forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 MAKONDO i URBAN READS najavljuju: SNOWPIERCER

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
MAKONDO Posted - 23/11/2019 : 21:01:37


Zajedno sa prijateljima iz izdavačke kuće URBAN READS predstavljamo jednu od najboljih i najznačajnijih distopijskih priča ikada napisanih i nacrtanih - Snowpiercer. Ovaj sjajni grafički roman iskorišćen je kao predložak po kome je snimljen naveliko hvaljeni film, a na proleće nas očekuje i serija na Netflix-u, kao i naš zajednički integral sa prva tri albuma.

Trailer za seriju:


25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
vukozec Posted - 24/07/2020 : 09:20:46
Za kiosk izdanja su neverending serijalizirani stripovi sa prepoznatljivim junacima, ne grafičke novele. Papir ovog izdanja je glatki sjajni. Premda taj sjaj malo smeta, daleko je to od roto papira kiosk izdanja. Glavna zamjerka mi je B5 format, koji jako dobro paše prvom (originalnom) nastavku, no ostala dva imaju više redova po tabli pa djeluju pomalo stisnuta, bolje bi izgledala na većem formatu.
jaki Posted - 24/07/2020 : 08:24:29
Taman za kiosk izdanje.
borg Posted - 23/07/2020 : 22:24:34
Malo ću drugačije prokomentarisati ovaj strip.
Ovde imamo kontrast dva crteža, dve različite tehnike, dva različita stila, a samo jednog crtača!
Naspram tome, dvojicu scenarista, dve različite kompozicije, dve realizacije jedne iste ideje.

Fenomenalano post-apokaliptični SF, distopijsko, socijalno-političko kritičarsko delo...

Prvi deo- Begunac (Snowpiercer: The Escape) je ustvari suština stripa. Prvorođena ideja. Čovečanstvo je poremetilo klimu, donelo večiti sneg i led, zamrzlo celokupan život. Na vrhuncu, civilizazija je uništila sebe. Sve je stalo osim jedne lokomotive i hiljadu vagona sa putnicima koji predstavljaju nadu za opstanak čovečanstva. A unutra kanibali, ubice, razvratnici, verski apsurdisti.
I ono malo zdravog razuma ubije belina horizonta i nemogućnost da se utiče na sudbinu. A sudbina koju im je namenio Žak Lob je jedina prava. Surova kao svaka scena stripa. Celo jedno društvo je spakovano u tu kompoziciju, sa svim klasnim podelama, političkim previranjima, verskim grupama.
Jedino mi je verski deo slaba karika. Totalno apsurdno obožavanje njene svetosti lokomotive.
Ali, obzirom da je scenarista bio ateista i to fortovski ateista, mogu da razumem takvo ismevanje (nerazumevanje) duhovnog dela čoveka.
Da se ovde stalo, moja ocena bi bila najviša.

Drugi deo stripa - Istraživač i Prelazak (Snowpiercer: The Explorers and The Crossing)

Smrt Jacques Lob-a i veliki uspeh stripa doveli su do saradnje dvojice njegovih prijatelja,
scenariste Olivier Legrand-a i starog crtača Jean-Marc Rochette. Rošet je u međuvremenu batalio strip, posvetio se slikarstvu. Kada se vratio ovom delu, crtež je sazreo iz karikaturnog, oštrih linija u umetnički. Meni lično lepši prvi.
Radnja neka kopija prethodne,ili što bi oni rekli – volimo da proučavamo niti paralenih univerzuma. Imamo još jedan voz, još jedno društvo, drugačije malo, naprednije... Ali..
Ovako predstavlja samo varijaciju na prvu temu. I jako je nezahvalno ga ocenjivati.

Tehnički, 280 CB strana, manji format(B5), idealan za ovaj strip. Izrada solidna, papir mogao bolji.

Generalno bih ga označio kao „must to read“!

