forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Film & TV
 Apokaliptični i postapokaliptični filmovi

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
vukozec Posted - 13/03/2020 : 18:50:28
Ajmo malo chatat kad smo već zaključani doma.

Evo, ova tema mi je iz nekog razloga pala na pamet.

Napišite koju koje volite, koje ne volite i zašto. Otkrijte nekome poneki hidden gem itd.
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
trle Posted - 26/03/2020 : 22:50:14
Ima mnogo dobrih, po npr. po akciji su mi ponajbolji MM2-The Road Warrior i T2 - Judgment Day, horor The Thing, onako ozbiljan je i I am legend, i ima toga još, ali strah u kosti mi je jedino utjerao The Road. Nema nikakvih čuda, fantazije, ali takav raspad čovječanstva niko nije tako dobro dočarao.
IGMAN2 Posted - 24/03/2020 : 22:15:37
quote:
Originally posted by mladjo

I jesam li ja jedini kojem je MAd MAx 3 najbolji? :D

Gledal sam ga u kinu u FIlip Jakovu, jedno ljeto, tam negdje u dugoj polovici osamdesetih.

Whe don't need another hero...


Auuuu... definitivno si jedini !


Što se tiče 'apokaliptični i postapokaliptični filmovi' ima jedan koji spada u obje kategorije (ok, dva, pošto ima i sasvim dobar rimejk) -
On the Beach
stinky Posted - 22/03/2020 : 07:59:00
Tourneur
Odlične filmove ima, a I Walked with a Zombie je oldskul klasik. Veliki utjecaj na Nolittu i stare majstore, uključio bih i Pratta.
vukozec Posted - 21/03/2020 : 21:48:47
quote:
Originally posted by vukozec
[br

Fulci!

https://www.jutarnji.hr/kultura/film-i-tv/filmske-veceri-kralja-spageti-krvoprolica-na-trecem-programu-htv-a-upravo-traje-ciklus-najveceg-talijanskog-majstora-horora/10112989/

Nemam sad vremena, ali čitamo se uskoro na ovom topicu: http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=49058



Dakle večeras Posebni dodaci i 2 Fulcijeva filma.

Prvi je Zombi 2 koji se donekle uklapa u ovo temu, to je podžanr zombikapolipse jelte.

Dvojka je u naslovu, ali "Zombi 1" zapravo ne postoji, ondoano, citiram: "Što je onda bila jedinica? Bio je to film Georgea A. Romera, rodonačelnika žanra o zombijima u novije doba, zvao se “Zora živih mrtvaca”, ali ga je spretni talijanski distributer preimenovao u “Zombi”, giallo doajen Dario Argento ga je malo skratio i podložio glazbu svoje grupe Goblin i uspjeh je bio golem, tako da je Fulci odmah dobio narudžbu da snimi nastavak. Njegov se film dosta razlikovao od prethodnika, zato što se redatelj više oslonio na voodoo motive iz horora Jacquesa Tournera “Hodala sam sa zombijem” (1943). "
Cromwell Posted - 20/03/2020 : 20:22:27
Eh, šteta. :(
Što se tiče konzerve- ako se dobro sjećam u knjizi je klinac je željan druženja/prijateljstva ali se to u filmu naravno, malo izgubilo.
Inače knjiga je očekivano 5 puta odvratnija od filma i jako se brzo čita. Tako da pokušaj kad te uhvati volja.

Što se tiče Take Sheltera- da, vjerojatno si u pravu.
Dosta mi je ispario iz pamćenja ali znam da je na mene ostavio jak dojam pa sam ga zato i stavio pod "uvjetno".
nagor Posted - 20/03/2020 : 18:39:04
Ponovno sam pogledao The Road i ponovno mi nije sjeo. Sjećam se da me ni prvi put nije oduševio taj film. Iritirao me onaj klinac koji izgleda ko curica. U svakom slučaju ponaša se kao curica. On bi djelio hranu svakome. Tip ga opljačka i on mu želi dati konzervu. Film je depresiva na kubik. OK, kužimo svijet je okrutan, ali ne bi škodio i kakav storyline. Vjerojatno je knjiga bolja, jer film kao film ne zaslužuje hvalospjeve.

