forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Kolorka sp 28 - Bagdadski čopor

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!
Note: Reply doesn't exist.

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 18/05/2020 : 16:05:20


U svojim nagrađivanim djelima Y, posljednji muškarac na svijetu i Ex Machina (jedan od 10 najboljih fikcionalnih naslova u izboru časopisa Entertainment Weekly) scenarist Brian K. Vaughan pokazao je razumijevanje cijene preživljavanja, kao i političkih finesa suvremenog svijeta. U ovome provokativnom crtanom romanu Vaughan istražuje život na ulicama Iraka razorenog ratom.

U proljeće 2003. čopor lavova pobjegao je iz bagdadskoga zoološkog vrta prilikom američkoga bombardiranja. Izgubljeni i zbunjeni, gladni, ali napokon slobodni, četiri su lava lutala razorenim ulicama Bagdada u očajničkoj borbi za život. Bilježeći muke lavova, BAGDADSKI ČOPOR postavlja ključna pitanja o pravoj naravi slobode.

Inspirirani stvarnim događajima, Vaughan i crtač Niko Henrichon stvorili su jedinstven prozor u prirodu života za vrijeme rata, prikazujući tu borbu kao što to samo crtani roman može.

Kolorka Specijal 28 • Bagdadski čopor • 168 stranica • Kolor • 212 x 320 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Brian K. Vaughan • Crtež Nico Henrichon • Prijevod Nikola Pezić • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 18.5.2020. • Cijena 160 Kn

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-specijal-28-bagdadski-copor/626/
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Red Marquis Posted - 28/10/2021 : 18:54:30
quote:
Originally posted by Red Marquis

Nemojte da ovo ode opet u komšijsko/susjedska prepucavanja...Znate da brdo njih jedva čeka takve teme.


Mene, ako se sete oni iz Nobelove nagrade za mir sete se...ako ne, nikom ništa.
manhunter Posted - 28/10/2021 : 18:36:01
Naker je imao genijalan osvrt, svaka čast. To što drugima malo fali da sve pretvore u Balkan nije on kriv.

Kako god, saberite se.
Poli Posted - 28/10/2021 : 18:31:27

I poslati mu link kako se ocenjiva, dozvoljena skala (approved by Anto) i to je to. Kratko i nista slatko.


Red Marquis Posted - 28/10/2021 : 18:29:46
quote:
Originally posted by anto

quote:
Originally posted by manhunter

Stvarno odavno nisam nikog izbacio, već sam dobio krizu. Hvala što mislite na moje zdravlje.

A sad ozbiljno, dosta je politike.


nejker je za sve kriv


Tačno tako.
Lepo da je napisao naslovna lepa, hrbat šaren, strip granitna petica niko se ne bi nastavljao. Ovako nas je samo potpalio.
Nakera na hlađenje nedelju dana
anto Posted - 28/10/2021 : 17:24:26
quote:
Originally posted by manhunter

Stvarno odavno nisam nikog izbacio, već sam dobio krizu. Hvala što mislite na moje zdravlje.

A sad ozbiljno, dosta je politike.


nejker je za sve kriv
Poli Posted - 28/10/2021 : 17:11:01

A kako to ispricati "antropomorfno"? Doslovno tako samo zamjeniti ljude sa zivotinjama? Ipak mislim da strip ne govori samo o konkretno jednoj stvari.


borg Posted - 28/10/2021 : 17:04:57
Mislim da je i on bio izmanipulisan, ali, ko će ga znati. Posle toga je ubrzo i podneo ostavku. Taj nastup je nazvao svojom greškom. A kasnije se saznalo za tu manipulaciju istinom. Odnosno, posle dve tri godine su priznali da su obmanuli svet.
Ja bih time počeo strip, a ne kavezom. :p
Poli Posted - 28/10/2021 : 16:50:20

Da, to sto je Colin drzao u bocici je WMD. Svasta...


borg Posted - 28/10/2021 : 16:43:47
quote:
Originally posted by Red Marquis


Znaš, nekad se dese i situacije da se preklapa tvoja istina sa istinom onih koje ne voliš. Nema crno belo sto odsto nikad.





