forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Stripovsko "grintanje" / Majka off-topica

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Peyo Posted - 22/05/2020 : 14:40:24
Pozdrav svima.

Već se neko vrijeme bavim idejom da otvorim topic u kojem bi se raspravljalo o najrazličitijim temama vezanim za stripove; npr. ocjenjivanje stripova, tvrda ili mekokorična, odnosno kiosk ili luksuzna izdanja, i sl.

Mnoge od ovih i sličnih tema su već obrađivane (i nanovo se znaju pojavljivati) po raznim topicima i nepotrebno ih zagađuju jer često nisu vezane za naslov/temu topica, tesmetaju i živciraju one koje zanima prije svega sadržaj određenog topica.

Vaš odaziv ili ignoriranje ovog topica će pokazati njegov smisao.

Dobro bi bilo uz vaš post napisati i na koju temu se referirate.

Ako netko ne zna grintanje obično gunđanje, zanovijetanje, prigovaranje, kukanje, cendranje, ali u ovom slučaju bi trebalo značiti manje ili više prijateljsku razmjenu mišljenja.

https://www.kontekst.io/hrvatski/grintati

https://vukajlija.com/grintati/688575

25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Peyo Posted - 26/08/2021 : 20:19:42
quote:
Originally posted by Vlaadisha

poceo sam da citam tri graficke novele: paying the land, kent state i the diary of a teenage girl... i odustao. mogao bih da nadjem sta im je zajednicko ali u stvari me brine sto vise nemam strpljenja za bas svaki strip.



Znaci starenja ?

A zašto bi i morao imati?

Previše je ribe u moru da gubiš vrijeme na ...
Vlaadisha Posted - 26/08/2021 : 19:24:12
poceo sam da citam tri graficke novele: paying the land, kent state i the diary of a teenage girl... i odustao. mogao bih da nadjem sta im je zajednicko ali u stvari me brine sto vise nemam strpljenja za bas svaki strip.
vukozec Posted - 13/06/2020 : 21:56:26
Super je Peyin post. Uvijek mi je drago vidjeti čovjeka koji ima takvu lifelong pasiju prema nečemu :)

Koja se uz to kroz godine razvijala, nije ostala na nostalgiji. Post je i mala povijest stripofilstva na ovim prostorima, zanimljivo za pročitati.
ivi skoj Posted - 10/06/2020 : 22:01:35
Roy iz Roversa i Nipper.
Valjda je taj sport bio popularan, pa sam upratio.
Onda ide standard Modesty, Mandrak, Rip...

Čitao sam ponešto Mirka i Slavka, ali nije ostavilo traga.
Peyo Posted - 10/06/2020 : 17:31:47
Ja ću malo poduže napisati. Budući da imam dosta godina puno toga i pamtim, pa tko želi neka čita. To je ujedno i moja povijest čitanja stripova.

Prvi stripovi kojih se sjećam da su mi prošli kroz ruke su strip revije Zvitorepec, Crtani romani i Lale, te Miki. Svaka od njih je ostavila traga, Musterovog Zvitorepca imam kompletnog i volim ga i dan danas čitati. Iz Crtanih romana sam zapamtio neke „hard“ vestern stripove za koje sam kasnije otkrio da ih je crtao Breccia, a neki su kasnije srećom i reprintirani pa ih imam. Lale biblioteka je bilo moje prvo inficiranje sa Marvelovim junacima: Nebojša/Daredevil i Osvetnici. I na kraju Miki u kojem sam (tada ne znajući da je on autor) trajno zavolio Barksove patke i Paul Murryjevog MM-a, Tothovog Zorroa (a pamtim i Robin Hooda, Žuću/Old Yellera itd.).

Nakon toga su slijedili Tom i Jerry, Politikin zabavnik i Panorama. U Tom i Jerryju sam zavolio Dva mušketira i još neke stripove koje su stvarali sjajni i tada meni nepoznati autori (među njima i Barks). Politikin zabavnik mi je otkrio Prenticeovog Rip Kirbyja, Fantoma i Mandraka, Rahana, a možda mi je i najupečatljiviji strip tog razdoblja bio Teddy Ted epizoda: Čovjek koji je pucao objema rukama. Radi se o revolverašu koji je pošao stazom zločina jer je zaključio da ljudi takve pamte, a on je htio ostati upamćen (autori Lécureux & Forton). Iz Panorame mi je ostao u snažnom pamćenju Umpah-Pah.