Čeka se Terminus  sa nestrpljenjem...
anto Posted - 16/07/2020 : 20:59:04
Ledolomac (što mi je daleko bolji naslov nego Snowpiercer,čemu strani naziv??) je film koji sam najmanje deset puta krenuo da gledam od nekog dela,i svaki put kad mi je iskrslo nešto zanimljivije,bataljivao sam ga,tako da ga nikad nisam odgledao celog.Ko zna,možda da sam ga gledao od početka do kraja,bi mi bio bolji,ovako mi je uvek delovao kao neki prosek,na koga ne treba mnogo trošiti vreme.

Strip se sastoji iz tri dela,pri čemu je prvi "analogan" sa filmom (koliko mi se čini),a radnja je sledeća (citiram izivka):"Budućnost. Nakon neuspjelog pokušaja kako bi se zaustavile klimatske promjene zemlja zapada u novo ledeno doba. Jedan bijeli, smrtonosni svijet.
Ono malo preživjelih ljudi nalaze sklonište u jednom beskrajno dugačkom vlaku, snježnoj krstarici. Perpetuum mobile, spas i tamnica u isto vrijeme.
U vlaku se utemeljilo klasno društvo: U vagonima prvog razreda vlada luksuz i obilje dok u nižim razredima vladaju skučenost i bijeda.
Kada se Proloff, putnik iz stražnjeg dijela vlaka, pojavi u zabranjenom području biva odmah uhićen. Pomaže mu Adeline i započinje ljubavna priča i borba za preživljavanje... "

Scenario je tečan i jasan,crtež "oldskul",meni barem dojajan;sve u svemu 4/5

Sledeća dva nastavka,Istraživač i Prelazak,su drugačijeg stila,pre svega pripovedačkog (a bogami i crtačkog,iako je isti tip u pitanju) - pratimo šta je bilo nakon događaja u prvom delu,pri čemu je novi scenarista Rošet,ambiciozniji,i podiže priču na "viši" nivo - koji meni nažalost,i nije seo tako dobro kao u prvoj priči,a čitav drugi album sam uglavnom bio pogubljen i mnogo toga nisam skapirao;tek sam u trećem pohvatao konce,ali sve u svemu,nisam zadovoljan Rošetovom pričom kao što sam bio Robovom.
II - 2.5/5
III - 3/5
MAKONDO Posted - 29/06/2020 : 14:44:01
Prikaz na portalu Ravno do dna:

https://ravnododna.com/snowpiercer-sf-strip-koji-je-vjecan-kao-i-led-kroz-koji-se-probija/
vukozec Posted - 23/06/2020 : 14:36:07
Neredi ili demonstracije, pitanje je sad ;)

jagodanbg Posted - 22/06/2020 : 15:39:42
https://citymagazine.rs/kultura/knjige/postapokalipticna-saga-snowpiercer-u-strip-albumima-od-kojih-je-sve-pocelo/
DiSkAcH Posted - 22/06/2020 : 08:52:33
quote:
Originally posted by MAKONDO

Da, Terminus (to je nastavak) ide sad za sajam, već radimo na njemu.
Nama je to najbolji album od ova četiri.

U toku je objavljivanje prequela - Extinctions, upravo je u Francuskoj izašao drugi od tri planirana. To će biti treći integral, verovatno za sajam sledeće godine.

Inače, Snowpiercer je izdanje koje je imalo ubedljivo najbolji početak prodaje od svih naših izdanja. Nepunih mesec dana od objavljivanja, radimo novi tiraž hc varijante. Tome su svakako doprineli uspesi serije i filma, ali verovatno je pre svega zaslužan kultni status ovog stripa.





MAKONDO Posted - 21/06/2020 : 23:59:09
Da, Terminus (to je nastavak) ide sad za sajam, već radimo na njemu.
Nama je to najbolji album od ova četiri.

U toku je objavljivanje prequela - Extinctions, upravo je u Francuskoj izašao drugi od tri planirana. To će biti treći integral, verovatno za sajam sledeće godine.

Inače, Snowpiercer je izdanje koje je imalo ubedljivo najbolji početak prodaje od svih naših izdanja. Nepunih mesec dana od objavljivanja, radimo novi tiraž hc varijante. Tome su svakako doprineli uspesi serije i filma, ali verovatno je pre svega zaslužan kultni status ovog stripa.
DiSkAcH Posted - 21/06/2020 : 20:23:36
quote:
Originally posted by jagodanbg

Da da (nisam Makondo 🙂), vec pripremaju





Ah, super.

