forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Zagor extra 320 - Nemani iz Crne rijeke

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
LudensovPotrcko Posted - 19/10/2020 : 19:04:59
Tko se koplja laća, od sjekire strada!!



Scenarij: Marcelo Toninelli
Crtež: Franco Donatelli

Broj originala 313.

Od 22. 10. na shop.strip-agent.hr

Od 23. 10. na kioscima.

Još četiri!
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
emirem Posted - 28/10/2020 : 20:13:20
Beh, od 1991 do 1994 cekas stripove i kad izadju 26 godina ih kupujes kao sivonja i podvaljuju prijevode kao da ne znas niti jedan strani jezik. Naruse ti koncept,smisao,znacenje,fabulu,cesto neupisani ili zamijenjeni oblacic. Pa to nije bilo ni u doba kad su radili sa skarama i ljepilom,a sad da u digitalnom dobu ne odsurfas na neki dictionary.com i vidis koja je rijec u biti smislena za naslov. Ili prevoditelj pita pametnijeg kolegu sa filozofskog za savjet.
Dr.GonZo Posted - 28/10/2020 : 17:43:16
Kako su u pitanju ljudi onda je pravilni naslov "Zvijeri", a ne nemani jer se ne radi o zivotinji ili cudovistu...

Ovo bi mi smetalo da sam ga procitao dok sam isao u osnovnu. Jedan od najglupljih naslova ikad...
Duke Zill Posted - 25/10/2020 : 16:40:55
quote:
Originally posted by ivanl

quote:
Originally posted by Duke Zill

Stigao je na kioske


Kolutur?



Bez nadopunjene koloture i crne linije horizonta. Baš kako je u najavi.
ivanl Posted - 25/10/2020 : 16:33:28
quote:
Originally posted by Duke Zill

Stigao je na kioske


Kolutur?
Duke Zill Posted - 24/10/2020 : 08:48:48
Stigao je na kioske
emirem Posted - 21/10/2020 : 20:05:38
quote:
Originally posted by sumohrvat

Baš mi je traljavo izvedena ova naslovnica sa svim tim pogreškama od širine rijeke do samostojeće koloture 🤔🤔🙄🙄🙄


Kolotur nadjen,eno ga na Miki topiku.😁
emirem Posted - 21/10/2020 : 20:00:24
quote:
Originally posted by jaki

što se vi više grčite to će Lu više trolati s naslovima...


Hehe ziher..
Samo da ne bude tipfeler za dva broja i nakon 26 godina dobijemo mjesto "lov na vuka" dobijemo "vol na vuka".😁
jaki Posted - 21/10/2020 : 17:42:41
što se vi više grčite to će Lu više trolati s naslovima...
dzoni Posted - 21/10/2020 : 17:10:10
jako ruzan naslov kod ludensa...sama rec neman aludira na neko cudoviste..ali ovde nema cudovista..u pitanju je banda indijanaca toliko bezobzirna i zlocinacki nastrojena ,tako da je naslov zveri sa blek rivera ono pravo (ili crne reke)...nikakve nemani ne mogu biti...a pogotovo ne nemani IZ crne reke...vec sa reke
sumohrvat Posted - 21/10/2020 : 11:26:14
Baš mi je traljavo izvedena ova naslovnica sa svim tim pogreškama od širine rijeke do samostojeće koloture 🤔🤔🙄🙄🙄
Curunir Posted - 20/10/2020 : 21:09:24
I da se ne bi stekao pogrešan dojam, neman je predivna staroslavenska riječ (ono što se ne može zamisliti, a Dalmatinci bi rekli ni imati - neman).
Inzistirao sam npr. da se Hoganovo čudovište prebaci u Hoganovu neman, jer to tamo itekako jest.
I drago mi je da je ta predivno nacrtana epizoda MV-a zapamćena u tom obliku.
Vidio sam poslije u izdanjima Darkwooda također čestu upotrebu, vrlo lijepo.
Ali ovdje je to besmisleno.
Curunir Posted - 20/10/2020 : 21:04:01
O tome smo detaljno u najavi prošlog broja, kad smo vidjeli ovaj naslov.
Ne bih više. Možda samo kratko da to jest kupus, ali su u načelu gradovi i države na jednoj, a ostali zemljopisni nazivi na drugoj strani. Uz more iznimaka koje doprinose tom gulašu.
Ovdje imamo dovoljno drugih očaja i bez toga, od ljudskih nemani, preko lebdećih kolotura, riječnih oceana i nadasve Zagora u Quasimodo verziji.

