forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: BATMAN 17 - Sud sova

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 10/11/2020 : 12:53:51


Nakon što niz brutalnih ubojstava potrese Gotham City, Batman počinje shvaćati da bi ti zločini mogli imati dublje korijene nego što se na prvi pogled čini. Kako Maskirani zaštitnik raspetljava taj smrtonosni misterij, otkriva zavjeru koja seže sve do njegove mladosti, i dalje, do postanka grada koji se zakleo štititi. Je li moguće da Sud sova, koji se nekoć smatrao pukom urbanom legendom, stoji iza zločina i korupcije? Ili Bruce Wayne gubi razum i popušta pod pritiskom svojega rata protiv zločina?

Batman 17 • Sud sova • 360 stranica • Kolor • 212 x 320 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Scott Snyder • Crtež Greg Capullo • Prijevod Nikola Pezić • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 10.11.2020. • Cijena 250 Kn

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/batman-17-sud-sova/674/
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
borg Posted - 12/03/2024 : 21:18:53
Sama priča o Alfredu je prilično samostalna.
Ali se nadovezuje tankim nitima na neke stvari iz ranijih (vol1 i vol2). Ali i bez njih je lako pratiti radnju.

zveles Posted - 11/03/2024 : 22:48:03
Ako se dobro sjećam, The First Ally ni po čemu nije vezan s prve dvije knjige, ali ima taj "slice of life" pristup pa djeluje kao dio kontinuiteta. Kažem, ako se dobro sjećam...

Sviđa mi se kako si primijetio da ne puca na visoko. Mislim da je Snyder najbolji baš onda kada nije pretenciozan. Ili, da ublažim, kada ne radi kompromise da bi svima bio dopadljiv.
borg Posted - 11/03/2024 : 21:44:51
All-Star Batman Vol03 - The First Ally




Nisam pročitao vol1 i vol2. Upao sam u treći kao padobranac. I mislim da se može ispratiti radnja i bez prethodnog znanja. Upao sam kada je Hush (Thomas Elliot) vezan na stolu i Alfred se sprema malo da ga muči. Deluje da je Hush upao u zamku, ali se ispostavlja da je Bets u stvari u zamci Hush-a... Malo se tu razmotava radnja i pojavljuje se ubica neverovatne veštine. Alfredu se stvari počinju činiti poznatim, ali prećutkuje Betsu.

Treći deo nosi jednu zanimljivu priču u kojoj Alfred preuzima glavnu ulogu. Svaki flashback donosi nova saznanja o Alfredovom detinjstvu, prošlosti, povezanošću sa (opet i opet...) tajnim društvima osnovanim kad i Engleska. Zaverama, ranama od oštrica, nedostatka očevog prisustva, treninzima, usavršavanjima borbi... Ali ovaj put nije o Betmenu.
Zanimljiva priča. Lepo vozi. Ne puca na visoko, što mi se sviđa.
Crtež mi je bio baš dopadljiv. Boja takođe.






Alfredova životna priča iz Snyder-ovog ugla, koja ne verujem da će biti objavljena samostalno, a objaviti ceo serijal je verovatno pucanj u prazno.



Matrix scena. Samo nema crvene i plave pilule.
zveles Posted - 27/02/2024 : 22:28:45
@borg, može. Vol. 1 i vol. 2 su povezani, a ovaj treći je sam za sebe. To je izašlo kad je već bilo odlučeno da će se serijal ugasiti (slaba prodaja), a tadašnji urednik DiDio vjerojatno nije htio da ovaj biser bude zaboravljen u nekoj ladici, pa ga je ugurao na sam kraj edicije.
borg Posted - 27/02/2024 : 22:09:36
@Zveles može da se čita bez Vol1 i Vol2?
Pošto vidim da je First Ally Vol3. (TPB)

jagodanbg Posted - 27/02/2024 : 21:37:59
quote:
Originally posted by borg

Onda ću baciti oko i na taj prvi nastavak.


