forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: KOLORKA 131 - Aama

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 19/06/2019 : 21:55:46


U dalekoj budućnosti... Verloc Nim budi se bez pamćenja usred ničega. Zahvaljujući svom dnevniku, koji mu predao majmun-robot Churchill, uranja u vlastitu prošlost. Verloc doznaje da mu je život bijedan i da je ostao bez posla, žene i prijatelja otkako ga je odlučio provesti na margini hipertehnološkog društva. A tada ga je njegov brat Conrad odveo na drugi planet kako bi ondje uzeo tajnovitu tvar zvanu Aama...

Kolorka 131 • Aama • 360 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Frederik Peeters • Crtež Frederik Peeters • Prijevod Andrea Bagović • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 19.6.2019. • Cijena 300 Kn

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-131-aama/514/
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Chui Posted - 20/02/2022 : 23:24:31
hm da zaboravio sam na nikopola dobro to su mi trenutno dva najbolja SFa u kolorkama.
Chui Posted - 20/02/2022 : 23:07:30
Nakon dvije godine ponovo se vratio Aami. Ovo je tako genijalan strip, vrh vrhova. Meni ovo se bori za mjesto u top10 Fibri, sigurno najbolji SF kad su u pitanju kolorke. U prvom čitanju je možda i bila negdje neka zbunjola, al evo na drugo čitanje sve je zapravo vrlo jasno. Od početka do kraja savršeno zakucano! Dajte si priliku i ponovite strip.
Odoakar Posted - 03/09/2021 : 19:23:09
Aama mi je odličan, vizualno dojmljiv sa odličnim kolorom, maštovitiji od Aldebarana...svega tu ima, a glavni lik je vrlo simpatičan sa odličnim razvojem ličnosti kako se razvija priča.
mladjo Posted - 03/09/2021 : 14:39:10
Aama
Ovaj strip sam čitao odmah nakon Velikog mrtvaca i na prvu mi je strip bio mini šok zbog razlike u kvaliteti koja je daleko bila na strani Mrtvaca što opet znači da je meni, za razliku od većine, početak stripa bio manje kvalitetan nego nastavak.
Ovo je odličan SF. priča je stvarno na mjestu i kako ide prema sredini i kraju, to je sve jača, pozitivno konfuznija dok je kraj teški acid psihoklimaks najžešće kvalitete. Sve u svemu, ima tu neodgovorenih pitanja ali sve je to zapravo odlično složeno. Zanimljivo je kako se glavni lik mijenja kroz strip. Od šašavog pizdeka i luzera postaje ozbiljan igrač- Isto je i sa njegovim bratom, iako je njegova promjena na drugoj razini, razini psihičkog pucanja.
Crtež? Odličan ali imam jednu subjektivnu primjedbu:meni je taj Aamin svijet poprilično odbojan:)) Ne znam da li to treba prepisati scenariju ili crtežu ali hrpa toga mi se nije svidjelo što u konačnici objašnjava ocjenu za crtež.
Ali dobro, i uz tu primjedbu, strip je odličan.
Scenarij:8/10
Crtež:6/10
Shuckey Posted - 11/08/2021 : 20:20:03
Velike ambicije su ispunjene u dovoljnoj mjeri. Godilo bi mi još više detalja o tom budućem društvu, trebalo je potrošiti još malo mašte i bolje opisati svakodnevicu ljudi u visokotehnološkoj civilizaciji. Nabaciti, primjerice, neki detalj koji je njima normalan a našim bi mozgovima dao sijena za preživanje. No, mašte ima dovoljno u krasnom crtežu. Da ne kenjam previše, ovo je vrlo dobar SF strip vođen čvrstom rukom od početka od kraja. Toplo ga preporučam. Izdanje je prekrasno, pohvala sjajnom prijevodu Andree Bagović.
swamp thing Posted - 17/07/2021 : 16:36:14
Fenomenalan strip, sad ga završio, za SF fanove obavezno čitanje. Crtež i kolor sjajni, crtež me malo podsjeća na Bacilijerija, što je plus. S puno tema se Peters uhvatio u koštac i odlično se snašao. Ja nisam osjetio nikakav pad tempa, razvlačenje ili mlak kraj koji mnogi ističu. Sve je potpuno na mjestu i kako treba. Zbog ovakvih stvari volim SF.
going going Posted - 22/02/2021 : 23:23:50
quote:
Originally posted by don_draper

Tko može reći ne debeloj Kolorci od 360 stranica? Ja zasigurno ne.

