forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Vrh bogova

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 17/05/2011 : 22:38:22


Na svojoj trećoj ekspediciji na Mount Everest, George Herbert Leigh Mallory je nestao zajedno sa svojim partnerom Andrewom Irvineom, nakon što je viđen svega nekoliko stotina metara od vrha. 1993., u maloj nepalskoj trgovini, Makoto Fukamachi, fotograf koji prati japansku ekspediciju koja je krenula u osvajanje Everesta, naleti na stari fotoaparat - Vest Pocket Autographic Kodak Special. Model koji je Mallory nosio sa sobom kad je poginuo. Je li moguće da je to baš njegov fotoaparat? I krije li on u sebi odgovor na nikad razjašnjenu misteriju: jesu li Mallory i Irvine poginuli prilikom uspona ili silaska s vrha? Jer, to bi onda značilo da su osvojili Mount Everest više od tri desetljeća prije Hillaryja...

Ova napeta i uzbudljiva mješavina trilera, drame i akcije, izvrsno napisana i briljantno nacrtana će vas ostaviti bez daha. Zaboravite sve što ste mislili da znate o mangama, ostavite predrasude sa strane i uzmite Vrh bogova u ruke. Nećete zažaliti.

Kao i obično, tu je obimni preview od čak 245 stranica: http://www.fibra.hr/download.asp?ID=68

Vrh bogova • C/B • 150 x 210 mm • tvrdi uvez • Scenarij Baku Yumemakura • Crtež Jiro Taniguchi • Prijevod Nikola Pezić • Lektura i redaktura Josip Sršen • Dizajn Melina Mikulić • Cijena 100 Kn
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
DzekDenijels Posted - 17/03/2021 : 11:39:32
quote:
Originally posted by AleksandarN

Ne znam ni sam koliko mi je trebalo vremena da kompletiram ovaj serijal. Knjige 3-5 sam uzeo dok su bile dostupne (hvala tinton-u!), dvojku jedva nabavih, keca ugrabih na aukciji ali sam cekao godinu dana da mi je prijatelj donese (jebeni virus, granice i ostalo). Odusevljen Taniguchijevim radovima sam knjige 2-5 godinu dana gledao na polici i sanjao o trenutku da mi prva padne u ruku. Konacno se to desilo i docekao sam pravi trenutak za citanje. Bukvalno nisam mogao da ispustim strip iz ruke! Danas i juce sam ustajao ranije da bih mogao da citam pre posla uz kafu. Apsolutno remek-delo!! Ne znam sta vise da kazem sto nije receno o ovom serijalu. Mnogo puta sam imao osecaj da se smrzavam na planini, da mi zivot visi o koncu i slicno sto su prezivljavali junaci ove price. Retko koji strip sam doziveo ovako realno iako se nikada nisam bavio planinarenjem. Malo je tesko docarati osecanja koje mi je ovaj strip pruzio. Ovaj strip zasluzuje reprint u luksuznoj opremi i sa zadovoljstvom cu da kupim i novo izdanje! Neko je rekao da bi bilo dobro da Vrh Bogova bude u koloru ali ja se ne slazem, ne treba nista tu dirati. Voleo bih vise od svega da bude jos Taniguchijevih radova kod na ovim prostorima!

11/10 !!!


Drago da si uspeo da nabaviš komplet i da ti se strip baš svideo.
Inače delim mišljenje sa tobom da je remek delo...
paro Posted - 17/03/2021 : 08:04:33
Povodom proslave svog petnaestog rođendana Fibra ponosno predstavlja ultimativna izdanja nekih davno rasprodanih naslova koji su je proslavili.