Odmah ih lajkao na FB, tako da vidim objave.
jagodanbg Posted - 21/06/2020 : 20:08:41
Da da (nisam Makondo 🙂), vec pripremaju

DiSkAcH Posted - 21/06/2020 : 19:43:53
@Makondo: Imate li u planu izdati i nastavak/e ?
jagodanbg Posted - 21/06/2020 : 19:21:39
I ja zavrsio juce. Prvu pricu sam razvlacio par dana (sto ne znaci da je losa), a druge dve progutao u danu.
Prva prica dosta spora za moj ukus i (ne znam kako drugacije da opisem) 'ravna', zato druge dve bas kako treba.
Jedva cekam nastavke.
Kao i Koze, preporucujem za kupovinu.
koze123 Posted - 21/06/2020 : 19:17:40
Snowpiercer: Prelazak

Dovršio sam i treći (i poslednji) album u ovom integralu, i opet su utisci veoma pozitivni. Prelazak je bliži drugom albumu po kvalitetu, možda za nijansu slabiji od njega. Radnja se nastavlja i na interesantnan način povezuje delove iz prva dva albuma, ali je u pitanju direktan nastavak dvojke, i priča prati opet Puđa i grupu savetnika koje prolaze kroz krizu u vozu nakon eksplozije koju je aktivirala bomba. Političke spletke važan su deo ove priče, odnosi religijskog, vojnog i političkog vladanja, ali je ovaj put radnja okrenuta ka jednoj vrsti revolucije i pobune u višim slojevima građanstva. Uz to se razvija i jedna prilično interesantna i misteriozna priča koja je i okosnica ove šire radnje.

Odlična je ovde karakterizacija likova, sada i neki sporedni likovi pored Puđa mogu da dođu do izražaja, pa je i priča malo prizemnija jer se ne bavi sistemom u celini već pojedincima u sistemu. Moja zamerka ide malo na naraciju, i vrlo čudne načine na koji se radnja povremeno "preseče", odnosno na skakanje sa jednog događaja na drugi, i neka scenarijska rešenja. Posebno mi je čudan epilog za Prolova, ali ako se dobro to izvede u nekom nastavku može biti interesantno. Crtež kao u dvojci, nemam zamerke, sem što mi povremeno nedostaje neka dinamika.


Sve u svemu ovaj integral Snowpiercera je po meni za nabavku. Mračan, depresivan i turoban, razrađuje veoma važne teme koje su prisutne u društvu, i pun je interesantnih ideja koje obrađuje. Načini realizacije tih ideja su ponekad čudni, ali uglavnom sasvim korektni, a priča i sam seting je dosta interesantan da prosto vuče na dalje čitanje. Ovo posebno važi za druga dva albuma, dok je prvi malo sporiji i nedinamičan, pa može biti nekim čitaocima zamorniji. Što se mene tiče, ovaj strip me je sasvim pozitivno iznenadio, i jedva čekam nastavke.

Ocene:

1. Begunac - 7/10
2. Istraživač - 8,5/10
3. Prelazak - 8/10

Ocena za integral: 8/10
jaki Posted - 20/06/2020 : 18:49:32
ma to je jedan drugi forumaš
jagodanbg Posted - 20/06/2020 : 18:02:50
Radiš u Železnici?! 😁
jaki Posted - 20/06/2020 : 16:43:44
Meni je
vukozec Posted - 20/06/2020 : 12:27:43
To nije bitno.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Soft_science_fiction
jaki Posted - 20/06/2020 : 11:04:59
na koji pogon ide vlak i ko održava tračnice?
koze123 Posted - 20/06/2020 : 10:38:51
Hvala !

