forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Film & TV
 Filmovi & co

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
manhunter Posted - 02/10/2008 : 19:00:54
Imamo pogađanje filmova na 600 i kusur stranica, ali nemamo inače filmske diskusije??
Evo za početak, something to discuss for:

American Film Institute's 10 Top 10 honors the ten greatest American films in ten classic film genres:

Animation
1 Snow White and the Seven Dwarfs 1937
2 Pinocchio 1940
3 Bambi 1942
4 The Lion King 1994
5 Fantasia 1940
6 Toy Story 1995
7 Beauty and the Beast 1991
8 Shrek 2001
9 Cinderella 1950
10 Finding Nemo 2003

Romantic comedy films
1 City Lights 1931
2 Annie Hall 1977
3 It Happened One Night 1934
4 Roman Holiday 1953
5 The Philadelphia Story 1940
6 When Harry Met Sally... 1989
7 Adam's Rib 1949
8 Moonstruck 1987
9 Harold and Maude 1971
10 Sleepless in Seattle 1993


Westerns
1 The Searchers 1956
2 High Noon 1952
3 Shane 1953
4 Unforgiven 1992
5 Red River 1948
6 The Wild Bunch 1969
7 Butch Cassidy and the Sundance Kid 1969
8 McCabe and Mrs. Miller 1971
9 Stagecoach 1939
10 Cat Ballou 1965


Sports
1 Raging Bull 1980
2 Rocky 1976
3 The Pride of the Yankees 1942
4 Hoosiers 1986
5 Bull Durham 1988
6 The Hustler 1961
7 Caddyshack 1980
8 Breaking Away 1979
9 National Velvet 1944
10 Jerry Maguire 1996


Mystery films
1 Vertigo 1958
2 Chinatown 1974
3 Rear Window 1954
4 Laura 1944
5 The Third Man 1949
6 The Maltese Falcon 1941
7 North by Northwest 1959
8 Blue Velvet 1986
9 Dial M for Murder 1954
10 The Usual Suspects 1995

Fantasy films
1 The Wizard of Oz 1939
2 The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001
3 It's a Wonderful Life 1946
4 King Kong 1933
5 Miracle on 34th Street 1947
6 Field of Dreams 1989
7 Harvey 1950
8 Groundhog Day 1993
9 The Thief of Bagdad 1924
10 Big 1988

Science fiction films
1 2001: A Space Odyssey 1968
2 Star Wars Episode IV: A New Hope 1977
3 E.T. the Extra-Terrestrial 1982
4 A Clockwork Orange 1971
5 The Day the Earth Stood Still 1951
6 Blade Runner 1982
7 Alien 1979
8 Terminator 2: Judgment Day 1991
9 Invasion of the Body Snatchers 1956
10 Back to the Future 1985

Gangster films
1 The Godfather 1972
2 Goodfellas 1990
3 The Godfather Part II 1974
4 White Heat 1949
5 Bonnie and Clyde 1967
6 Scarface: The Shame of the Nation 1932
7 Pulp Fiction 1994
8 The Public Enemy 1931
9 Little Caesar 1931
10 Scarface 1983



Courtroom dramas
1 To Kill a Mockingbird 1962
2 12 Angry Men 1957
3 Kramer vs. Kramer 1979
4 The Verdict 1982
5 A Few Good Men 1992
6 Witness for the Prosecution 1957
7 Anatomy of a Murder 1959
8 In Cold Blood 1967
9 A Cry in the Dark 1988
10 Judgment at Nuremberg 1961


Epics
1 Lawrence of Arabia 1962
2 Ben-Hur 1959
3 Schindler's List 1993
4 Gone with the Wind 1939
5 Spartacus 1960
6 Titanic 1997
7 All Quiet on the Western Front 1930
8 Saving Private Ryan 1998
9 Reds 1981
10 The Ten Commandments 1956
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
alexts Posted - 15/04/2024 : 11:42:18
quote:
Originally posted by Zula

James Caan je (možda) i najpoznatiji po ulozi Sonnyja (u Kumu), za koju je bio prvi i zadnji put nominiran za Oskara za sporednu ulogu.
Samo kao mali dodatak napisanom...



