forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Dnevnik Upisivači

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Attila77 Posted - 30/01/2020 : 05:23:57


Dnevnik, najstarija novinsko-izdavačka kuća u Vojvodini, osnovana 1953. godine, tokom 80-ih i 90-ih godina prošlog veka, doživljava punu ekspanziju. Tiraži su dostizali prosečno i do 80 hiljada primeraka radnim danom, a nedeljom, i do 106 hiljada primeraka. Tada je Dnevnik bio lider u produkciji stripova, rotoromana, specijalnih listova i časopisa.




Kao pravi početak objavljivanja strip-izdanja u Dnevniku (nakon kratkog perioda tokom 1950-ih godina) može se smatrati pojava prvog broja Zlatne serije 1968. godine. Iste godine pokrenut je i Lunov magnus strip i ove dve edicije izlaze sve do 1993. godine. Objavljeno je ukupno 1103 broja Zlatne serije i 997 brojeva Lunovog magnus stripa.


Tekst u stripu (lettering), nešto što uzimamo zdravo za gotovo sve dok se ne sretnemo sa nekim neprijatnim izuzecima i onda nam bude jasno da to nije samo nešto nevažno. Crtež ilustruje, ali reči su nositelj cele priče. Grafički izgled slova uzrokuje bitne promene u tekstu i čitaocu daje informaciju o prirodi i emociji govora. Način na koji su reči upisane govori i o karakteru osobe koja ih izgovara. Taj posao pada na pleća upisivača.


Naš poznati strip crtač Branislav Bane Kerac priseća se tih vremena u Dnevniku:


Tehnologija upisivanja je gledano današnjim očima bila skroz uvrnuta. Na običan papir za kucanje, ali pomoću šablona i rapidografa određene debljine upisivao tekst.




Šablon se pravio tako da se dva mala lenjira žiletom učvrste na željeni razmak, žilet se zatim prekrije samolepljivim nalepnicama. Nalepnica ide i sa donje strane i to je taman odstojanje da se tuš ne podliva ispod šablona. Nekada su postojali lenjirčići bez kalibracije i bili su pogodniji za šablone. Svaki upisivač je imao pet, šest šablona sa razmacima od 1.2 do 4 mm ili već po potrebi koliko treba.




Rapidografi su bili božji dar. U kombinaciji sa šablonom rezultati su bili na dobrom nivou. Pre toga se pisalo običnim perom tako što se na tanko olovkom izvučene paralelne linije upisivalo ''slobodnom rukom''. Takvi tekstovi su izgledali mnogo ljudskiji i sećam se da je bilo protivnika šablona koji su zvocali da to izgleda previše ŠABLONSKI! Šta bi oni tek sad rekli na ovu kompjutersku monotoniju.




U vezi rapidografa, a koji su koštali po 20/30 evra komad (u današnjem novcu), bila je jedna upisivačica koja uopšte nije shvatala da se rapidografi peru i pune tušem pa ih je bacala kad se potroši tuš. Možete da zamislite koliko novca je bačeno dok nije otkrivena njena glupost...


Pedesetih godina, da bi ubrzali posao oko upisivanja teksta, vlasnici Universum Pressa su nabavili desetak Varitajpera.




Upisivanje Varitajperom nam je dobro poznato iz Stripoteke - sve tekstove su iskucale Katalin (Daniel) i dve Ilone (Bata i Toth) a ulepili Mile Cvetković i Đole Arsić. Postupak je išao u fazama: na papir za kucanje se tanko olovkom ''povade'' oblačići iz stripa, na Varitajperu se iskuca tekst, oblačići se makazama izrežu i zalepe Karbofiksom na kopiju. Onda to ide na reprokameru, filmovi, pa kliše, rotacija na groznom papiru et voila!

Samo ispisivanje teksta je bilo kako-tako, podnošljivo, ali isecanje i lepljenje je bilo ko robija...
Eto, uzmite samo deset strana bilo kog stripa i probajte da isečete sve oblačiće unutar ivice pa da vidite šta je zabava. Žulj na palcu od makaza, bol u ramenu i crvene oči od naprezanja.




Lepljenje je bio pipav posao da pobesniš.... Da nije te plastične špaklice u svakoj kutiji Karbofiksa, svi bi poludeli.
Ali, ima i gorih poslova... Kada stigne strip iz lekture pa prepravljate dva slova - ispišeš, isečeš tih 4 sa 2,5 milimetra, sav se ubrljaš lepkom i pod stresom lepiš da ''sedne'' pravo.