Negdje u tom periodu sam čitao dosta ZS i LMS. Čitao sam Texa, Zagora, ali mi je nekako draži bio Komandant Mark iako sam zapravo najviše zavolio Priče sa Divljeg Zapada (sjajni Tarquinio), epizode sa Hickokom su mi bile najdraže, a način interpretacije Indijanaca i njihovog života mi je ostavio snažan utisak. Kasnije se upoznajem sa Ken Parkerom koji me svojom kvalitetom (drugačija priča i sjajan crtež) oduševljava.

Negdje u to doba se pojavljuju dvije meni najdraže revije uz Stripoteku, Cak i stari Strip Art. U Caku me oduševio Hermann sa Comanche i Bernardom Princeom, te Vance i Greg sa Bruno Brazilom, Mezieres sa Valerianom, dok me je stari Strip Art sa pristupom stripu i velikim formatom oduševio: Fosterov Tarzan, Tillieux & Francisov Ford T., Kiko, Benko Lomigora/Benoit Brisefer od Peyoa, Boule et Bill od Robe, Gaston.

Pojavljuju se i Zov i Zov strip. Zov me privukao sa Lawrenceovom Dalekom planetom (crtež je bio i jest fantastičan), te odlični H. Kresse u čiji me crtež na Mangasu Coloradasu odmah privukao (a nastavio oduševljavati u Eksu na Indijancima i Vidocqu). U Zov stripu me prije svega oduševio Jacovitti sa Koko Bilom i Tomom Njuškalom.

Dakako tada se početkom 70-ih pojavila i prava bomba: Alan Ford u Vjesnikovom izdanju. Alan Ford je bio i ostao religija. Kod dobrog dijela (i mene) prvih 75 brojeva su zakon, iako nisu svi jednake kvalitete. Epizode AF-a su se prepričavale u društvu uz salve smijeha, a mnoge su se znale i napamet.

Početkom 70-ih jedan strip će me totalno prebaciti u tvrdokornog BD fana. Demon sa Kariba/Riđobradi, Stripoteka br. 53, Pobuna na okeanu, oduševio me crtežom (Hubinon) i pričom (stari dobri Charlier). Nakon toga se bacam i na Blueberrya, Tanguya, Umpah-Paha, Bruno Brazila i Bob Moranea, Krcka/ Chlorophyllea i Spiroua, a dolazi red na Asteriks i kasnije Caniff sa Steve Canyonom.

Pojavljuje se još jedna tada značajna strip revija Eks almanah u kojoj odmah pažnju privlače Dan Dare, Prattov Wheeling, Capriolijeve verzije Verneovih djela (Strogoff i Misteriozno ostrvo), a naravno i Marvelovi (posebno Ditkov i Romitin Spider-Man, a posebno Baskervilski pas Moench & Mayerik/ DeZuniga) i DC stripovi (posebno Doc Savage, opet sjajni DeZuniga). U posebnim brojevima najviše me se dojmila verzija Sandokana koju je nacrtao veliki Rino Albertarelli. Strip koji me se jako dojmio bio je Aster Blistok/Le vagabond des Limbes dvojca Godard/Ribera, a od ovog potonjeg sjajno crtan i duhovit strip Dracurella mi je posebna želja da se pojavi u integralnom izdanju.
Eks je imao i podbrandove Biserstrip (gdje sam jasno! zavolio Štrumpfove, a otprije Krcka), Super, Gigant i YU-strip.

Nova varijanta Strip Arta i Stripoteka 80-ih donose novog strip junaka Corta Maltesea. Taj strip junak me odmah privukao svojim beskompromisnim karakterom i neobičnim ponašanjem.

