forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Kolorka 149 - Irena

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 10/03/2020 : 20:56:26


Irena Sendlerowa zaista je postojala. Kao službenica građanskog centra za socijalnu pomoć u vrijeme Drugog svjetskog rata, priključila se pokretu otpora i spasila 2500 djece iz pakla varšavskog geta. Ovo je priča o toj iznimnoj ženi.

Kolorka 149 • Irena • 360 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Séverine Tréfouël • Jean-David Morvan • Crtež David Evrard • Prijevod Mirna Šimat • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 10.3.2020. • Cijena 250 Kn

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-149-irena/608/
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
matori paraliticar Posted - 12/12/2023 : 19:36:24
Steta je sto je fibra prosla verovatno dosta slabo sa ovim stripom uprkos cini mi se prilicno dobrom otkupu biblioteka.
(samo izdanje je bas lepo, perfektan papir i tako)

Srecnici su oni u HR koji su mogli kupiti ovaj strip (u nekom periodu pre rasprodaje)po vise nego sjajnoj ceni
nadam se da su ti stripovi otisli u prave ruke, onakve kakve znaju da cene ovakav fin strip.

Ne preporucujem bas citanje recenzije (iako je fina) i komentare pre citanja stripa.
naker Posted - 12/12/2023 : 19:16:53
Iskreno prvi put čujem za Irenu Sendler i ovaj strip za mene ima značajnu edukativnu vrednost jer se saznaje mnogo o životu hrabre žene ogromnog srca koja se borila da spase decu iz kandži nacista. Slažem se da strip u neku ruku pati od dokumentarnog pristupa gde se stiče osećaj kao da čitate ilustrovanu Wikipediju jer je crtež detinjast i karikaturalan pošto je delo prevashodno namenjeno mlađim naraštajima. Iako se mora priznati da su pojedini kadrovi zaista jezivi upravo zbog te kombinacije crteža za koji se stiče utisak da mu je mesto u nekom humorističnom stripu, a na njemu kadrovi porušenih kuća, ranjenih i ubijenih ljudi, lokvi krvi.. Grafizam nije toliko potresan kao kod Mausa ili Boksera, ali mislim da su retki oni koje će ovaj strip ostaviti ravnodušnim. Strip podseća na Šindlerovu listu zbog tog Ireninog kajanja da je uspela da spase "samo" 2500 dece jer ona smatra da je mogla, da je morala uraditi više..

Dobar, bitan strip, štivo koje mogu da čitaju sve generacije jer nosi sa sobom jaku pouku da jedina stvar koja je potrebna za trijumf zla jeste da dobri ljudi ne urade ništa. Ovo bi trebalo uvek biti dostupno po bibliotekama.
Spock Posted - 13/04/2023 : 20:41:01
Nova Markosova recenzija:

https://www.stripovi.com/recenzije/strip-album-kolorka-149-irena/3002/
Cromwell Posted - 22/01/2021 : 13:22:33
Nisam zadovoljan crtežom jer su svi likovi slično nacrtani i premda ne mogu reći da je mimički nedostatan ipak se nisam vizualno uspio povezati s niti jednim od protagonist(ic)a.
Priča pak spašava stvar, i to sigurno za tri-četiri ocjene više. Osjeća se blagi dokumentaristički pristup ali nedovoljno da bi to izazvalo efekt suhoparnog i službenog. U ovakvoj, faktografskoj vrsti stripa, nemoguće je izbjeći pa makar i najblaži osjećaj dokumentarnog tako da to nikako ne može biti zamjerka.
Osim toga šokiralo me da sve do sada nisam uopće čuo za Irenu i njezinu ulogu u ratu tako da od mene može dobiti čvrstih 7,5/10
Peyo Posted - 24/10/2020 : 16:02:03

quote:
Originally posted by zare80
Prevelika su ti ocekivanja, mislim da nije ideja stripa uopste bila da pravi napetiju atmosferu, vec vise da da omaz ovoj sjajnoj zeni, a i emotivno pogodi ljude. Tema je preteska sama po sebi i nekako sve vreme imam osecaj da autor od ovoga nije hteo da napravi novog Mausa, vec da na neki drugaciji nacin prenese poruku. Kad gledam iz te perspektive, svakako nije za 10 ili 5, ali meni je laganih 9/10, zbog cinjenice da ce lako preneti jako bitnu poruku, a ima momenata na koje se jednako najezis kao citajuci Mausa ili gledajuci Schiendlerovu listu.
Licno mislim da je ovo obavezna lektira za svu decu ovog sveta.



