forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: BATMAN 1 - Mračni vitez

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 12/11/2015 : 23:55:32


Slavljen kao remek-djelo stripa, Povratak Mračnog Viteza Franka Millera reinvencija je legende o Batmanu. I dan-danas neosporeni klasik, jedna je to od najutjecajnijih priča ikad ispričanih u mediju stripa, navedena od strane filmaša kao inspiracija za nedavnu seriju filmova o Batmanu. Deset je godina prošlo otkako se ostarjeli Batman povukao u mirovinu, a Gotham još više potonuo u dekadenciju i bezakonje. U trenutku kad ga njegov grad najviše treba, Mračni se Vitez vraća u bljesku slave. Zajedno s Carrie Kelly, adolescentnim ženskim Robinom, Batman se vraća na ulice zaustaviti prijetnju bandi mutanata koje su preplavile grad. A nakon završne bitke sa svoja dva najveća neprijatelja, Jokerom i Dvoličnim, Batman se nađe u smrtonosnom obračunu sa svojim prijašnjim saveznikom, Supermanom, dvoboju koji će samo jedan od njih preživjeti.

Ovo izdanje sadrži jednako tako provokativan nastavak, Mračni Vitez uzvraća udarac, kao i proširenu galeriju sa skicama za spomenuti nastavak, skupa s Millerovim komentarima, sinopsisom i olovkama iz legendarne završnice Povratka Mračnog Viteza, novim Millerovim uvodnikom, novom impozantnom Millerovom naslovnicom i još mnogo toga!

Batman 1 • Mračni vitez • 512 stranica • Kolor • 212 x 320 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Frank Miller • Crtež Frank Miller • Klaus Janson • Prijevod Robert Solanović • Lektura i redaktura Josip Sršen • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 10.11.2015. • Cijena 350 Kn
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Deers Posted - 12/10/2021 : 21:02:34
Mračni vitez uzvraća udarac

Nije da nisam bio upozoren. Volio bih reći da je najveći problem nastavka uspoređivanje sa originalnim djelom. Miller, kao da je to znao, pa je odlučio napraviti strip kojem će to biti najmanji problem. Ogromna jurnjava od početka do kraja sa previše teksta i previše, puno previše svega. Pritjerivano je u svemu: u dijalozima, crtežu, likovima, udovima, boji!, direktnosti, priči... a ne, priča je OK. I reciklaža prvog djela. Dobro ne reciklaža, već kao što je paka naveo u recenziji, smislena nadogradnja univerzuma. Gotovo da je tražena. Ali ne ovakva.
Uz sve to, uspio sam se zabaviti, i to poprilično. Bilo mi je drago vidjeti što je s likovima, zašto se Superman predao (malo više plauzabilno ali samo malo više), gdje su ostali zlikovci i kako je promjenio svijet (nikako). Zabavio sam se, i nije mi krivo.
Deers Posted - 10/10/2021 : 19:47:59
Usprkos upozorenjima odlučio sam ponoviti taj zlokobni nastavak: Mračni vitez uzvraća udarac. Ipak, da ne pogriješim, odlučio sam ponoviti i „Povratak“. I to mi je, čini se, tek treći put. Za sada svaki put je sve bolji.
I dalje je to jedna odlična nadogradnja jednog kultnog lika. Miller se uhvatio u koštac sa prokletim status quo i odlučio napraviti priču što bi bilo da priča nakon onog čuvenog „kraj epizode“ ide dalje. Svaki put otkrivan nove detalje, nove finese i namigavanje čitaocu od strane autora. Da se razumijemo, ne funkcionira baš sve, sve ali u globalu je to jako validna i uvjerljivo ispričana priča. U okvirima serijala. Što bi bilo da Batman ipak stari? Što bi bilo da ljudima ipak jednom dosadi da ovise u djelovanju polubogova? A što bi polubogovi imali na to reći?
Ovaj strip.
Način pripovijedanja je priče je najmanju ruku neobičan. Crtež je u najmanju ruku ekspresivan (nekad čak i previše). Sve to, uz već spomenute detalje, pokazuje a to ipak nije lagano štivo za razbibrigu.
E sada, što se priče tiče, kad se skupi na jedno mjesto, ipak ne funkcionira kao određeni dijelovi. Oliver je nekako nasilu ubačen. Superman je nekako previše lako odustao. Svijet je prikazan kao direktna posljedica umirovljena junaka iako iz akcija određenih osoba itekako je vidljiv da je to napravljeno uz njihovo djelovanje. Sve u svemu, strip je proizlazi iz priče koliko je tu priča zbog stripa.
Opet, na kraju, da se puno toga iščitati ali možda ne baš sve što je Miller htio reći. Ili barem ne kako je to htio prikazati. Ipak, zaslužuje kultni status.
naker Posted - 04/10/2021 : 20:12:14
Čitao DKIII i odličan Kubertov crtež je tu glavni razlog zašto bi neko dao šansu ovom stripu, pored uvrnutog humora naravno (obratiti pažnju na susret Batmana i Batgirl u #8 poglavlju). Ali opet je to priča o Batmanu koja je zapravo priča o Justice League uz šturu karakterizaciju (ako ste fanovi Flasha budite upozoreni jer užas na šta su sveli lika), Lara kao glavni lik je iritantna i neubedljiva u svojoj ulozi dok one kratke priče koje je Miller radio i koje prate svako poglavlje radije ne bih komentarisao koliko je to katastrofalno nacrtano, savetujem da u potpunosti preskočite te priče i fokusirate se samo na ono što su radili Azzarello & Kubert jer ovaj strip je u biti više njihov strip nego Millerov. Vidno bolje u odnosu na TDKSA ali nameće se pitanje da li je zaista bilo potrebno raditi još jedan nastavak Dark Knighta?

