forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 GOLCONDA / PRIČE knjiga 2 (epizode 32-34)

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Golconda Posted - 02/03/2020 : 20:22:24
🎩 Dragi prijatelji,

evo nam nove knjige 📜 Priča! Sa tri odlične epizode unutra, ne sumnjamo da ćete uživati...



Kašnjenje uzrokovano prazničnom atmosferom, u svim segmentima, nadamo se da već sa sledećim brojevima ispravljamo...

👉 Bacite pogled na žive slike "iz ruke", od danas dostupno u Knjižari Alan Ford i Darkwoodu, ubrzo i drugde...









📜 Priča 32: Ex Tenebris (lat. "Iz Tame")



Velika opatija, jedan fratar, lovac na demone i niz stravičnih zločina... Nešto se krije među stranicama drevnih rukopisa, nešto što želi da izađe napolje, kako bi zarazilo svet... Može li se zaustaviti? Šta je u stvari ta mračna sila koja okupira svest? Čiji je taj glas koji nešto šapuće... iz tame?

📜 Priča 33: Velika majka



Dok se grizli slobodno šeta po šumi, jedna osoba je nestala, a jedan čovek je poludeo i izmasakrirao svoju porodicu... Za šerifa Trudela, mirno snežno seoce Stokvel pretvorilo se u pravi pakao! A tek je na početku istrage koja će ga odvesti duboko u srce tajne skrivene u prošlosti... a "bele oči" samo gledaju...

📜 Priča 34: Nevina



Pod kišama večite jeseni, vila Kilgornovih je vekovima nadgledala Koltonbridž. Slavna prošlost je sada već izbledela, a nad sadašnjost su se nadvile senke žalosti... Ali ono što će se uzdići sa samog dna tame, je nešto još mračnije, još zlobnije... nešto što je rođeno u samom predvorju pakla

Srdačan pozdrav od 🎩 Golconde
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
risbozg Posted - 19/05/2020 : 20:08:04
quote:
Originally posted by zlatan bihac

quote:
Originally posted by risbozg

Nisam znao da se promijenilo sa trobroja na dvobroj..kak to ?


zato sto je vjerovatno ck kupila prava za neke pojedinacne brojeve da ih izdaje u nekoj od riznica, ili neki drugi izdavac...



a,jasno..
ok,hvala na infu
going going Posted - 19/05/2020 : 17:56:41
quote:
Originally posted by risbozg

Nisam znao da se promijenilo sa trobroja na dvobroj..kak to ?



Od pocetka su rekli da ce neke knjige biti trobroji a neke dvobroji.

I mene interesuje da li ce cena biti niza posto je sada dvobroj umesto trobroja?
zlatan bihac Posted - 19/05/2020 : 15:01:28
quote:
Originally posted by risbozg

Nisam znao da se promijenilo sa trobroja na dvobroj..kak to ?


zato sto je vjerovatno ck kupila prava za neke pojedinacne brojeve da ih izdaje u nekoj od riznica, ili neki drugi izdavac...
risbozg Posted - 19/05/2020 : 14:43:14
Nisam znao da se promijenilo sa trobroja na dvobroj..kak to ?
vronski 3 Posted - 19/05/2020 : 13:50:47
Da li će zbog jedne priče manje, tj. broja stranica manje, i cena biti manja? ;)
Golconda Posted - 19/05/2020 : 13:22:43
quote:
Originally posted by tosha

Jesu sada samo dvije priče u knjizi?


Jesu.
tosha Posted - 19/05/2020 : 10:21:09
Jesu sada samo dvije priče u knjizi?
Golconda Posted - 19/05/2020 : 09:20:46
quote:
Originally posted by risbozg

zašto se kasni sa izdanjem ??


