forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 KOLORKA 162 - Čovjek koji je ubio Chrisa Kylea

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 18/09/2020 : 08:29:52


„Nijedan od mojih problema ne potječe od ljudi koje sam ubio.“
Chris Kyle

Bivši Navy SEAL Chris Kyle, veteran rata u Iraku, najsmrtonosniji je snajperist u cijeloj povijesti američke vojske. Njegova autobiografija AMERIČKI SNAJPERIST bestseler je u SAD-u. 2. veljače 2013. Chrisa Kylea ubio je drugi veteran, Eddie Ray Routh. Ubojstvo se dogodilo na strelištu u Stephenvilleu, u Teksasu.

Njihova priča tu tek počinje.

Kolorka 162 • Čovjek koji je ubio Chrisa Kylea • 164 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Fabien Nury • Crtež Brüno • Prijevod Mirna Šimat • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 18.9.2020. • Cijena 150 Kn

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-162-covjek-koji-je-ubio-chrisa-kylea/644/
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Poli Posted - 11/11/2022 : 16:32:13

Vidim da sam zaboravio komentarisat, ali dobra je ovo stripcina!
(bas neki komentar :D hi hi)


SenG Posted - 11/11/2022 : 05:52:25
Autori stripa su stvorili jedan od najsnažnijih prikaza o bolesnom američkom društvu.

Jedino što mogu dodati na raspravu jest što Wikipedija kaže na Chrisove bajke:

Kyle stated that during Hurricane Katrina, after hearing about the civilian strife in the area, he and another man drove to New Orleans to stop "looters." With sniper rifles, they allegedly travelled to New Orleans and then positioned themselves at a vantage point on top of the city's Mercedes-Benz Superdome. There Kyle claimed they started shooting a number of armed residents or looters, whom they identified as making trouble. Some reports stated that Kyle shot 30 with the other sniper, and others saying he shot 30 by himself. This was never verified, and there was no evidence of dozens of people being slain by a sniper or gunman, with commentary noting that it would be unlikely that 30 people would have been murdered without anyone noticing it or reporting it to the media or the police. Kyle's story had been reported in a number of publications, including the New Yorker, with Kyle relating the story to other military personnel.

Kyle also related a story of how he was robbed at a gas station in January 2009, southwest of Dallas. During the robbery, Kyle told the two men he would return to his car, to give them his keys. He picked up a gun and shot both robbers dead. However, there is no evidence the incident occurred. There were never any police reports or mention of the incident, and police contacted by journalists were completely unaware of the incident. The incident did not appear in the media, and a journalist visited all the service stations that could match the description, and none of them were aware of it happening. The medical examiners office had no records of anyone being killed in the area at the time.
Peyo Posted - 02/10/2021 : 23:09:02
Na TV Nova film Snajperist C. Eastwooda o C. Kyleu.
Beren Posted - 25/07/2021 : 22:33:55
Neobičan strip koji drži pažnju od početka do kraja. Iako se u skoro cijelom stripu dokumentaristički prenose stvarna dešavanja, Nuri je napravio dobru montažu i režiju priče.

Malo mi je ispočetka smetala Brunova stilizacija i repetitivnost kadrova, ali na kraju to bude i ne toliko bitno za krajnji utisak.

Ono što je najbolje kod ove priče je što zaista potakne na razmišljanje o društvu u kojem je nešto ovakvo moguće. Očekivana komercijalizacija smrti i medijska promocija budu samo odraz (nezdravog) društva u kojem egzistiraju.

Nakon stripa, pogledao sam i film i moram reći da je strip bolji i neuporedivo slojevitiji prikaz dešavanja oko Chrisa Kylea jer vrlo dobro oslikava kako se stvara narativ koji će u krajnjem donijeti novac, ali i kako se pravi "američka legenda" za današnja i buduća pokoljenja.

4/5
Macon Posted - 30/06/2021 : 00:53:49
quote:
Originally posted by going going

1.
Kris Kajl je daleko od heroja ili daleko od ljudi koji su potrebni jednoj drzavi. Kris Kajl nije patriota, on je profesionalni placenik, snajperski ubica koji je isao u rat koji nikada nije bio opravdan niti ce biti.


Vojnik je prvo funkcija jer tako može psihološko da preživi, ako uključi emocije onda ima probleme. Profesionalci nauče, da što više isključe emocije, za to postoji dril i metode. Drugo nije njegova stvar, da se pita o opravdanju rata, nego da izvršava zadatke. Pokrivao je sovojnike sa visina i bio u tome vrlo uspješan. Nije bio strani plačenik, nego američki profesionalac u američkoj armiji.