Čini mi se da je i najkraći pa bar nećeš puno vremena izgubiti i ako ti se ne dopadne, ali javi mi da li ti je barem ok bio 😀
zveles Posted - 27/02/2024 : 21:24:35
Kad se već spominju i drugi Snyderovi radovi na Batmanu, bacite oko na The First Ally. https://www.amazon.com/All-Star-Batman-Vol-First/dp/1401277268

Strip je prošao totalno ispod radara, kod nas ga nitko nije objavio (vjerojatno ni neće), priča je zaokružena, sama za sebe. Meni je to bio ne samo najbolji Snyderov Batman, već jedan od općenito odličnih Batmana. Albuquerque je također rasturio.
borg Posted - 27/02/2024 : 21:09:32
Onda ću baciti oko i na taj prvi nastavak.

jagodanbg Posted - 26/02/2024 : 15:29:47
quote:
Originally posted by borg

Tek sada pročitah Sud sova.
Prijatno sam se iznenadio. Detektivski posao. Malo više spejs opreme, ali lepo to šljaka. Malo misterije, malo urbanih legendi, malo urote... I prava uživancija do neke 200. stranice. Tada prestaje Betmen i Snajder zajebe sve do tada... Imamo Ironmana, Besmrtnog Betsa, imamo matrix obračun... Ma gomila gluposti u samoj završnici. Ostatak serijala neću ni da pomišljam da čitam.
Ali, da je prosto stao na prvih dvesta strana, ono kad su maskirani potrovani, i da je tu napisao The End, bio bi to odličan Bets.
Crtež i boja su ok. Bude po neka tabla da mi se svidi, ostale bez neke impresije.



Meni je jos dobar bio i 'Smrt porodice'. I ove 'Sove' su mi se dopale, uz navedene mane.
Ostatak trka, smece!
borg Posted - 26/02/2024 : 13:59:02
Tek sada pročitah Sud sova.
Prijatno sam se iznenadio. Detektivski posao. Malo više spejs opreme, ali lepo to šljaka. Malo misterije, malo urbanih legendi, malo urote... I prava uživancija do neke 200. stranice. Tada prestaje Betmen i Snajder zajebe sve do tada... Imamo Ironmana, Besmrtnog Betsa, imamo matrix obračun... Ma gomila gluposti u samoj završnici. Ostatak serijala neću ni da pomišljam da čitam.
Ali, da je prosto stao na prvih dvesta strana, ono kad su maskirani potrovani, i da je tu napisao The End, bio bi to odličan Bets.
Crtež i boja su ok. Bude po neka tabla da mi se svidi, ostale bez neke impresije.

Živs Posted - 10/02/2024 : 18:37:38
Dobar. Nova stranica u Batmanovu životopisu, zanimljivo i svježe. Detekcijski dio jako fino iznesen, ponešto i horora i jeze ima, i poveće brutalnosti, koje je ipak previše za moj ukus. Pa šta se može?
Dobro iskorišten prastari motiv o ljudima iz sjene koji potajno upravljaju društvom, neki oblik iluminata koji imaju svoje specijalce-ubojice s kojima onda se naš junak nadjačava. Crtež također dobar, sa zanimljivim rješenjima, dinamičan. Interijer pećine impresivan.
Pomalo usran završetak, povijest glavnog negativca kompleksaško-obiteljska, je li ili nije, ovo-ono, nije mi se svidila, i predugo traje razrješenje. Al šta se može?
Dick Grayson dobrodošao u pravim momentima, bio bih zahvalan da je bilo više Gordona, i najbolji Alfred, staložen, obazriv, uslužan.
Sve u svemu, solidno poglavlje Batmanovo.
Chui Posted - 02/01/2024 : 14:00:42
Nakon dvije godine ponovio čitanje, i moram reći da mi je još bolji. Dal je to zato što je broj boljih Betmana u opadanju al stvarno ovaj ide u top 10. Zamjerke su i dalje iste, babyface i supernadrealna neuništivost Batmana, ali ostalo je sve top.
dapazin Posted - 10/03/2023 : 11:49:52
Odličan, odličan Batman, od atmosfere, crteža, pacinga, scenarija - super. Jedino kraj šteka, nije loš, ali nije ni na razini. Priča o Alfredovom ocu je u potpunosti bespotrebna, ali s obzirom da je bonus, neću previše kritizirati njeno ubacivanje.
Chui Posted - 26/08/2022 : 17:13:29
imao već pa poklonio al sad mi se otvorila nova polica na otoku pa miriše na ponovni shoping. vrlo dobar snyder odnosno sljedeći najbolji nakon crnog zrcala.
Markos Posted - 26/08/2022 : 11:08:31
Drugo izdanje Suda sova od danas u prodaji.

