forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: KOLORKA 165 - Negalyod

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 18/09/2020 : 08:34:51


Mreža vlada vodom.

Mreža vlada čovjekom.

Svijet ispresijecan golemim cijevima i naseljen dinosaurima... Gradovi koji lebde na nebu i svojim sjenama prekrivaju predgrađa prepuna marljivih ljudi... I sveprisutna „mreža“ koja dominira zemljom i ljudima.

Jarri Tchapalt pastir je iz pustinje Ty. Razgovara s dinosaurima i vlada vještinom užadi. Kad mu kamion za stvaranje oluja uništi stado, Jarri odluči otići u grad – prvi put – kako bi se osvetio... No pobuna i revolucija ne vode uvijek onamo kamo smo mislili.

Spajajući pretpovijesna stvorenja, znanstvenofantastični urbanizam i low-tech letjelice, Vincent Perriot razvija svemirsku priču u kojoj osveta nailazi na mnoga iznenađenja prije nego što postane potraga za boljim svijetom.

Kolorka 165 • Negalyod • 208 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Vincent Perriot • Crtež Vincent Perriot • Prijevod Andrea Bagović • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 18.9.2020. • Cijena 180 Kn

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-165-negalyod/647/
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Aco Posted - 04/02/2024 : 17:11:59
Ovako; autor se stvarno potrudio oko crteža. I a tu milijardu detalja, velikih kadrova sa svim i svacim, arhitekturnih čuda, raznih stvorenja itd. Potrudio se i oko tog svijeta sa cjevima i dinosaurusima - sigurno mu nije bilo lako to sve stvoriti i zamisliti.

Ali problem je što je scenarijo šuplji, što nekako sve to ne drži vodu. Neuvjerljivo ispričano i plitko. Po tempu me podsjeca na Inkala/Mjesecevo lice - takle trka vamo tamo a po crtezu na mjesavinu Moebiusa i Blaina.

Vizualno interesantan strip, ali to je sve. Očekivao sam više
don_draper Posted - 27/10/2022 : 12:17:49
Više-manje se slažem s kritikama na račun ovog stripa. Negalyod je imao veliki, ali neiskorišteni potencijal. Gledano scenaristički i u smislu worldbuildinga, ovo je ispodprosječno bilo. S toliko ideja i motiva, očekivalo bi se da autor malo bolje to proširuje i nadograđuje, ali Negalyod je podosta konfuzan i kaotičan, a opet u kretanju radnje vrlo jednostavan i pravocrtan. Dosta čudno. Dijalozi su sterilni, likovi nedorađeni, tek na momente sve dobije neki zamah i polet, ali ubrzo se i to ugasi. Ako bih bio blag, rekao bih da je radnja korektna, iako sto puta viđena, ali bar većinu stripa čini se da Perriot ide na neki "bigger picture" stil i šalje poruke o okolišu i opstanku našeg svijeta. Šteta da to nije bolje osmislio i dao više vremena i materijala tim idejama.
S druge strane crtež je monumentalan i definitivno najjači adut. Usudio bih se reći jedan od najboljih crteža u Kolorkama na koji sam nabasao. Veliki kadrovi preko cijele stranice geometrijski savršeni, prostorno majstorski postavljeni i zapanjajuće detaljno iscrtani. Da nema oblačića i da se gledaju same slike bio bi vrhunski doživljaj.
Rijetko sam se susretao sa stripovima koji su bili po radnji slabašni, ali koje je crtež izvukao na nivo pristojne kvalitete. Ovo je jedan od tih i teško je ostati ravnodušan.
3.5/5
frano Posted - 18/10/2022 : 08:16:17
He, he, he, ajmo uništit Fibru prije nego to srbi naprave.
hihihihihi ...
frano Posted - 18/10/2022 : 08:13:49
Traži Markosa popust.
Nek to bude mojih 15 posto.
:)

corto33 Posted - 18/10/2022 : 07:45:32
Mene je Frano uvjerio tako da nabavljam ovo na Interliberu.
lwood Posted - 18/10/2022 : 07:39:45
quote:
Originally posted by mladjo

quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by frano

Iwood, jeli moguće da je sljedeći korak naše evolucije duhovni napredak?

