forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: KOLORKA 167 Mjesec bijele boje

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 20/10/2020 : 21:41:01


"Antarktika. Šesti kontinent. 14 milijuna kilometara kvadratnih. Ledeni plato nataknut na stjenovito tlo. Najsuši, najhladniji, najnepristupačniji kontinent. Kontinent superlativa. Svijet krajnosti."

Godine 2011. Yves Frenot, direktor Francuskog polarnog instituta, poziva Emmanuela Lepagea i njegova brata da se pridruže znanstvenoj ekspediciji u francusku antarktičku bazu Dumont d’Urville, u Zemlju Adélie. Njihov cilj? Napisati knjigu koja će svjedočiti o aktivnostima tamošnjih znanstvenika. Osim toga, Yves Frenot predlaže im da kao vozači sudjeluju u opskrbnom konvoju koji putuje u postaju Concordia, smještenu u srcu ledenog kontinenta, 1200 km od Dumont d'Urvillea. Konvoj za VELIKU polarnu pustolovinu! Dvojica braće doživjet će pustolovinu svog života, ali ništa neće ići onako kako su planirali!

Nakon Putovanja na Samotne otoke i Jednog proljeća u Černobilu, Emmanuel Lepage donosi nam ispovijest koja odiše životom i stvarnošću. Jednom riječju, ljudskošću! Priča je to o znanstvenoj misiji na Antarktici iz koje odjekuje glas čovjeka, humanista kakav je i sam. Mjesec bijele boje također je i dojmljivo svjedočanstvo o bratstvu. Krvnom bratstvu i bratstvu ljudske vrste. Emmanuel Lepage vješto portretira istraživače na toj misiji na kraju svijetu, samozatajne žene i muškarce koji u sebi ne vide polarne heroje, već karike jedinstvenog lanca koji radi za dobrobit čovječanstva. "Putovanje guli čahuru, smiče društvene maske. Čovjek je nag, gole kože. Ono je neumoljivo zrcalo." Dokumentarni strip, reportaža, putopis i autobiografska introspekcija u kojoj se riječi, crteži i fotografije nižu i međusobno isprepleću u dirljivoj i nježnoj harmoniji, Mjesec bijele boje svojim autorima, očaranim tom ogromnom bijelom pustinjom "neokaljane, rijetke i jedinstvene ljepote", pruža priliku za kontemplaciju o umjetnosti i stvaranju...

Kolorka 167 • Mjesec bijele boje • 256 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Emmanuel Lepage • Crtež Emmanuel Lepage • François Lepage • Prijevod Tony Šercer • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 20.10.2020. • Cijena 200 Kn

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-167-mjesec-bijele-boje/652/
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Zula Posted - 15/06/2023 : 13:59:24
Baš me ugodno iznenadila ova Lepageova asocijacija (nešto stariji forumaši bi mogli znati na što se odnosi).

SenG Posted - 19/12/2022 : 22:50:27
Dobar putopis.
BeaGea Posted - 01/06/2021 : 19:32:47
Procital ovaj slikovni putopis i dobil kaj sam htel. Ne trazi novo citanje jer to je to. Nema tu nekih elemenata za novo ceprkanje. Zanimljivih elemenata u stripu svakako ima, nista pretenciozno ali sasvim dovoljno da nas informira o istrazivanjima na Antarktiku. Crtez je, ocekivano, odlican a fotografije se "neprimjetno" uklapaju. Vrlo dobar strip!

Ostaje u kolekciji kao svojevrsna enciklopedija za Antarktiku!

Shaner Posted - 16/05/2021 : 19:24:12
quote:
Originally posted by Markos

Ima!


Izvrsno!

sumohrvat Posted - 16/05/2021 : 16:39:00
E da hoće netko od naših pozvati Lepagea na neki od ovih festivala kad se normalizira situacija...
Peyo Posted - 16/05/2021 : 15:56:00
Odlično!
Red Marquis Posted - 16/05/2021 : 15:15:32
quote:
Originally posted by Markos

Ima!


Sjajno!
anto Posted - 16/05/2021 : 14:28:43
šteta
Markos Posted - 16/05/2021 : 13:46:28
Ima!
Red Marquis Posted - 16/05/2021 : 13:20:05
quote:
Originally posted by Markos

Objavio bih ja Odiseja sutra da mi ga Maghen hoće prodati. Čak sam bio osobno kod njih u Parizu i kao, nema problema, samo pošaljite mail i ništa. Emmanuel je isto urgirao, pa ništa. Nikakav odgovor nikad nismo dobili. Ne razumijem.


