forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Film & TV
 Dune 2021

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
fandango Posted - 17/12/2019 : 14:50:58


Link na IMDb: https://www.imdb.com/title/tt1160419/

Godina dana nas dijeli do premijere nove adaptacije Dine Franka Herberta. Snimanje je zavrsilo nedavno, redatelj je Denis Villeneuve, a vec znamo i da ce Herbertov prvi roman biti adaptiran u dva filma. Takodjer znam da ce filmove popratiti i serija Dune: The Sisterhood, koja ce se ticati Bene Gesserit. Villeneuve rezira pilot-epizodu.

Glumacka ekipa je takodjer impozantna, prekrasna Rebecca Ferguson je ledi Jessica, Timothée Chalamet tumaci Paula Atreidesa, Stellan Skarsgård je barun Vladimir Harkonen, pa zatim Charlotte Rampling, Jason Momoa, Oscar Isaac, Dave Bautista, Josh Brolin, Javier Bardem, Zendaya... Ono sto se navodno ne zna je tko tumaci Feyda Rauthu, iako se suska da je to glavni glumac iz Ready Player One.

Sto se knjiga tice, Frank Herbert je nakon prvog romana napisao pet nastavaka: Mesija Dine, Djeca Dine, Bozanski car Dine, Heretici Dine i Dina: Kapitol. Nakon njega, fransizu je nastavio sin Brian u tandemu s Kevinom J. Andersonom. Najprije su izbacili trilogiju Preludij: Kuca Atreides, Kuca Harkonnen i Kuca Corrino. Potom Legende: Butlerijanski dzihad, Najezda strojeva i Bitka za Corrin. (Sve ove romane objavila je nakladnicka kuca Izvori.)

Uslijedili su direktni nastavci originalne sekstalogije Hunters of Dune i Sandworms of Dune, zatim serija Heroes of Dune s dva romana, Paul of Dune i Winds of Dune, te trilogija Great Schools of Dune: Sisterhood of Dune, Mentats of Dune i Navigators of Dune.

Tandem Herbert-Anderson objavio je i knjigu The Road to Dune, s alternativnim romanom o svemiru Dine kako ga je Frank Herbert u pocetku zamislio (a radi se ni po cemu posebnoj svemirskoj avanturi kakvih se tada pisalo na tone), do tada objavljenim kratkim pricama i nekim neobjavljenim materijalima samoga Herberta oca.

U zbirci prica Eye Franka Herberta objavljena je i kratka prica The Road to Dune (nema veze s gore navedenom knjigom). Tri pripovijetke sina i Andersona objavljene su u knjizi Tales of Dune, jedna ovdje: https://www.tor.com/2016/11/01/dune-red-plague/, te jos jedna u zbirci Infinite Stars.

I kod nas se pocelo s ponovnim izdavanjem knjiga. Carobnjaci su izbacili prva tri romana, cetvrti je u pripremi, a Egmont je nedavno objavio prvi dio.

Zanimljivost vezana uz prvi roman: Fremeni su nase gore list. Evo izvadak iz romana, ovako je u originalu:

Deep within the cave, someone began chanting:

"Ima trava okolo!
I korenja okolo!"

Jessica translated silently: These are ashes! And these are roots!"
The funeral ceremony for Jamis was beginning.


Podsjetimo, Dinu je prvi pokusao ekranizirati Jodorowsky. On je okupio jos impozantniju ekipu: na listi suradnika bili su Giger, Foss, Moebius, Dan O'Bannon, Tangerine Dream, Pink Floyd, Salvador Dalí, Orson Welles, Gloria Swanson, David Carradine, Mick Jagger, Udo Kier i Amanda Lear. Vlastitog sina Brontisa stari je Jodo godinama trenirao za ulogu Paula Atreidesa. Nakraju od svega toga nije bilo nista, ali projekt je izrodio mnoge suradnje i druge filmove. Preporucujemo dokumentarac Jodorowsky's Dune o peripetijama oko filma.