Naravno, da su takvi ljudi itekako potrebni bilo koji državi koja je u ratu. Ako nije bio potreban SAD, onda bi po tvoje bilo bolje za SAD, da nije upucao one koje je upucao i SAD bi zbog toga imale više desetaka dodatnih palih u borbi.
Macon Posted - 30/06/2021 : 00:47:09
quote:
Originally posted by going going

Macon napisao si i da je ,,Snajper je imao naivnu a čak i djetinjastu ideju bratstva između bivših vojnika koji su preživjeli rat". Ali to nije njegova detinjasta ideja, to je zvanicni narativ/moto americkih elitnih jedinica. Navy Sealsa. Oni su braca, i ne ostavljaju nikako iza sebe. Svi se zajedno vracaju kuci. Nece nikada dozvoliti nista da se desi njihovom saborcu. A ako se slucajno desi, to dozivljavaju tragicno kao da im je umro neki clan porodice. I uvek nose telo sa sobom nazad kuci. Pisao sam o tome na prethodnoj stranici kako u filmu Snajperista moze da se tumaci da je film anti ratni jer pokazuje kako rat unistava porodicu od najuzeg shvatanja te reci kao Kris Kajlova porodica, preko porodice u smislu brace saboraca iz Navy Sealsa, preko porodice u smislu citave nacije.



Da, brača ali u jedinici koja je prošla kroz istu vatru. Ubica Kylea nije bio Navy Seal nego neki pozadinac, barem sam tako shvatio.
going going Posted - 29/06/2021 : 19:56:19
Macon napisao si i da je ,,Snajper je imao naivnu a čak i djetinjastu ideju bratstva između bivših vojnika koji su preživjeli rat". Ali to nije njegova detinjasta ideja, to je zvanicni narativ/moto americkih elitnih jedinica. Navy Sealsa. Oni su braca, i ne ostavljaju nikako iza sebe. Svi se zajedno vracaju kuci. Nece nikada dozvoliti nista da se desi njihovom saborcu. A ako se slucajno desi, to dozivljavaju tragicno kao da im je umro neki clan porodice. I uvek nose telo sa sobom nazad kuci. Pisao sam o tome na prethodnoj stranici kako u filmu Snajperista moze da se tumaci da je film anti ratni jer pokazuje kako rat unistava porodicu od najuzeg shvatanja te reci kao Kris Kajlova porodica, preko porodice u smislu brace saboraca iz Navy Sealsa, preko porodice u smislu citave nacije.
going going Posted - 29/06/2021 : 19:47:33
quote:
Originally posted by Macon

1. Vojska ubija, to je njena funkcija. Sve drugo je licemjerje. U ekstremnim situacijama kao što je rat pojedinci moraju raditi ono što jim se osobno ne svidja. Bolje da su to visoko obućeni profesionalci, koji su odabrali taj put, nego jadnici sa brzom obukom, koje su prisilno odredili za to.

2. Čovjek je postao šljam kad je nekog ubio. To je crta preko koje je prešao svojom odlukom. Tvoje mišljenje ne stoji jer se nisi obazreo na najbitnije- čin ubistva.



1. Osnovna funkcija vojske je odbrana svoje teritorije i garantovanje bezbednosti svojih drzavljana. Ali ima i druge ciljeve. Slazem se. Ali bas da ubija, da joj je to primarna funkcija. Ne bi trebalo tako da bude. Postoje ratni zarobljenici itd. ne mora bas svako da se ubije. A civili tek nikako.
Kris Kajl je daleko od heroja ili daleko od ljudi koji su potrebni jednoj drzavi. Kris Kajl nije patriota, on je profesionalni placenik, snajperski ubica koji je isao u rat koji nikada nije bio opravdan niti ce biti. Ne znam koliko ce Amerima biti potrebno vremena da Irak pocnu da gledaju i tretiraju kao sto tretiraju Vijetnam u filmovima. Vijetnam je, gotovo uvek, prikazan kao haos, americka najveca greska. Irak jos uvek nije. Ali tu postoji velika razlika jer su u Vijetnam isli svi jer je bila opsta mobilizacija i vecina njih je morala da ide, retko ko se dobrovoljno prijavio. U Irak idu samo visoko obuceni placenici i profesionalci koji iskreno zele da idu tamo.
Druga stvar, Kris Kajl je tvrdio da je ubio 30 amerikanaca u Nju Orleansu posle uragana. Ja mislim da je to potpuna izmisljotina, kao sto je i izmisljotina da je udario Jessea Venturu ili ubio onu dvojicu koji su hteli da mu ukradu kamion, ali svejedno bolesna je sama ideja da neko to ucini i da ide i hvali se time, a da vlasti ne preduzmu nikakve mere da to provere i kad utvrde da je neistinito opet bi morali nesto da urade povodom toga.
Tako da je Kris Kajl daleko od bilo kakvih vrlina koje zelim da vidim u ljudskom bicu koje mi je prijatelj, otac, sin, komsija itd.