Snowpiercer: Istraživač

Odmah sam se bacio na drugi album, i utisci su još bolji nego kada je u pitanju prvi. Dok je, kao što sam pisao, prvi album najviše fokusiran na društveno uređenje voza, drugi album ima odličnu radnju i dalje razvija priču o kraju sveta, tj. šta se desilo sa "šačicom" ljudi koja je preživela. I na kraju prvog albuma sam se pitao "pa kako će sad nastaviti", i na početku sam se neverovatno zbunio - ko su ovi likovi, kako se oni uklapaju u celu priču, zašto tek sad prvi put čujemo za "istraživače" itd. Sve su to bila (legitimna) pitanja koja su mi odmah pala na pamet, a na koja je scenarista do kraja albuma odlično odgovorio.

U pitanju je vrlo interesantno dalje razvijanje koncepta, ali neću puno pisati da ne bih nešto spojlovao. Jedino što treba da znate je da se drugi album bavi istraživačem Puđom (novi lik) koji je uhapšen zbog nečega što je uradio i koji putuje kroz voz do zatvora. Iako na prvi pogled (i po opisu) ovo liči na radnju prvog stripa, od njega se dosta razlikuje. Pre svega, Istraživač je mnogo dinamičniji i direktniji od svog prethodnika - što je donekle i posledica manjeg broja strana ovog albuma. Činjenica je da je sedamdesetak strana itekako dovoljno da se razviju dobri likovi, dobra priča, a opet da se posveti pažnja društvenim aspektima kao u prvom delu. Glavna razlika je u tome što je radnja ovde od početka dosta misterioznija, da odmah u startu postavlja niz pitanja koja vas vuku da nastavite da čitate ne bi li na njih pronašli odgovore.

Društvena pitanja koja su ovde goruća su malo drugačija od onih iz prethodnog dela (a opet, po mnogo čemu njima slična), te se uglavnom priča o psihološkom aspektu koji prati zatvaranje ljudi u zatvoren prostor bez prozora i mogućnosti izlaska napolje. I dok se neki bore sa tim osećajem depresije i beznađa tako što se upuštaju u virtuelne realnosti, drugi su pak prizemljeniji i uključuju se u različite religijske grupe ili pak zagovaraju teorije zavere koje ih održavaju u nekoj vrsti balansa. Goruće je pitanje ovde i kako mediji utiču na mase, odnosno kako televizija i celodnevni program utiče na mišljenje i ponašanje stanovnika voza, nevezano od toga u kom se delu voza nalaze. Pored toga posebno je jeziv aspekt koji se bavi kontrolom rađanja, distopijsko pesimistički do krajnjih granica. I sama priča je dosta emotivnija i prizemnija, verovatno zato što su likovi bolje obrađeni i zato što im se pružilo više pažnje nego u prethodnom albumu.

Format ovog albuma mi je i više odgovarao - za razliku od "novinskog" formata, ovde imamo pravi pravcati BD album, koji po meni dosta više leži ovakvog priči. Crtež je mnogo bolji, mračniji i na momente neodređeniji, pa mi je veoma žao zato što nisam imao prilike da ovaj album pročitam u punom formatu, kako je i izvorno izašao. Senčenje i učestalo korišćenje crnih i sivih nijansi daje još veći osećaj teskobe i mraka, što više odgovara narativnom toku. Sada sam još više siguran pri preporučivanju Snowpiercera, zasad je ovo pravo iznenađenje i užitak bilo čitati. Uskoro idu i krajnji utisci za treći album.
stripofil Posted - 19/06/2020 : 20:41:00
quote:
Originally posted by koze123