Pa, znaš kako, desile su se neke nepredviđene pojave u proteklih par meseci, ne znam jesi li upoznat...
Šalim se, Priče 3 najverovatnije do petka, kako nam javiše iz štamaprije...
Naši štampari nisu radili sigurno mesec i jače za vreme vanrednog stanja.
Dwayne_Looney Posted - 19/05/2020 : 06:59:17
Vjerojatno zato što se krenulo s Magičnim vjetrom. Nekako sam to očekivao, ritam od 2 mjeseca je teško ostvariti za novog izdavača koji radi tri izdanja 3 u 1. No, i da bude svako 3 mjeseca, tj. 4 knjige odnosno 12 brojeva godišnje, je meni i više nego dobro.
risbozg Posted - 19/05/2020 : 06:20:23
zašto se kasni sa izdanjem ??
anto Posted - 14/05/2020 : 00:25:42
Priče ove knjige me nisu pogodile kao one u prvoj,ali opet sam zadovoljan pročitanim.

Ex tenebris
- srednjovekovni krimić ala Ime ruže je epizoda sa netipičnim za SBE kuću crtežom,mada mislim da bi bio još bolji da se Posenti u brojnim kadrovima malo potrudio i oko pozadinskih detalja.Priča mi nije loša,čakštaviše i dapače dobra,ali mi je kraj malo banalniji,pa stoga ocena 3/5
Lorenco Kalca,Berardijev asistent na Juliji je Veliku majku odlično otvorio i podelio karte,i napravio bazu za jedan sjajan krimić u čijem su središtu današnji američki indijanci;ali završnica je uprskala stvar i tako nas uskratila za jednu od boljih priča 3.5/5
Nevinami je možda i najbolja od svih priča ove knjige - krimi-horor smešten u Engleskoj,19.veka,sjajno nacrtan 4/5
risbozg Posted - 06/05/2020 : 18:52:13
sad su priče na redu..
maelstrom Posted - 11/03/2020 : 02:26:02
Ponovo nalaziš da drugima spočitavaš kako treba da razmišljaju i reaguju, a po ko zna koji put samo sebe spominješ u stilu "ja sam ovo čitao, ja ono nisam čitao, ja bih voleo ovo ili ja ne bih voleo ono...".

Dakle, isključivo namećeš tezu da sve treba da se vrti oko tvog nekog stava, kao da si neki general na forumu, a u stvari jesi itekako zelen i moram to da ti spomenem jer vidim da si poprilično nesiguran u sebe i imaš neku potrebu da se dokazuješ na forumu i dodvoravaš onima koji rade u svetu stripa da bi se prikazao kao neki poznavalac tobož kvaliteta i umetničkog dojma istog tog stripa.U suštini, radim to za tvoje dobro dečko, a ne zato što sam ja nezreo kako ti kažeš jer upravo zreli ljudi hoće da pomognu nezrelim i zelenim poput tebe da ne skrenu sa stranputice već da se vrate na pravi put.Dakle, zreli ljudi misle na još nekog sem sebe, a nezreli i zeleni poput tebe samo na sebe i otuda to tvoje samo "Ja pa ja, samo ja i opet ja".

Kao što sam napisao, izuzetno si nesiguran u sebe i povodljiv, nisi ni prvi ni poslednji mlađi član foruma koji se pojavio i brzo bio zaluđen obimnim teoretisanjem o kvalitetu stripa i umetničkom dojmu istog.Tu veoma brzo padate u mrežu onih članova foruma koji se na neki način bave stripom ili nekom sferom sa njegove margine i koji večito hvale samo određenu vrstu stripova jer im donosi veću ličnu korist kada o njima teoretišu na raznoraznim tribinama, salonima stripa ili pišu o njima određene kritike i članke.Takođe, neke od tih stripova naravno treba i uspešno prodati.Isti ti ljudi naravno koriste svaku moguću priliku da pljuju po onim stripovima koji su na ovim prostorima (a i u Italiji) najpopularniji da bi naravno to išlo na ruku ovim njihovim spomenutim aktivnostima.
Eto, pre tebe su na forumu bili još neki mlađi članovi i njih je hvatala slična euforija ali su u međuvremenu nestali, odnosno nisu više aktivni (ni na drugim forumima takođe), valjda su vremenom postali malo zreliji i shvatili neke stvari, mada ima i onih koji su se pridružili onoj grupaciji ljudi kojeu sam spomenuo i tu se uhlebili.
Ako i ti imaš takvu nameru, onda te razumem što se tiče tvog pisanja, ali ako nemaš, moj ti je prijateljski savet da se maneš gutanja svega toga šta ti ljudi kažu i pišu i da to što si u tvojoj glavi smislio da valja zato što to MORA da valja i zato što to kažu drugi, posmatraš na jedan drugi, malo relaksiraniji način. U suštini, narodski rečeno, mućni malo glavom i opusti se, stripovi nisu domaći zadatak.Možda da i višak slobodnog vremena utrošiš na neke druge stvari, možda ti i to fali u životu i tim nekim ipak još uvek mlađim godinama, takođe je dobro za opuštanje, mnogo si napet.