Žare je sve rekao.

Mislim da su "filozofi" antiša i Poliša pretjerali, svaki na svoj način.

Uostalom zašto ovaj strip uopće uspoređivati sa Mausom?!

Vrijedan je to i odličan strip o izuzetnoj ženi. Puno je tu toga sadržano, nešto je istaknuto, a nešto potiče na mnoga pitanja i više razmišljanja nego se čini na prvi pogled.

Velika preporuka.
Poli Posted - 25/08/2020 : 08:58:55

Ne znam, najvise se ovdje slazem sa Shanerom i Antom (ma ljudi moji, da li je to uopste moguce!? ).
Naravno da ovo nije Mausu ni do koljena, bila ili ne bila takva namjera (valjda nije bila).
Iako i ovakav crtez ima svojih momenata, nekako mi sva ta nasmijana lica nisu docarala atmosferu stripa, da o situaciji kada u Izraelu prica onoj grupi ljudi i svi uzareni i nasmijani do usiju ni ne pricam (ne iz istog razloga kao drugdje). Nekako se da osjetiti i opravdanje za ilegalno naseljavanje Palestine, ono, svi su nas progonili u Europi pa smo pobjegli u novu zemlju (iako su imali i podrsku za to, a ne samo da su ih na sve nacine pokusavali zaustaviti). Naravno, sto su kasnije pravili u toj "novoj zemlji" domicilnom stanovnostvu, to nikoga nije briga, ali zna se da je put do pakla poplocen dobrim namjerama... a tu su onda drugi stripovi za to "drugo razdoblje".

Kao biogrtafija o Ireni svakako zasluzno, ali kao sam strip nije blizu petice. Sad nekome trojka, nekome cetvorka... ima sigurno i onih sa peticama kao i dvicama.

Znam da mi nesto nije stimalo sa mjesecima i smrcu onog klinca na rampi (i sprovodom?) ali mi strip nije pri ruci pa da sada potrazim.


Film mislim da jos nisam gledao, mada znam da je bio na televiziji.


kasper Posted - 13/07/2020 : 11:03:44
quote:
Originally posted by zare80
Da, s tim sto ja pricam o emociji, a vi o scenariu :). emotivno je daleko od wikipedie



naravno da ce slike dece u logoru i koja umire da izazove emocije, vise od slova i reci
zare80 Posted - 12/07/2020 : 03:37:27
quote:
Originally posted by kasper

quote:
Originally posted by zare80
Ja iskreno volim kada strip moze necemu i da te nauci, i volim kada ga zatvoris i kazes sebi: “E ovo je definitivno bilo vredno utrosenog vremena”.



da, al ovo nije taj strip. holokaust i jevreji su prilicno zastupljeni u literaturi. sve ovde je dobro poznato svima, scenario je takav da autor sipa poznate cinjenice i ne daje nista novo.
plod scenaristicke genijalnosti i toga da se nesto nauci iz prljave ljudske istorije su mi noseni vetrom, maust itd
naravno, sasvim je dobro da postoje ovakvi stripovi, al ocena za ovo je antova, nikako tvoja



Da, s tim sto ja pricam o emociji, a vi o scenariu :). emotivno je daleko od wikipedie
kasper Posted - 11/07/2020 : 10:40:05
quote:
Originally posted by zare80
Ja iskreno volim kada strip moze necemu i da te nauci, i volim kada ga zatvoris i kazes sebi: “E ovo je definitivno bilo vredno utrosenog vremena”.



