forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Black Metal i estetika ružnog - privlačnost tame

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Zoroasterixx Posted - 26/10/2020 : 12:53:00
Ima li na forumu koji ljubitelj BM-a (osim Dodsferda, koliko se sjećam)?

Što vas točno privlači takvoj glazbi - muzika, atmosfera, subkultura kao takva?
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Sneaksie Thiefsie Posted - 15/09/2023 : 11:42:10
quote:
Originally posted by Zoroasterixx

Ima li na forumu koji ljubitelj BM-a (osim Dodsferda, koliko se sjećam)?

Što vas točno privlači takvoj glazbi - muzika, atmosfera, subkultura kao takva?

od 1:05:50
lwood Posted - 14/09/2023 : 12:28:40
Zoro evo nešto za tebe:

https://www.youtube.com/watch?v=6rT1HBxpOZA

https://www.youtube.com/watch?v=L2R20BYcGw0

I Taccardija ne zaboravi:

https://www.youtube.com/watch?v=yZQYmn0OWEQ

https://www.youtube.com/watch?v=CX1acbENXFY

https://www.youtube.com/watch?v=83yGJ0z1ZQM

ivanl Posted - 29/10/2020 : 09:58:25
quote:
Originally posted by lwood

Btw to mi je najbolji njegov album (iako ga nisan pretjerano sluša)


Najbolji ti je, ali nisi ga pretjerano slusao? Sto je onda sa ostalim njegovim albumima?
NESVRSTANI Posted - 28/10/2020 : 22:06:43
quote:
Originally posted by stinky

Pitao sam nesvrstanog o Trojici u mraku.



Odavno san to čita, stvarno neman pojma šta da ti kažen.
lwood Posted - 28/10/2020 : 21:11:35
Btw to mi je najbolji njegov album (iako ga nisan pretjerano sluša)
lwood Posted - 28/10/2020 : 21:09:58
quote:
Originally posted by Tonto

Svi ti horror metal coveri meni osobno su djetinjarije. Jedan od najboljih covera koji mi budi jezu i još tonu izmješanih emocija caveov let love in.





Ovo budi jezu? Ma daj Tonto šta bi tek reka da vidiš mene ujutro?
Zoroasterixx Posted - 28/10/2020 : 21:04:34
quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by Zoroasterixx

Kako kaže Ivan evanđelist: Svjetlo u tami svijetli, i tama ga ne obuze.



Malo je nejasan ovaj tvoj post, mislim, da li ti to repliciraš meni na onaj post o mračnom temelju?

Ako sad tu ti pokušavaš proturječiti, onda ovo što stavljaš nije u koliziji s onime što ja kažem. Jer Ivan ne priča o čovjeku, nego o - Bogu u najvišem određenju (određenju duha = svjetla = ljubavi).



Nisam posebno replicirao, više sam se nadovezao. Ivan priča o Bogu, iako istovremeno priča i o Isusu (svjetlo istinsko, riječ Božja itd).
stinky Posted - 28/10/2020 : 20:08:12
Inače, Trojica u mraku još nemaju dobro (više) shvaćanje dijalektike mračnog temelja i ljubavi. Tu je samo naoko neka katarza, ali zapravo opreke ostaju razdvojene.

Da, Trojica u mraku, famozni najbolji hrvatski strip svih vremena, nije uopće tako naivan kako se to činilo macanu. To je samo na površini vestern, ali gotovo da je to novi žanr: gotički vestern. I to u tridesetima. Hrvatski stripaši bi si pomogli samo da naprave rimejk, umjesto nekih sumnjivih uradaka.
stinky Posted - 28/10/2020 : 19:54:23
Pitao sam nesvrstanog o Trojici u mraku.
Kažem, izgleda neobično dovesti BM, Ljepotu tame i slično u vezu sa Trojicom u mraku. Pa ipak i u tom stripu se probija tema o kojoj pričamo. Mističnost i tajanstvenost koja prati glavni lik ide u ovo romantičko, čak u crnu romantiku. Jako je zanimljivo taj strip sagledati sa ovih pozicija, pogotovo ako uzmemo u obzir svjedočanstva da je obuzimao generaciju ili generacije. Baš kada je tako popularno, i kada je 'naivno' izraženo, u šabloni, to je tim više relevantno kao fenomen. Čak izgleda da je ovaj koji je pisao taj roman imao neke, barem rudimentarne osjećaje sukoba racionalnog i iracionalnog, konačnog i beskonačnog. To je na razini fabule postavljeno kroz opreku likova tajanstveni divlji mladić <-> doktor profač znanstvenik. A simpatije idu na stranu Tajne, jer je lik doktora parodiran, on je šlampav i na kraju ga ograničena seljača konobarica dovede do društvenog priznanja i svjetski priznate klinike.
Usput, Maurović je bio prirodno privučen liku divljeg dječaka, uvijek je davao izjave u tom smislu.

