li čak i njihov najveći trud biti dovoljan u borbi protiv prijetnje tako strašne da se gotovo opire opisu?

Družba iznimne gospode 2 • Knjiga druga • 224 stranica • Kolor • 212 x 320 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Alan Moore • Crtež Kevin O'Neill • Prijevod Tatjana Jambrišak • Lektura i redaktura Darko Vrban • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 15.11.2019. • Cijena 180 Kn

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/druzba-iznimne-gospode-1-knjiga-prva/601/
https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/druzba-iznimne-gospode-2-knjiga-druga/602/
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
ridiculus Posted - 23/10/2021 : 11:59:54
Ah, dobro, to je standardni materijal. Nisam znao šta je Fibra stavila u knjige.

Meni je Moore mnogo manje interesantan kao prozni pisac. Doduše, ovde je imitirao stilove iz određenog perioda, ali ipak... Biće da me zato nikad nije privlačilo da pročitam Jerusalem.
Paka01 Posted - 23/10/2021 : 11:26:20
Jednom sam se natjerao sve to pročitati dok sam imao američka izdanja. Nikad više.
naker Posted - 23/10/2021 : 11:24:17
Prvi tom ima 20tak stranica kratkih Moorovih priča sa O'Neillovim ilustracijama (čitljivo ko voli jezovnik), dok drugi tom sadrži 40tak gusto napisanih stranica putničkog almanaha (praktički nečitljivo)
Beva Posted - 23/10/2021 : 10:23:40
quote:
Originally posted by ridiculus

Ne znam šta tu ima od dodataka...? Družba je jedan od prvih stripova koji su imali "apsolutno izdanje", ako ne i prvi, gde su bili štampani Moore-ovi scenariji za njega.



Ma kao nekakvi putopisi, ali toliko monotono napisano i s toliko puno teksta da sam i ja jedva izdržao stranicu-dvije :D

Dok sam pokušavao to čitati, bilo mi je žao osobe koja je to sve prevodila :D
ridiculus Posted - 23/10/2021 : 10:14:55
Ne znam šta tu ima od dodataka...? Družba je jedan od prvih stripova koji su imali "apsolutno izdanje", ako ne i prvi, gde su bili štampani Moore-ovi scenariji za njega.
DiSkAcH Posted - 23/10/2021 : 07:48:56
Ha ha, te dodatke sam i ja nadobudno krenuo čitati jer mi je strip odličan, i nakon par stranica sam odustao. Stvarno su zamorni.
Ali sam strip baš odličan. ;)
naker Posted - 22/10/2021 : 20:33:39
Iako visoko cenim lik i delo originalnog autora eto igrom slučaja tek sada po prvi put čitam džentlmene i stvarno nemam nijedno opravdanje zašto sam toliko dugo odlagao čitanje jer ovo je bar u ova prva dva toma potpuno opravdano hvaljen strip

Rekao bih da je reč o poprilično netipičnom stripu u odnosu na neke druge renomirane Moorove radove i koji je odrađen u avanturističkom fazonu sa obiljem, ali obiljem referenci iz književnosti i opšte kulture gde je praktički nemoguće pri prvom čitanju pohvatati sve moguće reference i ovo je tip stripa koji jednostavno vapi za ponovnim čitanjima, ali gde je sve tako odlično ukomponovano da super funkcioniše. Kada sam video da na naslovnici drugog toma umesto Jekylla stoji Hyde imao sam osećaj da bar u prva dva toma ovo neće biti priča o padu i usponu već priča o usponu i padu cenjene gospode i znao sam da ovde uživanja neće manjkati

Nemam praktički nijednu veliku zamerku na prva dva toma osim toga da radnja napreduje previše progresivno, nakon što se ekipa okupila i rešila par paranormalnih slučajeva već na kraju prvog toma se stiže do gigantske bitke koja određuje sudbinu Londona, da bi odmah potom usledila invazija vanzemaljaca i pretnja potpunog uništenja.. Šteta što je priča tako brzo napredovala do "makro" nivoa i nije bilo više prilika da se sredina produži i da malo više uživamo u paranormalnim avanturama naših voljenih džentlmena. Još jedna stvar, karakterizacija svih članova družbe je sjajno odrađena i očekivao sam da će Nemo biti obavijen velom misterije malo više od ostalih ali u ova prva dva toma on je kao lik ostao poprilično nedorečen