Prva uspjela ekranizacija bio je film Davida Lyncha iz 1984, u produkciji Dina de Laurentiisa. Krahirao na blagajnama, Lynchu prouzrocio mnoge frustracije, ali pamtimo ga po interesantnom dizajnu i kostimografiji nadahnutoj austro-ugarskim uniformama, Totovoj glazbi i glumackoj ekipi (Kyle MacLachlan, Francesca Annis, Max von Sydow, Sean Young dok je jos bila normalna, Patrick Stewart, Dean Stockwell, Silvana Mangano, Everett McGill, Jürgen Prochnow, Linda Hunt, José Ferrer, Sting kao Feyd Rautha te fenomenalni Kenneth McMillan kao barun Vladimir Harkonnen). Postoji nekoliko verzija filma, a internet je suglasan da je najbolji fan edit Alternative Edition Redux.

Naredna adaptacija su dvije mini-serije - Dina i Djeca Dine - u produkciji Sci Fi Channela, snimljene 2000. i 2003. Svaka ima tri epizode, a zajedno pokrivaju prva tri romana. Istaknuta glumacka imena su William Hurt i Giancarlo Giannini te Susan Sarandon i James McAvoy. Serijice gledljive, ali zaboravljive.

Sto se stripova tice, fransiza je vrlo slaba. Marvel je najprije objavio adaptaciju filma kao Dune: The Official Comic Book, potom je u ediciji Marvel Super Special takodjer objavljena strip-adaptacija Lynchova filma, nakon cega je uslijedio mini-serijal od cini mi se tri broja - takodjer adaptacija filma. Nisam uspio pronaci radi li se u biti o jednoj te istoj verziji stripa, samo u razlicitim izdanjima, ali po slikama cini se da je upravo o tome rijec - jedan strip u tri izdanja. (Podsjetnik za nostalgicare: Marvel SS je bila edicija u kojoj su uglavnom objavljivane Marvelove adaptacije hit-filmova, a u Jugi smo neke brojeve imali prilike citati u Politikinom Zabavniku, npr. Krull i Indianu Jonesa 2.)

No zato, autor adaptacije bio je ni manje ni vise nego Bill Sienkiewicz!



Sto se drustvenih igara tice, prva je izasla sada vec davne 1979, a njezino novo izdanje nedavno (nekoliko postova nize vukozec postavio sliku). Postoji i igra iz 1984. koja je popratila film, i ona na primjerice eBayu doseze astronomske sume. Od RPG-ova, prvi je imao sijaset peripetija te je igra na kraju izasla u limitiranom izdanju. Kao zanimljivost spomenimo da je ilustracije za igru napravio veliki Val Mayerik. Nova RPG-igra trebala bi izaci nagodinu, uoci filma, a razvija je pouzdani Modiphius, koji takodjer drzi licencu za RPG Conana i Zvjezdanih staza. Takodjer, svojedobno je vrlo popularna bila i Dune CCG.

Kompjutorske i igre za konzole: Prva izbacena igra bila je Dune (1992), kombinacija avanture i (ekonomske i vojne) strategije. Iste godine slijedi Dune II, koja nije bila pravi nastavak, vec konkurentna igra, veliki uspjeh, RTS, i isto tako temelj za daljnji razvoj Command& Conquera. Remake igre bila je Dune 2000, a nastavak remake je Emperor: Battle of Dune. Najvece sranje medju igrama iz svemira Dine je Frank Herbert's Dune (2001), ciji je neuspjeh otjerao kompaniju Cryo u bankrot, zbog cega najavljena Dune: Generations nikada nije zavrsena. Nisam pronasao nikakve podatke o razvoju novih igara, a mislim da se emulacija Dune II mogla pronaci kao fanovska verzija za pametne mobitele.

Muzika: Za Lynchov film glazbu su napravili Toto (njihov jedini soundtrack) te jednu pjesmu Brian Eno. Iako ocjene o soundtracku variraju, ne moze mu se poreci upecatljivost. Takodjer, soundtrack prve igre iz 1992. objavljen je kao Dune: Spice Opera (autori Stéphane Picq i Philippe Ulrich), a jos se mogu naci i soundtrackovi za igru Dune 2000 (Frank Klepacki) i za miniseriju (Graeme Revell). Za novi film glazbu sklada Hans Zimmer.





Prema tome, idemo dalje, prema Dune 2020.


25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Poli Posted - 12/03/2024 : 08:50:55
quote:
Originally posted by Tonto

Jel manji zlocin ako tipkam dok gledam film doma na kaucu?


Zavisi od filma i da li tipkas jednom rukom ili sa oboje.