2. Covek koji je ubio Krisa Kajla je bio vrlo verovatno neuracunljiv, ni na koj nacin ne opravdavam niti je trebalo da uradi to sto je uradio. Ali kao sto rekoh malo vise empatije prema ljudima koji hronicno ili trenutno nisu dobro mentalno nije na odmet. A kris je verovatno poginuo jer je toliko mislio da je iznad njegovog ubice, da ovaj nikad ne bi potegao pistolj ili tako nesto. Ali kad dajes pistolj bilo kome u ruke, a pogotovo nekome ko se ne oseca dobro, moras biti izuzetno oprezan ili prosto ne davati pistolj u ruke ljudima koji nisu mentalno dobro.
Zula Posted - 29/06/2021 : 18:20:51
quote:
Originally posted by Macon

2. Čovjek je postao šljam kad je nekog ubio. To je crta preko koje je prešao svojom odlukom. Tvoje mišljenje ne stoji jer se nisi obazreo na najbitnije- čin ubistva.


Kod bolesnog čovjeka upitna je njegova odgovornost za odluku. Društva se (bar na papiru) bave svojim bolesnicima i pokušavaju otkloniti uzroke bolesti.
Macon Posted - 29/06/2021 : 17:49:02
quote:
Originally posted by Zula

quote:
Originally posted by Macon



2. Čovjek je postao šljam kad je nekog ubio. To je crta preko koje je prešao svojom odlukom.



Čovjek koji je bio vojnik i ubijao po zapovijedi, svojom voljom je odlučio da će ubiti 40-tak ljudi kad više nije bio vojnik. Kako sad to objasniti?



A ono u New Orleansu? Po mome moralo bi mu biti suđeno, ne znam kako je to zakonsko riješeno u SAD. Nisam pročitao neko objašnjenje.

Ovo si dobro primjetio a ja zaboravio na tu epizodu.
Zula Posted - 29/06/2021 : 17:42:29
quote:
Originally posted by Macon



2. Čovjek je postao šljam kad je nekog ubio. To je crta preko koje je prešao svojom odlukom.



Čovjek koji je bio vojnik i ubijao po zapovijedi, svojom voljom je odlučio da će ubiti 40-tak ljudi kad više nije bio vojnik. Kako sad to objasniti?
Macon Posted - 29/06/2021 : 16:43:15
1. Vojska ubija, to je njena funkcija. Sve drugo je licemjerje. U ekstremnim situacijama kao što je rat pojedinci moraju raditi ono što jim se osobno ne svidja. Bolje da su to visoko obućeni profesionalci, koji su odabrali taj put, nego jadnici sa brzom obukom, koje su prisilno odredili za to.

2. Čovjek je postao šljam kad je nekog ubio. To je crta preko koje je prešao svojom odlukom. Tvoje mišljenje ne stoji jer se nisi obazreo na najbitnije- čin ubistva.
Zula Posted - 29/06/2021 : 16:27:48
quote:
Originally posted by Macon

To ne znaći, da moramo svi biti ubice za državu ali da moramo prihvatiti odgovornost do vlastitog života i onoga što radimo u njemu.

Kyleov ubica je običan društveni šljam, jad i opterećenje svoje okoline.



1. Tko je ubojica?

2. Ako je čovjek bolestan, jel on šljam, jad i opterećenje za društvo?
Macon Posted - 29/06/2021 : 16:21:09
To ne znaći, da moramo svi biti ubice za državu ali da moramo prihvatiti odgovornost do vlastitog života i onoga što radimo u njemu.