Koliko god gotivio šta je Moore scenaristički i idejno uradio sa ovim stripom toliko mi je ovo jedan od retkih njegovih radova gde je možda čak i zasenjen od strane crtača? Početak je bio malo mlak ali kasnije kada je pronašao sebe O'Neil je rasturio sa crtežom i milina mi je bila gledati njegove grafičke bravure, ovaj crtež zaslužuje najveći mogući format i to je jedan od glavnih razloga zašto sam se odlučio za Fibrino izdanje koje je fenomenalno odrađeno

Što se tiče obimnih propratnih tekstova oni nisu ništa strano kod Moora i npr kod Watchmena su esencijalni da bi se razumelo šta je autor hteo da uradi sa tim stripom, dok se kod From Hella čitanjem između redova može otkriti prava istina o Trboseku, ali šta reći za propratne tekstove za džentlmene? Nemam ništa protiv O'Neillovih ilustracija ali tekstualno ovo je po meni ozbiljan kandidat za najgore propratne tekstove ikada koliko je to dosadno, monotono i suvoparno napisano. Ni najgorem neprijatelju ne bih poželeo da proba da ih čita

Nadam se da nećemo dugo morati da čekamo na nastavke
PijaniPatak Posted - 15/08/2021 : 17:02:27
Edit: pardon, upitah nesto vezano za pricu koja nije deo ovih zbirki
Chui Posted - 11/02/2021 : 18:01:11
quote:
Originally posted by anto

Nadzirači i Pakao,liga za sebe;u prvoj ligi su mi V,Top ten 1 i Liga;u drugoj Ubistveni vic (zbog kratkoće),Miriklmen,Halo Džons i Stvorenje.U trećoj Šta se zbilo sa čovekom sutrašnjice.Providens i Neonomikon nisam čitao.
Ali da se razumemo - i druga liga je odlična;samo ne kao prva.


Pakao i Jones još na žalost nisam pročitao, a od ostalih su mi najbolji Čuvari, Čudovište i V. Oni su mi recimo 10/10, pa Top10 9/10, Liga 8/10 a Vic tek 6/10.
going going Posted - 12/01/2021 : 00:05:15
quote:
Originally posted by Red Marquis

Dosije nije klasični nastavak. Mina i Allan, traže Crni Dosije koji nam otkriva pozadinu skupljanja Lige iz.džentlmena kao i način kako su se kroz istoriju ti likovi pojavljivali na raznim mestima i situacijama. I vreme nije više viktorijanski period već 1958. Na kraju ima i 3D deo koji mi je bio baš fora kad sam ga prvi put video. Po meni, Dosije je isto sjajan kao i prve dve Lige, a nakon njega počinje pad u kvalitetu serijala.



Hvala Markiže!
Red Marquis Posted - 09/01/2021 : 22:01:58
Dosije nije klasični nastavak. Mina i Allan, traže Crni Dosije koji nam otkriva pozadinu skupljanja Lige iz.džentlmena kao i način kako su se kroz istoriju ti likovi pojavljivali na raznim mestima i situacijama. I vreme nije više viktorijanski period već 1958. Na kraju ima i 3D deo koji mi je bio baš fora kad sam ga prvi put video. Po meni, Dosije je isto sjajan kao i prve dve Lige, a nakon njega počinje pad u kvalitetu serijala.
going going Posted - 09/01/2021 : 21:30:16
Liga izuzetnih dzentlmena #2
Alan Mur i Kevin O`Nil