Recimo, Inkal je kakti top evolucije crteža.

Sljedeći korak u evoluciji stripa je razviti bolju ideju. Čemu dalje razvijati tijelo, mislim crtež...
Bolji scenarij nam treba, on uvijek ide prije dobrog crteža.
Jel tak? Ili nije?

Trebaju nam bolje ideje.
Bolji scenariji.

Jerbo se očigledno ne mičemo nikud.
Tulipan Jodorowsky se opet sunovratil na početak iste priče.
Mojne fukat s Inkalom kao klasikom.
Dobro je narisan i to je sve.

Perriot je bolji.
Življi.
Normalniji :)



PS Fosili su tek preturanje po prašini.
A tek diranje u genetiku je munjeno. I opasno.





Gledajuci danasnje drustvo srljamo u degeneraciju. Al ocito elitama to odgovara.




Ma ne srljamo u degeneraciju, broj ljudi koji niš ne kuže je jednak kao i prije samo je to sada puno uočljivije. Prije si imao Štefa u birtiji kako priča da je zemlja ravna ploča i sve je davio s tim. Svi su ga ignosrirali i sprdali se s njim, odnosno bio je seoska luda. Ali danas imaš internet i sada se Štef povezuje sa drugim Štefovima i eto ti hrpe ljudi koja misli da je zemlja ravna i koji prosipaju svoju mudrost po internetu.
Ja sam, kad se internet pojavio, stvarno mislio da će svijet barem malo postati bolje mjesto jer, hej, sada je svo znanje dostupno svima i definitivno bi trebalo biti manje predrasuda. Međutim mućak. Ljudi umjesto da upijaju znanje, šire svoju glupost na internet.


Srljamo i to vec desetljecima. Popustanje prirodne selekcije je ogromno. Manji broj dice ,sve stariji roditelji,losa selekcija,akumulacija mutacija ,zagadjenost okolisa,veca zdravstvena skrb itd. Sta smo humaniji i tehnoloski razvijeniji to smo ka vrsta sve veci invalidi i kljastovi. A tek to sa gomilom informacija i dezinformacija je tek slag na vrhu.
frano Posted - 18/10/2022 : 07:21:46
Ako ste mislili da je gotovo ... hehehe ...
Ima još malo.

Zaključna riječ
Otvorena je svakom učesniku ove debatice u sklopu recenzije Perriotovog s-tripa Negalyod.
I svima ostalima koji žele komentirati i dalje.
Riječ, tj. slovo je samo vaše.
A forum je Mladjin :) I Manhunterov :)


Negalyod - pojam je koji ni Google, niti Midyourney ne poznaju. Milina. The God network. Tak to prevode. Izaziva znojenje i nelagodu kod tehnokrata.

Tehnokratski, znanstveni i analitički način proučavanja svijeta , slično kao i duhovni- prirodni put - teže ka istom cilju.
Žele pronaći dušu postojanja.

Korijen drveta.
Smisao.
Put.
I onda ga zalijevaju kak znaju.
Često krvlju jedni drugih.

Korijen postojanja ili krajnji cilj. Ili ovo između.
Tak svejedno.
Mrdaj se.

Mnogi junaci na tom putu poput Hararija, Jodorowskog ili Modbiusa poljube patos.
I to je u redu.
Bar se dobro nasmijemo.
Pa sve iz početka.

A opet,
Ima junaka, različitih svjetonazora koji se udruže. Real time RPG. To je tek veselje.
To su onda epske priče.
Uglavnom ratne.

Rijetki dojdu do kraja.
Ko ljudi.

Eto.

Baš se veselim novim stripovima ovog mladog čelovjeka. Vincenta.
Toopla preporuka.











frano Posted - 17/10/2022 : 16:20:13
frano Posted - 17/10/2022 : 16:17:42
quote:
Originally posted by Tonto

Nisam citao, al sad cu morat nakon ovog topica. Sjecam se da me po previewu odbilo bezizrazajno crtanje lica, bez ikakve emocije, djetinjasto i losnjikavo. S vremenom mi je to postalo bitnije od svih mastovitih interijera i eksterijera, ocu da vidim dramu u ocima lika, trzaj usana, bijesne nosnice, grcenje udova. Ovdje je to corak, moze moebiusu puvat u dupe... al ostalo fino izgleda, sto je je.