PS
Pajdo, u hrv. je S CRNE. C nije od onih koji vape za SA, iako se često pogrešno misli.
No kada dođe na samom kraju, onda ide SA (zato sam navodio "zvijeri sa"). Da ne siktamo.
Ali to je presitno u odnosu na sve ostalo.
mladjo Posted - 20/10/2020 : 19:57:06
Ups, sad vidjeh da je i na mađarskom Belgrad :D
mladjo Posted - 20/10/2020 : 19:55:11
quote:
Originally posted by Anto_123

quote:
Originally posted by HEJZI1

zašto je na naslovnici nacrtano more,a ne rijeka?


Pazi stvarno , pa ovo više liči na izlazak na pučinu ALI! zato je prevoditelj spasio stvar i naglasio da se radi o rijeci.I nije mi jasno zašto kod nekih naslova koriste engleske riječi a kod nekih naše evo upravo primjer za ove dvije najave zagor extra i redovni
Redovni -Saddle town
extra -Nemani iz Crne rijeke

Strip izlazi u HR i onda ga prevodite na hrvatski tj. prevedite sa talijanskog tako da se riješimo ljudskih nemani koje to ne mogu biti ma koliko da su krvoločni ti indijanci.Osim ako stvarno nema kakvih spodoba jer ovo nisam čitao



Rijeka nikada neće biti Fiume! :D

Inače, zanimljivo je to sa gradovima kad se gledaju druge države. Npr Beograd je na engleskom Belgrade što ne znači ništa dok je na mađarskom Fehirvar što je doslovni prijevod.
a opet mi Winn zovemo Beč, Švabe Zagreb Agram...

Ha tko će ga znati...

kad bi se našao neki sociolog/jezikoslovac/whatever da to malo razjasni. To je baš zanimljiva tema
Anto_123 Posted - 20/10/2020 : 18:35:48
quote:
Originally posted by jaki

Kupit Zagora na kiosku je dovoljno neugodno i bez reći naslov:)


Ha ha zato ja šaljem mog starog od 74 god. A on tetama redovno govori da je to za unuka
Anto_123 Posted - 20/10/2020 : 18:31:10
quote:
Originally posted by HEJZI1

zašto je na naslovnici nacrtano more,a ne rijeka?


Pazi stvarno , pa ovo više liči na izlazak na pučinu ALI! zato je prevoditelj spasio stvar i naglasio da se radi o rijeci.I nije mi jasno zašto kod nekih naslova koriste engleske riječi a kod nekih naše evo upravo primjer za ove dvije najave zagor extra i redovni
Redovni -Saddle town
extra -Nemani iz Crne rijeke
Strip izlazi u HR i onda ga prevodite na hrvatski tj. prevedite sa talijanskog tako da se riješimo ljudskih nemani koje to ne mogu biti ma koliko da su krvoločni ti indijanci.Osim ako stvarno nema kakvih spodoba jer ovo nisam čitao
HEJZI1 Posted - 20/10/2020 : 17:16:54
zašto je na naslovnici nacrtano more,a ne rijeka?
jaki Posted - 20/10/2020 : 16:50:26
Kupit Zagora na kiosku je dovoljno neugodno i bez reći naslov:)
PAJDO Posted - 20/10/2020 : 16:43:10
Mali doprinos jezičnoj raspravi iako se inače ne opterećujem oko prijevoda.
Ovo je zaista katastrofa; imamo Ludens extra br. 86 “Zvijeri” u talijanskom originalu “Belve” (iako se tada doslovno radilo o zvijerima, vukovi), a i čini mi se da riječ zvijeri više opisuje ponašanje/postupanje?? Npr. zvjerski čin, zvjersko ubojstvo i slično. Nemanski čin, suludo!!
Šta kaže curunir Zvijeri SA Crne rijeke, možda čak i bez ovog prijedloga SA (ili S, ko će to više znat:)) Zvijeri Crne rijeke?
Ovo je definitivno najgora opcija, sreća da na kiosku samo uzmem strip i platim bilo bi mi neugodno reći ovaj naslov:))
ReemCP Posted - 20/10/2020 : 11:02:55
quote:
Originally posted by Curunir