Ne bih se iznenadio da je samo pitanje vremena pre nego što Fibra / Čarobna uzmu da rade Master Race
Iluvatar Posted - 04/10/2021 : 01:08:58
Upravo citam ovaj strip, kvalitet price se manje vise odmah vidi, ali iskreno se borim sa crtezom. Znam iz kojeg je doba strip, ali nije lako prihvatiti ovakav crtez nakon novijih i modernijih betmena koje sam procitao.
Chui Posted - 04/10/2021 : 00:13:41
quote:
Originally posted by izivko

A kakav vam je Dark Knight III?
Sinoć sam krenuo s čitanjem i nakon 30-tak stranica jako sam zadovoljan.


Bio sam ga listao online i drastično ublažavanje crteža, čak i blaže od povratka mračnog (u prijevodu totalna komercijalizacija) mi je definitivno bila korak unazad. Al očito je DC stisnuo Millera zbog masa obožavatelja šokiranih nastavkom. A kad već kažete da priča nije loša, budem si dao priliku da ga pročitam. thanx
Paka01 Posted - 03/10/2021 : 20:57:57
Meni je bio skroz dobar. Nije kao prvi dio, naravno, no nemjerljivo je bolji od TDKSA. Skroz korektan i zabavan strip, no ne Millerovom zaslugom.

Svojedobno sam napisao i recenziju, zalijepi komentar kad pročitaš do kraja https://www.stripovi.com/recenzije/batman-bt-bdk3-1-9-the-master-race/2070/

EDIT:
Gle slučajnosti, recenzija je objavljena baš na današnji datum ima točno 4 godine. Ne mogu virovat da je toliko prošlo, bio sam uvjeren da sam to pisao prošle ili pretprošle godine
izivko Posted - 03/10/2021 : 20:10:23
A kakav vam je Dark Knight III?
Sinoć sam krenuo s čitanjem i nakon 30-tak stranica jako sam zadovoljan.
ridiculus Posted - 03/10/2021 : 19:16:39
quote:
Originally posted by naker

quote:
Originally posted by jaki
Čudmo mi je da je nekome ovo prvi Batman kojeg je čita jer onda i nema strip onaj dodatni imapct ko za nas stare kljusine koji su navikli na drulčijeg Batmana.