Kyleov ubica je običan društveni šljam, jad i opterećenje svoje okoline.
Macon Posted - 29/06/2021 : 14:44:24
quote:
Originally posted by going going

quote:
Originally posted by pcoro

quote:
Originally posted by going going


Posebno je nekako tuzna ona scena kad se voze do streljane i kada Chris i Chad nece ni da razgovaraju s Eddijem, vec se dopisuju o njemu dok sede jedan pored drugog. Oni su nabildovani, ozenjeni, hriscani, s decom, sredjeni istusirani itd. A Eddie je slab, izgubljen, neuredan, neozenjen, nema decu i zivi kod mame kuci. I oni nece da pricaju s njim.




Meni je u ovoj sceni reakcija Chrisa i Chada prilično normalna. Možda ne ispravna, ali ne i neočekivana. Oni su dva tipa koji se voze u autu sa čovjekom koji je nedavno pušten sa psihijatrije, na lijekovima je i nije baš normalan, ne uspijevaju uspostaviti komunikaciju i onda ga ignoriraju. Ok, nisu se baš iskazali taktičnošću, ali mislim da se i većina ljudi tu ne bi znala ispravno postaviti i raspričati Edija, pogotovo što je u stripu i rečeno da su i oni šutljivi tipovi.



Pa ne znam sta da kazem. Ali terapija pucanjem u streljani za ljude sa PTSDom i traeumama iz rata mi nikako ne deluje kao dobra ideja.
A Chris i Chad ocigledno ne samo da nisu znali sta ce sa njim, nego su ga i podcenili, gledali na njega snishodljivo (odnosno to implicira strip, niko ne moze da zna sta se stvarno desilo) zato je Edijevo razocarenje jos vece. Upoznaje svoju Legendu, Americku Legendu, a ispada da on nije tako predusretljiv i simpatican lik kao sto svi veruju da jeste ili barem onako kako ga je Edi zamislio u svojoj glavi. Sto naravno nije opravdanje da uzmes i ubijes nekoga ispraznivsi ceo sarzer u njega. Ali treba biti pazljiv i pokazati vise empatije prema onima koji mentalno nisu dobro.



Nije trebao pokazati više empatije nego imati ga na nišanu.

Snajper je imao naivnu a čak i djetinjastu ideju bratstva između bivših vojnika koji su preživjeli rat a ubica nije čak ni preživjeo rat jer je bio negdje u pozadini. A onda psihopatu daš oružje nabijeno sa pravim mecima i eto ga na. Vjerovatno se Kyle više puta izvukao u sličnim situacijama sa reakcijom ili pričom, da nije ni eskaliralo do pucnje ali do ovdje mu je istjekao bonus sreće.

Kad bilo ko maše sa nabijenim oružjem, neko bi ga morao sa strane posmatrati kroz nišan.

Vi svi o poremečaju društva, ali niko ne shvati pozicije Kylea jer bez takvih ljudi društvo nam se raspadne. Lako je biti p!3da koja u ništa ne vjeruje, pije i drogira se, sere i laže i provlači se po liniji najmanjeg otpora i takvih ima koliko hoćete. Teže, puno teže je biti Kyle.
pcoro Posted - 29/06/2021 : 14:17:52
quote:
Originally posted by going going
Ali treba biti pazljiv i pokazati vise empatije prema onima koji mentalno nisu dobro.



To da! Ja sam za empatiju, makar nije uvijek lako
going going Posted - 29/06/2021 : 13:09:57
quote:
Originally posted by pcoro

quote:
Originally posted by going going


Posebno je nekako tuzna ona scena kad se voze do streljane i kada Chris i Chad nece ni da razgovaraju s Eddijem, vec se dopisuju o njemu dok sede jedan pored drugog. Oni su nabildovani, ozenjeni, hriscani, s decom, sredjeni istusirani itd. A Eddie je slab, izgubljen, neuredan, neozenjen, nema decu i zivi kod mame kuci. I oni nece da pricaju s njim.




Meni je u ovoj sceni reakcija Chrisa i Chada prilično normalna. Možda ne ispravna, ali ne i neočekivana. Oni su dva tipa koji se voze u autu sa čovjekom koji je nedavno pušten sa psihijatrije, na lijekovima je i nije baš normalan, ne uspijevaju uspostaviti komunikaciju i onda ga ignoriraju. Ok, nisu se baš iskazali taktičnošću, ali mislim da se i većina ljudi tu ne bi znala ispravno postaviti i raspričati Edija, pogotovo što je u stripu i rečeno da su i oni šutljivi tipovi.



