forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

All Forums
 Stripovi
 Bande dessinée
 2020: Jugurta i Lester Cockney na hrvatskom

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

-  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.

T O P I C    R E V I E W
Frontispis Posted - 11/12/2019 : 11:40:15
Drago mi je najaviti da će početkom sljedeće godine izaći prvi integrali s po tri epizode Jugurte (Hermann/Franz) i Lestera Cockneya (Franz) na hrvatskom jeziku i u boji.

Ove stripove vjerojatno poznajete iz Stripoteke 1980-ih, no za one kojima je teško koristiti Google tražilicu:

Jugurta je strip serijal od 15 epizoda kojeg je osmislio scenarist Vernal. Prve dvije epizode nacrtao je Hermann i prate događaje iz stvarnog života numidskog kralja Jugurte, njegov uspon do vladara, sukob s Rimskim carstvom, te njegov pad. Serijal je oživljen nakon nekoliko godina i preuzima ga Franz Drappier, tada još mlad crtač. Jugurta više nije povijesni lik, već pratimo njegova putovanja antičkim svijetom, od Kine do Afrike, a radnja često poprima fantastične elemente.

Lester Cockney je serijal od 9 epizoda koji je Franz sam osmislio i nacrtao. Priča počinje nasilnim unovačenjem mladog Irca u britansku vojsku, nastavlja putom u Indiju, pustolovinama tijekom Prvog anglo-afganskog rata i odisejom od Indije, preko Egipta, Balkana, Mađarske i Španjolske do Novoga svijeta.

Po prvi puta ovi stripovi će biti objavljeni u hrvatskom prijevodu, koji će se podosta razlikovati od onoga iz Stripoteke (zbog toga što je bilo prevođeno prije Interneta, taj prijevod vrvi povijesnim, pravopisnim i drugim greškama).

Nakladnik je Frontispis i ovo su prvi naslovi koje ćemo objaviti.
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Frontispis Posted - 28/09/2020 : 22:41:54
quote:
Originally posted by jaki

Stripoteka se ugasila bar godinu dana prije rata.

Ma, sklepan je intervju u 15 minuta, novinar je složio kako je on to shvatio. Vidite da nije ni lektoriran.
jaki Posted - 28/09/2020 : 21:44:47
Stripoteka se ugasila bar godinu dana prije rata.
risbozg Posted - 28/09/2020 : 21:02:33
To je privrženost i volja...bravo
fandango Posted - 28/09/2020 : 19:05:56
https://www.jutarnji.hr/kultura/art/nakon-38-godina-vise-nisam-htio-cekati-svoj-omiljeni-strip-pa-sam-ga-sada-izdao-sam-15021052
Frontispis Posted - 18/09/2020 : 20:45:50
Pokušavam posložiti datume u glavi, ali sam loš s brojkama, pa sam složio vremensku crtu kada su objavljeni albumi koje je crtao Franz. Izbačene su kolaboracije, Tintinovi obljetnički albumi i albumi za koje je Franz samo napisao scenarij.
(narančasto su jednočinke i serijali s manje od tri nastavka)

Zanimljivo je kolike su rupe između pojedinih nastavaka i kako su neke godine pretrpane, a druge su prazne. Albume su objavljivali nekoliko godina (obično dvije) nakon premijere u Tintinu, pa to ne znači da Franz nije svo vrijeme crtao, već samo da te godine nije objavljen album.
El Morisco Posted - 11/09/2020 : 10:19:46
Svaka čast! Pravi primjer kada je izdavač istovremeno i pravi fan onoga što izdaje.
Frontispis Posted - 10/09/2020 : 19:42:46
A meni je ta njihova interakcija baš simpatična. Vidi se unutarnja borba kada puca u njega, osjeća da joj je to dužnost, ali ipak, spasio ju je od fanatika kad je konj podivljao. Ili sitnice, kako su na Vi u društvu, a na ti kad su nasamo. Ili kako joj on kaže da je voli tek kad je siguran da ona spava i ne može ga čuti. Ili kada pobjegne da je ne bi susreo kada dovede Ilonu u Delhi. Meni je Lester drag baš zbog te slojevitosti.
El Morisco Posted - 10/09/2020 : 18:39:05
quote:
Originally posted by Frontispis

