forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FRONTISPIS PREDSTAVLJA: Lester Cockney, 2. knjiga

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Frontispis Posted - 16/09/2020 : 16:30:46


Od 1. listopada u striparnicama i knjižarama, a već sada u pretprodaji na www.frontispis.com

Nakon uspjeha Kabulskih luda, Franz je nastavio crtati nove nastavke Lestera Cockneya po vlastitom scenariju. Inspiriran knjigama i filmovima, Franz svoje junake smješta u egzotične krajeve Arabije, Egipta i istočne Europe, ugrađujući u priče djeliće vlastitog života.

Ova knjiga sadrži tri nastavka i jednu kratku priču:

„ŽELIM SE VRATITI U PEČUH!”
Ilona, bogata mađarska vikontesa koju je Lester izbavio iz zarobljeništva pandžapskog radže, želi se odužiti svom spasitelju, pa predlaže da presijeku dug put do Europe prečicom kroz Egipat. Rog Afrike vrvi piratima i lovcima na roblje, nepovjerljivim domorocima i korumpiranim časnicima kojima je jedna stvar zajednička – prodati Taranu za par zrna bisera.

PRIČA O ARNOLDU
Kratak strip kronološki se naslanja na prethodni nastavak.

KRALJ DALMATA
Dokopavši se europskih obala, naš trojac se iskrcava u grčkoj pokrajini na rubu Osmanskog Carstva. Po običaju, dočekat će ih vatromet jer taj idilični kraj vrije u pobuni protiv bezobzirnog moćnika. Vezan prijateljstvom sa seoskim starješinom, Lester zna na čijoj je strani, no u tome mu ne pomaže jedna usijana mlada glava.

DUNAVSKI UROTNICI
Konačno u Mađarskoj, Ilona je suočena s morem predrasuda. Njezini prijatelji u očima nepovjerljivih sunarodnjaka samo su jedan riđokosi probisvijet i mala Ciganka. Lester odlučuje otputovati što prije, no za to mu treba novac koji može dobiti samo ako pomogne Revoluciji. Franzova supruga Gabrielle Horvath, koja je akvarelom obojala mnoge njegove stripove, rođena je u Mađarskoj i dala inspiraciju za ovu priču.

25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
risbozg Posted - 06/10/2022 : 20:30:38
Napokon nastavci..bravo
mmihoci Posted - 06/10/2022 : 19:17:34
Jugurta 3
Lester 3 i 4 https://frontispis.com/strip/paket-2022/
jaki Posted - 06/10/2022 : 18:22:32
Izaša treći i četvrti integral po Renkyju
vladar Posted - 03/02/2022 : 11:03:29
Ima li šanse da se ovo nastavi?
Zna li neko šta se dešava sa ovim izdavačem i da li planiraju nastavak Lestera i Jugurte?
jaki Posted - 30/10/2020 : 21:07:57
https://www.novilist.hr/ostalo/kultura/ostalo-kultura/najbolji-savjet-svjezem-citatelju-stripova-opusti-se-jer-nema-dobrog-i-loseg-stripa/?fbclid=IwAR2rhv8wXqteOrRuKGtv2-BDwUmJjShZcuFsl6REmRP8dwnyzfx9hr8f2lA
Frontispis Posted - 20/09/2020 : 06:01:38
Ne, nemam nedvosmisleni odgovor. Ako baš cjepidlačimo, na karti koju Lester pokazuje, crta koja pokazuje njihovu rutu prolazi tik do Albanije, no ne ulazi u nju.
Lester kaže da moraju proći Albaniju, Crnu Goru, Hrvatsku, BiH uz zapadnu granicu Srbije i evo ih u Ugarskoj. No, na karti crta ide Grčkom, kroz Makedoniju, Kosovo, Srbiju i onda u Ugarsku.
Osmanlije se 1845, godine povlače pred... Austrijancima? Jasno je da Austriji nije ni na kraj pameti bilo da osvaja bilo što, bila je sretna da se ne raspadne po šavovima, trebale su proći revolucije i nagodbe s Mađarima da bi konačno okupirala BiH 1878. Osim toga, povlače se u Kir kale, grad u Trakiji, iako nema razloga da se ne povuku u Ioanninu, Solun ili bilo koji grad u Makedoniji (grčkoj ili slavenskoj, svejedno, bile su još 60 godina pod Turcima nakon zbivanja u stripu).

Stanovništvo je obučeno u grčku narodnu nošnju, Lester kaže: "Nisam se odupro Englezima, Afgancima, Sikhima i svima ostalima da bi me gnjavio neki grčki balavac!", vjetrenjače su tipične grčke, kakvih ima na Krfu, a manastir izgleda kao iz Meteore. Nemam nikakvog razloga misliti da su ti "Dalmati" bilo što drugo nego (epirski) Grci.
Ne želim nikoga uvrijediti, no podsjeća me to pomalo na situaciju s Makedonijom, Rumunjskom ili recimo Mauritanijom, Ganom ili Beninom, sve su to slučajevi kada moderni narodi nose naziv antičkih naroda iako etnički ili kulturološki s njima imaju male ili daleke veze.