Aco Posted - 12/03/2024 : 08:14:57
Pogledao i ja sinoć u kinu. Ovako - film je dobar, ali ima par dosta velikih problema i situacija koje je teško progutati. Prva polovica filma poprilično spora, ali onda kako se primičemo kraju, kao da je neko u par navrata izrezao po 15-ak minuta filma. Odjednom se desi nešto o čemu se prije dosta pričalo, odjednom obrat, kao da je nešto preskočeno. Kao da je redatelj imao limit koliko film može trajati pa je naknadno shvatio da ima sat vremena previše te da se mora nešto izbaciti. Par nelogičnih scena totalno u velikom finalu na kraju ali da ne spoilam previše, nek prvo ljudi pogledaju pa ćemo pokomentirati za koji mjesec-dva.

Dok u prvom dijelu imamo sve i sav, u ovom se radnja fokusira uglavnom na Paula. Ovako vruće glave, mislim da mi je 1.dio bio bolji odnosno ostavio je veći utisak na mene.
Shaner Posted - 11/03/2024 : 22:06:52
quote:
Originally posted by Tonto

Jel manji zlocin ako tipkam dok gledam film doma na kaucu?


Ovisi tko je pored tebe.

Ako sam ja, nije.

Ernie Pike Posted - 11/03/2024 : 00:18:04
Pogledao sam film prošli vikend i jako sam zadovoljan filmom i kao što Vice reče, kino iskustvom.
Dune mi je jedna od najdražih SF knjiga (kad sam glasao u Locusovom izboru za najbolje SF romane u 20. stoljeću bila je na 2. mjestu) i mislim da je Villeneuve napravio dobar posao s ovom ekranizacijom.
alexts Posted - 10/03/2024 : 23:42:37
quote:
Originally posted by don_draper


Sve u svemu ovaj serijal je trenutno najbolje što suvremeni SF nudi u filmu.



Sve u svemu ovaj SF serijal je trenutno najbolje što suvremeni film nudi.
don_draper Posted - 10/03/2024 : 23:28:11
Eto odgledana i dvojka konačno

Ne dijelim nimalo manhunterovu kritičnost i manjak interesa. Villeneuve nastavlja tamo gdje je stao i radi to prilično suvereno. Paul se adaptira na život s Fremenima, Harkonneni se ponovno upliću u posao na Arrakisu, sve te figure na ploči se pomiću logično i zanimljivo. Sjajno je Herbertove ideje na platno prenio Kanađanin, ali i usput ponudio kino iskustvo kakvo se malogdje viđa danas. Efekti, vizuali, zvuk, sve je vrhunski posloženo, a mnoštvo scena ostavlja duboke impresije.
Čak i početak na koji su se neki žalili da je sporiji, ipak ima svoju svrhu i temelj je za atmosferu i neke događaje koji će se poslije vidjeti. Iako filmska verzija ne može iskreirati intrigantne odnose među likovima kao knjiga, čini mi se da ovdje svaki lik djeluje kao suverena cjelina i vrlo su prepoznatljivi.
Konstantna napetost oko Paulovog ponašanja, tendencija, ali i akcija je u središtu zbivanja, a prema finišu se stvari jako dobro isprofiliraju da uđemo i u 2.knjigu. Neke stvari je redatelj neminovno promijenio, ali i dalje ostaje pitanje kako će pristupiti drugoj knjizi koja je više filozofske i misaone naravi.
Sve u svemu ovaj serijal je trenutno najbolje što suvremeni SF nudi u filmu. Sjajna eskalacija sukoba i filmski ep koji uistinu razumije svoj izvorni tekst, ali istovremeno unosi jedinstveni stilski izričaj i atmosferu.
Kapa dolje.
alexts Posted - 10/03/2024 : 19:24:22
https://mashable.com/article/watching-dune-ten-times-imax
Tonto Posted - 10/03/2024 : 19:10:43
Jel manji zlocin ako tipkam dok gledam film doma na kaucu?
vice Posted - 10/03/2024 : 18:33:04
quote:
Originally posted by Shaner

Predlažem novi razlog za ban:

Tipkanje po mobitelu za vrijeme predstave u kinu.







Apsolutno. Za ovo nema opravdanja, ni ispod jakne, uz slabo osvjetljenje, ništa.
vice Posted - 10/03/2024 : 18:31:29
Meni je drugi dio fenomenalno kino iskustvo i svakome preporučam gledanje na velikom ekranu.

