forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 Nikola de Kresi: LEDENO DOBA (II izdanje)

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
KOMIKO Posted - 09/05/2020 : 08:32:23


Poštovani čitaoci, s ponosom predstavljamo 2. izdanje jedne od najuspešnijih knjiga Komikovog "Prvog izbora" - Ledeno doba danas jednog od najcenjenijih i nagrađivanijih savremenih francuskih autora - Nikole de Kresija. Ledeno doba je antiutopijska, futuristička avantura, puna duha i humora, sarkazma i šarma. Producirana u saradnji sa Muzejom u Luvru, prva je knjiga iz sada već čuvene serije u kojoj velikani savremenog stripa inspiraciju pronalaze u verovatno najčuvenijem muzeju sveta. Posle de Kresija o Luvru su stripove nacrtali i Bernar Isler, Matje, Điro Taniguči, Enki Bilal, David Pridom i drugi.

Tehnički podaci:

„PRVI IZBOR“

LEDENO DOBA
Tekst i crtež: Nikola de Kresi
Glavni urednik: Vuk Marković
Prevod: Goran Kostrović
Strana: 88
Štampa: u boji
Format: 215×305 cm
Povez: tvrdi
Predviđeni datum objavljivanja: 15. 5. 2020.



„Svaki album je posebno iskustvo. Ne mogu da zamislim sebe kako godinama upotrebljavam jedan te isti recept kao što je često slučaj u stripu. Albumi koje radim često su u potpunoj suprotnosti sa onim koje sam prethodno radio, ali to mi ostavlja prostora za napredak.

Crtanje je oduvek bilo i ostalo nešto najprirodnije, najočiglednije i najuzbudljivije. Bilo je i ostalo moj fetiš – kompozicija, perspektiva, energija, oslobađanje, senzualnost, nasilje, disanje, obrazovanje, pripovedanje, podvig nad podvizima...“

Pažnju kritike i publike Nikola de Kresi je osvojio početkom 1990-ih sa albumom Foligatto, i otada je ostavio autentičan lični pečat u svetu stripa. Jedan je od onih autora čije nove naslove jednako nestrpljivo iščekuju i čitaoci i njegovi takmaci. On se ne zadovoljava time da prati klasičnu nit naracije i ne libi se da sa svakim novim albumom iznova sebi postavlja pitanja, svaki put menjajući stil i tehniku rada. Svaka od njegovih vinjeta je istinska grafička bravura.

U Ledenom dobu Nikola de Kresi stvara uzbudljivu i vanserijsku priču u kojoj naši savremenici susreću, uz dozu humora i ležernosti, izmaštana „šapolika“ bića, nešto između psa, svinje i foke. Bilo da u fokus stavlja samog umetnika ili da čitav muzej Luvr okiva u led, Nikola de Kresi ispreda neke od najumesnijih i najslobodnijih priča koje smo u prilici da čitamo.
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Peyo Posted - 30/08/2021 : 12:42:54
quote:
Originally posted by naker

Ne još



Doduše, neće se Salvatore svakom svidjeti.

Minus mu je i što je zapravo nedovršen, mada ga zbog toga nikako ne bi valjalo propustiti.

Osobno sam uživao u svakoj stranici.

Pristupiti mu treba opušteno.

naker Posted - 30/08/2021 : 09:58:41
Ne još
Peyo Posted - 30/08/2021 : 09:07:18
Nakeru, jesi li čitao Crécyjevog Salvatorea?

Ludnica od stripa.
naker Posted - 30/08/2021 : 07:40:42
Ideja je OK ali način na koji je realizovan kraj je morao biti bolji. Nije mi ovo za ponovna čitanja iskreno
borg Posted - 30/08/2021 : 01:00:12
quote:
Originally posted by naker



Nažalost koliko god autor imao dobar smisao za humor isto se ne može reći i za njegovu sposobnost da smisleno završi ovo delo, u jednom momentu strip nepotrebno sklizne u neku nadrealnu lucidnost kada umetnička dela ožive i počnu da se stapaju jedno u drugo u nekom otkačenom činu transcendentnosti da bi pobegla iz muzeja

Ne znam zašto je autoru ovo trebalo i moram priznati da mi je potpuno promakla anegdota koja se krije iza ove zaista nesvakidašnje odluke da strip završi na taj način, ceni se pokušaj ali realizacija epiloga je razočarala"



Ček, a šta fali kraju?

