forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: ORKA 45 - Berlin

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 15/06/2020 : 16:59:28


BERLIN JE JEDAN OD VELIKIH STRIPOVSKIH EPOVA. Lutes donosi kompleksno viđenje njemačke metropole u doba džeza kroz prizmu njezinih stanovnika: Marthe Müller, mlade žene koja u velikom gradu studira umjetnost; Kurta Severinga, novinara i idealista koji gubi vjeru u tiskanu riječ kako se ekstremizam sve više širi poput otrova; Gudrun Braun, radnicu i majku čiju obitelj razara politika; i mnogih drugih ljudi iz svih slojeva društva. Životne sudbine im se susreću na raskrižjima dobrote i okrutnosti, ljubavi i mržnje, seksa i smrti.

Sam grad Berlin u stripu oživljava u svojim zadimljenim salonima, popucalim pločnicima, živahnim kolodvorima i neobuzdanim noćnim klubovima. U Weimarskoj Republici Berlin je bio progresivno europsko središte, gdje je plamen kreativnosti, političke misli i seksualnih sloboda živo gorio dok se nije ugasio pod fašističkom čizmom. Potresno relevantan roman velike estetske snage.

Orka 45 • Berlin • 576 stranica • C/B • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Jason Lutes • Crtež Jason Lutes • Prijevod Petra Matić • Lektura i redaktura Tomislav Jurić • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 15.6.2020. • Cijena 250 Kn

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/orka-45-berlin/628/
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Spock Posted - 19/09/2022 : 21:37:59
Iznenađenje by tex2:

https://www.stripovi.com/recenzije/strip-album-orka-45-berlin/2901/
anam Posted - 01/09/2022 : 21:28:30
Ovo se čeka i u izdanju - kao: Alvar Mayor, Djeca kapetana Granta, Mort Cinder,...Markos postoji li šansa da u tom izdanju izađu i Spaghetti brothers...ono 2 knjige, kutija...etc... - kad tad...pa tko voli...ja čekam i takvo izdanje jer smatram da je to strip zaslužio - vrijeme će pokazati
john connor Posted - 31/08/2022 : 20:53:53
Bravo!
Markos Posted - 31/08/2022 : 18:10:07
Drugo izdanje Berlina od danas u prodaji.
Nema na čemu:)
don_draper Posted - 07/12/2021 : 13:15:54
Kada pročitate da je netko toliko dugo radio jedan strip, jasno je da se ovdje očekuje značajan nivo kvalitete.
Berlin s kraja 20-ih i početka 30-ih i nije neka nova tema. Obrađivana je u više medija i svima je poznata priča o njemačkom velegradu koji pršti kulturom, raznolikošću i velikim socijalnim razlikama. Ni ovdje taj kontekst nije zapostavljen, ali nad to se nadvija prijetnja nesigurne budućnosti protkane financijskim krizama i nadolazećim režimom o čijim se razmjerima tada moglo samo slutiti.
Sva ta slobodoumnost, nesputanost glavnih likova je sjajno u stripu prožeta i s određenom dozom nesigurnosti, anksioznosti i lutanja u traženju svoje svrhe u dinamičnom svijetu punom svakodnevnih promjena.
Ovdje pratimo perspektivu nekoliko protagonista i njihove uspone i padove, ali na momente predahnemo od toga i vidimo kratke isječke života nekih drugih likova s margina društva. Uistinu, panoramski pristup priči, vrlo uspjeđnno odrađeno.
Crtački izuzetno. Lutes je majstor u kadriranju i kombiniranju prizora i perspektiva. Možda crtanje lica i izraza nije uvijek pogođeno, ali ima nekog klasičnog šmeka koji je prigodan za vremenski period koji prikazuje.
Ono što sputava ovaj strip od maksimalne ocjene je možda manjak zanimljivih zapleta što se tiče uzburkane političke scene. Okej, zna se tko dođe na vlast i kako je to sve napredovalo, ali opozicija nacistima je ovdje prikazana u dosta pristranom i perfekcioniziranom stilu što daje malo naivan i otrcan dojam dosta ozbiljnoj temi.
Likovi i njihove motivacije i postupci možda nisu uvijek najjasniji, ali sviđa mi se što ih je Lutes napravio takvima, punih mana i unutarnjim nemira i borbi, upravo onakvi kakvi bi u stvarnosti bili. Što se toga tiče tu nema apsolutnih pozitivaca.
Sve u svemu, hvalevrijedan i iscrpan rad. Bilo je stvarno jako dobro iskustvo i omjer uloženog i dobivenog u ovo odlično i sveobuhvatno djelo u sjajnom izdanju je svakako vrlo visok. Izrazito sadržajno i konstantno zanimljivo.
4.5/5
Unngenant Posted - 07/11/2021 : 15:35:05
Epski strip u svakom mogućem smislu...Nemam šta dodati osim, bukvalno jedne sitnice koja mi se jako svidela jer nije za očekivati da se time bavi (istorijski-kulturni presek)...a to su oni mali introspektivni oblačići što važnih što apsolutno nevažnih likova u stripu...iako i to ima svoj formu i cilj, jako mi se svideo kao dodavanje dodatnog layer u samom stripu...