Da se malo dotaknem opet spomenutih serijala, ja jesam lepo i napisao da su na ovim prostorima stvari malo drugačije u odnosu na Italiju (a inače ti si mi kontrirao upravo za Italiju,a odjednom se sada hvataš ovih prostora), ali tu se sve praktično svodi na to da je Zagor najpopularniji, a Teks nije do te mere, što se ostalog tiče uz možda još neke sitne razlike otprilike je slično kao i u Italiji.Sve i da nije, niko nema dokaze za tako nešto, odnosno za to koji je od ovih novijih dužih serijala najpopularniji ili popularniji u odnosu na neki drugi, jedino možemo da spomenemo činjenicu da je neki serijal neslavno bio pokrenut u prošlosti poput upravo Magičnog Vetra.A ja sam spomenuo popularnost u Italiji, nigde nisam spomenuo Srbiju, Hrvatsku ili ove prostore.Slobodno se vrati unazad i malo bolje pročitaj.

No, važno je da si ti nešto tvrdio kao postulat, a sada verovatno i sam shvataš koliko si se zaleteo na glup način.
Ti nikakve dokaze nemaš da možeš da tvrdiš da je Dampyr izdavačko samoubistvo, isto tako kao što nemaš dokaze da Magični nije, ali si svejedno to ipak uradio.Svakome ko čita ovaj topik je jasno da si nezreo i da ti je jezik brži od pameti što se kaže, no srećom to se da ispraviti kako sam te već posavetovao.

To što ti čitaš Dampyra meni ništa ne znači u vezi ove diskusije jer niti sam te to pitao niti je to relevantno za ono što si ti tvrdio.Ako si nešto tako tvrdio, obrazloži to činjenicama (kao što nisi uradio), nema da se sada izvlačiš zamenom teza u fazonu "Jao volim ja Dampyra časna Titova pionirska reč".

Ne bih dalje da se nastavljam na ovom topiku jednostavno na potpuno različitim nivoima razmišljanja smo, dao sam ti prijateljski savet, na tebi je da li ćeš ga poslušati ili ne.
going going Posted - 10/03/2020 : 21:55:26
quote:
Originally posted by maelstrom


No, sve ovo na stranu, čak i da je popularnost ovih serijala tu negde, upravo si ti nastupio sa arogantnim i sebičnim stavom da bi Dampyr i Dragonero bili izdavačko samoubistvo (verovatno jer te ne interesuju,a mene vidiš interesuje i Magični i napisao sam da mi je želja I JEDNO I DRUGO), a Magični eto ne bi i tu si izbegao da prokomentarišeš činjenicu da su već 2 izdavača u Srbiji neslavo pokušala da izdaju istog.
I ti nekome spočitavaš lične afinitete, e pa zemljo otvori se onda.





E pa ovde si se zeznuo sto umesto mene govoris da ne zelim da vidim nastavak Dampyra i dragonera. Dampira imam sve brojeve u izdanju Veselog cetvrtka i posle #2 i #3 knjigu od VCa, sem famozne #1 koja je rasprodata pre nego sto sam poceo da skupljam serijal. Takodje imam i sve SA specijale i jedan maxi, ali nabavicu i ostale. I jako bih zeleo da vidim nastavak Dampyra. Cesto komentarisem to na Dampyrovom topiku i pratim aktuelnosti vezane za ovaj serijal. Tako da to sto pricas je glupost.