Bome, živa istina.
Uz bok Eternautu, Špageti braći, Mausu, Alvaru i Mort Cinderu.
AleksandarN Posted - 15/12/2020 : 19:43:48
Ne znam ni sam koliko mi je trebalo vremena da kompletiram ovaj serijal. Knjige 3-5 sam uzeo dok su bile dostupne (hvala tinton-u!), dvojku jedva nabavih, keca ugrabih na aukciji ali sam cekao godinu dana da mi je prijatelj donese (jebeni virus, granice i ostalo). Odusevljen Taniguchijevim radovima sam knjige 2-5 godinu dana gledao na polici i sanjao o trenutku da mi prva padne u ruku. Konacno se to desilo i docekao sam pravi trenutak za citanje. Bukvalno nisam mogao da ispustim strip iz ruke! Danas i juce sam ustajao ranije da bih mogao da citam pre posla uz kafu. Apsolutno remek-delo!! Ne znam sta vise da kazem sto nije receno o ovom serijalu. Mnogo puta sam imao osecaj da se smrzavam na planini, da mi zivot visi o koncu i slicno sto su prezivljavali junaci ove price. Retko koji strip sam doziveo ovako realno iako se nikada nisam bavio planinarenjem. Malo je tesko docarati osecanja koje mi je ovaj strip pruzio. Ovaj strip zasluzuje reprint u luksuznoj opremi i sa zadovoljstvom cu da kupim i novo izdanje! Neko je rekao da bi bilo dobro da Vrh Bogova bude u koloru ali ja se ne slazem, ne treba nista tu dirati. Voleo bih vise od svega da bude jos Taniguchijevih radova kod na ovim prostorima!

11/10 !!!
ken2 Posted - 12/12/2020 : 23:05:01
quote:
Originally posted by naker

Samo reprint sa kutijom može da ispravi ovu kosmičku nepravdu



točno tako
u formatu kao i sin city, pa i većem
da najbolji strip ima i najviše kila
Cromwell Posted - 12/12/2020 : 20:19:19
Mislim da sam Vrh bogova pročitao tri ili četiri puta a ovaj retuš mi nije zasmetao. Toliko o tome koliko je ovaj strip jebački probavljiv. Jednostavno ne možeš stati sa čitanjem, to samo ide ko lokomotiva...
Ali isto tako ima i puno tabli gdje naprosto moraš zastati i diviti se krajoliku odnosno Jirovom umijeću.

Upravo zbog toga mislim da bi reprint trebao ići u malo većem formatu; barem kao i ostali Taniguchijevi naslovi. Naravno, ako je to ikako moguće. Ovakava kombinacija epske priče i prekrasnog crteža to naprosto zaslužuje :)
DK24 Posted - 12/12/2020 : 19:54:36
Možda je to ona bomba koja se sprema
naker Posted - 12/12/2020 : 19:51:53
Samo reprint sa kutijom može da ispravi ovu kosmičku nepravdu
Markos Posted - 12/12/2020 : 19:29:35
quote:
Originally posted by Paka01

U reprintu ispravi


Trebat će, da.
corto33 Posted - 12/12/2020 : 19:10:00
quote:
Originally posted by Markos

Ma nije ovdje onomatopeja, nego je ovdje ispod bio vertikalni text box. U biti, ovdje bi bilo najbolje staviti isto tekst box preko ovog "retuša" i staviti tekst u njega, a ne da se ovako vidi tako ružan retuš. Ne znam zašto to nisam napravio.



Ah, krivo sam onda zapamtio.
Paka01 Posted - 12/12/2020 : 19:06:42
U reprintu ispravi
corto33 Posted - 12/12/2020 : 19:06:28
Ovdje su uputsva za katakanu ako nekoga zanima.
Ja sam nešto pokušivao naučiti, jer kažu da nije teško, ali nisam ništa zapamtio.
https://manga.tokyo/columns/otaku-basics/manga-sound-effects-the-basics-of-japanese-onomatopoeia/
Markos Posted - 12/12/2020 : 19:05:10
Ma nije ovdje onomatopeja, nego je ovdje ispod bio vertikalni text box. U biti, ovdje bi bilo najbolje staviti isto tekst box preko ovog "retuša" i staviti tekst u njega, a ne da se ovako vidi tako ružan retuš. Ne znam zašto to nisam napravio.
corto33 Posted - 12/12/2020 : 19:02:46
U mangama su onomatopeje obično dio grafičkog izražaja i tamo gdje su mange već dio popularne kulture, na primjer u Italiji, u skorije vreme u svim novijim izdanjima ostavljaju te onomatopeje i sistem čitanja s desna na lijevo.
Meni lično je najbolji sistem, da se te onomatopeje prevode ispod kadra ali onako kako je u stvari napisano a ne ovaj američki sistem - bang, woosh, boom, wham i slično ...
Paka01 Posted - 12/12/2020 : 18:43:30
Auf, pa nije clone stamp toliko kompliciran alat, ovo se sigurno moglo puno bolje obavit
AleksandarN Posted - 12/12/2020 : 18:36:08
quote:
Originally posted by Markos