da, al ovo nije taj strip. holokaust i jevreji su prilicno zastupljeni u literaturi. sve ovde je dobro poznato svima, scenario je takav da autor sipa poznate cinjenice i ne daje nista novo.
plod scenaristicke genijalnosti i toga da se nesto nauci iz prljave ljudske istorije su mi noseni vetrom, maust itd
naravno, sasvim je dobro da postoje ovakvi stripovi, al ocena za ovo je antova, nikako tvoja
zare80 Posted - 11/07/2020 : 04:58:59
quote:
Originally posted by kasper

ja opet stajem uz anta, za velike ljude moraju da idu veliki stripovi. a ovo mi je nesto poput strip verzije wikipedije.



A sta znam, strip verzija wikipedie ne bi nikako imala ovakve emotivne momente a ne mozemo reci da ih ovaj strip nema, sto opet ovoj biografiji naglasavaju poentu. Mene su ti momenti bas pogodili, jer se kroz ceo svoj zivot pitam kako je moguce da uopste postoje ljudi koji mogu biti toliko zli, a nasuprot njih i ovi toliko dobri. Kako spreciti ove zle da rade stvari koje rade, ako ne potenciranjem onog sto je dobro.

Ja iskreno volim kada strip moze necemu i da te nauci, i volim kada ga zatvoris i kazes sebi: “E ovo je definitivno bilo vredno utrosenog vremena”. Zar posle citanja Irene ne postanes bolji covek i ne pozelis da budes vise kao ona? Pa tu jedan hvaljeni Aldebaran ili recimo BJUF nisu ni blizu, a da ne govorim da taj osecaj ne mozes dobiti citajuci wikipediu. 😀
anto Posted - 10/07/2020 : 16:20:25
quote:
Originally posted by Peyo

quote:
Originally posted by DiSkAcH
A hebemu Antoane, pa ti svako toliko toljagom na žene. Što, zašto, kako?



U stvarnosti anto dobiva toljagom po glavi.

Pusti ga da se bar ovdje olakša
!




tako nekako
Peyo Posted - 10/07/2020 : 13:01:20
quote:
Originally posted by DiSkAcH
A hebemu Antoane, pa ti svako toliko toljagom na žene. Što, zašto, kako?



U stvarnosti anto dobiva toljagom po glavi.

Pusti ga da se bar ovdje olakša !
DiSkAcH Posted - 10/07/2020 : 12:58:00
quote:
Originally posted by anto

Priča o Ireni Sendlerovoj,Poljakinji koja je spasila preko 2500 malih jevrejčića iz čeljusti holokausta;priča o njenoj borbi,njenim saborcima,o izdaju,požrtvovanju,hrabrosti...
Imalo je tu štofa za opasan strip,ali se nije lepo iskoristio.Ovako je to strip koji se bazira na činjenicama,podacima...bez neke dubine,životnosti,napetosti,drame koja bi nam držala muda skroz stegnuta...Vremenski preskoci,koji uvek smatram dodatnim plusem,ovde su izvedeni jednako šturo.Osim toga,jedan je album ovde definitivno višak,moglose ovo glat staviti u 4 epizode,a ovako je peti samo razvodnio priču koja bi bila možda efektnija da je na manjem broju stranica.
U stvari,tek sam na kraju skapirao da je Morvanov koscenarista neka Severina,ženska.Kad su žene imale smisla za ovakve priče??!
Sa druge strane,crtež mi je super,te šteta što nije bolje iskorišćen.
Nije ovo Mausu ni do kolena,mada moram priznati da ima sasvim finih delova.
3.5/5