S Peetersom sam se upoznao preko nesretnog Mirisa gladnih dječaka, iako je on tamo bio u funkciji samo crtača. No, upoznao sam njegov crtački stil, koji me se dojmio. Uz nezaobilazne halucinacije i metafizičke elemente u crtežu, sviđa mi se spektar boja u kojem operira Peeters i usprkos sporijoj atmosferi njegov crtež se uvijek čini ugodan i živ.

Što se tiče Aame, dojmovi su itekako pozitivni. Od starta smo naviknuti da nećemo sve saznati do samog kraja (ako i tada uopće) i odmah me osvojila da skrovitija ekspozicija. Uz vrlo dobro odrađene skokove u vremenu, vidjelo se da je u pitanju konkretan strip, vrlo stručno odrađen, uz vrlo dobar autorski "touch". Glavni lik nije oličenje simpatičnosti, kao ni mnogi u njegovoj okolini, ali imamo dovoljno vremena za iskusiti sve bitnije likove i tako mislim da je ovaj pozamašan broj stranica dobro iskorišten.

Neću puno spoilati radnju i uopće govoriti što je ustvari Aama, ali taj koncept me kupio i jako mi se sviđa što je ovaj SF otišao u neke biološko/ekološke sfere i progovorio o čovječanstvu i njegovom utjecaju na planet i evoluciju. Ima nekih dodirnih elemenata s Garlandovim filmom Annihilation (odnosno Vandermeerovom knjigom, čiji sam veliki fan) i dobra je ta ideja okoliša kao živog i rastućeg bića. Kulminacija i završetak možda nisu na razini uvoda, ali meni nije toliko zasmetao i mislim da sam relativno dobro pohvatao konce i shvatio sve. Vrlo je slikovita poruka na kraju i mislim da je Peeters ovo na kraju izuzetno dobro zaključio.

Vizualno je strip bombon, čak su i akcijske scene u ovom okruženju tečne i funkcioniraju. Churchill mi je jedan od jačih likova u zadnje vrijeme
Ne bih osobno imao ništa protiv ekranizacije ovakvog djela i mislim da bi u rukama pravog redatelja ovo sjajno funkcioniralo.

Sve u svemu, ne mogu naći ozbiljnije zamjerke, osim da je velebna ideja neminovno na kraju završila manje spektakularno, ali to sam slutio od početka pa sam prilično dobro to prihvatio. Iako nije remekdjelo, po mojim relativno povoljnim kriterijima ne mogu naći elemenata za oduzimanje od najviše ocjene.
5/5



E drago mi je sto je strip ostavio pozitivan utisak. I meni kako vreme odmice Peeters i Aama samo rastu u ocima. Odnosno jedina zamerka mi je bila za izvedbu i poslednjeg albuma, ali i to se proguta kada se gleda kao sveukupna celina koja je nesumnjivo odlicna.
Videlo se to jos kad je izlazio strip u Stripoteci. Svaka cast Drakvudu za smelo objavljivanje u Stripoteci ovakvog neobicnog i sjajnog autorskog Sci Fia i hvala posle toga Fibri na dostojnom izdanju ovog stripa.
anto Posted - 22/02/2021 : 22:00:38
Plave pilule ima od Komika,a Koma se još može naći lako (pre neki dan na Limundu za pristojne pare;siguran sam da ih ima po knjižarama);a tu su i sjajne Kule u pesku.

kao i Pahiderm,objavljen pre neki dan.
Shaner Posted - 22/02/2021 : 21:47:36
quote:
Originally posted by don_draper


S Peetersom sam se upoznao preko nesretnog Mirisa gladnih dječaka, iako je on tamo bio u funkciji samo crtača. No, upoznao sam njegov crtački stil, koji me se dojmio. Uz nezaobilazne halucinacije i metafizičke elemente u crtežu, sviđa mi se spektar boja u kojem operira Peeters i usprkos sporijoj atmosferi njegov crtež se uvijek čini ugodan i živ.