Pa ne znam sta da kazem. Ali terapija pucanjem u streljani za ljude sa PTSDom i traeumama iz rata mi nikako ne deluje kao dobra ideja.
A Chris i Chad ocigledno ne samo da nisu znali sta ce sa njim, nego su ga i podcenili, gledali na njega snishodljivo (odnosno to implicira strip, niko ne moze da zna sta se stvarno desilo) zato je Edijevo razocarenje jos vece. Upoznaje svoju Legendu, Americku Legendu, a ispada da on nije tako predusretljiv i simpatican lik kao sto svi veruju da jeste ili barem onako kako ga je Edi zamislio u svojoj glavi. Sto naravno nije opravdanje da uzmes i ubijes nekoga ispraznivsi ceo sarzer u njega. Ali treba biti pazljiv i pokazati vise empatije prema onima koji mentalno nisu dobro.
pcoro Posted - 29/06/2021 : 12:50:07
quote:
Originally posted by going going


Posebno je nekako tuzna ona scena kad se voze do streljane i kada Chris i Chad nece ni da razgovaraju s Eddijem, vec se dopisuju o njemu dok sede jedan pored drugog. Oni su nabildovani, ozenjeni, hriscani, s decom, sredjeni istusirani itd. A Eddie je slab, izgubljen, neuredan, neozenjen, nema decu i zivi kod mame kuci. I oni nece da pricaju s njim.




Meni je u ovoj sceni reakcija Chrisa i Chada prilično normalna. Možda ne ispravna, ali ne i neočekivana. Oni su dva tipa koji se voze u autu sa čovjekom koji je nedavno pušten sa psihijatrije, na lijekovima je i nije baš normalan, ne uspijevaju uspostaviti komunikaciju i onda ga ignoriraju. Ok, nisu se baš iskazali taktičnošću, ali mislim da se i većina ljudi tu ne bi znala ispravno postaviti i raspričati Edija, pogotovo što je u stripu i rečeno da su i oni šutljivi tipovi.
going going Posted - 29/06/2021 : 12:17:21
Evo i ja procitao Coveka koji je ubio Americku legendu pre neki dan. I medju onima sam koji je ovaj strip potpuno odusevio.

Prvo nikad nisam citao ovakav strip. Pandan ovom stripu bi bio dokumentarni film sacinjen skoro pa u potpunosti samo od arhivske gradje. Nury nenametljivo ali vrlo precizno odabirom intervjua, redosledom odabranih intervjua, ubacivanjem reklama itd. vrlo jasno salje poruku kakvo misljenje on ima o ovoj temi a na poslednje 3 stranice i vrlo jasno ga iznosi. Tako da je autorova ideja vrlo jasna i ovo je susta suprotnost od americke propagande. Izuzetno zanimljiv pristup prici i ovo ne bi mogao da izvede svaki scenarista da bude ovako zanimljivo i da vuce na citanje. Svaka cast Nuryu! Posebno je nekako tuzna ona scena kad se voze do streljane i kada Chris i Chad nece ni da razgovaraju s Eddijem, vec se dopisuju o njemu dok sede jedan pored drugog. Oni su nabildovani, ozenjeni, hriscani, s decom, sredjeni istusirani itd. A Eddie je slab, izgubljen, neuredan, neozenjen, nema decu i zivi kod mame kuci. I oni nece da pricaju s njim.

Kao sto je rekao kolega Chui gore autistični crtež savršeno paše uz autistične likove. Pun pogodak!

Posto me je strip dodatno zainteresovao za ovu temu istrazivao sam i nasao skoro sve intervjue i reklame koje se spominju u stripu na jutjubu. Najpotresnija mi je ona gde Taya Kyle, udovica ,,Legende" promovise i reklamira lov po Vajomingu i gde slika selfije sa mrtvim antilopama i raduje se i prica kako je to miroljubivo i to joj donosi mir i kako oseca da je njen pokojni muz uz nju u ovim trenucima. Strasno koliko je bolesno americko drustvo. Kakva je to propagandna masinerija i kako razlike izmedju stavova Republikanaca i Demokrata su sustinski kozmeticke. Istrazivao sam malo i o Jesseu Venturi i jako mi se svidelo ono sto sam video da je pricao o 9/11 i o Busovoj administraciji. Inace gledao sam i film prosle godine kad je bio na tvu i ne znam sta bi Klintu Istvudu da to snimi. Poznajuci njegove stavove, mozda je on namerno otisao u krajnost i americki patriotizam da bi nagazio to u smislu da ispadne ironican. A moguce i da je stvarno propagandni film. Neki kriticari isticu da je film anti ratni i kritika rata i kako razara porodice. Porodicu u najuzem smislu (porodica Krisa Kajla), pa porodica ,,neprijatelja" (kad snajperista ubija majku idete), pa porodicu u smislu njihove cete Navy Sealsa jer i oni ginu, pa porodice u najsirem smislu kao narod, svi smo mi jedna porodica i koliko je rat stetan i za americki narod i za iracki. S tim sto ne moze da se meri steta nacinjena iracanima i amerikancima.