Da, ali nije glavna.
Zula Posted - 15/04/2024 : 11:26:09
James Caan je (možda) i najpoznatiji po ulozi Sonnyja (u Kumu), za koju je bio prvi i zadnji put nominiran za Oskara za sporednu ulogu.
Samo kao mali dodatak napisanom...
alexts Posted - 15/04/2024 : 10:03:24
Thief

1981



Vrsni obijač sefova angažovan je da obavi još jednu veliku pljačku za gangstere, pre nego što krene u ispravan život. Za petama su mu korumpirani policajci.

Ne stigoh nedavno da pogledam poslednji film Michaela Manna - Ferrari, ali zato nabasah na njegov prvi bioskopski film Thief (Lopov). Prijatno iznenađenje; film je sa početka 80-ih, ali i dalje u najboljoj tradiciji umetničkih krimića i trilera 70-ih, sa A - liste. Ovo "umetnički", značilo bi da nije u pitanju film čija je kriminalna potka samo sredstvo za konstruisanje zabavne priče, već služi i kao realističan uvid u određeni moguć kriminalni milje. Za tako nešto autori moraju da savladaju "materiju" pre upuštanja u realizaciju. Tema filma, u vreme izlaska, nije bila toliko prežvakavana kao danas. Takođe, film se bavi psihologijom glavnog junaka, krajnje uverljivo.

S tim u vezi, uloga Jamesa Caana je odlična. Iako je u pitanju glumac, koji je u karijeri više vremena proveo u padovima, nego usponima, uloga lopova - obijača sefova u ovom filmu ide rame uz rame sa njegovim najznačajnijim glavnim ulogama (Rollerball, The Killer Elite, Misery...). Režija Michaela Manna se najpreciznije može okarakterisati kao perfekcionistička, gde su kadrovi i njihov sled dobro isplanirani i izvedeni. Nastavak njegove filmografije opravdao je očekivanja posle prvog filma.

Efektan elektronski muzički score radio je sastav Tangerine Dream. Epizodne uloge imaju Jim Belushi i pevač Willie Nelson.

Zanimljivost: izgleda da u svoje vreme Thief nije dočekan najbolje, pa su mu dodeljivali i neke "nagrade" za loše filmove, što sa ove distance (a i tada) stvarno deluje besmisleno (omiljena mi reč u poslednje vreme). Talenat Manna je barem bio prepoznat u Kanu (nominacija).

8/ 10
prop_ovednik Posted - 12/04/2024 : 16:44:42
Ja sam, do negdje 2010-te, gledao svaki film koji je nečemu vrijedio. I onda najednom stao. Od tad ne znam jesam pogledao sve skupa 20 filmova onako normalno, ljudski. Ovo kad je tv upaljen, a ja zujim okolo, ne brojim, u kinu bio tri puta, Mad Max, Interstellar i zadnji Avengersi, onako ekipno...
alexts Posted - 12/04/2024 : 16:40:21
quote:
Originally posted by Zula

Nekad sam išao u kino i 2 puta u danu, danas je vremena manje, obaveza i iskustva više te želim gledati samo vrlo dobre filmove i serije...
Tako da, hvala ti što sad znam što neću gledati, osim slučajno 😉
Iako, slučajno sam gledao niz dobrih filmova - Blade Runner, na primjer 😂



Ja sam imao periode, kad sam u proseku gledao jedan film nedeljno. Sad pogledam 3-4 najmanje. Periodi se menjaju.
Zula Posted - 12/04/2024 : 16:14:01
Nekad sam išao u kino i 2 puta u danu, danas je vremena manje, obaveza i iskustva više te želim gledati samo vrlo dobre filmove i serije...
Tako da, hvala ti što sad znam što neću gledati, osim slučajno 😉
Iako, slučajno sam gledao niz dobrih filmova - Blade Runner, na primjer 😂
alexts Posted - 12/04/2024 : 14:09:39
Millennium (1989)



Istražitelj nacionalnog odbora za bezbednost, koji traži uzrok avionske nesreće, upoznaje misterioznu ženu za koju se ispostavi da dolazi iz budućnosti.