Markose, ima li ikakvog napretka na ovom planu?
Bokoja Posted - 16/05/2021 : 02:46:17
Bukvalno sam nedavno o tome mislio dok sam gledao ovaj odličini dokumentarac "U službi svjetla" na Vice video, o svetioničaru na Visu
https://video.vice.com/rs/video/u-sluzbi-svjetla/590b2852fd1bcb8b4ba36053
sumohrvat Posted - 15/05/2021 : 23:00:36
Uvijek me interesirala Antarktika. Čak sam razmišljao da se prijavim na neki od takvih poslova dole. Tako da mi je ovaj strip savršeno legao. I inače obožavam Lepagea...
Mogla bi naša turistička zajednica ponudit čovjeku kakvo krstarenje jadranom pa neka napravi kakav strip o našoj obali i otocima kad već voli radit putopise 😊
Bokoja Posted - 29/04/2021 : 23:56:36
Muchacho je pretrpan PC temama, nema šta nije natrpao tom karakteru od uloga, autoritarne roditelje, njihove neostvarene ambicije, kontriranje desnici i religiji, porodici, te je i gay momenat sveden na pobunu, protagonista postaje gerilac, levičar, ubica, toliko stereotipa i opštih mesta sa kojima se zapravo probio. Divota je da nije nastavio flipcoinom nuryjevskih šablona već počeo da "tezgari" na angažovanim temama gde je odličan, i gde se pronašao i gde ga je i mainstream publika prepoznala. Svakako je potreban jak, vizuelno dopadljiv i pitak centar koji on godinama isporučuje.
Red Marquis Posted - 29/04/2021 : 23:51:31
quote:
Originally posted by sumohrvat

quote:
Originally posted by BeaGea

quote:
Originally posted by Red Marquis
Ni u jednom svom delu se ne dotiče politike, može biti i da je oportunista a možda je prosto nezainteresovan za istu.



A Muchacho!?


Tamo se dotiče muških guzica tako da nitko nije ni primjetio politiku < stripu 😂😂😂😂😂😂😂


10+ godina ima kad sam ovo pročitao, i da znaš da si u pravu. Toga se prvo setim, sandiniste sam zaboravio
BeaGea Posted - 29/04/2021 : 18:23:55
quote:
Originally posted by sumohrvat

quote:
Originally posted by BeaGea

quote:
Originally posted by Red Marquis
Ni u jednom svom delu se ne dotiče politike, može biti i da je oportunista a možda je prosto nezainteresovan za istu.



A Muchacho!?


Tamo se dotiče muških guzica tako da nitko nije ni primjetio politiku < stripu 😂😂😂😂😂😂😂



Hehehe

...a kako lik ignorira pitanje
sumohrvat Posted - 29/04/2021 : 17:24:32
quote:
Originally posted by BeaGea

quote:
Originally posted by Red Marquis
Ni u jednom svom delu se ne dotiče politike, može biti i da je oportunista a možda je prosto nezainteresovan za istu.



A Muchacho!?


Tamo se dotiče muških guzica tako da nitko nije ni primjetio politiku < stripu 😂😂😂😂😂😂😂
BeaGea Posted - 28/04/2021 : 16:09:34
quote:
Originally posted by Red Marquis
Ni u jednom svom delu se ne dotiče politike, može biti i da je oportunista a možda je prosto nezainteresovan za istu.



A Muchacho!?
Peyo Posted - 11/04/2021 : 16:38:44
Unajmljuju se brodolomci da lome led ?

Bokoja Posted - 25/03/2021 : 17:46:32
U pravu ste, sve to stoji, utisak mi je bio u smeru ako već do detalja opisuje uticaj na floru i faunu vrsta koje su naselili, i ako u kontekst stavlja čak zečeve i povrće, nekako mi nedostaju bar dve raskošne stranice u ovim stripovima sa onim njegovim mapama, gde bi bar malo potkačio tu kolonijalnu imperiju koja je bila druga po veličini i držala skoro 10% svetske teritorije, jer se tom periodu povremeno vraća kroz oba stripa. Tromelin tako neemotivno ovlaš preleti, da bi nas unosio u svako tankovanje goriva koje doživljavamo maltene u realnom vremenu. Ali da, subjektivna mi je više opaska oko istorijskog konteksta, verovatno suvišna.
Red Marquis Posted - 25/03/2021 : 16:34:13
U Samotnim otocima je ipak spomenuo šta se desilo robovima koji su se nasukali na Tromelin. Nije ulazio u detalje, nije mu to fokus priče.
Chui Posted - 25/03/2021 : 15:39:36
quote:
Originally posted by Red Marquis

quote:
Originally posted by Bokoja

Skoro je neshavtljivo kako Lepage, kad je već na Južnim francuskim teritorijama, upadljivo izbegava kritiku kolonijalizma, čak i kroz one romansirane istorijske pasaže u sepiji.


