forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: KOLORKA SP 30 - Zatamnjenje

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 18/09/2020 : 19:03:55


"Nitko ni u jednom žanru nije briljantnije od Brubakera i Phillipsa u ZATAMNJENJU prikazao živopisnu osobnu muku, urokan i samomržnjom prožet, puzav i demoralizirajući, umjetnički i erotski cirkus kakav je Hollywood."
JERRY STAHL

Film noir zapeo u beskrajnom ponavljanju scena. Scenarist opsjednut noćnim morama iz rata. Sumnjiva smrt filmske zvijezde. Sumnjiva prošlost njezine zamjene. Studijski mogul i njegov šef osiguranja koji ne prezaju ni od čega kako bi sve funkcioniralo kao podmazano, dok antikomunistička hajka i crna lista polako razdiru grad.

ZATAMNJENJE je epski triler koji je puno više od pukog ubojstva i najambiciozniji je crtani roman dvojice majstora noira Eda Brubakera i Seana Phillipsa, te priznate koloristice Elizabeth Breitweiser. Luksuzno izdanje objedinjuje cijelu priču na jednom mjestu, uz više od pedeset stranica dodatnog materijala.

Kolorka Specijal 30 • Zatamnjenje • 400 stranica • Kolor • 190 x 285 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Ed Brubaker • Crtež Sean Phillips • Prijevod Tony Šercer • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 18.9.2020. • Cijena 250 Kn

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-specijal-30-zatamnjenje/649/
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
dapazin Posted - 07/07/2023 : 11:37:47
Ocekivao remek djelo, dobio dovoljno da me zabavi i nista vise od toga.

Po upisima u ovoj temi, ocekivao sam stvarno sjajan uradak jednog od lieblinga ovog foruma - Brubakera. Nazalost, osjecam da sam dobio genericnu "hej kako je hollywood zao i svi su ustvari zli" pricu. Da se mi razumijemo, Brubaker sve to odraduje klinicki precizno, ali u tome je i problem - cini mi se da mu fali doza lucidnosti, ludila.

Jer ovo je prije svega melanž svih filmova, knjiga koje se bave tim razdobljem - LA confidential, Sunset BLVD, LA Noire... Ne osjetim da je Brubaker ovime pomaknuo viđenje tog doba ili mu dao dodatni sloj. Opet napominjem, ovo sto imamo je super, ali "by the book" stono bi rekli ameri.

I onda ako vec sve to skupa nije inspirativno, mozemo se pouzdati u veliku misteriju tko je ubojica. I tu dolazi do ogromnog antiklimaksa i najbezveznijeg raspleta moguceg. Mislim da je i sam Brubaker podsvjesno to shvatio, pa je ubacio na kraj "hmmm a mozda se to dogodilo, ne znamo zaista hmmm", ali to ne znaci da rasplet nije bezvezan, nego mi se cini da nasilno pokusava ubaciti tu neku nesigurnost, maglovitost. Neuspjesno, nazalost.

Philips ubija na crtezu, vise od tog nemam za reci jer nisam ekspert, ali crtez je teski vibe.

Posebne pohvale Fibri na ovom formatu, papiru, svemu - mozda i najbolje izdanje koje sam drzao u rukama. Volio bih više stripova u ovom formatu i papiru.

Steta, nadao sam se necem puno boljem, ali morat cu se zadovoljit sa "dosta dobro"
going going Posted - 05/11/2021 : 21:13:49
Oni zadovoljni i oni nezadovoljni stripom mogu da ostave ocene i komentar ispod recenzije. Tako je najpreglednije nego traziti pojedinacne utiske na 6 strana ovog topika.

https://www.stripovi.com/recenzije/strip-album-album-klo-sp-30-zatamnjenje/2531/
Zagor-te-nay Posted - 05/11/2021 : 20:37:54
Ukratko, sve o stripu je rečeno u ovih šest forumskih stranica. Nisu mi jasne jedino ove slabe ocjene pojedinaca. Zatamnjenje zaslužuje viceoskara za 2020., kao što Sin city zaslužuje prvo misto. Tko voli dobar, inteligentan, životni noir ovo je nezaobilazno. Jako mi se sviđaju index likova na početnoj stranici, pregledno, stvarno ugodno za čitanje. Brubakerov najbolji strip koji sam do sad pročitao. Ovo je 9/10. Nadam se reprintu.
vukozec Posted - 19/10/2021 : 12:55:24
Ima noir filmova sa humorom. Npr. Blood Simple braće Coen.