Obavezno štivo sa ovim je Crvena Roza



Svakako 5 ko vrata.
Jerry Krause Posted - 19/05/2021 : 16:29:24
Baš mi se svidio "Berlin". S obzirom na ne baš oduševljene reakcije na forumu nisam imao prevelika očekivanja. A kako sam ga slučajno na aukciji dohvatio došao je i red za čitanje.

Ovo povijesno razdoblje između dva svjetska rata me uvijek zanimalo i privlačilo, a pogotovo taj kaos koji je vladao u Njemačkoj između ratova. Lutes nas ovdje i te kako uvlači u razdoblje u kojima se našao Berlin krajem 20-ih godina prošlog stoljeća. Izrazito zarazna priča, na početku s malo sporijim tempom dok se ne upoznamo s nekoliko likova koji su u središtu tih zbivanja. Likovi i njihovi odnosi su sasvim solidno karakterizirani. Nije da se možemo s njima poistovjetiti, ali to nije ni bit cijele ove priče. Glavni lik je u stvari sami grad, već tada središte umjetnosti i liberalnih načela koji se našao u vrtlogu povijesnih turbulentnih odnosa nakon pada carstva, uspostavljanja republike te borbe komunista i nacista za preuzimanje vlasti. U cijeloj toj zbrci pratimo sudbine jedne buduće slikarice biseksualke koja pokušava pronaći svoje mjesto u Berlinu, jednog idealista novinara čiji ideali padaju bacajući ga u depresiju nakon uspona nacizma, jedne radničke njemačke obitelji koja se raspada zbog različitih političkih svjetonazora, zatim i židovske obitelji koji polako gubi tlo pod nogama i još brojnih likova koji pokušavaju opstati u olujnim vremenima koji se nadvijaju nad Berlinom. Lutes sve to prikazuje nenametljivo, s takom lakoćom uopće ne forsirajući pojavu nacizma već na lagan, suptilan način pokazuje njihov polagani uspon koji će poslije dovesti do svima nama znanih nesagledivih posljedica.

Svakako djelo za svaku preporuku s tim da predlažem da se čita polagano, jer nije štivo koje se guta u dahu (ja sam ga čitao tjedan dana).

9/10
Peyo Posted - 29/03/2021 : 00:24:09
quote:
Originally posted by alexts

Serija Babylon Berlin podjednako je krimi priča, koliko i dosta-obuhvatna slika jedne epohe, što je čini umetnički relevantnom.



+1 (nije mi se dalo otpisivati, ali kada si već ti napisao).
alexts Posted - 28/03/2021 : 23:55:41
Serija Babylon Berlin podjednako je krimi priča, koliko i dosta-obuhvatna slika jedne epohe, što je čini umetnički relevantnom.

Bar u ovom delu, koji sam gledao (http://www.darkwoodprodavnica.rs/forum/index.php?topic=283.msg662835#msg662835).