A ima tu još jedna superzanimljiva opaska: kada su došle nove generacije, one više nisu poznavale Trojicu u mraku, ali su, kad mi to sada pogledamo, opet pale na sličnu postavku. Kralj je postao Zagor, koji isto ima koketiranje sa Tajnom: ima i kod Zagora crne romantike, samo naravno, u dobroj mjeri (ne pada se u ekstreme i gadosti).
stinky Posted - 28/10/2020 : 19:27:27
quote:
Originally posted by Zoroasterixx

Kako kaže Ivan evanđelist: Svjetlo u tami svijetli, i tama ga ne obuze.



Malo je nejasan ovaj tvoj post, mislim, da li ti to repliciraš meni na onaj post o mračnom temelju?

Ako sad tu ti pokušavaš proturječiti, onda ovo što stavljaš nije u koliziji s onime što ja kažem. Jer Ivan ne priča o čovjeku, nego o - Bogu u najvišem određenju (određenju duha = svjetla = ljubavi).
ivanl Posted - 28/10/2020 : 14:36:22
quote:
Originally posted by Tonto

quote:
Originally posted by NESVRSTANI

ali ja iman osjećaj da je Tonći prvi put u životu istinski sritan. Ka da je proša katarzu, osjeća se blaženo, i baš se dobro zajebava.




E, baš to. Kad osjetim tu iskrenost, kad je netko svoj, kupljen sam.


Nema njemu srice nikakve u ikakvom zagrobnom zivotu, ako postoji takvo sto... a, ako je sritan sada, pa to je prava nesrica, kolike je nesritnima ucinija. Evo i to je paradox za filozofiranje. Stinky di si, zasmrdi malo...
ivanl Posted - 28/10/2020 : 14:33:01
quote:
Originally posted by Tonto

Dva put dnevno gotovo svaki dan od pocetka svibnja pa do kraja rujna. Makar posli posla predjem priko ceste i bacim se s rive. Nista mi ne puni baterije kao more... a i trenirao sam plivanje desetak godina.

...pardon na oftopiku.


Cili zivot se bavim morem, i morem i morem, i gadi mi se u p.m. Samo zeleno, zeleno da vidim, nista plavo...
ivanl Posted - 28/10/2020 : 14:30:57
quote:
Originally posted by Zoroasterixx

Kako kaže Ivan evanđelist: Svjetlo u tami svijetli, i tama ga ne obuze.


Pa lijepo sam vam kazao...
Tonto Posted - 28/10/2020 : 14:29:12
quote:
Originally posted by NESVRSTANI

ali ja iman osjećaj da je Tonći prvi put u životu istinski sritan. Ka da je proša katarzu, osjeća se blaženo, i baš se dobro zajebava.




E, baš to. Kad osjetim tu iskrenost, kad je netko svoj, kupljen sam.
NESVRSTANI Posted - 28/10/2020 : 14:22:48
quote:
Originally posted by Tonto

quote:
Originally posted by NESVRSTANI

quote:
Originally posted by Tonto

Ja jednako cijenim i Maidene i Huljica...i jedni drugi su vladari na svom terenu.


Iz današnje perspektive, ovo je živa istina.
Huljić mi je kako vrime ide sve veći kralj.


Da malo zgrozim naseg ivana, prvi album Madre badessa s Huljicem i Grasom mi svira u autu od prvog do zadnjeg dana lita zadnjih sest-sedam godina. Nema bolje glazbe za odlazak na plazu.


