forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: KOLORKA 160 - Melvile 2

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 16/06/2020 : 21:00:04


Dok na drugom kraju doline Samuel Beauclair pokušava ponovo pronaći nešto nalik sreći, Saul Miller, čuveni sveučilištarac i profesor astrofizike, provodi mirovinu u Melvileu, svome rodnom gradu.

U njegovom svijetu obitava Mia, jedanaestogodišnja djevojčica kojoj Saul pomaže pri pisanju zadaća. Tu su i Beth i Daniel, njegovi prijatelji i susjedi. Tu su i svemir i svjetlost, i zemlja i stoljetna stabla.

No tu su i oni, dvojica pridošlica koji sa sobom donose najgore i najpodmuklije nasilje. Jedan razgovor koji krene u krivom smjeru, jedan čudan osmijeh i Saulov se svijet raspršuje.

Kolorka 160 • Priča o Saulu Milleru • 208 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Romain Renard • Crtež Romain Renard • Prijevod Ursula Burger • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 16.6.2020. • Cijena 180 Kn

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-160-prica-o-saulu-milleru/635/
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Zula Posted - 30/05/2021 : 23:05:14
quote:
Originally posted by Dexters

@Zula reci ti njemu slobodno što su pravi stripovi...


E baš neću! Jer ne znam! Znam samo što se meni sviđa.
quote:
Originally posted by Dexters

...ali se nemoj baviti njime...


Misliš ovako kako se ti ne baviš sa mnom?
Zagor-te-nay Posted - 30/05/2021 : 22:57:24
Zagor je odličan...Melvile isto nije za bacit...vidiš da može sve da igra, šta se sekiraš...


quote:
Originally posted by Peyo

@Dexters lijepo si obrazložio svoja razmišljanja i to je na tragu mojih razmišljanja.

Ono što je možda moj dodatak to je i sadržaj samog stripa. Nekakvo zamaranje "prevelikom dubinom" i/ili manjkom avanture/akcije/humora je ono što zovem nestripskim sadržajem i što smatram primjerenijim drugim formama izražavanja.

Ne odvraćam ljude od čitanja Melvilea koji kao što vidimo na forumu ima dosta fanova i zato sam napisao da ne bih ulazio u rasprave zato jer mislim da mnogi neće razumjeti (za razliku od tebe) što sam htio napisati. Zbog toga često dolazim u situaciju da upadam u nepotrebne rasprave s ljudima koji vole skoro iste stripove kao i ja i/ili dobivam "duboke" komentare tipa čitaj Zagora i Mickeya i ne gnjavi nas.

Dexters Posted - 30/05/2021 : 22:23:03
@Zula reci ti njemu slobodno što su pravi stripovi, ali se nemoj baviti njime, jerbo se ni on ne bavi tobom, već s onim što on misli da su pravi stripovi.
Zula Posted - 30/05/2021 : 21:32:41
quote:
Originally posted by Dexters

Ima nas stvarno svakakvih.


Iako izrečeno u drugom kontekstu, to je poanta! Biti tolerantan na razlike.
Neki ljudi vole stripove, a svatko među stripovima može voljeti što god želi.

Ako netko više puta kaže nešto kao: Da, to su isto stripovi i svatko može čitati što god želi..., ali za mene to ne bi trebali biti stripovi, već su za mene pravi stripovi to i to... Tad to meni ne djeluje tolerantno i možda izazove želju da mu ja kažem što su pravi stripovi... i onda uđemo u spiralu prepucavanja tko je u pravu i što je istina.

Bolje samo reći što te veseli u stripu/stripovima.
Peyo Posted - 30/05/2021 : 21:25:51
quote:
Originally posted by kasper

aj nek neko doturi peyu malaterre, da ga skinemo sa stripa i foruma



Pročitao, bolje da ne komentiram !

Svako ima neke svoje traume s ocem ...
kasper Posted - 30/05/2021 : 21:21:35
quote:
Originally posted by Peyo
Ovaj strip je klasični primjer onoga čime povremeno zamaram ljude, a to je nestripski strip, kakav je po meni potpuno nepotreban.
Drugim riječima da su svi stripovi ovakvi ja bih čitao samo knjige.



aj nek neko doturi peyu malaterre, da ga skinemo sa stripa i foruma
Chui Posted - 30/05/2021 : 21:20:11
quote:
Originally posted by Peyo

@Dexters lijepo si obrazložio svoja razmišljanja i to je na tragu mojih razmišljanja.

Ono što je možda moj dodatak to je i sadržaj samog stripa. Nekakvo zamaranje "prevelikom dubinom" i/ili manjkom avanture/akcije/humora je ono što zovem nestripskim sadržajem i što smatram primjerenijim drugim formama izražavanja.