Evo par video priloga koji idu uz strip

Reklama udovice koja se pustala u 300 000 bioskopskih dvorana na dan premijere filma Americki snajperista. Ovo je stvarno bolesno, ne znam kako drugacije da se izrazim.


Jesse ventura o tuzbi i lazima





Zao mi je sto ovaj strip nisam procitao prosle godine jer bi bio u mojih top 5 za strip Oskara 2020.godine. Nury i Bruno su dvojac koji nastavlja da me odusevljava, posle vrhunskog Tylera Crossa, malo manje vrhunskog Atara Gulija, dobijamo ovaj sjajan dokumentarni strip koji secira i analizira jedno duboko poremeceno drustvo koje previse utice na nase zivote.

Od mene 10/10
don_draper Posted - 28/06/2021 : 22:33:02
Nakon Tylera i Atara, stiže pomalo drukčiji strip ovog dinamičnog dvojca.
Od početka je jasno da autor zauzima dokumentaristički pristup uz suptilno ubacivanje vlastitih stavova. Nury je ovdje nenametljiv komentator zbivanja u Americi i vrlo iskusno kroz scenarij provlači svoje stavove, bez nekih očitih naznaka koje bi umrtvile radnju.
Crtački će ovo biti poznato svima koji znaju Brunov crtež, no ipak djeluje manje maštovit i funkcionalan negoli u Tyleru gdje se mogao više poigrati s kadrovima u službi dinamične radnje.
Na momente je strip dosta suhoparan i svodi se na transkripciju intervjua i navođenje činjenica i okolnosti do priličnih detalja. To je malo pokvarilo dojam stripa i pokazuje da je ovdje Nury dosta ziheraški išao to odraditi. Osim toga, mislim da je uz svu posvećenost drugim detaljima oko Chrisa Kylea (primjerice snimanje filma i njegova supruga) skrenut fokus s inicijalnih postavki radnje te poanta i uloga ovakve persone u suvremenom američkom društvu kao lajtmotiv ovog stripa je ispao prilično razvodnjeno. Bilo je tu dobrih, intrigantnih i relevantnih tema za raspravu kroz strip, ali Nury nije baš jako poentirao ovo.
Radi se o dobrom stripu, relativno brzo se čita i zapanjuje ponekad sa svojom otvorenšću. Dokumentaristički i suhoparni stil pisanja je izbrisao donekle potencijalnu dubinu koje ovakvo djelo može imati te se strip ne izdiže iznad nekog boljeg prosjeka. Od 3 objavljena stripa Nuryja i Bruna ovaj vrlo lako upada na posljednje mjesto.
3.5/5
DzekDenijels Posted - 27/02/2021 : 00:07:50
Nury & Brüno su mi odlična kombinacija u Atar Gull-u, a posebno u Tyler Cross-u.
Od ovog stripa nisam znao šta da očekujem, posebno nakon pročitanog preview-a i nekoliko ne tako dobrih komentara.
Ipak, odlučio sam da ga kupim.
I nisam pogrešio.

Scenario, tj. bolje rečeno način pripovedanje je totalno različit od onoga na šta sam navikao u stripovima.
Ovo je svedočenje Nury-ja o jednom društvenom poretku koji pretenduje da svoje iskrivljene vrednosti prikaže kao prave, o licemerju sudskog sistema ali i čitavog društva “vodeće svetske demokratije“,
o svetu u kome su novac i oružje uvek ispred ljudskog života.
Kroz naizgled hladno iznošenje činjenica, i puko predstavljanje televizijskih intervjua, reklama i sudskih spisa, Nury daje suptilnu a ipak snažnu kritiku američkog društva i načina života,
da se čitalac u svakom poglavlju zapita “šta sa ovim ljudima nije u redu!?”