A hebemu Antoane, pa ti svako toliko toljagom na žene. Što, zašto, kako?
kasper Posted - 10/07/2020 : 09:19:08
ja opet stajem uz anta, za velike ljude moraju da idu veliki stripovi. a ovo mi je nesto poput strip verzije wikipedije.
Markos Posted - 10/07/2020 : 07:52:37
quote:
Originally posted by zare80
Prevelika su ti ocekivanja, mislim da nije ideja stripa uopste bila da pravi napetiju atmosferu, vec vise da da omaz ovoj sjajnoj zeni, a i emotivno pogodi ljude. Tema je preteska sama po sebi i nekako sve vreme imam osecaj da autor od ovoga nije hteo da napravi novog Mausa, vec da na neki drugaciji nacin prenese poruku. Kad gledam iz te perspektive, svakako nije za 10 ili 5, ali meni je laganih 9/10, zbog cinjenice da ce lako preneti jako bitnu poruku, a ima momenata na koje se jednako najezis kao citajuci Mausa ili gledajuci Schiendlerovu listu.
Licno mislim da je ovo obavezna lektira za svu decu ovog sveta.


Tako je.
zare80 Posted - 10/07/2020 : 04:25:54
quote:
Originally posted by anto

Priča o Ireni Sendlerovoj,Poljakinji koja je spasila preko 2500 malih jevrejčića iz čeljusti holokausta;priča o njenoj borbi,njenim saborcima,o izdaju,požrtvovanju,hrabrosti...
Imalo je tu štofa za opasan strip,ali se nije lepo iskoristio.Ovako je to strip koji se bazira na činjenicama,podacima...bez neke dubine,životnosti,napetosti,drame koja bi nam držala muda skroz stegnuta...Vremenski preskoci,koji uvek smatram dodatnim plusem,ovde su izvedeni jednako šturo.Osim toga,jedan je album ovde definitivno višak,moglose ovo glat staviti u 4 epizode,a ovako je peti samo razvodnio priču koja bi bila možda efektnija da je na manjem broju stranica.
U stvari,tek sam na kraju skapirao da je Morvanov koscenarista neka Severina,ženska.Kad su žene imale smisla za ovakve priče??!
Sa druge strane,crtež mi je super,te šteta što nije bolje iskorišćen.
Nije ovo Mausu ni do kolena,mada moram priznati da ima sasvim finih delova.
3.5/5




Prevelika su ti ocekivanja, mislim da nije ideja stripa uopste bila da pravi napetiju atmosferu, vec vise da da omaz ovoj sjajnoj zeni, a i emotivno pogodi ljude. Tema je preteska sama po sebi i nekako sve vreme imam osecaj da autor od ovoga nije hteo da napravi novog Mausa, vec da na neki drugaciji nacin prenese poruku. Kad gledam iz te perspektive, svakako nije za 10 ili 5, ali meni je laganih 9/10, zbog cinjenice da ce lako preneti jako bitnu poruku, a ima momenata na koje se jednako najezis kao citajuci Mausa ili gledajuci Schiendlerovu listu.
Licno mislim da je ovo obavezna lektira za svu decu ovog sveta.
anto Posted - 09/07/2020 : 16:25:16
Priča o Ireni Sendlerovoj,Poljakinji koja je spasila preko 2500 malih jevrejčića iz čeljusti holokausta;priča o njenoj borbi,njenim saborcima,o izdaju,požrtvovanju,hrabrosti...
Imalo je tu štofa za opasan strip,ali se nije lepo iskoristio.Ovako je to strip koji se bazira na činjenicama,podacima...bez neke dubine,životnosti,napetosti,drame koja bi nam držala muda skroz stegnuta...Vremenski preskoci,koji uvek smatram dodatnim plusem,ovde su izvedeni jednako šturo.Osim toga,jedan je album ovde definitivno višak,moglose ovo glat staviti u 4 epizode,a ovako je peti samo razvodnio priču koja bi bila možda efektnija da je na manjem broju stranica.
U stvari,tek sam na kraju skapirao da je Morvanov koscenarista neka Severina,ženska.Kad su žene imale smisla za ovakve priče??!
Sa druge strane,crtež mi je super,te šteta što nije bolje iskorišćen.
Nije ovo Mausu ni do kolena,mada moram priznati da ima sasvim finih delova.
3.5/5
jaki Posted - 02/06/2020 : 16:16:31
Mi iz bivse juge bi trebali biti posebno osjetljivi na ovakvu temu jer uvijek ne postujemo ni svoje a kamoli tuđe nevine žrtve.U stoljecu u kojem smo prozivili dva totalitarna rezima ni demokraciju nismo znali zapoceti bez novog rata i zrtava.
Nadam se da ce mo uspjeti smoci snage zivjeti u miru i sjecati se svih nevinih zrtava i zbog njih i zbog nas samih i nase buducnosti.
Strip kao strip,ovakvu opsirnu i tesku temu nije lako uprizoriti.Sigurno nije remek djelo ali nije mu ni to bio cilj.
Je li crtač crtao kredom kako mi izgleda po linijama crteža?