Pogledao i Take Shelter. Par vas je spomenulo taj film. Bila bi to dobra studija shizofrenije i middle class Amerike koja se pokušava oporaviti od krize da nema zadnje scene odnosno tog twist kraja. Ne bih ga stavio u žanr ovog topica.
stinky Posted - 20/03/2020 : 16:56:17
Ove sam stavio na listu postapokaliptičnih neovesterna:

Mad Max, 1979.
Mad Max 2: The Road Warrior, 1981.
Red Dawn, 1984.
Dikiy vostok, 1993. (ovo se više ne sjećam je li u pitanju opći slom ili samo SSSR; bez obzira, film ne preporučam, slab je)
The Postman, 1997.
The Book of Eli, 2010.
Young Ones, 2014.
The Rover, 2014.
vukozec Posted - 20/03/2020 : 14:24:39
quote:
Originally posted by vukozec

quote:
Originally posted by vice

Btw vukozec, super osvrt na talijansku eksploataciju. Šta kažeš na to da otvoriš zaseban topic pa da tamo imamo sve od pepluma, preko Euro crime/spy/war do sadiconazista? :) Spaghette možemo dijelit s western temom. ^^



Zašto ja, ako imaš želje, samo otvaraj, ja ću se ubaciti sa kojom, a siguran sam da ima i drugih manijaka koji su proćerdali previše života na to :)

ps: ja sam osim špagetija ogrezao samo u giallo.



Fulci!

https://www.jutarnji.hr/kultura/film-i-tv/filmske-veceri-kralja-spageti-krvoprolica-na-trecem-programu-htv-a-upravo-traje-ciklus-najveceg-talijanskog-majstora-horora/10112989/

Nemam sad vremena, ali čitamo se uskoro na ovom topicu: http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=49058
vukozec Posted - 18/03/2020 : 14:15:11
quote:
Originally posted by Cromwell


@Vukozec i Nagor: kakav vam je Waterworld? :)



Vodeni svijet je zabavan treš, ali ne bih ga mogao pogledati više puta kao Poštara. No te sam sve filmove prvi put gledao kao klinac, tko zna kako bih ih doživio da ih danas po prvi put gledam.
Oki Posted - 18/03/2020 : 13:44:02
Nastavak "28 tjedana" je također odličan film i iz njega bi američki filmaši mogli učiti kako su "sitnice" važne za postapokaliptične filmove.
Ono...kada sam počeo i odmah odustao od gledanja serije "Walking dead" razlog je bio to što ljudi u seriji od zombija bježe kroz uredno pokošene parkove i to je to, dalje me ne zanima.
U "28 tjedana" helikopter sljeće na Wembley stadion i na stadionu je trava do koljena😁😁
Oki Posted - 18/03/2020 : 13:35:49
...inače od svih filmova koje ste nabrajali, na mene je "28 dana kasnije" ostavio najžešći utjecaj.
Sjećam se je u to vrijeme snimljen i prvi dio "Resident evila" sa Milom Jovovich kojeg sam sa nestrpljenjem isčekivao i onda kada sam ga pogledao bio sam razočaran i ljut koliko je to bio loš film. Odmah nakon njega sam slučajno pogledao "28 dana" i bio sam oduševljen time kako Britanci mogu snimiti dobar film.
Vjerujem da je "28 dana" bio podloga za "Walking dead" strip koji je rađen nekoliko godina kasnije?
Oki Posted - 18/03/2020 : 13:24:07
Za "See" sam u onom topicu o serijama napisao da seriju vjerovatno nitko nebi ni gledao da Mamoa nije u glavnoj ulozi, pošto mislim da on ima tu neku osobnost koja privlači gledatelje.
Prvoj sezoni sam dao ocjenu 6/10 i mislim da serija ne napreduje po kvaliteti od prve do osme epizode jer je prilično ujednačena, mada mi se čini da tu ima materijala za to da druga sezona bude bolja.
Oki Posted - 18/03/2020 : 13:17:16
Future world je trash...nije vrijedno gubljenja vremena za gledanje istog.
Tonto Posted - 18/03/2020 : 12:22:34
Slažem se sa Cromwellom, The Thing nema što tražiti na ovom topicu, to nema veze s ovim žanrom. Ja osobno ne volim Carpentera (razapnite me, slobodno :)). Volim da je trash trash. Carpenter mi balansira tu negdje izmedju trasha i ozbiljnog pristupa i to me užasno iritira, doslovno ne znam što gledam i kako bi ga gledao.