Takve smo materijale dobili;(



Tako sam i mislio jer sam siguran da ti ne bi napravio ovako nesto. Jako lose od strane nosioca prava... ali ko zna sta se desilo sa originalni tablama.
Markos Posted - 12/12/2020 : 18:30:26
Takve smo materijale dobili;(
AleksandarN Posted - 12/12/2020 : 18:09:03
Dosao sam do cetvrte knjige ovog remek-dela pa nesto da pitam. Zasto je brisanje japanskih slova uradjeno tako lose sa (verovatno) clone stamp alatkom u photoshop-u?




Uglavnom na svim slikama planina gde je tekst bez okrvira se vide tragovi preslikavanja. Meni to bas bode oci ali to je verovatno (delimicno) profesionalna defomacija i drugima ne smeta.
don_draper Posted - 17/08/2020 : 20:19:23
I na samom kraju serijala samo jedan kratki sveukupni dojam.
Izuzetno sam zadovoljan pročitanim i ovo je jedno od boljih stripovskih iskustava meni osobno. Strip briljira u atmosferi i tu je nenadmašiv, možda na momente šteka s likovima i manjkom uvjerljivosti po pitanju njihovih osjećaja i osobina. No, svejedno je ovo bila avantura kakvu vrijedi ponoviti, neponovljiva priča o ljudskom duhu, motivaciji i izdržljivosti, ali i stanju duha koje uvijek traži ono najviše i najbolje. Iako je vjerojatno sveukupni prosjek mojih ocjena ispod čiste petice, ovaj strip kad je u svojoj "zoni" i na svom maksimumu onda mu je teško bilo što zamjeriti i lako je zažmiriti na mane, stoga mu dajem peticu.
5/5

Možda jedna kontroverzna misao, ali ovo mi je čak prvi crno-bijeli strip gdje sam poželio pomalo boje. Iako znam kakva je manga velika tradicija, ali zaželio sam vidjeti te monumentalne prizore planina s malo plavetnila, bjeline kao kontrast tome i sive boje nepristupačnih stijena. Ali, s druge strane, i ovo nijansiranje koje je Taniguchi sjajno odradio je pasalo i davalo dojam jedne brutalne i nemilosrdne klime i sredine koja nije čovjekovo prirodno stanište. Sve u svemu, i na tom polju prilično impresivan rad.
don_draper Posted - 17/08/2020 : 20:13:34
5.knjiga

Eto i završetka Vrha bogova. Teško je sažeti dojmove u ovako mali post, ali osjeća se i čežnja za još, ali i olakšanje što sam završio s ovako dinamičnim i veličanstvenim serijalom. Svidjela su mi se rješenja koja su donesena u ovu knjigu, no način na koji se došlo do njih mi je bio nekako naivan i nekompletan. Nije me toliko uvukla ova knjiga kao prethodna, no i dalje ne mogu poreći da je bilo sjajnih momenata i svojevrsnih vrhunaca serijala. Ima tu pamtljivih scena, citata i stvarno je jako dobar finiš, no malo mi je nedostajalo uvjerljivosti i vrsnosti koju su posjedovale recimo 4. i 2.knjiga
4.5/5
don_draper Posted - 16/08/2020 : 23:50:15
4.knjiga