Sad bi Zula zapitao zašto posvećujem pažnju ovakvim filmovima. Sem što mi je trenutno zanimljivo da bacim pogled na filmove o kojima nemam nikakvo predznanje, za ovaj film (ipak se nešto osnovno zna pre gledanja) je razlog i reditelj Michael Anderson, koji je režirao dosta dobrih filmova (1984, Around the World in 80 Days, The Quiller Memorandum, Doc Savage: The Man of Bronze, Logan's Run i mnoge druge). U pitanju je B-film, koji se bavi putovanjem kroz vreme. To je (samo) tematski "tip" filma, poput Terminatora, Back to the Future ili novijeg Tenet, ali niskobudžetni i znatno skromnijeg dometa. A izašao je iste godine, kad i izuzetni Back to the Future Part II.

Ispada da je režija jedna od najslabijih tačaka, ali Andersonu je ovo bio i jedan od poslednjih bioskopskih uradaka. Da je režija bila bolja, uz nešto više ulaganja, scenario John Varley-a, poznatog SF pisca, bi bolje profunkcionisao. Robot koji se pojavljuje, više izgleda kao robot iz filma iz 1959-e godine, nego iz post-Star Wars perioda. Ne znam kako je, već do kraja 80-ih, Kris Kristofferson-ov status kao glumca pao na niže grane (valjda je bio više na ceni kao pevač).

Iako, kao SF jedva prolazan, Millennium bolje funkcioniše kao romantična priča, a on to najvećim delom jeste. Glavna ženska uloga je poverena Cheryl Ladd (poznata po seriji Čarlijevi anđeli).

5-/10
alexts Posted - 12/04/2024 : 11:17:30
Guess Who's Coming to Dinner
1967



Met i Kristina Drejton su belački bračni par, čiji su stavovi dovedeni u pitanje kada njihova ćerka dovede kući verenika, koji je crnac.

Plemenita stvar je borba protiv rasizma, kao i drugih društvenih zala, ali izuzev aktivizma i politike, retka su umetnička dela koja su bila dovoljno uticajna da daju realan doprinos ovoj borbi. Takvo delo je holivudski klasik Guess Who's Coming to Dinner.

Sa dve velike filmske zvezde (poznati glumački par Spencer Tracy i Katharine Hepburn) i jednom dolazećom Sidney Poitier-om, a ukupno 7-8 glumaca, ovo je pravi glumački film. Barem 5-oro, od 6 bitnih uloga (on, ona i njihovi roditelji) ima po scenu, kojom zaslužuju nominaciju za neku glumačku nagradu (Hepburn je dobila oskara, uz scenaristu), a možda bi i (tada mlada) Katharine Houghton, da neki njeni delovi nisu otpali u montaži, ali je svakako funkcionalna ovde. Činjenica da se najveći deo ove drame sa komičnim elementima odvija u kući (uključujući luksuznu terasu) i da zbog toga deluje kao da je rađen po pozorišnoj predstavi (nije, ima sada predstava po filmu), u ovom slučaju ni najmanje ne smeta, jer drži našu pažnju maksimalno, od početka do kraja. Što znači da su svi filmski elementi na zavidnom nivou.

To što lik koji glumi Poitier deluje prilično savršeno, je možda odluka u skladu sa vremenom u kome je film nastao, da bi se poruka učinila prihvatljivijom publici, danas se o tome može diskutovati. Likovi njenih roditelja su liberalni, ali u tome i jeste jedna od poenti filma - da li su spremni i da se ponašaju u skladu sa uverenjima koja deklarativno zastupaju? Manji problem mi jeste bio što su baš svi glavni likovi suviše pametni, elokventni, razumni, mudri i ukupno dobri, da priča koja se odigrava ostavlja poznati utisak "kao na filmu" umesto realnog života, tipično za Holivud, ali emocije i poruka su bitniji.

8/10



koze123 Posted - 11/04/2024 : 13:47:14
Speak No Evil (2022)



Speak No Evil je pshiloški, slow-burn horor/triler koji je bio i kod nas na FEST-u pre jedno 2 godine ako se ne varam. Tad sam ga nažalost propustio, ali sam ga pogledao pre jedno 10tak dana, a vidim da je sinoć izašao i trejler za rimejk sa Džejmsom Mekavojem u glavnoj ulozi.