Što se stripa Berlin tiče, posle serije me baš privlači tematika, možda ga i nabavim. Ako nije dosadan, verovatno je dobar, mada je "dosadnost" prilično subjektivna kategorija u ovakvom slučaju i uopšte.
vukozec Posted - 28/03/2021 : 22:48:10
quote:
Originally posted by Tonto

Za mene je berlin remek djelo. Sve ono sto mu vi ovdje zamjerate ja smatram vrlinama. Fokusiranost na likove i njihove odnose gdje povijesni dogadjaji sluze samo kao kulisa je bit i najveca prednost ovog stripa. Njihova obicnost je dodatni plus.



Ovo boldano.

No ne bih rekao da povijesni događaji služe samo kao kulisa. Fokus ovog stripa je itekako na povijesnoj zbilji toga doba, između ustalog i zato jer smo mi cijelo vrijeme itekako (pod)svijesni koliko su ti događaji bili dramatični, konfliktni, nevjerojatni i presudni za povijest ljudskog roda otad naovamo.

No da, to što se o tim dramatičnim okolnostima i događanjima priča kroz perspektivu svakodnevnice tzv. "običnih" ljudi jest najveća vrlina ovog se stripa, koju izgleda mnogi nažalost ne prepoznaju.
Peyo Posted - 28/03/2021 : 22:37:26
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

Anto, politička korektnost ne postoji. To je izmišljotina.



Složio bih se.

quote:
Originally posted by Mr. Bushido
Ili si šupak prema ljudima koji su drukčiji od tebe, ili nisi. Treća opcija ne postoji.



Složio bih se
anto Posted - 28/03/2021 : 22:28:39
+1 na pakinja,ali ajde sad da ne idemo u oftopik.
Paka01 Posted - 28/03/2021 : 22:26:27
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

Anto, politička korektnost ne postoji. To je izmišljotina.



Ne bih se složio.

quote:
Originally posted by Mr. Bushido
Ili si šupak prema ljudima koji su drukčiji od tebe, ili nisi. Treća opcija ne postoji.



Složio bih se
Peyo Posted - 28/03/2021 : 22:11:27
quote:
Originally posted by Mr. Bushido
Ok, s obzirom na ovo, sada su mi tvoje prethodne izjave o izdavačkoj kući Drawn & Quarterly još čudnije.



Provjerio sam malo, ostale su mi u sjećanju (ima li ičeg krhkijeg?) neke liste nominacija nagrada gdje je bilo puno D&Q naslova, ali sam vidio da Fantagraphics ima čak i više ovakvih sadržaja i kombinacija kakve sam spomenuo tako da to ide u prilog tvojim tvrdnjama u vezi D&Q-a.
Mr. Bushido Posted - 28/03/2021 : 21:26:39
quote:
Originally posted by anto

A malo mi ide Bušido više sa tom političkom korektnošću,rekao bih sad nešto na temu pederastije,rasizma i pomenutih stvari,ali neću,otkud znam,ne može se više nigde slobodno ni izražavati a da te ne okarakterišu kao homofoba,rasistu...a ne pije mi se ban.


Anto, politička korektnost ne postoji. To je izmišljotina.

Ili si šupak prema ljudima koji su drukčiji od tebe, ili nisi. Treća opcija ne postoji.
Mr. Bushido Posted - 28/03/2021 : 21:22:26
quote:
Originally posted by Peyo

Koliko sam knjiga pročitao, koliko sam dokumentaraca (nebrojeno) pogledao, TV serija i filmova na temu predratne Njemačke mogao bih i sebe nazvati poznavateljom povijesti Weimarske Republike. Uopće ne sporim niti sam osporavao da Jason Lutes to jest. 3 stranice refereci i nadahnuća na kraju ove knjige govori u prilog tome.