Jap, slažem se.
No, ko cjelokupni autor je već sad bolji od Moebiusa.

Kod crtača se evolucija može uočit :)
Vraćamo se naivi.

Dost je bilo Metabaruna :)

frano Posted - 17/10/2022 : 16:08:58
La creation! :)


Eto, da ne nagađamo, čoek je s`e sam objasnil.
Tonto Posted - 17/10/2022 : 16:08:48
Nisam citao, al sad cu morat nakon ovog topica. Sjecam se da me po previewu odbilo bezizrazajno crtanje lica, bez ikakve emocije, djetinjasto i losnjikavo. S vremenom mi je to postalo bitnije od svih mastovitih interijera i eksterijera, ocu da vidim dramu u ocima lika, trzaj usana, bijesne nosnice, grcenje udova. Ovdje je to corak, moze moebiusu puvat u dupe... al ostalo fino izgleda, sto je je.
frano Posted - 17/10/2022 : 16:05:19
Vratimo se temi.
Moja pozicija je da je mali bolji od Moebiusa.

Mogli bi reći - evolucija - nova generacija crtača.


Ste vidli kak je noža potegnul?
frano Posted - 17/10/2022 : 15:38:56
Tonto, si čital ovaj strip?
Kaj te sve veseli?
Imaš curu il' si čimpanza?

Zakaj čitaš sve ovo?
Kaj te privuklo?


Kolko imaš godina?
Zakaj te boli tuki za sve?

:)

Peyo Posted - 17/10/2022 : 15:17:53
quote:
Originally posted by Tonto

Brte, svi ste negativni, sve u kurcu, svi glupi, nis ne valja, stremimo ka crnom ponoru ... men sve super, capu mi dzindjo i za svijet i za ljude i za dinosauruse.



Proslijedi i nama "robu" !
Tonto Posted - 17/10/2022 : 15:13:10
Brte, svi ste negativni, sve u kurcu, svi glupi, nis ne valja, stremimo ka crnom ponoru ... men sve super, capu mi dzindjo i za svijet i za ljude i za dinosauruse.
Peyo Posted - 17/10/2022 : 15:04:32
quote:
Originally posted by lwood
Sta se tice religije ona je isto tako normalna. Ja bi cak reka i potrebna za velike mase ljudi i drustvo opcenito.



Podsjeća me to na neka razmišljanja da previše demokracije ne valja, da je dobra izvjesna doza stege. Šire gledano možemo propitivati ispravnost ideje da glas najvećeg idiota vrijedi koliko i glas najvećih umova. Valjda je to po principu spojenih želudaca.

quote:
Originally posted by lwood
Gledajuci danasnje drustvo srljamo u degeneraciju. Al ocito elitama to odgovara.



Nažalost tome doprinose internet + mobitelizacija.

quote:
Originally posted by mladjo
Ja sam, kad se internet pojavio, stvarno mislio da će svijet barem malo postati bolje mjesto jer, hej, sada je svo znanje dostupno svima i definitivno bi trebalo biti manje predrasuda. Međutim mućak. Ljudi umjesto da upijaju znanje, šire svoju glupost na internet.



Bingo, kao što sam napisao.

Jedino mi nije jasno zašto o ovom drvimo tu, a ne u svaštari.
frano Posted - 17/10/2022 : 14:59:59
Svijet je šahovska kugla :)







mladjo Posted - 17/10/2022 : 14:33:57
quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by frano

Iwood, jeli moguće da je sljedeći korak naše evolucije duhovni napredak?

Recimo, Inkal je kakti top evolucije crteža.

Sljedeći korak u evoluciji stripa je razviti bolju ideju. Čemu dalje razvijati tijelo, mislim crtež...
Bolji scenarij nam treba, on uvijek ide prije dobrog crteža.
Jel tak? Ili nije?

Trebaju nam bolje ideje.
Bolji scenariji.

Jerbo se očigledno ne mičemo nikud.
Tulipan Jodorowsky se opet sunovratil na početak iste priče.
Mojne fukat s Inkalom kao klasikom.
Dobro je narisan i to je sve.

