forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: TOP 10 1&2

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 15/05/2019 : 16:59:24


Golem, višeslojni grad Neopolis, izgrađen ubrzo nakon Drugoga svjetskog rata, zamišljen je kao dom rastuće populacije znanoboraca, junakinja i zlikovaca koji su se nakotili tijekom prethodnog desetljeća. Okupljanje tih moćnih stvorenja na jednome mjestu riješilo je neke probleme, ali je stvorilo nove, naročito nakon što su neizbježna sparivanja dovela do porasta stanovništva tijekom 1960-ih. Do 1980-ih Neopolis se pretvorio u pretis-lonac – s premalim budžetom i prevelikom populacijom – što ga normalne policijske metode nisu ni u snu mogle obuzdati.

Grad je 1985. prihvatio jurisdikciju policijskih snaga zaduženih za mnoštvo alternativnih Zemalja, sa stožerom na svijetu znanom kao Velika Središnjica. Naša podružnica te mreže, Deseta postaja (od milja zvana Top 10), svoje članove novači iz Neopolisa i njegove okolice te funkcionira kao svaka druga policijska postaja, s jednom ključnom razlikom: kao i građani toga grada, policajci Top 10 imaju naročite sposobnosti koje su im potrebne kako bi se uhvatili ukoštac s egzotičnim življem Neopolisa.

Novodošla policajka Robyn Slinger, znana i kao "Igraonica", prvi put će stupiti na ulicu u šarolikom društvu svojih kolega, svaki od kojih je uvježban za suočavanje sa znanozlicama i superzločinima, kao i sa svakodnevnim gradskim prijestupima. Poslije ovog stripa nećete jednako gledati ni supermoći niti policijski posao!

Top 10 1 • Top 10 knjiga 1 • 336 stranica • Kolor • 212 x 320 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Alan Moore • Crtež Gene Ha • Zander Cannon • Prijevod Darko Macan • Lektura i redaktura Marko Šunjić • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 15.5.2019. • Cijena 250 Kn

Godina je 1949. Znanoborci i ratni junaci okupljaju se u Neopolisu, gdje nastaje dom za bića s nadljudskim moćima i darovima. Jedan od tih junaka je vrlo mladi letački as Steve Traynor, znan kao Mali Mlaz, koji stiže sa zaraćenog neba Europe i žudi za novim životom i novim poslom. Uz njega je dotadašnja mu neprijateljica Leni Muller, Nebeska Vještica, spremna dokazati kako je zaslužila priliku koju joj pruža Neopolis. Nijedno od njih nije doraslo izazovima pokusnoga grada. U taj novi, širom otvoren prostor, za junacima su pohrlili znanozločinci i nasilne neljudske bande. Hoće li Steveu i Leni hrabrost i vještina dostajati za zadaće koje su pred njima?

Top 10 2 • Top 10 knjiga 2 • 288 stranica • Kolor • 212 x 320 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Alan Moore • Crtež Gene Ha • Zander Cannon • Prijevod Darko Macan • Lektura i redaktura Marko Šunjić • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 15.5.2019. • Cijena 200 Kn

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/top-10-1-top-10-knjiga-1/575/
https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/top-10-2-top-10-knjiga-2/576/
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
john connor Posted - 03/02/2024 : 16:26:38
Ovo su sjajni stripovi, prelepo uradjeni...sada su jos na velikom popustu, preporuka samo takva.
Chui Posted - 03/02/2024 : 15:05:54
Pročitao napokon i drugu knjigu i sve mi bi dobro, i Smax i '49. Teško mi je reći koja mi je priča bolja, obje su dobre, a najveće razlike su u crtežu, ali karikaturalni super paše komičnom karakteru Smaxa, kao i mnogo ambicijozniji retro karakteru '49taša. Ukupni dojam je nešto slabiji nego prva knjiga, ali i dalje je to na nivou i ostaje u kolekciji. Mislim da više nemam nikakve sumnje da mi je Moore najdraži scenarist.
ivi skoj Posted - 22/06/2023 : 16:20:15
Navek je bilo više mački nego cucki, avatar je navlakuša
Peyo Posted - 22/06/2023 : 16:15:55
quote:
Originally posted by ivi skoj
Ja ga uzeo odmah po izlasku i nikada neće napustiti rodnu policu u dnevnom boravku.