Nema na čemu;)
going going Posted - 08/03/2022 : 00:31:22
Moje druzenje sa Sovama traje skoro 4 pune godine. Na Sajmu knjiga 2018.godine sam pazario prvi deo (odnosno prvih 7 svezaka) ove price u izdanju Darkvuda. To je bio prvi strip kog sam uzeo da citam kad sam se vratio kuci. Bio sam u potpunosti odusevljen. Mistican, misteriozan, zlokoban, ambiciozan, atmosferican, drugaciji, bez uobicajenih zlikovaca Betmen me je odusevio. Ali bas odusevio.
Nakon zatvorenih korica jedva sam cekao da izadje nastavak i da zavrsim konacno pricu, medjutim Darkvud je zapao u probleme i nikad nismo docekali to izdanje. Tek su krajem 2020.godine Carobna knjiga i Fibra odlucili da nas obraduju i pruze nam kompletnu Sagu o sovama.
U medjuvremenu Fibra je izdala jedan drugi Snajderov rad na Betmenu Crno zrcalo (Mracno ogledalo) koji me je takodje u potpunosti odusevio i jedan mi je od najdrazih Betmena (em Betmen nije Brus Vejn, nego Dik Grejson sto mi se jako svidelo, da vidim jednog neiskusnijeg ali pre svega drugacijeg Betmena, tu je i probna ideja koja ce se pretvoriti u Dvor sova, neobican ali vrlo odgovarajuc crtez Jocka i drugi deo price koji se odnosio na intimnu porodicnu mracnu tajnu komesara Gordona koja me je jos vise odusevila od prvog dela knjige).
Zbog vise nego prijatnih utisaka nakon citanja Mracnog ogledala, nestrpljenje za i ocekivanja od Dvora sova samo postaju jos vece.
Dugo sam vagao da li da nabavim CK ili Fibrino izdanje i iz finansijskih razloga odlucio sam se ipak za CK i sinoc otpoceo ponovo druzenje sa Sovama od pocetka, prvo da se podsetim prvih sedam svezaka a onda da konacno procitam i taj kraj.
I utisak nije bio dobar kao pri prvom citanju. Jos uvek su tih prvih 7 svezaka jako dobar akcioni Betmen, ali ni priblizno mi to nije misteriozno, sudbonosno veliko i opasno i zastrasujuce kao kada sam ga premijerno citao. Ali rekoh sebi, ma nema veze to je zato sto citas po drugi put i s velikim ocekivanjima. A onda je usledio ostatak trejda i tu sam se bas razocarao - samo akcija, akcija, akcija, nema emocija, misterija se izgubila i prelako resila, Gordona uopste nema, pokusaj intimne price s tajnama iz Brusovog detinjstva itd. Nije opravdalo ocekivanja i zadovoljilo standard koji je postavljen u prvih nekoliko svezaka. Cak mi se najvise svidela prica iz Betmenovog Godisnjaka o Mister Frizu, e to je bila uspesna emotivna prica puna iznenadjujucih preokreta i drugacijeg pristupa liku (palac gore za to!).
Onda nakon one bespotrebno dugacke i glupe borbe kao s kraja bilo kog holivudskog stripovskog blokbastera iz prethodne decenije i po (uz nenormalno dugacak i dosadan monolog neinteresantnog glavnog negativca kog se Betmen prelagano resi) sledi ona prica o Alfredovom ocu koja mi se uopste ne uklapa i bas mi deluje kao ono kako se kaze sibanje mrtvog konja, potpuno je nejasno zasto je ubacen lik Alfredovog oca, zasto su ga Sove ubile, zasto Alfred nema nikakav odnos s njim, kad je onda Alfred stigao da zadobije poverenje Vejnovih i da se zblizi s malim Brusom u tom kratkom intervalu od njegovog stupanja u sluzbu do tragedije u Aleji zlocina. Bas lose. Simpaticna je ona prica na kraju Duh iz boce, malo da se odmaknemo od Betmena i njegove perspektive.
Crtez je sve vreme odlican pogotovo Kapulov deo, ali i drugi crtaci su jako dobri do odlicni. Kao i naslovne strane.