Obavezno potraži Komu i Plave pilule. Kod Fibre su rasprodani, ali vjerujem da se još daju naći u kojoj striparnici/knjižari.

naker Posted - 22/02/2021 : 18:34:24
Mudro zboriš za filmsku ekranizaciju, Aama je idealan projekat za Vilneva
don_draper Posted - 22/02/2021 : 18:23:56
Tko može reći ne debeloj Kolorci od 360 stranica? Ja zasigurno ne.

S Peetersom sam se upoznao preko nesretnog Mirisa gladnih dječaka, iako je on tamo bio u funkciji samo crtača. No, upoznao sam njegov crtački stil, koji me se dojmio. Uz nezaobilazne halucinacije i metafizičke elemente u crtežu, sviđa mi se spektar boja u kojem operira Peeters i usprkos sporijoj atmosferi njegov crtež se uvijek čini ugodan i živ.

Što se tiče Aame, dojmovi su itekako pozitivni. Od starta smo naviknuti da nećemo sve saznati do samog kraja (ako i tada uopće) i odmah me osvojila da skrovitija ekspozicija. Uz vrlo dobro odrađene skokove u vremenu, vidjelo se da je u pitanju konkretan strip, vrlo stručno odrađen, uz vrlo dobar autorski "touch". Glavni lik nije oličenje simpatičnosti, kao ni mnogi u njegovoj okolini, ali imamo dovoljno vremena za iskusiti sve bitnije likove i tako mislim da je ovaj pozamašan broj stranica dobro iskorišten.

Neću puno spoilati radnju i uopće govoriti što je ustvari Aama, ali taj koncept me kupio i jako mi se sviđa što je ovaj SF otišao u neke biološko/ekološke sfere i progovorio o čovječanstvu i njegovom utjecaju na planet i evoluciju. Ima nekih dodirnih elemenata s Garlandovim filmom Annihilation (odnosno Vandermeerovom knjigom, čiji sam veliki fan) i dobra je ta ideja okoliša kao živog i rastućeg bića. Kulminacija i završetak možda nisu na razini uvoda, ali meni nije toliko zasmetao i mislim da sam relativno dobro pohvatao konce i shvatio sve. Vrlo je slikovita poruka na kraju i mislim da je Peeters ovo na kraju izuzetno dobro zaključio.

Vizualno je strip bombon, čak su i akcijske scene u ovom okruženju tečne i funkcioniraju. Churchill mi je jedan od jačih likova u zadnje vrijeme
Ne bih osobno imao ništa protiv ekranizacije ovakvog djela i mislim da bi u rukama pravog redatelja ovo sjajno funkcioniralo.

Sve u svemu, ne mogu naći ozbiljnije zamjerke, osim da je velebna ideja neminovno na kraju završila manje spektakularno, ali to sam slutio od početka pa sam prilično dobro to prihvatio. Iako nije remekdjelo, po mojim relativno povoljnim kriterijima ne mogu naći elemenata za oduzimanje od najviše ocjene.
5/5
going going Posted - 14/12/2020 : 20:15:30
Drago mi je da ima jos ljubitelja i poklonika Petersove Aame!
Chui Posted - 14/12/2020 : 11:40:15
Ovo je zbilja top, vrh, fantastično.
naker Posted - 05/11/2020 : 12:59:56
Šta ćeš efektnije od završnice koja poziva da je jedini način da čovečanstvo opstane da - ponovo evoluira
going going Posted - 05/11/2020 : 03:58:38
quote:
Originally posted by naker

Skroman početak gde propali muškarac koji je izgubio starateljstvo nad kćerkom i kojem žena leže sa drugim kreće na putešestvije na neistraženu planetu kako bi ponovo pronašao sebe
Da bi se završilo sa suvim egzistencijalizmom koji dovodi u pitanje samu premisu evolucije, AI-a i nas samih kao živih bića

Davno nisam iščitao ovako dobar SF naslov



Slazem se, iako mislim da je sama završnica mogla bolje i efekntije da se odradi!
naker Posted - 02/11/2020 : 07:32:54
Skroman početak gde propali muškarac koji je izgubio starateljstvo nad kćerkom i kojem žena leže sa drugim kreće na putešestvije na neistraženu planetu kako bi ponovo pronašao sebe
Da bi se završilo sa suvim egzistencijalizmom koji dovodi u pitanje samu premisu evolucije, AI-a i nas samih kao živih bića

Davno nisam iščitao ovako dobar SF naslov
panda Posted - 25/07/2020 : 17:05:44
quote:
Originally posted by going going

Prva dva albuma su genijalna i za cistu 10ku, u trecem albumu Peeters odlazi vise u nepotrebnu akciju ali nam zato daje jednu od najbitnijih scena stripa a to je poglavlje sa ogledalima, odnosno kada Verlok Nim srece Silicju dok ima seks sa Jurijem i posle razgovor sa bratom Konradom.