Ne odvraćam ljude od čitanja Melvilea koji kao što vidimo na forumu ima dosta fanova i zato sam napisao da ne bih ulazio u rasprave zato jer mislim da mnogi neće razumjeti (za razliku od tebe) što sam htio napisati. Zbog toga često dolazim u situaciju da upadam u nepotrebne rasprave s ljudima koji vole skoro iste stripove kao i ja i/ili dobivam "duboke" komentare tipa čitaj Zagora i Mickeya i ne gnjavi nas.



Mislim da nebi trebali strip ograničavati nekim očekivanjima, ono kad mu vizualno dopuštamo da nas iznenadi ali narativno mu stavljamo neke okvire. Više me smetaju neki stripovi koji služe kao da eto i strip ima tu neku priču, odnosno to neko značajno djelo u nekom žanru koje imaju i drugi mediji kao film i književnost. Shvaćam da to godi ljubiteljima stripa koji osjećaju da je njihov omiljeni medij podcijenjen u odnosu na film i književnost i treba im taj osjećaj ravnopravnosti. Ti stripovi su za sam strip zapravo zanimljiviji za ne stripovsku publiku koja preko tih priča njima poznatih iz drugih medija možda zakorače u strip i oktriju čari stripa. Ali strip je priča za sebe i medij za sebe i mislim da se ne treba natjecati i uspoređivati sa ostalima, ima dovoljno svojih aduta koji ostali mediji ne mogu dosegnuti i posebnosti koje ga čine jedinstvenim. I Melvile je baš dobar strip. Renard genijalno crtežom dočarava možda i više nego bi neki pisac dočarao riječima u nekoj noveli. I to je strip, pun iznenađenja, i zato ga volim više sad nego ko klinjo kad sam gutao zagora, mister noa i asteriksa i obeliksa
Dexters Posted - 30/05/2021 : 21:16:32
@peyo ma da, vidim u prijašnjim postovima da mu nije prvi put. Bolje da te pošalje čitati Natašu.
Peyo Posted - 30/05/2021 : 21:13:18
Dexters, sada razumiješ ono o raspravama .

Ono što me fascinira (a istovremeno i deprimira) je da me Zula konstantno krivo razumije.

Ne namećem svoje mišljenje ako ga iznosim.

Ako se moje mišljenje razlikuje od nekih ili mnogih ne znači da nisam tolerantan (također ne znači i da sam u pravu). Možda ti nisi tolerantan ako ne prihvaćaš pravo na različito viđenje.

Također nigdje nisam napisao da je Melvile loš strip.

I na kraju Zula (opet ponavljam) oko mnogih (možda i većine) stripova se ti i ja slažemo.
Dexters Posted - 30/05/2021 : 21:03:07
a po čemu si ti zaključio da je Peyo netolerantan i ogorčen? Ima nas stvarno svakakvih.
Zula Posted - 30/05/2021 : 20:47:18
quote:
Originally posted by Dexters

quote:
Originally posted by Peyo


Znači li to da mislim da je ovo loš strip ili još preciznije loše nacrtan strip? Ni u kom slučaju.


Strip smatram vrhunskim tek kad pripovjedački i vizualni detalji djeluju skladno i na meni zajednički ostave snažan utisak.
Govorim općenito, Melvile nisam čitao.


Čini mi se da se vas dvojica slažete da je za strip bitan i sadržaj i crtež. Jedino jedan je pročitao njemu dobar strip, koji to ne bi trebao biti, a drugi ga uopće nije pročitao.

Peyo, zaista mislim da bi bilo dobro biti tolerantniji prema svima koji u stripu vide i nešto što tebi strip nije ili te u stripu ne veseli. I meni se neki stripovi (knjige, filmovi) ne sviđaju, ali radije bih govorio o onome što mi je dobro. Čini mi se da koristiš skoro svaku priliku (strip) da nametneš svoje viđenje stripa općenito. I uglavnom, umjesto neke radosti pročitanim, često proviri lagana ogorčenost...

Melvile 1 i 2 su meni vrlo dobri stripovi, ali nisu najbolji. Svakako se osjećam bogatiji za iskustvo čitanja tih stripova i veselim se ako će biti i 3. nastavak.
Peyo Posted - 30/05/2021 : 20:14:31
@Dexters lijepo si obrazložio svoja razmišljanja i to je na tragu mojih razmišljanja.

Ono što je možda moj dodatak to je i sadržaj samog stripa. Nekakvo zamaranje "prevelikom dubinom" i/ili manjkom avanture/akcije/humora je ono što zovem nestripskim sadržajem i što smatram primjerenijim drugim formama izražavanja.