Jedan vojnik, masovni ubica postaje “legenda”, dobija medijsku pažnju, novac, slavu.
Drugi vojnik, onaj neprilagođeni postaje mentalni bolesnik, čovek koga je društvo odbacilo, prestalo uopšte da se bavi njime.
Zato i on rešava da dobije svojih “5 minuta slave”, i da ubije.
Jedna supruga koja će iskoristiti sve što može da ljubav i sećanje na muža dobro unovči.
Svako će se potruditi da ugrabi svoj deo kolača: prodavci oružja, TV voditelji, Hollywood, političari...
I niko se neće sećati izgubljenih života, jer su oni u ovom reality-ju tu samo kao sredstvo za još više moći i novca.

Izuzetna slika jednog bizarnog društva koje želi da nam nametne svoje poremećene sisteme vrednosti.
Gotovo svaki postupak glavnih likova je logičan, a ipak moralno toliko pogrešan.
Propaganda, uverenja, ideali...put jedna nacije ka moralnom sunovratu.
A Nury je to tako jednostavno dočarao.
Svaka čast...

Bruno je crtač specifičnog stila.
Ja volim taj njegov “retro” fazon, posebno što ume da sa ne tako detaljnim crtežom dočara atmosferu i emocije.
Dopada mi se što je ovde posebna pažnja obraćena na nacionalnu i ratnu simboliku, što su jednostavno na papir prenešene realne scene iz televizijskih emisija.
Napravio je odličnu atmosferu za ovu priču.

Ovo je pravi strip za jedno instant realno upoznavanje sa američkim sistemom vrednosti.
Za lagano čitanje, razmišljanje i izvlačenje pouka.
Po meni obavezna literatura, posebno za ljubitelje ovih autora.
Ostaje u kolekciji, naravno...
Cromwell Posted - 17/02/2021 : 09:57:24
Opisati ovaj strip kao američku propagandu može samo onaj koji strip pročitao nije. Ovo je sustavan, dokumentaristički prikaz mitomanije jednog poremećenog društvenog uređenja. Ovo što je Markos rekao je potpuno točno i u mom slučaju. Svaki put kad na telki čujem "Amerika" mi kroz glavu prozuji ova priča, iako je prošlo več dva tjedna od kad sam je pročitao. Grozi me pomisao da jedan takav truli sistem u velikoj mjeri, pa makar i fragmentarno može utjecati (i utječe!) na život cijelog planeta. Nury nam ovdje na suptilan način daje više informacija nego što je priča sama prezentira. I baš u tome se prepoznaje veličina vrhunskog pripovjedača!

O crtežu se nema što puno reći. Inače mi je Bruno sasvim solidan, ima taj svoj specifičan stil ali ne mogu prijeći preko copypaste kadrova. Iako mi je sasvim jasno da nije da je lijen nego je htio stvoriti nekakvi format televizijskih vijesti pa da priča dobije jednu dodatnu autentičnu dimenziju. Al mogao je bar pozadinu promijeniti ili nešto :/
Budući da sam siguran da ću ovo brzo poželjeti čitati opet priči dajem 10/10 a crtežu 5/10
Chui Posted - 15/02/2021 : 15:07:03
quote:
Originally posted by Humbert Coe

quote:
Originally posted by anto

quote:
Originally posted by Aco


Nakon čitanja, ne znam samo tko je veći luđak - Kyle, tip koji ga je ubio, ili ipak Kyleova supruga. Mislim da ipak ova zadnja.


najmanji ludak je Edi Rej Rut,to je barem očigledno;barem meni.
ali u licemernom svetu poput Amerike,stvarnost je drugačija.



Bravo, ovo je izvrstan sažetak i poanta! Svaka čast! U sridu!
Pogotovo ovo za lika, čovjeka koji je ubio Chrysa Kylea. Jer, da citiram jednu Lessingovu misao koju sam vidio u Sadako hoće živjeti:

"Tko zbog izvjesnih stvari ne izgubi razum, taj ga i ne može izgubiti jer ga nema."

Evo nešto što sam već napisao, ali u općenitom topicu pa da se stavi gdje je korisnije. I nadodao sam. Uglavnom je bilo riječ o tome da su neki i prije čitanja mislili da je ovo, kao Eastwoodov film Američki snajperist, neka propaganda. A baš je suprotno.
A ovakav crtež, voljeli ga ili ne, ovdje je savršen. Netko reče autističan. Pa ne odgovara li to savršeno likovima iz priče?!


Ovaj strip veze nema s pristupom u filmu Američki snajperist, i to toliko očito da mi izgleda nepotrebno i pisati, ali dok se ne pročita, potrebno je. Ne da samo nije dodatak filmu, nego ga diskreditira.
Film, osim što je prazan i ništa ne ostavi za razmišljanje, jest propaganda, a strip nešto potpuno suprotno. Može biti jedino propaganda zdrava razuma analiziranjem nezdravih umova i društva.