Snowpiercer: Begunac

Odlučio sam da utiske pišem album za albumom, da se ne bi pomešali. Pročitao sam prvi album sinoć i prilično sam zadovoljan pročitanim. Pre svega film jeste komercijalan (način na koji je snimljen) ali je ideja originalna i izuzetno interesantna, i što je najbitnije vrlo dobro razrađena (i u filmu i u stripu). Ipak, film i strip se podosta razlikuju, jer film nije adaptacija stripa, već se bazira na osnovnoj ideji i nadograđuje je (i podosta pretvara u akcionu radnju), dok strip na primer nema taj kvalitet, ali ima neke druge. Dakle, prvi album, Begunac, uopšte nije akcioni već ima totalno drugu namenu - da na jedan kompleksan i detaljan način prikaže distopiju, kraj sveta i to kako ograničen prostor i resursi utiču na ljude svih klasa. Dok je jedna od glavnih tema u filmu bila socijalna mobilnost (tema koja je maestralno razrađena u Parazitu), ovde se uopšte ne radi o tome, već o prikazu jednog slomljenog društva i naopakog društvenog sistema, koji je i više nego relevantan danas. Uporediću Snowpiercera sa drugim stripom koji sam nedavno čitao, iako nema ni jedne sličnosti, sem žanrovske (oba stripa su distopije i prikazuju kolaps društva koji se približava ili je preživeo "kraj sveta") a to je Naopečke od Čarobne knjige. Recimo ovde su svi odnosi ljudi, različitih klasa i frakcija prikazani izuzetno uverljivo i kompleksno, dok je u stripu Naopačke sve to zanemareno zarad akcije i neuverljive radnje.

Ceo strip se svodi na to da glavni lik u pratnji političke aktivistkinje napreduje kroz vagone da bi razgovarao sa predsednikom. Ne putem revolucije, već na poziv samog predsednika. I kako prolazi od repa ka samom vrhu lokomotive, glavni likovi se susreću sa nizom likova i situacija, te na taj način više otkrivamo o svetu koji su osmislili autori, društvenoj organizaciji i različitim političkim i vojnim frakcijama u samom vozu. Kako se ljudi (i čime) hrane, ko kontroliše vagone, šta se nalazi u zlatnim vagonima i zašto je glavni lik pokušao da pobegne iz repa - sve su to pitanja na koja odgovore dobijamo polako, minimalno, uz dovoljno strpljenja. Tako strip ipak održava neku misterioznost, i dosta pitanja ostavlja otvorenim, što će verovatno popuniti u nastavcima.

Format stripa je čudan - najviše podseća na novinske stripove, kako scenarijom tako i crtežom. Crtež je posebno sličan novinskim stripovima (podosta me je podsetio na Eternauta u određenim momentima), i verujem da kao takav dobro funkcioniše kada je ovakva priča u pitanju. Ipak, vidim da se razlikuje crtež u drugom i trećem albumu, što mi možda i deluje prikladnije, ali videću kada budem njih pročitao. Scenario ume na momente biti konfuzan, pre svega zbog naglih prelaza između scena, pa je i potrebno obratiti pažnju kako na likove tako i na samu radnju.

Iako je prilično suvoparan (bez mnogo radnje, akcije i sl.) meni se Snowpiercer veoma svideo, i ostaje u mojoj kolekciji. Štaviše, ako se i druga dva albuma pokažu na sličnom nivou ovo će biti jedno od lepših iznenađenja godine, koje ću sigurno u nekom trenutku ponovo pročitati. Način na koji su obrađene vrlo ozbiljne i relevantne teme mi se svideo, kao i retro način pripovedanja koji podseća na novinske stripove. Zbog ovako ozbiljnog pristupa od mene idu sve pohvale autorima (i izdavačima), i sve preporuke čitaocima koji su za ovakav tip stripa zainteresovani.



Lijepo napisano, argumentirano.
Mene je isto ovih par sličica podsjetilo na Eternauta.
koze123 Posted - 19/06/2020 : 19:10:15
quote:
Originally posted by going going

može neka ocena koze?



Biće!
going going Posted - 19/06/2020 : 18:33:11
može neka ocena koze?
koze123 Posted - 19/06/2020 : 17:03:57
Snowpiercer: Begunac