Imaš situaciju da za vreme drugog svetskog rata ljudi žrtvuju živote da bi sačuvali umetnička dela u Luvru. Umetnost je vrednija od života pojedinca.
Ali, u budućnosti ta ista dela ne vrede bez ljudi. Usled masovnog pomora ljudi, ta umetnička dela ne vrede jednog ljudskog života.

Tako dolazimo do pitanja - Kada umetnost ima svoju vrednost!

Takva, zaboravljena, umetnička dela, pokušavaju međusobno da komuniciraju ne bi li pokušala sama sebi biti dovoljna. Ali kada dolaze prvi ljudi posle toliko vremena, umetnička dela otkrivaju da su prava vrednost i stvarni smisao njihovog postojanja izgubljeni trajno. Jedini koji ostvaruje neki kontakt sa umetnosti je genetski modifikovan pas, ili beše svinja
Kao što imaš i pojavu Isusa koji na kraju iščezava. Jer nema koga da veruje u njega, tako i umetnička dela napuštaju ovaj svet.
Svi osim onog mučenog Rembrantovog dela "Raščerečeni vo", kojeg autor izostavlja iz te družine. E sada, zašto, ne znam. Možda je on prvi predstavnik nekog manje cenjenog pravca u umetnosti, ili šta li već, to nisam ni ja uhvatio...



Zaključke koje donose kada vide slike me podsećaju na neki sarkazam na račun pravih naučnika koji su analizirali praistorijske crteže u pećinama, u našem dobu.

Meni je više smetala postavka da su ljudi sačuvali nauku, genetički inžinjering, a da nisu sačuvali baš nikakve tragove vezane za umetnost, veru...

Moram ga uskoro ponoviti, previše detalja ima da kuckam ovako po sećanju. Ali znam da mi je baš lepo legao, i ostavio sam ga za još koje čitanje.
naker Posted - 29/08/2021 : 20:17:19
Kopiraću osvrt sa DW foruma možda nekome pomogne:

"Globalno zagrevanje je pobedilo i svet kakav poznajemo je nestao ispod naslaga snega novog ledenog doba gde naučnici uz pomoć hibridnog klona psa slučajno pronalaze čuveni Luvr i pokušavaju da dešifruju kakvi bi to primitivci kačili slike na zidove

Kvazi naučnici koji zarad slave posmatranjem slika izvlače površne zaključke o davnoj izgubljenoj civilizaciji je zaista presmešno napisano i kapa dole De Kresiju što je ovu post apokaliptičnu avanturu učinio tako humorističnom. Zaista urnebesan deo stripa gde jedan hladan analitički um pokušava da shvati umetnost i na jedan legendaran način podbacuje u ovoj nameri, suludi komentari ovih stručnjaka koji nikoga neće ostaviti ravnodušnim

Nažalost koliko god autor imao dobar smisao za humor isto se ne može reći i za njegovu sposobnost da smisleno završi ovo delo, u jednom momentu strip nepotrebno sklizne u neku nadrealnu lucidnost kada umetnička dela ožive i počnu da se stapaju jedno u drugo u nekom otkačenom činu transcendentnosti da bi pobegla iz muzeja

Ne znam zašto je autoru ovo trebalo i moram priznati da mi je potpuno promakla anegdota koja se krije iza ove zaista nesvakidašnje odluke da strip završi na taj način, ceni se pokušaj ali realizacija epiloga je razočarala"
borg Posted - 28/08/2021 : 19:36:25
Sjajan strip, prepun simbolike, alegorija, začinjenih finim humorom i zimskom avanturom.
I za kolekciju i za poklon dragoj osobi.
Ume Komiko lepo da probere
KOMIKO Posted - 28/08/2021 : 09:46:57
Lep prikaz Ledenog doba:


https://fantasticnivodic.com/avangarda-necrtanja-u-fantastici/?fbclid=IwAR0aCxzqA5gaOsqAj0EnFo2fIZZy1GXEJj3CmKIOjsqs27AzgXRGVx6XrjQ
AleksandarN Posted - 28/01/2021 : 08:54:23
quote:
Originally posted by DzekDenijels

Meni je ovo prvi susret sa De Crecy-jem (nisam čitao Salvatorea), i moram priznati da nije protekao baš najbolje.
Strip sam pročitao tek iz trećeg puta...

Sama ideja traganja za izgubljenom istorijom ljudskog roda iz daleke, alternativne budućnosti je vrlo zanimljiva.
Prošlost je “zaleđena”, likovi su bajkoviti (mislim na Hulka i njegovu vrstu), ljudi su i dalje sebični i slavoljubivi.
Ali realizacija svega toga je ono što škripi.