Danska porodica upoznaje holandsku porodicu na odmoru u Italiji i relativno brzo se združe. Obe porodice se sastoje od roditelja i jednog deteta, i ubrzo Holanđani zovu Dance da provedu vikend kod njih u kući. Od samog dolaska Holanđani postaju sve neprijatniji u socijalnim situacijama, dok Danci pokušavaju da ostanu što prijatniji i pristojniji u svim tim neprijatnim momentima. Na početku neugodna drama koja svakom sledećom scenom uključuje sve više elemenata horora i napetosti, Speak No Evil je vrlo dobar film, iako pred kraj možda previše usporen.

Svideo mi se način na koji se kreće priča, vrlo sporo, ali baš zato različite scene interakcija između dve porodice izazivaju osećaj ekstremne nelagode kod gledaoca, u stomaku. Više puta sam zatekao sebe kako gledam u stranu od neprijatnosti, te ne ja ne bih znao kako da postupim u toj situaciji. Film onda prerasta u horor pri kraju, gde je jedna scena bila izuzetno uznemirujuća i odvratna, uopšte nisam očekivao da će je prikazati na tako eksplicitan način.

Dosta ljudi se žalilo kako je film nerealan, pre svega zbog načina na koji se ponaša danska porodica koja je došla u posetu, i zašto trpe sve što trpe u gostima. Mislim da se tu dosta maši poenta filma, koja je vrlo slična autoput sekvenci u Nocturnal Animals Toma Forda. Film je čak i dao objašnjenje tog "nerealnog" aspekta, tako da meni to nimalo nije smetalo.

Preporuka za ljubitelje slow burn psiholoških horora, i filmova koji su više metaforički nego eksplicitni u onome što žele da prenesu gledaocima.

7/10
going going Posted - 10/04/2024 : 22:40:52
quote:
Originally posted by alexts


Going going gleda sjajne filmove. Ali on je mlađi, ima tu sreću i zadovoljstvo da se sa mnogim klasicima sreće prvi put. Vidim da vrednuje te filmove na pravi način, ali ja sam 95% filmova o kojima piše, već gledao.





Hvala Alexts!



Inace od filmova koje sam jos pogledao nedavno (tj. u februaru i martu) a koje vredi spomenuti (samo mi nedostatak vremena ne dozvoljava da se raspisem o njima kao sto sam nekad umeo i mogao) je podcenjeni klasik Vilijama Fridkina Cruising iz 1980.godine sa Al Pacinom. Bas me je prijatno iznenadio taj film. Jedan od najozloglašenijih filmova 1980-ih, kontroverzni triler. Al Paćino kao undercover policajac koji ide na tajni zadatak u podzemlje Menhetna da bi ušao u trag serijskom ubici koji ubija gej muškarce. Članovi LGBT zajednice protestovali su protiv filma zbog toga sto su pricu dozivljavali kao sustinski homofobičnu pricu (ah uvek neshvaceni i napadani Fridkin!) i zbog eksplicitnih scena seksualnog nasilja koje sprovode i gejevi izmedju sebe i ubica nad njima – posebno problematično u vremenu kada je tako malo zastupljen bio prikaz gej života i subkulture u americkom mejnstrim filmu. Sto kaze jedan kriticar: ,,CRUISING, istinski razbijač tabua u onome što bi se moglo prikazati na ekranu filma stvorenog unutar američkog studija, nastavlja da fascinira, i kao uvid u gej scenu Njujorka pre krize AIDS-a i kao moderan, zapanjujuće dvosmislen pogled na giallo žanr.``

Velika preporuka!




Kopolino Prisluskivanje (The conversation) 1974. Kakvo remek delo! Kopolina reinterpretacija Antonionijevog remek dela egzistencijalne misterije Blow Up-a (Uvecanje), sto je kasnije 80ih u trilerovskom zanru obradio i De Palma sa Dzonom Travoltom u filmu Blow Out (Pucanj nije brisan). Umesto fotografije kao kod Antonionija, ovde je u pitanju zvucni zapis koji stvara takvu zbrku i moralnu dilemu u zivotu glavnog junaka Dzina Hekmena da ga u potpunosti razori. Muzika Kopolinog tadasnjeg zeta Davidea Shirea je neverovatna paranoicna napeta jazz kompozicija, remek delo za sebe.