Brubaker je ok. Pcoro reče "dobra, kvalitetna osrednjoća u kojoj se možeš izgubit". To bi otprilike bilo to, premda "osrednjoća" zvuči pomalo grubo. Ja bih je tumačio u smislu da Brubaker ide pravocrtno, po sredini, sljedeći by the numbers pravila žanra bez previše vrludanja lijevo-desno. Baš malo tog vrludanja, pomaknutosti mi kod njega fali, no svejedno ću pročitati sve njegovo što mi dođe pod ruke. (EDIT: i evo stigao Spavač, right on cue :) ).
Poli Posted - 19/10/2021 : 12:40:57

Sto se filma tice, da.

Valjda i za strip. Sasvim normalno, ali nije zabranjeno. :D


Peyo Posted - 19/10/2021 : 11:20:17
Da li je za noir krimiće normalno stanje odsutnost humora pa makar i crnog?
Cromwell Posted - 19/10/2021 : 11:01:51
Ove godine sam pročitao nekoliko Kriminala, Ubij ili umri, Zatamnjenje i uživao u doslovce svakom naslovu. Premda imaju sve klasične elemente nikako ih ne mogu nazvati tipičnim jer Brubaker na nekakav čudan način uspijeva zadržati napetost i svježinu do samoga kraja.
Tako da kao izraziti neljubitelj krimić/noir/gangsterske tematike proglašavam Brubakera scenaristom koji je jači od žanra.
Peyo Posted - 18/10/2021 : 22:36:17
Slažem se s Ernijem, Shanerom i pcorom i još nekima.

Solidan strip, crtački ovaj autor može i bolje iako su neke scene fenomenalno nacrtane.

Priča ima previše klišea, nema neke originalnosti, a jedini donekle pozitivni lik je ubijena.

Ispod razine kvalitete nekih Kriminala, ali ovo je još uvijek visoka razina.

7,5/10
Kerempir Posted - 16/09/2021 : 10:34:02
Napokon došao red i na ovaj strip. Nakon što sam kasno otkrio kriminal, nije bilo upitno da ću nabaviti i ovaj strip. Neki su bili elokventniji pa stvarno nemam što novog dodati ali eto, neka se čita još jedna pohvala da ne bi došlo do neopravdanog zaobilaženja ovog stripa kao u slučaju kriminala.

Samo izdanje je odlično, sa ilustracijama i dodacima, također mi se svidio format i nadam se da će postati standard za neke stripove koji bi inace išli u po mom mišljenju prevelikom absolute izdanju. Jedino me zapravo ono "sumljivo".

Odlična atmosfera i likovi uz lijepi crtež, volio bih da je kraj drugačiji, s time da ne mislim da je loš nego je do mog osobnog dojma gdje bih volio da postoji jasno razriješenje i pravda, ali poštujem volju scenarista koji se držao žanra.
anto Posted - 25/04/2021 : 11:52:35
quote:
Originally posted by dicmanjac

Prvi moj strip od Brubakera koji sam pročitao je bio Incognito prije 4-5 godina i sjećam se da me oduševio.

Iz neznam kojeg razloga (vjerovatno jer sam glupan) tek danas sam pročitao drugi njegov strip Fade Out tj.Zatamnjenje.

Kad malo razmislim, mogu sa sigurnošću reći da je ovo meni najbolji Fibrin strip do sada.

Idem brže bolje ispravit svoju glupost i nabaviti sve od Brubakera što se nabaviti može.


odmah uzmi sve Kriminale,takođe sjajan strip;znači i Inkognito razbija?!Top!!
(nešto mi je u sećanju da je neko rekao da i nije nešto posebno)
dicmanjac Posted - 25/04/2021 : 11:41:31
Prvi moj strip od Brubakera koji sam pročitao je bio Incognito prije 4-5 godina i sjećam se da me oduševio.