Sto se tice Dragonera imam samo nulti broj odnosno Romanzi, nisam ga jos uvek citao tako da ne mogu da tvrdim da li bih citao dugorocno ovaj serijal ili ne. Vidim da ima jako kvalitetne recenzije na sajtu od forumasa cije misljenje i ukus cenim (Sarghan, solar, King Warrior i kandraks). Tako da ne bih imao nista protiv da ga imam u jeftinijem izdanju od Libellusovog, Libellus ne pratim zbog cene koja je meni nepristupacna. Pre bih te pare dao za neki dobar Darkvudov ili Fibrin album ili americki serijal nego na Dragonera ili Nik Rajdera (kog inace bih isto voleo da vidim u jeftinijem izdanju ali ne verujem da je isplativ sudeci po tempu Libellusovaca)

Rekao sam da je izdavacko samoubistvo izdavanje Dampyra i Dragonera trenutno za Golkondu, jer vec imaju pune ruke posla. I Dampyr i Dragonero su ongoing serijali i oba imaju vise propratnih edicija. Magicni Vetar je zaokruzena celina od 140ak brojeva (sto uopste nije malo!) i ni jedan propratni serijal. Ako mislis da je to zbog slabe prodaje, moguce je, ali ne bi dogurao 140 brojeva sa slabom prodajom. Pre bih rekao zato sto je autor svih epizoda Manfredi. Da je on zeleo da pise nekakve specijale ili da dozvoli drugima da pise neke almanahe sigurno bi ih bilo. Jer se MV dobro prodavao barem prvih par godina, ako vec pred gasenje nije.
A Golconda vec izdaje dva ongoing serijala Price i Juliju koji ne planiraju da se zavrse u skorije vreme, plus BD albumi, plus CreepyPast.


Drugo, tvoja prica o tirazima u Italiji i uporedjivanje popularnosti i profitabilnosti serijala na nasim teritorijama y odnosu na popularnost u Italiji uopste ne stoji jer evo dva primera Teks, najtirazniji italijanski strip, kod nas ide na crkavicu, a evo i novijeg primera Nathan Never ima tiraz od 34 000 (dakle veci i od Dampyra i LeStoriea, isti kao Zagorov, a za hiljadu manji od Julije) plus jos brdo edicija i podetiketa. Dakle po tvoj logici taj serijal je pun pogodak. Popularan je u Italiji (po tvom misljenju) jer ima solidan tiraz i mnogo propratnih edicija. U Srbiji je bio jedan pokusaj izdavastva u vidu Akrone. Imamo samo SD izdanje i preskupo Libellusovo. A ne vidim da trazis njegovo izdavanje. Niti trazis Nika Rajdera.
Vec pricas na osnovu iskljucivo svojih afiniteta.
Pored toga jako si arogantan i iritantan, sto nisam do sad primecivao u tvojim postovima. Slazem se sa dosta tvojih stavova koje si izneo o izdavastvu Veselog Cetvrtka na njihovom topiku u Bonelliju i u vezi Darkvuda sto si pisao u topiku za glasanje za omiljenog izdavaca. Nisam se slozio s tobom oko izdavanja Dampira i Dragonera i odmah si postao nadmen, arogantan i snishodljiv. Bez da sam ja bio takav prema tebi, cime pokazujes nesrazmeran nivo nezrelosti u odnosu na svoje godine jer mene smatras zelenim, sto automatski znaci da ti nisi zelen. A ja koliko znam odrasli ljudi se ne ponasaju nezrelo i nesigurno kao sesnaestogodisnjakinje.
zlatan bihac Posted - 10/03/2020 : 18:49:06
nema veze sto je magicni navodno najkvalitetniji, kad u odnosu na price, juliju, dampira, vec ima solidan broj kolekcionara koji ga imaju i nece ga uzimati...tiraz magicnog je bio 500 komada, neka 300 ljudi ima komplet, to je vec cijeli tiraz golconde.... magicnog su u srbiji vec tri izdavaca probali....i kao iosk i kao manji tiraz... treba izdati 45+ knjiga...mozda bi serijali od 30-50 brojeva, odnosno u 10-15 knjiga, nikad izdatih kod nas epizoda poput sirocadi, saguara ili napoleona bili sretnije rjesenje...
anto Posted - 10/03/2020 : 18:15:17
nije to bilo isto vreme ni isti uslovi,a i Golkonda je pokazala da pravi promišljene poteze,tako da verujem da će cela ta priča biti na mestu.