Apsolutna preporuka!


https://s3.amazonaws.com/criterion-production/films/d4d406ae48cd0fbfc78216e2efb5bf43/NEeX7phTkN3xjrd1deXb0RmokIXDG3_large.jpg

Bigger than life (1956) Nicholasa Raya, reditelja kog mnogi veliki reditelji cene a i ja ga cenim zbog svega sto je uradio a pogotovo zbog mozda najveceg noir filma (pored Sunset BLVD) a to je IN A LONELY PLACE. Neverovatan film! Ali da se vratim na Bigger than life. Ovo preispitivanje Ajzenhauerovske nuklearne americke porodice i americkog sna je zanimljiv uvid u rediteljski instinkt Nikolasa Reja za to da ume da odabere sjajnu temu ili pojavu koju ce iskoristiti za film. Ali sam film me nije toliko odusevio i uverio u ono sto je hteo da kaze.

Pogledati ako ste ljubtelj filmova Nikolasa Reja i ako vas interesuje americka kinematografija 50ih kao sto mene interesuje.



The Revolt of Mamie Stover (1956) rezija Raoul Walsh

Ovaj film me je potpuno uhvatio nespremnim koliko je nepoznat a koliko je ustvari odlican! Kaze opis na Criterion Channelu ovo i ja se apsolutno slazem s napisanim: Jane Russell’s feisty performance (in a role originally intended for Marilyn Monroe), Raoul Walsh’s vigorous direction, and spectacular Hawaiian location shooting in eye-popping DeLuxe Color come together in a punchy melodrama adapted from a scandalous novel by William Bradford Huie. Run out of San Francisco, prostitute Mamie Stover (Russell) hops a freighter to Hawaii and along the way meets successful writer Jim Blair (Richard Egan). Their budding romance offers Mamie the promise of a fresh start, but her old ways—and ruthless ambition—complicate matters.

Svega ima u ovom filmu, sjajne fotografije i snimanje na pravim lokacijama (sto je retkost za film iz 50ih), odlicna muzika, komplikovani viseslojni likovi, romansa, rat, humor i tragedija. Stvarno sjajno!

Pogledao sam jos i dva filma Wima Wendersa Lisabon Story i Alice in the Cities (Kakva filmcina, ne znam koji film mi je bolji da li Alice ili Paris, Texas), zatim Inside Llewyn Davis brace Koen koji me je bas prijatno iznenadio svojom neuobicajenoscu , onda Una pura formalita Djuzepea Tornatorea sa Romanom Polanskim i Zerar Depardjeom u glavnim ulogama velika preporuka za ovaj podcenjeni i zaboravljeni film, kao i za jezivi i mracni Birth Dzonatana Glejzera koji ima jedan od najlepsih i najpoeiticnijih poslednjih kadrova ikada, a pogledao sam i Two Evil Eyes antologijski horor film koji je sastavljen iz 2 price obe inspirisane delima E A Poa, prvu je rezirao George A Romero i bolja je prica od druge, ali drugu je rezirao Dario Argento i u njoj glumi moj omiljeni Harvi Kajtel tako da zbog takvog tandema vredi pogledati i drugu pricu koja podseca na neku losu epizodu Dilana Doga iz perioda prvih 100 brojeva.
vice Posted - 10/04/2024 : 20:24:33
Mnogi komičari se ne snalaze u formatu filma, a razlog nalazim u problematici fabularne strukture. Stand up komičari se pri pisanju svog nastupa, svoje točke, koriste tehnikama koje na filmu ne funkcioniraju. Svaka šala (maskirana u floskulu i digresiju) je tempirana precizno poput uvježbane glazbene forme, i dok se to donekle može prenijet na tv format, u filmu podbacuje. Priča je ono šta mora nosit film, sam karakter i stil komičara nije dovoljan, pogotovo ako taj komičar ide van svoje komfor zone i glumi drukčiju osobnost. Jerry Seinfeld je Jerry Seinfeld u seriji, Louie CK je Louis CK u seriji, Ricky Gervais je Ricky Gervais u After Lifeu, Extrasima i Officeu, odnosno oni su svoje osobnosti sa svojih stand up točki.

Gervais voli raspravljat o religiji i u brojnim intervjuima je to poentira znatno vještije no u ovom filmu, mada je koncept izuzetno zanimljiv. U strukturi se sve raspada.