Za ivana ti važi "Huljić i estetika ružnog-privlačnost tame".
Ta Madre i badessa mi je užas, ali ja iman osjećaj da je Tonći prvi put u životu istinski sritan. Ka da je proša katarzu, osjeća se blaženo, i baš se dobro zajebava. Drago mi je zbog njega.
Ima mi u njemu i nešto Malnarovsko.


Zoroasterixx Posted - 28/10/2020 : 14:16:29
Kako kaže Ivan evanđelist: Svjetlo u tami svijetli, i tama ga ne obuze.
stinky Posted - 28/10/2020 : 14:10:46
quote:
Originally posted by Zoroasterixx

Ma prije će biti da nije mislio na metafizičku tamu, koliko na to da je razlog zašto nas fascinira tama taj da bi shvatili što se u njoj krije, da bi iznjeli tajnu na svjetlost.



Pa da, ali zato kažem: nije to pitanje spoznavanja, nego je jače, to je pitanje ukorijenjenosti, pitanje temelja. Nije da mi možemo birati u smislu "e sad bih ja malo vidio što je to svjetlost a što je to tama", nego mi već jesmo u tome bez da te itko išta pita. Zato se ne može tako lako odmaknuti od tame: jer ta tama si ti sam, u svome temelju. Biranje se odigrava na sasvim drugoj razini, mora se upustiti u "avanturu duha", sagledavati i spoznavati cjelina, eda bi se onda eventualno nadvladala tama.
Na tom putu su mogući (i događaju se) razni slomovi: promašivanje, izvrdavanje, prepuštanje, misinterpretiranje, poživinčenost...
Tonto Posted - 28/10/2020 : 14:08:51
Mislim da griješiš po pitanju cavea, meni je on jednako jak literarno koliko i glazbeno, ponekad čak i jači.
Zoroasterixx Posted - 28/10/2020 : 14:01:34
Ma prije će biti da nije mislio na metafizičku tamu, koliko na to da je razlog zašto nas fascinira tama taj da bi shvatili što se u njoj krije, da bi iznjeli tajnu na svjetlost. Samo što bez tajne više nema romantike.

stinky Posted - 28/10/2020 : 13:54:19
quote:
Originally posted by vukozec

Da bi "privlačnost tame" bila privlačna, ključno je hodati na rubu oštrice koja dijeli ta dva svijeta, svjetlo i tamu. Mi možda instiktivno želimo odbaciti tamu i izaći na svjetlo, ali želimo znati što ona je, želimo je spoznati. Bez da se zagledamo u nju ne možemo je zapravo ni odbaciti, možemo se samo držati sigurne distance i vjerovati onome što nam drugi govore.



Da, dobar si ti na ovoj temi.
Samo što bih ja ovdje malo uskočio i 'popravio' to kako si formulirao: ne želimo mi spoznati tamu, nego suprotno - želimo spoznati svjetlo. Ali MI DOLAZIMO iz tame, tama je naš temelj i zato - neodstranjiva. Ne može se apsolutno presjeći vrpca, u ovom životu ostaješ uvijek u temelju, a temelj je bezdan, ono mračno, tama sama. Takorekuć, mi moramo plaćati danak našem mračnom temelju, ali jedini smisao ostaje izdizati se iz te tame i nadvladavati ga.

Tu sad ulazi ljubav, kao druga kategorija u ovom paru tama/temelj - ljubav/duhovni Bog.

Tu je stvar, od meni poznatih autora (a pokušao sam i jesam vidio puno toga) najbolje opisao Schelling. Nick Cave se možda također bavi time, ali ne vjerujem da on može ući u takva određenja kakva daje Schelling. Cave, premda ja to ne znam, ali pretpostavljam da ostaje na onome što se kaže "osjećanje te stvari": izražava se 'osjetilno', kroz glazbu itd. On samo takorekuć besvjesno izriče tu stvar, a da nije ušao u pojmovno shvaćanje. Ali metafizička spekulacija je ono najteže i za izraziti i za shvatiti (jednostavno: teško je čitati Schellinga), dok osjetilno ima tu 'prednost' da je dostupnije, prijemčivije većini. Tonto prije može razumjeti Cavea, ali to ne znači da je Schelling isprazno kvazifilozofiranje. Ma kakvi, to je nešto vrlo vrlo konkretno. Samo treba trening; recimo 20 godina kretanja kroz takve stvari.