Također su u Strip Artu objavljeni Hermannovi vjerojatno najbolji radovi Tornjevi Boa-Morija i Jeremiah koji su me odmah osvojili. Kao i Bernetov Torpedo koji je bio nešto sasvim drugačije sa sjajnim crtežom i dotad neviđenim strip scenarijima. Berckov Sammy i Walthéryjeva Natacha su mi bili omiljeni.
90-ih sam se upoznao sa radovima Moebiusa/Girouda i Bilala koji su ostavili snažan utisak svojim vizualnim čarolijama. Vistin Inkal je bio nešto nezaboravno i dragocjeno.
90-ih zahvaljujući novim mogućnostima nabavke stripova iz inozemstva se upoznajem i sa Millerovim sjajnim Electra/Daredevil, Dark Knight stripovima (nešto kasnije i odličnim Sin Cityjem), a posebno me oduševio i Alan Moore sa svojim Swamp Thingom, V for Vendetta, Watchmenom. Poseban dojam na mene ostavlja Spiegelmanov Maus.

U to vrijeme se ohrabrujem i na nabavke američkih izdanja Schultzovih Peanutsa, Wattersonovog Calvina & Hobbesa (koji me odma osvaja), te drugih kolekcija (Beetle Bailey/Redov Bili, Hogar, Wizard of ID, B.C., Crock) humorističkih i avanturističkih klasika američkog novinskog stripa.

Sa prelaskom u novo stoljeće se upoznajem preko Adolfa i drugih radova sa nevjerojatnim Tezukom i odličnom Rumiko Takahashi (Maison Ikkoku), te Koikeom i Kojimom (Lone Wolf and Cub i dr.) i drugim japanskim autorima preko kojih shvaćam izuzetnu vrijednost koju posjeduju mange.

Tada sam pročitao i dobar dio stripova koje će kasnije objaviti Fibra (Prado, Munoz&Sampayo, Baru, Giardino, Cosey, Boucq i dr.).
Preko NBM-ovih i Fantagraphicsovih izdanja se upoznajem s autorima grupe L'Association koji me oduševljavaju: Trondheim & Sfar (Tvrđe/Dungeon, Lapinot/Zekan, Rabinova mačka); Blain (Isaac pirat); Satrapi (Persepolis), te Larcenet (Svagdanja borba).

Nakon toga sam zahvaljujući IDW-u i Fantagraphicsu mogao nabaviti (konačno) Disneyeve čarolije, od Gottfredsona i Taliaferra, te drugih besmrtnika kao i Caniffove kolekcije, Gouldovog Dicka Tracyja, McManusovog Taranu/Bringing Up Father, Cappovog L'il Abnera, Chic Youngovu Blondie i još neke dragulje iz trezora klasike.

Zadnjih 10-ak godina sam kolekcionirao i razne strip integrale klasičnih BD-a, a posebno zadovoljstvo su mi kolekcije Tout Jije (stripovi legende BD-a), Wasterlainov Docteur Poche, MiTacq/Charlierovi La patrouille des Castors, Spaghetti od dvojca Goscinny/Attanasio, Tif et Tondu i dr.

Kao sažetak i vraćanje temi:
1. Barks/Gottfredson – Donald Duck, Mickey Mouse
2. H. Foster – Prince Valiant, Tarzan
3. A. Raymond – Rip Kirby, Flash Gordon (incl. D. Barry)
4. M. Caniff – Steve Canyon
5. Charlier/Hubinon/Giraud – Riđobradi, Blueberry
6. Goscinny/Uderzo/Morris – Asterix, Lucky Luke
7. Franquin – Spirou, Gaston
8. Macherot – Krcko/Chlorophylle
9. Peyo – Johan et Pirlouit, Schtroumpfs
10. Hans Kresse – Indijanci, F. Vidocq
11. Walthery – Natacha
12. Caouvin & Berck – Sammy
13. Moebius/Jodo – Inkal
14. Hugo Pratt – Corto Maltese
15. Godard & Ribera - Aster Blistok
16. Mézières & Christin- Valérian
17. Jacovitti – Koko Bil i Tom Njuškalo
18. Magnus & Bunker – Alan Ford
19. Berardi & Milazzo - Ken Parker
20. Hermann – Tornjevi Boa-Morija, Jeremiah
21. Abuli/Bernet - Torpedo
22. Spiegelman – Maus
23. A. Moore/Lloyd/Gibbons - Watchmen, V for Vendetta
24. F. Miller – Daredevil - Born Again, Electra Saga, Dark Knight returns
25. Charles Schultz – Peanuts
26. M. Walker – Beetle Bailey/Redov Bili
27. D. Browne – Hogar strašni
28. B. Watterson – Calvin and Hobbes
29. Tezuka – Phoenix, Kirihito, Adolf
30. Trondheim – Zekan/Tvrđe
31. Joan Sfar – Rabinova mačka
32. Larcenet – Svagdanja borba
33. S.Jordan - Jeff Hawke
Peyo Posted - 10/06/2020 : 12:39:30
quote:
Originally posted by Poli