Srećom, onda je u firmama jos uvek postojala kategorija REPREZENTACIJA. Vinjak, pelinkovac, neka domaća... Dragocena ispomoć.
Oko podne niko nije primećivao koliko je to zajeban posao.
Da, uvek je sve stizalo u roku (stripovi su išli u pripremu mesec-dva ranije), i, da, bilo je neprospavanih noći.
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
cat claw Posted - 06/12/2020 : 22:50:11
quote:
Originally posted by Dexters

Stil Mire Milutinović je zbilja prekrasan. Kad bi se danas radio nekakav "custom" strip to bi bilo masno naplaćeno, dok Mira u svoje vrijeme nije mogla s mjesečnom plaćom kupiti ni bicikl.



Varas se Dextere. Upisivaci su u Dnevniku bili solidno placeni. Zavisno od ucinka, toliko su i zaradjivali...
Attila77 Posted - 07/02/2020 : 15:39:12
quote:
Originally posted by ROJ RENK

Atila, mislim da ćemo uskoro kontaktirati u vezi tvoje teme. Naravno, ako nemaš ništa protiv.



Ja naravno da nemam ništa protiv
ROJ RENK Posted - 07/02/2020 : 13:42:14
Atila, mislim da ćemo uskoro kontaktirati u vezi tvoje teme. Naravno, ako nemaš ništa protiv.
ROJ RENK Posted - 07/02/2020 : 13:38:07
Za "Dnevnik" sam radio scenarija za Bleka, Luna i još neke stripove.
Radio sam i neke članke za "Strip Zabavnik".
Attila77 Posted - 06/02/2020 : 18:45:03
Nista osim slike sto si vec promenio.
solar Posted - 06/02/2020 : 18:31:33
Ok, znači ne trebam ništa dirati.
Attila77 Posted - 06/02/2020 : 18:29:02
Link je isti, ali zip fajl u tom linku ima i one dodatne fontove
solar Posted - 06/02/2020 : 18:23:00
quote:
Originally posted by Attila77

Bilo bi super ako bi mogao da apdejtujes. Hvala ti.


Evo stavio sam novu sliku fonta Ljiljane Kerac ali vidim da je link još uvijek isti, hoćeš li apdejtati i njega?
Attila77 Posted - 06/02/2020 : 18:11:21
Bilo bi super ako bi mogao da apdejtujes. Hvala ti.
solar Posted - 06/02/2020 : 17:47:15
quote:
Ubacio sam cetiri nove varijante fonta Ljiljane Kerac na prvoj stranici ovog topika (condensed, condensed italic, bold condensed, bold condensed italic). Koristio sam sken slova kojim je Ljiljana upisivala Tarzana kojeg su slali stranim partnerima. To je njen klasican font ali narrow varijanta gde su O, C, Q, G ostavljeni u wide varijanti. Sve je to da bi se imitirao Hogartov font iz prve knjige o Tarzanu.

Znači da i ja onda samo apdejtam link u članku koji by the way ima preko tisuću klikova.
Attila77 Posted - 06/02/2020 : 16:39:38
Ubacio sam cetiri nove varijante fonta Ljiljane Kerac na prvoj stranici ovog topika (condensed, condensed italic, bold condensed, bold condensed italic). Koristio sam sken slova kojim je Ljiljana upisivala Tarzana kojeg su slali stranim partnerima. To je njen klasican font ali narrow varijanta gde su O, C, Q, G ostavljeni u wide varijanti. Sve je to da bi se imitirao Hogartov font iz prve knjige o Tarzanu.



Font u stripu:



Attila77 Posted - 06/02/2020 : 16:37:42
Hvala Banetu i Ljiljani na bezplatni font :-)