sigurno bi to isto bilo i da su se prihvatili Dragonera ili Dampira,ali pošto urednik Golkonde ima dobar ukus,uzeli su najbolji od ova tri serijala
maelstrom Posted - 10/03/2020 : 17:19:33
Na osnovu ovog prikaza o prodaji stripova po kioscima u Italiji jasno se može videti da je u ovom petouglu Julija-Priče-Dampyr-Dragonero-Magični najpopularnija Julija, sledi je Dragonero, zatim ide Dampyr, a onda na osnovu tendencija s obzirom na to da je Magični ranije ugašen malo teže odrediti da li je Magični popularniji od Priča, tu su negde, no deluje da su Priče ipak nešto ispred.
A u stvari Priče su 2012. godine kada su se pojavile bile najpopularniji od ovih 5 serijala, a onda su izgleda doživele vrtoglavi pad, dok ostali serijali doživljavaju onako pravilni pad, po određenim tendencijama.

Zašto su sa daljim brojevima Priče baš toliko pale na popularnosti, to Italijani valjda znaju.

E sad, na ovim prostorima je uvek nešto drugačija situacija nego u Italiji, znamo to dobro i po Zagoru i Teksu, no pokretanje Magičnog od strane Golconde je zaista hrabar potez uzevši u obzir neslavnu prošlost izdavačkih kuća koje su to isto pokušale u Srbiji, ali i Bosni (Agarti).
jasar123 Posted - 10/03/2020 : 16:22:14
quote:
Originally posted by Jozzinelli

quote:
Originally posted by jasar123

Poredio sam darkwood-ov tempo u drugoj fazi izdavanja, posto je to merodavnije nego sta je bilo pre 10 godina.


Ako hoćeš da bude merodavno, onda treba da uzmeš i Golcondin tempo izdavanja iz druge faze pa da porediš s tim, a ne ovako.
Ajde, ne mora baš nakon 10 godina, al' bio bi red da sačekaš makar godinu dana...



Možemo da sačekamo još godinu dana, ali možemo i da uporedimo recimo prodaju prvih Julija od darkwooda i ovih od golconde, a ipak tempo izdavanja najviše diktira prodaja (izuzetak je jedino VČ,koji iako rasproda ceo tiraž recimo mister no debeljuce, umesto da izbace što pre sledeću, čeka par godina dok i oni najstrpljiviji ne izgube volju).

Darkwood je u svojoj prvoj turi objavio Juliju brojeve 1,9 i 10. Od ta 3 broja samo je broj 1 rasprodat, a brojevi 9 i 10 i dan danas mogu da se kupe, iako je prošlo 10 godina.

Sa druge strane, golconda će uskoro objaviti treću knjigu, a prve 2 su već rasprodate kod izdavača.

Neko će reći da je to zato što je darkwood imao dosta veći tiraž, i to stoji, ali se onda vraćamo na sam koncept izdanja koji je ipak bolji i ima mnogo veće šanse da uspe dugoročno kod Golconde nego kod darkwooda.
DiSkAcH Posted - 10/03/2020 : 15:06:49
Tu se slažem sa Maelstrom-om, većina ekipe tu sve ravna po svojim preferencijama, samo izdavači po zdravom razumu, a to je da li se nešto prodaje ili ne.
maelstrom Posted - 10/03/2020 : 06:04:54
Going, Going, nema šta dečko, veoma si se izvestio da zamenjuješ teze (doduše veoma neuspešno jer se vidi da si zelen), ali sa mnom ti ne vredi da se raspravljaš, daleko si iza i što pre to shvatiš manje ćeš uzalud trošiti energiju kao što si sada sve to uzalud kopirao i napisao jer si sam sebe demantovao.

Dakle, za Magičnog Vetra imaš tu podatak da je 2009. godine išao u tiražu od 31000, a za Dampyra da je 2008. išao u tiražu od 44000, a 2011. u tiražu od 35000.

Pa šta je onda veće 31000 ili 35000 i 44000, znaš li osnovnu matematiku?Još je ovih 35000 dve godine kasnije u odnosu na Magičnog,a znamo da je tiraž po kioscima stalno u padu
Dakle, sam si sebe demantovao i dao podatak da je Dampyr popularniji, nikada mi nije bilo lakše da nekom kontriram, čak i ne moram to da radim jer si ti sam sebi kontrirao.