Ovo. Nema tog izdavača niti će ga verovatno ikada biti koji će sići ispod '80tih i uzeti da radi neke starije naslove ovog junaka pa me iskreno ne iznenađuju toliko mlaki komentari na ovaj strip. Ne kažem da je stari Betmen loš ali stripovi pre izlaska TDKR i stripovi posle ne mogu da se porede. Moguće da je to takođe jedan od razloga zašto Millerov Daredevil nije bolje primljen kod publike.




Formalno gledano, Miller u (ranom) Daredevilu kopira Eisnera, a u TDKR Chaykina (kao što u Roninu kopira francuske albume, uglavnom Mebijusa). Mislim pre svega na pripovedačke postupke i kompoziciju. Ovo nije nikakva optužba - Miller je to uspeo da učini dovoljno svojim - već samo stavljanje u istorijski kontekst. Ali meni je njegov Daredevil draži. Možda zato što više volim tog junaka, možda zato što sam čudan, možda zato što nije opterećen sa milion različitih kasnijih objašnjenja i interpretacija - ne znam, a trenutno nemam ni vremena da se bavim šta je zaista bolje od ta dva. Mislim da taj stav nije izgrađen zbog nostalgije, jer, iako mnoge epizode Daredevila jesam čitao u Eksu, na Born Again sam naleteo mnogo kasnije. Kao i na sve one druge projekte vezane za tog junaka - Love and War, The Man Without Fear, itd.
Chui Posted - 02/10/2021 : 08:40:41
quote:
Originally posted by naker

Chui dođe kao anti-Shaner, čisto da se ravnoteža u kosmosu nikada ne naruši


može
Chui Posted - 02/10/2021 : 08:39:59
quote:
Originally posted by naker


Chui do sada si mi se činio kao gotivan forumaš ali ako smatraš da je TDKSA nešto relevantno u Batman / Justice League univerzumu definitivno se razilazimo

Kada sam svojevremeno prvi put čitao ovo mislio sam da je neko podmetnuo crtež nekog klinca iz zabavišta kao prvoaprilsku šalu. Ali ne, neko je stvarno u DC-u pomislio da ovo treba objaviti


Jebga meni se baš sviđa ta destrukcija klasičnog crteža, priča je ionako fantazija s kojom se bolje poigrati i vizualno što više, jer bilo kakava očekivanja realizma tu u startu padaju u vodu. Opet kroz tu karikaturu mislim da je Miller ogolio esenciju likova i zadržao neku emociju i dramu u stripu što mnogi sa "boljim" crtežem i ozbiljnijim pričama nisu uspjeli.Razumijem da mnogi to neće tako doživjeti i nema frke Baj d vej neznam uopće kako bilo koj strip sa likom kao što je Brainiac shvatiti iole ozbiljno samo to njegovo ime ono
Chui Posted - 02/10/2021 : 08:39:07
quote:
Originally posted by Paka01

Ja još uvik čekam negativan Chuijev komentar na neki strip.


evo neki dan se desio na Naša majka rat
naker Posted - 02/10/2021 : 00:18:51
Chui dođe kao anti-Shaner, čisto da se ravnoteža u kosmosu nikada ne naruši
Paka01 Posted - 02/10/2021 : 00:09:26
Ja još uvik čekam negativan Chuijev komentar na neki strip.
naker Posted - 02/10/2021 : 00:07:59



Chui do sada si mi se činio kao gotivan forumaš ali ako smatraš da je TDKSA nešto relevantno u Batman / Justice League univerzumu definitivno se razilazimo

Kada sam svojevremeno prvi put čitao ovo mislio sam da je neko podmetnuo crtež nekog klinca iz zabavišta kao prvoaprilsku šalu. Ali ne, neko je stvarno u DC-u pomislio da ovo treba objaviti
Chui Posted - 01/10/2021 : 18:39:32
quote:
Još jedna stvar, ovo integralno izdanje nažalost sadrži i nastavak i ne bi me čudilo da su ljudi mišljenje o ovom Betmenu formirali na osnovu prosečne ocene oba stripa. Pokušavam da pronađem bar neku pozitivnu stvar kod TDKSA ali ne ide jer je nema, ozbiljan kandidat za najgori sequel u istoriji stripa ikada. Za ne poverovati da je tako jedan kultan naslov sa tolikim istorijskim značajem kao što je TDKR dobio ovako užasan nastavak. "Crtež" je za no comment. Što je najgore, kada god pomislite da je Miller kriv za ovo samo se setite da su postojali urednici koji su dali zeleno svetlo da se ovo objavi. Najgora moguća ocena za strip koji nikada nije ni trebao biti objavljen