Ostavili na nas snazan sta? :) ;)







Pojela maca, ispravljeno .
Deers Posted - 10/06/2020 : 11:19:28
Prva tri stripa koje su mi roditelji kupili bili su Zagor: Pobunjenici, Biser strip 1: Gorile i nogomet te neki Tom i Jerry. Osim Tom i Jerryja koji mi je bio čudan ovako statičan ostalo me tako lupilo da se i danas nisam oporavio. Kasnije su dolazili razni, i u velikim kolilčinama, da mi je teško odvojiti kojeg ali ova tri su bila temelj.
Tonto Posted - 10/06/2020 : 10:49:36
Oni najbitniji koji su mijenjali moje poglede na strip i ostavili najsnažniji dojam su sljedeći i točno ovim redosljedom:

Zagor
Jeremiah
Sandman
Metabaruni
Mooreov Swamp Thing
Poli Posted - 10/06/2020 : 10:26:19

Ostavili na nas snazan sta? :) ;)


vukozec Posted - 09/06/2020 : 17:07:33
Koji stripovi su ostavili na vas snažan da ih pamtite i nakon više godina i zašto?


Ovaj (općenito pomalo podcijenjeni) iz kojeg sam uzeo svoj avatar je bio jedan od ključnih koji je prije 12ak godina rasplamsao želju da se stripovskim hobijem počnem malo intezivnije baviti.

Skoro sve što sam dotad pročitao uklapalo se u neke šablone, Bonelli, Alan Ford, franko-belgijska škola pravilnih kvadratića, američki superheroji, humoristični geg stripovi...
Ovo je bilo drugačije od svega toga, radnja je bila napeta i razvijena kao da čitam knjigu, a ne strip koji progutam u pola sata, a pratio ju je karikaturni crtež koji je savršeno odgovarao atmosferi i duhu kojeg je strip ciljao.
Peyo Posted - 09/06/2020 : 16:38:10
Predlažem temu:

Koji stripovi su ostavili na vas snažan utisak da ih pamtite i nakon više godina i zašto?
Peyo Posted - 09/06/2020 : 16:33:31
quote:
Originally posted by vukozec
PS: kad će nova tema (ona zadnja mi nije bila tako zanimljiva)?



Imam ja ideja za teme, ali odaziv nije nešto.

Može i netko drugi ovdje otvoriti bilo koju teme vezano za strip ako to poželi.

Mislio sam da će više ljudi biti raspoloženo za razmjenu mišljenja po određenim temama ili nekoj neobaveznoj kao nekakva strip parlaonica.

Ideja ovog topica je bila i rasteretiti druge topice od off-topičarenja, ali to se ne događa.

vukozec Posted - 09/06/2020 : 16:13:47
quote:
Originally posted by Peyo

Tema: Kolekcionarstvo

1. Smatrate li sebe strip kolekcionarom ili ste samo konzument tj. čitatelj - zar ima i takvih?
2. Ako jeste, zašto jeste, kako se liječite i koliko je bolest uzela maha - ima li tome kraja?
3. Ako niste, zašto niste, kako se odupirete - volite li vi zapravo stripove?

Osobno sam kolekcionar, da ne kažem pacijent.

Imam skoro komplet (10-ak brojeva nedostaje) Stripoteke, tako nekako i Eks almanaha. Imam komplete Supera, Bisera, dobar dio Giganata, Zov, Zov strip, Cak, Cak ekstra, Stari i novi strip Art dosta Zlatnih serija i LMS-a, Rahana iz Strip zabavnika, BIS strip, 50-ak prvih Mikija, Mikijeve zabavnike sa Gottfredsonom, Spunk, Spunk novosti, probrano iz Politikinog zabavnika, prvih 75 AF-a, puno RS magazina, Marvel mali, Mini Eks, Pegaz, Strip revija (i prije i kanije od VL) i još ponešto od strip revija i teoretskih revija.