Strip je, za razliku od filma, neusporedivo bliže istini i, nevezano uz tematiku, ovo je strip koji analizira pozadinu događaja koje u Americi samo jednostrano prikažu. Ili ne prikažu.
I ovo nije (samo) priča o Kyleu (i sam naslov to kazuje), ali ni o liku koji ga je ubio. Ovo je priča o bolesnom američkom društvu, koje nam je puno bliže nego mislimo. Likovi su odlično prikazani. I Chris nije samo Chris, a onaj tko ga je ubio samo on. Oni predstavljaju društvo.

A valja pogledati i reklamu za oružje koju je snajperistova supruga snimila, spominje se u stripu, a treba vidjeti i na YouTubeu. Toliko je bizarnih likova u stripu, a opet svi su tako poznati.
Neću ulaziti u detalje da ne kvarim onima koji nisu čitali, ali daleko je od veličanja mačizma, amerikanizma, primitivne kaubojštine. I, za razliku od filma, šokira.




Pa baš zato što je autističan je savršen jer su i likovi takvi.
Humbert Coe Posted - 15/02/2021 : 14:27:01
quote:
Originally posted by anto

quote:
Originally posted by Aco


Nakon čitanja, ne znam samo tko je veći luđak - Kyle, tip koji ga je ubio, ili ipak Kyleova supruga. Mislim da ipak ova zadnja.


najmanji ludak je Edi Rej Rut,to je barem očigledno;barem meni.
ali u licemernom svetu poput Amerike,stvarnost je drugačija.



Bravo, ovo je izvrstan sažetak i poanta! Svaka čast! U sridu!
Pogotovo ovo za lika, čovjeka koji je ubio Chrysa Kylea. Jer, da citiram jednu Lessingovu misao koju sam vidio u Sadako hoće živjeti:

"Tko zbog izvjesnih stvari ne izgubi razum, taj ga i ne može izgubiti jer ga nema."

Evo nešto što sam već napisao, ali u općenitom topicu pa da se stavi gdje je korisnije. I nadodao sam. Uglavnom je bilo riječ o tome da su neki i prije čitanja mislili da je ovo, kao Eastwoodov film Američki snajperist, neka propaganda. A baš je suprotno.
A ovakav crtež, voljeli ga ili ne, ovdje je savršen. Netko reče autističan. Pa ne odgovara li to savršeno likovima iz priče?!


Ovaj strip veze nema s pristupom u filmu Američki snajperist, i to toliko očito da mi izgleda nepotrebno i pisati, ali dok se ne pročita, potrebno je. Ne da samo nije dodatak filmu, nego ga diskreditira.
Film, osim što je prazan i ništa ne ostavi za razmišljanje, jest propaganda, a strip nešto potpuno suprotno. Može biti jedino propaganda zdrava razuma analiziranjem nezdravih umova i društva.

Strip je, za razliku od filma, neusporedivo bliže istini i, nevezano uz tematiku, ovo je strip koji analizira pozadinu događaja koje u Americi samo jednostrano prikažu. Ili ne prikažu.
I ovo nije (samo) priča o Kyleu (i sam naslov to kazuje), ali ni o liku koji ga je ubio. Ovo je priča o bolesnom američkom društvu, koje nam je puno bliže nego mislimo. Likovi su odlično prikazani. I Chris nije samo Chris, a onaj tko ga je ubio samo on. Oni predstavljaju društvo.

A valja pogledati i reklamu za oružje koju je snajperistova supruga snimila, spominje se u stripu, a treba vidjeti i na YouTubeu. Toliko je bizarnih likova u stripu, a opet svi su tako poznati.
Neću ulaziti u detalje da ne kvarim onima koji nisu čitali, ali daleko je od veličanja mačizma, amerikanizma, primitivne kaubojštine. I, za razliku od filma, šokira.

Chui Posted - 15/02/2021 : 13:53:38
Meni je ovo ispalo baš kompletno djelo gdje su se savršeno sljubili slika, likovi i priča, za razliku recimo od Atara gdje mi je priča dobra za sebe, i crtež zanimljiv al opet odvojeno za sebe, zajedno nekak hm... neku emotivnu distancu sam imao kroz neke ključne situacije koje su se desile.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.22 seconds. Snitz Forums 2000