Perriot je bolji.
Življi.
Normalniji :)



PS Fosili su tek preturanje po prašini.
A tek diranje u genetiku je munjeno. I opasno.





Gledajuci danasnje drustvo srljamo u degeneraciju. Al ocito elitama to odgovara.




Ma ne srljamo u degeneraciju, broj ljudi koji niš ne kuže je jednak kao i prije samo je to sada puno uočljivije. Prije si imao Štefa u birtiji kako priča da je zemlja ravna ploča i sve je davio s tim. Svi su ga ignosrirali i sprdali se s njim, odnosno bio je seoska luda. Ali danas imaš internet i sada se Štef povezuje sa drugim Štefovima i eto ti hrpe ljudi koja misli da je zemlja ravna i koji prosipaju svoju mudrost po internetu.
Ja sam, kad se internet pojavio, stvarno mislio da će svijet barem malo postati bolje mjesto jer, hej, sada je svo znanje dostupno svima i definitivno bi trebalo biti manje predrasuda. Međutim mućak. Ljudi umjesto da upijaju znanje, šire svoju glupost na internet.
frano Posted - 17/10/2022 : 13:19:39
Ne mreju dočekat evoluciju i napredak :)
Pa se nadograđuju...
X meni i to.
Može ih se razmet.

Cijeli svijet im je na dlanu, ali ništ u rukama.

Prenatrpan im je hard :)


frano Posted - 17/10/2022 : 13:16:16
A transhumanizam je već debelo tu.
Klinci si menjeju delove ko lego kockice.
frano Posted - 17/10/2022 : 13:13:56
Slažem se.
Great leap downward.
Inkal jump.

Sve to zahvaljujući tehnologiji.
lwood Posted - 17/10/2022 : 10:53:17
quote:
Originally posted by frano

Iwood, jeli moguće da je sljedeći korak naše evolucije duhovni napredak?

Recimo, Inkal je kakti top evolucije crteža.

Sljedeći korak u evoluciji stripa je razviti bolju ideju. Čemu dalje razvijati tijelo, mislim crtež...
Bolji scenarij nam treba, on uvijek ide prije dobrog crteža.
Jel tak? Ili nije?

Trebaju nam bolje ideje.
Bolji scenariji.

Jerbo se očigledno ne mičemo nikud.
Tulipan Jodorowsky se opet sunovratil na početak iste priče.
Mojne fukat s Inkalom kao klasikom.
Dobro je narisan i to je sve.

Perriot je bolji.
Življi.
Normalniji :)



PS Fosili su tek preturanje po prašini.
A tek diranje u genetiku je munjeno. I opasno.





Gledajuci danasnje drustvo srljamo u degeneraciju. Al ocito elitama to odgovara.
lwood Posted - 17/10/2022 : 10:46:46
Zato sta je opravdana pretpostavka da je za razvoj civilizacije potrebno stalno naseljeno stanovnistvo,hijerarhija i sl. A za to moras imat stalan izvor hrane a ne se smucat uokolo i trazit je. Tako da je nemoguce da postoji nesto bez te osnove jerbo je tada osnova bila klan ili nekoliko njih. Grupe od vise od 100 ljudi su neprirodne. Cak i danas se slabo podnose stranci. Bilo di. Anatomski mozak je isti. Kognitivno ne. Nesto se dogodilo prije 50- 60 k godina. U literaturi se to naziva Great Leap Forward. Pocetak umjetnosti i magije,spiljskog crtanja i vjerovatno neka gramaticka shema u razvoju jezika. Sta se rice vrimena i prostora citaj Greenea i Weinberga. Ne bi isa u razlaganje . A za vanzemaljske civilizacije ,vrlo vjerovatno postoje ili su postojale,al dokaza nema. Suludo je da u nasem svemiru od priko 200 milijardi zvizda i ko zna koliko planeta ,da se nigdi nije razvija zivot. Sta se tice religije ona je isto tako normalna. Ja bi cak reka i potrebna za velike mase ljudi i drustvo opcenito.
vukozec Posted - 17/10/2022 : 09:41:50
quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by vukozec