Što se tiče Janjinskog elajeta, točno, i meni je palo na pamet da je Mulay-beg napravljen po uzoru na Ali-pašu Janjinskog.

U prethodnoj epizodi Franz je također pomutio povijest. U 1844. je stavio geopolitičku situaciju iz 1880-ih. Egipat koji je tada bio maltene nezavisno kraljevstvo (njime je vladao kediv koji je bio Albanac, zamislite) koje je samo formalno dio Osmanskog Carstva, kod njega već ima odlike britanskog protektorata. Lester i Džemé obračunavaju se s portugalskim konjanicima, no zadnji Portugalci koji su nešto pokušavali na Rogu Afrike izgubili su od Somalaca negdje u 16. ili 17. stoljeću. Portugalska mornarica patrolirala je tim morima, da bi održala plovni put između Goe u Indiji i Mozambika slobodnim od pirata, ali nekako sumnjam da su na brodovima imali konje koje bi naši junaci mogli zaplijeniti.
U Kabulskim ludama, onaj manijak Avitabile je stvarna povijesna osoba, bio je Napolitanac, no Franz ga je stavio u službu Afganaca a ne Sikha.

No, ok, strip je ipak samo zabava. 1982. radili su scenarije po onome do čega su mogli doći - npr. Kabulske lude su inspirirane, među ostalim i knjigom Flashman (to znam sigurno jer Toulouse spominje mjesto Mogalu, koje ne postoji u Afganistanu, već ga je pisac George MacDonald Fraser izmislio, a mnoge scene iz Anglo-afganskog rata iz knjige se pojavljuju i u stripu).
Epizoda kada putuju od Adena do Egipta vjerno prati opis te regije u knjizi Tajne Crvenog mora Henryja de Monfreida.
U sedmom nastavku razbojnici koji otimaju djecu zovu se Comprachichosi, kao u jednom romanu Julesa Vernea.

Tko zna, možda je Franz čitao kakav roman, od Vernea ili nešto slično, u kojem je "Dalmacija" krivo opisana. Sjetite se samo Transilvanije u knjigama i filmovima o Drakuli, u njoj svi imaju njemačka imena, ali ne i mađarska ili rumunjska.

Kad čovjek ovako počne spekulirati, lako ga ponese. Na primjer, meni je fascinantno kako se u "Jednoj Mađarici u Punjabu" (objavljena u Tintinu 1983.) pojavljuju tagovi (thugee, thugs), isti oni kao u "Indijani Jonesu i ukletom hramu" iz 1984. godine! Čak im zapovijeda radža, kao u filmu.

Ako ste nabavili prve knjige, onda ste mogli primijetiti da ja u napomenama ne pokušavam opravdati Franza, svjestan sam da scenarij ima mana, no ne mislim da su zbog toga stripovi loši. Nedavno sam baš gledao neki razgovor povjesničara koji su raspravljali o filmovima. Došli su do zaključka da je u povijesnim filmovima važnija autentičnost od točnosti. A Franzovi stripovi doimaju se autentičnima, iako su uglavnom povijesno netočni. Naravno da Gali nisu osvojili Rim oko 100 g.pr.Kr. ali u Ratu sedam brežuljaka to je prikazano tako autentično da sam ja klinac bio zapanjen kad sam saznao da se radi o fikciji.
U stvari, svoju opsesiju povješću mogu pripisati dvjema stvarima:
1. TV kalendaru
2. Franzovim stripovima

going going Posted - 20/09/2020 : 01:47:57
Jako interesantna polemika, ali ozbiljno, nisam ironican.
Uvek mi je interesantno kada stranci smestaju svoje price u nase krajeve, pa da vidim kako se snalaze geografski, etimoloski, kulturoloski itd.
Jozzinelli Posted - 18/09/2020 : 05:22:31
quote:
Originally posted by Frontispis

U stripu se niti jednom ne spominje riječ Dalmacija. S druge strane grčki i Grk spominje se četiri puta.


Osim toga, titula je Kralj Dalmata, a ne Kralj Dalmacije.



Pa o tome i govorimo, Dalmati su bili ilirsko pleme, kao što si naveo u narednom postu,
po kojima je dobila naziv Rimska provincija Dalmacija (Dalmatia).



Dakle, primedba se odnosi na to zbog čega je Franc ubacio taj antički naziv u polovinu 19. stoleća, kad se odigrava radnja u stripu,
i zašto bi jedan Grk sebe nazivao kraljem Dalmata?!