Avatar govori sve.
ivi skoj Posted - 22/06/2023 : 15:45:49
Prošlo podosta od kad sam ga pročitao i bio mi fenomenalan.
Treba se malo prilagoditi hrpi likova i događaja, no isplati se po meni uzeti.
Malo je početak druge knjige iznenađujuć, no ne bu mo otkrivali pojedinosti.
Ja ga uzeo odmah po izlasku i nikada neće napustiti rodnu policu u dnevnom boravku.
DK24 Posted - 21/06/2023 : 11:37:34
Ovo na 50% popusta me privlači :D
Paka01 Posted - 21/06/2023 : 10:55:10
Nadam se i ja, mada je zadnji put bio nešto negativno nastrojen po pitanju tog stripa
vukozec Posted - 21/06/2023 : 10:41:32
izdat će i to Markos, znam ja njega :)
Paka01 Posted - 20/06/2023 : 20:59:41
Vukozec, tebi bi ja mislim lijepo legao njegov Tom Strong.
Zabavan i opušten strip, pravi onako avanturistički, a istovremeno tako jebeno zarazan i napet za čitati. Plus je fenomenalno nacrtan, Chris Sprouse je po meni jako podcijenjen crtač.
Tonto Posted - 20/06/2023 : 12:11:52
Slojevit, a pitak. Zabavan, ali poentira. Meni najbolji Moore uz swampija.
prop_ovednik Posted - 20/06/2023 : 11:39:09
Ja san više puta proba s top 10 i nije išlo. Nije me nikako uvuklo u priču, likove, događanja, čitanje je išlo mehanički, do trena kad jednostavno odustanem
vukozec Posted - 20/06/2023 : 10:36:08
Nakon prve knjige...

Tko bi nakon Watchmena htio od Moorea još nešto u tom điru, ovo je go to. Međutim... Nije Top 10 baš skroz isti đir kao W. Najmanje zato što tamo (skoro) da i nema supermoći, a ovdje baš svaki lik ima supermoć. Razlika je ponajprije u tonu. Watchmeni su ozbiljni, često smrknuti, filozovski. Epska saga sa jasno zaokruženom fabulom od početka pa do kraja. I jasnom misijom da komentira stanje čovječanstva, od zoom ina na individualni nivo, do zoom outa na globalnu sliku. Top 10 je nasuprot tome light Moore. Puno humora. Priča nije jedinstvena saga već više funkcionira kao pojedinačne epizode ongoing serije tipa NYPD Blue (nimalo slučajna usporedba). Naravno da i ovdje ima teških i škakljivih tema, ipak je ovo Moore, no overall osjećaj je više surfanje nego nego deep dive. Npr., gomila pop-kulturnih referenci se baca cijelo vrijeme u replikama ili nacrtana u pozadini, no dojam je da te reference ne treba dešifrirati kao neke velike subliminalne poruke, već su tu tek kao zabavni začin.

Ja sam se malo zasitio amerikanštine i superheroja. A pogotovo dekonstrukcije superheroja. Radije bih sad čitao neke klasične superherojske stripove nego još jedan postmoderni. Zasitio sam se i tog bacanja gomile referenci. Ipak, i light Moore je sa lakoćom scenaristički pojeo većinu konkurencije (čak i kad se ne trudi previše, odradi vrhunsku karakterizaciju likova) koja pretendira na njegov tron pa me ipak uvukao u priču dovoljno da ću pročitati i drugu knjigu. Bolje od Lige mi je ovo leglo.
supermark Posted - 22/06/2022 : 20:48:26
Hrpa likova, hrpa događanja... Ispočetka je sve to nekako teško pohvatati, ali kasnije radnja klizi.
Svijet u kojemu su svi superheroji može biti sve samo ne dosadan. Fora što u jednoj od pasica klinci čitaju stripove o Businessmanu. Parodija na svijet superheroja u kojemu se čitaju stripovi o običnom čovjeku.
Crtež vrhunski
Prijevod loš (whatever-makaršta? Besmisleno)