Po mom pojmu apsolutna istina ne postoji. Ona je filozofija. Način tumačenja podataka. I svi mi donosimo sud na osnovu podataka koje dolaze do nas. Ali ti podaci na svom putu prolaze kroz razne filtere, neki se menjaju, neki brišu, neke dodaju... Grupišu se i obrađuju u informacije.
Ali, nekada provališ da postoje obrasci organizovanja tih podataka, tj, podacima se daje izmenjen smisao, promenjen kontekst, vremenska distorzija itd.

Da stanem i zaključim, inače se pretvorih u stinkija ,
Ja sumnjam u njihovu istinu, kao što sumnjam i u svoju istinu. Takvo etiketiranje koje ima za cilj da nečiju istinu nametne meni kao aksiom, kod mene ne prolazi.
I za mene je Sadam bio sadista sa zlokobnim fabrikama u kojima se proizvodilo hemijsko oružje koje je zamalo zatrlo pola sveta. Kolin Pauel je lično u rukama držao dokaz tog hemijskog oružja u UN. Al deset godina kasnije, imamo priznanje da je to izmišljeno kako bi se napala jedna suverena zemlja. Evo, upravo sude Bušu i Bleru u Hagu zbog tog ratnog zločina...

Ko zna kakve sam sve lažne informacije progutao i kreirao svoju istinu na osnovu njih. Nekako sam počeo da vidim informacije, posebno sada kada je rat njima izraženiji nego ikada, pa mi smeta taj obrazac.
Zato sam i za strip rekao da je dobar kao strip ali ga ja ne gotivim zbog poturanja tih autorovih aksioma koje ja vidim kao propagandu a ti kao umetnički izraz.
manhunter Posted - 28/10/2021 : 16:40:06
Stvarno odavno nisam nikog izbacio, već sam dobio krizu. Hvala što mislite na moje zdravlje.

A sad ozbiljno, dosta je politike.
lwood Posted - 28/10/2021 : 14:45:29
Hoho,ko bi reka da su strip teme tako zanimljive.
Sjednimo i uživajmo.
Red Marquis Posted - 28/10/2021 : 14:44:46
Nemojte da ovo ode opet u komšijsko/susjedska prepucavanja...Znate da brdo njih jedva čeka takve teme.
anto Posted - 28/10/2021 : 14:41:08
quote:
Originally posted by BeaGea

quote:
Originally posted by borg

quote:
Originally posted by Red Marquis



Vladar je predstavljen kao tiranin, da. Zato što i jeste bio tiranin. Nemojmo upadati u grešku zbog toga šta i ko su NATO i šta je njihov razlog zašto su napravili invaziju sa time ko je bio Sadam.



Ja mu ne stavljam etiketu tiranina. Ni njemu ni Gadafiju ni Asadu ni Miloševiću... Sve je to deo žestoke propagande, i uticaja zapadnih obaveštajnih službi na dešavanja u nekoj državi.




Sramota, zlocince par excellence opravdavati i tvrditi da to nisu.

Ali nije lose znati kako doticni forumas razmislja.


Jel i Njofra Tuđman zločinac par ekselans?
BeaGea Posted - 28/10/2021 : 14:31:59
quote:
Originally posted by Red Marquis

Da da. Nema potrebe da se nastavljamo. Čim ti ovu četvoricu stavljaš u istu kategoriju samo zato jer se Zapad na sličan način ophodio s njima. A debelo se razlikuju svaki ponaosob.



Bravo!
BeaGea Posted - 28/10/2021 : 14:26:54
quote:
Originally posted by borg

quote:
Originally posted by Red Marquis



Vladar je predstavljen kao tiranin, da. Zato što i jeste bio tiranin. Nemojmo upadati u grešku zbog toga šta i ko su NATO i šta je njihov razlog zašto su napravili invaziju sa time ko je bio Sadam.



Ja mu ne stavljam etiketu tiranina. Ni njemu ni Gadafiju ni Asadu ni Miloševiću... Sve je to deo žestoke propagande, i uticaja zapadnih obaveštajnih službi na dešavanja u nekoj državi.