Apropo Costnera i Postman i Vodeni svijet su mi loši. Jako loši.

Dva pitanja: Da li je ko gledao ovo?



Ja sam pogledao par epizoda i bilo je tako-tako, ok... ali nisam se navukao i odustao sam. Digne li se kasnije, je li vrijedno vraćanja?

... i da li je ko uspio pogledati ovo sranje do kraja?



...mislim da kod mene drži rekord, ugašeno nakon 12 minuta.
wesskowaz Posted - 17/03/2020 : 12:49:25
Pogledao juče The Vanguard (2008).
Krš ocena, ali sam se osmelio i dao mu šansu.
Gospode, kakvo smeće.
Cromwell Posted - 17/03/2020 : 12:15:39
quote:
Originally posted by corto33
Sva tri su na listi ako vjeruješ Wikipedii :)
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_apocalyptic_films


Omg kakva lista. Flash Gordon, Blade runner, Martian chronicles...
Po tome ispada da svaki drugi film možemo smjestiti u navedeni žanr jer se uvijek svijet spašava od globalne prijetnje. Znači pola SFova i većina Marvelovih bez problema mogu na listu

Da na brzaka natipkam poantu:

Apokaliptični:
-prikaz same apokalipse i razaranje sistema i okoliša kakve poznajemo
-u rodu sa filmom katastrofe od kojega se razlikuje samo u opsegu tragedije i uništenja

Postapokaliptični:
-prikaz disfunkcionalnog društva ili pojedinca nakon globalne katastrofe
- distopija. Može i utopija ali to bi bilo previše utopistički hehehe :))
-plemenski sustav "uređenja"
-mogući elementi iz steampunk odnosno DIY tehnoloških filmskih rekvizita
-ton boje prikaza po mogućnosti monokromatski ili sepiast

Naravno, ima varijabli i sivih zona ali po meni nije dovoljno da film ima minutu atomske bombe ili uvod tipa "in year 2081 human race fistfucked God's planet..." da bi se mogao opisati A/PA
fler Posted - 17/03/2020 : 00:46:27
quote:
Originally posted by nagor
Svi ti stariji filmovi dobivaju na cijeni jer su snimani na lokaciji. Waterworld da izađe danas bi bio CGI shit.




WW također ima gomilu CG elemenata,
no dobro je složeno pa ne bode u oči.
Trebao bih ga opet pogledati, baš da vidim kako se drži.

emirem Posted - 16/03/2020 : 19:31:29
Haha, na listi Wall-E..s klincem sam ga gledao sigurno toliko puta koliko sam s@m gledao Blade Runner.
Ali stvarno sjetan crtic,priraste srcu.
corto33 Posted - 16/03/2020 : 16:18:17
quote:
Originally posted by Cromwell



@corto33: Dr. Strangelove, Akira i Day of the dead nisu A/PA u pravom smislu riječi premda imaju elemente. dr.Strangelove pogotovo, unatoč zadnjih minutu dvije filma.
Ali bez sumnje radi se o vrhuncima filmske umjetnosti. Meni sva tri za 10/10 Blade ne znam a Hardvare sam si stavio na listu. To nisam gledao od vremena vhsa i videoteka