Dakle da sumiram prvih 7 svezaka nekada odlicni, sada jako jako dobri (i moze im se progledati kroz prste neke stvari), preostalih 5 mnogo slabije i losije, Betmen Godisnjak s Mister Frizom bas odlican, a ona prica s Alfredovim ocem ne znam ni u kom je broju ni u kom izdanju posto nema svoju naslovnu stranu niti obelezje, e ta prica je bespotrebna i pretenciozno ispricana i prosto suvisna nakon onolike price o Sovama.

Moja sveukupna ocena neka bude 8/10 sto bi antoan rekao: na mišiće!

Sada ću da proćitam i ostale komentare s ove teme pa se mozda nadovezem na necije tudje misljenje. Izvinjavam se na poduzem postu, ali sam imao potrebu da ispricam sve okolnosti koje su dovele do ovakvog mog suda o sudu sova.

P.S. Djoletov predgovor iz Darkvudovog izdanja je vrhunski, a odlican je i Snajderov predgovor iz CK izdanja gde prica kako je dobio angazman na serijalu i odakle je crpeo inspiraciju za Sud Sova.

P.S. #2 Uporedjivao sam prevod i boju u DW i CK izdanju. Prevod mi je odlican u oba iako je Draskov iz CK za dlaku bolji i zivopisniji. E sad boje su dosta drugacije u ova dva izdanja. U DW izdanju su sve boje mracnije i zagasitije, dok u CK uopste nisu mracne boje i prosto su drugacije. Mogu da okacim i neki primer sutra/prekosutra.
Peyo Posted - 30/10/2021 : 17:46:58
Nije to ništa strašno što ti je promaklo uz toliki broj izdanja i posla oko njih.

Nisam ja ni provjeravao prijevod već mi je taj izraz poznat.

Više me čudi prevoditelj koji ne mora baratati svim tehničkim izrazima, ali mi se čini normalnim da se u ovakvim slučajevima zapita u čemu je stvar i to malo istraži.

Čak i Google translate mu nudi rješenje.

Podsjetilo me to na prijevod Da Vincijevog koda gdje se immaculate conception (bezgrješno začeće) prevelo kao časna koncepcija.
Markos Posted - 30/10/2021 : 16:54:22
Je, znam. Što je najgore, to sam popravio prevoditelju u Ex-Machini, a ovde mi je promaklo:(
Peyo Posted - 30/10/2021 : 13:55:16
Još sam u fazi čitanja pa se neću izjašnjavati o utiscima.

Prijevod ima kikseva ...

naker Posted - 20/08/2021 : 22:13:51
Lepo smišljena priča koja umesto da reciklira već viđene negativce u prvi plan stavlja istoriju Gothama uz jednu malu lekciju iz biologije ko je predator, a ko lovina, dok rotiranje stranica koje simbolizuju Batmanovu zbunjenost lutanja kroz lavirint je super detalj. Crtež odličan i nije mi teško pao prelazak sa DW izdanja na ovo sa većim formatom, jedino mi se nije svideo babyface Bruce koji je prikazan da izgleda previše mladoliko kao da je neki tinejdžer

Pored antiklimatičnog i pomalo mlakog kraja najveća mana ide na to da kada se već igralo sa porodičnim stablom onda se moglo otići i korak dalje jer ne bi me začudilo da je Batman u nekoj daljoj rodbinskoj vezi sa Wolverinom i Deadpoolom jer ova sposobnost regeneracije je zaista stvarno fascinantna

