forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Najbolje od strica Martija

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
paro Posted - 28/06/2020 : 16:40:33
Pozdrav dragi stripofil.
Treba mi vaše znanje i preporuka.
Naime, nakon puno godina vraćam se čitanju Martija. Svoju LMS kolekciju dotičnog sam prodao davnih dana,ima valjda 15 godina.

E sad, trebala bi mi vaša preporuka, neću inzistirati da to bude strogo top ten ili twenty, ali ako imate volje da nabrojite svoje najdraže avanture strica Martija.
Mislio sam nabavit barem nekih 50 najboljih epizoda.
Unaprijed zahvaljujem

16   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Jozzinelli Posted - 05/07/2020 : 18:03:20
quote:
Originally posted by Spock
Ne, ovaj popis je prosjek ocjena komentara članova, a na njemu vidiš i koliko je glasova uračunato u prosječnu ocjenu.

Usput, za mene je "U zemlji patuljaka" prvi i kultni Marty koji me je i navukao na tog meni najdražeg junaka.



Ups, izvinjavam se, nisam obratio pažnju... U stvari, nisam ni primetio do sada da je moguća i ta opcija sa prosečnim ocenama.


Eh, kad je u pitanju nostalgija, ima još epizoda koje su mi manje-više odlične (u svakom slučaju drage)
ali se suzdržavam od preporuka drugima, pošto znam da tu preovladava subjektivnost i da se ne bi svidele svakome (pogotovo kad vidim kako su ocenjene na recenzijama). Zato preporučujem samo one za koje znam da su i objektivno među boljima (mada je opet sve to relativno).

Moj prvi Marti je epizoda Vremenska mašina (Četvrta dimenzija) i meni je ta priča super, iako je to prva koju Marti izmišlja za potrebe knjige.
U stvari, manu može da predstavlja što se ta ionako kratka epizoda sastoji iz manjih delova, kao i to što je crtao forumašima omraženi Banjoli,
ali meni ne smeta, jedino mi je smetao izuzetno loš dnevnikov otisak u njoj.
Za ono vreme je bila i prednost što je cela epizoda stala u jedan broj, bez nastavaka (zahvaljujući tome što je dnevnik izbacio nekoliko stranica).
Pogotovo prva priča "Savršeni zločin Arčibalda Hipa", faustovski dogovor lenjog i raskalašnog studenta, čitao kad još nisam ni znao za Fausta,
onom ko bi je sad prvi put čitao sigurno ne bi bila ništa naročito, ali za mene je kultna.
Eto, još uvek nije napisana ni recenzija za tu epizodu...

Zona X mi isto nije loša, i tu mi se više sviđa prva priča sa Stanislavom Spilhauzom od drugog dela u kome učešće uzimaju Marti, Java i Dijana.
Mislim, ono, fora je kad saznaš da ništa nije kao što smo učili iz knjiga, teorije zavere i tako to, zabavno i treš (u pozitivnom smislu).

I Frankenštajn mi je dobra epizoda, Banjolijev crtež je taman tu legao gotskoj atmosferi u stripu.

Afrička magija je još jedna kultna epizoda, ako ne kompletnom pričom (osim uvodnog dela koji svi čitaoci hvale) ono zbog drugih razloga:
- jedna od retkih Martijevih epizoda koja se odigrava u srcu Crne Afrike, u duhu klasičnih avanturističkih filmova
- posle dugo vremena se ponovo pojavljuje Beverli Karter
- scene sa onom plemenskom čarobnicom su vizuelno izuzetno upečatljive
Iako su na kraju dinosaurusi razočarali, a već su i sami po sebi postali zastareli kao tema u današnje vreme.

E, da, jedna, po mom mišljenju, jako dobra epizoda, a dosta potcenjena, jeste specijal Ultimatum,
priča koja deluje i danas sveže, pogodna za čitanje preko leta, a pogotovo tokom vanrednih situacija.
Prikaz kako pokušati na što bezbolniji način prevazići katastrofu koja preti građanima,
ozbiljna tema, moglo bi se reći, ali ispričana na jedan pitak način, uz dosta humora.


P.S. Paro, ove epizode koje sam sad nabrojao ne uzimaj u obzir ili ih uzmi s rezervom,
čisto sam iskoristio priliku da pomenem još neke meni dobre epizode, pošto je tema ionako potonula na drugu stranicu podforuma...
hrvoje23 Posted - 01/07/2020 : 12:19:15
10 najdražih starijih epizoda po Libellusovoj numeraciji :

-06- Izvor mladosti
-09- Vampir u New Yorku
-17- Kristalna kugla
-18- Stravična invazija
-22- Povratak Kundigasa
-24- Panova frula
-40- Operacija Dorian Gray
-47- Stvorenje d drugog svijeta
-48- Narod malih ljudi
-51- Santa Claus 9000

Ima tu još vrlo dobrih priča (npr. Christopherovo srce, Lova na vješticu), ali ove su mi nekako najbolje.
Na popisu nije Gigant - Tajna svetog Nikole, također odličan.