Meni se taj humor nije svideo.
Dijalozi kroz koje autor provlači svoje filozofske stavove takođe.
Omaž umetnosti kroz lutanje snegom zatrpanog Luvra i prikaz umetničkih dela nekako mi se nije uklopio u sam kontekst stripa.
Mogao je da ide i odvojeno, kao sasvim poseban deo.
Ali i tad bi to bio mnogo slabiji prikaz Luvra nego npr. kod Taniguchija.
Sve mi je nekako nedorečeno.

Crtež mi je recimo samo OK.
Ništa posebno što bi ostavilo neki utisak.

Inače sam spisak dela koja su prikazana u stripu (a koji se nalazi na kraju) je lose urađen. Ovde mislim na izdavača.
Brojevi strana odgovaraju originalnom stripu, a ne numeraciji izdavača.

Sve u svemu, bez preporuke za ovo…




Vidim da se nisam samo ja mucio sa ovim stripom. Crtez jeste zanimljiv i tema ali je prica... Dosadno! Sad mi deluje jos dosadnije kad je proslo malo vremena od citanja.

Salvatore-a imam u planu da procitam kad zavrsim Sagu.
Peyo Posted - 27/01/2021 : 22:43:47
Ne znam, mene je Salvatore oduševio, skroz otkačen strip. A to znači da će biti i dosta potpuno drugačijih mišljenja.
DzekDenijels Posted - 27/01/2021 : 21:42:25
quote:
Originally posted by Peyo

Ne odustaj od Salvatorea!


Potrudiću se da ga pročitam.
Hvala na preporuci...
Peyo Posted - 27/01/2021 : 19:09:40
Ne odustaj od Salvatorea!
DzekDenijels Posted - 27/01/2021 : 16:00:18
Meni je ovo prvi susret sa De Crecy-jem (nisam čitao Salvatorea), i moram priznati da nije protekao baš najbolje.
Strip sam pročitao tek iz trećeg puta...

Sama ideja traganja za izgubljenom istorijom ljudskog roda iz daleke, alternativne budućnosti je vrlo zanimljiva.
Prošlost je “zaleđena”, likovi su bajkoviti (mislim na Hulka i njegovu vrstu), ljudi su i dalje sebični i slavoljubivi.
Ali realizacija svega toga je ono što škripi.

Meni se taj humor nije svideo.
Dijalozi kroz koje autor provlači svoje filozofske stavove takođe.
Omaž umetnosti kroz lutanje snegom zatrpanog Luvra i prikaz umetničkih dela nekako mi se nije uklopio u sam kontekst stripa.
Mogao je da ide i odvojeno, kao sasvim poseban deo.
Ali i tad bi to bio mnogo slabiji prikaz Luvra nego npr. kod Taniguchija.
Sve mi je nekako nedorečeno.

Crtež mi je recimo samo OK.
Ništa posebno što bi ostavilo neki utisak.

Inače sam spisak dela koja su prikazana u stripu (a koji se nalazi na kraju) je lose urađen. Ovde mislim na izdavača.
Brojevi strana odgovaraju originalnom stripu, a ne numeraciji izdavača.

Sve u svemu, bez preporuke za ovo…
AleksandarN Posted - 19/09/2020 : 09:51:31
Drugi pokusaj citanja je uspeo ali opet... Ne znam da li mi se dopalo ili nije. Jako zanimljiva ideja, dobra realizacija ali nekako sam jedva cekao kraj. Crtez mi se dopao i mnogo bolje funkcionise na velikom formatu nego na smanjenom. De Kresi je jako cudan autor i treba mu posvetiti paznju a ja mislim da se nisam dovoljno udubio u ovo delo jer mi je prvi susret sa dzepnim formatom izgleda uporapastio ugodjaj. Verujem da cu se jednom vratiti ovom stripu i valjda ce utisci biti bolji jer ima veliki potencijal.

5/10
Beren Posted - 01/08/2020 : 17:36:59
Dobar dio stripa, sve dok se ne uđe u nekakvu fantaziju, je odličan, intrigantan, duhovit pogled na nas. Međutim, od tog momenta strip prerasta u kvazi-umjetnički galimatijas i pretencioznost koja ne odgovara dotadašnjem kontekstu djela.

Iskreno, osjetio sam se prevarenim na kraju, jer su 2/3 stripa obećavale mnogo a na kraju je posljednja trećina isporučila vrlo malo.