Sva tri su na listi ako vjeruješ Wikipedii :)
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_apocalyptic_films
nagor Posted - 16/03/2020 : 14:52:37
Evo, baš gledam. Izašlo prije par tjedana. Neki novi cut Waterworlda. Već na torentima. ;)

https://www.movie-censorship.com/report.php?ID=271758
Cromwell Posted - 16/03/2020 : 14:35:36
The Thing je vrhunski film ali nije niti rubno A/PA. Nema mjesta za njega u ovoj priči :)

quote:
Originally posted by nagor


Uglavnom, kad sam vidio najavu za Waterwold, to je bilo to. Sjećam se da su ga reklamirali kao najskuplji spektakl ikada. I kada sam negdje dobio taj VHS nitko sretniji od mene. Sjećam se da me je tada razočarao jer sam mislio da će mi biti bolji od Robina Hooda, ali danas mu glatko dajem palac gore. Sasvim korektan "vodeni" filmić s dobrim trashy zlikovcem. Svi ti stariji filmovi dobivaju na cijeni jer su snimani na lokaciji. Waterworld da izađe danas bi bio CGI shit.


Potpis. Negativac je totalni klišej i zapravo jedini veliki minus. Međutim film sa današnje točke gledišta ima veliki veliki plus jer izgleda autentično. Što u današnjoj eri pretjeranog korištenja CGIja izgleda "nestvarno stvarno" što smatram jednom od najbitnijih stavki (ako ne i najbinijom) kod ovakvih filmova
Otprilike ista stvar kao i usporedba LOTRa sa Hobitom.

Ista stvar sa Postmanom, može mu se zamjeriti štošta ali što se tiče žanra radi se o izuzetno kvalitetnom filmu.
ivanl Posted - 16/03/2020 : 14:02:56
quote:
Originally posted by NESVRSTANI

quote:
Originally posted by vukozec

Poštar je skroz dobar, draži mi je od Plesa s vukovima :)

Možda je ovo prilika da se spomene da PA žanr ima dosta sličnosti s vesternima: radnja je smještena na granicu gdje završava jedna civilizacija, te se iz bezvlađa rađa nova. I scenografija obično podsjeća na pustu prerijsku scenografiju vesterna.


Jedino šta mi u poštaru valja je "Čekaj, jesi ti Tom Petty?


Svi su Costnerovi filmovi trebali biti veliki ali su se negdje po putu pomalo zagubili. Cameo uloga nezaboravnog Toma Pettiya i legendarni upit, antologiski.
ken2 Posted - 16/03/2020 : 13:49:19
quote:
Originally posted by NESVRSTANI

quote:
Originally posted by vukozec

Poštar je skroz dobar, draži mi je od Plesa s vukovima :)

Možda je ovo prilika da se spomene da PA žanr ima dosta sličnosti s vesternima: radnja je smještena na granicu gdje završava jedna civilizacija, te se iz bezvlađa rađa nova. I scenografija obično podsjeća na pustu prerijsku scenografiju vesterna.


Jedino šta mi u poštaru valja je "Čekaj, jesi ti Tom Petty?



slažem se
zbog pojavljivanja toma pettya je poštar za klasu bolji od vodenog svijeta
ali još uvijek je to teško gledljivo
NESVRSTANI Posted - 16/03/2020 : 13:15:48
quote:
Originally posted by vukozec

Poštar je skroz dobar, draži mi je od Plesa s vukovima :)

Možda je ovo prilika da se spomene da PA žanr ima dosta sličnosti s vesternima: radnja je smještena na granicu gdje završava jedna civilizacija, te se iz bezvlađa rađa nova. I scenografija obično podsjeća na pustu prerijsku scenografiju vesterna.


Jedino šta mi u poštaru valja je "Čekaj, jesi ti Tom Petty?
ivanl Posted - 16/03/2020 : 12:48:39
Waterworld. Zadnja scena, iskoriscena je olupina Exxon Valdeza koji je svojevremeno napravio nevjerovatnu poluciju s crudoilom na Aljasci. To mi je uvjek bio najinteresantniji moment filma. Ustvari inace u filmskoj industriji upotrebiti tako veliki rekvizit, koji je uistinu bio dio jedne nevjerovatne povjesti/situacije.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000