Ostalo je u knjigama, veliki broj ex-YU knjiga i albuma, Vistinog i Fibrinog Inkala, mnogo Fibre, Bookglobea, Strip-agenta, prilično od Darkwooda, Komika, ponešto od ČK, Stripforuma, Dikana, Diareju, Zvitorepece i Miki Mustera iz raznih slovenskih izdanja. Nadalje, veliki broj francuskih integrala i albuma od autora kao što su Uderzo, Morris, Herge, Will, Jije, Peyo, Roba, Tillieux, Hubinon, Giraud/Moebius, Wasterlain Mezieres, Pratt, MiTacq, IDW kolekcija -Disney, Caniff, Dick Tracy, Polly and her Pals, X-9, Bringing up Father/Tarane, Fantagraphicsovih zbirki, Popeye, Peanuts, Garfield, Calvin and Hobbes, Beetle Bailey, Hogar, Wizard of ID, B.C., Tarzani od Fostera i Hogartha, Marvel Essential kolekcije - Ditkov Spider-Man, Daredevil, Silver Surfer, BWS i Buscemin Conan, brojne kolekcije autora iz L'Associationa, Kitchen Sinkovog Flash Gordona i Li'l Abnera, Scholasticovog Bone-a, Groove iz raznih kolekcija i još mnogo Aragonesa, brdo Japanaca na engleskom, mnogo Tezuke, Koike i Kojime, a ne mogu se svega ni sjetiti.

I zato kada se pojavi nova knjiga pojavljuju se graške znoja zbog problema s prostorom i donošenje teških odluka, tipa nešto mora van, da bi drugo udomio.
Usput, preporuka za čitanje Sethov Wimbledon Green, shvatit ćete zašto.
Kolekcije ploča i SF-a nisam ni spominjao, kao i moju veliku ljubav i zanimanje za antičku povijest i popratnim brdom knjiga.
Jasno, ta kolekcija nije nastala preko noći.
Svako malo se pitam koliko to ima smisla. A znam da nema. A opet to je kolekcija nastala iz ljubavi prema stripu. A ona se ne gasi.

Upozorenje: Nemojte to raditi (k)od kuće!



Ja sam prvenstveno čitatelj, pa onda vrlo umjereni kolekcionar (možda ipak bez ovog "vrlo" jer već nemam gdje sa novim stripovima).

No dok ovo gore čitam osjećam blagu ljubomoru, tako da Peyo ima to smisla :)
Svaka strast ima smisla (a mogla je ta strast biti i nešto puno destruktivnije, ova je skroz OK).
Vjerujem da bi moje kolekcionarstvo uzelo puno više maha da živim životom sa puno više slobodnog vremena i manje obaveza (aka momačkim-samačkim).

PS: kad će nova tema (ona zadnja mi nije bila tako zanimljiva)?
vukozec Posted - 09/06/2020 : 15:56:23
Smijem li izvući starije teme topica? :)

quote:
Originally posted by Peyo

Tema: Čitate li iste stripove koje ste čitali kad ste bili dijete/mlađi?



1. Samo te stripove i čitate? Zar ima boljih?
2. Uopće više ne čitate te stripove (osim u napadu nostalgije)?


Ponekad pročitam, no uglavnom tražim nešto novo.

3. Ima li stripova koje ste kao mlađi voljeli, a sada se tome ne možete načuditi, pa ih se čak i užasavate?
(4. Ako ima takvih, koji su to stripovi za koje se čudite da su vam se toliko sviđali?)


Ne baš. Kad ovako unatrag razmišljam čini mi se da sam još u najranijim mogućim fazama svog života imao instinktivan i formiran ukus za sve: stripove, galzbu, filmove, žene... :)
Kasnije bih ga samo nadograđivao, no uglavnom se ničega nisam naknadno odrekao.

5. Koji su to stripovi koje sada čitate, a prije ste ih izbjegavali, a sada vam se čak i sviđaju?
6. Koji su vam stripovi posljednjih godina (pa može i 10-ak ili više) otkriće koje bi željeli podijeliti sa drugima i preporučiti za čitanje?