Ima ovde i dobrih i loših stvari i rangirao bih ovo u neku B klasu Batmanovih stripova ali sviđa mi se šta je duet Snyder & Capullo pokušao da uradi sa ovim delom, zanimljivo je bilo druženje sa Sovama i mislim da ću se u nekom budućem periodu vratiti ovom stripu
Cromwell Posted - 28/07/2021 : 21:13:55
Odličan!
Primarno zato što više naginje nekakvom horror/mystery žanru nego standardnom krimi trileru.
Scenarij jako prohodan, nema puno zamaranja sa pretencioznim introspektivnim bulažnjenjima nego su Batmanove misli uvijek jasne i u harmoniji sa onime što se u crtežu trenutno događa.
Same postavke, dijalozi i crtice iz povijesti Gothama su lijepo ukalupljene u većinski akcijom galvaniziranu priču tako da u konačnici ovo je zaista vješto i kvalitetno ispričana priča. I one dvije priče na kraju su baš dobra ideja, kao nekakve izbačene scene odnosno directors cut dio koje funkcioniraju i same za sebe.
Dio u labirintu mi je definitivno najbolji; scenarist je baš vješto izbjegao klasične trikove izazivanja osjećaja kod čitatelja šok efektima. U tim trenucima Batman nije bio ni čovjek ni heroj nego samo osoba koja se neće lako predati i gura dalje.
Mislim ništa neznamkak inovativno ali baš mi je zapelo za oko jer sam očekivao nekakvo cheezy mrcvarenje u stilu Pasije itd

Crtež lijep, dinamičan sa povremeno upečatljivim montažerskim riješenjima. Neki kadrovi su premoćni, filmski!
Ipak, neke minijature sam znao gledati duže vrijeme i uopće ne bih razumio što predstavljaju. Tipa ono kad nogom povuče nagaznu minu, ili krvava brada koja izgleda kao stražnja strana koljena... :/
No unatoč tome - odličan, sjajno prati priču i nema onih američanskih nemogućih prijelaza između kadrova gdje ne znaš di je rit a di je glava.

Metaaramidskih 8/10!!!
Shaner Posted - 02/07/2021 : 23:05:20
quote:
Originally posted by alexts

Malo zdrave ironije, blagog humora i više cool pristupa, bolje bi legli.


Potpis.

alexts Posted - 02/07/2021 : 21:16:16
U vezi sa tim je preterivanje u preteranoj ozbiljnosti, na kojoj se insistira u odnosu na ranije DC dane, a kod Snajdera to kulminira i stalnim insistiranjem na ubacivanju elemenata horora. Malo zdrave ironije, blagog humora i više cool pristupa, bolje bi legli.
alexts Posted - 02/07/2021 : 21:12:03
Najveći problem, koji ja imam sa Batmanom Scotta Snydera, je što je to New 52 Batman, što meni nikako ne deluje kao pravi Betmen. Ovo mi izgleda, kao alternativna verzija Betmena, nešto kao Ultimate Spider-Man u odnosu na regularnog Spajdermena, samo, srećom, bolje nacrtan i napisan i verniji originalnom liku. Kao "stariji" čitalac, odrastao na Betmenu 70-ih, za mene je ovo novija verzija, tako da imam problema sa uživljavanjem u događaje, koje je Snajder izmislio (smrt sina, borba sa bratom, Sove...) i okruženje, koje mi deluju izveštačeno/ izmenjeno. Subjektivna stvar, ali mi je bitnija od eventualnog (ne)kvaliteta crteža i scenarija.
Chui Posted - 02/07/2021 : 20:20:43
Bio sam se u jednom trenu dosta navukao na sve te Batmane, al na kraju kad podvučemo crtu svi ćemo se uglavnom složiti koji su najbolji, a onda ima ih dosta koji su vizualno atraktivni ali sa nedorađenim pričama ili su narativno zanimljivi ali vizualno nakon prvog čitanja ne mame na repete u što definitivno ulazi i Sud sova.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000