Preporučam da pogledate Talking Funny u kojem CK, Gervais, Seinfeld i Rock kroz opuštenu kafansku zajebanciju o komediji kažu više no mnogi filmovi komičara.
Shaner Posted - 10/04/2024 : 12:21:58
Potpis na sve. Šteta što se Gervais nije bolje snašao na filmu.

alexts Posted - 10/04/2024 : 11:22:53
The Invention of Lying

2009



Priča je smeštena u svet u kome niko nikada nije lagao, sve dok jedan scenarista ne počne da laže i iskoristi priliku za ličnu korist.

Kome treba (manje od) 100-ak minuta inteligentog humora, uz promišljanje o religioznosti, ovaj film mu se može preporučiti.

Ali, zašto briljantni britanski televizijski komičari blago podbacuju kad prelaze na film? Na primer, filmovi Rowana Atkinsona nisu baš na nivou njegovog TV humora. Isto se može reći za rad Rickyja Gervaisa u ovom slučaju. Pošto sam ovaj film gledao delimično ranije, rekoh da ga sad pogledam od početka, kako dolikuje. Nije me preterano vuklo da to uradim pre, jer sam bio upoznat sa sadržinom i imao "predrasudu", koja se pokazala kao precizan utisak, da se radi o filmu, koji jedan te isti štos/ideju varira na različite načine, odnosno crpi ga do maksimuma. Dobro je (zato je film preporučljiv), što se ipak radi o uspelom (smešnom) i inteligentnom (uobičajeno za Gervaisa) humoru. Možda je Ricky i sam shvatio da bi ovakva premisa mogla da brzo odvuče film u pravcu monotonije, pa je to predupredio sa ubacivanjem raznih poznatih likova/glumaca u epizodnim i zabavnim ulogama, kao što su Tina Fay, Jonah Hill, Rob Lowe, Edward Norton, Philip Seymour Hoffman, Jason Bateman ili u većim ulogama Louis C.K. i Jennifer Garner (ovde su oni bili potrebnije osveženje, nego što su bila pojavljivanja poznatih specijalnih gostiju u njegovoj kultnoj seriji Extras/Statisti), ali pre svega pomeranjem na nivo polemike o religioznosti. To se možda neće svideti nekim vernicima (zbog poznatih ateističkih stavova autora), ali jeste plus za ovu komediju. U pluseve spada i jaka gluma Gervaisa, koja potvrđuje da su vrhunski komičari sjajni (ako zatreba i dramski) glumci.

Mnoge serije i filmove Rickyja Gervaisa (izuzev Office-a i Extras) nisam gledao, ali znam ga kao izuzetno duhovitog TV autora, stand-up komičara i voditelja. Zato se od njega očekivalo više. Ovaj film je zabavan, ali ostavlja malo mlak utisak, a može se razmišljati i o tome - da li je osvajanje lepe, ali površne žene, prava stvar za glavnog junaka.

6/ 10
Tonka24 Posted - 09/04/2024 : 22:54:06
Kingdom: Ashin-jeon

2021

IMDb 7.0

https://www.imdb.com/title/tt13412252/?ref_=ttrt_ov



Tragedija, izdaja i misteriozno otkriće potiču ženinu osvetu zbog gubitka svog plemena i obitelji u ovoj posebnoj epizodi "Kraljevstva".

Film istoimene serije. Odličan film, ne kao serija, ali na visokoj razini.
Ovdje se radnja vrti o tome kako je zaraza počela i kako se sve razvilo do događaja u seriji.
Početak onako dosadnjikav i bez neke radnje, i moram napomenuti kratke scene srne i tigra koji su doslovno uništeni CGI-om, na trenutke tigar izgleda doslovno animiran, radi toga dvije ocjene slabije za ovaj film.
Preporuka.

8/10


Shaner Posted - 09/04/2024 : 22:34:38
quote:
Originally posted by alexts

The First Omen

2024



Drago mi je vidjeti dobru ocjenu za ovo. Činilo mi se da bi moglo valjati. Potrudit ću se pogledati ga (zajedno s izvornikom).