magirus Posted - 14/11/2021 : 21:41:09
Odlično je ovo, meni je baš fino leglo.
Hoće li biti i ostatka serijala?
swamp thing Posted - 29/04/2021 : 22:37:36
Meni je Smax bio sjajan, al sam ga čitao na eng. Ako neko hoće da se riješi izdanja na engleskom, nek se javi u inbox :D
petarStripovi10 Posted - 29/04/2021 : 22:12:26
Koliko se sjećam pročitanih Top 10 knjiga, prva knjiga još i nekako može proći pod nekim uvrnutim sf krim stripom gdje se polagano raspletava krim priča u tih 12-ak svezaka tog imaginarnog društva. Ali daleko od najboljeg Moorea. Druge knjige se gotovo ništa ne sjećam. Ništa mi nije ostalo tako upečatljivo i kvalitetno, žali bože potrošenog vremena i bačenih para.
Shuckey Posted - 29/04/2021 : 11:31:30
Fibrin Pakao me vratio stripovima. Nakon njega sam pokupovao više-manje sve Mooreove stripove, poznate i manje poznate, stare i nove... Dugo je trebalo, ali zagrebao sam po dnu te velike, duboke zdjele i kušao ono malo njegovih stripova koji baš i nisu nešto. Moore je bez sumnje natprosječno dobar čak i kad mu padne nivo, ali čak ni on ne može izbjeći pritisak rokova i drugih ograničenja. Usto se nužno javlja ponavljanje nakon toliko stranica. Zasitio sam se bio Moorea.

Prvi dio Top 10 sam odavno kupio u američkom trejdu, taman tamo negdje kad je krivulja zaluđenosti Mooreom prebacila maksimum. Pomno sam ga pročitao jedanput, napisat ću detaljniji osvrt kad pročitam ponovo. Bio je ispunio sva očekivanja.

Drugi dio sam kupio u Fibrinom izdanju. Sjajno odrađena knjiga. Smax je predivno nacrtan ali taj veliki format je stvarno zahtjevan. Možda bi Smax izgledao bolje u originalnoj veličini, pozadinske fore bi bile natrpanije i sve bi izgledalo bogatije. Četrdeset-devetaši su vrlo zabavni, a odabir stila je kul. Isprane boje, steampunk štimung... Godi što nisu išli na sigurno, npr. stil američkih sveščica zlatnog doba bi možda bio preočigledan. Što se konačnog dojma tiče stvarno je nezahvalno biti vrhunski u bilo čemu, stvaraju se ogromna očekivanja a mušterija se osjeća uskraćeno čak i kad se ispune obećanja. Pohlepna čovjekova priroda hoće više. Moja su Top 10 očekivanja nadmašena zbog dvije stvari. Prva je Mooreovo korištenje raznolike seksualne orijentacije likova, nije više samo začin već ulazi u priču, pokreće je i daje atmosferu. Drugi komad 'leba preko pogače je Macanov brilijantan prijevod/prepjev. Ne razumijem kako Alan i Darko rade to što rade, ne mogu provaliti trik. I bolje je tako. Kad smo kod Moorea i mene, bojim se da je gorenavedeni maksimum globalan, ali ipak sam dobio poticaj pročitati ono malo nahvaljenog što još nisam. U to je uključen i Miracleman kog sam odavno kupio. U sveščicama. (licedlan)
Aco Posted - 29/04/2021 : 08:24:29
Dobar strip. Treba se ispočetka naviknuti na grad, likove i slučajeve koje riješavaju jer ima dosta usporednih radnji, ali nakon toga sve fino teče. Čitljiv strip.
Na prvom mjestu treba pohvaliti crtača, jer na prvu se čini da je lako, ali bome stvarno nije lako crtati grad u kome žive samo superheroji. Tip se baš potrudio i bukvalno na svakoj stranici nacrtao par novih superheroja. Svaka mu čast na mašti.
Drugi dio je drukčiji, ali isto dobar. Smax je jedna prava moderna bajka, duhovito za čitanje. 49 - lijep crtež, ali drugo je tako-tako.
Chui Posted - 11/02/2021 : 17:00:17
Pročitao sam prvu knjigu i baš mi se svidjela. Na početku mi trebalo neko vrijeme da se naviknem, al što su priče odmicale oduševljenje je samo raslo a na kraju zakucavanje sa onim anime robotom i roborasizmom. Spoj policijske serije ala Njujorški plavci i superherojštine na super zanimljiv način, pregršt zanimljivih likova, sa zanimljivim odnosima, zabavno, duhovito i pametno napisano kako to već majstor Moor to običava. Preporuka uz napomenu strpljen spašen ilitiga nagrađen :))
Spock Posted - 19/11/2020 : 19:26:21
Evo i Pakina recenzija:

https://www.stripovi.com/recenzije/top-10-top10-fb-1-top-10/2525/
don_draper Posted - 09/04/2020 : 23:51:18
2.knjiga

Glavni serijal, tj.barem onaj dio koji je Moore napisao završio je u 1.knjizi, a ovdje se nalaze sequel i prequel Smax i 49ers te skice. Ocjenu ću dati zasebno za ova dijela jer su tematski vrlo različiti pa ne bi bilo pravedno.
Smax se nastavlja na završetak 1.dijela i radi totalni žanrovski zaokret prema fantasyju koji obuhvaća sve one klasične stereotipe tog žanra. Iskreno, Smax je ispao izuzetno razočaravajuć, dosadan, nezanimljiv i suvišan. Cijenim da se pokušalo nešto drugačije i otkačenije, ali ovaj zaokret nije mi nikako imao smisla i jedva sam čekao da završim čitanje i krenem dalje. Čak je i crtež nekoliko nivoa ispod glavnog serijala. 1/5
49ers je pak puno bolji dio ove knjige. Ono što se od početka zapaža je da je stilistički puno drugačiji od svega do sada, crtež je za svaku pohvalu ovdje (makar subjektivno nije baš vrh vrhova). Priča je dojmljiva i prikazuje kako je Neopolis izgledao nakon 2.svjetskog rata i prije glavne radnje. Cijelo vrijeme je dinamično, a opet u skladu s duhom tadašnjeg vremena, naravno uz poprilično otkačenog stila iz glavnog serijala. Vrlo odmjeren miks povijesti i fantastičnog, iako mi je nedostajalo uvjerljivije karakterizacije koja inače krasi Mooreove scenarije, vjerojatno i zbog ograničene duljine od 100 stranica. 4/5
Dodatni materijali na kraju knjige su neizostavni za sve koji vole ovaj serijal te samim time ova knjiga je isto neophodni dodatak kolekcije, samo što taj nesretni Smax je ispod svake razine. Nešto nalik Mračnom vitezu gdje je prvi dio perfekcija, a drugi kompletna degradacija svega.
don_draper Posted - 09/04/2020 : 09:45:24
1.knjiga