Na red je dosao i drugi deo Lige. Bas volim Alana Mura. Jer nikad ne radi ocekivane stvari. Kada sam zavrsio prvu knjigu Lige, ocekivao sam da cemo u drugom delu imati ponovo zabavnu pricu sada sa celom ekipom na okupu od pocetka kako resavaju novi slucaj. Ali Mur ne radi ocekivane stvari. Desava se najneobicnija invazija vanzemaljaca kakvu nismo videli (barem ja nisam) ni na filmu, ni u stripu, odnosno to kako je ona ispricana. Vanzemaljci su potpuno inferiorni, nasi junaci su preplaseni, izgubljeni i ne znaju sta treba da rade. Ne udruzuju se da se bore protiv vanzemaljaca, ne smisljaju nikakav genijalni plan ili taktiku, vec vise deluju kao da su se prepustili sudbini i nekom fatalizmu, cela epizoda odise daleko mracnijom, beznadeznijom i tmurnijom atmosferom nego prvi tom. Mnogo je tihih kadrova u kojima junaci cute i ne rade nista. U ovom broju se mnogo vise paznje posvetilo razvoju likova i njihovih medjusobnih odnosa. Nevidljivi covek se pokazao u pravom svetlu, Mina i Kvotermejn su konacno ovaplotili svoja osecanja, a najvise se profilisao lik mister Hajda. Tako da je on i najinteresantniji lik ciji postupci najvise sokiraju i iznenadjuju citaoce, ali i saosecamo sa njim (pogotovo u njegovom odnosu sa Minom) a na kraju nam bude i krivo sta mu se desi. Poznatim literarnim likovima se pridruzuje i doktor Moro sa svojim ,,izgubljenim zivotinjskim ostrvom".

Nisam samo razumeo referencu ko je onaj mali sto ga Nemo spase i koji kaze da ce u buducnosti napraviti isti takav oklopni brod kao i kapetan Nemo? Mada sigurno je tu jos brda referenci i likova koje nisam ni primetio niti shvatio ko su ovim ovlas citanjem.

9/10

U svakom slucaju mracniji, nesrecniji nastavak sage o Dzentlmenima. Prvi deo je tako nevin (koliko Mur moze biti nevin) a ovaj drugi tom je gubitak nevinosti i bezbriznosti i one ciste decacke avanture. Bas me interesuje sta nas ocekuje posle ovoga dela. Da li je Crni Dosije direktni nastavak price i sta je uopste Crni dosije ili nas to tek ocekuje u Ligi izuzetnih dzentlmena III: Stolece?
going going Posted - 06/01/2021 : 02:00:56
Liga izuzetnih dzentlmena #1
Alan Mur i Kevin O`Nil

Bas sam nedavno na nekoj temi na forumu spomenuo kako smatram da je Liga izuzetnih dzentlmena verovatno najslabiji Murov strip. To sam napisao na osnovu secanja i citanja koje se odigralo pre 8, 9 godina. Kako sam se samo prevario.
Liga je verovatno najopusteniji i najrazigraniji strip koji je Mur napisao, to se oseca kroz svaku stranicu i kadar ovog stripa. Prvih 5 poglavlja su mi odlicni, kako se Liga okupila i kako se upoznaju je maestralno odradjeno.
Kada se otkrije ko je glavni negativac i koje su mu namere u petom poglavlju cini mi se da se desava odredjeni pad u napetosti i zanimljvosti radnje i sam kraj mi se cini preterano zbrzano, odnosno epilog nakon finalne bitke.
Ali te zamerke su minorne. Imam i drugu knjigu Lige u izdanju BPa pa se odmah bacam na citanje. Uzivanje je citati Alana Mura u svakom obliku, ali ovaj strip me je bas prijatno iznenadio velikom dozom lezernosti i duhovitosti.

*strip sam citao u izdanju Belog puta, zato u naslovu stoji Liga a ne Druzba (moram priznati da mi mnogo bolje zvuci BPov prevod, ali ta polemika oko prevoda je nadaleko obradjena i nadam se iscrpljena na ovom topiku, a u sustini je nebinta u odnosu na osvrte procitanog forumasa)

8,5/10
Chui Posted - 17/12/2020 : 17:49:44
Družba mi je jako simpatična, šteta što nije sve u jednom komadu bez onih dodataka na kraju svakog dijela. To bi bio extra spektakl, ovako je "samo" spektakl :))))
Aco Posted - 23/11/2020 : 18:48:08
quote:
Originally posted by alexts