Pa zapravo, čini mi se da i Harari spominje da nema dokaza da naprednije civilizacije nisu postojale i prije ovih koje su nam poznate. Možda ne baš u doba dinosaura ili prije, ali ako za njima nisu ostali nikakvi materijalni tragovi koji bi izdržali toliki protok vremena, nema dokaza da su postojale, ali isto tako postoji teoretska mogućnost da jesu postojale. Jednako vrijedi i za teoriju da su Zemlju davno, možda i prije više milijuna godina posjetili napredni vanzemaljici koji su onda, po principu recimo alpinista na ekspedicijama na Antartiku, za sobom pokupili doslovno svaki trag svoje prisutnosti. Nema dokaza da se to nije dogodilo :)



Nas planet postoji 4,6 milijardi godina.
Meni je jasno da je za 99 posto ljudi geologija,stratigrafija i sl extremno dosadne al jebiga,neke osnove triba proc.
Civilizacija ,ljudska ,prva, je nastala prije ugrubo 5000 godina. Jos nekih 5000 god prije ljudi su postepeno poceli minjat lovacko sakupljacki zivot poljoprivredon. Homo sapiens sapiens postoji nekih 200 000 god. Znaci vecinu toga vrimena nema nikakve civilizacije niti je moze bit. Pa tek od prilike prije 40- 50 000 godina se javlja umjetnost i magija ka preteca religije. Za vanzemaljce vaze ista bioloska pravila ka i za bilo koju drugu vrstu. Znaci morali su evoluirat iz nizih oblika
Osin ako ne spekuliramo da dolaze iz nekih drugih paralelnih svemira di vride drukciji fizicki zakoni.



Ja samo pričam o teorestkim mogućnostima (koje sam ako dobro pamtim vidio u Hararijevom tekstu). Ljudski mozak se nije bitnije mijenjao u 200 000 godina od pojave Homo Sapiensa. Teoretski ljudi su i prije 100 ili 200 tisuća godina bili intelektualno sposobni za sve što su danas, razlika je samo u akumuliranom znanju. E sad, razdoblje između pojave homo sapiensa prije 200k god i prvih nam znanih civilizacija prije 5k god je jako puno godina, zar ne? O većini toga perioda ljudske evolucije znamo jako malo, nema pisanih dokaza, nema baš puno artefakta koji su preživjeli itd. A ako je u tom periodu postojala neka civilizacija iza koje nisu ostali nikakvi artefakti (ili ako ih još nismo pronašli), onda mi za nju danas (još) ne znamo.

Što se vanzemaljaca tiče, u postu prije sam spomenuo transhumanizam i vječni život. To je sad već vrlo realan scenarij, da ljudi toliko napreduju u medicini i "servisiranju" ljudskog tijela (čak i ako ostavimo prenošenje svijesti u sferi nemogućeg) da produlje ljudski vijek praktički beskonačno. A onda uz napretke u nuklearnoj znanosti i intergalaktička putovanja postaju dogledni cilj. E sad, u 14 milijardi godina od Big Banga, zašto ne bi negdje u svemiru postojala vanzemaljska vrsta koja je već sve to prošla i u tome došla dalje od nas još prije recimo nekoliko milijuna godina? Da ne spominjemo da se i ta teorija Velikog praska i dalje zove teorija. Naravno, šanse da uopće postoji ikakva vanzemaljska civilizacija, a kamoli napredna, su jako male. Ali šanse da postoji život na Zemlji su bile jednako male, a kao što rekosmo, milijarde godina su jako dugo razdoblje da ćorava koka ubode zrno.

Za kraj, što se tiče duhovnosti. Koliko god ja bio skloniji ateizmu nego vjerovanju u bilo koju religijsku teoriju, ipak postoje misteriji koje znanost ne može objasniti i koji se nikako ne mogu uklopiti u logiku našeg ovozemaljskog mozga. Npr., znanost ne može objasniti i mi ne može shvatiti kako vrijeme nema početak ni kraj.
vukozec Posted - 17/10/2022 : 09:20:49
Sljedeći korak evolucije je transhumanizam. I konačno pronalaženje tog vječnog života. Pa onda i intergalaktička putovanja postaju opcija. Ako prije toga ne samouništimo planet Majčicu, naravno.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000