Najkraće, mora biti i jednog i drugog, s time da je pojmovno shvaćanje više od osjetilnog; ali NIKADA ne tako da se uškopiš i odrekneš osjetilnog skroz na skroz. Nije cilj ni postati fanatik puko pojmovnog raspredanja, jer se to u ovome životu i ne može skroz postići, budući da, ma kakve uvide dosegneš, ostaješ vezan uz tjelesno.
Tonto Posted - 28/10/2020 : 13:44:33
Dva put dnevno gotovo svaki dan od pocetka svibnja pa do kraja rujna. Makar posli posla predjem priko ceste i bacim se s rive. Nista mi ne puni baterije kao more... a i trenirao sam plivanje desetak godina.

...pardon na oftopiku.
ivanl Posted - 28/10/2020 : 13:38:31
quote:
Originally posted by Tonto

quote:
Originally posted by NESVRSTANI

quote:
Originally posted by Tonto

Ja jednako cijenim i Maidene i Huljica...i jedni drugi su vladari na svom terenu.


Iz današnje perspektive, ovo je živa istina.
Huljić mi je kako vrime ide sve veći kralj.


Da malo zgrozim naseg ivana, prvi album Madre badessa s Huljicem i Grasom mi svira u autu od prvog do zadnjeg dana lita zadnjih sest-sedam godina. Nema bolje glazbe za odlazak na plazu.


Ne iden na plazu. To mi je onako, kao Dylanu Dogu totalno za preplasiti se, panika mozga, kao u pakao da idem...kao odlasci u trzni centar. Ne daj boze da doden u doticaj s tom huljom, huljicem, jbg. Pa makar i sa distance zvucnika od par metara. Ta zaraza pogada i smrtonosna je neovisno od razdaljine na kojoj si...
Tonto Posted - 28/10/2020 : 13:31:02
quote:
Originally posted by NESVRSTANI

quote:
Originally posted by Tonto

Ja jednako cijenim i Maidene i Huljica...i jedni drugi su vladari na svom terenu.


Iz današnje perspektive, ovo je živa istina.
Huljić mi je kako vrime ide sve veći kralj.


Da malo zgrozim naseg ivana, prvi album Madre badessa s Huljicem i Grasom mi svira u autu od prvog do zadnjeg dana lita zadnjih sest-sedam godina. Nema bolje glazbe za odlazak na plazu.
stinky Posted - 28/10/2020 : 13:28:29
quote:
Originally posted by Zoroasterixx

Jezovito i privlačno idu jedno s drugim, zato prizori krvi i klanja ustvari više izazivaju odbojnost, nego jezu (u tom smislu je Sabbathov cover jeziv, dok npr Cannibal Corpse nije)



Čim se dođe do mesa, krvi i organskog, tu se više nema posla s mišljenjem: granica mišljenja je bitak, a posebno ono tjelesno.
Zato, tamo gdje počinje meso, prestaje i jezovitost, a počinje odvratnost. U tom smislu sam i odgovorio Tontu na Caveov cover.

Jezovitost se manifestira tamo gdje je ono tjelesno zaustavljeno... ali se pokušava ispoljiti, pokušava se vratiti. To je prikaza. Prikaza je tjelesno kao pojava, na granici.

Cave ima nešto od te granice, jer bljedunjavost ima nešto od zaustavljene tjelesnosti; ali više se on kreće prema odvratnome, sa tim mesnatim bojama: to je kao sama ružna tjelesnost u svom ispoljavanju bez određenog oblika, kaos formiranja tjelesnog.
ivanl Posted - 28/10/2020 : 13:27:36
Da ste imali sesnaest 'overdoza' kao Nick, i vama bi se prosirili vidici, i vodili biste bitku izmedu spasenja i kaznjavanja, boga i davla, raja i pakla. Treba se i to usuditi. Cave je istrenirani 'sportas', o tom nema price. Zna on...

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.09 seconds. Snitz Forums 2000