Sramota, zlocince par excellence opravdavati i tvrditi da to nisu.

Ali nije lose znati kako doticni forumas razmislja.
Red Marquis Posted - 28/10/2021 : 14:09:03
Da da. Nema potrebe da se nastavljamo. Čim ti ovu četvoricu stavljaš u istu kategoriju samo zato jer se Zapad na sličan način ophodio s njima. A debelo se razlikuju svaki ponaosob.
Znaš, nekad se dese i situacije da se preklapa tvoja istina sa istinom onih koje ne voliš. Nema crno belo sto odsto nikad.

P.S. Da je ovo fiktivna priča, sa imaginarnim stranama u ratu, ne bi NIKAD zaključio da je autor stripa pravdao ovaj rat. Ušao si sa predubeđenjem u njega, i do tebe je. My two cents.
borg Posted - 28/10/2021 : 00:44:26
quote:
Originally posted by Red Marquis



Vladar je predstavljen kao tiranin, da. Zato što i jeste bio tiranin. Nemojmo upadati u grešku zbog toga šta i ko su NATO i šta je njihov razlog zašto su napravili invaziju sa time ko je bio Sadam.



Ja mu ne stavljam etiketu tiranina. Ni njemu ni Gadafiju ni Asadu ni Miloševiću... Sve je to deo žestoke propagande, i uticaja zapadnih obaveštajnih službi na dešavanja u nekoj državi.
Suviše je to kompleksno za analizu. I to etiketiranje Sadama kao tiranina, njegova dehumanizacija u stripu, sadizam, su mi kao opravdanje tog rata. Rata koji ne može imati opravdanje.
Crnji su nego najcrnja verzija Sadama.

Ima jedna replika u Vijonu tipa-
To što sam jednom ubio i silovao i krao me čini ubicom, lopovom i silovateljem. Dajte mi vojsku pa da pljačkam cele države i ubijam milione slavićete me kao heroja...

A heroji pišu svoju verziju, tako da napišu laž, pa još veću laž, pa još veću... I onda nam ona prva laž postane najmanja laž, prosto je prihvatimo kao istinu. A kada nju prihvatimo kao istinu, onda sledeću nam uvaljuju po istom principu.

Ma, glupo uopšte da ulazimo u raspravu kad se kod osnovne stvari ne slažemo. Zato i drugačije gledamo na strip.
Red Marquis Posted - 28/10/2021 : 00:03:07
Čekaj, koja zastava na kraju, ja il sam nešto zaboravio, il sam slep. Poslednja zastava je ona na njihovoj uniformi, kakav krupan kadar?

Vladar je predstavljen kao tiranin, da. Zato što i jeste bio tiranin. Nemojmo upadati u grešku zbog toga šta i ko su NATO i šta je njihov razlog zašto su napravili invaziju sa time ko je bio Sadam. Grad je dehumanizovan jer je upravo prošao apokalipsu i preoran je. Te životinje su Iračani, civili, to je jasno. Nisu bili potrebni ljudi nacrtani da bi nam bilo jasno na koga se misli.
Ako misliš da je ono što medved govori kaubojska propaganda, ne znam šta da ti kažem...medved je jasno simbol Sadamove vojske, Republikanske garde u prvom redu. Ono o čemu lavovi razgovaraju sa onim lavom u lancima je meni barem delovalo kao situacija u bilo kojoj dikataturi. Imaš potlačene i one koji ni ne shvataju skroz da su to bili. Žrtve i još veće žrtve.

"Jedina prava kritika je bila ubijanje civila predstavljeno kroz sam kraj (bezrazložno ubijanje lavova), ali i tu izostaje prava reakcija nadređenog. Kao što je i bilo sve vreme rata i perioda koji je usledio."
Pa ako to nije kritika ja ne znam šta je. Jel Vaughan trebao da izmisli situaciju a la Tarantino i da ih nadređeni sve pokoka na licu mesta? Ili je prava kritika kad pokaže kako zapravo okupatorska moćna vojska skoro uvek prođe nekažnjeno?