+1

Najveci problem stripa je u ritmu - u prvom albumu i delimicno drugom se toliko toga desi, a onda nakon sto im Rajeev sve objasni (zakljucno sa stranicom 199, 160+ stranica pre kraja) do kraja stripa se izuzev ove sjajne scene sa Silice ne desi nista neocekivano. Komotno je moglo sve u tri albuma da stane i utisak bi bio jos pozitivniji.

Ovako 8/10

Peeters je zmaj od crtaca.
supermark Posted - 13/06/2020 : 12:43:22
malo sam se pogubo pri kraju stripa
jako dobar strip izuzev tog zadnjeg albuma

btw, stranica 302, Silicin ljubavnik joj govori kako je najsigurnija sa Churchillom
da li je to greška Fibrinog prevoditelja ili je greška i u originalu?
going going Posted - 12/06/2020 : 04:26:16
Evo konacno nabavio i procitao Aamu. Prvi album sam procitao jos 2016. u Stripoteci. Koliko je to u stvari davno i daleko bilo. Pre 4 godine! Delovalo mi je da se to desilo pocetkom prosle godine.

Posle procitanog prvog albuma bio sam u potpunosti odusevljenjen. Video sam posle izvesnog vremena ovu najavu za Fibrino izdanje u koloru pa sam se strpeo da se skupi budzet i konacno nabavi ovaj strip. I stvarno je potpuno drugaciji dozivljaj citati ovo u boji i citati u crno beloj tehnici, ali moram priznati i da mi je prevod u Stripoteci daleko bolji i logicniji.

Ali da se vratim na sam strip. Prva dva albuma su genijalna i za cistu 10ku, u trecem albumu Peeters odlazi vise u nepotrebnu akciju ali nam zato daje jednu od najbitnijih scena stripa a to je poglavlje sa ogledalima, odnosno kada Verlok Nim srece Silicju dok ima seks sa Jurijem i posle razgovor sa bratom Konradom. Cetvrti album mi je najlosije seo, ne zbog upotrebe psihodelije koja se meni svidja i odlicno je nacrtana, vec zbog nedorecenog kraja i preveise nesuvisle akcije. Lepo kaze Vladimir Tadic zvani Djole, u tekstu za Stripoteku: Aaama je istrazivanje duse Verloka Nima... No Aama je isto tako i istrazivanje duse celog ljudskog roda i nade koju imamo (ili nemamo) za spasenje te duse, nade za vecni zivot i prosvetljenje u jednom nezainteresovanom univerzumu u kome smo pripadnici jedne vrste koja sve vise postaje medjusobno otudjena i sebicna. Svasta je tu Peeters ubacio i mnoga pitanja postavio: odnos oca i cerke, buducnost religije, implanti, povezanost na mrezu, pitanje seksualnosti i homoseksualnosti, seksualne fantazije, odnos izmedju ,,coveka buducnosti" i tradicionaliste itd.
Pred kraj mi se cini da je Peeters malo mozda bio i pod uticajem americkih superherojskih stripova a pogotovo Alana Mura, jer je upotrebio njegovu uobicajenu formulu (videti Stvorenje iz mocvare, Miriklmena i Dr Menhetna iz Nadziraca) jednom obicnom smrtniku/stvorenju je dao skoro pa beskonacnu moc, gotovo bogovsku i onda gledamo sta ce on sa njom uciniti. Podsetio me je tu Verlok pomalo na Miriklmena (ali Miriklmena sam citao samo prvo poglavlje a ne do kraja strip, tako da ne znam koliko mi je poredjenje smisleno, samo sam imao takav osecaj).