Iz neznam kojeg razloga (vjerovatno jer sam glupan) tek danas sam pročitao drugi njegov strip Fade Out tj.Zatamnjenje.

Kad malo razmislim, mogu sa sigurnošću reći da je ovo meni najbolji Fibrin strip do sada.

Idem brže bolje ispravit svoju glupost i nabaviti sve od Brubakera što se nabaviti može.
naker Posted - 22/03/2021 : 20:15:59
Na bioskopskim platnima je sve moguće, tamo se snovi ostvaruju, renomirani glumci i glumice koji izgledaju tako savršeno dok publika u njih pilji i idealizuje ih, ona želi da bude kao oni, jer njihov život deluje da je savršen, kako kod likova koje otelotvoruju tako i u stvarnosti života bogataša na visokoj nozi LA

Ali kada se ugase sva svetla otkriva se prava istina, ona crna istina, iza kulisa sve vrvi od laži, prevara, razvratnih žurki, beskrupoloznih tipova, nasilja, ubistava itd jer ništa nije onako kao što je prikazano pod svetlima reflektora. Prljava istina koja bolje da nije osvetljena, možda je bolje da je ostala.. zatamnjena. Prohujalo zlatno doba Holivuda koje nikada više neće sjajiti tako blistavo kao nekada

A uzimajući u obzir čuvenu aferu oko Harveya Weisteina ovaj strip drastično dobija na težini što samo pojačava utisak o pročitanom

Pored Fatale-a ovo je tek drugi rad koji sam pročitao od ovog dvojca tako da teško da sam kompetentan po pitanju ovih autora ali meni je baš, baš dobro leglo ovo ukrštanje holivudskog noara sa političkom pozadinom Hooverove hajke na komunjare

Izdanje je jednoj rečju bombona, strašno lepo izgleda i ovaj format je pun pogodak za ovaj strip i držimo fige da će ovo postati standard za još neke grafičke novele koje dolaze sa američke scene
anto Posted - 13/02/2021 : 14:24:37
quote:
Originally posted by VALTER

Ma nije to ni bitno. Najveća vrijednost ovog stripa je u atmosferi, u tutnjavi japanskih bombardera nad L.A.-om decembra 1941., koju nisu mogli čuti samo oni koji su previše nevinim očima promatrali svijet i Hollywood.


u centar mete!!
(i valter nešto pametno da napiše)
kasper Posted - 12/02/2021 : 22:51:38
quote:
Originally posted by VALTER
koju nisu mogli čuti samo oni koji su previše nevinim očima promatrali svijet i Hollywood.



a?
VALTER Posted - 12/02/2021 : 22:24:26
Ma nije to ni bitno. Najveća vrijednost ovog stripa je u atmosferi, u tutnjavi japanskih bombardera nad L.A.-om decembra 1941., koju nisu mogli čuti samo oni koji su previše nevinim očima promatrali svijet i Hollywood.
Zula Posted - 12/02/2021 : 22:11:08
quote:
Originally posted by VALTER

I tko je na kraju ubio Valeriju Sommers? Neimenovani i nepoznati FBI-ovac?


Ajde Valter, idi... brani Sarajevo!
going going Posted - 12/02/2021 : 21:58:45
quote:
Originally posted by VALTER

I tko je na kraju ubio Valeriju Sommers? Neimenovani i nepoznati FBI-ovac?



Sad ne mogu tacno da se setim jer sam citao strip u oktobru prosle godine ali, SPOJLERI! da, mislim da jeste upravo taj FBIovac koji se lazno predstavljao kao producent, a i Brodsky sef obezbedjenja studia je bio umesan u to.
kasper Posted - 12/02/2021 : 20:14:19
mogao bi anto da napravi povezani graf sa ovim likovima
VALTER Posted - 12/02/2021 : 19:51:12
I tko je na kraju ubio Valeriju Sommers? Neimenovani i nepoznati FBI-ovac?
going going Posted - 12/02/2021 : 19:39:26
quote:
Originally posted by anto

**NAPOMENA/SAVET:pošto ima brdo likova,i treba to sve popamtiti,držite barem prvih stotinak stranica,dok ih sve dobro ne upoznate,"odškrinutu" stranicu s' početka knjige sa opisom svih glavnih protagonista.