Što očekivati od Moorea ako ne sjajne stripove? Iz njegove riznice dolazi ova SF/superhero priča spojena s policijskim/krimi žanrom i za divno čudo ova kombinacija itekako je uspjela.
Od samog početka do kraja strip je dosljedan svojem dinamičnom ritmu interakcija između likova, a opet scenarij je dovoljno dobar da ne zalazi u kompleksnost i većinu vremena nije teško pratiti. Na 340 stranica Moore je uspio stvoriti cijeli jedan novi svijet kao paralelu našega i u raznim avanturama kroz ovih 12 poglavlja kreirao jedan od najotkačenijih a opet tako dobro promišljenih stripova.
Likovi su tipično sivo karakterizirani, svi se nose s nekim svojim manama, ali mislim da svatko među njima može naći nekog omiljenog.
Bilo bi nezahvalno uspoređivati ovo s nekim Mooreovim prijašnjim uracima pa ću samo naglasiti koliko je strip jedinstven i svoj.
Crtež mi nije baš jača strana ovoga, ali to je možda više zato što sam dojma da je Moore surađivao kroz karijeru i s boljim crtačima. Ali svejedno treba odati priznanje za mnoge zahtjevne masovne kadrove koji su dobro prikazani.
Sviđa mi se koncept stripa koji ima široku radnju, dosta poglavlja je epizodnog karaktera i ne prati stalno jednu strogo glavnu radnju, ali kroz strip se ipak provlači jedan slučaj koji dominira iznad svih i sami zaključak na kraju mi nije baš najbolje sjeo, vjerojatno jer su brojne druge radnje sa strane bile toliko dobro kreirane.
Sve u svemu preporuke za ovo i svakako strip koji zavrjeđuje biti u kolekciji
4.5/5
Tonto Posted - 30/03/2020 : 11:47:11
Završio sam obe knjige. Pustio sam da se dojmovi malo slegnu, ali oduševljenje zato nije. Meni je ovo nakon Swamp Thinga vjerovatno najbolji Moore. Prva knjiga je psihodelični, superherojski Law & Order. Karakterizacija likova fantastična, a ne da ih je malo, nego ih je gomila. Ovo je strip koji se čita ne jednom, nego tri- četiri puta. Toliko je tih sitnih detalja, sitnica, posveta, paralela da je to jednostavno nemoguće sve pohvatati (odvalio sam na Soylent green - za ljude koji vole ljude). Provlačenje tema rasizma, homofobije, incesta i sličnog zna na trenutke izgledati malo isforsirano, ali je toliko dobro implementirano u priču i odrađeno sa toliko šarma da mu moraš oprostiti.

Kad sam otvorio drugu knjigu skoro sam zaplakao od muke misleći da se neću priviknuti na stilsku promjenu crteža dok mi nije postalo jasno da se promijenio i žanr. Istog trena sve je sjelo na svoje mjesto. 49-ersi su isto fantastični i ponovo crtež prati retro štih priče.
Dodaci na kraju knjige su izuzetno bitni jer dočaravaju koliki utjecaj na sami scenarij imaju crtači i kako od njihovih ideja Moore kasnije kreira priču.

... i za kraj da spomenem da je lavovski dio posla odradio i Darko. Moorea, pretpostavljam, nikad nije lako prevoditi, ali ovdje mi je to izgledalo zahtjevnije nego inače... ili kako je moja draga primjetila: jadan čovik koji je ovo prevodio.


Ocjena: 12/10
Mr. Bushido Posted - 27/02/2020 : 23:17:05
quote:
Originally posted by verab

Kruške i jabuke.


Ovo je jedini dio oko kojeg se slažemo, ali samo zato što smatram kako je bilo pogrešno od mene što sam uspoređivao one koji su isključivo scenaristi, s onima koji potpisuju scenarij i crtež. Ipak se radi o drukčijim kreativnim procesima.
verab Posted - 16/02/2020 : 21:06:36
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by verab

nitko ne spori genijalnost jednog Kirbyja, čovjek je svijet za sebe, neponovljiva inspiracija čitavim generacijama... ali prvenstveno kao crtač. njegova veličina, inovativnost, snaga je isključivo u likovnom segmentu. kao pisac je u najboljem slučaju bio prosjek. Stan Lee u pokušaju.


Ne bih se složio. Scenariji su mu bili sasvim u skladu s crtežom. Divlji, neobuzdani, eksplozivni. Ukratko, veći od života.


U redu. Ali mislim da pretjeruješ. Pisao je kao mnogi tog vremena crtao kao nitko. Kao scenarist nije dao ništa novo, kao crtač jest. Izjednačavati Mooreov literarni domet i značaj s Kirbyjevim mi ne drži vodu. Kruške i jabuke.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000