Feyd Rautha je overhypean, Butler je odradija dobar posal, ali očekiva san više.
manhunter Posted - 10/03/2024 : 18:28:10
Ono što je meni možda i najgore (pored nevešto izvedene megalomanije) je da niko ne priča kako su likovi nikako izgrađeni i kako u drugom delu filma ima tolikih preskoka i "zdravo za gotovo" trenutaka da to nije normalno. Ali nebitno, kome se svideo, super. Mi sa dobrim ukusom ćemo da gunđamo i dalje.
manhunter Posted - 10/03/2024 : 18:25:27
quote:
Originally posted by naker

Kako napeto izveštavanje u realnom vremenu, 'Hunter kao da je na terenu na Gazi, a ne na projekciji filma Dune :)



Bio sam u Twitter fazonu, jbg.
A i bilo je kao da gledam događanja iz Gaze ili Sirije. Arapi u filmu nose priču.
alexts Posted - 10/03/2024 : 18:20:52
quote:
Originally posted by manhunter

Da, zvuk, zaboravio sam. Jebala ih preglasna muzika i zvučni efekti i gde treba i gde ne treba. Pardon my french.

Kako god, uspeo sam da se vratim kući, iscrpljen kao posle poslovnog sastanka od pet sati. Ukoliko me ne bude mrzelo, mogu sutra i malo opširnije, ali mislim da nema potrebe. Manje više je sve rečeno.


Za alexa: sin (17) kaže da je film ok, ćerka (18) da je overcasted (citat) i da je pokrao nekoliko filmova (vizuelno), ali da je bolji od prvog dela, a supruga da je ok, ali da se u prvih sat i po ništa nije desilo. Zadovoljan sa izveštajem?



Sem lično tvog, da.

naker Posted - 10/03/2024 : 07:40:49
Kako napeto izveštavanje u realnom vremenu, 'Hunter kao da je na terenu na Gazi, a ne na projekciji filma Dune :)
manhunter Posted - 10/03/2024 : 00:03:58
quote:
Originally posted by sawitch

Imas previsoke standarde i vidim da si nametnuo i familiji :)



Pa naravno, kako drugačije?
manhunter Posted - 10/03/2024 : 00:03:33
Sledeći put će biti zanimljiv film, pa neće biti moguće da se dopisujem ovde.
Shaner Posted - 10/03/2024 : 00:00:46
Sa sljedećeg odlaska u kino očekujemo live audio/video prijenos s komentarom.

sawitch Posted - 09/03/2024 : 23:59:02
Imas previsoke standarde i vidim da si nametnuo i familiji :)
manhunter Posted - 09/03/2024 : 23:57:50
Da, zvuk, zaboravio sam. Jebala ih preglasna muzika i zvučni efekti i gde treba i gde ne treba. Pardon my french.

Kako god, uspeo sam da se vratim kući, iscrpljen kao posle poslovnog sastanka od pet sati. Ukoliko me ne bude mrzelo, mogu sutra i malo opširnije, ali mislim da nema potrebe. Manje više je sve rečeno.


Za alexa: sin (17) kaže da je film ok, ćerka (18) da je overcasted (citat) i da je pokrao nekoliko filmova (vizuelno), ali da je bolji od prvog dela, a supruga da je ok, ali da se u prvih sat i po ništa nije desilo. Zadovoljan sa izveštajem?
BeaGea Posted - 09/03/2024 : 23:49:53
Veci gust bi bil da si cital Inkala na tabletu...mozda se poklapa sa zvukom :)
manhunter Posted - 09/03/2024 : 23:47:56
matori paraliticar Posted - 09/03/2024 : 23:46:32
No Animals Were Harmed.
alexts Posted - 09/03/2024 : 23:44:58
Na robiju sa takvima!

(Par filmskih minuta, mogu biti i više real-time sati.)
manhunter Posted - 09/03/2024 : 23:43:07
Osvetljenje na ekranu je bilo na minimumu, a tipkao sam ispod jakne. Niko nije bio ometen u gledanju filma. Toliko u moju odbranu.
Shaner Posted - 09/03/2024 : 23:32:20
Predlažem novi razlog za ban:

Tipkanje po mobitelu za vrijeme predstave u kinu.




forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000