Za Dragonera stoji podatak od 28000 što je samo 3000 manje od Magičnog Vetra, ali čak 5 godina kasnije što je jako bitan podatak.

Nisu samo sporedne edicije te koje određuju popularnost već najbolje po sebi govori činjenice da je Magični bio ugašen kao serijal (jesu ga sada opet pokrenuli,no sad im je tendencija da bar na kratko vaskrsavaju sve živo,sam serijal je godinama bio neaktivan), a Dampyr recimo nije ni blizu toga.Dragonera ajde neću ni da spominjem jer je ipak noviji serijal.
Jeste, ti znaš šta je Manfredi mislio, javio ti preko telefona da neće da razvodnjava serijal i pravi sporedne edicije, dobro, moraćemo onda da te držimo za reč.

No, sve ovo na stranu, čak i da je popularnost ovih serijala tu negde, upravo si ti nastupio sa arogantnim i sebičnim stavom da bi Dampyr i Dragonero bili izdavačko samoubistvo (verovatno jer te ne interesuju,a mene vidiš interesuje i Magični i napisao sam da mi je želja I JEDNO I DRUGO), a Magični eto ne bi i tu si izbegao da prokomentarišeš činjenicu da su već 2 izdavača u Srbiji neslavo pokušala da izdaju istog.
I ti nekome spočitavaš lične afinitete, e pa zemljo otvori se onda.


Lepo poslušaj moj savet i ne petljaj se u priču tamo gde ćeš ispasti naivan.
Nikako da pojedinci nauče neke stvari, dobro razmislite pre nego što nešto napišete, večito ću vas pokopavati na ovaj način.
Jozzinelli Posted - 10/03/2020 : 06:01:47
quote:
Originally posted by jasar123

Poredio sam darkwood-ov tempo u drugoj fazi izdavanja, posto je to merodavnije nego sta je bilo pre 10 godina.


Ako hoćeš da bude merodavno, onda treba da uzmeš i Golcondin tempo izdavanja iz druge faze pa da porediš s tim, a ne ovako.
Ajde, ne mora baš nakon 10 godina, al' bio bi red da sačekaš makar godinu dana...

Bez želje da budem pesimista, nadam se da će Golconda uspeti da održi zadati tempo,
ali kupci su uvek euforični u početku, kao što je i DW Julija u startu imala dobar tempo, dok nije opalo interesovanje.
Drugi faktor je, naravno, proširenje ponude kod izdavača, što dovodi do usporavanja ritma određenih serijala.

Eto, i stripofili dižu tenziju oko toga, iako su svesni da se ne valja mnogo rasplinjavati, pogotovo u početku,
neki, umesto da komentarišu ova postojeća izdanja, najviše vole da pitaju "šta još planirate da izdajete?"

Pre neku godinu, kada je Strip-Agent objavljivao Belu i Bronka, čini mi se da je bilo najmanje nas koji smo
komentarisali samo izdanje i strip, više je bilo onih koji iz nekih čudnih razloga dođu da kude izdanje koje ne planiraju da kupuju,
a priličan broj je bio i onih koji kao kupuju, ali im je glavni komentar "šta će da ide nakon ovoga?"

going going Posted - 10/03/2020 : 03:40:25
quote:
Originally posted by maelstrom

quote:
Originally posted by sawitch

Magicni je 8 klasa iznad Dragonera i Dampira zajedno. A volim Dragonera. Ako se dobro izreklamira bice to OK. Jer ti prethodni neuspesi su pokretani kada nije bilo po 2000 clanova u facebook grupama itd.



To što je neki strip po takozvanom umetničkom dojmu klasa za drugog, ne znači da je i popularniji od istog.Masa ljudi ne čita stripove zbog umetničkog dojma već zbog razbibrige i opuštanja.
I za Magičnog možemo reći da su mnogi stripovi van Bonelli sveta klasa za njega, a za te iste stripove na primer BD škole su opet klasa razne knjige.
Šta to znači, onda, kupujte samo knjige i one stripove koji imaju "klasu"?
Ne mogu se stvari posmatrati isključivo na taj način.