Jest da su vani vrućine trenutno, ali čitajući ovo bogme se čovjek zanese i ode u ledene krajeve debelo ispod 0 celzijusa. A opet je toliko napeto i adrenalinski da srce počne brže lupati.
Sve do sada je očito vodilo prema ovome, a kad imaš sjajnu pozadinu i čvrste temelje priče onda finalni akt bude veličanstven. Upravo je to Taniguchi napravio u ovoj 4.knjizi koju sam s guštom i velikom napetosti pritom pročitao u jednom prijepodnevu. Sve ono o čemu se pisalo i čitalo u prve 3 knjige sada dobiva dodatnu težinu. Ono što je meni osobno bitna stavka je da ja koji nemam nekog iskustva u planinarenju, a kamoli ovom alpinističkom, sam bio uvučen i gutao stranice na kojima se detaljno prate svi pothvati i sve pripreme do najsitnijih detalja.
Dobra stvar je i da glavni lik konačno je dobio jedan bolji profil, dublju pozadinu odnosno misaonu karakterizaciju i postao samim time interesantniji, a ne samo figura u stripu kako mi se na momente znao činiti.
Impresivno, a kad se uz to pribroje Taniguchijevi maestralni prikazi sve siline prirode na najvišim visinama ovog planeta dobije se odličan segment u serijalu koji se sada kristalizira kao jedan od vrhova u Fibrinoj ponudi.
5/5
don_draper Posted - 16/08/2020 : 23:42:26
Iskreno meni su ova izdanja idealna, 5 knjiga manjeg formata u stilu mangi, jedne od rijetkih Fibra koje je uistinu lako uzeti u ruke i čitati gdje god (iako volim one divovske još i više). Ne sumnjam da će drugačiji reprint biti impresivan i pozdravljam ideju, ali ovo mi je nekako taman u skladu s crtežom.
AleksandarN Posted - 16/08/2020 : 14:38:39
quote:
Originally posted by DiSkAcH

quote:
Originally posted by AleksandarN

Citam tvoje recenzije i ne mogu da docekam da mi stigne prva knjiga koju sam dve godine jurio!
Cekam da se otvore granice pa da mi je donese prijatelj iz Zagreba sa jos gomilom stripova.



Bit će i reprint, i to vj poboljšan na neki način. Strpljen-spašen.



Kupio sam keca pre mesec dana ali nikako da mi prijatelj donese zato sto valjda su jos uvek zatvorene granice. Da, cuo sam da ce biti reprint ali meni ovo super izgleda tako da necu razmisljati o novom izdanju osim ako bas bas ne bude mnogo bolje.
DiSkAcH Posted - 16/08/2020 : 14:22:59
quote:
Originally posted by AleksandarN

Citam tvoje recenzije i ne mogu da docekam da mi stigne prva knjiga koju sam dve godine jurio!
Cekam da se otvore granice pa da mi je donese prijatelj iz Zagreba sa jos gomilom stripova.



Bit će i reprint, i to vj poboljšan na neki način. Strpljen-spašen.
AleksandarN Posted - 16/08/2020 : 09:59:51
Citam tvoje recenzije i ne mogu da docekam da mi stigne prva knjiga koju sam dve godine jurio!
Cekam da se otvore granice pa da mi je donese prijatelj iz Zagreba sa jos gomilom stripova.
don_draper Posted - 16/08/2020 : 09:50:36
3.knjiga

Sjajno je započela ova knjiga i bila je na dobrom tragu da nastavi s visokim standardom koje su postavile prethodne dvije. Iako zvuči kao da knjiga postane značajno lošija u nastavku, ipak nije tako drastičan pad, ali radnja je otišla u smjeru kojega baš se i ne priželjkuje. No, nije prvi serijal koji u sredini malo odluta, ali sudeći prema završetku ovog dijela vratit će se radnja tamo gdje i treba biti.
Usprkos vrludanju u radnji ovo je i dalje vrlo visoka izvedba, sjajno pripovijedanje, jako zanimljiv povijesni kontekst, crtež dostojan ovako velike priče, tako da ću i ovoj knjizi dati prilično visoku ocjenu i s guštom otvoriti 4.knjigu.
4/5

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.14 seconds. Snitz Forums 2000