forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: ORKA SP 35 - Palestina

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 22/07/2020 : 17:45:03


Početkom 1990-ih Joe Sacco je na nekoliko mjeseci posjetio Zapadnu Obalu i Pojas Gaze kako bi obavio više od 100 intervjua s Palestincima i Židovima. Rezultat je Palestina, njegov prvi veći strip političkopovijesne publicistike. Otad je njegovo ime sinonim stripovskog vida Novog novinarstva. Sacco svoje pronicljive reportaže pronalazi u sukobima gdje nakrcane tržnice ometaju pucnjava i suzavac, gdje vojnici bezobzirno tuku civile, a ulice blokiraju prije nego što izvjestitelji mogu pobjeći. Sacco je sretao i intervjuirao zatvorenike, izbjeglice, demonstrante, ranjenu djecu, poljoprivrednike koji su izgubili zemlju i obitelji raskoljene palestinskim sukobom. Ovo prošireno i redizajnirano izdanje prekretnice stripovskog novinarstva sadrži gomilu dopunskog materijala: bilješke, skice, fotografije snimljene na licu mjesta, novi intervju sa Saccom i još mnogo toga.

Orka Specijal 35 • Palestina • 320 stranica • C/B + Kolor • 160 x 240 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Joe Sacco • Crtež Joe Sacco • Prijevod Tatjana Jambrišak • Lektura i redaktura Darko Vrban • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 22.7.2020. • Cijena 150 Kn

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/orka-specijal-35-palestina/638/
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Red Marquis Posted - 02/01/2024 : 21:28:37
Imam sve što je Sacco u karijeri uradio, ali apsolutno podrška da se ovde pojača broj njegovih dela. Ako već Marko neće Footnotes in Gaza da objavi zbog aktivnog rata, onda Paying the Land se nameće kao logičan izbor.
Ili War's End: Profiles from Bosnia 1995–96, možda bi to ljudima ovde bilo najzanimljivije.
vukozec Posted - 02/01/2024 : 19:17:08
I jedno i drugo. U svakom slučaju još Sacca.
Kerempir Posted - 02/01/2024 : 19:00:03
Nemam ništa protiv reprinta, ali rado bih nove stripove od sacca
Craftsman8200 Posted - 01/01/2024 : 10:56:56
quote:
Originally posted by DiSkAcH

quote:
Originally posted by I like girlz

slažem se s kolegama iznad :)

reprintuj i ovo i goražde, a nadam se da će uskoro nekad i "the fixer"!



+1
Goražde bi IMHO trebao imati u stalnoj ponudi kao i Mausa.



Još jedan glas za reprint Palestine i Goražde
matori paraliticar Posted - 03/11/2023 : 22:36:50
Upravo citam, nekim cudom nisam prekinuo kao sa nekoliko drugih stripova u zadnjih par meseca.. valjda cu izdrzati do kraja.
Nemam neko odredjeno misljenje o sadrzaju za sada.. sem da je izdanje bombonica.
DzekDenijels Posted - 02/11/2023 : 16:36:55
quote:
Originally posted by izivko

Podrška za Palestinu!


+1
izivko Posted - 02/11/2023 : 16:08:00
Podrška za Palestinu!
Poli Posted - 02/11/2023 : 14:46:23

Podrska za Sacca, samo nek se stampa!

Red Marquis Posted - 02/11/2023 : 14:09:01
A mogao bi i neke druge naslove od Džoa da objavi.
DiSkAcH Posted - 02/11/2023 : 14:01:26
quote:
Originally posted by I like girlz

slažem se s kolegama iznad :)

reprintuj i ovo i goražde, a nadam se da će uskoro nekad i "the fixer"!



+1
Goražde bi IMHO trebao imati u stalnoj ponudi kao i Mausa.
Zula Posted - 02/11/2023 : 11:27:09
Ako pokušam zahvatiti najšire što mogu...
U vječnom ratu između razuma i gluposti, ratu s neizvjesnim krajem, svako poduzetništvo se može doživjeti kao ratno profiterstvo 😂
Što je s Mausom? Persepolis? Arapin budućnosti? 5 Bagdadskih pripovjedača... Tako i Palestina... Nažalost, naći će se neki "ratnik hordi gluposti" koji bi sad i njihovu prodaju mogao nazvati ratnim profiterstvom.
Sve što educira, vodi boljim odnosima, suživotu, razumijevanju razlika, pomirenju, oprostu, sve što čini uvjete života boljim za sve ljude... to ne bih smatrao ratnim profiterstvom!
dapazin Posted - 02/11/2023 : 10:54:22
Jako je velika razlika između profiterstva, što je osobno okorištavanje na temelju tuđe patnje i OBRAZOVANJA i OSVJEŠTIVANJA, što ovaj strip definitivno radi, te mislim da je u moru pizdarija, krivih percepcija i kompleksnosti same situacije, ovaj strip trenutno jako, jako potreban.
I like girlz Posted - 02/11/2023 : 10:48:47
slažem se s kolegama iznad :)