I samo piši sve redom.

manhunter Posted - 09/04/2024 : 18:47:34
Ovo je za rubriku "no comment"...


https://www.index.hr/mobile/chill/clanak/na-netflix-ovog-ljeta-dolazi-triler-o-opasnom-morskom-psu-u-parizu-objavljen-trailer/2554864.aspx?index_ref=naslovnica_magazin_ostalo_m
alexts Posted - 09/04/2024 : 12:42:00
The First Omen

2024



Mlada Amerikanka poslata je u Rim da započne život služenja crkvi, ali nailazi na tamu zbog koje počinje da preispituje svoju veru i otkriva zastrašujuću zaveru sa ciljem da dovede do rođenja ovaploćenog zla.

Prequel tj pred-nastavak. I to ne prikvel rimejka prvog filma ili TV serije Damien, nego baš izvornog serijala, odnosno prvog filma The Omen iz 1976, od Richard Donnera (nedavno na stripovi.com forum glasanju proglašenim za jednog od 10 najboljih horor filmova svih vremena).

Nisu baš danas mnogo česti horori sa odličnim glumcima (sa poznatim još ređi). Ima ih, ne kažem da ih nema, ali ovde je gluma sa nijansiranijim dramskim emocijama od standardnih horor šablona, što je rezultat priče i tona tj. tipa filma. "Prvo predskazanje" sadrži i neke detalje kakve ne bi smo mogli da vidimo u starijim filmovima (nismo morali ni ovde baš), ali je ipak rađen u duhu serijala kome se priključio, tako da je pored smeštanja radnje u 1971-u, film rađen klasičnije, što će se nekima svideti, ali ne svima. Elem, mlada glavna glumica Nell Tiger Free zaslužuje da postane poznata i pedviđam da hoće. Važnu ulogu ima Sonia Braga, a mini epizode Bill Nighy i Charles Dance.

Fokus je na priči, ne na zastrašivanju gledalaca, iako znamo kako se priča završava, što umanjuje tenziju. Dakle, drama, misterija, poneka likvidacija...dobra fotografija, solidna muzika (korišćena i 'Ave Satani' Jerryja Goldsmitha). Režija je dobra, posebno za filmskog početnika. Film može da ima nostalgičnu crtu za ljubitelje franšize, mada mlađim gledaocima će možda značiti i manje od poslednjeg Indijane Džonsa. Verujem da će biti uspešniji nego nedavni The Exorcist: Believer, jer je i (kažu utisci drugih) bolji.

The First Omen je slabiji od The Omen, niko nije pomišljao da može ili treba da ga nadmaši. Ali mislim da je bolji od nastavaka (komada 3), koji i nisu neki kvalitetni filmovi, mada je drugi, sa Williamom Holdenom, bio OK.

7-/ 10

(ako preferirate moderne i komercijalnije horore, smanjite očekivanja na 6 /10)

alexts Posted - 09/04/2024 : 09:33:37
quote:
Originally posted by Zula

Alexts, ti možeš pisati što hoćeš, o čemu god hoćeš i koliko hoćeš. To nije sporno.

Reći će neki, ono si što jedeš ili ono što radiš, a možda i ono što misliš (pišeš, čitaš, gledaš...).

Vjerojatno si, kao i mnogi, gledao svašta, i time izbrusio kriterije za dobre i manje dobre filmove... Pronađi iz pogledanih samo izvrsne filmove, tako da drugi i pročitaju nešto dobro, i možda pogledaju nešto dobro, da bi bili bolji...



Going going gleda sjajne filmove. Ali on je mlađi, ima tu sreću i zadovoljstvo da se sa mnogim klasicima sreće prvi put. Vidim da vrednuje te filmove na pravi način, ali ja sam 95% filmova o kojima piše, već gledao.

U ovom trenutku su mi prioritet za gledanje filmovi koje sam propuštao, a ne ponovna gledanja. Ne pišem samo ja, a ne treba ni filmovi da se previše preklapaju kad različiti ljudi pišu, bolje da se dopunjavaju.

Kad budem imao manje vremena, što je čest slučaj, pisaću samo o boljima, za sada neću da se samocenzurišem, jer mi je trenutno interesantno da zapisi budu kao dnevnik o pogledanom.

Mislim da je dovoljno o tome. Ko može bolje ili drugačije, slobodno.
Zula Posted - 09/04/2024 : 08:16:36
Alexts, ti možeš pisati što hoćeš, o čemu god hoćeš i koliko hoćeš. To nije sporno.

Reći će neki, ono si što jedeš ili ono što radiš, a možda i ono što misliš (pišeš, čitaš, gledaš...).