Da ne pominjem neke baš onako sulude zaključke profesionalnih arheologa iz budućnosti koji zaključuju na osnovu slika da smo bili civilizacija koja nije poznavala pismo, sve gledajući i čitajući napisano ime autora na njima (Delakroa).

Nije ovo bilo za mene.

Crtež je dobar i odgovara priči.
AleksandarN Posted - 31/07/2020 : 22:44:36
Poceo sam da citam onaj mali format pre nekih godinu dana i smorio se posle 15ak stranica pa sam ga prodao. Kriminalno je objaviti dzepno izdanje stripa koji ima zanimljiv crtez. Zanemario sam prethodno iskustvo i uzeo ovaj veci. Dacu mu sansu kad dodje na red. Valjda ce opravdati ocekivanja...
anto Posted - 31/07/2020 : 21:48:38
quote:
Originally posted by Peyo

Antiša, ako je tvoj odgovor na pitanje: "Da li si čitao Salvatorea?", ne, past će teške riječi !

A ako ti se Salvatore ne svidi ideš na ignore listu pod brojem 1.

Opet je ucjenjujem. Drhti Anto !


bez brige - Salvatore je planiran za avgustovsku nabavku,tako da je prvi odgovor "ne,ali da za mesečak dana";

inače,pročitao sam zavir,odnosno celi prvi album još odavno,i znam da sam bio oduševljen.

tako da nema drhtavice!!!
Peyo Posted - 31/07/2020 : 19:58:19
Antiša, ako je tvoj odgovor na pitanje: "Da li si čitao Salvatorea?", ne, past će teške riječi !

A ako ti se Salvatore ne svidi ideš na ignore listu pod brojem 1.

Opet je ucjenjujem. Drhti Anto !
anto Posted - 31/07/2020 : 18:58:20
Pošto je zemljom zavladalo ledeno doba sneg vešto krije bilo kakve tragove. Jedina nada su neproverene karte, GMO psi i istraživački duh ekspedicije.

I dijalozi i humor su na visokom nivou,a pre svega De Kesijev crtež,u kome tek sad,u ovako normalnom formatu možemo da opušteno uživamo.

Slično kao kod prethodnog čitanja,od trenutka kada Hulk krene u razgovor sa "neživom prirodom",strip mi gubi na kvalitetu,ali za razliku od prošlog puta,nisam razočaran ni krajem a ni sa samim stripom. Sve mi je sad nešto bolje selo,kompletan ugođaj mi je bolji nego kod prošlog izdanja.

4/5
Gil-galad Posted - 25/05/2020 : 15:21:20
Komikov reprint Ledenog doba je na većem formatu. Svejedno, podsetimo se jednog od prvih PreliStAvanja - koga zanima nešto više o ovom delu... Dokaz da pažljivo biramo naslove koje ćemo predstaviti.

Peyo Posted - 22/05/2020 : 14:54:10
Odlično, bravo!
KOMIKO Posted - 22/05/2020 : 14:11:31

A evo i našeg prvog majskog izdanja - Ledeno doba i Nikola de Kresi u punom sjaju i na velikom formatu!

going going Posted - 11/05/2020 : 00:06:14
A ja na Salonu stripa u BGu prosle godine nabavio poslednji primerak starog rasprodatog izdanja!
Kolika ce biti cena ovog reprinta u vecem formatu?
Shaner Posted - 10/05/2020 : 14:45:07
quote:
Originally posted by KOMIKO

quote:
Originally posted by Shaner

Strane 22-23 i 26-27. Nije otisnut tekst u oblačićima, niti brojevi stranica.

Ni meni nije jasno. Kad sam prvi put čitao, mislio sam da tako treba biti. Tek naknadno sam skužio da je greška.




Aha, onda mi je jasno. To je jedan tabak, i očigledno nije odštampan crni prolaz na njemu. To mi se do sada nije desilo ni na jednom od 100+ izdanja, ali očito je i to moguće.

To je škart primerak, ako možeš da odeš u Stripovi na kvadrat kada stigne novo izdanje tamo javiću da ti zamene novim izdanjem i da unište ovaj komad.


Hvala na gesti, ali nema potrebe.

Ipak ovaj primjerak ima neku svoju priču, a i drag mi je ovaj manji format.

AleksandarN Posted - 10/05/2020 : 12:27:36
quote:
Originally posted by ivanl
Nego Vuce, ima li sansa da radis Storma, kao sto ces Daleku planetu?



Storma bih i ja voleo da vidim u tvom izdanju.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.27 seconds. Snitz Forums 2000