To što mislim da je rezultat osrednji povezano je s mojim razmišljanjem da se s obzirom na period koji obrađuje mogao napraviti puno bolji strip. Prvi TPB Berlina sam pročitao prije 20 godina i prodao sam ga nezadovoljan time što je previše prostora posvećeno likovima i događajima koji mi nisu bili osobito zanimljivi. Zbog pohvala kompletnom djelu očekivao sam zanimljivije nastavke, ali samo ovlaš su dotaknute neke meni zanimljive teme. TV serija Babylon Berlin koja dotiče neke iste teme mi je neusporedivo bolja i zanimljivija. Ako maknemo povijesni period u kojem se događa radnja i koncentriramo se na život samih likova moja ocjena za strip Berlin bi bila malo veća. A spomenute teme su univerzalne i nisu posebno vezane samo za to razdoblje. A danas je jako popularno spominjati ih i u pravilu radovi s tim temama dobivaju nagrade što neki autori obilato i uvjeren sam svjesno koriste.



Ok, ako toliko dobro poznaješ povijest Weimarske Republike, onda ćeš se vjerojatno složiti da se teme koje si pobrojao uklapaju u navedeno povijesno razdoblje. I LGBT tematika, i rasizam, i narkomanija, kao i činjenica da su rat i loša ekonomska slika utjecali na obitelj kao instituciju. Mnoge su teme univerzalne, ali u ovom slučaju Lutes ne odskače od onoga što smo imali priliku vidjeti u povijesnim izvorima i radovima.

Također, ne vidim ništa problematično u tome što su spomenute teme sada popularne. Vremena se mijenjaju. Drago mi je što napokon i mainstream umjetnička djela progovaraju o drukčijim likovima iz pera drukčijih autora.
Mr. Bushido Posted - 28/03/2021 : 21:07:45
quote:
Originally posted by Peyo

U krivu si, ne samo da sam pročitao brojne D&Q naslove nego brojne i imam jer su izvanredni. Nigdje nisam napisao da su D&Q izdanja loša. I ovo što sam napisao vrijedi po mom mišljenju ne samo za neke D&Q naslove, nego i za neke naslove drugih izdavače, ali i za TV serije nekih TV kuća.


quote:
Originally posted by Peyo

A da D&Q ima izvanredna izdanja to znam odmalena, a imam maltene godina kao Broj Jedan.


Ok, s obzirom na ovo, sada su mi tvoje prethodne izjave o izdavačkoj kući Drawn & Quarterly još čudnije.
Zula Posted - 28/03/2021 : 18:02:39
quote:
Originally posted by Peyo

quote:
Originally posted by Zula

Peyo, ako ti se ne sviđaju navedene teme koje je danas "jako popularno spominjati" i "u pravilu... dobivaju nagrade" te ih "neki autori obilato i... svjesno koriste" - meni je to skroz u redu!

No, Lutes je Berlin započeo pisati prije 22 godine te je teško pretpostaviti da je znao koje će teme danas donositi pare i nagrade. Osim ako su one već godinama popularne, te postaju univerzalne...😉

Meni je Berlin vrlo dobar strip, univerzalne teme mi odgovaraju, kao što mi odgovara i specifičnost vremena i prostora kojeg Lutes opisuje.



Po običaju ne čitaš pažljivo što pišem i pogrešno to tumačiš. Pa i RM.


... ili ti po običaju ne pišeš najpažljivije pa tumačim što pročitam...

Nema veze, bitno da je zanimljivo malo razglabati.

I istina je, uglavnom se u većini slažemo (i vjerojatno to premalo ističemo), a mala neslaganja su dobrodošao začin našoj nesavršenosti.
Tonto Posted - 28/03/2021 : 17:07:32
Za mene je berlin remek djelo. Sve ono sto mu vi ovdje zamjerate ja smatram vrlinama. Fokusiranost na likove i njihove odnose gdje povijesni dogadjaji sluze samo kao kulisa je bit i najveca prednost ovog stripa. Njihova obicnost je dodatni plus.
Peyo Posted - 28/03/2021 : 16:30:00
quote:
Originally posted by anto

samo te ja prijatelju ispravno tumačim :)



Jedan, ali vrijedan .

Neki put je i do mene, nehotično generaliziram (i onda se u pravilu javi Bushido) ili nisam dovoljno jasan.