Nešto u zadnje vrijeme razmišljam da se malo više bacim na Japance.

7. Spadate li u onu skupinu koja skuplja po više primjeraka iste epizode istog stripa i koje vam je opravdanje za tu tu bolest?

Ne. Ali mogu razumjeti (npr. u diskofiliji mi malo fali do toga da iste albume imam u više formata, na ploči i na CD-u npr.).

Kao klinac sam čitao stripove nesustavno, čitao sam što mi je dolazilo po ruku. Mislim da je počelo (odmah čim san naučio čitati, dakle cca '89.) sa Politikinim i/ili Mikijevim zabavnikom. Sjećam se da mi ga je teta iz kioska besplatno posuđivala na čitanje, a ja bih svaki dan dolazio pitati je li došao novi broj (mora da sam bio milo dijete). U RH je onda nakratko Politikin naslijedio Plavi zabavnik, to sam čuvao, neke brojeve sam pročitao puno puta. Zatim su došla Bonelli izadnja Slobodne Dalmacije. U početku mi je najdraži bio Nick Raider, na ako se dobro sjećam, njega su nakon nekog vremena prestali izdavati (vjerojatno je imao najslabiju prođu), kasnije Dylan Dog, čitao sam i Nathana, Martina i Texa, najmanje Zagora i Mister Noa, mislim da me tu dosta odbijalo i što su se epizode uglavnom protezale na nekoliko stripova, draži mi je bio format 1 strip = 1 priča (a la DD). Sjećam se da sam i izrezivao i skupljao neke stripove što su izlazi o obliku pasica ili stranica u Slobodnoj, ne ne znam više koji su bili. Alan Ford nisam nikad skupljao, ali on je uvijek bio tu negdje, nabasavao bih na njega stalno, kod rodbine, kod prijatelja, i sve bih naravno pročitao. Također sam čitao sve što je izlazilo u Modroj lasti. Na faksu sam pomalo počeo saznavati za druge strip scene i primjećivati američke TPB-ove u Algoritmu, a onda sam otkrio stripoteku Knjižnica grada Zagreba iz koje (već skoro 20 godina) redovno posuđujem stripove. Mislim da su prvo što sam posudio bila Antibarbarus i Ceres izdanja Corta, zatim sam prešao na razna Bookglobe izdanja, a onda se najednom počelo pojavljivati sve više i više stripova sa tim malim plamenim logom...

Eto ga, kratka povijest jednog hobija :)
Dexters Posted - 04/06/2020 : 19:00:20
Naravno, uvijek si mi u mislima <3
anto Posted - 04/06/2020 : 14:21:57
quote:
Originally posted by Dexters

Osobno pronalazim vrijednost u smjernici- ako pametan čovjek kaže da je nešto dobro, makar i glupom desetkom, onda je to vjerojatno dobro.


zašto mi miriše da si ovo na mene mislio?
Dexters Posted - 03/06/2020 : 14:59:13
quote:
Originally posted by Peyo

Beva mi je dao ideju za jednu šaljivo/ozbiljnu temu:

Tema: Gdje se na forumu mogu pročitati najveće gluposti?

Osobno smatram da su to ocjene za stripove, ali zanima me i vaše mišljenje.


Ocjene su super kod dugovječnih serijala. Ukoliko je netko pročitao većinu brojeva Dylan Doga ili Asterixa, zna koje su najbolje i najgore epizode u crtačkom i scenarističkom smislu, onda može lako pozicionirati neki novi broj na vrijednosnoj ljestvici. Dakle, uspoređuješ određenu epizodu DD-a ili Asterixa s drugim epizodama, a ne s drugim strip serijalima. I zaista se u praksi uočava da su ocjene bonelli stripova poprilično realne, iako uvijek ima 100%/10% spammera, ali nedovoljno da ugroze objektivnost većine.