Inače, Dampyr je recimo dosta podcenjen strip, ima najviše teksta u oblačićima od svih Bonelli stripova, ako sklonimo na stranu vampirsku tematiku koja uopšte nije jedina u serijalu, obrađuju se mnoge zanimljive teme, plus glavni junaci putuju širom sveta pa možemo da vidimo detalje iz kultura raznih naroda i država.



quote:

Inače, ako se toliko hvali Magični Vetar, zanimljivo je postaviti pitanje šta je u Italiji popularnije, taj serijal ili Dampyr i Dragonero?Dovoljno je pogledati koliko imaju (i imaće svesaka i sporednih izdanja) ova 2 serijala, a koliko Magični Vetar?

Zašto Magični Vetar ne bi bio izdavačko samoubistvo, pa 2 izdavačke kuće su već neslavno pokušavale sa njim u Srbiji?

Što volim kada neko na osnovu svojih ličnih afiniteta izvlači ovakve zaključke šta bi išlo, a šta ne.

Pogledajte samo na stripzoni kolika je gužva u topicima za Dampyrove skenlacije.





Pre bih rekao maelstrome, da ti govoris na osnovu svojih licnih afiniteta. Jer, bez uvrede, argumenti ti ne stoje.

Ako gledamo po popularnosti u Italiji tu je Tex neprikosnoven i ima najveci tiraz vec decenijama unazad, odmah za njim sledi Dilan Dog. Julija i Zagor imaju skoro isti tiraz, cak Julija ima malo veci. (34 000 i 35 000) Pa kod nas Zagor ide kao alva a Julija ne bas tako. (Postoje podaci u topiku Prodaja stripova u Italiji u pdf Boneliju koji je otvorio dzoni a do skora vodio Solar ali ocigledno nema vise podataka pa nema ni novih postova na toj temi dole prenosim sliku s podacima koja je objavljena 2018. a odnosi se na podatke iz 2014.).
Price imaju tiraz od oko 20 000. Dragonero oko 28 000.
Za Magicnog Vetra imamo samo podatak iz 2009. da je isao u tirazu od 31 000.

Tako da tvoja prica o popularnosti na osnovu tiraza i prodaje i dugovecnosti serijala ne pije vodu.

A sad po pitanju edicija. Natan Never ima najvise edicija sto bi znacilo i da je najpopularniji i najtrazeniji? Ne bih rekao. Magicni vetar imao samo glavni serijal bez sporednih edicija, da li je to zbog prodaje ili zbog odluke autora serijala, Manfredija, koji nije zeleo da mu se serijal razvodnjava i da uposljava nove scenariste a koji je sam napisao skoro svih 140 i neto epizoda?



jasar123 Posted - 09/03/2020 : 23:37:59
quote:
Originally posted by dzoni

u pocetku je darkvud izdavao isto puno julija godisnje..kasnije se sve usporilo



Poredio sam darkwood-ov tempo u drugoj fazi izdavanja, posto je to merodavnije nego sta je bilo pre 10 godina.

Da je Darkwood nastavio sa Julijom, broj 54 bi verovatno docekali negde 2024\5, a kod Golconde cemo za par nedelja.
dzoni Posted - 09/03/2020 : 23:29:51
u pocetku je darkvud izdavao isto puno julija godisnje..kasnije se sve usporilo
jasar123 Posted - 09/03/2020 : 23:24:52
Ne radi se samo u tiražu, ima i do forme izdanja.

Darkwood nije uspeo dugoročno sa Julijom i zbog opredeljenosti da ide svaki broj pojedinačno, umesto 3 u 1 kao kod Golconde.

Ne bi ni Golconda bolje prošla sa Julijom i pričama da su objavljivali broj po broj.

Druga ključna stvar je tempo izdanja, tu je darkwood potpuno zakazao, a golconda za sad dosta dobro gura.

Uskoro će izaći već treća knjiga Julije, to je 9 epizoda za 5 meseci. Ruku na srce, darkwoodu bi trebalo 4-5 godina da izda toliko brojeva.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.14 seconds. Snitz Forums 2000