Zula i RM ne vide da se vrlo često slažemo u ocjenama, pa imam utisak da pristupaju mojim komentarima sa predubjeđenjem o mojim preferencijama i ukusu.

A da D&Q ima izvanredna izdanja to znam odmalena, a imam maltene godina kao Broj Jedan.
anto Posted - 28/03/2021 : 15:55:51
samo te ja prijatelju ispravno tumačim :)
Peyo Posted - 28/03/2021 : 15:30:45
quote:
Originally posted by Zula

Peyo, ako ti se ne sviđaju navedene teme koje je danas "jako popularno spominjati" i "u pravilu... dobivaju nagrade" te ih "neki autori obilato i... svjesno koriste" - meni je to skroz u redu!

No, Lutes je Berlin započeo pisati prije 22 godine te je teško pretpostaviti da je znao koje će teme danas donositi pare i nagrade. Osim ako su one već godinama popularne, te postaju univerzalne...😉

Meni je Berlin vrlo dobar strip, univerzalne teme mi odgovaraju, kao što mi odgovara i specifičnost vremena i prostora kojeg Lutes opisuje.



Po običaju ne čitaš pažljivo što pišem i pogrešno to tumačiš. Pa i RM.
Zula Posted - 28/03/2021 : 15:09:11
Peyo, ako ti se ne sviđaju navedene teme koje je danas "jako popularno spominjati" i "u pravilu... dobivaju nagrade" te ih "neki autori obilato i... svjesno koriste" - meni je to skroz u redu!

No, Lutes je Berlin započeo pisati prije 22 godine te je teško pretpostaviti da je znao koje će teme danas donositi pare i nagrade. Osim ako su one već godinama popularne, te postaju univerzalne...😉

Meni je Berlin vrlo dobar strip, univerzalne teme mi odgovaraju, kao što mi odgovara i specifičnost vremena i prostora kojeg Lutes opisuje.
anto Posted - 28/03/2021 : 14:50:47
Peyo,svaka ti je ko u Njegoša,najozbiljnije;ovaj zadnji tvoj upis sam pročitao dva puta koliko mi se svideo.I moram reći da se slažem sa njim stopostotno,sa onim stvarima sa kojima sam i sam upoznat (znači ne pričam o D&Q naslovima,Veimarskoj republici ili seriji Vavilon Berlin).

Savršeno si opisao manjkavosti Berlina - autor stavlja težište na događaje i likove koji nisu toliko zanimljivi,pa zbog toga većinu nas i smaraju neki delovi stripa.Bilo je tu prostora za dosta bolji strip.Ovako,nije to ni blizu kako ga neki veličaju.Ja to vidim kao neki snobizam u stipu, u stilu "čitam ovaj visokointelektualni strip,i jeste da se tu i tamo dosađujem,ali to je sad nebitno,jer ja sam intelektualac,i jako sam pametan,obrazovan i elokventan".

A malo mi ide Bušido više sa tom političkom korektnošću,rekao bih sad nešto na temu pederastije,rasizma i pomenutih stvari,ali neću,otkud znam,ne može se više nigde slobodno ni izražavati a da te ne okarakterišu kao homofoba,rasistu...a ne pije mi se ban.
Red Marquis Posted - 28/03/2021 : 14:38:20
Babylon Berlin možda samo na početku dobro "oseti" period, ali što više odmiče, a pogotovo u s3 je nešto što je preraslo u običan krimić koji je mogao biti smešten i u Istanbul 19 veka, Sydney 1960ih, Buenos Aires s početka prošlog veka...bilo gde.
Strip Berlin s druge strane za razliku od standardnog fokusa na glamur dekadenciju i naciste kao skoro svi uradci na temu Nemačke tog doba, pruža konačno prostora ljudima s margina kojih retko kad u umetnosti vidimo, siromasima, komunistima, sindikatima. Osetiš atmosferu "crvenih" radničkih kvartova...

P.S. Drawn & Quarterly je među najboljim strp izdavačkim kućama na svetu.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000