S druge strane, ocjenjivanje "stand alone" naslova je glupo, jer nemaš s čim usporediti. To je kao da netko traži da ocjeniš "U registraturi" ili Mona Lisu. Može se eventualno uzeti u obzir autorski opus, ali i to je škakljivo. Osobno pronalazim vrijednost u smjernici- ako pametan čovjek kaže da je nešto dobro, makar i glupom desetkom, onda je to vjerojatno dobro.
Kruger Posted - 03/06/2020 : 12:53:30
Istina.
Meni je pomalo problem ocjenjivati stripove koje sam davno čitao. Tko zna kako bi ih danas doživio.
Peyo Posted - 03/06/2020 : 12:51:48
quote:
Originally posted by Kruger

quote:
Originally posted by Peyo

quote:
Originally posted by Kruger

Nekom nešto može zvučati kao glupost a nekome dobra tema.

Ocjena za stripove nisu baš glupost, ali teško je ocijeniti pravilno strip.



Mislio sam više na krajnosti kod ocjenjivanja, kada se vrhunski strip popljuje, ili kada se stripić uzdigne u nezaslužene visine. I to ne mislim na način da se to radi s namjerom.

Ipak kao što sam već napisao forum je pun znalaca i većina ocjena je u redu koliko god je teško biti objektivan.





Kod ocjenjivanja stripa je teško biti objektivan. Ali ipak te ocjene i napisani komentari mogu dati nekakvu sliku o kakvom se stripu radi za neupućenog.



Slažem se, iako te ocjene treba znati čitati u čemu pomaže ako se ima iskustva tj. staža na čitanju stripova i ako se poznaje one koji ocjenjuju (u smislu da znaš čemu oni pridaju važnost, što vole i sl.).
Kruger Posted - 03/06/2020 : 12:46:26
quote:
Originally posted by Peyo

quote:
Originally posted by Kruger

Nekom nešto može zvučati kao glupost a nekome dobra tema.

Ocjena za stripove nisu baš glupost, ali teško je ocijeniti pravilno strip.



Mislio sam više na krajnosti kod ocjenjivanja, kada se vrhunski strip popljuje, ili kada se stripić uzdigne u nezaslužene visine. I to ne mislim na način da se to radi s namjerom.

Ipak kao što sam već napisao forum je pun znalaca i većina ocjena je u redu koliko god je teško biti objektivan.





Kod ocjenjivanja stripa je teško biti objektivan. Ali ipak te ocjene i napisani komentari mogu dati nekakvu sliku o kakvom se stripu radi za neupućenog.
DinkoJ Posted - 03/06/2020 : 12:27:48
Najbolje rasprave su definitivno na LL temi sa napomenom da LL uopće nije bitan.
Peyo Posted - 03/06/2020 : 12:27:12
quote:
Originally posted by Kruger

Nekom nešto može zvučati kao glupost a nekome dobra tema.

Ocjena za stripove nisu baš glupost, ali teško je ocijeniti pravilno strip.



Mislio sam više na krajnosti kod ocjenjivanja, kada se vrhunski strip popljuje, ili kada se stripić uzdigne u nezaslužene visine. I to ne mislim na način da se to radi s namjerom.

Ipak kao što sam već napisao forum je pun znalaca i većina ocjena je u redu koliko god je teško biti objektivan.

verab Posted - 03/06/2020 : 12:24:17
anto me preduhitrio. na LL temi je tron forumske gluposti, nema dalje.

inače, sve teme gdje ljudi papagajski neumorno lupaju o stvarima o kojima nemaju pojma, ili imaju nekog minimalnog pojma ali su u svojim glavicama duboko uvjereni da znaju SVE, redovito skliznu u kategoriju najvećih forumskih gluposti.

dakle uz LL temu, tu je i većina svaštare.
anto Posted - 03/06/2020 : 11:58:21
quote:
Originally posted by Peyo

Beva mi je dao ideju za jednu šaljivo/ozbiljnu temu:

Tema: Gdje se na forumu mogu pročitati najveće gluposti?

Osobno smatram da su to ocjene za stripove, ali zanima me i vaše mišljenje.


na zvaničnoj LL temi i na skoro svim temama o Zagoru.
Kruger Posted - 03/06/2020 : 11:54:17
Nekom nešto može zvučati kao glupost a nekome dobra tema.

Ocjena za stripove nisu baš glupost, ali teško je ocijeniti pravilno strip.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.23 seconds. Snitz Forums 2000