Ne odvraćam ljude od čitanja Melvilea koji kao što vidimo na forumu ima dosta fanova i zato sam napisao da ne bih ulazio u rasprave zato jer mislim da mnogi neće razumjeti (za razliku od tebe) što sam htio napisati. Zbog toga često dolazim u situaciju da upadam u nepotrebne rasprave s ljudima koji vole skoro iste stripove kao i ja i/ili dobivam "duboke" komentare tipa čitaj Zagora i Mickeya i ne gnjavi nas.
Dexters Posted - 30/05/2021 : 19:52:11
quote:
Originally posted by Peyo

Bez želje da ulazim u rasprave (ili ne daj Bože nekoga iritiram) samo ću napisati svoje razmišljanje (forum valjda tome i služi).

Ovaj strip je klasični primjer onoga čime povremeno zamaram ljude, a to je nestripski strip, kakav je po meni potpuno nepotreban.
Drugim riječima da su svi stripovi ovakvi ja bih čitao samo knjige.

Znači li to da mislim da je ovo loš strip ili još preciznije loše nacrtan strip? Ni u kom slučaju.
Ima mnogo jako dobro nacrtanih prizora, ali za ovakav scenarij koji po meni više odgovora noveli taj trud je potpuno nepotreban.
Pored toga mislim da bi mu forma novele podigla dubinu. Za ovakve stripove mi ne trebaju crteži.

One koji se oduševljavaju ovakvim stripovima bih pitao da li bi ovakve sadržaje čitali da nisu stripovi?

Vjerujem da bi se strip industrija brzo ugasila kada bi se temeljila samo na ovakvim stripovima. Kao starijem konzumentu stripova ne trebaju mi ovakvi stripovi kao opravdanje pred nekim tko na stripove gleda svisoka, kao štivo za djecu i starije debile.

Ponavljam za one koji ne čitaju pažljivo, ne mislim da je ovo loš strip.


Zašto toliko bježiš od rasprava, zar ne voliš stres?

Šalu na stranu, slažem se s tobom. Meni se katkad događa da čitam strip i kažem si: okej, sve je to lijepo i krasno, ali zašto baš u strip formi? Smatram da je za strip apsolutno neophodno postojanje snažne kohezije priče i crteža, ne samo u gradnji atmosfere, narativa, proizvodnji emocionalnog doživljaja, već doslovno svega. Nikako se ne smije dogoditi da priča ili, što je učestalije, crtež služi samo kao pomoćno sredstvo. Strip smatram vrhunskim tek kad pripovjedački i vizualni detalji djeluju skladno i na meni zajednički ostave snažan utisak.

Govorim općenito, Melvile nisam čitao.
Peyo Posted - 30/05/2021 : 19:24:56
Bez želje da ulazim u rasprave (ili ne daj Bože nekoga iritiram) samo ću napisati svoje razmišljanje (forum valjda tome i služi).

Ovaj strip je klasični primjer onoga čime povremeno zamaram ljude, a to je nestripski strip, kakav je po meni potpuno nepotreban.
Drugim riječima da su svi stripovi ovakvi ja bih čitao samo knjige.

Znači li to da mislim da je ovo loš strip ili još preciznije loše nacrtan strip? Ni u kom slučaju.
Ima mnogo jako dobro nacrtanih prizora, ali za ovakav scenarij koji po meni više odgovora noveli taj trud je potpuno nepotreban.
Pored toga mislim da bi mu forma novele podigla dubinu. Za ovakve stripove mi ne trebaju crteži.

One koji se oduševljavaju ovakvim stripovima bih pitao da li bi ovakve sadržaje čitali da nisu stripovi?

Vjerujem da bi se strip industrija brzo ugasila kada bi se temeljila samo na ovakvim stripovima. Kao starijem konzumentu stripova ne trebaju mi ovakvi stripovi kao opravdanje pred nekim tko na stripove gleda svisoka, kao štivo za djecu i starije debile.

Ponavljam za one koji ne čitaju pažljivo, ne mislim da je ovo loš strip.
Markos Posted - 23/05/2021 : 15:44:26
Cim ga autor zavrsi!
kasper Posted - 23/05/2021 : 12:39:56
dobro, trus mozgova je slozio oko ovog stripa . kad ce treci deo?
DzekDenijels Posted - 23/05/2021 : 11:23:09
Odmah posle pročitanog Samuela Beauclaira krenuo sam sa čitanjem nastavka (uslovno rečeno).
Sve ono što je želeo da nam pokaže u prethodnom stripu, Renard je uradio i u ovom, samo mnogo bolje.