I nisu "nemani iz" nego "zvijeri s(a)", osim ako nisu kakve ribe, no mislim da je riječ o zvjerskom i krvoločnom indijanskom plemenu (nisam čitao, ali imam dojam). U tom se slučaju za ljude koji žive uz rijeku uvijek koristi "s(a)" a ne "iz". Također se gotovo nikad za osobu ne koristi "neman".

Lijepo, kratko i precizno objašnjeno. Imali smo primjer to sa "nemani" već u Zagoru, bar ja znam samo za taj još (možda ih ima više), ali to upravo potvrđuje što je Curunir pisao da ne možemo baš sve nazivati riječju neman, zna se što je neman.

U ovom broju ispod je ta riječ ispravno primjenjena.



quote:
Originally posted by solar

Reem, što je bilo s onim tvojim odbrojavanjem na zasebnom topicu?

Malo sam stao s tim Nije me bilo neko vrijeme pa bio i zaboravio na to, idem ga sad naći i staviti
velka031 Posted - 20/10/2020 : 09:23:56
quote:
Originally posted by Curunir

quote:
Originally posted by skot

Ovog nesretnika "prevodioca" treba osuditi za kulturocid, zatvoriti u gulag i baciti ključ.
A nisu bili sposobni niti na naslovnici povući ravnu crtu, kotur ostao u zraku prkositi gravitaciji.



Vidi stvarno, kolotura...




Prilično kaotična naslovnica.
Kolorist se uklopio.
HEJZI1 Posted - 20/10/2020 : 09:16:39
jel ovome za pasom nož ili ašov?
zlatko900 Posted - 20/10/2020 : 09:07:02
quote:
Originally posted by skot

Ovog nesretnika "prevodioca" treba osuditi za kulturocid, zatvoriti u gulag i baciti ključ.
A nisu bili sposobni niti na naslovnici povući ravnu crtu, kotur ostao u zraku prkositi gravitaciji.

Ono što je već više puta dovelo do istog rezultata na prijašnjim sličnim temama- treba nešto i voljeti da bi ispalo kako treba,a ovako ispadne samo kada se to radi zbog profita ili drugim riječima zbog plaće. Prevodiocu je bitno samo da se to obavi jer je to za njega samo još jedan posao u nizu i čvrsto se drži originala, bez da bi upotrijebio malo mašte,jer očito neshvata da je to za zabavu i opuštanje...
Šta misliš-šta tek misli o nama koji to kupujemo i čitamo?!?
Grabb Posted - 20/10/2020 : 08:09:45
A i "neman" je kastrirana. Jasno od kuda tolika frustracija.
Curunir Posted - 20/10/2020 : 01:04:25
quote:
Originally posted by jaki

quote:
Originally posted by zlatko900

quote:
Originally posted by jaki

Jesu.Zar to nisi znao?
Početak SDe.

Znam da su to zadnja 4 Zagora u ZS,kao i prva 4 SD. Ali nisam imao pojma da su ova zadnja 4 ZS-a objavljena u HR...


AhaNe nisu više dolazili.
Mislim i još neki prije ovih?




Ovdje je riječ o nesporazumu, mi mislimo na UOPĆE objavljeno, u bilo kojem izdanju, a Zlatko na ZS.
Ne, naravno, nisu ti brojevi ZS izašli u RH, u većini krajeva zadnji je bio ZS 1064 Zlokobno pretkazanje.
Niti je to bitno, bitno je da su još ostala 3 tj. nakon ovog 2 sveska koji nikad nisu ugledali svjetlo dana u RH.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000