Vjerojatno si, kao i mnogi, gledao svašta, i time izbrusio kriterije za dobre i manje dobre filmove... Pronađi iz pogledanih samo izvrsne filmove, tako da drugi i pročitaju nešto dobro, i možda pogledaju nešto dobro, da bi bili bolji...
fandango Posted - 09/04/2024 : 05:53:41
Mala ispravka za sve vas foneticare, von Trier nije Nijemac pa mu se prezime ne izgovara fon Trir. Covjek je Danac i prezime se izgovara upravo tako kako se pise, von Trier.
alexts Posted - 09/04/2024 : 01:41:19
quote:
Originally posted by Zula

quote:
Originally posted by alexts

quote:
Originally posted by alexts


Elem, pročitaj neki od više od 12-ak mojih utisaka o gledanim filmovima na poslednjim stranama topika Filmovi & co.



Zapravo, 51 film od početka godine!

Kakva pogrešna procena!


Ako mogu predložiti...
Pokušaj pisati utiske samo o vrlo dobrim filmovima (minimum 7/10).
Oni koji nisu gledali filmove koje ocjenjuješ sa 6 i manje, vjerojatno ih neće ni gledati. Zašto bi gubili vrijeme na loše i prosječne filmove kad vrlo dobrih i izvrsnih ima jako puno.



Za mene je 6-ica dobar film. To uglavnom i piše "rečima" u samom prikazu, koga takve ocene zbunjuju.

Nisam to izmislio, decenijama kritičari 6/ 10 (odnosno *** od *****) računaju kao "dobar".

Za mene je svaki dobar film vredan gledanja. Nije "obavezan", ne gubi se previše preskakanjem. Ko gleda više filmova obuhvatiće i te, ko gleda malo, a ima visoke kriterijume, neka gleda bolje.

A da li će verovatno neko gledati? Verovatno da oni koji gledaju piratske filmove se neće truditi da ih pronalaze.

Ali ko gleda sa servisa i TV (uključujući vraćanje unazad) može da naleće na te filmove, pa zna otprilike šta da očekuje. Mislim da nije na odmet.

A ono što se odgleda u bioskopu, aktuelno je, dobro ili lošije.

A opet, baš negativna recenzija uvek ima svrhu kao opomena - gledate na sopstven rizik.
Zula Posted - 08/04/2024 : 23:23:58
quote:
Originally posted by alexts

quote:
Originally posted by alexts


Elem, pročitaj neki od više od 12-ak mojih utisaka o gledanim filmovima na poslednjim stranama topika Filmovi & co.



Zapravo, 51 film od početka godine!

Kakva pogrešna procena!


Ako mogu predložiti...
Pokušaj pisati utiske samo o vrlo dobrim filmovima (minimum 7/10).
Oni koji nisu gledali filmove koje ocjenjuješ sa 6 i manje, vjerojatno ih neće ni gledati. Zašto bi gubili vrijeme na loše i prosječne filmove kad vrlo dobrih i izvrsnih ima jako puno.
Torghal Posted - 08/04/2024 : 21:49:31
quote:
Originally posted by alexts

Omiljeni nije najbolji. Najbolji je Pulp Fiction.


Potpuno se slazem sa tobom. Pulp fiction najbolji, Jackie Brown najdrazi. Mislim da mu je Jackie najosobniji film. Sta se tice Death proofa, prva polovica filma sjajna,u drugoj polovici se Tarantino malo previse zaigra.
Shaner Posted - 08/04/2024 : 21:41:24
quote:
Originally posted by alexts

Kad se većina filmova bude radila kao Dogville, moći čemo da govorimo o nekom uticaju slavnog reditelja.




Možda nije utjecajan, ali to ne znači da nije kvalitetan.


quote:
Originally posted by Poli


Meni su i Jackie Brown i Death Proof među njegovim drzim filmovima, bas onako zanrovski odlicno napravljeni (ne upustam se u "kvalitet", sta god bi to vec trebalo znaciti). Sigurno su mi drazi od ova njegova posljednja tri filma.


I meni.

alexts Posted - 08/04/2024 : 11:02:35
Podsetiste me da je Death Proof jedini njegov film koji nisam gledao.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.23 seconds. Snitz Forums 2000