Od Slobodne najbolje su mi:
-1,2- Sotonin ekran, Elektronska pogodba
-4,5- More otrova, Otok vjetra
-11- Krilati osvetnici
-15,16- Povratak magova, Nekromanti
-28,29- Gospodarica zmija, Kripta i noćna mora
-35,36- Misterij Borisa Grigova, Kamen života
-37- Psihički simboli
-40,41- Obiteljski posao, Doktor Mystere
morski Posted - 29/06/2020 : 15:38:01
1 Ljudi u crnom
15/16 Mač kralja Artura
17/18/19 Grad Prozirnih senki
50/51 Druidov srp
Specijal 3 Čovek iz Atlantide
62/63/64 Operacija Dorijan Grej
88/89/90 Tajna templara
100 O svim tim bojama
Gigant 1 Tajna svetoga Nikole
Gigant 2 Ksanadu
El Morisco Posted - 29/06/2020 : 10:46:01
Apsolutna preporuka su Giganti od Libellusa, ako ih možeš nabaviti ili posuditi. Probaj i nama najaktualnije koje izdaje Veseli četvrtak. Do sada su 54 broja izašla, svaki je jednočinka na 160 str. i meni su ugodno iznenađenje i kvaliteta više. Mislim da nema smisla vraćanje na staro koje si već pročitao, iako naravno i tu ima kapitalaca.
Korg Posted - 29/06/2020 : 09:45:09
Ovo su neke od mojih omiljenih priča...

Od prvih 100-tinjak epizoda (LMS period):

1. Operacija Dorian Grey
2. Čudo od djeteta
3. Mač kralja Arthura
4. Susreti bliske vrste
5. Povratak Kundingasa
6. Gospodari oluja
7. Reinakarnacija Annabel Lee
8. Izvor mladosti
9. Tunguska
10. Tajna templara

Najbolje priče poslije LMS perioda:

1. Kameni sarkofag (Kraljica od Sabe) - meni u top 3 priče čitavog MM opusa
2. Pješčana knjiga
3. Javina prošlost
4. Nemogući svijetovi Sherlocka Holmesa
5. Newyorške priče
6. Doctor Mystere
7. Povratak mudraca
8. Programirani čovjek
9. Deset godina poslije
10. Gospodarica zmija

Naravno, posebnu pozornost obratit na gigante.
ninel Posted - 29/06/2020 : 07:26:01
Meni deset najdražih po redosledu izlaženja:
Tunguska
Anabel Li
Velika magija
Dorijan Grej
Intriga u Pekingu
Ambrouz Birs
Zagonetka zvana Džesper
Božična priča
Mutanti
Mona Liza
Spock Posted - 29/06/2020 : 07:25:21
quote:
Originally posted by Jozzinelli
Da, lista epizoda poređana po visini ocena na recenzijama je prilično dobar pokazatelj, ali ne baš 100% perfektan...
Fora je u tome što su ovo samo ocene recenzenata, a ne prosek ocena koje su dali i ostali članovi u komentarima,
pa kod nekih epizoda to može biti dosta subjektivno.


Spock, što se žališ, Tajna Svetog Nikole je dobro rangirana, šta reći za epizode koje su po ovome ispale iz prvih 50,
eto upravo Kuća na granici sveta, Istinita priča, Car demon... su ispod te crte.
Martija sam čitao uglavnom samo epizode iz LMS, tako da ne mogu da tvrdim da li su sve ove kasnije epizode zaslužile
da budu visoko rangirane, mislim da ipak nema toliko dobrih da bi zbog njih stari biseri početnog perioda bili istisnuti
iz prvih 50 na listi recenzija.
Evo, čak je dosta visoko rangirana U zemlji patuljaka, a ta epizoda je onako, više neobavezna zabava, kao što su i Zemlja Nedođija,
Šou Klipa Karsona ili Magija zlog Sulisa. Mislim da takvim epizodama nije mesto u parovom odabiru best of epizoda.

Takođe, postoje epizode koje su povezane, te bi neke od njih samo zbog toga trebalo imati, radi zaokruženja priče,
iako su slabije od svojih prethodnika ili nastavaka.
Konkretno, bar u mom slučaju:

Prava priča o kapetanu Nemu > Bezvremenski rat (dobro, vredi imati prvi nastavak svakako zbog doktorice Mare u golišavom izdanju )
Susreti bliske vrste > Povratak Kundingasa
Operacija Dorijan Grej > Zemlja snova





Ne, ovaj popis je prosjek ocjena komentara članova, a na njemu vidiš i koliko je glasova uračunato u prosječnu ocjenu.