To je što se tiče teme propagande. Ovo oko komercijale u crtežu i priči mi je već previše neodređeno da bih znao šta da ti odgovorim. Mislim autori pišu i crtaju stripove da bi se prodali. Ako je do slika nasilja i krvi, pa sad, nekom to smeta. Meni recimo to često smara kod Punishera, The Boys, Conana, Preachera ali kod stripova koji su realni, i odnose se na stvari koji se jesu desile, mislim da su takva dela prilično mekana u odnosu na stvarnost. Ja bih rekao pre da je Bagdadski čopor komercijalan u smislu jer je blag u odnosu na ono šta je tamo bilo, a ne zato što je prikazao krvave scene.
borg Posted - 27/10/2021 : 23:27:20
Amerikanci dođu u grad star nekoliko hiljada godina da ljude oslobode od... Ne nastavlja mi se rečenica, sami je dovršite.
Strip je kritika američke invazije koja u suštini to nije.
Kako si ti shvatio one dijaloge pred borbu sa medvedom i uopšte taj deo? Meni je taj deo pun kaubojske propagande...

Amerika je predstavljena silovito, jako, avioni u punoj snazi, kolone tenkova koji gaze sve, rakete koje redom bombarduju...
Da su hteli pravu kritiku, ta sila bi bila predstavljena zlokobno, strašno i odvratno...
Dalje, grad je dehumanizovan. Rat je sentimentalizovan kroz priču o životinjama. A vladar predstavljen kao tiranin.

Da je antiratni strip, ima tu materijala na tonu za mnogo jaču kritiku. Jedina prava kritika je bila ubijanje civila predstavljeno kroz sam kraj (bezrazložno ubijanje lavova), ali i tu izostaje prava reakcija nadređenog. Kao što je i bilo sve vreme rata i perioda koji je usledio.
Postoje bar dve rečenice koje zaista vrede :
They're free. Koja može imati više značenja, od kojih ni jedno nije lepo. i ona još surovija:
There were other casualties as well.

Davno sam ostavio komentar u vezi ovog stripa, a neke od rečenica su bile:
-Kad Amer piše a Kanađanin crta, to je vizuelni spektakl. Ruke i noge lete na sve strane, odrane životinje, glave koje eksplodiraju, životinje se ubijaju sa dvadeset metaka, za svaki slučaj da prvih 19 nije bilo dovoljno...
-Sve u svemu, nije dosadno, ali je suviše u kaubojskom fazonu. Da je priču ispričao neki Japanac verovatno bi našao i neku poentu :-)



Krenuh da pišem esej o blast scenama, krvi, nasilju radi nasilja, pa i kroz novije Betmene koji su jako popularni u odnosu na ranijeg Betsa, a prepuni scena besmislenog i surovog nasilja, ali to već skreće u druge vode...

Zašto američka zastava u krupnom kadru na kraju, ne bi je primetili da je diskretno na ramenu uniforme? Ne bi znali čiji su vojnici?

Ma, ne mogu da se setim svega... Ako baš misliš da nema američke propagande i komercijale u crtežu i priči onda ću obnoviti gradivo pa ti dati još mojih zamerki.
Red Marquis Posted - 27/10/2021 : 20:51:35
quote:
Originally posted by borg

propagandnih gluposti koje mora neki strip da pretrpi, ja ovaj nikako nisam uspeo da zavolim.


Kao na primer...?
Kerempir Posted - 27/10/2021 : 20:38:19
Odličan osvrt, podiglo mi strip na wishlisti
anto Posted - 27/10/2021 : 16:32:20
aha,to svakako
inače,i od mene palac gore za osvrt!!
naker Posted - 27/10/2021 : 16:29:01
Samo je umislio da je lav
anto Posted - 27/10/2021 : 16:10:56
ček bre - kog smo mi to imali lava??
za ponosnog se slažem,ali za lava nikako.
Peyo Posted - 27/10/2021 : 12:19:48
quote:
Originally posted by DiSkAcH

Nakeru, osvrt ti je vrhunski!
Bolji od samog stripa.





Nikako da ga pročitam. Nadam se da nisi u pravu.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.15 seconds. Snitz Forums 2000