Hvala na pohvalama.
Ne, izašli su u četvrtak prije potresa.
Na pitanje Vam, ipak, neću odgovoriti. Glavno je da izlazi drugi tom. Hoće li biti i trećeg bit će odgovor na Vaše pitanje 😉

Bit će i trećeg integrala, držimo palčeve..
Moram još prokomentirati prvu epizodu Lestera...dojma sam kako je tijek priče dosta konfuzan (možda se autor još tražio u pisanju) i s podosta nelogičnosti.. najviše me iznenadilo kako se ženska zatreskala u Lestera, a čovjek joj ubio brata? U nastavcima ipak priče idu logičnije.
Frontispis Posted - 10/09/2020 : 16:16:22
Ugovor o pravima zahtijeva da se ništa ne mijenja, tako da ne smijem korigirati boje, čak i kad vidim da neće lijepo ispasti (npr kad vidim da moram staviti crna slova na indigo pozadinu). Ipak se radi o stripovima iz 1968/69., pa i izgledaju kao stripovi iz tog vremena.
Ja osobno smatram da je kolorist naštetio "Ratu sedam brežuljaka" koji će izaći u drugom tomu, toliko da mi je bilo žao što ga ne mogu objaviti bez boje. Tek kad je farbanje preuzela Gabrielle Horvath kolori su postali OK jer se vidi da je razmišljala o boji neba i smjeru iz kojeg dolazi svjetlo. Ali, opet, ukus osamdesetih puno je bliži današnjem nego ukus šezdesetih ili sedamdesetih.
Lombard je objavio na sličnom papiru, no tanjem. Mislim da stripove obojane akvarelom nema smisla tiskati na sjajnom kunstdrucku. To ima smisla kod akrila ili digitalnog kolora. Papir koji je korišten je standaran papir koji tiskara Denona koristi i kod tiska drugih stripova.
I da, kolor tabla je uvijek u puno nižoj rezoluciji nego crtež.
Kako sam prvi tom već najavio s naslovnicom iz Keltiberske kacige, nisam više mogao promijeniti ilustraciju, iako je baš zrnata i nisam uopće sretan kako je ispala. Da već nisam izašao s najavama, na korice bi išao Pustinjski lavić.
No, kako god, mislim da strip treba gledati u kontekstu doba u kojem je nastao. Ipak je to dokument vremena.
Peyo Posted - 10/09/2020 : 15:34:22
Dojma sam da je prvi integral Jugurte mogao biti boljeg tiska, barem ovaj dio kojeg je crtao Hermann.

Da li je to do podloga (nešto slabiji sken) ili do papira s čijim izborom nisam baš najsretniji?

Pozdravljam dosta brzi nastavak izlaženja novih integrala.
Frontispis Posted - 10/09/2020 : 14:12:15
Hvala na pohvalama.
Ne, izašli su u četvrtak prije potresa.
Na pitanje Vam, ipak, neću odgovoriti. Glavno je da izlazi drugi tom. Hoće li biti i trećeg bit će odgovor na Vaše pitanje 😉
El Morisco Posted - 10/09/2020 : 10:29:53
Odmah mi je ljepši dan s ovom najavom!

Moram postaviti pitanje...prvi Integrali Lestera i Jugurte izašli su ako se ne varam baš nakon potresa i u doba karantene. Kada sam ih išao preuzeti u centar Zagreba imao sam dojam kao da sam u filmu Ja, legenda (ne ponovilo se)...dakle, kako ste zadovoljni prodajom s obzirom na trenutak?
risbozg Posted - 07/09/2020 : 11:34:10
Sjajna vijest...
Frontispis Posted - 07/09/2020 : 09:03:25
Zanimljivo, hvala na objašnjenju. Pretpostavljam da im nije odgovarao način na koji su Kinezi prikazani, a ne toliko da se radilo o predkomunističkom dobu.
Kod Stripoteke je zanimljiva stvar i ateistička cenzura - u prvih nekoliko nastavaka Lestera Cockneya izbjegavali su izraze 'dragi bože', 'svetog mi Patrika/Jurja, čak i 'Zaboga', no kasnije više nisu imali problema s time.
Jozzinelli Posted - 07/09/2020 : 06:05:11
Da, kao i kod mnogih drugih junaka, Kinezi su bili tabu tema u to vreme i epizode sa njima su izostavljane.
Zbog toga je, izgleda, i u šestom albumu izostavljena završnica, kada Jugurta stiže do Kine.
Odnosno, možda nije prikladna reč "završnica" pošto je u pitanju više od trećine stripa,
svega 26 strana Stepskih vukova je objavljeno (Renky se zabrojao, pa je naveo 27).