Voleo bih da cujem ako neko ima ideju ili svoje vidjenje sta se desilo na poslednjih par stranica? Verlok je predao Aamu svojoj cerki, koja je od pocetka bila predodredjena za nesto veliko jer je prvo dete koje je napravljeno prirodnim putem posle mnogo vekova, i onda je ona preobrazila covecanstvo i stvorila tu novu rasu/vrstu (nad)ljudi? Je li pomogla covecanstvu ili ga je unazadila? Je li to novo covecanstvo vise nalik onim stvorenjima sa planete dakle kombinacija organskog i tehnoloskog, s tim implantima ili je vratila ljude u stanje kakvo je ona, a to je bez tehnologije organski cisto bice?

Primecuje se uticaj filmova kao sto je Blejd raner, i iako je ovaj strip izlazio pre nego sto je uopste izasao film Interstellar, ima mi i tu nekih slicnosti, istrazivanje drugih planeta, cerka itd. Takodje i profesor Vuland strasno lici na Niander Wallacea kog tumaci Jared Leto u Bladerruneru 2049. Je li moguce da je Peeters uticao na Nolana i Villeneuvea?

Moja ocena bi bila 9/10
DiSkAcH Posted - 29/04/2020 : 09:19:14
Meni je Aama odličan strip. @Jerry: drago mi je da ti se ovaj strip svidio.
Dargo mi je što je općenito ispalo da smo ti dali dobre preporuke i da za sada nije bilo škarta, tj lošeg stripa iz tvog ugla. ;)
Kerempir Posted - 28/04/2020 : 11:01:49
quote:
Originally posted by Kerempir

Strip bi se dao usporediti sa Komom, premda je drugi scenarist. Opet imamo djevojčicu koja bi trebala promijeniti (spasiti?) svijet, samo što je ovdje fokus na ocu, taj svijet je naravno otuđen, provlači se new age filozofija i sl.

Sviđa mi se Koma, a Aama mi je slabija, pomalo nalik narkomanskom tripu. Nisam čitao u šutu, pa nisam osjetio neku razvučenost koja se spominje. Ipak, budem ja to ponovo iščitavao.

Peeters ima svoj stil crtanja, i to će se nekome svidjeti, nekom neće, pomalo me vuče na neki retro štih (kao kada sam čitao prvi album od priče bez junaka.



Skroz zaboravio strip, moram ga ponovo pročitati.
Jerry Krause Posted - 27/04/2020 : 23:17:18
Svakako da sam nabavio i ovaj SF strip kao dio kolekcije, jer sam čitajući iz privjua imao velika očekivanja. I stvarno, odlično dočaran svijet budućnosti na nekom planetu koji se, kako se razvija današnja tehnologija lako može zamisliti. Zatim i ta okosnica priče oko glavnog junaka Verloca drži vodi i ovdje je Peeters odlično paralelno balansirao nekoliko vremenskih crta kroz dva planeta.

Prva dva albuma čista desetka, ali onda negdje od sredine trećeg albuma počinju problemi. Kao što je spomenuto, ulazimo u čistu psihodeliju što nikako ne volim u stripovima kad se pretjerano miješaju stvarnost i fikcija. Razumjeli smo svi već u trećem albumu tko je ta Aama, ali onda kao da nam je Peeters odlučio to i vizualno demonstrirati, pa imaš osjećaj da je Aama poput nekog dobrog hašiša kad te dobro omami. ;)

Ideja super, crtež vrlo dobar, ali šteta što posljednji dio nije racionalniji, pa ode u krivom smjeru.

8.1/10
Ernie Pike Posted - 29/02/2020 : 22:13:06
Singularnost je jedna od najvažnijih SF tema u ovom stoljeću pa je i Peeters dao svoje viđenje.

Pokušao sam Aamu čitati u Stripoteci, ali ovo bez boje nije čitljivo. Kolorku sam pročitao u dva dana i strip mi je dobar, ali ne više od toga. Prvi album obećava, ali poslije kvaliteta dosta pada (do razine dosade). U zadnjem albumu stvari idu na bolje tako da se i ukupni dojam poboljšava.

domegus Posted - 22/02/2020 : 15:10:28
Odličan strip kojem ću se sigurno vratiti.
DiSkAcH Posted - 21/02/2020 : 08:49:52
Ma Aama je meni baš odličan strip. :)
Teller. :D :D

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000