Odlučio sam da utiske pišem album za albumom, da se ne bi pomešali. Pročitao sam prvi album sinoć i prilično sam zadovoljan pročitanim. Pre svega film jeste komercijalan (način na koji je snimljen) ali je ideja originalna i izuzetno interesantna, i što je najbitnije vrlo dobro razrađena (i u filmu i u stripu). Ipak, film i strip se podosta razlikuju, jer film nije adaptacija stripa, već se bazira na osnovnoj ideji i nadograđuje je (i podosta pretvara u akcionu radnju), dok strip na primer nema taj kvalitet, ali ima neke druge. Dakle, prvi album, Begunac, uopšte nije akcioni već ima totalno drugu namenu - da na jedan kompleksan i detaljan način prikaže distopiju, kraj sveta i to kako ograničen prostor i resursi utiču na ljude svih klasa. Dok je jedna od glavnih tema u filmu bila socijalna mobilnost (tema koja je maestralno razrađena u Parazitu), ovde se uopšte ne radi o tome, već o prikazu jednog slomljenog društva i naopakog društvenog sistema, koji je i više nego relevantan danas. Uporediću Snowpiercera sa drugim stripom koji sam nedavno čitao, iako nema ni jedne sličnosti, sem žanrovske (oba stripa su distopije i prikazuju kolaps društva koji se približava ili je preživeo "kraj sveta") a to je Naopečke od Čarobne knjige. Recimo ovde su svi odnosi ljudi, različitih klasa i frakcija prikazani izuzetno uverljivo i kompleksno, dok je u stripu Naopačke sve to zanemareno zarad akcije i neuverljive radnje.

Ceo strip se svodi na to da glavni lik u pratnji političke aktivistkinje napreduje kroz vagone da bi razgovarao sa predsednikom. Ne putem revolucije, već na poziv samog predsednika. I kako prolazi od repa ka samom vrhu lokomotive, glavni likovi se susreću sa nizom likova i situacija, te na taj način više otkrivamo o svetu koji su osmislili autori, društvenoj organizaciji i različitim političkim i vojnim frakcijama u samom vozu. Kako se ljudi (i čime) hrane, ko kontroliše vagone, šta se nalazi u zlatnim vagonima i zašto je glavni lik pokušao da pobegne iz repa - sve su to pitanja na koja odgovore dobijamo polako, minimalno, uz dovoljno strpljenja. Tako strip ipak održava neku misterioznost, i dosta pitanja ostavlja otvorenim, što će verovatno popuniti u nastavcima.

Format stripa je čudan - najviše podseća na novinske stripove, kako scenarijom tako i crtežom. Crtež je posebno sličan novinskim stripovima (podosta me je podsetio na Eternauta u određenim momentima), i verujem da kao takav dobro funkcioniše kada je ovakva priča u pitanju. Ipak, vidim da se razlikuje crtež u drugom i trećem albumu, što mi možda i deluje prikladnije, ali videću kada budem njih pročitao. Scenario ume na momente biti konfuzan, pre svega zbog naglih prelaza između scena, pa je i potrebno obratiti pažnju kako na likove tako i na samu radnju.

Iako je prilično suvoparan (bez mnogo radnje, akcije i sl.) meni se Snowpiercer veoma svideo, i ostaje u mojoj kolekciji. Štaviše, ako se i druga dva albuma pokažu na sličnom nivou ovo će biti jedno od lepših iznenađenja godine, koje ću sigurno u nekom trenutku ponovo pročitati. Način na koji su obrađene vrlo ozbiljne i relevantne teme mi se svideo, kao i retro način pripovedanja koji podseća na novinske stripove. Zbog ovako ozbiljnog pristupa od mene idu sve pohvale autorima (i izdavačima), i sve preporuke čitaocima koji su za ovakav tip stripa zainteresovani.
stripofil Posted - 18/06/2020 : 16:49:39
quote:
Originally posted by vukozec

quote:
Originally posted by stripofil



I kako sad ne povući paralelu sa ovim korona stanjem (sranjem?) :)
Točno kao i u filmu izolacija štetočina dovodi do obnove i ponovnog uspostavljanja prirodnog reda i ravnoteže.




I ne samo sa tim, ima tu i drugih paralela sa današnjim temama:



Takve SF priče stare po nekoliko desetljeća koje precizno ubadaju teme koje su aktualne i danas su my kind of SF. Naučiš ponešto o svijetu oko sebe i vremenu u kojem živiš kad vidiš da su ga prije 40 godina mogli vidjeti.



Odlično. Baš sam sad nabrijan na ovaj strip.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.14 seconds. Snitz Forums 2000