Opet jedna melanholična i pomalo mračna priča o usamljenosti i razočarenju,
životu prepunom laži i samoobmana, nastojanju da se prevaziđe "ružna" prošlost.
A to vraćanje na "pravi kolosek" u jednom svetu prepunom tajni i zagonetki, je ponekad pretežak zadatak prepun emotivnih uspona i padova, bola i gorčine, halucinacija.

Ljudska psiha je nešto nedokučivo i nepredvidivo.
Ljubav, zebnja, strah, očaj, bes, nasilje, predaja.
Sve će to iznenada isplivati na površinu i furiozno promeniti jedan naizgled miran život.
Saul će otvoriti svoju dušu, ali (ne)će uspeti da nađe spas.
Sudbina će umešati svoje prste, vatra spaljuje tajne koje šuma krije, a reka pročišćava i odnosi sve.
Da li je to zaista kraj?

Atmosfera još bolja nego u Priči o Samuelu Beauclaira.
Na početku usporena i "mirna", naizgled opuštena, a onda kako priča odmiče misteriozna, napeta, nasilna, mračna.

I opet izuzetan crtež i kolor, za koji ne znam da li su bolji u scenama požara ili same prirode, noći i "priviđenja", ili...ma svuda.
Jednom rečju fantastično.

Ovog puta izuzetan i efektan završetak.
Strip koji zaslužuje apsolutnu preporuku, kako za čitanje tako i za kolekciju.
Željno očekujem nove albume.
Chui Posted - 13/05/2021 : 19:27:10
Mnogo dobar mi je ovaj Melvile, svi ste već naveli dosta komplimenata s kojima se slažem, al brate mili nikako nisam skužio onu dvojicu likova koji na kraju ispadaju prodavaći osiguranja, vota fak? nešto nisam skužio il sam totalno blesav heh
Markos Posted - 29/04/2021 : 15:18:51
Još su dva u planu.
Unngenant Posted - 29/04/2021 : 15:04:14
Veoma zanimljiv pre svega koncept ovog "univerzuma"...Vuče malo na Lynch-a malo na A History of Violence...Prvi broj me malo razočarao, ali čitanjem 2 albuma mu je poovećao vrednost...i to samo zato što ga upotpunjava u sliku mesta...

Šteta (mislim da je tako?) što ovde neće pasti barem još 4 albuma o ovom mestu i nekim naizgled običnim likovima.

Da, čitao sam ga uz "soundtrack" (koji je takođe lep fin doprinos)...

4/5
stripadzija Posted - 12/04/2021 : 08:39:55
Hvala, mislim da ću još jednom pročitati strip iz ugla ovog što si napisao.
supermark Posted - 11/04/2021 : 11:13:33
quote:
Originally posted by stripadzija



SPOILER

Šta predstavlja niz crteža u drugoj polovini stripa koji prikazuje niz slika u različitom vremenu? Kako ste razumeli rasplet priče? Da li ste probali da odete na sajt www.melvile.com naveden u stripu, meni se ne otvara?





Ja sam to shvatio kao da su se ispreplela dva vremenska doba, dvije stvarnosti
Jedna u kojoj je glavni junak mlad, gdje trupci jos plutaju rijekom i gdje kafić još uvijek radi, i jedna od puno godina poslije, gdje se on vratio kući nakon puno godina izbivanja, ona koju pratimo cijelo vrijeme
To su oni mjehurići stvarnosti o kojima je objašnjavao maloj Miji, a u jednoj od tih naš planet ima dva mjeseca (vidi naslovnicu)
Btw, ni meni ne otvara stranicu
Zula Posted - 14/01/2021 : 00:23:52
Melvile 1 < Melvile 2

Prvi je bio vrlo dobar, a drugi je još malo bolji.
Obje priče su o istom mjestu, uz dosta šume, rijeke, vatru, poneku legendu i slutnju.
Obje priče se događaju u isto vrijeme!

Nacrtana atmosfera je više od pola stripa i zahtjeva polako čitanje, uranjanje u strip.
Sve krene kao obična priča iz malog zaboravljenog mjesta, naizgled zaboravljenih ljudi koji su dosta toga zaboravili... Pa kad krene prisjećanje...

Ocjena 8-9/10

p.s. u Melvileu 2 ima par kadrova iz Melvilea 1, prepričana krađa u trgovini, koncert u Caverneu...
lwood Posted - 28/10/2020 : 21:07:33
Ajde,sve u svemu nije loše. Dapače. Recimo između nekih 7 i 8 /10 na prvu.
lwood Posted - 27/10/2020 : 09:39:42
Krećen danas sa čitanjem,da vidimo našta to izgleda.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.31 seconds. Snitz Forums 2000