Nego, pade mi na pamet, u to vreme su objavljene u Stripoteci Žijonova Kineska epopeja, kao i onaj kineski strip Dr Norman Betjun,
znači da nije Kina kao zemlja predstavljala problem u stripovima, ali sve što je iz perioda pre komunista očigledno jeste.
jaki Posted - 06/09/2020 : 14:47:31
quote:
Kad smo kod toga, možete li se sjetiti je li objavljena sedma epizoda, Veliki zid? Ona bi trebala ići iza Stepskih vukova, a prije Crvenog princa? Ne mogu je naći u Stripoteci.

Nije.
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=21768
Frontispis Posted - 06/09/2020 : 14:19:51
Sad vidim, imate pravo. Nisu objavljivali po redosljedu, već 1,2,6,3,4,5,8... pa sam je previdio.

Kad smo kod toga, možete li se sjetiti je li objavljena sedma epizoda, Veliki zid? Ona bi trebala ići iza Stepskih vukova, a prije Crvenog princa? Ne mogu je naći u Stripoteci.

quote:
Originally posted by Jozzinelli

quote:

U drugoj knjizi Jugurte bit će objavljene tri epizode "Otok uskrsnuća", "Rat sedam brežuljaka" i "Stepski vukovi". Ova zadnja epizoda nikada nije bila objavljena u Stripoteci, pa je ovo premijera.

Jeste objavljena u Stripoteci, ali nekompletna, u brojevima 533-535 + broj 537,
u svakom slučaju će ovo biti premijera kompletne epizode.

Jozzinelli Posted - 06/09/2020 : 05:00:15
quote:

U drugoj knjizi Jugurte bit će objavljene tri epizode "Otok uskrsnuća", "Rat sedam brežuljaka" i "Stepski vukovi". Ova zadnja epizoda nikada nije bila objavljena u Stripoteci, pa je ovo premijera.

Jeste objavljena u Stripoteci, ali nekompletna, u brojevima 533-535 + broj 537,
u svakom slučaju će ovo biti premijera kompletne epizode.
anto Posted - 05/09/2020 : 11:53:45
sjajno
Frontispis Posted - 05/09/2020 : 11:41:44
U tisak su otišli drugi tomovi Lestera Cockneya i jugurte.
Očekujemo ih oko 20. rujna, kada će puna najava biti objavljena u Izdavačkom izlogu.

U drugoj knjizi Lestera Cockneya objavljena je i kraća Priča o Arnoldu, koju nisu objavili u Stripoteci. Tu su i nastavci "Želim se vratiti u Pečuh!", "Kralj Dalmata" i "Dunavski urotnici"

Frontispis Posted - 19/03/2020 : 17:38:36
Hvala na strpljivosti. Objavljeno u Izdavačkom izlogu.

Molim da pratite Frontispis na Facebooku jer će to ostati primarni kanal za komunikaciju.
Mr. Bushido Posted - 19/03/2020 : 02:03:55
quote:
Originally posted by Dwayne_Looney

Ne znam zašto sam član Frontispis ne reklamira izdanja i otvori topice već ide ovako ispod radara.

Facebook je ispod radara?
jagodanbg Posted - 05/03/2020 : 22:09:13
Na FB, vest od 14.02. pise:

Počelo je upisivanje teksta u oblačiće i za Jugurtu :)
risbozg Posted - 05/03/2020 : 21:02:11
i u kojoj smo fazi ??
Frontispis Posted - 17/02/2020 : 14:27:04
Kad stripovi budu otisnuti i počeli se prodavati, bit će otvoreni i topici. Sam proces se odužio, ne biste vjerovali koliko je sam proces rada s Mediatoonom koji drži prava spor. Npr. sve dogovorite a oni mrtvi hladni kažu da će račun poslati za tri tjedna. Pa kad ga platite, onda čekate deset dana da vam pošalju fajlove, pa onda moraju odobriti gotov dizajn, još deset dana.

quote:
Originally posted by Dwayne_Looney

Ne znam zašto sam član Frontispis ne reklamira izdanja i otvori topice već ide ovako ispod radara.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.22 seconds. Snitz Forums 2000