Da, tako sam i ja radio.
anto Posted - 12/02/2021 : 18:51:34
**NAPOMENA/SAVET:pošto ima brdo likova,i treba to sve popamtiti,držite barem prvih stotinak stranica,dok ih sve dobro ne upoznate,"odškrinutu" stranicu s' početka knjige sa opisom svih glavnih protagonista.
anto Posted - 07/02/2021 : 20:57:24
za one koji su pročitali strip:

*Tina pominje da su sa Erlove zabave zajedno pošli ona,Valerija,Čarli,jedan glumac (Tajler),jedan producent (Miler) i još jedan tip koga ona ne poznaje - taj nepoznati se više ne pominje,pa pretpostavljam da je i nebitan za ovu priču;a do pred kraj sam mislio da će baš on doneti neki preokret.


*ovo mi je nije najjasnije - nakon tuče u Formosi,Čarli razgovara sa Milerom,koji mu ubacuje vizitku u džep - pretpostavljam da je ovo bilo samo u Čarlijevoj glavi,a da do tog susreta nije ni došlo?
anto Posted - 07/02/2021 : 20:51:34

Čarli Periš,scenarista filmske kuće Victory Street Picturesa (najmanje od velikih u Holivudu),budi se u kadi jednog od studijskih bungalova mamuran i bez sećanja na prošlu noć (osim nekih fragmenata sa žurke na kojoj je bio prošle noći),i sa lešom u susednoj prostoriji - nepomičnim telom svoje prijateljice i glumice u usponu,Valerije Somers;zadavljene.
Šokiran,uplašen u zbunjen, napušta poprište zločina kao da se ništa nije desilo,te ubrzo saznaje da je tragedija pripisana samoubistvu.Život ide dalje,ali u Čarlijevom životu,kao i onih pored njega, sudbine kreću u nepredviđenim, uglavnom tragičnim pravcima,kao posledica Valerijine smrti.

Zatamnjenje je 100-procentni noir,pa sa obzirom da je velikoj većini to jedan od omiljenih žanrova (ili podžanrova),a oba autora su odlično uradili svoj deo posla (uključujući i izdavača),ovaj strip će sigurno naći na sjajan prijem kod čitalaštva,i naći se u vrhu lista na najbolji strip godine.

Brubejker - sjajno je prikazao sjaj i bedu Holivuda,svo njegovo licemerje i dekadenciju,prožetu sa svojevrsnim lovom na veštice (one komunističke);svaki lik je lepo definisao i okarakterisao;dijalozi bez greške;priču vodi krajnje sigurno uz tipičan završetak za noir,pomalo otvoren i neočekivan.
Filips - sa Betinim kolorom na velikom formatu deluje prelepo.
Fibra - izdanje za čistu desetku;jedno od onih perfektnih.

5/5

*vidim da je većini (barem sam tako pročitao) Kriminal nešto bolji;meni je Zatamnjenje upečatljivije i kvalitetnije delo velikog dueta,Eda i Šona.
kasper Posted - 30/01/2021 : 09:19:13
brubeker i filips su tvorci dva meni ponajbolja serijala u svet u sfripa, kriminal i spavac. al kao i kod vecine autora, tu se radovi vezuju za njihovu ranu fazu. kasnije, jebem li ga sta bude, al kriminal 7 mi je sramota.
zatamljenje je o dobu koje je zapravo koren i kriminala i spavaca, vidi se da su se autori bas posvetili tematici. sto se kaze posteno su ovo odradili, uzivao sam u stripu. nije mi dobar kao kriminal 5 i 6, al i ne mora da bude, jelte
kad zbrojim pricu crtez i izdanje ovo mi je jedan od najzavodljivijih stripova do sada
svima preporucujem spavaca koji ce valjda uskoro
Chui Posted - 16/01/2021 : 08:24:38
Odličan strip, slažem se sa uglavnom sa svima i sa recenzijom :) malo me kraj iznenadio, očekivao sam nešto zapetljaniji rasplet al nema veze. Odlična atmosfera i likovi, dobra priča, cijeli taj svijet hollywooda je prenesen odlično. Svidio mi se baš i onaj bonus dodatak o pravim glumcima.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.43 seconds. Snitz Forums 2000