Kerempir Posted - 26/03/2020 : 18:33:26
Dakle što se tiče ovog stripa, najugodnije iznenađenje ove ture. Holokaust, varšavski geto, bla bla, već viđeno, što li se ima više pričati? Pa red je da se upozna ova iznimna žena, Irena Sendlerowa, junakinja istoimenog stripa, koja, kako vidim, konačno je pravedno valorizirana tek u ovom stoljeću, desetljećima nakon drugog svjetskog rata. osim same Irene, strip je prikazao još nekoliko junaka, recimo potresan mi je bio onaj pisac koji je hrabro bodrio svoje štićenike dok su odlazili na istrebljenje, pa svećenik itd. Volio bih reći da bih bio i ja bio tako hrabar, ali stvarno ne znam iz svoj konformističke fotelje, kada vidim kakve su kušnje i žrtve prošli junaci ovog stripa.

Crtež, sasvim korektno usporediv sa Larcenetovim stilom, iako djeluje djetinjast, zapravo mi je iznimno legao u takvom kontrastu sa samom brutalnom pričom i samim time mi je bio potresniji.

Radnja je nelinearna, skače kroz nekoliko razdoblja, iz ratnih događaja u postratno doba i natrag, ali lako se prati. Strip također osim samom holokausta ocrtava i druge tragične dijelove povijest Poljske, primjerice židovsku pobunu koju Poljaci nisu poduprli, zatim Varšavsku pobunu dok su Sovjeti stajali nadomak grada, te sovjetsku okupaciju.

Koliko je usporediv sa Mausom? Maus mi je odličan strip, ispričan sa židovskog gledišta, pokazuje koliko je srozana ljudskost u teškim vremenima dok svatko gleda samo svoju guzicu da preživi, Irena pak pobuđuje nadu i pokazuje da su i u takvim teškim vremenima postojali hrabri pojedinci koji su riskirali svoje živote koji bi nam trebali biti nadahnuće i u današnje doba.

I kako je rečeno u pogovoru, dok zločinci peru savjest da su samo slušali naredbe, heroji žive sa grižnjom savjesti da nisu napravili dovoljno. Strip koji ću ovaj vikend dati svojim tinejdžericama da usporede ovu patnju sa svojom kada im za kaznu oduzmemo mobitele.
Kerempir Posted - 25/03/2020 : 22:25:44
Uh, dobar strip, a crtež je odlično sjeo.


Buni me samo jedna stvar, otac joj je umro 1917., a u sceni gdje drže staklenke sa jagodama je 1918.-a godina?
split85 Posted - 20/03/2020 : 19:10:47
Shaner Posted - 20/03/2020 : 14:14:38
quote:
Originally posted by Red Marquis

quote:
Originally posted by Shaner
Zaključak bi bio da je ovo zanimljiv strip koji se isplati pročitati, ali čija vrijednost leži više u povijesno-edukacijskom, nego u narativno-vizualnom smjeru.


Meni se baš svideo crtež, mračna tema ali je on očigledno je takav da bi pomogao da i mlađe ovo zaintrigira. Pogotovo sve to ima smisla jer je tek u ovom veku počeo da se prepoznaje njen heroizam u javnosti. Video sam taj njen prolaz kada sam bio u Varšavi, taman je muzej poljskih Jevreja napravljen 2 godine pre mislim. Ima i neku tablu-dve u gradu, isto novijeg datuma i to je to.