Malo bi bilo čudno da na naručeni rad od Francuskog instituta se on odazove na taj način.
Ni u jednom svom delu se ne dotiče politike, može biti i da je oportunista a možda je prosto nezainteresovan za istu.



Pa neznam jel na tim otocima i antartici gdje je on bio uopće ikad bilo ikoga za kolonizirati osim životinja. Na antartici na toj bijeloj ploči nema ni njih.
Red Marquis Posted - 25/03/2021 : 15:35:36
quote:
Originally posted by Bokoja

Skoro je neshavtljivo kako Lepage, kad je već na Južnim francuskim teritorijama, upadljivo izbegava kritiku kolonijalizma, čak i kroz one romansirane istorijske pasaže u sepiji.


Malo bi bilo čudno da na naručeni rad od Francuskog instituta se on odazove na taj način.
Ni u jednom svom delu se ne dotiče politike, može biti i da je oportunista a možda je prosto nezainteresovan za istu.
Bokoja Posted - 25/03/2021 : 14:42:06
quote:
Originally posted by Chui

A gle to dosta zavisi o tematici i konceptu dokumentarca. Lepageovi dokumentarci su naručeni dokumentarci od određenih strana da ode tamo i opiše što rade ti neki ljudi na nekim poslovima i kako žive u tim nekim uvjetima i onda vizualno oda poštovanje prirodnim čudesima i te ljude predstavi javnosti. Totalna kontra tome je recimo Sigorna zona Goražde jedan povijesni dokument koji ima za cilj izazvati suosjećanje i zgražanje, desant na emocije koliko je brutalan. Meni su svak na svoj način odlični, s tim da se Lepageovim slikama rado vraćam, a za brutalnost Goražda nakon prvog čitanja više nisam imao želudca za ponovo prolazit sve to. Znači oba autora su uspjela u svojim naumima :)



Upravo ovakva su i neka moja razmišljanja. Jasno je da su nastali u sklopu javnog zagovaranja, u poplavi angažovanih stripova danas, s tim da Lepage za advocacy uzima teme koje gotovo imaju nepodeljenu aktivističku podršku na globalnom nivou, protiv nuklearnih elektrana, globalnog zagrevanja, te je tu na sigurnom. Naravno da što je veštiji autor, to će suptilnije podvući poruku, ali ni teme kojima se Lepage bavi ne nailaze na već podeljeno tlo, kao kad recimo Sacco uradi projekat javnog zagovaranja koji je finansiran od strane Muslimanskog bratstva, već za njegove teme neki društveni konsenzus već postoji na planetarnom nivou.
Bokoja Posted - 25/03/2021 : 14:28:22
Uživao sam u ovom stripu. Mjesec bijele boje je superiorniji u odnosu na donekle suvoparne Samotne otoke, ima vise “mesa” što Lepage postiže ovaj put i kroz dijaloge kojih u Samotnim otocima skoro da nema.

Zna Lepage da bude sladunjav na momente, ali isto tako kroz detalje da vrhunski dočara atmosferu bez nepotrebnih velikih dramskih sukoba. Klize kroz priču i potraga, smrti, lomljenja, mali obrti. Ponekad tek sklizne u neku pseudo-intelektualnost koja može biti zamorna nekim čitaocima, gde ti dođe, da pucketaš prstima i u nestrpljenju tražiš da ide dalje, brže, ili jednostavno možeš da se prepustiš i uroniš dublje u taj dosadniji ritam koji Lepage traži i gde zapravo leži punoća njegovog pripovedanja. Predivno kroz sitnice dodiruje usputne živote o kojima je teško ne zapitati se i nakon što ih ostavi u priči negde i nastavi dalje. Sve te jake karaktere koje samo kroz detalje okrzne, za koje ne vezuje ćitaoca već nagovesti njihovu istrajnost, posvećenost profesiji, cilju, beskompromisne ili iznuđene avanturiste, njihove hrabre životne odluke i sve te životne stilove koji su za divljenje a opet to uspeva bez nekog nadmenog propovedanja velikih istina. Baš kao što u Samotnim otocima kaže: Ja sam samo…u prolazu.

Skoro je neshavtljivo kako Lepage, kad je već na Južnim francuskim teritorijama, upadljivo izbegava kritiku kolonijalizma, čak i kroz one romansirane istorijske pasaže u sepiji. Srećom tu je Savoia sa Zaboravljenim robovima Tromelina za neku širu sliku kod znatiželjnijih. Razne tehnike koje koristi su upotpunjene fotografijama sa ekspedicije, prava poslastica.
kasper Posted - 17/03/2021 : 21:30:22
ja sam otupeo na ovoga lepagea, sve je to lepo, al moje oci traze neku dramu da bi se strip mogao citati. ako toga nema mozak odlazi na spavanje

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.16 seconds. Snitz Forums 2000