Usput, za mene je "U zemlji patuljaka" prvi i kultni Marty koji me je i navukao na tog meni najdražeg junaka.
Jozzinelli Posted - 29/06/2020 : 05:02:41
Osim onih gore nabrojanih, svakako bi u top ušle Reinkarnacija Anabel Li, Kuća na granici sveta, Tajna velike piramide, verovatno još neka...

Da, lista epizoda poređana po visini ocena na recenzijama je prilično dobar pokazatelj, ali ne baš 100% perfektan...
Fora je u tome što su ovo samo ocene recenzenata, a ne prosek ocena koje su dali i ostali članovi u komentarima,
pa kod nekih epizoda to može biti dosta subjektivno.

Spock, što se žališ, Tajna Svetog Nikole je dobro rangirana, šta reći za epizode koje su po ovome ispale iz prvih 50,
eto upravo Kuća na granici sveta, Istinita priča, Car demon... su ispod te crte.
Martija sam čitao uglavnom samo epizode iz LMS, tako da ne mogu da tvrdim da li su sve ove kasnije epizode zaslužile
da budu visoko rangirane, mislim da ipak nema toliko dobrih da bi zbog njih stari biseri početnog perioda bili istisnuti
iz prvih 50 na listi recenzija.
Evo, čak je dosta visoko rangirana U zemlji patuljaka, a ta epizoda je onako, više neobavezna zabava, kao što su i Zemlja Nedođija,
Šou Klipa Karsona ili Magija zlog Sulisa. Mislim da takvim epizodama nije mesto u parovom odabiru best of epizoda.

Takođe, postoje epizode koje su povezane, te bi neke od njih samo zbog toga trebalo imati, radi zaokruženja priče,
iako su slabije od svojih prethodnika ili nastavaka.
Konkretno, bar u mom slučaju:

Prava priča o kapetanu Nemu > Bezvremenski rat (dobro, vredi imati prvi nastavak svakako zbog doktorice Mare u golišavom izdanju )
Susreti bliske vrste > Povratak Kundingasa
Operacija Dorijan Grej > Zemlja snova

Spock Posted - 28/06/2020 : 21:14:40
Možemo mi raspravljati, ali u načelu ovdje na sajtu imamo zgodnu funkciju, pa zašto ne uvažiti demokratski glas naroda:
https://www.stripovi.com/index.asp?page=reviews-custom-stat&Hero=MM&Sort=2&SortOrder=DESC&Num=0&submit=Tra%9Ei

Konkretno, meni je najbolja "Tajna Svetog Nikole", a ovdje je jako nisko rangirana, ali uvažavam mišljenje većine.
Normalno, moguća su veća ili manja odstupanja, ali to bi trebalo biti to po pitanju najboljih epizoda!
Hajo Posted - 28/06/2020 : 20:00:14
Malo ti to bude problem, jer je dosta (meni) najboljih epizoda vezano za glavnu radnju.
Dexters Posted - 28/06/2020 : 18:22:06
Top3: Susreti bliske vrste, Tajna templara, Čudo od djeteta.

Po mom mišljenju Marti je dosta slab serijal s malim brojem vrhunskih priča.
tex2 Posted - 28/06/2020 : 18:05:35
Po meni je baš taj cijeli LMS Marty najbolji, počevši od uvodne priče, pa ajmo reći do broja 40. Iako su i poslije super priče!
kiky Posted - 28/06/2020 : 17:55:16
OSVETA BOGA RA
IZVOR MLADOSTI
MAČ KRALJA ARTURA
TUNGUSKA
SUSRETI BLISKE VRSTE
MISTERIJ NURAGA
POVRATAK KUNDIGASA
BEZVREMENSKI RAT
VRIJEME NULA
DRUIDOV SRP
OPERACIJA DORIAN GRAY
AGARTI
PRAVA PRIČA O KAPETANU NEMU
TAJNA TEMPLARA
BOŽIČNA PRIČA
ČUDO OD DJETETA
...
teller Posted - 28/06/2020 : 17:35:41
do perioda Italije (Slobodna Dalmacija) sve je koliko toliko ok, poslje....
ivanl Posted - 28/06/2020 : 17:34:20
Prve su dakako najbolje, recimo prvih 50, jer je sve to poslije kvazi-pseudo razvodnjena povijesna fantastika.
Moji favoriti:Uvodni prvi i drugi broj, zatim; Stravicna invazija, Um koji ubija, Druidov srp.
zeljko Posted - 28/06/2020 : 17:01:20
Prvih 50 :D

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.12 seconds. Snitz Forums 2000