Jao koje bogohuljenje al već su se vodile rasprave na forumu na tu temu, to je jedna od onih klasik tema za razilaženje u mišljenjima pa odmah prestajem
jaki Posted - 01/10/2021 : 12:19:28
quote:
Originally posted by Paka01

Uh, ne Fibrin format Batmana, preveliko je to... Format Zatamnjenja već može.


+1
john connor Posted - 01/10/2021 : 11:47:06
Da, u pravu si, format Zatamnjenja idealan. Ne treba vece...
Paka01 Posted - 01/10/2021 : 11:36:57
Uh, ne Fibrin format Batmana, preveliko je to... Format Zatamnjenja već može.
john connor Posted - 01/10/2021 : 09:40:10
Da, sve sto Bushido naveo, klasik do klasika. I ja sam Paka za stari kolor. Svi ovi stripovi bi na Fibrinom formatu bili bombona, i bolje bi izgledali od vecine do sada objavljenih...
Mr. Bushido Posted - 01/10/2021 : 09:38:01
Bilo bi super vidjeti kolekcije stripova Stevea Engleharta, Dennyja O'Neila, Archieja Goodwina, Franka Robbinsa i Jira Kuwate.

Mislim, stripovi kao što su Strange Apparitions, Tales of the Demon i One Bullet Too Many su klasici nad klasicima.
Paka01 Posted - 01/10/2021 : 08:53:54
quote:
Originally posted by john connor

Batman Neal Adamsa bi bio sjajna vest.



I ja bi to volio vidjeti, no jedino sa starim kolorom. Novi na kojemu inzistira Adams je blago rečeno katastrofa.
john connor Posted - 01/10/2021 : 08:52:21
Batman Neal Adamsa bi bio sjajna vest.
naker Posted - 30/09/2021 : 23:31:18
Ne bih se bunio da me demantuju
alexts Posted - 30/09/2021 : 22:48:54
quote:
Originally posted by naker

Nema tog izdavača niti će ga verovatno ikada biti koji će sići ispod '80tih i uzeti da radi neke starije naslove ovog junaka



nikad nakere ne reci (n)ikad
naker Posted - 30/09/2021 : 22:00:14
quote:
Originally posted by jaki
Čudmo mi je da je nekome ovo prvi Batman kojeg je čita jer onda i nema strip onaj dodatni imapct ko za nas stare kljusine koji su navikli na drulčijeg Batmana.



Ovo. Nema tog izdavača niti će ga verovatno ikada biti koji će sići ispod '80tih i uzeti da radi neke starije naslove ovog junaka pa me iskreno ne iznenađuju toliko mlaki komentari na ovaj strip. Ne kažem da je stari Betmen loš ali stripovi pre izlaska TDKR i stripovi posle ne mogu da se porede. Moguće da je to takođe jedan od razloga zašto Millerov Daredevil nije bolje primljen kod publike

Još jedna stvar, ovo integralno izdanje nažalost sadrži i nastavak i ne bi me čudilo da su ljudi mišljenje o ovom Betmenu formirali na osnovu prosečne ocene oba stripa. Pokušavam da pronađem bar neku pozitivnu stvar kod TDKSA ali ne ide jer je nema, ozbiljan kandidat za najgori sequel u istoriji stripa ikada. Za ne poverovati da je tako jedan kultan naslov sa tolikim istorijskim značajem kao što je TDKR dobio ovako užasan nastavak. "Crtež" je za no comment. Što je najgore, kada god pomislite da je Miller kriv za ovo samo se setite da su postojali urednici koji su dali zeleno svetlo da se ovo objavi. Najgora moguća ocena za strip koji nikada nije ni trebao biti objavljen

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.14 seconds. Snitz Forums 2000