Treća Liga/Družba je pisana na drogama,



Vrlo loš sam poznavatelj Moora, ali poprilično sam siguran da nije jedina ;-)
Aco Posted - 23/11/2020 : 18:47:10
quote:
Originally posted by vukozec

Možda je onda najbolje i čitati ju na drogama :)



Yeah, baby !!!
kasper Posted - 23/11/2020 : 17:51:25
aj vi sto citate druzbu predjite na planetarij
anto Posted - 23/11/2020 : 17:40:40
pre svega, Crni dosije i Stoleće doživljavam kao jednu priču; ili bolje, kao prvi i drugi deo jedne celine; ili još bolja definicija, kao uvod u glavnu priču i glavnu priču.
Swamp je lepo opisao događaje u Crnom dosijeu, a ja bih dodao i ovo - u Nadziračima je Mur sjajno uklopio scenario u stripu i tekstualne dodatke; ovde sa stripom nema problema (uključujući i priču o Orlandu), ali sa tekstualnim dodacima zapinje.Teški su mi za čitanje i uglavnom nerazumljivi.
Međutim, kada sam prešao na čitanje Stoleća, vraćao sam se na njih, i gle čuda - bili su mi dosta zanimljiviji; tek na drugo,treće čitanje sam kapirao neke stvari - ovo govori o slojevitosti stripa (vidi se od koga je Gejmen učio, samo što je učenik prevazišao učitelja; gledajući Sendmena). Mislim da je ovom stripu Mur prišao krajnje ozbiljno, i da CD&Stoleće treba pročitati još barem jedan put uz prethodno obnavljanje prva dva dela da bi efekat bio potpun.

Strip, gledajući kao jednu celinu mi je u istom rangu kao prvi i drugi broj, i još bolji.
I teži za čitanje (kao što pomenuh već); ja sam pri čitanju non stop išao sa Stoleća na CD, a čak sam se katkad vraćao i one od Belog puta.Koliko se tu pominje raznih imena,događaja - došlo mi je bilo da vodim beleško tokom čitanja.I slobodno mogu svrstati ovaj strip među najbolje koje sam pročitao u zadnjih godinu dana.
john connor Posted - 23/11/2020 : 17:39:51
Eto ideje, po jedan Fibrazi uz svaku trecu Druzbu, i eto novca za petog Jeroma :D
vukozec Posted - 23/11/2020 : 16:12:08
Možda je onda najbolje i čitati ju na drogama :)
alexts Posted - 23/11/2020 : 15:54:20
Treća Liga/Družba je pisana na drogama, a u jednom delu su i junaci nadrogirani. Oprez, za one kojima su se dopale prve dve.
Zula Posted - 23/11/2020 : 14:50:48
quote:
Originally posted by vukozec

Družba mi nije u premier Moore ligi u kojoj su Watchmen, From Hell i V.


Dobra Premier Moore liga u koju bih još ugurao Swamp Thing...
anto Posted - 23/11/2020 : 13:09:04
Nadzirači i Pakao,liga za sebe;u prvoj ligi su mi V,Top ten 1 i Liga;u drugoj Ubistveni vic (zbog kratkoće),Miriklmen,Halo Džons i Stvorenje.U trećoj Šta se zbilo sa čovekom sutrašnjice.Providens i Neonomikon nisam čitao.
Ali da se razumemo - i druga liga je odlična;samo ne kao prva.
Tonto Posted - 23/11/2020 : 11:55:49
quote:
Originally posted by vukozec

Družba mi nije u premier Moore ligi u kojoj su Watchmen, From Hell i V.

Prva je dobra, druga prosjek, treca je uzas. Moja prva Moore liga su cudoviste i top 10, druga liga watchmeni, halo jones i v. From hell mi je teski smor i napor radije bi si pucao u nogu nego to ponovo citao.
vukozec Posted - 23/11/2020 : 11:45:52
Družba mi nije u premier Moore ligi u kojoj su Watchmen, From Hell i V.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.16 seconds. Snitz Forums 2000