reprintuj i ovo i goražde, a nadam se da će uskoro nekad i "the fixer"!
DK24 Posted - 02/11/2023 : 10:46:48
Na tom području su stalni sukobi i previranja tako da se i nakon prvog izdanja možeš nazvat ratnim profiterom, zapravo izdavanje bilo kojeg stripa koji za temu ima neki rat koji se dogodio ili događa može te svrstat u ratne profitere jer gle zarađuješ od stripa kojem je glavna tema rat. Zato slobodno radi reprint, nema to nikakve veze sa onim šta ratno profiterstvo zapravo je.
Peyo Posted - 02/11/2023 : 10:46:26
quote:
Originally posted by vice

Takav strip može samo senzibilizirat i obrazovat normalnog pojedinca, ostalima ionako ništa neće pomoć ni bit po volji.

Reprinta ga ili ne, po mom mišljenju takav čin nije i ne može bit ratno profiterstvo.



+1
john connor Posted - 02/11/2023 : 10:03:42
Isto mislim. Ajde da je prvo izdanje pa tako da razmisljas.
vice Posted - 02/11/2023 : 09:23:35
Takav strip može samo senzibilizirat i obrazovat normalnog pojedinca, ostalima ionako ništa neće pomoć ni bit po volji.

Reprinta ga ili ne, po mom mišljenju takav čin nije i ne može bit ratno profiterstvo.
Markos Posted - 02/11/2023 : 09:14:52
Call me stupid, ali u mojoj glavi reprint tog stripa sada opasno izgleda kao ratno profiterstvo, a to mi se nimalo, nimalo ne sviđa.
I like girlz Posted - 02/11/2023 : 09:06:25
pod hitno reprint markose :)
Markos Posted - 02/11/2023 : 07:47:31
Istina.
vukozec Posted - 02/11/2023 : 07:39:55
Trebao je Markos ovo sada reprintati, rasprodalo bih se odmah i da je 2000 komada. Nikad ratnog profitera od njega.
Red Marquis Posted - 13/12/2021 : 17:24:43
Uopšte se ne bih složio. Palestina može ruku pod ruku sa Mausom, klasik stripa.
Paka01 Posted - 13/12/2021 : 17:06:43
Hvala na osvrtu, koristan mi je. Dugo već razmišljam bi li kupio Palestinu ili ne, no mislim da ću je ipak preskočiti i probati je naći u knjižnici ako bude prilike. Goražde su mi među dražim stripovima koje imam na polici, a Palestina mi se još po previewu nije činila na jednakoj razini. Djeluje zanimljivo, no vidit ću još oću li je kupiti. Plus me užasno živcira šta nije istih dimenzija ko Goražde
Combatrock Posted - 13/12/2021 : 16:59:08
Kljucna rec Reporterski
don_draper Posted - 13/12/2021 : 16:20:20
Neminovno je da će se ovo djelo usporediti s Goraždama. Meni osobno u toj usporedbi Palestina ozbiljno zaostaje.
Ono što odmah u oči upada je Saccov stil koji meni osobno nije estetski pogođen, ali navikao sam se s vremenom i zna izroditi neke prilično moćne i zastrašujuće prizore. Ono što mi od samog starta nije sjelo je dosta besramno priznanje autora da dolazi ovdje po senzaciju, što gore, što tužnije i tragičnije. Iako ima neku težinu i ta potpuna iskrenost i priznanje da je i Sacco čovjek pun mana u potrazi za zaradom, stvorio se dojam da se umanjuju neke tragedije i pojedine žrtve bacaju u drugi plan i svedu na puke prolaznike.
Cijela Palestina, za razliku od Goražda, čak i u svojim najmučnijim trenucima djeluje dosta trivijalizirano. U Goraždama je Sacco tražio poveznicu sa stanovništvom, iscrtavao ih kao likove s osobinama, dok ovdje imamo hrpu vodiča i privremenih stanodavaca te protagoniste koji samo nasumično upadaju kroz strip i jedanko tako brzo izađu iz njega čim su gotovi.
Politički i povijesni kontekst je nemjerljivo bolje prikazan u Goraždama. Iako se može reći da palestinsku priču svijet bolje poznaje, iapk je puno tu nekih događaja s kojim šira publika nije upoznata, a dosta su bitni za stvoriti neki dojam.
Palestina je daleko od lošeg stripa. Ima dosta vjerno prenesenih i mučnim priča, nekoliko dobrih autorovih promišljanja i dobar panoramski prikaz palestinskog pogleda na budućnost s Izraelom. Ipak, kad se pročitaju Goražde stekne se dojam da je to zlatni standard reporterskog stripa jer je tu sve cjelovitije i zaokruženije i ima reda u pripovjedanju. Sve to nedostaje Palestini te se ona ne izdiže iz nekog nivoa solidnog stripa.
3.5/5

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.16 seconds. Snitz Forums 2000