Moj je utisak da je tamo skoro sve posvećeno ustanku 1944 poljaka, koji je naravno surovo ugušen, jasno sve, potreban je simbol otpora okupatoru...svuda spomenici tome po gradu, a sem u starom jevrejskom getu slabo se dalo primetiti da je u gradu bio i ogromni jevrejski geto, kao i njihov krvavo ugušen ustanak 1943. Ima tu sigurno i svesnog pranja svoje istorije i guranja poljske žrtve u prvi plan...pa kažem, u kontekstu svega toga...crtež ko da je iz nekog humorističnog stripa Manu Larceneta je em lep, em adekvatan.


I mene je podsjetio na Manua, ali mi je on ipak izražajniji. Što se Evrarda tiče, istaknuo bih dvostruke table s mnoštvom likova, tu mi je bio najefektniji.



Red Marquis Posted - 20/03/2020 : 13:54:09
quote:
Originally posted by Shaner
Zaključak bi bio da je ovo zanimljiv strip koji se isplati pročitati, ali čija vrijednost leži više u povijesno-edukacijskom, nego u narativno-vizualnom smjeru.


Meni se baš svideo crtež, mračna tema ali je on očigledno je takav da bi pomogao da i mlađe ovo zaintrigira. Pogotovo sve to ima smisla jer je tek u ovom veku počeo da se prepoznaje njen heroizam u javnosti. Video sam taj njen prolaz kada sam bio u Varšavi, taman je muzej poljskih Jevreja napravljen 2 godine pre mislim. Ima i neku tablu-dve u gradu, isto novijeg datuma i to je to.

Moj je utisak da je tamo skoro sve posvećeno ustanku 1944 poljaka, koji je naravno surovo ugušen, jasno sve, potreban je simbol otpora okupatoru...svuda spomenici tome po gradu, a sem u starom jevrejskom getu slabo se dalo primetiti da je u gradu bio i ogromni jevrejski geto, kao i njihov krvavo ugušen ustanak 1943. Ima tu sigurno i svesnog pranja svoje istorije i guranja poljske žrtve u prvi plan...pa kažem, u kontekstu svega toga...crtež ko da je iz nekog humorističnog stripa Manu Larceneta je em lep, em adekvatan.
Shaner Posted - 20/03/2020 : 10:23:55
Moram priznati da nisam znao ništa o Ireni Sendlerowoj, tako da mi je ovo bila dobrodošla lekcija iz povijesti. Ipak, sam strip me nije oduševio. U pitanju je i više nego zanimljiva priča, no, čini mi se, ipak malo pojednostavljena (na bedeteci se vodi kao serijal za mlade). Iako sam u stvarnom svijetu apsolutno za bezgrešne, anđeoske ljude (ako takvi postoje), nije mi toliko zanimljivo čitati o njima, a nije pomoglo ni što je ona polovica stripa koja ne prikazuje Irenina dobra djela, usredotočena na to da ih hvali. Naravno da ona to zaslužuju, ali toga smo valjda svi svjesni pa pretpostavljam da je pristup takav zbog ciljane (mlađe) populacije. Crtež je korektan, ali, iako mislim da ovoj priči (pogotovo s obzirom na to kako je ispričana) pristaje više od nekakvog "realističnog", nije me do kraja osvojio.

Zaključak bi bio da je ovo zanimljiv strip koji se isplati pročitati, ali čija vrijednost leži više u povijesno-edukacijskom, nego u narativno-vizualnom smjeru.

Red Marquis Posted - 11/03/2020 : 13:54:26
quote:
Originally posted by kasper

da ste vi ljudi meni zivi i zdravi, za dve nedelje ce sve biti u karantinu. steta sto ova tura sad nije dosla, da ima sta novog da se cita u tom karantinu


U pravu si. Znajući kakvi su, prvi koji će prestati s radom su ovi moji poštari.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.38 seconds. Snitz Forums 2000