Drugo, možda je i prevod iz Stripoteke uneo dodatnu zbunjozu, jer se ja nešto ne sećam da se u njoj pominju Grci,
moraću da proverim kako je preveden ovaj kadar iz stripa koji si postavio...
Iako je jasno da je u pitanju Epir, pogotovo u to vreme, jer je ta teritorija tek kasnije pripojena Albaniji, što se vidi gore na karti,
u Stripoteci Lester kaže da se trenutno nalaze "na jugu zemlje koja se zove Šipnija ili Albanija":



Na stranu to što nisam siguran da je tad bio u upotrebi taj naziv, pa makar i na lokalnom nivou,
zvanično se ta teritorija zvala ejalet Janjina (iliti Janja, po turski), odnosno Janjinski pašaluk, po naški:
https://en.wikipedia.org/wiki/Ioannina_Eyalet


Ernie Pike Posted - 17/09/2020 : 20:43:55
Iz dalmatskog smo dobili riječi lignja, jarbol i lancun.
ivanl Posted - 17/09/2020 : 20:28:22
Samo da je 'pusika' kvalitetna.
Tad politika nikad, nikog ne 'vozi' , ali kvalitetan strip, uvijek!
BeaGea Posted - 17/09/2020 : 19:48:24
Pušio ili ne pušio neupitno je da su današnji stanovnici pokrajine Dalmacija simbioza Romana i Slavena.
Frontispis Posted - 17/09/2020 : 19:23:35
Vi bi meni Grke u Albance, na to sam mislio 😄
jaki Posted - 17/09/2020 : 17:47:14
seoba naroda politika?
onda je sve politika.
Peyo Posted - 17/09/2020 : 16:58:34
Pa Lester nije baš sasvim apolitičan strip.
Frontispis Posted - 17/09/2020 : 16:50:40
grr, mrzim kad gurate politiku u moju butigu, ali ako to znači da će to duže zadržati post na vrhu, samo vi dajte :)
ivanl Posted - 17/09/2020 : 16:44:33
Pa zato se u Dalmaciji jos uvijek i puse samo dobre stvari!
jaki Posted - 17/09/2020 : 16:36:41
quote:
Originally posted by BeaGea

quote:
Originally posted by jaki

Možda autor misli da su Dalmati Albanci?




Upravo tako, Dalmati su ilirsko pleme a danšnji Albanci su potomci Ilira.


A što smo mi?
Ne pušite valjda onu podvalu od seobe naroda?
ivanl Posted - 17/09/2020 : 16:34:54
quote:
Originally posted by Peyo

quote:
Originally posted by ivanl

Originalni. Valjda cemo takvi jos dugo ostati/biti...



Hoćeš reći zaj****iji od ovih Gala iz Armorike !?


Sto da ne? Moze ta usporedba. Stovise, dakako...
Uostalom takav se komentar i ocekuje od stare skole.
Mada, gubi se taj old school smek, kako povijesni tako i zemljopisni, narodni, genski, vec bilokakav nas... 'Civilizacija' i 'tehnologija' prodire i ubire danak. Jbg.
Peyo Posted - 17/09/2020 : 14:08:24
quote:
Originally posted by ivanl

Originalni. Valjda cemo takvi jos dugo ostati/biti...



Hoćeš reći zaj****iji od ovih Gala iz Armorike !?
ivanl Posted - 17/09/2020 : 13:39:53
Dok su Dalmatinci s velim D, sasvim sigurno, jedno zbilja neobicno pleme dan danas, neovisno o korijenima koje vucu. Zbilja neobicno, posebno i jako interesantno pleme, narocito u okvirima danasnjeg globalno povezanog svijeta u cijelini. Ipak jos uvijek. Originalni. Valjda cemo takvi jos dugo ostati/biti...
BeaGea Posted - 17/09/2020 : 13:27:00
quote:
Originally posted by jaki

Možda autor misli da su Dalmati Albanci?




Upravo tako, Dalmati su ilirsko pleme a danšnji Albanci su potomci Ilira.
Frontispis Posted - 17/09/2020 : 12:03:36
Dalmati ili Delmati su bili antički narod, ilirsko pleme koje je živjelo sjeverno od Neretve, tako da s Epirom nema previše veze 😄
delboj Posted - 17/09/2020 : 11:57:47
Jedino što mi je poznato je da je u srednjovokovnom periodu dio stanovništva Dubrovnika i nekih okolnih gradova govorio dalmatskim jezikom koji je bio romanski jezik. Ipak, nisam siguran da se neki narod nazivao Dalmatima.
Frontispis Posted - 17/09/2020 : 09:25:58


U stripu se niti jednom ne spominje riječ Dalmacija. S druge strane grčki i Grk spominje se četiri puta. U napomenama uz ovaj strip naveo sam da se radi o regiji Epir, koja je od 1913. podijeljena granicom između Albanije i Grčke. U Epiru su Grci bili većina do početka dvadesetog stoljeća, evo i karte (zeleno su krajevi u kojima su Grci bili većina, a pripali su Albaniji):




Čak je i u ovom kadru Franz pokazao da se zeznuo, sam je ukazao na nelogičnost.


Osim toga, titula je Kralj Dalmata, a ne Kralj Dalmacije.


jaki Posted - 17/09/2020 : 08:45:03
Možda autor misli da su Dalmati Albanci?

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000