A i Borislavka se javila Banetu i odobrila je font pod njenim imenom za FREE upotrebu. Tako da slobodno koristite i Borislavkin font. To isto vazi ti za Katica Misirkic font.
cat claw Posted - 04/02/2020 : 16:04:46
Popricao sam sa Borislavkom Dimitrov. Borislavka je rado dala dozvolu da se font sa njenim imenom koristi kao free font.
RAKOSI4 Posted - 03/02/2020 : 22:07:13
Odličan tekst, čak sam se malo i nasmija kad je crtačica bacala one Roting skupe,, kemijske ,, ne znajući da ih može napunit tintom
Znači Bane je upozna ženu u Dnevnik.
Znimljivi su ti detalji kao je to funkcioniralo i kao se radilo.
Gru Posted - 03/02/2020 : 21:21:20
Svaka čast za ovaj sadržaj! S guštom sam pročitao.
solar Posted - 03/02/2020 : 09:00:33
Evo ga:

https://www.stripovi.com/magazin/dnevnikovi-upisivaci/401/
motorista Posted - 02/02/2020 : 18:00:09
Vau, kakva tema. :) Hvala ti, Atila. :)
quote:
Originally posted by Attila77

Drago mi je da vam se svidja. Koji stil upisivanja vam se najvise svidja?


Svaki font ima svoje mesto, a meni su kod Dnevnika najviše odgovarali jasni – to i nije uvek isto što i lepi. Sećam se da su neki približavali digrafe do spajanja ("S P A J A NJ A" umesto "S P A J A N J A"), i to mi je plus, kao i čestih promena upisivača u toku priče (po sveskama).

Jedno pitanje, of topik... Tražim program za fontove sa preciznim dimenzionisanjem - kao u Autokedu, po mogućstvu. Pre nekoliko godina sam hteo da napravim neke tehničke fontove (recimo, jugoslovenskih registarskih tablica), ali programi koje sam tada skinuo su ili bili odokativni i prilagođeni za neke slobodnije forme ili prekomplikovani za mene.
Attila77 Posted - 02/02/2020 : 15:57:06
Pravi veteran. Šta si za njih radio? Da li imaš neke stvari dodati ovom članku? Nešto da bismo bolje upoznali ove upisivače? Možda i koju fotku iz tog doba, ako imaš.
ROJ RENK Posted - 02/02/2020 : 13:20:33
Da, radio sam za "Dnevnik" više od decenije i po.
zlatko900 Posted - 01/02/2020 : 21:02:21
Ovo je kao melem... Kao vremeplov koji vraća u bezbrižne dane...
xilrion Posted - 01/02/2020 : 19:59:21
meni je to upisivanje teksta nešto nadnaravno. uvijek sam se divio ljudima koji mogu tako uredno i jednako pisati, s obzirom da ja ni jedno slovo u životu nisam dva puta ni približno jednako napisao.
Attila77 Posted - 01/02/2020 : 18:02:09
Nekoliko članova su me pitali da li se ovi fontovi mogu koristiti za komercijalne svrhe (u stripovima za prodaju). Pitao sam Baneta on mi je ovo odgovorio:

“Sto se Ljilje tice, font je FREE, znaci slobodno ga deli za koriscenje.
Julis, Mira i Borislavka su starije od mene i cisto sumnjam da bi se upustale u kojekakva sudjenja. Ne verujem ni da bi imale protiv da se font slobodno koristi. Katicu ne poznajem licno, za nju ne znam sta misli o tome.

Veci je problem kada stavite u impres - titlovanje Ljiljana Kerac. Onda se moze protumaciti da je ona radila titlove.
Najbolje je da koristite varijantu:
ZA TITLOVANJE KORISCEN FONT IME PREZIME.”


Pa sad... navali narode.

I velika HVALA Banetu i Ljiljani za FREE GIFT!!!
Attila77 Posted - 01/02/2020 : 18:01:26
quote:
Originally posted by ROJ RENK

Ja se najrađe sećam Mire Jerkov. Bila je daleko najlepša i najzgodnija od svih upisivača i upisivačica. Nažalost zbog podmukle bolesti nas je napustila prerano.



Izgleda da si ih ti poznavao. Jesi li i ti radio za Dnevnik?
ROJ RENK Posted - 01/02/2020 : 14:09:57
Ja se najrađe sećam Mire Jerkov. Bila je daleko najlepša i najzgodnija od svih upisivača i upisivačica. Nažalost zbog podmukle bolesti nas je napustila prerano.
going going Posted - 31/01/2020 : 22:33:34
quote:
Originally posted by cat claw


Posle Drugog svetskog rata, Politika je nastavila tamo gde se stalo a uporedo sa njom, Dnevnik se ubacio u igru. Po meni, gledajuci izbor stripova, bio je cak daleko znacajniji od Politikinog zabavnika, ali o tome bi se dalo razglabati.



Slusamo!

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000